Builenlandsch Overzicht. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. »»Wat weet ik van zulke dingen!" zeide de oude. «Wij boeren bebben geen konin gen. Dat moet jelui Uitlanders zelf weten, wat daarbij te doen is." «Dat was de makkelijkste en slimste ma nier om zich er af te maken. »'s Avonds zat ik nadenkend bij het vuur. Arnold kwam bij mij om wat olie te vragen, voor zijn geweer. De oude Klaas bracht de flesch en goot er een beetje olie uit. Toen ik naar die langzaam droppelende olie keek, kwam ik op een inval. »Halt", zeide ik tot Arnold. »Nu weet ik het! De Boeren praten over de zalving van Dinizulu, en niet van de kroning. Dus, wij zalven den koning, en dan hebben wij geen rommel noodig. Een flesch ricinusolie heb ik nog wel." »Zoo was mijn program snel ontworpen. Het zalving-idee vond bij de Boeren van het comité algemeeDe instemming, vooral ook wijl het iets anders was dan de kroning van Cetewayo door de Engelschen. »D.9n anderen dag waren alle hoofden met hunne kaffers bijeen. De krijgers waren in een grooten halven cirkel opgesteld. In heé midden stond een wagen, die als tribune1 voor bet comité en als plaats voor de zalving zouden dienen. De vrijwilligers stonden allen met het geweer gewapend aan beide zjjden van den wagen. »Toen alles gereed was, reed ik met Dinizulu in den kring. Hij bereed den schimmel' met den afgesneden staart, die hem daa.gs te voren door het comité was geschonk en. »Wij stegen af en begaven ons te voet naar d en wagen. «DLnizulu was in Europeesche kleeding. Hii, droeg een rjjbroek, hoogo leeren slob- kousen en een bruine Oostenrijksche Litewka. Terwijl ik met luider stem een proclamatie voorlas, goot ik hem met de rechterhand de ricinus olie over het hoofd. «Het kleverige goed liep langzaam ge noeg ik kon er dus zeker van zijn dat het zou voortdruppelen totdat ik met de pro clamatie kaar was. »Maar opeens scheen het Dinizulu toch te erg te worden. »»Matevan, houd op!" riep hij mij toe. »»Houd den mond", zei ik en las mijn proclamatie verder. s»Houd op, zwijn, schold Dinizulu, »dat vuil loopt mij in do oogen en ooren." »»Kalm, mijn zoon, dat hoort er bij", troostte ik hem. »»Ik trap je voor je buik", riep Dinizulu, wien de olie nu ook in den mond liep. »»Dan smijt ik je van den wagen, zoontje «Eindelijk was de proclamatie voorgelezen en de flesch leeg. Dinizulu glom als een kaarsenmakerskat in den maneschijn. »De olie was langs den nek in zijn kleeren geloopen en druppelde onder aan zijn slob kousen weer er uit. Het was kostelijk F' Naast de gezondheidsraden zullen nu in ons land landbouwraden worden ingesteld. Het wetsontwerp daartoe strekkende, is reeds bij de Tweede Kamer ingekomen. Zoo wordt alles wat het sociale leven be treft, meer en meer ingericht naar Duitsch model. Een landbouwraad, ook weder met een secretaris, rijksambtenaar, door den Staat betaald, en niet zonder of buiten protectie gekozen. Van iedere 3 Franschen is er, zegt men, één rijksambtenaar. Is het begeerlijk? Vondel in Amerika. Een Nedeilander te New-York schrijft van daar „In 1896 begaf zich Leonard Charles van Noppen van uit Amerika naar Utrecht, om aan de universiteit aldaar zijn studiën te voltooien. Van Hollandsche overgrootouders afstammende, had Nederland voor hem, wat bij zoovele Amerikanen het geval is, iets eigenaardigs en aantrekkelijks, zoodat hij niet alleen het volk en het land ging be- studeeren, maar zich ook dieper inwerkte in de letterkunde. Vondel, „de Hollandsche Shakespeare", (zooals Van Noppen hem hier in Amerika heeft geïntroduceerd) ja, Vondel moest niet alleen voor de Nederlanders blijven, maar zoo'n groot dichter moest alom in Amerika bekend worden. Met deze gedachte begon hij eenige regels uit Vondel's Lucifer te vertalen. Die paar regels werden bladzijden. Hij begon zich nu met allen ijver aan het werk te zetten en na een paar jaar kwam de vertaling van het geheel te New-York uit. De Amerikaansche bladen o. a. de New- York Herald, de Sun en andere bladen wijdden er verscheidene kolommen aan. Bij Vondels Lucifer voegde de heer Van Noppen een vertaling van Vondels leven. Dit alles was voor hem echter nog niet voldoende. Vondel moest nog meer bekend worden. Spoedig daarna werd Van Noppen op universiteiten verzocht om lezingen over Vondel en Holland te houden, en vooral op die, welke hij dezer dagen in het Brooklyn Institute hield, behaalde hij zeer veel succes. Op het programma kwamen o. a. voor: Vondels Lucifer, Adam en Samson. Binnenkort zullen de vertalingen van Samson en Adam in ballingschap het licht zien. Verder wordt door een der bekende jonge Amerikaansche componisten, Arthur Hadley, Vondels Lucifer op muziek gezet en reeds heeft een der schouwburgdirecteuren op zich genomen, voor de opvoering te zullen zorg dragen." De val der engelen op het tooneel, dit walgt ons. Maar voor den roem van Vondel, den prins der Nederlandsche dichters, verheugt ons de populariseering zijner meesterstuk ken door dr. v. Noppen zeer. Wij vestigden reeds vroeger op zijn degelijken arbeid de aandacht. De wereldberoemde firma's die de maga zijnen du Louvre en le Printemps hebben gegrond, zijn onzen lezers, althans wel bij name bekend. Dat er ook een wereldberoemde firma bestaat handelende in wilde dieren is onzen lezers misschien minder bekend. Het is de Duitsche firma Karl Hagenbeek. Het onderscheid tusscben eerst- en laatst genoemde bestaat ook daarin dat de eerste zich het meest op afnemers van hun han delswaar, en de laatste meer op aanvoer ders zich toelegt. De firma Hagenbeek wordt gevoegd door agenten in alle hemelstreken. Alleen in Midden-Azië heeft de firma 6000 personen uit alle rassen in dienst. Tot de aanvoe ren behooren zoowel olifanten als wilde watervogels, oerang-oetans en wilde paar den, herten en antilopeD, leeuwen en tijgers. Hagenbeek is de leverancier voor dieren tuinen zoowel als voor wetenschappelijke onderzoekingen. Zoo behoort o. a. tot de werkzaamheden waarop de firma zich toelegt, het kruisen van verschillende rassen, waardoor niet zelden schoone exemplaren verkregen worden. DU1TSCHLAND. In de wereld waarin men zich amuseert is in den laatsten tijd het Dresdensche hofschandaal het onderwerp der gosprekken. Keizers en koningen bemoeien zich al even druk met de scène als armen en on- aanzienlijken. Men kent de quaestie al eenigermate uit eenige voorgaande nommers van ons blad. Het eind van 't schandaal is nog niet bereikt. Maar het laatste nieuws was dat de kroonprinses, een nicht van den Oos- tenrijkschen keizer, openbaar boeleert met een jongen Parijschen huisonderwijzer Giron, welke vertelt aan iedereen die wil dat hjj de vader is van den prins, die over enkele maanden aan den Saksischen kroonprins en diens overspelige vrouw bij het vijftal spruiten dat hun reeds geboren werd, zal te beurt vallen. Giron zelf verhaalt dat uit het oogpunt van zedelijkhoid de Saksische kroonprins Frederik aan zijn vrouw nimmer aanlei ding gaf tot deze echtbreuk. In November, toen het feit ontdekt werd, werd de gouverneur stil weggezonden. De prinses, volgens een door haar in overleg met haren „vriend" gevormd plan, volgde hem den 9 December naar Salzburg, ge holpen door haar broeder aartshertog Leo pold Ferdinand, eveneens een man van onzedelijken wandel. Beide laatsten verlieten hierop het kasteel van Salzburg 12 Dec. langs een geheime trap en vluchtten naar Zurich waar Giron zich bij hen voegde. Tevergeefs heeft de Duitsche regeering bij de Zwitsersche beproefd de uitzetting van het overspelige paar over de grens te verkrijgen. De Saksische kroonprins, die te laat met een en ander op de hoogte kwam, heeft hierop met zijn zwager Leopold Ferdinand geduelleerd en daarbij een wond in het been opgeloopen. Op 't oogenblik houdt deze aartshertog zich met zijne bijzit, een Hon- gaarsche juffer Adamovicz, te Montreux op. Hij moet zelfs afstand gedaan hebben van zijne kroonrechten. Yoor den grijzen Keizer van Oostenrijk is dit een nieuwe zware slag. Reeds meerderen in zijn naaste familie maakten zich aan bovengenoemde gruwelijke zonden schuldig. Een zelfs Aartshertog Rudolf! kwam er door tot zelfmoord. ZUID-AFRIK A. Chamberlain is te Durban met groot ge juich ontvangen. Hij verklaarde in een rede op het stadhuis dat hij gekomen was om de sympathie des Konings te komen betuigen met de landgenooten over zee en om te beproeven de goede betrekkingen tusschen de koloniën en het moederland te bestendigen. Hij roemde zeer den goeden omgang tusschen de beide rassen, die hij gaarne naast elkander wenscht tot ontwik keling te brengen. VENEZUELA. Het is nog altijd maar niet zeker wie scheidsrechter zal zijn in de bekende quaestie. Roosevelt althans niet. In Amerika zelf is men daar tegen. In ieder geval is de aanneming van het scheidsgericht door de betrokken Euro peesche mogendheden een uitkomst voor president Castro. De man zat zoo vast, dat hij er niet meer uit kon. Geen geld, geen vloot, geen levensmiddelen en een besto kende vijand aan alle zijden. Zoo werd de arbitrage een uitredding voor hem. MAROKKO. Hier wordt de toestand ernstiger. De troepen van den pretendent groeien aan, die van den Sultan zijn te zwak tot eenigen tegenweer. Verscheidene stammen staan gereed na eene eerstvolgende regeeringsnederlaag, zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Boodschappers berichten dat de rebellen over een groote macht beschikken. De poorten van Tesa zijn behangen met de hoofden van omgebrachte onschuldige sol daten des Sultans. Daarbij komt dat de overgebleven troe pen van den Sultan volkomen tuchtloos zijn. Te Parijs en andere wereldsteden slaat men de langzaam maar zeker komende veranderingen met angst gade. Slaagt de pretendent, vroeger een ge woon soldaat doch die zich thans voor een broeder van den Sultan uitgeeft, dan is daarmee een tijdperk van tyrannicke wraak oefeningen op Europeanen ingetreden. Reeds werd een Eugelsche dokter in de straten van Fez vermoord, en het is juist aan de terdoodbrenging dos moordenaars dat de Sultan dezen burgeroorlog te danken heeft. Dat vergeeft de meerderheid der fanatieke bevolking van Marokko hem nooit. Het laatst ingekomen bericht gewaagt van een gevecht op 28 Dec. waarbij de rebellen 2000 man van des Sultans sol daten hebben gedood of gewond. MACEDONIË. Wij kunnen het niet helpen dat de kleinere staten met het einde van het jaar het meest de aandacht trekken. Saksen. Marokko. Venezuela. Macedonië. Ook in laatstgenoemd land is de toestand ver van zuiver. Er is een toestand van verzet tegen den vorst ingetreden. Gelijk men weet is Macedonië een provincie van Turkije. Oostenrijk en Rusland hebben reeds bij de Porte aangedrongen op een vredelievende oplossing; namelijk door aan Macedonië zelfregeering toe te staan. Graaff Lamsdorff reisde reeds met dat doel naar Constantinopel. De toestand is metterdaad onrustbarend, en bij vernieuwde opvlamming van den oorlogsfakkel op het Balkanschiereiland zou de Europeesche vrede zeer worden bedreigd. Turkije leeft slechts bij de gratie van die mogendheden welke elkander bij moge lijke buitverdeeling het grootste stuk niet zouden gunnen. Werden zij het eens, dan ware het met des Sultans rijk gedaan. Dit weet de Sultan ook wel, en daarom zal hij weer wel ver beteringen in zijn binnenland3ch bestuur aanbrengen. En het is zeker wel daarmede dat de reis van den straks genoemden Rus- sischen minister van buitenlandsche zaken in verband staat. De oplossing, hetzij in de richting van onafhankelijkheidsverklaring, hetzij in die van inlijving bij een der onafhankelijke Bal- kanstaten blijft overigens uiterst moeilijk, wegens het verschil in aanleg, taal, gods dienst, enz. der verschillende stammen, die de bevolking in Macedonië uitmaken. Wel wonen er meer Christenen dan Mohame- danen, maar gene zijn verdeeld in Bulgaren, Rumeniërs, Grieken, Serviërs en Alba- neezen. En dan de Joden nog. Gansch deze bevolking is eenstemmig in haar afkeer van het Turksche bestuur, doch zou het bij onafhankelijkverklaring met die eenstem migheid niet gedaan zijn Goes. De Secretarie der gemeente zal Donderdag i Januari 1903 geopend zijn van 910 uren voor aangiften van den Burger lijken stand. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heenvliet, H. J. Witkop te Beetste Zevenhuizen bij Gouda, C. A. Lingbeek te Klundertte Eist bij Ame- rongen, A. G. v. Willenswaard, cand. te Schoonhoven te Grootegast, G. Barger, cand. te Amsterdam te Hoek, E. Raams, cand. te Almkerk te Werkhoven en te Odijk, F. Kijftenbelt, oand. te Eibergen; te Berkhout, Th. H. Ph. v. Papenrecht te Sliedrecht. Aangenomen naar Nieuwe Pekela door Th. Kramer, cand. te Groningennaar Ter Aa door E. Warmolts, cand. te Hil versum. Bedankt voor Veendam door J. J. Bleeker te Westerleevoor Hoofdplaat door H. Altevogt, cand. te Rotterdamvoor Elburg door W. R. Kalshoven te Elspeetvoor Suameer, Wilnis, Zevenhoven en Noorden door E. Warmolts, cand. te Hilversum voor Kockengen door P. de Looze te Oud- Vossemeer. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonhoven, J. J. Miedema te Charlois. Aangenomen naar Beverwijk door F. Kramer te Stroobos. Bedankt voor De Lier door H. Thomas te Purmerendvoor Emmen door J. Bakker te Bunschoten. Krabbendijke. Bij de stemming van twee leden voor den kerkeraad der Geref. Kerk werd herkozen als ouderling H. van Ham en gekozen als diaken C. P. Vogelaar inplaats van den aftredende M. Meeuwsen, die om zijn hoogen leeftijd liever niet meer in aanmerking wenschte te komen. 46 manslidmaten brachten hun stem uit. Doopsgezinde Gem. Beroepen te Blokzijl, G. Hofstede te Aardenburg. De heer W. L. L. Carol, geb. te Middelburg, die 8 November aan de uni versiteit te Amsterdam voor het arts-examen slaagde, is aan de universiteit te Gent avec grande distinction gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Middelburg. Wij herinneren dat de weekmarkt alhier niet Woensdag 31 Dec. maar Vrijdag 2 Januari gehouden wordt. Middelburg. De scheepsmaker J. H. alhier woonachtig en werkzaam aan de fabriek de Schelde te Vlissingen kreeg de I vorige week aldaar een onbeduidend wondje aan een der handen, thuis gekomen begon de hand en arm op te zetten en consta teerde de ontboden geneesheer bloedvergif tiging. Zijn toestand is nu bedenkelijk. Vlissingen. Zaterdag had de officieels proeftocht plaats met het stoomschip «Jans- sens" van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij te Amsterdam. De «Janssens" vertrok des morgens ten 9 ure uit de sluis naar buiten, waarna de Wielingen werd uitgestoomd tot op de hoogte van het Vuurschip Wielingen en keerde daarna terug om op de gemeten mijl te varen. De uitkomsten daarbij verkregen overtroffen de eischen bij het contract gesteld. De snelheid was 10,8 mjjl met ruim 900 I. P. K. met toegeladen schip. Het schip werd daarna door de Directie overgenomen en wordt thans gereed gemaakt om op Zater dag 3 Januari 1903 onder bevel van kapi tein P. Ponsen naar Indiö te vertrekken. Vlissingen. jl. Zaterdag bij het op de haven komen van het ss. »Janssens, kwam dit schip in aanraking met een ducdalf waardoor het schip schade bekwam aan het achterschip en aan een der booten. Het is heden naar de fabriek de Schelde gebracht om deze schade te herstellen. Vlissingen. De heer Chr. Hobeijn is benoemd tot gemeentebouwmeester te Deventer. Qoes. Uit een schrijven dato 11 Dec. jl., van den heer H. Lampen te Ahmednagar naar zijn familie hier blijkt dat „Engelsch- man" hem daar nog altijd gevangen houdt. De majoor zei hem dat „vreemdelingen" niet naar Transvaal terug mogendoch schrijft hij ik ben geen vreemdeling want voor ik Holland verliet, teekende ik een Verklaring waarin ik beloofde trouw aan Transvaal. Al de anderen zijn op hun woord geloofd, maar zij willen mij niet gelooven. Ik kan niet uitvinden wat Engelschman bedoelt. Den 29 Nov. jl. waren eenige anderen die in hetzelfde geval als ik ver- keeren bijna van boord om naar Europa te gaan, en zie, ze worden teruggeroepen en hierheen gevoerd. Ook zij beweren dat zij geen vreemdelingen zijn. Wij zijn in- tusschen een stapje nader gekomen. Wij mogen op onze eigen kosten naar Natal en Kaapkolonie. Wij zullen dus maar hopen dat het over eenige dagen ook zal zijn „op eigen kosten naar Transvaal", en dan zal ik zien wat ik kan. Men zegt wel dat zij ons naar Europa zullen sturen maar zij doen het niet. Daaruit leid ik af dat zij ons wel naar Afrika zullen zenden. Qoes. Zaterdag hield de Ring „Goes" zijn najaarsvergadering, welke tamelijk druk bezocht was. Velen waren misschien aangetrokken door het uitgebreid program. De voorzitter dhr. H. Janse Bz. opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 98 1 en gebed. Na gewone werk zaamheden (notulen, mededeelingen) werd overgegaan tot bespreking van een belang rijk punt n. 1. propaganda-vergaderingen te beleggen, waar dit noodig of nuttig schijnt. Daar de lichtzijde van dit punt meer dan voldoende opwoog tegen de schaduwzijde, vond het over het algemeen veel bijval. Het volgende punt der agenda was de arbeid der Ringagenten, dhr. J. A. Flink nam wegens drukke werkzaamheden ontslag als 2e Ringagent. Gesproken werd naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling te Wolfertsdijk, over het in druk doen verschijnen van de redevoeringen, uit gesproken op bet laatstgehouden zomer feest. Het stuitte evenwel op zooveel als groote bezwaren, dat er van ten uitvoer brengen tot leedwezen der vergadering niets kon komen. Het daaropvolgende punt: „De gecom bineerde vergaderingen, wat zij zijn en konden zijn, inleider de heer J. J. Visser, lokte zooveel bespreking uit, dat de tijd meer dan verstreken was. De voorzitter sloot daarop de vergadering met te laten zingen Ps. 72 11 en dankzegging. De arrestatie van den «bookmaker" De P., uit Goes, die Dinsdag naar het Huis van Bewaring te Middelburg werd overgebracht, staat in verband met de dief stallen op het kantoor der firma Stoddart te Middelburg, alwaar genoemde De P. vroeger ook werkzaam is geweest. Het onderzoek naar de op dat kaBtoor gepleegde verduisteringen wordt intusschen door de justitie nog steeds voortgezet en door den rechter van instructie worden nog voort durend getuigen gedagvaard. De tien in voorloopige hechtenis geplaatste personen zjjn allen werkzaam geweest op het kantoor der genoemde firma. 's-Gravenpolder. De door de schiet- vereeniging «Oranje Nassau" uitgeschreven schietwedstrijd op 26 en 27 dezer in de kolfbaan bij de Koster was zeer druk be zocht. Er hebben 82 personen aan deel genomen. Het hoogst aantal te behalen punten was 60 in 5 schoten met cilinder geweer. Prijswinners waren M. de Punder te 's Heer-Abtskerke met 56, C. de Koster met 55, G. W. Kievit met 54, J. Bosman met 53, A. Geelhoed met 52, A. de Graag met 52, J. W. van Puffelen te Kruiningen met 52 en L. Lous te Oudelande met 51 punten. Prijswinners, waarbjj geen woon plaats is vermeld, wonen alhier. Kloetinge. De landbouwer Zoeter, die Zaterdag voormiddag bezig was met hooi en stroo snijden, had de onvoorzichtigheid, terwijl het paard nog voor den rosmolen was gespannen, om de messen te scherpen. Doordat het paard een paar stappen door ging, kwam Z., zoodanig met zijn hand in aanraking met de messen, dat hij zeer waarschijnlijk het gebruik der hand zal moeten missen. De heeren Dr. Goemans, Coenen en Lasonder, verleenden aan Z., die thans in het Gasthuis te Goes wordt verpleegd, heelkundige hulp. Ovezande. Vrijdag werd alhier het Kerstfeest gehouden door de kinderen der Zondagschool. Dit feit was op zichzelven niet zoo gewichtig, indien dit het eerste niet was dat door eigen volk georganiseerd was. Het feest liep goed van stapel. Ook was er nog meer vermeldingswaard. Het orgel uit do kerk werd dien avond bespeeld door Joh. Goensen Jz. uit Goes. Wjj hadden reeds veel van hom hooren gewagen omtrent zijn orgelspel, en het is noemenswaard ook. Wat wij te hooren kregen, ging ons verstand te boven. Wjj wisten niet dat dit alles in het orgel zat, en kunnen dan ook boven- genoemden heer iedere vereeniging aanbe velen, die van een organist gediend wil zijn. De Nieuwjaarscollecte heeft opge bracht te Waarde f135; te Heinkens- zand f 218,95. Een 23-jarig meisje, M. Brte Nieuw- Namen (Zeeuwsch-Vlaanderen), was in ondertrouw opgenomen met een jongmensch uit Lokeren (België). Eene vroegere beminde van den bruigom wachtte verleden week het meisje op en wierp haar een hoeveel heid vitriool in het gezicht, waardoor zij zeer ernstig aan hoofd en hals werd ge brand en waarschijnlijk een oog zal moeten missen. De daderes nam de vlucht op Belgisch grondgebied. Wolfertsdijk. Terwijl Vrijdag de knecht van den landbouwer v. I. met een jong paard kwam aanrijden sloeg het dier met zijn voorpooten in een voorbij komenden kinderwagen. Het kind bleef ongedeerd, doch de wagen werd totaal verbrijzeld. Wolfertsdijk. Vrijdag hield de kolen- vereeniging «Eendracht" alhier weder hare jaarvergadering. De opkomst was uitste kend te noemen, zeker te wijten aan het 25 jarig bestaan. De voorzitter de heer Zurjdweg besprak in zijne openingsrede dan ook dezen gedenkdag en bracht zjjn dank aan allen die hebben medegewerkt al die jaren, ten einde de vereeniging in stand te houden. Inzonderheid het bestuur werd dank gezeid daar in de afgeloopen 25 jaren nooit een wanklank was vernomen geworden, zoodat de vereeniging met recht den naam «Eendracht" mag dragen. Daarop nam de heer J. Koert het woord namens de leden, en bracht hulde aan het bestuur en inzonderheid aan den secretaris den heer A. v. d. Linde, die zijn taak met zooveel nauwgezetheid en ijver, en dat geheel belangeloos weet te vervullen, en in die 25 jaren al de vergaderingen heeft bijgewoond. Daarna bood de heer Koert den heer v. d. Linde die nooit van vergoe ding weten wilde, schoon dit toch wel was verdiend als men bedenkt dat dit afgeloopen jaar weder een kleine f 10.000 door zijn handen is gegaan, als blijk van waardeering een schrijfbureau als souvenir aan, met een album bevattende denamen van 3641eden die daartoe hadden bjjgedragen. De secretaris dankte de leden voor hunne medewerking en voor dit blijk van sympathie, waarna hij overging om rekening en verantwoording te doen over het boekjaar 1902. Uit het verslag bleek, dat aangevoerd waren 11240 HL. kolen vertegenwoordi gende een bedrag van f 8707.46» aan uit gaaf. Aan de leden werd terugbetaald f 880. De prjjs der kolen beliep kachel kolen 77 cent, nootjes 99 cent en anthra- ciet f 1.40. Vervolgens werden verloot met het oog op dezon feestdag 20 tulbanden en 100 pond spek en worst. Nog zij vermeld dat in het jaar'78 de vereeniging begonnen is met 134 en thans 410 leden telt. Door een mosselhandelaar te Philip pine is een aanklacht ingediend bjj den inspecteur van het spoorwegwezen te Breda tegen de directie van de spoorwegmaat schappij Gent—Terneuzen, omdat hij de remboursomenten van mosselen door hem in October verzonden, nog niet ontvangen heeft. Deze maatschappij werd dit jaar reeds door het kantongerecht te Terneuzen voor een dergelijk feit tot f 25 boete ver oordeeld. Te Rilland-Bath zal een capucjjner- klooster worden opgericht; reeds is een hofstede voor dit doel aangekocht. Omtrent de installatie van den bur gemeester van Wemeldinge ontvingen wij Zaterdag een zeer lang verslag dat wij echter, ook om der plaats wille, niet in zijn geheel kunnen opnemen. Wij ver melden bij hetgeen de lezer reeds uit ons vorig no. weet, alleen nog dat de heer Wabeke op de grens van het dorp door de beide wethouders en den secretaris werd afgehaald, dat ZEA. in zijn instal latierede toespraken tot zyn ambtsvoor ganger, de beide wethouders, de overige leden van den raad, den secretaris, zijn ouders en de burgerij had ingevlochten dat zijn woord tot de burgerij een uitne- menden indruk maakte, dat het woord tot hem gericht werd door den oudsten en den jongsten wethouder, de raadsleden en den secretarisdat de raadszaal te klein was om alle belangstellenden te bevatten en dat 11a het sluiten der vergadering van de gelegenheid om den bnrgemeester te spreken door de burgerij in al haar rangen en standen een ruim gebruik gemaakt werd wij merkten onder anderen op den oud-burgemeester, den predikant, het kerk bestuur, het onderwijzend personeel, en afgevaardigden der verschillende corporaties. Ten gevolge der hartelijke en gulle ont vangst, door den burgemeester den bin nenkomenden bereid, heerschte er al spoedig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2