Uit de Tweede Kamer. Rekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. komen, veroorloofde bij zich geen vleesch te eten en werd dus een vegetariër. Ter wijl hij van huis was werd hij ziek. Zijn Chineosche dokter was niet in staat hem bijstand te verleenen en dus kwam hjj naar Hope Hospitaal. Hij was evenwel vast be sloten niet naar de prediking van den Christelijken godsdienst te luisteren, zoo lang hij in het hospitaal mocht zijn. Maar daar hij andere patiënten enkele gezangen hoorde opzeggen, stelde hij van lieverlede belang, ofschoon bij zijn vertrek hij niet wilde bekennen dat hij zijn eigen gods dienst betwjjfelde en er sterk over dacht of de Christelijke niet de ware godsdienst was. In de nabijheid van zijn verblijf op het eiland Amoy was een onzer kerken. Langzamerhand begon hij de diensten bij te wonen en boleed eindelijk den Christus. Om de echtheid van zijn geloof te toonen, brak hij zijn eed, dien hij gezworen had en at voortaan vleesch. Met den waren vrede in zijn hart keer de hij huiswaarts om zijn betrekkingen de blijde boodschap der verlossing te brengen. Met weinig moeite bewoog hij zijn ouders naar de geschiedenis der liefde van Chris tus te hooren, maar met zijn vrouw was dit niet het geval. Zij werd erg boos en baalde de buren over om haar behulpzaam te zijn in het vervolgen van haren man. Hij trachtte zijn kruis met geduld te dra gen, waarop zijn vrouw nog boosaardiger werd. Op zekeren dag nam zij een bam boesriet en sloeg haar echtgenoot er zoo lang mee op het het hoofd, dat hij bewus teloos neerzonk. Sommigen dachten dat hij dood was. Maar toen hij hierdoor zijn geduld nog niet verloor, veranderde zjjn vrouw. Eindelijk stelde ook zij belang in de boodschap van het Evangelie. Nu woont ze geregeld de diensten bij in de kerk nabij hare woning, en niet alleen zij, maar zelfs een aantal anderen, die door haar echtgenoot tot den godsdienst van Jezus Christus zijn overgehaald. Voor oorlog zal blijkens de begrooting in 1903 moeten uitgegeven worden vier- en-twintig millioen gulden, en voor oorlog en marine te zamen, dus voor onze ver dediging 42 millioen guldens. Dat is een verbazende som en geen wonder dat ieder jaar met kermen en zuchten die sommen worden toegestaan, 't Is te merken dat deze departementen de p|jnl|jkste plek van de begrootingen z|jn. Schoorvoetend worden ze door de meerderheid toegestaan. Toegestaan, om dat de eischen van veiligheid klemmende z|jn. Bereid u ter verdediging indien ge geen oorlog wenscht, zoo luidt de oude vermaning. Betaal liever uw assurantie premie, brand is altijd bij eerljjke menschen althans nog scbadeljjker. Ver dedig u niet half of op een koopje, want dan gooit ge zeker uw geld weg. Een enkele oorlog brengt uw land tot een ruïne met geen geld te betalen. Ziedaar de overwegingen die bij de meeste leden der Tweede Kamer leiden tot aanneming der steeds klimmende be grootingen voor oorlog en marine. Maar, daar z|jn er anderen die de knoop willen doorhakken. En onder die anderen behooren, het zal wel niemand bevreem den, de socialisten. Toch, is ook onder hen nog verschil van gevoelen op dit punt. De heer Van der Zwaag b. ,v. wil geen man en geen ceDt voor de verdediging uitgeven. Als men elders gek is zoo redeneert hij dan behoeven wij het nog niet te worden zooveel geld voor onze nationale eer, h|j vindt het belachelijk. Het is oen slag in 't gezicht der bescha ving, en het bankroet van het christendom. De heer Troelstra zegt dat de sociaal- democratio op de heele wereld protesteert tegen militaire uitgaven, en de arbeiders beweging niet minder, omdat militaire uitgaven roof plegen aan de schatkist, en eindelpk uit naam der algemeene mensche- ljjkheid die zich verzet tegen militaire geweldpleging. Toch verklaren de socia listische leden Schaper en Troelstra zich bereid, zoo noodig naar de grenzen te gaan, maar alleen tot verdediging van huis en haard. Zjj wenschen dus geen dienstwei gering als Tolstoi. Maar ook behalve dientweigering en protesten tegen militaire uitgaven gaan er stemmen in de Kamer op voor een volks leger, gel|jk in Zwitserland bestaat. Som migen zien daarin een financitiel, zoowel als moreel beter en voordeeliger stelsels van landsverdediging, wat door anderen weder wordt tegengesproken. Als overal, de eischen worden hooger, de behoeften worden meer, en de meer derheid acht zich niet verantwoord om, waar het betere te verkrjjgen is zich met het mindere, en derhalve goedkoopere tevreden te stellen. De som die aangevraagd is voor oorlog werd toegestaan en zal voor marine toe gestaan worden. Indien we ons niet ten taak hadden ge steld, om de ruimte in ons blad, om de plaats die ons blad in zijn lezerskring inneemt en om de wijze van behande ling in deze eerste overzichten, die we ons zelf hebben voorgeschreven niet in te gaan op de detail-punten der begroo ting zou deze, van oorlog, stof opleveren voor enkele beschouwingen onzerzijds. We stellen ons voor daarmee tot later te wachten. Tijd en wjjze wordt ons van zelf, naar we hopon en vertrouwen, later gegeven. Goes. Diakenen der Hervormde gemeente zullen op Vrijdag de 26 dezer na het eindigen der voormiddags godsdienstoefening en buiten gewone of zoogenaamde Kerst-Collecte houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van hanne bedeelde, welke inzameling ten zeerste wordt aanbevolen. Goes. De Burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den isten kerst dag en Nieuwjaarsdag geen vergunningen zullen worden gegeven aan Caféhouders enz. om na het gewone sluitingsuur hunne inrich tingen open te houden; dat op den 2den kerstdag en 2 Januari 1903 zonder nadere aanvrage vergunning wordt gegeven om in de inrichtingen boven bedoeld muziek te geven tot des avonds 11 ure op de Oudejaarsavond om tot 11 ure muziek te geven, terwijl de lokaliteiten tot 121 ;.2 ure open mogen blijven, alles na afloop der godsdienstoefeningen en onder bepaling dat door de politie de vergun ningen kunnen worden ingetrokken zoodra in de lokaliteiten ongeregeldheden voorvallen; .verder wordt in het bijzonder de aandacht gevestigd op art. 21 der drankwet. Goes. Op Zaterdag 27 December te 10 ure zullen B. en W. ten raadhuize trachten aan te besteden; Het schilders-behangers-en glazenmakerswerk der gemeente gedurende het jaar 1903. Volgens tarief dat ter visie ligt op de secretarie der gemeente, alwaar niet ingevulde tarieven tegen betaling van f 0.50 verkrijgbaar zijn. Verdere inlichtingen bij den gemeente bouwmeester. De werklieden moe ten worden verzekerd door de aannemers. Goes. De Secretarie der gemeente zal op den eersten Kerstdag en zal op den tweeden Kerstdag Vrijdag 26 December a. s. alleen geopend zijn des voormiddags van negen tot tien uren, voor aangiften en zake den Burger lijken stand. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijmegen, L. W. Bakhuizen v. d. Brink te Vlissingen te Waverveen, A. G. v. Willens waard, cand. te Schoon hoven te Suameer, E. Warmolts, cand. te Hilversum. Aangenomen naar Zalt Bommel door F. H. Koster te Grosthuizen. Bedankt voor Heinkenszand door C. v. d.. Hoeven te Domburgvoor Oosterend op Tessel door L. W. Erdman, cand. te 'sGravenhage; voor Mijnsheerenland door M. Jongebreur te Jaarsveld. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterzee, J. Rullmann, cand. te Amsterdam te Garijp, G. Ploos van Amstel te IJist. Aangenomen naar Leiden B door G. Wisse te Overtoom. Door de belijdende leden van Drie wegen en bijna al de belijdende leden van Ellewoutsdijk en Oudelande, zullen wederom pogingen aangewend worden, bij de classis Goes, der Geref. Kerken om een onpartijdig onderzoek naar het al of niet verplaatsen dor kerk van Baarland naar Oudelande op grond dat zulks hen door den Kerkeraad geweigerd is. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, heb ben in de vergadering van curatoren de onderhandelingen van de Theol. School over het daaraan verbonden geref. gymnasium, met de vereenigingen uit Overijsel en Rot terdam, tot geen resultaat geleid, zoodat het gymnasium voorloopig te Kampen ge vestigd blijft. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de acte A Hoogduitsch middelb. onderwijs de heer P. P. H. E. Friedemann, van Goes. En voor het Pransch acte A id. M. v. d. Swaluw, van Heinkenszand. En voor Staathuishoud kunde mej. M. Wibaut, van Vlissingen. Nisse. Tot onderwijzer aan de open bare school alhier is benoemd de heer W. van Stnen te Driewegen. M. C. Goes. In de Raadsvergadering van Woensdagmiddag half 4 zjjn aan de orde: Voorstel van B. en W. tot verkoop van boomen, Verordening heffing begrafenis rechten. Goes. De Statuten der vereeniging „Handelsbelangen" alhier, zijn Koninklijk goedgekeurd. Goes. De heer H. Lampen schrijft aan zijn familie, dato 2 December: Zooals gij weet ben ik nog in Indië. Ik was er bijna uit. Zaterdag 22 Nov. kreeg ik bevel om in te pakken en naar Engeland te gaan. Eenige dagen daarna evenwei werd dit bevel ingetrokken en werd ik meteen Franschman naar hier (Ahmednagar) gezon den. Woensdag 26 Nov. gingen wij op reis en kwamen 30 Nov. hier aan. Door verkeerde inlichtingen van den stationschef stapten wij op zeker station niet over, zoo dat wij een klein omwegje gemaakt hebben. Daaraan heb ik het te danken dat wij 0. a. de stad Agra bezocht hebben. Er staat daar een prachtige tempel, geheel uit wit marmer opgetrokken. Van binnen heb ik niets anders gezien dan twee graftombes uit éón stuk marmer uitgehouwen. De wanden der verschillende vertrekken zijn ingelegd met kostelijke steenen bloemen, boomen, enz. voorstellende. Op de vier hoekeu van het plein staan vier torens, ook van marmer. Langs een wenteltrap van 160 tree komt men boven, waar men een heerlijk uitzicht heeft over stad, rivier en velden. Kortom, 't is mooi. De mar meren tempel (Raj. Mohol) is schooner dan de gouden tempel van Amritsar. Ahmednagar is een nare plek. Wij zitten weer achter jjzerdraad en worden geheel als krijgsgevangenen behandeld Te Am ritsar waren wij laatst in hutten als ex- krjjgsgevangenen, maar hier schjjnt het of er glad nog geen vrede is. Allen aan wie getwjjfeld wordt of z|j wel burgers der Republieken zjjn, worden nu hier verzameld. Er is ons meegedeeld dat de »secretary of state" (het stads-secretariaat) over ons moet beslissen. Behalve ongeveer 500 Boeren zjjn er nu nog tien zoogenaamde vreemdelingen hier: 0. a. een Rus, een Deen, een Zweed, een Zwitser, een Amerikaan, een Franschman, een Duitscher, en ik ben de eenige Hol lander. Wjj beweren allen Burgers te zjjn. Honderden die glad geen burgers waren, hebben zich als zoodanig toch opgegeven en hun is zonder moeite toegestaan om naar Zuid-Afrika terug te keeren. Maar als Engelscbman eenmaal auspicie beeft, wee dan de gewantrouwde personen. Hoe lang wij bier nu nog zitten moeten is ons onbekend. W|j vreezen dat men ons wel houden zal tot 1903. Het valt ons bitter zwaar en ons geduld is soms uitgeput. Geve de Heere ons toch maar lijdzaam heid, opdat w|j niet murmureeren en zon digen tegen Hem, die toch alles bestuurt. Hjj is machtig om den dag der verlossing te verhaasten Eter klagen of protesteeren helpt niets. Men wordt eenvoudig afge scheept met »zoo zjjn de orders". Hier is bijvoorbeeld een vader en een kind. De vader is in de eene hut, het kind in de andere. Geloof nu niet dat vader en kind in één hut mogen wonen. Neen, dat kan niet. Is het te verwonderen dat er bij de krijgsgevangenen iets opkropt Vlissingen. Zaterdag liep van de werf der Koninkljjke Maatschappij De Schelde met gunstig gevolg te water het aldaar voor rekening van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij te Amsterdam in aanbouw zjjnde schroefstoomschip De Kerens, waarvan de hoofdafmetingen zjjn lengte 224' O"breedt 36' O"; holte 22' 3'. Het schip wordt ingericht voor het ver voer van le en 2e klasse passagiers en goederen. De werktuigen en stoomketels, die in de werkplaatsen gereed staan om in het schip te worden opgesteld, zijn van het Iriple coumpond systeem, in staat om bij een vermogen van 860 I. P. K oen snel heid met beladen schip van 10 knoop te bebalen. Het schip wordt thans verder afgewerkt en zal begin Maart 1903 naar Indië kunnen vertrekken. Ierseke. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de haven alhier, het tuig van een pas nieuw visschersvaartuig bijna goheel vernield door de aanwezige touwen af te snijden en het zeil op verscheidene plaatsen stuk te snijden. Hansweert. De met erts geladen zee boot „Nor" geraakt nabij Vinckenisse aan den grond. Door de sieepbooten „Louis Gutjahr" en „Cosmopolite" is debootafge- sleept en naar België vertrokken. De stoomgoederenboot „Telegraaf 2'' is wegens een defect aan de machine door de stoom boot „Telegraaf 5" naar Rotterdam gesleept. Bruinisse. In de vergadering van den gemeenteraad jl. Vrijdag werden naar aan leiding van een verzoekschrift van den ge meente-veldwachter A. Bastiaanse de sala rissen der beide veldwachters verhoogd met f 50 in te gaan met het volgend jaar. Ter bestr|jding van het slaan van een Northon- pomp bjj het telegraafkantoor werd een bedrag geboekt op de onvoorziene uitgaven ad f94,10. Eene geringe wijziging in de begrooting voor 1903 werd gebracht voor het plaatsen van een nieuwe paal in de haven. Op een adres der afdeeling van Volksweerbaarheid om gratis te kunnen vergaderen in de conferontiekamer werd met algemeene stemmen goedkeurend be schikt. Na de mededeeling van gehouden kasopname bij den ontvanger, waaruit bleek dat in kas was f6132.60, werd de verga dering gesloten. Serooskerke (W.) Zaterdag trad voor de Landb. Vereen, alhier als spreker op, de heer Koert, zuivelconsulent, met hot doel, om het nut der melkljjsten te beplei ten. De heer Gideonse, landbouwer te Sint-Laurens, had eeD vol jaar deze lijsten bijgehouden en naar aanleiding daarvan toonde de zuivelconscdent de groote waarde aan van de melkljjsten. Hjj wekt de aan wezigen, inzonderheid der aanwezige vrou wen, op, om het voorbeeld van Gideonse te volgen. Hjj toonde aan, dat goed melkvee tevens wel goed slachtvee kan zjjn en bewees dit met een heenwijzing naar de tentoon stelling te Alkmaar., waar zulks gebleken was. Verder wees Z.Ed. er op, dat de melklijsten een goede basis vormen voor de fokkerjj van een veeslag, dat zoowel geschikt is voor melkvee als voor slachtvee. Ten slotte dankt de spreker de heeren Maas en Tak voor den steun, dien zij hem steeds geschonken hadden en dhr. Gideonse eD zjjne dochters voor de bereidwilligheid, waarmede zjj de melklijsten hadden bijge houden. De voorzitter dankte den spreker voor zjjn nuttige voordracht en dhr. Gide onse en zjjne dochters voor de moeite, die zjj zich getroost hadden en deelde mede, dat een bestuurslid het bestuur in staat had gesteld, om de dochters van dhr. Gide onse een prachtig ciideau te schenken, welke cadeaux op verzoek van den voorz. haar door den vice-voorz. wei den overgereikt met de verzekering, dat hjj haren arbeid zeer op prijs stelde. Daarop werd een levendige gedachtenwisseling gevoerd naar aanleiding van het gesprokene door den zuivelconsu lent, waaruit bleek* dat zjjn voordracht in goede aarde gevallen was. De voorzitter was dan zeker ook de tolk der verg., toen hjj den spreker een va prweltot weer ziens toeriep, wat door den heer zuivel consulent gaarne goaccepteerd werd. Koudekerke. Op den avond van 19 Dec. hield de vereeniging van gediplomeerde leerlingen aan de win tercursussen in land bouwkunde in Walcheren haar eerste alge meene vergadering in het lokaal van den heer Mennis op 't Zand. Do voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkom en een opwekkond woord. Daar na gaf de secretaris lecture van het ver handelde in de voorloopige vergadering van 14 November, waarin bovengenoemde ver eeniging in beginsel gevormd werd. Aan de orde kwam verder het definitief vast stellen van 't reglement, aankoop boeken en nog eenige andere huishoudelijke zaken. Op uitnoodiging der vereeniging kwam do eere-voorzitter de weled. heer A. de Smidt aan 't woord om een lezing te houden over zwammen. Op een bevatteljjke wjjze en met zijne gewone duidelijkheid ging spreker de werkzaamheid en de rol welke zij in de huishouding der natuur spelen na, waar 't noodig was wees spreker op hoe ze te vernielen of hunnen levensloop in de hand te werken en alzoo tot onze dienstbaarheid te stellen. Een en ander wekte aller belangstelling, niet het minst toen deze microscopische plantjes van onder 't microscoop bekeken werden. Hjj eindigde de vereeniging de verzekering gevende zoo veel mogeljjk zich te willen geven. De voorzitter dankte den weled. heer A. de Smidt voor deze zoo goed geslaagde lezing waardoor hjj allen aan zich bjj ver nieuwing had verplicht. Een welverdiende hulde van de aanwezigen was het loon voor den spreker. Na een verder gezellig samen zijn, sloot de voorzitter de vergadering. Hoedekenskerke. Een vijfjarig meisje viel Zondagmiddag van een plank in een diepe sloot aan den Steigerweg. De be woner van een der nabijzjjnde huizen, door bet geschreeuw van andere kinderen op merkzaam gemaakt op het ongeval, had door spoedige hulp het genoegen het kind er nog levend uit te halen. Spoedig aan gebrachte geneeskundige hulp deed de rest en de toestand van het kind is thans naar omstandigheden redelijk wel. Rilland. Zaterdag werd alhier door de broodcommissie aanbesteed bet te bakken brood voor den winter 1902/1903. Van de 8 bakkers hadden er 5 ingeschreven te weten: Ch. Kok, Bath f 0,10s; J. Vogel, Rilland f0,09s; M. Weststrate, Rilland f0,09s/24; L. van Balen, Bath f0,09 en H. van Putte, Rilland f 0,09 alles per K.G. Bjj loting gegund aan H. van Putte, Rilland. Als nieuw lid werd voor de halte in de commissie benoemd dhr. P. Brujjnzeel die de benoeming heeft aangenomen. Opbrengst Nieuwjaarscollectete Woifertsdijk f352; te's-Gravenpolder f 280,72. St. Maartensdijk. Sinds eenigen tijd kwamen hier enkele gevallen van typhus voor, welke gelukkig echter steeds een gunstig verloop hadden. Thans echter werd een gezin, waarvan drie leden achtereen volgens door die ziekte aangetast werden, vreeselijk getroffen. Op denzelfden dag dat een vijfjarig dochtertje grafwaarts werd gedragen, werd de 33-jarige moeder door deze gevaarlijke ziekte uit het leven weg gerukt. Oudelande. Woensdagnamiddag half drie zal door dhr. Caman, Rijkstuinbouw- leeraar te Breda, alhier een lezing gehouden worden over den Tuinbouw, het aanplanten van vruchtboomen en aanleggen van vrucht- tuinen. Waarde. In de gemeenteraadsvergade ring van Vrijdag werd het verzoek van het muziekgezelschap »Paul Kruger" om gebruik te mogen maken van een paar schoollokalen voor het houden van een concert toegestaan met 4 tegen 3 stemmen werd herbenoemd tot havenmeester de heer W. v. d. Weele en tot lid van het burgerlijk of algemeen armbestuur de heer A. van Weelewerden tot leden van de Nieuwjaarscommissie benoemd de leden van den Raad en tot plaatsvervangend lid de heer A. van Fraassenen tot leden van het stembureau voor de eerstvolgende ver kiezing van een lid der Provinciale Staten de heeren Stoutjesdijk en Blok met de heeren Thorenaar en Mol tot plaatsvervan gers, terwijl de jaarwedde van den klok kenluider met f 10 werd verhoogd. Wissenkerke. Het a. r. raadslid de heer P. Dieleman Sr. is heden op bijna 60-jarigen leeftijd aan longontsteking overleden. Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester van Noordwelle M. Hoogen- boom, van Renesse F. D. A. baron van den Boetzelaarvan Serooskerke (S.) C. Berrevoetvan Schore J. G. v. Nieuwen- huyzen. J. Merison te Wilhelminadorp is door den Minister van Justitie aangesteld als onbezoldigd rijksveldwachter. Op 15 December j.l. werd te Elle woutsdijk door een 8-tal ingezetenen bij de Wed. v. d. Hage vergaderd teneinde de vraag te bespreken of het al of niet wen- schelijk was nevens de liberale kiesver- eeniging een tweede vereeniging zonder kerkelijke of politieke kleur op te richten. Na eene interessante inleiding door een der aanwezigen, waaruit het nut van het vereenigingsleven vrij goed te voorschijn kwam, werden ter voorbereiding tot de oplossing dezer ernstige vraag den aanwe zigen een dozijn vragen ter bespreking voorgelegd, t. w.lo. Zijn de vaste ge meentewerklieden steeds tn dienst van de gemeente? 2o. Worden enkele ingezetenen niet in 't oogloopend bevoordeeld 3o. Is men bij het samenstellen of benoemen van Commissiën en anderszins niet te eenzijdig? 4o. Wordt niet noodeloos het geld buiten de gemeente gebracht en zulks enkel en alleen om een of meer ingezetenen finantiëel tegen te werken 5o. Zijt gij tevreden met alle gemeente-verordeningen, waarvan enkelen toelaten dat de eene ingezetene meerdere plichten tan worden opgelegd dan de andere? 60. Wordt over degeheele gemeente aan weg en werken voldoende aandacht geschonken? 7o. Wordt er van alle zijden naar getracht zoowel in het Gemeente- als Kerkbestuur geschikte per sonen te krijgen? 80. Is het u verklaar baar dat de grint voor de onderste laag der nieuwe grindweg heel wat fijner was dan de dit voorjaar aangevoerde onderAowtLgrint op den ouden weg 9o. Waarom werd de predikantswoning nog dit najaar hals over kop gebouwd? llo. Hoe denkt ge over de gehouden festiviteiten in de consistorie kamer der kerk? llo. Hebben wjj niet evengoed het recht om ons te vereenigen als de leden der liberale kiesvereeniging 12o. Dienen we niet te trachten genoemde vereeniging aan hare soms bedenkelijke kies- maneuvres het hoofd te bieden en dan het maar al te vele uit eigenbelang handelen van enkele harer leden te doen ophouden Alle vragen werden onbevangen door de aanwezigen en corps beantwoord, waaruit ten klaarste bleek dat zoowel het een als het ander in onze goê gemeente veel te wenschen overlaat, terwijl bij de consisto riekamergeschiedenis zich een levendig ge sprek ontwikkelde en zelfs zij die öf per soonlijk èf van wien een of meer huügenooten bij die festiviteiten waren tegenwoordig geweest, moesten bekennen dat bedoeld lokaal volstrekt niet de plaats voor derge lijke feesten is en was men algemeen van oordeel dat het bericht dienaan gaande in »de Zeeuw" van 11 dezer voor komende, de waarheid is, en had men er volledigheidshalve nog wel bij kunnen voegen dat de meeste der autoriteiten zeiven in het aldus feestvieren in dat lokaal vóór gaan, niettegenstaande nu door de laatsten alle mogelijke wanhopige pogingen worden aangewend om hunne medeplichtigheid in het misbruiken dier kamer van hun hals te schuiven. Onder het voornemen om noch twist, noch tweedracht te zaaien, maar zooveel mogelijk in minder gewenschte toestanden verbete ring aantebrengen en van het kiesrecht te gelijk eenig kiesvermogen te maken besloot men tot samenwerking overtegaan en traden oogenblikkeljjk alle aanwezigen tot de al dus opgerichte kiesvereeniging toe, welke onder den naam van Algemeen Belang in het belang van de Gemeente hoopt te werken en wordt de pasgeborene dan ook een fleur g en lang leven van harte toegewenscht. Nu de regeering en de politie niets kunnen doen aan dat gehate geschreeuw van socialistische colporteurs met „allemaal katholiek" en dergelijke, schijnt het jonge volkje uit de burgerij er zich voor te willen spannen. Althans te 's-Gravenhage heeft Bos 't al eenige Zaterdagavonden op de Groote Markt taai gehad. Daar wordt hij steeds gevolgd door een paar lieden, die een blaadje „Christelijke actie" genaamd, venten en die hem trachten te overschreeu wen keert hij zich om, dan keeren ook zij zich omgaat hij links, ook zij gaan links. Zooals het gewoonlijk gaat bij oorlogstoerustingenook de kousenlooze profeet versterkte zjjn effectief met eenige vrijwillige schreeuwers en ieder die in de buurt kwam, clericaal, liberaal, socialist of anarchist, is liet er over eens, dat het af grijselijk was. Maar nu twee Zaterdagavonden achtereen kwam daar iets bij. Een groote troep jongens, van de bevolking, die later zullen „opschieten" en uit de heffe des volks, drongen om den kousenloozen profeet, joelden, beletten hem het voortgaan, scholden en molesteerden, zoodat hij genoodzaakt was zich in een koffiehuis op de Prinsen gracht terug te trekken. Dit café werd uren lang belegerd, door de knapen, die tegen de natuurlijk onmiddellijk afgesloten deur bonsden, de vuilste dingen riepen en met latjes wierpen, waarmede zij bijna allen gewapend bleken. Spaarden zij opzettelijk de ruiten? Het komt ons waarschijnlijk voor, zooals veel in hun handelingen ons aan het uitvoeren van een bepaald plan de campagne deed denkenzjj zongen een gemeenschappelijk lied, waarvan we echter geen woord konden opvangen en waarmee de zangers zelfs nog niet goed vertrouwd bleken. Evenwel: velen der opgeschotenen in spe waren in het bezit van een n.b. oranje kleurig stuk papier, bedrukt met een stuk Hollaudsch proza, waarvan we evenveel begrepen, als ware het in zuiver Egyptisch gesteld en waarvan het half begrijpelijke slot in „poëzie" is en aldus luidt Leve Lourdes, leve de Koningin En bent je dan een sociaal Slik in, slik in je oproertaal Kom ga maar henen, gauw, gauw, gauw Een ieder heeft de pest aan jou(N. C.) Een berucht sujet te Groningen trapte Vrijdag zijn buurman zoodanig tegen den buik dat de dood terstond volgde. In diezelfde stad is een weduwe, terwijl zjj in de bedstede bezig was om schoon te maken, door een der planken gezakt en in den kelder gevallen. Toen de kinderen thuis kwamen en tevergeefs om moeder riepen, zochten zij haar en vonden haar dood in den kelder onder de bedstede. De zoon van een landbouwer te Landsmeer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2