Bekendmaking. Kerknieuws, Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. teraad autorisatie tot oprichting van een winkel in sigaren, likeuren en jenever, wat de aanvrage verving van eene tractements- verhooging. Nog de burgemeester, noch een lid van den Baad zag hierin eenig bezwaar, en onze eerw. geestelijken wisten zulks zeker te laat, om het te verhinderen. U begrijpt de gevolgen van zoo'n afschu welijk misbruik. Van toepassing der Drank wet is volstrekt geen sprake meervan inachtneming van het sluitingsuur evenmin. Mij is zelfs verzekerd, dat bierhuizen, die geen «vergunning" hebben, toch ongemoeid jenever verkoopen, als de secretaris er maar bij wint. Onze eerste wethouder ot fungeerende burge meester is een herbergier, die bij den secre taris de jenever haalt en vóór zijn verkiezing tot gemeenteraadslid aan alle huizen der kiezers is gaan zeggen»Als ge voor mij stemt, kunt ge bij mij zooveel drinken als ge wilt." Hij werd gekozen, en er werd afschuwelijk veel gedronken. Ons hoo/d der openbare school is een stevige alcoholverbruiker en was het reeds alvorens hier te komen. Maar te N. (waar hij vroeger was) en op de meeste plattelandsgemeenten noemt men het geen misbruik maken van sterken drank, als men 10 borrels op een morgen drinken kan, zonder zich daarmee volslagen dronken te drinken en ik vorzeker u dat het hoofd onzer school misschien 3 dagen in de week eer dronken dan iets anders is. Ook de hulponderwijzer is een meer dan gewone gebruiker. Hoe het hier gesteld is met het prestige der gemeentelijke overheid, laat zich licht raden. Kloppartijen, waarbij mes en knuppel gehanteerd worden, zijn aan de orde van den dag en alle procesverbalen gaan de scheur- papiermand in. De Tirannie verdedigd. In een Parijsche correspondentie van het Nieuws v. d. Dag leest men o. m. het vol gende Het schijnt, dat deze regeering weinig eerbied heeft voor de vrijheid, die zij heet te dienenen hare handelingen tegenover „andersdenkenden" versterken dien schijn. Maar zoolang de heer C o m b e s de scholen niet gezuiverd zal hebben van den domper geest, die er zich in genesteld had, en de jeugd zal hebben gered van de vergiftiging der zielenzoolang het leger en de vloot niet zullen verlost zijn van de tirannie van cesarisme en routine zoolang zal er van een verder gaan op den weg tot vrijmaking der individuen, en tengevolge daarvan op dien van het kweeken van vrijheid onder het volk, geen sprake kunnen zijn. «Het Centrum" voegde hier niet ten onrechte aan toe Allervernuftigst om maar geen ande ren term te bezigen dit schermen met het woord «vrijheid" 1 't Is de oude tactiek. Men betwist de vrijheid der tegenpartij, men onthoudt haar de gelegenheid, het onderwijs in te richten gelijk zij verkiest, en beweert dan, dat zulks geschiedt in het belang van de «vrij making der individuen". Niet de regeering, niet de overheerschende partij is tiranniek, maar de oppositie, de onderdrukte minderheid. Dat een man als Combes met zijn bru tale dwang-politiek nog verdodigd kan worden in een blad als het N. v. d. D zou doen vermoeden, dat ook ten onzent de oude «liberale" gevoelens (die zoo illi- beraal mogelijk waren) nog niet geheel verdwenen zijn. Goes. In de Raadsvergadering van Vrijdag a. s. half 8 zijn aan de orde: i. In gekomen stukken. 2. Verzoek Minister van Binnenlandsche Zaken om een lokaal van het Raadhuis in gebruik te geven voor de vergaderingen van de commissie, bedoeld in aat. 86 der ongevallenwet 1901. 3. Benoe ming plaatsvervangend lid stembureau. 4. Ver zoek L. G. Overbeeke om subsidie voor om nibus-dienst. 5. Id. M. Reijerse om vergoeding wegens het niet invoeren der nieuwe wijze voor het ophalen der facaliën. 6. Id. H. Schrij ver om aanwijzing van peil en rooiïng voor woningen te bouwen aan den Poelweg en vergunning tot uitweg. 79. Voorstellen B. en W. tot aankoop van een urinoir; tot be strating van den Stationsweg en de Laurens Pieter van de Spiegelstraat; en aangaan geldleening voor den aankoop van beertonnen. 10. Voorstel den heer Dekker tot wijziging van de verordeningen op het brandwezen en op de Persoonlijke diensten, u. Wijziging begrooting der gemeente 1903. 12. Verzoek H. Nieveen om subsidie voor een stoomtram Borsele—GoesWolfaartsdijk. 13. Reclames Hoofd. Omslag. 14. Af- en overschrijvingen op de begrooting 1902. 15. Verzoeken om afschrijving plaatselijke belastingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwbeerla, J. H. de Roode te Stadskanaal; te Feijenoord, W. Voors te Haskerhorne. Bedankt voor Heenvliet door H. J._ Wit kop te Beetsvoor Markeloo door C. G. M. Quack te Deventer. Geref. Kerken. Beroepen te Kielwindeweer, W. Ooster- heert, cand. te Oldehove. Bedankt voor Westmaas door L. J. C. Kregt te Monnikendam. Benoemd tot hoofd der, vermoedelijk 15 Juni a. s. te openen, R, K. jongens- en meisjesschool te Axel de heer A. J. van do Vijver, le onderwijzer aan de R. K. Par. jongensschool te Vlissingen. Kantongerecht te Goes. Ter strafzitting van Maandag 19 Januari 1903 werden vervallen verklaard, de verzetten door G. de S. Jzn. arbeider te Colijnsplaat, tegen 2 vonnissen van dit kantongerecht dd. 29 April 1901 en waarbij hij bij ver stek werd veroordeeld a. wegens jachtdelict tot f10 b. s. 4 d. h. met verbeurdverkl. en bevel uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. h. en b. wegens overtreding Schelde- reglement tot f3 b. s. 3 d. h. en mitsdien de ten uitvoerlegging van deze twee von nissen bevolen. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, zijn naar de openbare terechtzitting verwezen lo. J. C. E., oud 35 jaar, geboren te Vlissingen, 2o. C. J. E., oud 21 jaar, ge boren te Middelburg, 3o. D. T. G., oud 20 jaar, geboren te Middelburg, 4o. P. H. T. AI., oud 22 jaar, geboren te Middelburg, 5o. M. F. AI. M., oud 26 jaar, geboren te Middelburg, 60. W. J. Joud 20 jaar, ge boren te Grijpskerke, 7o. H. K., oud 22 jaar, geboren te Amsterdam, 80. J. H. B., oud 22 jaar, geboren te Amsterdam, en 9o. J. M., oud 30 jaar, geboren te Brom berg in Posen, de lo, 2o, 5o, 60, 7o, 80 en 9o kantoorbedienden, de 3o winkelier, de 4o commissionair, allen wonende te Mid delburg en aldaar gedetineerd, ter zake dat zij de lo tusschen 7 Januari 1901 en 24 December 1902, de 2o tusschen 21 Januari 1901 en 7 December 1901, de 3o tusschen 7 Januari 1901 en 14 September 1902, de 4o tusschen 7 Januari 1901 en 13 Novem ber 1901, de 5o tusschen 7 Januari 1901 en 22 November 1902, de 60 tusschen 4 Maart 1901 en 22 November 1902, de 7o tusschen 23 Augustus 1902 en 8 Novem ber 1902, de 80 tusschen 27 Mei 1902 en 22 November 1902 en de 9o tusschen 1 Januari 1902 en 22 November 1902 althans tusschen 25 Maart 1901 en 22 N ovomber 1902 te Middelburg op het kantoor van G. Stod- dart, ahvaar zij als klerk werkzaam waren, verscheiden malen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeè'igening hebben weg genomen geldswaardige postalordors en postzegels toebehoorende aan voornoemden Stoddart althans aan een ander dan aan hen beklaagden, in elk geval dat zij op tijd en plaats vermeld, verscheiden malen opzettelijk wederrechtelijk zich hebben toegeëigend geldswaardige postalorders en postzegels toebehoorend aan voornoemden Stoddart, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, gesloten in omslagen die zij in hun dienstbetrekking van klerken, werkzaam op voormeld kantoor ter behan deling onder zich hadden. Aan don len beklaagde is als ambts halve verdediger toegevoegd, Mr. P. Diele- man, aan den 2e Jhr. Mr. J. A. Schorer, aan den 3e Mr. A. A. de Veer Gz., aan den 4e Mr. J. A. Heijse, allen advocaat te Mid delburg, aan den 5e Air. J. de Witt Hamer J.G.z., advocaat to Goes, aan den 6e Air. F. C. van Deiose, advocaat le Terneuzen, aan den 7e Mr. J. J. Heijse, aan den 8e Mr. H. Oele, en aan den 9e Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, allen advocaat te Mid delburg. Goes. Men zij op zijn hoede. Wederom is in deze gemeente valsch geld in omloop. Bij de politie werden gedeponeerd een eenguldenstuk met de beeltenis van H. Al. de Koningin Wilhelmina en een vijf-en- twintig centstuk, welke stukken blijkbaar valsch zijn. Middelburg. De vrijzinnig-democra tische kiesvereeniging heeft aangenomen de volgende motie «De vergadering der Vrijzinnig-Democra tische kiesvereeniging te Middelburg, overwogen hebbende zoowel hetgeen pleiten kan vóór het stellen van een kan didaat harerzijds bij de a. s. verkiezing van een lid dor Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg, als hetgeen aanleiding kan geven om zich daarvan te onthouden van oordeel zijnde dat, meer en beter dan bij deze toevallige vacature bij de eerstvolgende periodieke verkiezing de ge legenheid zal bestaan en het tijdstip zal gekomen zijn om het tegenwoordig regee- ringsbeleid in den persoon van het tot dusver voor dit kiesdistrict zittend lid, te bestrijden en de rekening op te maken van hetgeen het christelijk ministerie en zijn partijgenooten in de Staten-Generaal aan het volk zullen hebben geschonken en daaraan zullen hebben onthouden; besluit bij de verkiezing op 3 Februari a. s. geen kandidaat te stellen en zich van alle deelneming aan de stemming te ont houden." {AI. C Vlissingen. De commies der posterijen er. telegraphio J. M. A. Schwan is naar Boxtel verplaatst. Vlissingen. De heer W. Dalebout, klerk ter secretarie, is door burg. en weth. met ingang van 1 Januari, bevorderd tot s adjunct-commies. Vlissingen. Het Duitsche barkschip „Maria" van Vlissingen naar Port Natal, brak gisteren bij het uitgaan uit de haven zijn ankerstok, zoodat genoemd schip niet kon vertrekken en hier verder moet re- pareeren. De vissehersvaartuigen, te Scherpe- nisse thuis behoorende, zullen als onder- scheidingsteeken de letters S. I. voeren. Krabbendijke. Daar de werklieden- vereeniging«Onderling belang" krachtens art. 4 3" zich ook met de verkiezingen of stemmingen inlaat, was tegen Maandag 19 Jan. in de openb. school een vergadering belegd. Daar de eene candidaat dhr. Elen- baas aan de oprichting der vereeniging een grooten stoot had geven, werd over dezen candidaat niet veel gesproken en daar het Bestuur verzuimd had aan dhr. Mulder te vragen, hoe deze denkt over de zaken, die de vereeniging voorstaat, was het Bestuur niet in staat de vereeniging omtrent dhr. Mulder voor te lichten. De voorzitter gaf ruimschoots gelegenheid aan ieder der aan wezigen om een woord in 't midden te breDgen waarvan buiten het Bestuur door een 5 tal aanwezigen en wel door de meesten hunner meermalen werd gebruik gemaakt. De vergadering had een heel kalm verloop en ten slotte zei de voorzitter, dat nu aan een ieder het doen van een keuze moest worden overgelaten. Aan het slot der verg. wees dhr. Do Koning op het feit, dat na de lezing van dhr. Geill over «Het witte Kruis" en «Het groene Kruis" nog niets gedaan was om tot de oprichting van zulk een plaatselijke vereeniging te komen. De vergadering was zeer druk bezocht door een belangstellend publiek. (Onze geachte berichtgever gunt ons hier een wel wat al te bescheiden kijkje in de vergadering dezer werkliedenvereeniging het hindert echter niet, want wij weten er toch al meer van. Red Wissenkerke. Jl. Maandagavond werd in de openbare school alhier de algemeene vergadering van de afdeeling «Volksweer baarheid" gehouden. Uit de door den Secretaris en den Penningmeester gedane verslagen bleek, dat in het afgeloopen jaar nog weinig bemoeiingen van die afdeeling waren uitgegaan. Alleen was aan de gym nastiekclub «OJympia" eene subsidie ver leend van flö. De ontvangsten hadden bedragen f 68.84 de uitgaven f 13.35, goed slot alzoo f55.47, waarvan echter nog de bijdrage aan 't Hoofdbestuur moet worden gezonden waarvoor f 10 werd gerekend noodig te zijn. Het ledental slonk van 119 op 96. Besloten werd dit jaar aan subsi dies beschikbaar te stellen f 10 aan «Olym- pia" en f25 aan de schietvereeniging «Ko ningin Wilhelmina". Overweging werd toegezegd van het idee om in den loop van het jaar een volksfeestje te organiseeren waarbij beide vereenigingen zouden mede werken. Daarna werd de vergadering ge sloten. De aanleg der tramlijn Hontenisse Selzaete wacht slechts op het verieenen der gevraagde rijkssubsidie van f175,000. Ook verneemt de N. R. Ct., dat het in de bedoeling der regeering ligt de subsidie te verieenen en onder meer als voorwaarde op te nemen, dat ook een zijtak naar Sas van Gent moet gelegd worden. 'tZil als dan de groote vraag zijn of het comité tot het leggen der lijn zal overgaan, omdat Sas van Gent met zijn beide suikerfabrieken daardoor in zeer gunstige conditie komt, wat het oorspronkelijk doel van de suiker fabrikanten te Selzaete natuurlijk volstrekt niet geweest is. Het plan is van Selzaete uitgegaan, de plannen zijn daar ontworpen en ook de voorschotten zijn door de Bel gische suikerindustrie betaald. In de buurtschap Dieze bij Zwolle zijn twee broers, oud 16 en 18 jaar, door het ijs in een kolk gezakt en verdronken. Op do rivier de Aa bij Nieuweschans reden drio personen in oen wak, een 16- jarige jongen verdronk. Bij Solwerd is op het Damsterdiep een meisje met haar beminde en haar broeder in een wak gereden, zij en haar beminde zijn daarbij omgekomen. Nog op vele andere plaatsen maakte het ijs slachtoffers. Te Zaan dam is do machinist aan een der over de spoorlijn liggende fabrieken door den trein overreden en gedood. De kapitein van de Oud-Beijerlandsche stoomboot „Oude Maas" is te Zuidland te water geraakt en verdronken. Te Bolsward is Zon dagmorgen tijdens de godsdienstoefening een der hoorders bij den aanvang van het eerste gezang plotseling dood gebleven. Te Enkhuizen is een tienjarig knaapje met zijn priksleedja in een wak gegleden en veidronken. Op een zolderkamer te Rotterdam is een bejaard echtpaar door kolendamp gestikt. Zaterdag werd aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis bij het aan treden der equipage de gouden medaille voor 36-jarlgeu dienst uitgereikt aan de hoofd-machinist le kl. J. den Hamer. Als een staaltje van groote brutaliteit kan worden gemeld dat de Belg Van der Str., die eenigen tijd geleden spoorloos uit Den Haag verdween, om zich te onttrekken aan een arrestatie, omdat hij ernstig ver dacht wordt een militair bij een vechtpartij aldaar te hebben gedood, uit Italië aan een inspecteur van politie in Den Haag oen briefkaart zond met een „vriendschapps- lijken groet" in de Fransche taal Uit Zuid Beierland De benoeming van don heer A. Zonne veld tot burgemeester dezer gemeente is in den raad begroet mot het voorstel van een der leden, om Z.Ed. Achtb. dadelijk als secretaris der gemeente te ontslaan. Dit voorstel werd bij meerderhoid van stemmen verworpen. Thans roepon Burgem. en Weth. op een ambtenaar ter secretarie. In letterlijken zin werd te Buinen de waarheid bevestigd van het nadeel van onbeslagen op 't ijs te komen. Twee veu lens van een landbouwer waren in een nacht van de vorige week uit den stal verdwenen. Al vroeg in den donkeren morgen zocht men overal naar de dieren, die men bij het aanbrokon van den dag terug vond, liggende op het ijs van het kanaal, dicht bij de woniDg. De arme dieren waren op het ijs geraakt en konden er niet af, want omdat zij nog niet als werkpaarden beslagen waren, vielen zij om zoodra zij loopen wilden. Met touwen worden zij van het ijs afgesleept en toen weer in den stal gebracht waar zij onge deerd op hunne plaatsen terugkeerden. Het wordt bevestigd dat de preten dent-Sultan van Atjeb zich onvoorwaarde lijk heeft overgegeven. De gouverneur van Atjeh, generaal van Heutsz, verzocht den pretendent te willen medewerken om den oorlog te doen beëindigen en de vijandige hoofden te doen terugkeeron. De gonver- neur van Atjeh is gemachtigd om den pretendent-Sultan voorloopig eon maand geld van duizend gulden toe te konuen en om des pretendents zoon voor zijne opvoe ding naar Batavia te zenden. De Staten van Groningen verkozen tot lid der eerste kamer (in plaats van jhr. Alberda van Elkenstein) den heer R. P. üojes, lid van Gedeputeerde Staten van GroniDgen te Uithuizen, met 23 stemmen tegen 18 op jhr. mr. J. A. E. A. van Ponhuys. Hier moest derhalve een oud-vice presi dent van den Raad van Stafe stiijken voor een landbouwer. Ook een bewijs van de democratiseering der denkbeelden, ook om trent de volksvertegenwoordiging. De Duitsche kroonprins wordt aan het Russische hof met beleefdheden over stelpt. Gisteren heeft met groote praal het feest van den waterdoop plaats gevonden, geheel volgens de oude traditie. De plechtig heid werd voltrokken in den speciaal met het oog op dit doel vóór het Winterpaleis aan de Newa gebouwden Jordaantempel. De geheele keizerlijke familie woonde de plech tigheid bij. Na den terugkeer werd de Kroonprins door den Tsaar ontvangen, die nog altijd lijdt aan een lastige verkoudheid. De Kroonprins overhandigde zijn gastheer bij deze gelegenheid het prachtig afgewerkte model van het nieuwste linieschip der Duitsche marine, de Braunschweig. Het model is meer dan een meter lang. Zelfs de be pantsering en de bewapening zijn tot in de kleinste details aangebracht, 's Avonds vertrok de Kroonprins met den Grootvorst- troonopvolger naar Nisjni-Novgorod, waar hij een regiment inspecteerde dat keizer Wilhelm tot chef heeft. De Westminster Gazette heeft verschei dene te Londen vertoevende mijnmagnaten doen interviewen teineinde hun opinie over Chamberlains jongste redevoering te leeren kennen. Over het algemeen toonden de heeren zich voldaan. Enkel is men het er vrij wel over eens, dat het probleem van den arbeid geen schrede verder is ge bracht. Van de werving van Kaffers in Z.-Afrika viel niet veel te verwachten. Vermoedelijk zou men ten slotte toch tot het invoeren van Chineesche werkkrachten moeten overgaan. Wanneer alle beschikbare Kaffers die werkelijk wel zouden benoodigd zijn in de mijnen werden gebruikt, hoe zouden dan de landbouwers Kaffers voor den veld arbeid kunnen krijgen, en hoe zou men de productieve werken kunnen uitvoeren, waarvoor al die millioenen ponden uitge trokken zijn Chamberlain schijnt dan ook een achter deurtje te hebben opengelaten voor den Chinee zen-arbeid. Hij moet hebben gezegd, dat indien de mijneigenaars het radicale middel om Chineezen te importeeren aan wendden, zij niet op veel hulp van de zijde der regeering moesten rekenen, „maar dat de regeering toch wel een weinig zou helpen." Een zonderlinge uiispraak voor zulk een beslist man Het testament van Andree. Men is er eindelijk toe over gegaan om het testament te openen van Audi ée den bekenden lucht reiziger, dien men lang te vergeefs heeft terug verwacht, daar men thans zijn over lijden voor zeker houdt. Dit testament is gedateerd van 18 Mei 1894 en luidt als volgt«De ondergeteekende, Salomon, Auguste Andiée, geeft als zijn uiterste wil te kennen, dat al de goederen, die ik nalaat, zullen vervallen aan mijn broeder den scheepskapitein Ernest Guillaume Andrée en dat hij er gebruik van zal maken in den geest als ik hem mondeling heb medegedeeld of hem later nog kan mede- deelen. Alijn broeder is dus alleen bevoegd om de noodige maatregelen voor de liquidatie van mijn nalatenschap te treffen S. A. Andrée." De heer J. A. van Blerk schrijft uit Bermuda, dd. 13 October, aan Onze Courant: Verleden week zagen wij de laatste krijgs gevangenon, die de declaratie van getrouw heid onderteekend hebben, met de Sunda naar Zuid-Afrika vertrekken. De vrienden van Burtt's Eiland, 150 in getal, zijn een dag of wat geleden naar Hawkin's Eiland vorplaatst en zijn ook thans bevoorrecht gowordon om het vasteland te bezoeken op parool. Verder zijn er ook op Hawkin's zoo wat 227 koloniale rebellen, die als ver oordeelden behandeld worden. De Natalsche rebellen, die tot nog toe in Vrijheid waren, moesten verleden week, toen dat distrikt officieel bjj Natal ingeljjfd werd, opnieuw vertrekken naar Transvaalsch gebied, om zich niet bloot te Stellen aan vervolging. Te Lijdenburg wou zekere meneer Gouwt, een National Scout, ex-luitenant Jordaan, een van Viljoens Verkenners, met de hand groeten. Jordaan waarschuwde hem dit niet te wagen, en toen hij geen gohoor wou geven, kreeg hij zulk een oorveeg dat hij vier stevels in de lucht vloog. De heer Jordaan kreeg een lesje van den ma gistraat zondor boete. Jordaan verklaarde dat hij den vrede zou bewaren, maar door niemand van die partjj wenscht gegroet te worden. (L. en V.) Dr. Crum, wions benoeming tot ont vanger aan de haven Charleston, het sein is geweest tot de huidige fello anti-neger campagne in de Vereenigde Staten, heeft zich laten interviewen door een reporter van do New- York Herald. Dit is merkwaar dig, omdat het juist de New-York Herald is geweest, die onder de dagbladon dor Noordelijke Staten de leiding heeft genomen van den persveldtocht tegen president Roo sevelt en de negers. Genoemd blad had zijn beweringen op statistiekon over het analfa betisme bij blanken en kleurlingen. Dr. Crum beweert nu, dat do gepubliceer de cijfers volkomen onjuist en verouderd zijn en deed zelf de volgende statistieko gegevens mede. «Het is gebleken dat er in de zestien, door de N. Y. Herald genoemde provincies van Zuid-Carolina (Charleston natuurlijk inbegrepen) 36,020 volwassen negers zijn, die kunnen lezen en schrijven; daartegen over staan 37,058 blanken. In de provincie Charleston zijn 8386 volwassen mannelijke negers, die lezen en schrijven, tegen 6160 blanke mannen. In de provincie Beaufort is de verhouding zelfs3434 mannelijke kleurlingen tegen 809 blanke mannen, die kunnen lezen en schrijven Indien in den tijd van 40 jaar het anal fabetisme onder de negers voor meer dan de helft verdwenen is, wat zal het ras dan in een volgende 40 jaar niet kunnen presteeren. De blanke heeft meer dan 12 eeuwen den tijd gehad, om van het analfabetisme (niet kunnen lezen en schrijven) verlost te raken, en nog is hij er niet in geslaagd. In Zuid-Carolina hebben de blanken meer dan 200 jaar op de negers voor gehad, en toch zijn er in de genoemde zestien provin cies nog 15,503 blanken boven de 10 jaar, die niet kunnen lezen of schrijven, d. w. z. oen op iedere twaalf. De neger is meer dan eens een belangrijke factor in de ont wikkeling van zijn land geweest. In tijden van gevaar is hij te hulp gesneld en heeft hij vrijwillig en moedig zijn leven opgeofferd voor de vlag van zijn land. Hij is, uit natuurlijke neiging, gehoorzaam aan de wot. Nooit heeft hij de hand opge heven tegen de gestelde overheid, nooit verstoorde hij de openbare ordeonder behoorlijke leiding is hij een loyaal burger. Door hun vlijt hebben de negers bezittingen verworven ter gezamenlijke waarde van 100,000,000. dollars en het wordt tijd dat hun eindelijk recht worde gedaan. Het zedelijk en verstandelijk peil van den neger van heden verschilt met dat van zjjn rasgenoot van 1865 evenveel als de maat schappij van heden met die der middel eouwen." Eu op dien toon gaat dr. Crum voort, zijn eigen benoeming te verdedigen en de zaak van zijn ras te bepleiten. Hoe logisch en billijk president Roose- velts standpunt van hieruit ook moge schijnen, het kan niet worden onkend, dat de publieke opinie in de V. St. zit h steeds krachtiger tegen hem keert. Er is dan ook veel waars in de opmerking van de World, die 's Presidenten houding op gronden van practische politiek afkeurt en het rassen vraagstuk aldus karakteriseert«Het voor oordeel tegen kleur kan misschien uitslijten, doch zeker niet worden uitgesneden." N. Crt. Te Weenen staken ongeveer 2900 kleermakersgezellen het werk. Voor de win kels van gemaakte kleeren waar gewerkt wordt, zijn eergisteren in den loep van den avond betoogingen gehouden. De mani festanten werden door de politie uiteen gejaagd. Vier leden van het stakerscomité die de goedgezinden kwamen overhalen m mee te doen aan de stakiDg, zijn gevangen gezet. Zij zullen vervolgd worden wegens huisvredebreuk. De heer Schalk Burger heeft iemand van Land en Volk over zijn Europeesche reis te woord gestaan. Bij zijn onderhoud met Chamberlain vroeg deze hoe het stond met de repatriatie en herstelling der burgeis, en hij scheen ver wonderd te vernemen dat het gedane werk in verband daarmede nog zooveel te wen- schen overliet. „Ik heb hem gezegd zeide de heer Burger dat het volk ge noeg gekregen had aan „bully beef" en dergelijke dingen, doch dat er inderdaad nog maar heel weinig of niets gedaan was aan herstelling en de wederopbouwing hunner verwoeste plaatsen en veestapels, en hij dacht dat ik mij moest vergissen, want niet minder dan 70,000 gezinnen waren reeds goed en wpl hersteld in hun nen voormaligen toestand, zeide hij." Een ontvluchting. De heer J. L. de Villiers was voor den oorlog staatsingenieur van wegen in Trans vaal. Hij maakte den oorlog mede als militair ingenieur. Bij de belegering van Ladysmith had hij de leiding bij de afdam ming van de Kliprivier. Later werd bjj gebruikt om Engelsche treinen te vernielen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2