Kerknieuws. LANDBOUW. Peru-Guano-Feiten. Rechtszaken. Gemengde Berichten. wind in 1866 weer naar het buitenland ▼luchten. Tgdens de republiek was hg mi nister. Doch hij nam sedert dien tjjd zgn, zij het ook zeer langen en langzamen, draai, en verkleurde allengs, tot hg eindelgk in een oud-liberaal kabinet zitting nam, in de laatste maanden zelfs steun zocht bij de cle- ricalen, en, wel niet in naam, dan toch metterdaad, zich van zgn eerste plaats liet afdringen door het hoofd der bisschoppen en luisterde naar diens leiding. Menschen, die misschien nu zoo angst vallig de stoutigheden van de Bebels en Jaurös en Troelstra's gadeslaan, mogen zich troosten met hetgeen de Crispi's, de Sagas- ta's, de Van Houtens op hun ouden dag geworden zijn. Van rood revolutionaire republikeinen zijn zij verkleurd tot doodgewone, conser vatieve oud-liberalen die zich op hun ouden dag ergerden aan de grimassen hunner jonge neven, die nog niet eens zoo ver gaan als zij zeiven toen meenden zich te mogen veroorloven. De brochure van nr. v. d. Brand >De miljoenen uit Deli" wordt in de Indische Gids tegengesproken door dr. Hoetink, arts te 's-Gravenhage, die dertien jaar in Deli bij de tabaksmaatschappijen werkzaam was. Hij vindt dat de schrijver de mishande ling van koelies met veel te schrille kleu ren schetst, waartegenover hij stelt als zijn besliste ervaring, dat er zoowel voor den gezonden als den zieken koelie veel wordt gedaan. Goed geventileerde en gecemen teerde gebouwen met afzonderlijke kamers voor de gehuwden, gemetselde privaten, afzonderlijke putten voor het drinkwater zijn op de ondernemingen der meeste groote tabaksmaatschappijen verrezen. In de hos pitalen vindt men alles wat voor de be handeling van een zieke noodig is en wat voor de verpleging of voeding van den zieken koelie noodig blijkt, wordt hem verschaft. Ook de loonen zijn in de laatste jaren bijna overal verhoogd juist om de waarde vermindering van den dollar te compen- seeren. Of de Chinees en Javaan het in Deli zooveel slechter hebben dan in hun eigen land, kan Schr. niet beoordeelen wel weet hij, dat er elk jaar Chineezen en Javanen, die na afloop van hun contract naar hun land terugkeerden, in Deli terugkomen, dikwijls begeleid door familieleden of dorps- genooten. Van de bepaalde gevallen van koelie mishandeling, in de brochure vermeld, ont kent dr. H. de juistheid niet volstrekt; maar ze zijn uitzonderingen (en worden strafrechterlijk vervolgd). De slotsom is dat de indruk door 't lezen van v. d. B's geschrift, niet de juiste is, en dat men gelijk dr. H., de zaken van nabij moet gezien hebben. Hoofdzaak schijnt ons evenwel hier in elk geval dat de mishandelingen niet ont kend worden, en dus nog mogelijk zijn, wanneer er niet de aandacht op gevestigd wordt. En dat is de verdienste van mr. v. d. B's geschrift. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Heemskerk door A. Snethlage, cand. te Amsterdamnaar Goudriaan door A. G. v. Willenswaard, cand. te Schoonhoven. Bedankt voor Harmeien door IJ. Doorn- veld te Andelvoor Waverveen en Eist door A. Graves v. Willenswaard, cand. voor Tiel door W. Bax te Roosendaal. Geref. Kerken. Beroepen te Westmaas, L. J. C. Kregt te Monnikendam. Aangenomen naar De Krim door G. Goris te Vroomshoop; naar Emmen door J. Bakker te Bunschoten. (Verbeterd bericht). Goede wijn behoeft geen krans. De Peru-Guano heeft den strgd aange bonden, niet tegen de scheikundige mest stoffen, zooals Chilisalpeter, superphosphaat en de verschillende Kalizouten. Neen, zij erkent het goed recht dier verschillende zouten, alhoewel zij met rechtmatigen trots de gewichtige plaats, die zij naast deze scheikundige meststoffen inneemt, wil be houden. Doch de Peru-Guano strijdt tegen alles, wat onder haar naam verkocht wordt en geen Peru-Guano is, en evenveel op echte Peru-Guano gelijkt, als water op bouillon. Echte Peru-Guano is een organische mest stof, die van nature een zeker gehalte stikstof, phosphorzuur en Kali bevat. Doch men mag niet den naam Peru-Guano geven, aan de een of andere grondstof, die soms nog geen Peru gezien heeft, en welke men slechts kunstmatig, op een zeker stiksfo/ enz. heeft gebracht. In de maand November, 1902 is voor rekening van de Anglo-Continentale (vorm. Ohlendorffsche) Guano-Werke gelost te Rotterdam het zeilschip Astoria van de Ballestas-eilanden met 2150 tons waarvan een monster volgens scheikundig onderzoek van het proefstation te Goes. (Directeur Dr. Swaving) bevatte 11,5% totaal stikstof; 10,8% phosphorzuur. 2,3% in water oplos baar Kali. Het monBter was volgens No. 3074 van genoemd station echte Peru-Guano. In dezelfde maand is te Antwerpen gelost vóót rekening van dezelfde maat schappij het zeilschip de Glenfyne van de Ballestas eilanden met een lading van 1500 tons. Het monster van deze Peru-Guano bevatte volgens No. 3120 van het Rgksproefstation te Goes, 11,4% stikstof, 10,4% in mineraal- zuur oplosbaar phosphorzuur en 2,3% in water oplosbaar Kali. Verder is daar ook in Nov. gelost het zeilschip de Annasema van de Macabi eilanden met 2400 tons Peru-Guano. Volgens No. 3121 van genoemd station te Goes bevatte deze Peru Guano. 11,3% stik stof, 11,9% phosphorzuur en 2,7% Kali. Zulke feiten spreken. Er bestaat dus ruim schoots echte Peru-Guano met een voldoend gehalte aan alle plantenvoedingsstoffen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstal: B. E. T., 37 j., leurder, Gent, thans alhier in hechtenis, en C. J. S., 46 j., werkvrouw, Vlissingen, beiden tot 6 m. gev. straf., eerstgenoemde met mindering der preventieve hechtenis en J. v. K., 36 j., hvr. van J. M., zonder beroep Domburg, tot 2 m. gev. straf en L. D., 14 j., dienst bode Koudekerke, tot f 10 b. s. 10 d. h., en A. K., 14 j., loopjongen, Middelburg, tot f 3 b. s. 6 d. h. Goes. Tot commies ter secretarie, va cature wijlen dhr. A. A. v. Dellen, is be noemd de heer J. C. Legro te Beesterzwaag. Vlissingen. Aan de fabriek van de koninklijke Mij. „De Schelde is de kiel gelegd van de zeesleepboot „Generaal van Heutz", in aanbouw voor rekening van de Naamlooze Vennootschap Zeehaven Kolen station „Sabang" te Amsterdam. 's-Heerenhoek. 't Begint hier waarlijk mooi te gaan. Alle Zondagen en feestdagen hoort men van het eene of andere schan daal. 's Morgens vragen de menschen elkander afIs er van nacht niets voor gevallen en krijgt men een ontkennend antwoord, dan ziet men elkander verwonderd aan. Zoo had men Zondagavond weereen gevalletje bij een ingezetene op de Kuipers dijk. Daar werden de spionnetjes van de ramen afgenomen, het eene stuk geslagen en het andere door de ruiten naar binnen geworpen. Men kan zich den schrik der bewoners voorstellen, en dit geschiedde op zoo'n korten tijd dat, toen de bewoners naar buiten kwamen, de daders weg waren, 't ls te hopen dat aan al die gevalletjes een spoedig einde kome. Rilland-Bath. Verplaatst met ingang van 16 Jan. naar St. Maartensdijk als post en telegrambesteller de brievenbesteller J. J. Bogaard alhier. Wissenkerke. Maandagavond heeft de a. r. kiesvereoniging in hare vergadering gehouden te Kamperland tot candidaat ge steld voor lid der Prov. Staten den heer D. Mulder, Burgemeester van Ovezand en Driewegen. Stavenisse. Bij den hevigen Zuid- Westenwind is Maandag een te Sliedrecht thuis behoorende hoogaarts op de zandplaat bij „Het Scheld" onder deze gemeente ge worpen en totaal uit elkaar geslagen. De bemanning, bestaande uit den schipper en zijn knecht, heeft zich kunnen redden en is naar Sliedrecht vertrokken. Krabbendijke- De lantarenpalen heb ben het tegenwoordig kwaad te verantwoor den. Onlangs gaf iemand zijn paard een klap en toen dit op zij sprong kwam de kar tegen den lantaarnpaal die bij het gemeentehuis staat, waardoor deze brak en nu gisteren gingen een paar paarden van de Wed. Otte op hol, doordat de boom tusschen de paarden brak, vele paaltjes in den Noordweg gingen omver en ook de lantarenpaal, die bij den dokter staat. Gelijkkig waren de scholen net even uit, zoodat geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Op Gawege werden de paarden gegrepen. De ijzeren sleepkaan „Elise Helene", schipper Ulff, met mijnzout van Mannheim naar Zierikzee, heeft heden middag, bg laag water aan den grond zittende, zwaar averij bekomen midscheeps. De lading is gedeeltelijk overboord gegooid en verder in vaartuigen lossende. Het lek is gedicht en het schip wordt drijvende gehouden. Zondagavond, tegen middernacht on geveer, verliet een heer, te Vucht wonende, een der café's aldaar, na nog al wat ge dronken te hebben. Den volgenden mor gen miste hij eene portefeuille met f 1050 aan bankpapier, die den vorigen avond nog in zijn bezit en door hem in het café vertoond was. Bg het verlaten van het café was de heer achtervolgd door ze keren P., een niet te goeder naam staand persoon, en men had opgemerkt dat deze hem had vergezeld en geassisteerd. De brigade-commandant der marechaussee te 's-Hertogenbosch, mot een en ander in kennis gesteld, nam aanstonds maatregelen om P. te vinden, met het gevolg dat deze gisterenmorgen te Eindhoven is gearres teerd met nog ongeveer f900 in zgn bezit. Hij had aldaar namelgk in een café den vorigen avond een diné besteld. Daarna ging hij uit rijden, doch gaf vooraf den kastelein eene portefeuille met f900 in bewaring. Inmiddels kwamen eenige be zoekers binnen, die mededeelden dat te Vucht f1040 gestolen was. De rijkspoli tie werd gewaarschuwd en de bewuste persoon, een bakker te Vucht, in arrest genomen. Spoedig bleek bij de dader van genoemden diefstal te zijn, en is hg ter beschikking van de justitie gesteld. Aan de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting ont- leenen wij 't volgende Verbetering van de positie der post boden (93,200). De diensten, waarvoor postboden worden aangesteld, zijn onderling zeer verschillend. Er zijn postboden met 3, 4, 5 tot 10, 12 uren dienst per dag, en die diensten ver schillen weder wat betreft werkelgken loop- dienst, oponthoud rust) onderweg, be stelling, vroegen en laten dienst, ongewoon zwaren dienst, enz. De tractementen moeten daardoor verschillend zijn zij kunnen be dragen als minimum f 100 en in het uiterste geval (niet als normaal maximum) f700. Was die regeling onder vroegere toestanden goed, gaandeweg is het aantal van hen die vollen dienst doen, d. i. zoodanig zgn be last, dat zg alleen in hun dienst een bestaan kunnen vinden, meer en meer toegenomen, waardoor de tijd gekomen is, om hen niet langer te bezoldigen naar de berekeningen van hunne werkzaamheden, maar hen te behandelen als beambten, op wie de admi nistratie ten volle beslag legt, en dus te geven een minimum aanvangstractement, dat klimpt op ongeveer dezelfde wjjze als het tractement van bestellers op de kleine kantoren. De postboden die acht of meer uren per dag dienst doen, zullen dan regel matig verhooging van tractement ontvangen en in den regel tot f 650 (een bedrag, dat thans voor het groote meerendeel niet kan worden bereikt) kuDnen komen, behoudens toekenning van een bgslag van f50 voor hen, wiens dienst bijzondere inspanning vordert. Het maximum van f700 wordt dan in stand gehouden. Verbetering van de positie der brieven gaarders (f 10,000). De diensten der brievengaarders verschil len, evenals, die der postboden, onderling aanmerkelijk. Het ligt in de bedoeling om aan hen, die door den omvang van het ver keer het meest in beslag worden genomen, eenige verhooging van traktement toe te kennen, omdat zij het minst in de gelegen heid zgn door nevenverdienste in hun on derhoud te voorzien. Bg de installatie van den te Scheemda nieuwbenoemden burgemeester, mr. Rom- kes, werd door den waarnemenden burge meester, den heer Ter Haseborg, o. a. het volgende gezegd „Namens het college van raadsheeren heet ik u welkom in ons midden u begroetende en complimenteerende als hoofd der gemeente. Inmiddels kan ik niet verhelen, dat ons soms de vrees overviel, dat deze vacature vervuld zou worden door iemand van hetzelfde allooi als uw voor ganger, een manneke, dat ons bijna 30 jaar listiglijk heeft getiranniseerd. Vandaar dat er terstond luide werd verkondigd, dat er een combinatie hier moest plaats hebben, teneinde te beletten, dat wij opnieuw ge kneveld werden." Sprekende over de richtingen in de ge meente, zeide spreker, dat de nieuwbe noemde burgemeester deze zou belichaamd vinden in de raadsheeren, waaronder voor uitstrevende mannen waren „mannen die meegaan en mannen die remmenwat het overige personeel betreft, als veldwachters en klerken, ze zijn allen in de drilschool gevormd en zullen u zeer steunen." Te Weststellingwerf worden reeds koppels spreeuwen gezien. Men beschouwd dit als eon voorteeken, dat er geen winter meer komt. Een onafzienbaar gs7eld houdt nog steeds de haven van Lemmer zelfs voor stoomschepen gesloten. Konijnen bij de ooren opnemen. Velen hebben de gewoonte, de konijnen bij de ooren op te nemen, wat af te keuren is, omdat men daardoor de dieren pijnigt. Het meest lyden daaronder de dieren der rassen met lange en licht bewegelijke ooren, zooals de ramkonijnec. Het gevoel van pijn doet het dier met de pooten trap pelen en door die beweging worden de oor wortels en oorschelpen nog meer ge trokken en wordt da pijn erger. Als een konijn zonder beweging te ma ken en zonder zich te verzetten zich bij de ooren laat opnemen, is dat een bewijs, dat door de veroorzaakte pijn het dier reeds eenigszins verdoofd is. En wie gewoon is, zijn konijnen dikwijls bij de ooren op te tillen, zal opmerken, dat, zoo vaak hij in het hok of de loopplaats komt, de dieren schuw worden en in een hoek kruipen ze zijn bang voor de gevolgen der ruwe behandeling, die ze gewend zijn te on dergaan. Zelden zal een aldus behandeld dier zich laten liefkoozen en streelen. Is het be paald noodzakelijk een konijn op te vangen, dan doe men dit door beide handen onder zijn lijf te brengen. Bij konijnen, die goed behandeld zijn, zal dit in de meeste ge vallen gelukken. Een gymnasiast te Groningen heeft in de meening dat het water was een glas sublimaat leeg gedronken. Zijn toestand is zorgelijk. Een gehuwde landbouwer te Raamsdonk is met messteken in hoofd en zijde vermoord langs den weg gevonden. Een boerenarbeider, van den moord verdacht, een 23 jarige weesjongen, is in zijn huis gearresteerd. Een jonge gescheiden vrouw te Dordt heeft Oudejaarsnacht in gezelschap, van een paar vrijers zoo bar gefeest dat zg op den weg dood ineenzakte. Een 17- jarig smidsknecht te Rotterdam viel van een ijzeren lader, ter hoogte van 6 meter in een stoomschip en stierf aan de bekomen inwendige kneuzingen. Een driejarig knaapje te IJselmonde geraakte al spelende in een moddersloot en verdronk. Toen de moeder het waschgoed wilde spoelen vond zg het lgkje van haar kind. Aan den Ringdijk te Watergraafsmeer is een 18- jarig meisje bg het waterscheppen in een regenton gevallen en verdronken. Men zal goed doen geen trouwplan nen voor het loopende jaar te maken, niet in dat jaar geboren te worden of andere gewichtige ondernemingen in dat jaar te beginnen. Want lieden, die 't weten kun nen, zeggen dat het jaar 1903 een onge luksjaar zal zgn. En een ioder kan er zich gemakkelijk van overtuigen, dat dit pes simisme niet zonder grond is. In 1903 toch zullen niet minder dan drie Vrijdagen met den dertienden van eene maand samenvallen. In 1902 viel slechts één Vrgdag op een 13en en toen reeds werd de wereld door vreeselijke rampen, zooals bijv. die van Martinique, geteisterd. Wat zal 't zgn, wanneer hetzelfde met drie Vrij dagen het geval is En daarenboven nog: Het eerste en het laatste cijfer van het jaartal vormen het getal 13; telt men verder de cijfers waaruit het jaartal bestaat op, dan krijgt men even eens 13 Neen, men kan niet voorzichtig genoeg zijn, merkt de N. Ct. schertsend op. De Transvaalsche legatie te Brussel is opgeheven; dr. W. J. Leyds gaat zich te Utrecht vestigen. Op de bekende ontginning bg Emmen van den heer Verver, van Zuidbroek, zijn eenige honderden pereboomen naar schat ting ongeveer 300 afgesneden en ver nield. Hoe schandelijk dit nachtelgk be drijf reeds op zichzelf is, nog meer is het deze daad door de omstandigheid, dat de heer Veiver voor werkverschaffing aldaar zooveel heeft gedaan en door zgn grootsche onthullingen welvaart teweegbracht. De terechtstelling van veldkornet Van As. In het jongste nummer van Neerlandia vinden wij een uitvoerig relaas over de voorgeschiedenis der terechtstelling van Van As, waaraan wg het volgende ont- leenen „Commandant Buijs lag met zijn bur gers bij Heidelberg. Een nacht geeft een brandwacht, die geposteerd was op een kopje dicht bg een blokhuis, zich aan den vgand over. Een paar man keeren naar het lager terug om andere burgers over te halen hetzelfde te doen. Zij zouden ook naar dat kopje gaan en eveneens zich overgeven. Dit*kwam commandant Buijs ter oore, en hg gaf bevel aan veldkornet Van As om met twee man bij dat kopje de wacht te houden, opdat niet meer bur gers bij de blokhuislinie zouden ingaan. Terwijl Van As daar staat, zgn twee metgezellen op een pas of twintig van hem af, ziet hg uit het blokhuis iemand te paard, een groote witte vlag voerend, op hem aankomen. Dat was een Engelsch officier, kapitein Meirs. Wat komt ge hier doen? vroeg Van As. Wel, was het antwoord, ik kom volgens afspraak om uw onderwer ping aan te nemen. Neen, was 't weder woord, maar ik ben hier om te waken, dat zich geen man komt onderwerpen. En ik heb ook bevel om geen misbruik van de witte vlag toe te laten. Hebt gij een brief van uw bevelvoerenden officier over te brengen? Neen? Dan moogt gij ook niet de witte vlag gebruiken en zijt ge mijn gevangene. Zoo ging het gesprok en er vielen nog meer woorden. Het slot was, dat kapitein Meirs Van As, en deze Meirs tot zgn gevangene verklaarde. De Engelseh- man had een revolver in den gordel, Van As zijn geweer in de hand. Ten slotte rukt Meirs zgn paard om en wil wegrennen, tegelijkertijd trekt hij zijn revolver; waarop Van As aanlegt en hem neerschiet. Tijdens de vredesonderhandelingen zegt lord Kitchener, dat er van de amnestie voor alle krijgsbedrijf drie gevallen uitge zonderd moeten blijveno. a. de moord op kapitein Meirs. Generaal Botha wilde de zaak te voren onderzocht hebben, en droeg eerst generaal Piet Viljoen en toen generaal Alberts een onderzoek op om, als er termen voor waren, Van As voor een krijgsraad te brengen. Maar van het onder zoek kwam nietsde getuigen waren niet te vinden of wat ook. Generaal Botha, voor het leven van Van As vreezende, liet hem bij zich komen en het verhaal van hem gehoord hebbende en in den braven en eerlijken man, die hij was, vertrouwen stellende, gaf hg hem aan de hand, en stelde hij hem in staat de wijk te nemen naar Duitsch-Zuidwest-Afrika. Er was zelfs een Engelsch hoofdofficier, die daartoe behulpzaam wilde wezen. Maar Van As weigerde. Hij was over tuigd van zijn goed recht om op Meirs te schieten. Hij had Meirs, die zich niet achter de witte vlag mocht verschuilen, tot zijn gevangene verklaard en Meirs wilde ontvluchten. Dus mocht Van As op hem schieten. En Meirs had zijn revolver ge trokken, dus handelde Van As ook nog uit zelfverdediging. Neen, Van As wilde niet wegloopen. Toen de vrede gesloten was en de com mando's zich overgaven en naar huis terug keerden, trad Van As op den Engelschen generaal, aan wien zijn commando zich overgegeven had, toe en maakte zich bekend. Men zocht hem, zeide hij, en hier was hij. Gekheid, zeide de generaal, ga maar naar huis. En als officier kon Van As met zijn geweer wegryden." Later werd hij gehaald, stond terecht en werd doodgeschoten. De Britsche autori teiten weigerden, de beide burgers, die bij het doodschieten van Meirs waren tegen woordig geweest, als getuigen te hooren, ofschoon de mogelijkheid daartoe bestond. Te Pretoria is een bijeenkomst van voormannen van Boeren en andere aan zienlijke burgers gehouden. Schalk Burger was voorzitter, verder waren er o. a. Botha, De la Rey, Cronjê en Smuts. Het doel was het ontwerp van een adres aan Cham berlain goed te keuren. In het ontwerp wordt gevraagd om de amnestie uit te strekken tot allen die aan den oorlog hebben deelgenomen, en om aan alle burgers toe te staan naar hun land terug te keeren, ook de leden van de deputatie, die na den val van Bloemfontein naar Europa werd gezonden. Het geeft verder uitdrukking aan de oprechte trouw van de onderteeke naars aan de regeering, maar voegt er bij, dat zij weinig kans zien om samen te werken, zoolang er van hun medeburgers sommigen in ballingschap zijn en anderen in de gevangenis. Het adres dat in zeer gematigden toon is vervat zegt voorts, dat, toen Chamberlain zijn voornemen had kenbaar gemaakt om hier te komen, de generaals hun zending naar vreemde landen hadden opgegevenanders ware zij voort gezet. Ook herinnert het dat Kitchener in Milner's tegenwoordigheid zelf beloofd heeft, algemeene amnestie bij gelegenheid van de kroning aan te bevelen. Het Engelsche gezantschap heeft bij de Porie verzet aangeteekend tegen het doorlaten van vier Russische torpedojagers door de Dardanellen naar de Zwarte Zee in September. Die vergunning zoo heet het in het protest is een schending van de verdragen, waarbij de Dardanellen voor oorlogsschepen van alle landen gesloten worden. Engeland behoudt zich nu het recht voor om, als de gelegenheid zich opdoet, voor zijn oorlogsschepen een gelijk voorrecht te verlangen, Het Engelsche protest heeft een slechten indruk en zelfs boosheid in Russische kringen teweeg ge bracht, terwijl men in Turksche kringen over de houding van Engeland zeer ontsteld is. Engeland is van meening, dat een oorlogsschip volstrekt niet ophoudt oorlogs schip te zijn als het ontwapend is en een handelsvlag hyscht, en dit is wat Rusland gedaan heeft om voor de vier torpedojagers doorlating te verkrijgen. Rusland hield vol, dat een ongewapend schip niet als een oorlogsschip beschouwd kan worden. Op aandrang van Rusland heeft de Porte zich ten slotte bij die opvatting neergelegd en de schepen ia September laten passeeren. Berichten uit Fez van 1 Januari spreken van verbetering in den toestand. De schaarschte in levensmiddelen was ver dwenen. Twee aanzienlijke stammen, die zich by den opstand hadden aangesloten, hadden afgevaardigden gezonden om hun onderwerping aan te bieden. De uitslag van de jongste verkiezingen in Schotland was een kennelijke triumf voor de menschen, die er belang bij hebben, dat de drinkgewoonten in zwang blijven. De herberghouders te Eberdin wisten hunne candidaten de overwinning te doen behalen, terwijl in vele andere plaatsen dezelfde categorie van menschen op een overwinning kon bogen. Het ergste van alles is, in dit opzicht, de nederlaag, die lord Provost Chisholm te Glasgow leed. Het is een treurig teeken des tijds, dat een stad toont, dat zy van de diensten van een Christen van dien stempel, geen gebruik meer wil maken. Het is een schande voor Schotland, en een bewijs, dat de kerken van dat land haar invloed op de volksmassa verliezen. Schotland is jaren lang bekend geweest, omdat het volk den Bijbel las, en zijn kerken lief had, maar nu krijgt het een treurige vermaardheid, doordat de drank zoovele verwoestingen aanricht. De gevolgen daar van loopen in het oog. Het aantal men schen, die in Schotland gevangenisstraf moesten ondergaan, is, percentsgewijze ge nomen, grooter dan in Engeland en Ierland. Het Roomsche Ierland had nog wel in dit opzicht den slechtsten naam. Een Engelsch Christelijk blad, dat deze dingen vermeldt, zegt, dat er alle reden voor het Schotsche volk is, om zich in zak en asch te bekeeren. Wanneer men nu nog maar zeggen kon, dat de drankverkoopers en kroeghouders over 't algemeen niet aan eenige kerk ver. bonden zijn maar het tegendeel is waar. De familie Humbert is door de Spaansche regeering uitgeleverd en Maan dagmorgen te Parijs aangekomen. Een exprestrein van London (hoofd plaats van 't graafschap Madison in Ohio, V. S.) naar Chicago, vol passagiers, die van kerstvacantie huiswaarts keerden, is by een klein Btation, 25 mijlen westelijk van Lon don, op een goederentrein geloopen. Ge dood werden 25, gewond 30 menschen, van de laatsten velen doodelijk. Bedrogen smokkelaars. Aan de Sak- sisch-Boheemsche grenzen, de plaats waar 't gebeurde wordt verzwegen, kwam onlangs een groot gezelschap dames en heeren aan in een aantal arresleden. Men liet zich Saksen binnensleden en stapte ergens aan een landhuis af, waar pret gemaakt en gedanst werd, maar waar vóór alles de warm-water-stoven in de arresleden met Oostenryksche wijnen werden gevuld. Zonder eenig ongeval kwam men des avonds weder over de Saksische grens en stopte ruim een uur later weder voor een hotel, waar nog eens genoegelijk werd nagefuifd, terwijl men de zorg voor paarden en sleden aan den stalknecht van 't hotel overliet. Ten slotte ging het gezelschap huiswaarts. De dames wikkelden zich goed in de reis dekens, de stalknecht kreeg nog een flinke fooi en langzaam zette de stoet zich iu By art. 1 d van 1 Nog door vel zóó uit| hunner

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2