een perceel Bouwland, I id L, Gabtiëlse, - Middelburg. AdvertentiBn. Maas Junior, liiS Junior Middelburg leestafel. Opeilnre Verknopingen. Mqop Yerkaopmgen enz. Bjj ifisciirjjvlni te pachten Groothandel in Gedistilleerd Marktberichten. Telegrammen. F 0 s t e r ij 11 i 1877. 1902. 1 Heden overleed A. WISSE, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Namens de familie, J. WISSE. Meliskerke, 15 December 1902. Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden ons innig geliefd dochtertje en zusje, in den aauvalligeu leeftijd van 2 jaar en 10 dagen. Diep betreurd door haar ouders en haar broertje, te jong om het verlies te beseffen. C. DE BUCK. J. DE BUCK- Louwerse. Veere, 15 December 1902, Mijnen dank aan allen die heb ben medegewerkt en belangstelling toonden bij mijne verkiezing tot lid van den gemeenteraad. A. ERANCKE. St. Laurens, Dec. 1902. Een mooie Vos-bles Heng-stveulen TE KOOP, bij JOHs. ADRIAANSE, Zoutelande. Met Mei a. s. eene MEID benoodigd, bij A. ADRIAANSE Cz., Zoutelande. "Wegens ziekte der tegenwoordige Dienstbode, een Noodhulp gevraagd. Adres: Mejuffr. J. EABERIJ DE JONGE C 36, Goud- en Zilverwinkel. voor 7 jaren gelegen in 'den Ouden Craaiertpolder, gemeente 's-Heer Arendskerke, groot 89 Aren 60 Centiaren, laatst in pacht geweest bij Jacs. Zdidhof. Inschrijvingsbiljetten vóór 1 Januari 1903 te bezorgen ten kantore van den Notaris Ph. M. DE RONDE BRESSER te Heinkenszand, alwaar inlichtingen te bekomen zijn. KRENTEN 8 a 10 cent de 5 ons, ROZIJNEN 15 cent SUCADE 5 cent per ons, per 5 ons 21 ct., RAAPOLIE per Liter 30 ct., BOTEROLIE 15 REUZEL per kilo ^1, (sneeuwwit). f ,3 vCaj MIDDELBURG. De Ontvanger-Griffier, W. F. K. Leoslioek. LANGEVIELE. Voorradigmassief eiken Boogkabi- nettenmahoniehouten Secretaires Linnenkasten, ook een zeldzame an tieke 4-deurskast. Korte Noordstr. E 21-22, MIDDELBURG. Meders Jenever, 75 cent de Liter, be kend om hare fijne aroma. Bossche Brandewijn, 85 cent de L. Cognac, f 1,—1,20, 1,50, 1,80, 2,—, 2,25 de Liter. Citroen Punch, 80, 90, 1, 1,20, 1,50, 1,80 de Liter. Fijne Citroen Punch, f 1,40 de Liter. Fijne Rhum Punch, f 1,40, 1,60, 1,80 de Liter. Arac Pnnch, f 1,50, 1,80 de Liter. No. 1, per flesch 70 cent. No. 2, 80 cent. No. 3, 90 cent. Rhum, f 1,20, 1,40 per flesch. Arac, f 1,50, 1,75 per flesch. Hulstkamps Oude Jenever, per kruik f 1,10, per halve kruik 60 cent. Zeeuwsche Advocaat, per fl. f 0,90, per halve fl. f 0.50. kolonie door bij alle standen gebeurd. De gedachte dat de Taal onderdrukt zou worden heeft eenvoudig ten gevolge gehad dat de mensehen haar zijn gaanleeren. De hard heid van de krijgswet waaronder de Afri- kaanders geldelijk en in hun persoon hebben geleden, heeft den geheelen stam tegen het Britsche Rijk gekeerd." De data der bezoeken van de Russische en Duitsche Keizers aan het Italiaansche hof zijn vastgesteld. De Tsaar komt in het laatst van April naar Rome, keizer Wilhelm in de eerste week van Mei. In de Review of Reviews van deze maand schrijft Stead op veraassende manier over Chamberlain; ongeveer aldus: In het begin van zijn ministerschap was Chamberlain het werktuig van Rhodes, later van Milner en het legerbestuur. Toen Chamberlain aan het bewind kwam was bij een vijand van Rhodes en diens politiek. Maar toen hij, Rhodes miskennende, meende te zien, dat Rhodes gemeene zaak zou maken met de Afrikaanders en Zuid-Afrika van het Britsche Rijk losscheuren, gaf hij zich gewonnen. Vervolgens maakte hij zich nog meer tot werktuig van Rhodes, toen hij na Jameson's inval de waarheid niet durfde zeggen. Voor de bedreiging, dat de beruchte achtergehouden telegrammen openbaar gemaakt zouden worden Stead gelooft, dat zij nog wel eens het licht zullen zien en zijn medeplichtigheid aan het komplot dan blijken zou, bukte Chamber lain. Hij moest voortaan de politiek van Rhodes verdedigen uit vrees, dat men open baren zou, dat waar was wat hij, Cham berlain, steeds geloochend had. Hierdoor zijn de pogingen, die Cham berlain inderdaad gedaan heeft om den oorlog te vermijden, verijdeld. Want het is niet waar, dat hij dien oorlog gewild en er op aan gestuurd heeft. Hij wilde alleen de Transvaalsche regeering door diplo matie klein krijgen. Hij voorzag niet welk gevaarlijk spel hij dreef. Hij geloofde vast en stellig dat het nooit tot een oorlog zou komen. Maar als hij geen oorlog verlangde, waar om heeft hij hem dan niet tegengehouden Omdat hij het werktuig was geworden van Milner. Milner ging naar Zuid-Afrika vooreerst om zich op de hoogte te stellen van de militaire positie van Engeland in Zuid-Afrika en vervolgens om een oorlog te voorkomen. Maar hij veranderde in Zuid-Afrika van meening, en ging regel recht voor den oorlog werken. En dat deed hij zoo goed, dat in Engeland de oorlog populair werd, en toen Chamberlain dat inzag ging hij met Milner mee om aldus den oorlog, dien hij eerst gevreesd en ver afschuwd had, tot zijn eigen roem te laten strekken. Een bericht uit officieuse bron ver meldt, dat 24 Macedonische werklieden, die kalm naar Macedonië terugkeerden, door een afdeeling Tursche soldaten aan de grens bij Doebnitsa gedood zijn. Het geval-Krupp is een nieuwe fase ingetredende vervolging tegen do Vor- iviirts is ingetrokken op verzoek van de familie. Als reden wordt opgegeven, dat mevrouw de weduwe Krupp zeer ernstig ongesteld moet zijn, terwijl de langdurige verhooren welke bij het Vorwdrts- proces te wachten vielen, uit den aard der zaak zoo pijnlijk en opwindend voor de nabe staanden zouden moeten wezen, dat de toestand der toch reeds zeer zieke weduwe daaronder zeer zou lijden. Aan den anderen kant vincft mevrouw Krupp, dat de nage dachtenis van haar echtgenoot meer dan voldoende gezuiverd werd door de bewijzen van achting en sympathie, door haar ont vangen na den tragischen dood van haar man. De beslissing heeft een diepen indruk gemaakt en vermoedelijk zal die indruk zich ook in het paleis der Keizers hebben doen gevoelen. Want in de bekende rede te Essen, na de teraardebestelling van Krupp, heeft Z. M. zoo onomwonden moge lijk te kennen gegeven, dat hij de Vorwdrts wel zou krijgen. Bovendien is het de vraag welke houding de Vorwdrts zelf zal innemen. Er zijn zeer onvriendelijke woorden aan haar adres gesproken. Voelt zij zich sterk, d. w. z. meent zij de waarheid harer vroe gere beweringen te kunnen bewijzen, dan zal zij, niettegenstaande de intrekking der tegen haar hangende vervolging, misschien nog middel weten te vinden een nieuwe vervolging uit te lokken. Een andere vraag is, of het niet beter ware geweest het recht zijn loop te laten nemen. Er staat hier meer op het spel dan de gezondheid van mevrouw Krupp alleen. Vooral door het persoonlijk ingrijpen van den Keizer heeft het geval-Krupp een politieke beteekenis beteekenis van den allereersten rang er langd. N. Crt. De werkstaking te Marseille is geëindigd. Het uitlokken eener algemeene werkstaking is den inscrits maritimes evenmin gelukt als onlangs den mijnwerkers. Behalve het bakkersbedrijf, lijden geen andere bedrijven noemenswaardig hinder, daar aan de haven en in de dokken het den voorlieden ge makkelijk gelukt zooveel »gele" arbeiders aan te werven als noodig zijn om de werk zaamheden geregeld voortgang te doen heb ben. Er vonden een paar inhechtenisne mingen plaats van stakers, die de vrijheid van arbeid wilden belemmeren, en in een bakkerij heeft een gezel, die aan de staking deelneemt, zijn militairen plaatsvervanger verwond. Einde goed, alles goed. Het per auto mobiel ontvluchte paartje, mejuffrouw Le Play en haar minnaar dokter Marcilli, zullen naar Parijs terugkeeren, daar de oude heer Le Play zich liet vermurwen en de toe stemming tot hun huwelijk heeft gegeven die hij hun moeilijk verder weigeren kon, nu zij samen een prettig reisje naar Italië hebben gemaakt. Ware de «ontvoering" niet per automobiel geschied, zou niemand aan de historie iets belangrijks gevonden hebben. Nu echter hebben de Eransche bladen een ongelooflijken ophef van de zaak gemaakt. »De Kerstboom" Potpourri over de meest bekende Kerstliederen voor piano. (Met zang ad libitum) cloor F. J. Schweinsberg. Ziedaar een Piano-nummer dat door jong en oud vooral bij de Kerstfeestdagen met genoegen zal gespeeld en aangehoord wor den. Deze Potpourri is zoo gemakkelijk gezet, dat ze reeds door eerstbeginnenden kan gespeeld worden en toch zeer brillant klinkt. Er is eene zangpartij bijgevoegd met de tekst der in de Potpourri voor komende liederen, zoodat door ééne stem of door een geheel gezelschap de schoone melodiën kunnen meegezongen worden. De Potpourri is voorzien van een prachtvol Titelblad en beslaat 6 pagina's muziek in schoonste gravure. Van het schoone werk »Be tabernakel, Gods heiligdom bij Israel", door ds. L. Schouten. Rotterdam D. A. Daamen, ontvingen wij de 2e aflevering. Het is de 2e druk, goedkoope volksuitgave met ge kleurde platen. B CRUE KL IJ KB STAND van 1317 Dcc. MIDDELBURG. Getrouwd: H. M. Huibregtsen 23 j. jm. on C. Vogel 24 j.jd. Bevallen: E. Bostelaar geb. Sturm z.D. Schuit geb. Paauwo d.J. van Willigen geb. Louwerse z. Overleden: A. Adams 85 j., wednr. van W. de Bruijn; J. Godesehallc 31j., vrouw van A. Reijnierse. GOES. Overleden: 15, Abraham Adri- aan, 8 j., z. v. Jozias de Bruijne en Maria Hendrika Broekhoven 15, Jacob Knuist 49 j., gehuwd met Rachel Brouw; 17, Johannes Kroonenburg 26 j., oDgeh. GOES, 16 Dec. 1902. Vrij ruim was wederom de aanvoer van granen doch de beperking op de wegen hield velen terug om te verkoopen. Nieuwo Tarwe f6,af 6,75. Rogge f 5, f5,25. Wintergerst per 100 kilo f7,50 a f8,00. Zomergerst per 100 kilo f a f Haver per 100 kilo f 6,25 f 7,50. Bruine Boonen f 6,00 tl f 9,50. Paardenboo- nenf kf Koolzaad f t f Groene erwten f 9.00 k f9.50. Kroonerwton f8.75 k f9,50. Versehe Boter 1 1,15 a f 1,30 mid. 61 de j/s kilo. Eieren i 6,20 h f 7.20 mid. 165 ct. de 25 stuks. Afwijkende eieren werden f 5.60 verkocht. Aanvoer van Boter was gering. OOSTBTJRG, 17 Dec. 1902. Oude Tarwe f 8.30 Él f 8,60 Nieuwe Tarwe f 6,50 a f 7,25 N. Rogge f 5,20 tl f 5,50 N. Wintergerst f7,50 a f7,80 per honderd kilo. Zomergerst f 7,a f 7,25 per honderd kilo Haver per 100 kilo f 6.25 tl f 6,75 Kook- erwten f 9,25 k f 9,65. Erwten f 0,00 a f 0,00 Paardenboonen f 7,00 a f7,25 Koolzaad f 0,00 a f0,00. W aar 'ter niet bij staat, is de prij s per H.L. VLISSINGEN, 16 Dec. Boter f 1.30 itfO.— per KG. Eieren f 8.— per 104 stuks. ROTTERDAM, 15 Dec. Ter graan markt van heden (Maandag) was, de handel in binnenlandsche granen nog beperkter dan vorige week, zoodat het gewone wekelijksche bericht wederom niet werd opgemaakt. Aardappelen. Spui- sche jammen f2.50 a f3.Btielsehe kralen f3.20 a f3.50, Zeeuwsche blauwe f2.30 a f2.80, dito bonte f2.60 a f2.80, Gelderscbe blauwe f2.60 a f2.80, dito Zeeuwen f2.60 a f2.80, Flakeesche jammen f 2.af 2.50, eigenheimers f2.20 a f2.40, poters f 1.50 a f 1.70 per heetol. Met goen aanvoer, weinig vraag. M a i s per 2000 kg. Amorik. Mixed f148 a f152, dito uit zeeboot f136 a f140, dito stoomend f 130.50 a f133. Meel. De stemming voor meel bleef vorige week vast bij beperkten omzet Heden onveianderd. ROTTERDAM, 16 Dec. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd1794 runderen, 467 vette, 101 nuchtere kalveren 1461 schapen, 703 varkens, 58 biggen. Run deren le qual, 68, 2e qual. 44, 3e quai. kalveren le qual. 100, 2e qual. 803e qual, schapen lc qual. 48, 2e qual. 42, 3e qual varkens le qual. 47, 2e qual. 42 3e, qual. cent; alles per kilogram. Donderdag 18 Dec. Middelburg, door not. Tak 8 uur in de Vergenoeging 3 huizen Lange giststraat, Lange St. Pieterstraat en Wal. Vrijdag 19 Dec. Goes, ten Raadhuize 12 uur 11 canada's bij de Tiendenscbuur en 4 eikenboomen Nieuwstraat. Biljetten voor 11 uur ter secretarie. Goes, bij Tas 11 uur nieuwe houtwaren, meubels, enz., door not. de Vos. Wolfertsdijk, 1 uur door nol. de Vos nieuwe houtwaren, meubels, enz., bij Kor- stanje Ierseke, 3 uur in de Oesterbeurs voor B. de Koeijer door not. L. Liebert een huis, Dam. Oost. Souburg, 10 uur door not. Tak voor dhr. Wiliemse timmer- en metselgereedschap, sleepkettingen, verfmolen, bascule, maten en gewichten, ijsbak, spekstander, bokkenwa gen, plaktafels, waschmachine, huishoude lijke goederen, boeken, kionijk van Zeeland. Zaterdag 20 Dec.. Heinkenszand, half 2 bij v. d. Berge voor O. Oranje door not. de Ronde Bresser 1 huis 135 cA. 's Heer Hendrikskinderen, door not. Pilaar in de Oranjeboom 10 uur verpachten voor het groot armbestuur voor 7 jaar 38 perc. bouw- en weiland. Koudekerke, 2 uur bij Rooze door not. Loeff 1,2260 H.5330 cA.en 70 A. wei land bij de Broodkist en onder Grijpskerke. Maandag 22 Dec. Sint. Laurens, 10 uur bij wed. de Lange door not. Tak 1 vos veulendragend merrie- paard 4 jaar, 1 bruine merrie, 1 auderhalf- javig ruin paard, vaarzen, 1 stier oud 2 maanden, melkscbaap, ram, 2 mestputloo- pers, 2 karnhonden met hok, 5 eenden en 1 wertel, 60 kippen en 1 haan, drieling- men wagen, melk kar op veeren, arreslee, ploeg, 2 eggen, kortmoleD, landbouw-, melk en zoldergereedschap, veeren bed, 6 stoelen, enz. Dinsdag 23 Dee. Vlissingen, door not. de Maret Tak bij wijlen dr. Hazenberg 10 uur inboedel, goud, en zilver, enz. Te zien 22 Dec. 1011 en 1—4 uur. St. Laurens bij den molen 10 uur voor het polderbestuur van Walcheren door not. Tak essehen-, elzen- en wilgen kaphout, vaamhout, enz. Zaterdag 27 Dec. Hoogelande, 10 uur door not. Tak 50 olmen en 60 vruchtboomen. Kruininge, 10 uur arbeiderswoningen door not. Prins. Woensdag 7 Jan. Kruininge, 11 uur voor J. v. Iwaarden door not. Prins in het wapen van Zeeland 2 huizen, Oostdijk 143 en 174 cA. En 338 cA. bouwland. Middelburg, Aan bet Gebouw van bet Gewest, bestuur werd heden (Woensdag) aanbesteed lo. het aanbrengen van voor zieningen tot uitbreiding der onderzeesche verdediging vóór den mond der haven aan den Willempolder, behoorende tot de werken van de tramweghavens aan het Zijpe; Raming f 22500) Inschrijvers: K. Boer Az. Sliedrecht, f 22190H. de Kluivei Sliedrecht, f20684; J. de Bree Fz. Neuzen, f 20680J. W. Roeloffs, Papendrecht f20130; J. Lindenbergh Cz. Wemeldinge, f 19989en J. Roskam Cz. Sliedrecht, f 19364. Het maken van werken tot ver breeding van den toegangsweg naar- en tot uitbreiding der draaiplaats bij de drij vende aanlegplaats in de buitenhaven te Terneuzen. (Raming f5,750). Inschrijvers: G. J. Balkensteijn, Neuzen f 5723 C. v. d. Hooft, id. f 5670J. de Jonge, Mid delburg f 5660 A. Foudraine Az., Goes f 5595 J. Lindenbergh Cz., Wemeldinge f 5438 K. de Vos, Neuzen f 5320 A. Tholens Dz., Neuzen f 5300M. A. Ver schelling, id. f 5069. 3e. Het verlengen der keibestrating op den westelijken berm van het kanaal van Ter Neuzen, onder de gemeente Sas van Gent. (Raming f4050). Inschrijvers: K. de Vos Neuzen, f 4650 J. Lindenberg Cz. Wemel dinge, f 4414G. J. Balkensteijn Neuzen, f 4248 J. Jansen id., f 4245 A. Tholens Dz. id., f 4192. 4e. Het vernieuwen van twee dukdalven bij de draaibrug over den oostelijken kanaalarm te Sas van Gent. (Raming f2945.) A. W. Groot, Den Bosch, f 3217 A. Tholens Dz., Neuzen, f 2944 G. J. Balkensteijn id., f 2931C. v. d. Hooft id., f 2888J. B. de Wolff en Zoon Dordrecht, f 2835. Vlissiugcu. Heden werd door den Kapitein eerst aanwezend Ingenieur aanbe steed het doen van voorzieningen aan de schietbaan aan den Westdijk te Middelburg. Raming f 1200. Ingeschreven werd door H. Jansen, Middelburg, f 1450 J. J. Krijger, Vlis singen, f 1375 J. de Jonge, Middelburg, f 1293 A. Hanewinkel, Vlissingen, f1240; Firma Feij en Stroo, Vlissingen, f 1225 D. Bijl, Vlissin gen, f1197; P. L. van Miert, Middelburg, f1192; A. Barentsen, Middelburg, f1163. Tweede Kamer. Bij de verdere be handeling van de begrooting voor Binnen landsche Zaken verklaarde de minister dat een wetenschappelijk onderzoek noodig is voor maatregelen tegen loodvergiftiging in aardewerkfabrieken. Administratief zal de quaestie van geoorloofdheid, risico en overdracht aan buitenlandsche maat schappijen beslist worden. Als correctief voor de onafhankelijke positie der rijks- verzekeringbank moet de regeering direc teuren die van han positie misbruik maken verzoeken hoen te gaan. Een koninklijk besluit tot invoering der ongevallenwet komt vermoedelijk binnen een week. Te genover den heer Borgesius betoogden de minister en de heer Fokker dat het tarief der rijksverzekeringsbank niet laag is. Hoofdstuk 5 is aangenomen. 's-Gravenhage. Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Wemel dinge F. Wabeke Az. Nisse. Op de voordracht voor onder wijzer aan de 0. 1. school alhier zijn ge plaatst de heeren W. Vleugel te Wolfertsdijk, W. van Strien te Driewegen en W. H. Stouten te Middelburg. Wolfertsdijk. In de Kerkeraadsver- gadering van Maandagavond is in de plaats van A. J. van Dalen die bedankt heeft, tot ouderling gekozen A. Huissoon (aftr. diaken). Heinkenszand. Dinsdag is de land bouwer I. Uiterschout bij het naar huis keeren van de markt, door het schrikken van het paard met zijn wagentje den dijk afgereden. Het wagentje werd deerlijk gehavend. Het viertal inzittende personen bekwamen geen lestel. Tot Secretarissen der gezondheidscom- missiën in Zeeiand zijn door den Commissaris der Koningin benoemdte Mtddeiburg dr R. Bijlsma aidaar; te Vlissingen, rar. G. J. Sprenger te Deilte Goes, J. Z. Risch aldaar te Zicrikzee, m. H. Polfliet te Amsterdamte Tholen, H. J. Laban aldaar; te Neuzen, J. van de Ree aldaarte Oostburg, mr. J. F. Sluis aldaarte Hulst, Jos. van Waesberghe aldaar te Veere, W. van den Hamme aldaarte Krui- ningen, F. D. Kolff van Oosterwijk, met intrek king van diens aanwijzing tot voorzitter en aan wijzing van J. N. Elenbaas te Krabbendijke tot Voorzitter. Lijst van brieveD en briefkaarten, over de le helft der maand Dec. 1902, verzon den aan onbekenden door het postkantoor te Goes. Coenraad Gutbroodt, New-Fork. Van Hansweert. Krijn Pikaart, üelfshaven. Breda Vlissingen. P. Wissel, Wemeldinge. Geweigerd. Briefkaarten. J. Jacobs de Koster, Breskens. Mej. M. van Dungen, Vlissingen. BRIEFWISSELING. Wegens overvloed van copij moet 0. a. het stuk van den heer v. d. Bent tot Vrij dag wachten. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders PIETER WISSE en MARIA ANDRIESSEN op Vrijdag 19 December hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. St. Laurens. N e e 1t j e Heden overleed zeer onverwacht, zacht en kalm, tot mijne diepe droefheid mijn geliefde echtgenoot, de Weled. Heer A. DE GRAAFF, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Mevr. de Wed. A. DE GRAAFF Boone. Kolijnsplaat, 15 Dec. 1902. Heden overleed, op het aller onver wachtst, mijn geliefde echtgenoote JANNA MARIJS, in den ouderdom van 79 jaar. A. WISSE. Meliskerke, 13 Deo. 1902. leseffen. rcK. CK- Heden behaagde het den Heere 7an onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, JAN PHIL1PSE, in den ouderdom van zes en zeventig jaar en ruim tien maanden. Wed. HELENA PHILIPSE— Kosten en kinderen. Rilland, 15 December 1902. Algemeene kennisgeving. De ONTVANGER-GRIFFIER van het Waterschap Oud-W olfaartsdijk en der polders Heeren en Oost- Nieuwland zal zitting houden tot het ontvangen van Dijkgeschot enz. op Zaterdag 20 December 1902, van des namiddags 12'/2 tot 2'L uren. ten huize van den heer FRANS VER BURG, Tim merman te Wolf aart; 45 cent 100 nette, degelijke Naamkaartjes met daarbij passende Enveloppen, te zamen voor den ongekenden prijs van 45 cent. Keuze uit 60 lettersoorten. Monsterboek gratis ter inzage. Maak dus spoed A. DE BESTE, Nieuwstr. D 125, Goes. Siroop van Punch. Siroop van Punch, van uit nemende kwaliteit. Alles bij 6 flesschen of 5 liter franco huis. Vraagt uitgebreide prijscourant-en bij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 3