Bijvoegsel van „BE ZEEUW" van Zaterdag 13 December 1902. No. 32. Gemengde Berichten. Bekendmaking;. Rechtszaken. Uit de Tweede Karnes*. Na de behandeling der Staatsbegrooting en gros volgt thans die en detail. Na het beleid der regeering in algetneenen zin te hebben verdedigd of bestreden komt nn de beurt aan het beleid van iederen Minister als Hoofd van zijn departement. Eerst buitenlandsche zaken. Gezanten en consuls, handelsbetrekkingen met vreemde landen, vormden dit jaar den inhoud der eendaagsche discussie, die dor en mat, zonder eenig 'elan verliep. In de diplomatieke wereld was niets dat bijzonder de aandacht trok, en onze tegen woordige Minister van Buitenlandsche Zaken schijnt niet de man te zijn, om zijn uitteraard niet zeer interessant depai te- ment te bezielen met geest en leven. Het departement van Buitenlandsche Zaken maakt den indruk van een paleis waar voort durend de blinden gesloten zijn, gelijk liet paleis op den Dam in de hoofdstad of dat op den Kneuterdijk in de hofstad. Toen volgde het departement van Justitie met merkbaar meer belangstelling. Geen wonderWat dier goed is onze veiligheid! Wat onmisbaar goed is onze rechtzekerheid Wat zorge altijd weer en altijd meer om in het rechte spoor te doen wandelen! Wat stoot en schrijnt en hotst de werkkring van dit departement, als tuchtmeester tot het goede overal tegen het kwadeWat is het moeilijk om den koninklijken weg van het recht te bewan delen, terwijl alles en allen zoekt en zoe ken te lokken op bijpaden. Gelukkig dat, naar aller getuigenis, onze tegenwoordige Minister van Justitie vast staat, en bij de lange lijst van verlangens en klachten hem door de Tweede Kamer voorgehouden, precies zegt wat men te wachten heeft en waarop bij hem althans niet te rekenen valt. Willen we een kort verlanglijst je geven van hetgeen van den Minister van Justitie wordt gevraagd Ziehier dan Dat de naamlooze vennootschappen meer onder controle komen. Dat ontucht en Neo-malthusianisme worden bestreden. Dat de colportage met beleedigende of zedelooze geschriften worde beperkt. Dat de postenorder worde ingetrokken. De postenorder is een verbod tegen het uit zetten van posten bij werkstaking. Dat getuigenverhoor voor den rechtercommis saris worde toegelaten. Dat belangrijke wijziging gebracht worde in het Wetboek van Strafrecht. Deze en andere onderwerpen door de Kamer ter behandeling voorgedragen, werden door den Minister aanvaard of afgewezen. Aan vaard, altijd in dien zin, dat bij toekomstige herzieningen van de verschillende deelen onzer justitiëele wetgeving de tijd zal ge komen zijn om daarop in te gaan. Tot dien tijd daar is zal het ook ons vergund zijn al deze dingen te memo- reeren om later te behandelen. 12 December 1902. De Minister van Marine Vice-admiraal Kruys is heden overleden. Zijn heengaan is voor het kabinet een zeer groot verlies. Had men bij 't overlijden van den minister van koloniën nog een Indische specialiteit in 't zicht die hem zou kunnen vervangen, thans is dit het geval niet. Immers marine specialiteiten zijn dun gezaaid, en liberalen als Kruys, die uit liefde voor 's Landsbelang in een antiliberaal kabinet willen zitting nemen, zijn er misschien in het geheel niet; terwijl in de Christelijke partjjen geen enkele marineman ons bekend is. De heer Van Wassenaer, vrij-antir. lid voor Katwijk, is wel luitenant ter zee geweest, doch dit is al zoo lang geleden. De heer Van Herwaarden bedankte reeds vroeger (1888) om kerkelijke redenen. Terwijl de heer Schimmelpenninck v. d. Oye, thans voorzitter der eerste kamer, die zich in 1888 zou hebben beschikbaar gesteld, indien de premier elders niet slaagde, nu allicht er buiten zal willen blijven. Het vaderland en het kabinet lijden door het heengaan van dezen bewindsman een zeer groot verlies. G. Kruys werd 21 Augustus 1838 te Vriezenveen geboren. In 1856 trad hij in dienst als adelborstin 1850 werd hij be noemd tot luitenant ter zee 2e klassein 1864 vinden wij hem als oudste officier op de «Saestdijk". In 1868 werd hij luite nant ter zee le klasse, en het volgende jaar eerste-officier van de «Willem". Van 1871 tot 1873 was hij sous-chef der af- deeling Personeel te Batavia; van 1873 tot 1879 commandant bij de artillerie op het instructieschip te Willemsoord. Inmiddels tot kapitein-luitenant ter Zee bevorderd, en in 1883 tot kapitein ter zee, was hij achtereenvolgens commandant op de «Bromo" en op de «Banka" chef afdeeliug Personeel te Bataviaen onderdirecteur der marine werf te Amsterdam en van 1886 tot 1891 gedetacheerd bij het departement van ma rine. Inmiddels bevorderd tot vice-admiraal, was hij in 1891 nog korten tijd minister van marine, ter vervanging van zijn chef den heer Dijserinck, dien een votum der Kamer wegens 't passeeren van den Hel- derschen afgevaardigde Land bij de bevor dering der marine-officieren, tot heengaan had gedrongen. Nog in ditzelfde jaar, na de Kamerver kiezingen uit zijn hooge functie getreden, diende de altijd werkzame man zijn vader land nog achtereenvolgens als chef van den marinestaf en als chef van ie zeemacht in Indiö. Van 189S1901 was hij ambte loos burger en trad in het vorige jaar met lust in het kabinet-Kuyper, waarin hij tot den einde, ondanks de felle oppositie van een Kamerlid ter rechterzijde den heer Staalman goedmoedig en krachtdadig werkzaam was. Men herinnert zich dat de Kamer nog maar kort geleden met zijn plannen tot verbetering onzer vloot medeging, met uit zondering natuurlijk van de sociaal demo craten, welke rustelcos smaalden op het gevoteerde «christelijk schip". De Kameroverzichtschrijver van de Nieuwe Courant zegt van de sociaal-democraten in de KamerDe heer Schaper gaat iu het debat zijn togenstanders met een karwats te lijf; de heer Helsdiugen slaat met een knuppelde heer Ter Laan slaat met reepen koek de heer Hugenholtz, het wapen dat deze gebruikt wagon wij niet te definiOeren, maar «door' slaan doet hij zeker. Wij zouden zeggen deze heer is do man van de luchtscheepvaart, van dej.idealen. Hij verlangt voor de gevangenen muziek, bloemen, photo's, gelegenheid tot druk ge sprek voeren, courantenlectuur, en wat verder strekken kan hen tot «berouw" en «bekeering" te brengen. Zoo ook in zake de posten-order". De lezer weet wat dit is. Tijdens de werkstakingen!,worden posten uitgezet of uitgezonden die don niet-stakeu- den werkman moeten overreden, ook te staken. De leer der socialisten is dat zulk een onderkruiper daarbij wel eenige opstoppers mag oploopen en men hem moet laten «voelen" in welken zin bij verkeerd doet. En nu hebben de politie-agenten van den procureur-generaal van het Amsterdamsche gerechtshof in zijn qualiteit van directeur der rijks politie, orders gekregen wanneer en hoe zij tegen dergelijke »posten" moeten optreden. Tegen die postenorder hebben antirevo lutionair, vrij-antirevolutionair en sociaal democraat zich verzet. Talma, v. Idsinga en Hugenholtz waren hier eenstemmig, maar op verschillende gronden. De argemonten van den heer Talma waren niet vrij van eenzijdig. Maar die van den heer Hugenholtz waren erger. Het was vierkante logica met een groote dosis sophisterij. Hij redeneerde aldus: Bij iedere werkstaking is pressie onont beerlijk. Zonder haar kan een staking niet slagen, dus is zij geoorloofd. In den oorlog als in den oorlog. In den oorlóg ziet men ook zoo nauw nietwel nu, dit is ook een oorlog, een oeconomische oorlog, dus daar mag 't ook zoo precies niet ge nomen worden. Desertie, verraad wordt in den oorlog streng gestraft; welnu, wat deze onderkruipers doen is precies hetzelfde, zij verdienen derhalve heel wat anders dan bescherming. Het viel natuurlijk den minister niet moeilijk aan te toonen hoe in deze rede neering handiglijk de particulier op de plaats van de overheid gesteld werd. En nu herinneren wij dat een der leiders van de staking der Amsterdamsche diamant bewerkers nog geen jaar geleden zoo ter loops over die «onderkruipers" sprekende, het zoo erg niet vond dat er zoo eens een enkele een paar opstoppers opliep. Voor de splitsing van Amsterdam vaar digde het 9 liberalen ter tweede kamer af. Thans, nu 't in 9 districten verdeeld is, zendt het 2 antirevolutionairen (Heemskerk en Bijleveld), 1 chr. hist, (de Visser), 3 voor uitstrevend liberalen (Hubrecht, den Tex en Cremer), 1 sociaal-democraat (Troelstra), 1 vrijzinnig-democraat (Ketelaar) en 1 radi caal (Nolting). Men behoeft geen al te verziend profeet te zijn, om te kunnen voorspellen, dat over weinige jaren de grootste helft van boven- genoemden door sociaal-democraten zullen vervangen zijn.. Dit maakt de verdeeldheid der christe lijke partijen, die in Amsterdam III (mis schien wel bij wijze van thermometer) aan den dag kwam, te bedenkelijker. Do naaste toekomst is toch aan de demo cratie. Maar aan welke? De Nederlander herinnerende dat de soci alisten te Amsterdam ditmaal een oud artikel uit de Standaard (zie ons vorig no) aangrepen om antirev. kiezers te winnon voor Troelstra de St. had gezegd dat wie onderzijds den liberaal tegenover den soci alist steunde, streed »in het teeken van bezit merkt op dat zij (Nederlander) den liberaal had aanbevolen niet »in het teeken van het bezit", maar in het teeken van Oranje, van de eenbeid dor .natie, van de loyauteit in de politiek. Daar zijn wij het eens mee. In geen geval een sociaal democraat! worde in het landsbelang al meer de leus over de gansche linie! 30. het leidekkers-, lood-, zink- en pomp- makerswerk40. het smids-, kachel- en sloten- makerswerk50. het schilders-, behang- en glazenmakerswerk60. het stoffeerderswerk 70. de levering van borstel- en mandenwerk alles volgens tarief. De levering van het in de artt. 19 en 23 van het tarief wordt niet afzonderlijk aanbesteed, maar aan verschillende aannemers opgedragen. Het bestek ligt van Donderdag 11 December af op de gewone uren in het raadhuis ter inzage. Niet inge vulde tarieven zijn aldaar verkrijgbaar a f 0,50 per exemplaar. Inlichtingen geeft de ge meente-bouwmeester. De aandacht wordt er op gevestigd dat de werklieden moeten worden verzekerd door de aannemers en dat zulks niet meer geschiedt door de gemeente. Goes. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen hiermede ter openbaie kennis, dat de Militieraad in zijne zitting van 12 December jl. de beslissing omtrent de iotelingen dezer gemeente der lichting 1903 M. Zoute- welle, G. de Dreu, N. Dalebout, die als reden van vrijstelling gebreken hebben opgegeven en niet zijn verschenen, heeft uitgesteld tot 16 Januari e. k., des voormiddags te 10 uren precies, in het Teliuïs voor IVIilitai- ren, Nieuwstraat G no. 223 te Middelburg. Indien de reclamant op deze zitting niet ver schijnt, wordt hij onherroepelijk tot den dienst aangewezen. Indien hij, wegens ziekte of gebreken, niet in staat is voor den militieraad te verschijnen, moet eene geneeskuaige ver klaring daaromtrent ten spoedigste worden ingezonden door tusschenkomst van den Bur gemeester dezer gemeente. Deze verklaring moet opgave bevatten van de woonplaats van van den loteling, en zoo die woonplaats buiten de kom van de gemeente is gelegen, van wijk, buurt of gehucht, wear hij is te vinden. Dit onderzoek geschiedt kosteloos en moet plaats hebben, onverschillig of de getrokken nommers al dan niet buiten oproeping blijven. Goes. De heer A. F. Lasonder, genees- en heelkundige dezer gemeente, zal Donderdag 16 December a. s., des namiddags te twee uren, in het Gasthuis zitting houden tot het Vaccineeren en Hervaccineeren. De ingeze tenen worden in hun belang uitgenoodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. De zoogenaamde trouwboekjes moeten worden medegebracht. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harmeien, IJ. Doornveld te Op- en Neder-Andelte Yeendam, J. J. Bleeker te Westeileete Dokkum, H. de Groot te Hijlaardte Tjerkgaast, J. Swart te Lettelbert. Bedankt voor Groningen door C. B. Oort huis te Botterdamvoor Vledder door J. Sevenster te Drachten; voor Drunen door A. Ewoldt, cand. te Stolenvoor Uitwijk door F. Kijftenbelt, cand. te Eiber gen voor OJ00111 door J. B. M. v. Dalfsen, cand. te Amsterdam; voor Westkapelle door P. J. Steinz te Stavenisse. Geref. Kerken. Beroepen te Beverwijk, F. Kramer te Stroobos. S c h 0 0 i n i e u w s. Geslaagd te 's Gravenhage voorliet examen Hoogduitscb, acte A, de heer W. M. Q list, van Goes, te Amsterdam examen apothe kersbediende mej. M. J. J. Mol, geboren te Breda. Naar do Stand, verneemt, zal prof. dr. H. Baviuck, benoemd hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, zijn inaugureels rede houden op Woensdag 17 December dos na middags te 2 uur in het lokaal van den Werkenden Stand te Amsterdam. Prof. Biestorveld zal op dezelfde plaats en het zelfde uur, den volgenden dag zij inaugu- reele rede houden. 'JL U2 IN' 1 I IN O Januari 1903 verschijnt «Het Zendings blad van de gereformeerde kerken in Neder land", in plaats van de zendingsbladen »De Heidenbode'' en «Het Mosterzaad". Redacteuren ds. H. Hoekstra en ds. H. Dijkstra. Het blad verschijnt maandelijks en kost f0,03. De voordeelen worden ge stort in de generale kas voor de Zending der gereformeerde kerken. Wie dus meerdere bekendheid van het zendingswerk en voor deel voor de zendingskas zoekt, zal zich op dit tijdschrift wel willen abonneeren, Firma D. Donner te Leiden geeft het uit. Goes. Aanbesteding op Vrijdag den 19 December 1902, des voormiddags te ip uur in het Raadhuis, van gemeentewerken en leverantiën voor 1903, te weten 10. het tim merwerk en de levering van touwwerk20. het metsel-, stukadoors- en steenhouwwerk Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld P. D., 20 j., arbeider, en J. J. S., 19 j., bakkers knecht, beiden Goes, ter zake van diefstal en het opzettelijk en wederrechtelijk dooden van aan een ander toebehoorende dieren, de le tot 6 m. en de 2e tot 1 m. gev. straf, en D. J. S., 15 j., J. J. W., 15 j., K. d. B., 15 j. en A. L., 16 j., allen zonder beroep, Middelburg, de le en 2e, aldaar in hech tenis, allen beklaagd van huisvredebreuk, de le, 2e, en 3e van verschillende feiten van diefstal en de le bovendien van een voudige beleediging van een ambtenaar, de le tot 1 jaar en de 2e tot 6 m. gev. straf, beiden met mindering der preventieve hechtenis, de 3e tot 4 m. gev. straf en de 4e tot f 3 b. s. 3 d. h. G. H. N. 24 j., gep. O.-L militair, zonder vaste woon- of verblijfplaats en thans te Middelhui g in hechtenis, beklaagd van het opzettelijk en als echt en onvervalscht uitgeven van muntspeciën, waarvan de valschheid, toen hij ze ontving, bekend was, werd vrijgesproken en ontslagen van rechtsvervolging en zijne invrijheidstelling betolen. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank zijn naar de openbare terecht zitting verwezen: lo. A. S., oud 17 jaar, geboren te Zaamslag, 2o L. R. oud 19 jaar geboren te Stekene en 3o. C. R., oud 17 jaar geboren te Stekene, allen wonende te Axel en gedetineerd te Middelburg, ter zake dat de le. en 2e. beklaagden in den avond van 2 December jl., omstreeks 7 uur te Axel, in den winkel van E. Goosian verschillende geldstukken tot een gezamen lijk bedreg van f47,75 hebben weggenomen, terwijl de 3e beklaagde opzettelijk eenige geldstukken tot een gezamelijk bedrag van ongeveer f 15 wetende dat die door diefstal waren verkregen, van de le beklaagde ter geschenke heeft aangenomen. Aan de twee eerste beklaagden is de heer jhr. mr. J. A. Sehorer, aan de 3e, de heer rar. A. A. de Veer Gz., advocaten te Mid delburg, ambtshalve als verdedigers toege voegd. Wij lozen in de Hollandsehe Amerikaan: Den 19 Nov. was het 58 jaren geleden, dat Louis Verhage met zijn ouders en zuster te New-York den voet aan wal zetten. In het begin van October 1844 vertrokken zij van Westkapelle, eiland Walcheren, Zee land. Zij maakten de reis van Rotterdam per zeilschip naar New-York, welke reis 45 dagen had geduurd. De heer Verhage vestigde zich bij aankomst in de nieuwe wereld te Rochester, in den staat New-York, waar zijn broeder Abra ham Verhage woonde, die in Januari van hetzolfde jaar naar Amerika was geëmi greerd. Hij vertrok na drie jaren te Ro chester te hebben gowoond, naar Gibbsville, Sheboygan County. Wis. waar hij zeven tien jaren heeft gewoond en van daar naar Kalamazoo County verhuisde en zich eenige mijlen ten noordwesten van deze stad, thans bekend als Twin Lakes vestigde, waar hij thans als rustend landbouwer een boerderij bewoont, die door zijn noeste vlijt en vol harding van een natuurwoud in een vrucht bare landouwe is horschapen. De hoor Verhage herdacht 5 Nov. jl. zijn 78ston verjaardag. Heinkenszand. In de raadsvergadering van Donderdag (tegenwoordig alle leden) werd gunstig beschikt op het verzoek van do schietvereeniging Nimrod om de school te mogen gebruiken voor schietoefeningen en vergaderingen. Daar de huur van het tegenwoordige ziekenhuis tegen 1 Januari 1903 is opgezegd werd besloten een woning aan te koopon om die tot ziekenhuis iu te richten. Tot leden van de nieuwjaarscom missie werden benoemd de heeren A. Cap- pon, W. v. d. Dries, II. Vermue, Jan van Damme, G. Nijsse Jr. en J. Zuidweg Sr. Uit de voordracht voor lid van 't algemeen armbestuur bestaande uit de heeren B. I. Vermande eu I. Uiterschout werd eerst genoemde met 6 van de 7 uitgebrachte stemmen benoemd, 1 stem was op den heer I. Uiterschout uitgebracht. Het suppletoir kohier op den hoofdelijken omslag over 1902 werd vastgesteld op f 18,70; dat op do hondenbelasting op f 15,50. Door 4 per sonen was gereclameerd tegen hunnen aan slag. Aan hun verlangen om verminderd te worden werd voldaan. Van een paartje dat te Edam in een wak reed, kon alleen het meisje gered worden, de jongeling verdronk. Bij het schaatsenrijden op de diepe Othensche Kreek te Zaamslag is de 15-jarige Jacs. S. door het ijs gezakt en verdronken. Den schipper Poppen te Harderwijk die onlangs met bevroren handen en voeten uit den mast van zijn vaartuig gered werd is thans een been afgezet, ook Het andere been en zijn vingers moeten hem geampu teerd worden zoodra hij wat aangesterkt zal zijn. De deelneming met dezen jonge ling is algemeen. Op den Haarlemschen weg buiten Amsterdam is een vrouw, een zwervelinge, thuisbehoorende te Scho- teD, iu zittende houding tegen een boom dood gevonden. In het bosoh onder Kessel is door een houthaküer een onbe kend manspersoon gevonden die was dood gevroren. Bij hel afloopen van een schip op een werf te Amsterdam, geraakten vier jongens te water, doordat het ijs, waarop zij stonden, door de deining af brak. Een hunner verdronk. Op de KraÜDg- sche plaste Rotterdam ging een heer op het ijs ter plaatse waar een wak was mee een ijslaagjo van één nacht. Hij zakte er door en verdronk. Te Venendaal is een man die zich op 't ijs begaf om iemand die er door gezakt was te redden, bij deze menschlievende poging omgekomen. Te Noordwijk viel een 15-jarig meisje van wege de gladheid, juist toen de stoomtram aankwam. Zij werd zoodanig aangereden dat zij kort daarna aan hare verwondingen is overleden. E9n meisje die in een woning te Schevenirigen bij een binnen brandje ernstige brandwonden bekwam is aan de gevolgen overleden. De heer S. J. Vermaas, hoofd-inge- nieur bij den Prov. Waterstaat in Friesland, is gisteren in den ouderdom van 62 jaar overleden. Hij was van 1860'72 0. a. sectie-ingenieur bij den bouw der spoor wegbrug over den Moerdijk, en van 1872—'74 bij den aanleg der lijn Rosen- daalVlissingen. In de zitting der Twee Ie Kamer van gisteren heeft de afgevaardigde voor Hon- tenisse de heer Fruijtier zijn ingenomenheid betuigd met het treffen van maatregelen in het belang der veiligheid aan de Belgische grenzen, waar smokkelaars het den landbouw vooral deerlijk lastig maken. Voorts pleitte de heer Lohman periodieke verhooging van de traktementen der rijksveldwachters, doch achtte de inspecteurs van de njksveldwacht het vijf ie wiel aan den wagen. Delftschc slaolie-kwartetspel. Van de Directie der Oliefabriok te Delft ontvingen wij dezer dagen een exemplaar van haar jongste reclame-middel voor de bekende «Delftscho Slaolie". Het bestaat in het aloude gezelschapsspel, dat zeker een ieder in zijn jonge dagen heeft gespeeld, thans echter geheel en al toegepast op de Delft- sche Slaolie. Het spel bestaat uit 60 kaarten, waarvan elk eene afbeelding vertoont, do verschillende bedrijven in de fabrikatie, den verkoop en het gebruik dor olie voor stellende; van af de grondnotenplantage in Egypte, den zwarten ploeger, de grondno- tenstruik en den grouduoot, tot aan do verschillende gebruikers, den kok, den banketbakker, den margarinefabrikaut, toe. Tot de laatste serie behooren de rijke kruidenier, de gozonde mensch, do verarmde dokter en do bekranste ilesch Delftsche slaolie Eene uitvoerigo, duidelijke beschrijving van het spol is in hot deksel van de doos, waarin het bewaard wordt, aangebracht. Wij houdon ons overtuigd, dat dit spel, in elk gezin waar het ontvangen wordt in ruimen getale wordt het in de ver schillende steden van ons land op doelma tige wijze gratis verspreidvoor de lange winteravonden hartelijk welkom zal zijn Toen eergisteren de Koningin, na het klauteren langs dun hoogen spoordijk, waar zij bij een brug moest overstappen, met wat al te snelle vaart het Apeldoornsch Kanaal opreed en terecht kwam op het nauwo plekje, waar eenige kinderen en een boerenvrouwtje aan het rijden waren, was laatstgenoemde, die juist een mooie bocht wilde makon, daarover erg boos. «Mens kiek toch uut, astenblieve", riep zij, waarop do Koningin minzaam antwoord de: «Ja, vrouwtje, 'twas maar een klein ongelukje. Ik zal oppassen." Men kan zich de ontsteltenis voorstellen van het vrouwtje, toen een oogenblik later, achter den Prins en het gevolg, een troep mannen en vrouwen het ijs kwamen op stormen en haar vertelden, dat zij zooeven tot de Koningin gesproken had. Zij moest even aan den dijk gaan zitten, om op haar verhaal te komen er verklaarde aan de omstanders, dat ze er »o zoo beduusd" van was Vroeg er bij. In een Geldersche ge- meeute moet zich met Januari a. s. een jongen laten inschrijven voor de Nationale Militie, die thans reeds gehuwd en vader van één kind is. Tot president der republiek Zwitserland is voor 1903 benoemd Deutcher, thans vice- president. Maandag overleed het Engelsch par lementslid Harry Mc Calmont, afgevaardigde voor Newmarket, het Mekka van de ren sport. Hij heefc ontzettend veel vcor de rensport gedaan. Hij was nog slechts 41 jaren, en was in het Lagerhuis, waarin hij 7 jaren zitting hield, een beminde persoon lijkheid. Voor zijn lijkstoet trok zijn oud renpaard Isiuglas, waarmede hij in het ge heel voor 57185 pond sterling aan prijzen heeft gewonnen. Het paard was opzette lijk voor deze gelegenheid voor een slee- perskar weggekocht voor den prijs van 20 pond. Dit paard, dat trouwens naar het meer voorkomt, met weinig piëteit door zijn heer was behandeld, was indertijd zijn grootste roem. Op dit paard is Calmont eigenlijk het Lagerhuis binnengereden. Men zei indertijd spottend tegen elkander bij zijn verkiezing„Tk kies Isinglas". E8n aardbeving heeft plaats gehad op 9 dezer te Guyaquil in de Zuid-Ameri- kaansche republiek Ecuador. President Kruger heeft inderdaad ver zocht naar Zui.d-Afrika te mogen terugkee- ren om zich metterwoon te Pretoria te vestigen. Een Engelsch blad zegt, dat twee vrienden van den grijzen balling ieder 100.000 pond cautie willen stellen voor Krugers goed gedrag. Er bestaat echter geen kans tot inwilliging van het verzoek daar men gelooft, dat de aanwezigheid van Kruger in Zuid-Afrika aanleiding er toe zou geven, dat de illoyale elementen zich om zijn persoon zouden groepeeren en daar door een begin aan een anti-Britsche pro paganda gegeven zou kunnen worden. Een dagbladschrijver te Londen be zocht Zondagnacht een der lokalen van het Heilsleger niet ver van Drury-Lune. Hier bevonden zich een 600-tal ongelukkigen, die door Heilssoldaten van de straat naar hun toevluchtsoord waren gebracht. Daar bevonden zich mannen, vrouwen, jonge meisjes, kinderen, allen haveloos en ril lende van koude. Men deelde onder de ongelukkigen warme soep rond, die met groote gulzigheid werd verslonden. En dit is slechts een van do vele plaatsen, waar de ongelukkigen 's nachts een onder komen kunnen vinden. De meesten blijven echter den nacht in de open lucht door brengen. Zij slapen onder bruggen, onder karren of in stoepen. Meer dan 50.000 menschen brengen aidus den kouden nacht thans in Londen door. Da ongelukkigen hebben geen werk, en bijgevolg geen geld om een onderdak te huren of brood te koopen. En indien zij nog iets hebbeD, wordt het besteed aan den alcohol, die hen nog ongelukkiger maakt, maar die althans voor een oogonblik verwarmend werkt. Zie ommezijde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5