NIEUWSBLAD No. 46.1903 Zaterdag 17 Januari, 17e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Bij fit nier tatoort een Bijmpei. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes AGENDA BEROEPSWÉL Rekendmakirig. De Nieuwe Kiezerslijst. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN b g e i a m e s. Goedkoop duurkoop. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van Herinnering aan Werkgevers. Uiterlijk 10 Januari hebt gij van den burgemeester uwer gemeente een formu lier met briefomslag ontvangen. Uiterlijk 17 Jan. (Zaterdag) moet de werkgever het behoorlijk ingevuld en on derteekend formulier omtrent tot mach tigen bevoegde werkgevers en werklieden zijner onderneming terugbezorgen. Uiterlijk 22 Jan. (Donderdag) moet dit formulier terugbezorgd worden door den werkgever, wiens personeel over ver schillende gemeenten verdeeld is. 28 Jan. (Woensdag) stolt de burge meester op elk formulier het aantal tot machtiging bevoegde werkgevers en werklieden vast. Dagelijks zijn voor werkgevers (werk lieden) ten gemeentehuize vorkrijgbaar de formulieren tot aanvrage van een werkgevers-(werkmans-)kaart. Van 15—30 (Vrijdag) kan het ingevulde formulier reeds ingeleverd worden ten gemeentehuize. Nieuwe Courant). Samenstelling der raden van be roep voor geschillen, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. Artikel 12, tweede lid, en artikel 21 van het Koninklijk besluit van 8 December 1902 (Staatsblad no. 212). De Burgemeester der Gemeente Goes brengt ter openbare kennis, dat van den 1 5 d e n Januari toten metden 6den Fe bruari, op mondelinge aanvrage, gedaan door of namens den werkgever of werkman die a. vóór den aanvang van het loopende kalenderjaar den leeftijd van 25 jaar heeft bereikt b. gedurende het laatste kalenderjaar of wat bij seizoenbedrijven daarvoor, volgens bij algemeenen maatregel van bestuur gemaakte bepaling, geldt, bij voortduring werkgever of werkman is geweest, in de zin van artikel 2 der Ongevallenwet 1901, de laatste in dienst van ten hoogste twee ondernemingen; c. zijne woonplaats heeft in deze gemeente ten gemeentehuize verkrijgbaar zijn formulieren; ter bekoming van eene op naam gestelde werkgevers- of werk manskaar t. Deze kaart geeft de bevoegdheid om: 10. hetzij een werkgever, hetzij een werkman te machtigen mede te werken tot het opmaken van eene voordracht tot lidenplaatsver- vangend lid van een Raad van Beroep 20. tot het opmaken van eene dergelijke voordracht gemachtigd te worden; 30. voor zoover de aanvrager een man is; benoemd te worden tot een lid of p 1 a a t s- vervangend lid van een Raad van Beroep. Indien vóór den ijjden Januari aan den Burgemeester schriftelijk wordt kennis gegeven, dat zich een Comité, hetzij van werkgevers, hetzij van werklieden, heeft gevormd, dat zich binnen het ressort van den Raad van Beroep met de leiding der aanwijzing van gemach tigden belast, dan worden aan de aanvragers twee formulieren uitgereikt, waarvan één aan zulk een Comité kan worden overhandigd. De formulieren van aanvrage moeten u i t e r- lijk den 6den Februari, behoorlijk ingevuld en onderteekend, weer te gemeente huize zijn ingeleverd. Goes, den 14 Januaii 1903. De Burgemeester, DE KONING KOOIJ. Op de saamstelling der nieuwe Kiezers lijst dient ook dit jaar acktgegeven. Letten we allereerst op de belastingkiezers. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijks belastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn Personeele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet meer te loopen, over een vol dienstjaarmen moet eenvoudig de belasting op tjjd hebben be taald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Alleen, zij, die mede eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1902 grondbelasting is betaald, terwijl hun aan deel in die belasting 1 bedraagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie, waar zij een for mulier ontvangen dat vóór 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet worden ingeleverd, met het belas tingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te gevon, met overleg ging van het voldaan geteekende belasting biljet. Do rijwielbelsstiDg telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt vjm den ontvan ger een waarschuwing tehuis, een gratis waarschuwing, waarin gezegd wordt, dat, is do belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezerslijst komt. Alle overige kiezers, d. w. z. de huur-, inkomen-, spaarbank- on examenkiezers behooren zich aan te qeoen tusschen 1 en 15 Februari tor secretarie. Zij {ontvangen een formulier dat ondertoekend en inge vuld, vóór den 15 Februari moet worden ingeleverd aan het Gemeontebuis. Ruurkiezer is hij, die op den 31 sten Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijn mits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, door de wet heeft vastgesteld. Doch nu komt er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden, waoneer het huis ot het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den geëisebten huurprijs heoft doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en daarmee het voor de gemeente geldende bedrag wordt ver kregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens net zoo lang in huur hebben als het huis. De huurkiezor moet zich aangeven. Alleen wanneer hij in dezelfde woning bleef, als het vorig jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig, De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers; zij moeten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigen dom of huur hebben gehad van 24 M3 inhoud of 25000 Kg. laadvermogen. Thans komen we aan de inkomen- of loonkiezers. Dat zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienst betrekking zijn geweest, en daar een loon hebben genoten, dat óók voor iedere ge meente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon vau minderjarige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pen sioen of de lijfrente dat door openbare instellingen wordt verleend, en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instel lingen uitbetaald. Natuurlijk blijft het be drag van het inkomen voor iedere gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt ook als rente beschouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maan den ziek, dan wordt toch het loon gere kend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daaivoov bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld be drag. Wie op Zon- en Christelijke feest dagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend volle kost en inwo ning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw aangeven tusschen 1 on 15 Februari. Zien we nu even naar do Spaarbank- en Groot boek-kiezers. Wie op 1 Februari a. s. sedert een jaar f 100.nominaal op hot Grootboek heeft staan of f 50.— in de Spaarbank, zóó dat hot inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak maken op het kiezerschap. Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zich op do secretarie aanmelden onder overleg ging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sed. t een jaar eigenaar is van do gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Fjkspostspaarbank andere spaarbanken, zooals die van het Nut, tellen ook möe; doch natuurlijk moeten lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en, zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f25000 bij de Neder- landsche Bank hebben gedeponeerd. Wie reeds Groothoek- of Spaarbankkiezer is, behoeft zich niet opnieuw aan te geven, daar wordt ambtshalve voor gezorgd. Blijven ten slotte de Examen kiezers. Welke examens geldig zijn kunnen wij niet uitvoeiig opgeven die lijst beslaat ruim een kolom van ons bladde wet zegt, dat zij kiezer kunnen worden, die »met goed ge volg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige be trekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep." Herinneren wij ten slotte, dat in het algemeen het kiesrecht aan bovengenoemde categoiiön van personen wordt toegekend, wanneer zij zijn mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei zijn 25ste jaar heeft bereikt en in de termen valt, kan dus kiezer worden. Ziedaar in het kort uitgezet wat de Kies wet eischt. Dat al onze kiesvereenigingen nu werk blijven maken van de nieuwe kiezerslijst. De nocd'ge formulieren zullen wel reeds op de gemeentehuizen verkrijgbaar zijn. Niemand verzuime zich aan te gevenen natuurlijk zijn alle besturen van kiesver eenigingen bereid de noodige inlichtingen te verschaffen. Wij allen zijn geneigd in 't algemeen het goedkoopste wat ons wordt aangeboden te koopen, maar velen onzer lezers en leze ressen zullen de ondervinding op gedaan hebben dat de titel van dit artikel meer dan eens bewaarheid is geworden, gij kunt niet vorderen dat een voorwerp waarvoor U een geringen prijs betaald hebt even zoo lang zal dureD als dat zelfde voorwerp voor den dubbelen prijs wordt aangeboden, waut zekerlijk heeft de werkman die't duurdere voorwerp vervaardigd heeft er meer tijd toe gebruikt en is tengevolge daarvan ook meer betaald geworden. Wij behoeven er niet verder over uit to wijden, oen ieder weot dat alle waar is naar'zijn geld. Hier boven bedoelden wij Dog alleen maar de voorwerpen die voor het dagelijksche levon gebruikt worden, maar wanneer men voor zijne gezondheid, die toch' schatten waard is, naar het goedkoopste geneesmiddel zoekt terwijl men overtuigd is, door de vele attes ten, dat het duurdere hot boste altijd is gewoest, dan begrijpt men van zelf wel dat het een misplaatste zuinigheid is. Wij laten hier een vooibeeld volgen dat Mejuïfrouw J. Met, wier echtgenoot het beroep uitoefent van smid en wonende te Heer Hugowaard, provincie Noord-Holland, die aan onze verslaggever bij zijn bezoek hem vertelde dat zij sedert een jaar lijdende was geweest aan eene groote algemeene zwakte gepaard gaande met ondragelijke pijnen ia den rug. Zulks was van liever- liede aangevangen, de eetlust verminderde, de spijsvertering werd ongeregeld, maag krampen en steken in de zijde deden zich voor, ze was kortademig, duizelig, de slaap gaf haar hoegenaamd geen verkwikking, tengevolge van akelige droomen en tot overmaat van smart werd ze dagelijks ge plaagd door hevige hoofdpijn. U ziet, zoo ging ze voort, dat mijn toestand voor eenigen tijd geleden alles behalve aangenaam was en wat ik ook aanwendde niets mocht mij baten. 'Door het lezen van vele attesten in de couranten ging ik tot het gebruik der Pinkpillen van Dr. Williams over en mijn toestand verbeterde zich. Toeval ligerwijs zag ik uit eene advertentie dat de Pinkpillen tegen een goedkooperen prijs te krijgen waren, U kunt wel begrijpen dat zulks mij toelachte en liet die goed- koopere Pinkpillen komeD, maar spoedig bemerkte ik dat deze volstrekt geen uit werking op mijn gestel hadden; daarop heb ik de echte weder laten komen en al die onaangenaamheden die ik in mijn gestel ondervond zijn thans verdwenen en ik ben welvarende, tegelijkertijd reikte zij mij met een soort van minachting het doosje over waarin zich nog eenige nagemaakte Pink pillen bevonden, mij toevoegende, ik wil ze niet meer in mijn huis hebben en doet er mede wat U wilt. Zooals men ziet is bovenstaande titel wederom bewaarheid ge worden, een ieder wachte zich dus voor schade en schande. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen dat men wel acht geve de echte Pinkpillen, van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig ,dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddopothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apothekon. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Bruinisse. Het onderzoek naar de be kwaamheden der aanstaande miliciens hier deze week gehouden bracht heel wat drukte teweeg. Eenige officieren w. 0. een Majoor en Kapitein waren met het afnemen der examens belast. Behalve theorie bestond het in hoofdzaak uit exersitie en gymnas tiek vooral loopen en springen kwam bij dit laatste in aanmerking. Van Sint Filips- land en Oosterland werden geen, van Brui nisse 7 en van Zierikzee 4 goedgekeurd. Als viermaanders komen van hier in aan merking T. Jonker, P. van der Zande, H. van der Zande en J. Otte Wz. Voor een diensttijd van 8 maanden slaagdenA. van den B.-rge M«., M. Platechorre en J. Bol ij n. Ondanks de felle koude had het voor onze gemeente ongewone schouwspel veel bekijks. Voor de deelnemers aan de Voorbereidende oefeningen alhier is het een groote voldoe ning dat de jongelui zich bij het examen zoo kranig hielden terwijl nog mag ver meld worden dat het meerendeel der ge slaagden lid zijn van Volksweerbaarheid, wel een bewijs dat die vereenigiDgen nuttig werken. Te Scherpenisse zijn twee broeders, wonende in den polder Westkerke, een uur buiten de kom van het dorp, deze week des avonds door een geweerschot getroffen een der broeders bekwam wonden, die geen gevaar voor het leven opleveren, terwijl de andere in hoofd en rug zoodanig werd ge kwetst, dat de dokter hem niet buiten ge vaar acht. Hoewel (le politie een ijverig onderzoek heeft Ingesteld, heeft dit tot heden geen afdoend resultaat gegeven. St. Laurens. Den 13 Jan. werd alhier eon antirevolutionaire kiesvereeniging op gericht, met aanvankelijk 30 leden. Het bestuur is saamgesteld als volgt. J. Gide- onse Voorzittor, K. Houterman Vice- Voor zitter, P. Gilde Secretaris, A. Abrahamse P.Az. Vice- Secretaris, L. Melse Ponning- meester. Waarde. Gewogen aan de Weegbrug alhier over het dienstjaar 1902. 28ti2037 Kg. Suikerbieten; 137256 Kg. Aardappelen; 23337 Kg. Uien; 933312 Kg. Pulp43226 Kg. Paardepeën; 6055 Kg. Guano; 1069 Kg. Hooi; 637 Kg. Graan; 2893 Kg. Schuimaarde; 1000 Kg. Strooen 1 Varken. Vlissingen. Door de R. K. Kiesver eeniging is voor het lidmaatschap van den raad met algemeene stemmen candidaat ge steld de heer J. n. Houbaer. De antire volutionaire kiesvereeniging heeft besloten die candidatuur te steunen. Kamperland. De vereeniging voor VarkensverzekeriDg »Uit Voorzorg" hield jl. Woensdag hare eerste jaarvergadering in de openbare school alhier. Door den secretaris werd verslag uitgebracht. Daar uitbleek dat 75 vatkens door 29 leden werden verzekerd en dat de veieeniging begunstigd werd door 7 donateuis. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de inkomsten bedroegen f 143.23 en dat aan de verzekerden was uitgekeerd een bedrag van f58.51. Het goed slot bleef alzoo 1 84.72. Als commissarissen werden benoemd de heeren M. Goudswaard en A. Imanse. Als bode werd aangesteld J. Sehrier. Vastgesteld werd de vergoeding voor var kens boven 50 KG. te bepalen op 40 cent per KG. (bruto gewicht). Een voorstel van dhr. De Vlieger, om bij aangifte ter ver zekering, de contributie te bepalen naar 't gewicht der aangegeven varkens, kon geene meerderheid erlangen. Wemetdinge. Donderdag hield Mr. P. Dieleman uit Middelburg, in het lokaal der Christ. Jong. VereenigÏDg een lezing, voor de ant. rev. Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" ook voor niet leden toegankelijk. Na inleiding en voorstelling door den WelEd. Achtb. Heer Burgemeester, schetste spreker eerst het verleden van het Nederlandsche volk, zette vervolgens zeer nauwkeurig het ontstaan der verschil lende staatspartijen uiteen, alsmede de beteekenis der namen en drong ten slotte vooral aan op aaneensluiting van partij- genooten. Door een der leden der kiesver. werd spreker voor deze leerrijke lezing dank gezegd; en de vergadering op gebrui kelijke wijze gesloten. Potplanten, die bevroren zijn, kun nen in vele gevallen nog gered worden, als ze geplaatst worden in een vertrek, waar niet gestookt wordt en waar ze lang zamerhand buiten den invloed van zon en warmte kunnen ontdooien. Het minst lijden planten uit de koude kas met hard hout, terwijl daarentegen planten uit de warme kas, als begonia's gomboomen, dracaena's, fijne varens enz. door de geringste vorst stellig sterven. Bij koud weder moeier do planten 's avonds ■weggenomnn worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1