NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 40. 1903 Zaterdag 3 Januari. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij iit nuw teloor! een Bpepel. NABETRACHTING. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Bekeering van Markus Lev. IIGLAiia Bij Millioenen verlost elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Mot een forschen slag heeft de Kamer zich van de begrootingen afgemaakt. De heeren verlangden naar het Kerstbrood en bewezen, als het er op aan kwam, vlug werk te kunnen leveren. Dat de laatste onderdooien der begrooting niet voldoende behandeld zijn, heeft tot ooizaak de lang- wijlige behandeling der eerste hoofdstuk ken. Niet, dat er niet genoeg gepraat is. Een 150 vel der Handelingen zijn sinds 3 December afgesproken. Nu echter de begrootingen in de Tweede Kamer zijn vastgesteld en de tijd voor gewonen wet- gevenden arbeid kan gebruikt worden, vragen wij ons af: Hoe is het Ministerie er af gekomen, en hoe dient onze houding voor het vervolg tegenover het Kabinet te zijn. Voor de beantwoording der eerste vraag nemen we het standpunt in van Prof. Drucker, die dealgemeene beraadslagingen opende met de opmerking, dat de tijd nog niet gekomen was om conclusiën te trek ken omtrent de werkzaamheid van dit Kabinet. Er is door dit Kabinet reeds veel ge daan: De militaire wetten hebben een groot deel van den tijd in beslag genomen. Veel is er in voorbereiding. Vele maat regelen zijn reeds in beslist christelijken geest genomen. Maar tot groote wetten, die den nieuwen koers aanduiden, kwam het nog niet. Het kon ook nog niet. En wie eischt, dat een Ministerie, het welk nog maar een goed jaar zitting heeft en bestaat uit mannen, die voor het grootste deel nimmer aan het hoofd van een de partement gestaan hebben, in een jaar met diep ingrijpende wetten voor den dag komt, toont daarmede geen besef te hebben van de veelomvattende werkzaam heid aan het maken van een wet verbon den, weet niets van de langzaamheid, waar mede de regeermachine werkt of wil een oppositie voeren, hoe het ook loope. Trouwens het Ministerie Pierson had in de eerste twee jaar van zijn bestaan ook niets van beteekenis geleverd. Hare voor naamste wetten dagteekenen uit het derde en vierde jaar, die bij de tegenwoordige inrichting der Vertegenwoordiging steeds de meest vruchtbare jaren van elk Mini sterie zullen zijn, dat vier jaar bestaat. Dat er gewerkt is, wie, die wel wil zal het betwijfelen. Minister Kayper om zijn ■werkzaamheid bekend, verklaarde, dat hij nog nooit zoo hard gewerkt had als in het laatste jaar. Wij zullen dus moeten wachten. Alleen kunnen wij zeggen, dat wij wachten met vertrouwen. De oppositie was, zooals we reeds zeiden, er van overtuigd, dat het Ministerie nog 3) FEUILLETON. En hij leidde hem tot Jezus, Joh. i 43. Het onderstaande is een vertaling van 't verhaal der bekeering van Markus Lev. door hemzelven geschreven. Deze broeder van Joodsche afkomst woont sedert 4 of 5 jaren in Cleveland, Ohio, alwaar hij 't hoofd is der «Immanuol Zending onder de Joden". Wij zijn persoonlijk met hem van nabij be kend, en achten hem een beminnenswaardig broeder in Christus, wien te hooren spreken een verkwikking is. Zijn werk is niet van zegen ontbloot. Zijn onderhoud geschiedt door vrjjwillige gaven die, wegens het onge loof der kerken, niet dan met groote zorg voor hem toevloeien. Hieronder hoort gij hem zelf spreken. Cleveland, (Amerika). Hospers. In 1850 werd ik aan de kust van de Zwarte Zee geboren, in de schoone hoofd niet met groote wetten had kunnen komen. Vandaar dat de voorberaadslagingen bij de Begrooting, de zoogenaamde Algemeene beschouwingen meer het karakter van een schermutseling droegen, dan van ernstigen strijd. Alleen het verschijnen van de „Christen democraat" en het daarmede in gelijken geest optreden ven den heer Staalman, die zooals de heer Schaper zei, met zure staal- poedertjes kwam, gaf levendigheid aan het debat. Een eigenaardigheid eene zeer ver klaarbare evenwel dat dhr. Staalman in zijn oppositie tegenover het Ministerie steun vond in dhr. Schaper, die hem letter lijk het gras voor de voeten wegmaaide, en een groot deel zijner rede blijkbaar uit de Christen-democraat gevuld had. Trouwens dit blad heeft in den laatsten tijd niets anders dan steenen des aanstoots opgezameld, waarmede socialisten naar het Ministerie kunnen gooien. Schaper sprak over het vloeken, over het niet-invoeren van de doodstraf, over het handhaven van den eed, over ja over al die dingen, waarover Staalman het daarna had. Fijne socialistische taktiekMaar als de vos de passie preekt Het optreden van Staalman was minder loos, maar daarom niet minder gevaarlijk. Hij kwam met grieven, hij voorzitter eener antirevolutionaire kiesvereeniging. Vele had hij er. De doodstraf was niet in de wetten op genomen een mindere militair mocht zieh niet direct verweren als hij döor een meer dere bevloekt werdde benoeming van Cort van der Linden en Lely hinderde hem; de oplossing van de schoolwet was achteruit gezethet Ministerie was o nder conservatieven invloedde arbeidersver zekeringen waren nog lang niet in het zicht. Dat waren zijn voornaamste. Hij deed in zoover een goed werk, dat hij ze rondweg openbaarde. Wat wij in zijn optreden beslist afkeuren, is de wijze, waarop hij het deed. De Minister is wel geen kruidje-roer-me-niet, hij houdt, zooals hij het zelf zei, meer van azijn dan van stroop, maar een toon, een houding als van den afgevaardigde uit Den Helder tegenover een man, die sinds lange lange jaren de leider onzes volks geweest is, die de principes van het antir. Staatsrecht meer dan een kwarteeuw bepleit heeft, die deel uitmaakt van een bevriend Minis terie en door de partijschakeeringen in zijn eigen principieel streven belemmerd wordt die niet verantwoordelijk kan 'gesteld wor den voor alles, wat de andere Ministers doen, omdat het Ministerie, waarvan hij deel uitmaakt, een coalitie-Kabinet is, zulk een toon, zulk een houding van een, die zich een vriend van het Ministerie noemt, is om niet meer te zeggen, stuitend. Te zeggenIk vertrouw het Ministerie. Te betuigen Ik heb zelf aan de evolutie stad van Zuid-Rusland, Odessa. Mijn groot vader, van vaders zijde, heette Mozes Lev. en was een van de eerste nederzetters in de nieuwe groeiende stad. Voor zijn hulp aan Graaf De Ribas en Hertog De Riche lieu in den bouw dezer stad werd hij «Eer waardig Burger" gemaakt, en verkreeg een gewichtvolle plaats in het Bureau van Inkomende Rechten. Deze betrekking gaf hem toegang tot hooge ambtenaren van het Rijk, en stelde hem in staat vele voorrechten voor zijn volk te verkrijgen. Hij was stichter en voor 25 jaren president van de schoone synagoge en van het grootste hos pitaal in Rusland tot den huidigen dag. Mijn grootvader van moeders zijde, Ben jamin Wolf, was voor geruimen tijd adjunct rabbi van den beroemden rabbi Ruben, wien hij opvolgde als hoofd-rabbi van Odessa. Met de vestiging van Joodsche gouvernements-scholen in de regeering van Czaar Nicolaas I merkte mijn grootvader, dat het opkomend geslacht van zijne ge meente lauw begon te worden jegens de oudo overleveringen van ons volk, on zoor medegewerkt. En dan het vertrouwen in het Ministerie te ondermijnen, den vijand stof tot juichen te geven, is voor een, die zich schaart aan do rechterzijde onver antwoordelijk. Dat is geen bevriende, maar vijandelijke critiek leveren. En we kunnen ons zeer goed begrijpen, dat dhr. Nolens den Helderschen afgevaardigde toevoegde dat hij zich bij de oppositie geschaard had, al sprak dhr. Brummelkamp ook van zijn vriend Staalman en zei Minister Kuyper in zijn tweede repliek, dat dit gebroken been wel in het lid zou worden gezet. Het antwoord van den Minister aan den heer Staalman was afdoend. In het kort zei ZEx., dat "an hem geen reactionaire maatregelën te wachten waren, maar voorts verklaarde hij, dat de Regee ring de zaak van de verzekering en de zaak van de tariefsherziening steeds zal blijven beschouwen als de hoofdtaak, waarvoor zij is opgetreden. Wat de benoemingen aangaat, er waren aan de rechterzijde geen mannen geschikt en bereid om de hooge staatsposten te vervullen. In het algemeen omschreef de Minister de taak van het Kabinet in deze hoofdtrek ken Het christelijk volksdeel, dat zoo lang achteruit gezet is, in gelijke positie met het andere te brengen, lü zake het lager onder wijs, maar ook in zake het middelbaar en hooger onderwijs; de demonische invloeden, in de drankzucht, speelzucht en andere op ons volksleven inwerkende, zooveel mogelijk stuitende christelijke grondslagen vaster te leggenden verongelijkten arbeider steunen. Een herziening van het lager onderwijs kan in de eerstvolgende troonrede aan gekondigd worden. Ons, die behooren tot de vrienden van het Ministerie ep weten wien we in Minister Kuyper voorhebben, heeft het antwoord van ZExc. bevredigd, en van die vreeselijke ontgoocheling en schrikkelijke teleurstelling, die voorspeld werd, merkten we, behalve bij enkelen, die ontevreden willen blijven, niets. We zullen, zoo God den minnen het leven en de gezondheid geeft, krijgen wat we begeeren, waarvoor we gestreden hebben. Het mogelijke zal worden gegeven, wat willen we meer. We zullen daarom het Ministerie blijven steunen, niet in slaafsche onderdanigheid, niet in kruiperige volgzaamheid, maar ook niet met de steenen in de hand. Als Zeeuwsche antirevolutionairen, trouw en eerlijkschouder aan schouder tegenover het ongeloof. Ons volk steeds opwekkende, als Aiiron en Hur onzen Mozes met gebe den te steunen en tegenover den vijand sluit de gelederen Een merkwaardige almanak aan een ieder gratis verzonden. Bij deze deelen wij onze lezers mede dat orthodox zijnde, besloot hij zjjn ambt neer te leggen en naar het Heilige Land te gaan, waar hij 't overschot van zijn leven zou doorbrengen in de stille aanbidding van zijn Schepper. Geen andere kinderen hebbende dan mijne moeder, was 't voor hem een harde beproeving haar mot echt genoot en kinderen achter te laten in de goddelooze stad Odessa. Tevergeefs pleitte hij keer op keer met mijn vader, om met hem te gaan naar Palestina, voorspellend dat er een tijd komen zou, wanneer de Joden van Odessa bet oude geloof geheel verzaken zouden. Eindelijk kwamen zij tot een vergelijk, waardoor mijn grootvader mijn broeder Simon zou meenemen als zijn erfgenaam, en mijn vader beloofde zijn andere kinderen op te voeden in de strengste orthodoxe leer. Vier jaren na het vertrek van mijn groot vader werd ik geboren, en drie jaren later behaagde het den Heeie mijn nog jeugdigen vader met blindheid te slaan. Na twee jaren zonder baat geneeskundige hulp ge zocht te bobben, verloor hij al zijne bezit de Almanak Pink voor bet jaar 1903 afge drukt is. Wij hebben er verscheidene exemplaren van voor ons. In deze almanak is het nuttige bij het aangename gevoegd. Hij bevat inlichtingen voor het huishouden, fraaie teekeningen, en ook eene merkwaar dige verzameling van attesten en portretten van een groot getal van de door deze wondervolle Pinkpillen genezene personen. Voor deze Almanak wordt geen geld ver langt. Zendt eenvoudig uw adres duidelijk geschreven op een briefkaart aan den depot houder voor Nederland, de Heer Snabilié, 27, Steiger, Rotterdam. Op de briefkaart den naam dezer courant vermelden. Oudervreugde. Onder de vele berichten van genezingen die dagelijks tot ons kwamen bevonden zich ook verscheidene uit de stad Arnhem die ons door den Heer Linnewiel drogist in de Janstraat waren medegedeeld. Om ze hier allen te vermelden zou tot bet onmo gelijke behooren. Genoemd Heer gaf de noodige aanwijzingen omtrent de treffendste gevallen en van personen die nogal bekend zijn. Zoo bekwam o. a. onze verslaggever het adres van den Heer J. R. Fiet, Coiffeur, spoorwegstraat No 16' Onze verslaggever begaf zich naar dat adres en werd door de echtgenoote van den Heer Fiet ontvan gen. Al dadelijk begreep H. Ed. na eenige uitlegging bet doel van zijn bezoek, want haar moederlijke dankbaarheid was zoodanig dat zij het voorgevallene met haar geliefd kind ons ook reeds per brief had medege deeld. In afwachting dat haar man met eenige klanten gereed zou zijn begon zij te vertellen de ongerustheden die baar kind haar bezorgd hadden. Gedurende 3 jaren, zoo ving zij aan, ver minderde mijn zoontje van dag tot dag, had hoegenaamd geen eetlust meer en het weinige voedsel dat bij nog gebruikte werd door hem slecht verteerd des nachts sliep hij onrustig, werd van dag tot dag bleeker en een algemeene zwakte maakte zich van ons dierbaar kind meester. Onze wanhoop steeg ten top, we lieten niets na om in zijn toe stand eenige verbetering te brengen doch al onze pogingen waren en bleven vergeels. Toevalligerwijze lazen wij de ongehoopte genezing in een der dagbladen van een jong meisje te 's Gravenhage dat volgens 't af gegeven attest in den zeliden toestand moest verkeerd hebben als ons zoontje en dat thans door het gebruik der Pinkpillen geheel en al genezen was. Hierop kwam haar man binneD die bet bovenstaande nogmaals aan onzen verslaggever herhaalde. Wij konden niet nalaten, zoo ving hij aan, toch ook eens een proef er mede te nemen en werkelijk het geluk dat de ouders van dat jonge meisje mochten smaken werd ook ons deel, want ons geliefd kind is thans van een wisse dood gered. Brengt onzen besten dank bij Uw terugkomst te Parijs aan den uitvinder van dat heilzaam middel over, ik ben hier tingen, en werd met moeder en vijf kinderen in zijns vaders hufs opgenomen. Het was in dit huis waar ik in de vreezo des Heeren onderwezen, en een vurige liefde voor mijn volk geplant werd. Toen was ik vijf jaar oud en was al twee jaren een leerling in de «cheder" geweest. De »ckeder" is een Joodsche private school met een leercursus beginnende met het alphabet, en verder de vijf boeken van Mozes beslaande met de volkseommentaris van Rashi. De onderwijzers bestaan in den »melamed" (hoofdonderwijzer) en zijn »be- helfer" (hulp.) Van 30 tot 40 kleine-jon gens, drie tot negen jaar oud, zitten rondom twee groote tafels, in een van de voorkamers des hoofdonderwijzers. De »melamed" en zijn »behelfer", zijn heel gemeenzaam ge kleed, zitten ieder aan een tafel, en bevelen hunnen leerlingen hen na te zeggen het a, b, c, woorden om te spellen, of de les uit de Schrift voor de week («Parashah";. Het lawaai van de knapen, de comman- deerende stemmen van de onderwijze-s, en de vuile lucht van de kamer, waar ite ter stede zeer bekend en zal niet nalaten in het belang der lijdende menschheid de Pinkpillen ten allen tijde aan te bevelen. Ik houd mij steeds bereid om aan allen die zich tot mij zullen wenden de noodige en op waarheid gegronde inlichtingen te verstrekken. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. 2 Januari 1903. Prof. Bunge, hoogleeraar aan de Uni versiteit te Bazel sprak den 8sten Dec. jl. te Zurich over»de alcoholische ver giftiging en de ontaarding". Uit proeven en onderzoekingen is hem gebleken, dat de vervanging van Jde moedermelk door koemelk of welke andere melksoort dan ook, zeer schadelijke gevolgen heeft voor het jonge kind. De statistieken bevestigen dit. In Berlijn b.v. is de sterfte bij de kunstmatig gevoede kinderen zeven maal grooter dan bij hen, die met moedermelk gevoed worden. Het is zeker, dat er in onze beschaafde wereld elk jaar honderd duizenden jonge kinderen als slachtoffers van deze kunstmatige voeding vallen. Waarom dan niet allen kinderen het na tuurlijke voedsel te geven Een klein aantal vrouwen vindt dit te lastig, een grooter aantal wordt door hare werkzaam heden verhinderd, maar voor verreweg het grootste gedeelte kunnen de moeders het met den besten wil niet doen, doordat hare lichamelijke gesteldheid haar onmachtig maakt haar kind te zoogen. Prof. Bunge heeft dienaangaande een onderzoek ingesteld door bemiddeling van meer dan 1000 geneesheeren, waarbij hij o. a. deze resultaten kreeghet niet in staat zijn tot zoogen is erfelijk en wel zoo, dat als eene vrouw niet kan zoogen, hare dochters, kleindochters en alle andere vrouwelijke nakomelingen in de rechte lijn het ook niet kunnen. En verder: als de moeder wel in staat is tot zoogen, kan het gebeuren, dat de dochter dit vermogen mist, als nl. de vader, de moeder of beiden dronkaards zijn. In 56 van deze ge vallen was het bewezen, dat de vader een alcoholist was. Ziehier dus de alcohol weer als de grootste vijand van het menschelijk geslacht, oor zaak van de toenemende ontaarding. Zoo heeft het alcoholisme van de ouders den achteruitgang, misschien den ondergang van hun geslacht tengevolge. Ret Foil: maakt de volgende kostelijke opmerking „Een district bewerken kan men niet met tien menschen." vrouwen der onderwijzers en hunne kiemen, ja zelfs de huisdieren en hoenders vollen toegang hebben dit alles maakt het leven van den jeugdigen leerling ondragelijk. Het is daarom geen wonder dat de »cheder" een zaak geworden is waarmee Joodsche moeders hare ongehoorzame kinderen schrik aanjagen, en die kinderen rebelleeren dan ook sterk, wanneer de hulponderwijzer hen 's morgens komt ophalen. Op een Zaterdagnamiddag kwam mijn meester, Rabbi Michael, bij ons aan huis en verzocht mijn vader en grootvader mij te examineeren in de »parashah" van die week, bestaande in de eerste vijf hoofd stukken van Leviticus. Ik kende de gansche les van buiten, en toen ik ze opgezegd en al hunne vragen beantwoord had, namen zij raad met mijn meester en besloten dat ik genoegzaam gevorderd was voor de «Gemarah cheder." Den volgenden dag kreeg Rabbi Michael een flinke gift van grootvader en werd ik «student van den Talmud." Wor.lt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1