MERINOS SAJET 1H. Boasson Zonen. Afbraak, GROOTE Kreymborg' C°Lange Delft A 94 ZATERDAG 13 DECEMBER a. s. EEN WOONHUIS EN ERF Nieuwe Houtwaren, en eindigt 24 DECEMBER daaropvolgende. REGiAMES. yerkoopen verkoopen: CHRISTIAAN DE WET. De groote Winter-Opruiming bij Een dreigend gevaar. DINSDAG 16 DECEMBER 1002, Eene groote partij Olmen-, Esschen-, Abeelen-, Ca- .nada-, Berken- en Ka- stanjenboomenwaar onder zeer zware en velen tot werkhout geschikt. Eene groote partij Esschen- en Elzen Tronken en zwaar Esschen en Elzen geslagen Kap hout. WOENSDAG 17 DECEMBER 1902, verkooj ven Eene partij zwaar geslagen HAK HOUT waaronder veel Esschen, geschikt voor Boonstekken BoomstammenTakhout en Brandhout. Ongeveer vier Hectaren vijfjarig zwaar HAKHOUT op STAM, eenige opgaande BOOMEN en droog BRANDHOUT. Woensdag 17 December 1902, openbaar verkoopen alsPlanken, Platen, Deuren, Ramen, Latten, Spanribben, Span ten, Kolders, Steen, Pannen, een groote partij Ijzerwerk en meer. Zaterdag 20 December 1902, VERKOOPEN: Eene partij vijfjarig Esschen- Elzen- en Wilgen-KAPHOUT, staande aan den Straatweg van Middelburg naar Domburg en van Oostkapelle naar Grijps- kerke, benevens YAAMHOUT en MUTSAARDS, liggende op de Stapelplaats te Oostkapelle. Openbare Verkooping, VRIJDAG 19 DECEMBER 1902. alsPlanken, Platen, Delen, Ribben, Latten, enz., Meubilaire- en andere Goederen. J URLING'S PATENTSTIJFSEL 1 #vvvvvvvvvv^vvv\v>rr^vvvv^ 24 JACOB DU IJ VIS. J. SMITS Co., Drukkerij, Arnhem. geboorteplaats ter aarde te worden besteld. De overledene had, zoo zeide ZEW., van jongs af in den weg des Verbonds gewan deld en had zich ook op lateren leeftijd niet door de wereld laten medelokken op den weg der zonde. Waar hij nu juicht voor den troon Gods, daar gaat, zoo sprak ZEW, op dees dag van deze beide graven, (een uur vroeger werd vrouw Butijn be graven) een ernstige roepstem uil tot allen om den Heere te zoeken. Stavenisse. Op het eiland Tholen heerscht steenkolennood. In verschillende gemeenten is er geen HL. kolen meer te koop. De schepen met kolen voor de han delaars liggen ingevroren op de bovenri- vieren. Met verlangen ziet men den dooi tegemoet. In de Woensdag gehouden vergade ring van ingelanden van het Waterschap Hoedekenskerke is benoemd tot water bouwkundig ambtenaar de heer J. L. Krijger te Rilland, met 10 stemmen, tegen 3 op den heer J. J. Blok. Krabbendijke. Op uitnoodiging der Ger. Jongelingsvereeniging »Hebt de waar heid en den vrede het" trad Donderdag avond ds. Lindeboom van Bolnes op om een rede te houden. De opkomst deed zien, dat het belang van zulk een rede meer dan vroeger wordt ingezien. In zijn voorwoord wees ZEerw. er op, dat al moge de oorlog in Zuid-Afrika ge ëindigd zijn en het daar vrede wezen, er strijd is en strijd blijven zal op staatkundig, kerkelijk en maatschappelijk terrein. Ware de zonde niet in de wereld ge komen, er zou geen strijd mogelijk zijn geweest, maar nu is die strijd dan ook noodzakelijk, omdat het vleesch begeert tegen den geest, Satan tegen Christus over staat. Spreker nam als motto voor zijn rede Judas vers 4b: Dat gij strijdt voor het geloof, dat eenmaal den heiligen is over geleverd. Dat geloof is niet het persoonlijk zich verlaten op den Heere, maar het is de leer des geioots, waarvoor moet worden ge streden, opdat die leer des geloofs, de Bijbel, het Woord Gods, ongerept aan het nageslacht worde overgeleverd. In den strijd voor dat geloof vielen in den loop der eeuwen duizenden bij duizenden als martelaren en mogen nu de martelwerk tuigen naar de museums zijn overgebracht, den strijd moet men blijven strijden, de vorige eeuw leerde het nog in den tijd der scheiding (1834183G) dat de tegen stand nog groot is. En wie ook nu op het veld, in de werkplaats en waar ook trouw voor zijn beginsel uitkomt, zal het zien hoe de tegenstand tegen het geloof openbaar wordt. De Chr. J. V. is de plaats waar de jongeling in dien strijd woidt ge oefend. Eerst de Chr. school, dan deJ.V. en vervolgens als geharnast strijder het leven in. Dat het persoonlijk geloof, de overgave aan God, dan niet mag ontbreken, zal ieder erkennen, daarom is gedurig zelfonderzoek eisch. Nadat spreker alle aanwezigen tot het steunen der Ger. Jongelingsvereeniging had opgewekt, droeg ZEerw. de belangen der J. V. en van haar grijzen eere-voorzitter den Heere op en bad ook ernstig voor de familie Van Harn en vooral voor de diep bedroefde weduwe met haar kind. Verdere Gemengde Berichten in h t Bijvoegsel De bloedarmoede of de bleekzucht zijn beiden wel de wreedaardigste vijanden voor het opkomend geslacht. Jeugdige personen door deze ziekte aangetast verliezen op zekeren dag hunne kleuren, worden treurig en stilzwijgend, vermijden het gezelschap hunner kameraden en vervolgens doen zich De Director Schneller en de hoofdonder wijzer Bauer, wiens vrouw mede een dochter van »Vader Schneller" is, leidden de rei zigers de gebouwen dooraan 't weeshuis zijn een drukkerij, een smederij, een schrijn werkerswerkplaats, een steenbakkerij enz. verbonden, waarin de weezen (er waren er bij 't einde van 't laatste verslagjaar 268) in de verschillende bedrijven onderwezen worden. Ook een kleermaker, een schoen maker, een bakker onderichten de jongens in hun beroep en bezorgen tevens, wat de weezen aan kleeding en brood behoeven. Voorts is een veestal en een boerderij (Bir- Salem) aan 't weeshuis verbonden met 't zelfde tweeledig doel. Vooideelen leveren deze bedrijven, over 't geheel genomen, niet, doch 't is voordeel genoeg, als de jongens bij 't verlaten der inrichting in staat zijn, vcor zichzelf den kost te winnen. Over de landbouwkolonie Bii Salem nog een woord je. Daar 'tSyrisch weeshuis een opper vlakte lands bezit, ongeveer even groot als Jerusalem zelf, kan alles op groote schaal aangelegd worden. Een oranjeappelgaarde wordt aangelegd, die 10000 boomen bevat ten zal, waarvan er 0000 reeds geplant zijn. Een moeilijkheid blijft 't gebrek aan water. De lezer weet uit de Heilige Schrift, welke beteekeni8 een »bornput" heeft voor 't Oostersche leven. Bij de maandenlange droogte moet telkens kunstmatig besproeid worden. Men heeft dan ook een put ge graven, 23 Meter diep, en zal dezen nog wat moeten uitdiepen, om den ganschen oranjetuin te kunnen besproeien. Verder kleine ongemakken voor; zooals hoofdpijn, duizeligheid en steken in de zijde. De eetlust en slaap vordwijnen en eene doo- delijke kwijning is de gewoonlijke toestand van den bloedarmoedige bij een meer ge vorderde periode. Theodoor van ZELST, volgens portret. Zie hier een treffend geval dat ons door de ouders van den jeugdigen Theodoor van Zeist, 60 Kuiperswal te 's Hertogenbosch werd medegedeeld en aan onzen verslaggever bij zijn bezoek aldaar werd bevestigd. Zijn vader schreef ons; mjjn zoon was door een sterken groei zeer verzwakt. De ziekte is begonnen met een gevoel van ver- moeiheid, verder deden zich voor, gebrek aan eetlust, slechte spijsvertering, steken in de zijde, duizeligheid, oorsuizingen en veel last van koude voetenwij begonnen ons bepaald ongerust te maken over de toe komst van ons geliefd kind, doch na zoo vele malen in de dagbladen de wondervolle genezingen door de Pink Pillen van Dr Williams te weeg gebracht gelezen te heb ben, besloten wij ook tot het gebruik der zelve over te gaan, en kan ik U thans naar waarheid verklaren, dat hij veel in krach ten heeft gewonnen, hij met smaak eet, de spijzen goed verteert en er flink uitziet. Steeds zal ik een ieder die lijdend is Uwe beroemde Pink Pillen aanbevelen, en blijf U ten hoogste daDkbaar voor Uw uitstekend middel. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zjjn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrii er- baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen, mijne geliefde echtge- noote, JACOM1JNTJE LABEUR, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Uit aller naam, L. DANE. Nisse, 9 Dec. 1902. Predikbeurten Ger. Kerk. Zondag 15 Dec. Voorm. half 10 uur: Ü3. R. J. v. d. Veen. Nam. 2 uur: idem. H. C. Z. 23. Avond 6 uur: Lezing. teelt men wijnstokken, graan, moeskruiden en eukalypten. Deze laatste merkwaardige boomen zijn eigenlijk der Palestijnsche flora vreemd. Zij zijn inheemsch in Nieuw-Hol- land en op Tasmania, 't Zijn boomen, die soms een verbazende hoogte bereikenmen heeft er een gemeten van ruim 150 Meter 4). Zij groeien bijzonder snel: in 3 of 4 jaren bereiken zij reeds een hoogte van 8 Meter, en zijn dus geschikt, om spoedig een streek met bosch 1e bedekken. Bovendien is hun hout zeer bruikbaar, leveren zij genees krachtige olie, en heeft de ondervinding bewezen, dat zij de lucht zuiveren en on gezonde streken aanmerkelijk gezonder maken. Aan onkruid is er ook in Palestina geen gebrekmet name een paar gras- of rietsoorten met lange wortels moeten ge stadig bestreden en diep uitgespit of uitge- ploegd worden. Doch keeren wij tot 't weesbuis zelf terug, 't huis, waarvan Ludwig Schneller in zijn rede tot den keizer in 1898 sprak: Hon derdduizenden broederen in 't geloof, in Noord en Zuid hebben dit gebouw met hun gaven en-voorbeden gesteund. Heden ver heft zich op de voormalige rotswoestenij deze statige rij huizen met meer dan 300 bewoners. Hier ontvangen de kinderen dezes lands degelijk schoolonderwijs in de Duitsche en de Arabische taalwij leiden hen in in de Heilige Schrift, zoodat zij evengoed in den Bijbel tehuis zijn als 't De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 uren, op de buiten plaats ,,Over<Tuin" in de gemeente O o s t k a p e 11 e in het openbaar De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 uren, op de Buiten plaats „Duinvliet" bi) Domburg in het openbaar En daarna in het Overboscli Gewone en Fijne Naamkaattjes Firma DE JONGE-VERWEST, Goes. VERKRIJGBAAR BIJ De Notaris J. W. VERHULST zal op des voormiddags ten 10 uur, tusschen de buitenplaatsen ^Torenvliet" en Vij vervreugd", op den Koudekerkschenweg in de gemeente K o u d e k e r k e, in het EENE GROOTE PARTIJ De Notaris DE RONDE BRESSER zal op des namiddags l1/, uur te H e i n k e n s- zand, in de herberg bij A. van den Berge, ten verzoeke van C. Oranje, in het openbaar te Heinkenszand op bet dorp, groot 1 Are 35 Centiaren. In huur bij de gemeente Hein kenszand tot 1 Januari a. s. De Notaris A. M. TAK zal op Dinsdag den 23 December 1902, voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van het Polder bestuur van Walcherenin het openbaar De verkooping zal beginnen bij den Molen van Sint-Laurens. ten overstaan van Notaris J. DE VOS, op A. 's voormiddags half elf uren te Goes aan het Stationskoffiehuis van dhr. Tas B. 's middags één uur te Wolferts- d ij k aan het koffiehuis van Korstanje, van GROOTE PARTIJ benevens van De stijfsel moet niet op, doch in de goederen zijn. 't Is de vloeibaarheid der die dit doel gemakkelijk bereikbaar maakt. Koog a/d. Zaan. Wie ons vóór Dinsdag 30 Dec. e. k. de meeste Holl. woorden inzendt van niet meer dan 5 letters, gemaakt uit bovenst, naam, b.v. haan, naar, is, enz. ontvangt 1 pr. rij wiel, 2de 1 gewaarb. goud. horl. Boven dien hebben inzenders van meer dan 40 woorden kans op f 40, f 20, f 10, f 5, en f 2.50 in contanten. Daarbij ontv. 10 van de eerste 100 inz. elk een gewaarb. gouden ring. Inzendingen met 25 et. post wissel desnoods aan postzegels. Alle deeln. ontv. de uitslag fr. aan huis 10 Jan. 1903. Vorige wedstrijd .gewonn. door J. Verhoef, Arkel, rijwiel. G. Kruisinga, 3 Kon. dw. str. 56, Arnhem, goud horloge. WINTER- 4) Ter vergelijking diene, dat de Middel- burgsche Abdijtoren nog geen 90 M. hoog is. beste opgevoed kind van Evangelische ouders in Duitschland, maar wij leeren hen ook in onze werkplaatsen terdege ar beiden, opdat zij eens hnn eigen brood kunnen eten. Wel 2000 kinderen dezes lands zijn hier gevormd en zijn als baan brekers des Evangelies, en tevens van Duitsche degelijkheid en werkzaamheid de bergen van Judea, Samaria en Galilea in getrokken en brengen er zegen, zoodat deze stichting meer dan weeshuis geworden is »nl. een kweekschool van Evangelisch ge loof in geheel 't Heilige Land." Uit deze woorden moge een weinig de Duitsche volkstrots spreken Schneller stond tegenover den Hohenzollern, in wiens oor deze toon 't schoonste klinkt zeker is 't, dat van 't Syrisch weeshuis een ge zegende, verstrekkende invloed uitgaat. Staande op 't dak van 't weeshuis ge niet men een heerlijk vergezicht. Zuid waarts blikt men op de steenachtige woes tijnen van Juda, waar eeiis David omzwierf als een veldhoen gejaagd op de bergen. Naar 't Noorden verheffen zich de bergen van 't oude land Benjamins: de hoogte van Mispa-Samuéls met een hooge minaret op 't graf diens profeten steekt boven de anderen uit en wat meer naar rechts ligt nog een kegelvormige heuvel, die vroeger voor Gibea-Sauls gehouden werd. Over de koepels en torens van Jeruzalem rust 't oog op den machtigen Skopos, dien berg, »aan de zijde van't noorden", vanwaar men eens de stad Davids zag als de volkomen heid der schoonheid, dan gaat 't langs de zachte lijnen des Olijfbergs Zuidwaarts, tot waar men tusschen de bergen door den toren der Protestantsche kerk te Bethlehem bespeurt. Hier ook, op 't dak van 't wees huis, overziet men met één blik den ganschen weg der Emmaüsgangers, wier hart bran dende was in in hen, toen de Onbekende hun de Schriften opende. De school in 't weeshuis had vacantie, vermoedelijk terwille der droogte, evenals 't vorige jaar, wat verlengd. Scholen vindt men in Palestina ook weer van allerlei kleur. De regeering onderhoudt de Moham- medaanscbe scholen en houdt opzicht over 't gansche schoolwezen, maar gelukkig heeft dat opzicht weinig te beteekenen. In Galilea hebben de Russen tal van scholen gesticht 50), goed van onderwijzers en van leer middelen voorzien. Christelijke scholen van Protestantsche zijde hebben Duitscbers Engel8chen en Amerikanen gesticht en dat zoowel voor 't voortgezet als voor 't lager onderwijs. Ook de Roomschen zijn ijverig voor 't onderwijs werkzaam. De inland- sebe scholen 't Turksche rijk heeft ook leerplicht, maar op sommige dorpen be staat de school alleen op papierzijn in treurigen staat: kleine vertrekken, slechte leermiddelen, onwetende, schaars bezoldigde onderwijzers. Nauwelijks leeren de kin deren er lezen en schrijven, 't Lezen be staat in 't inpompen van den Koran, Mo- bammeds heilig boek. Daarbij zitten de jonge Moslemin met gekruiste beenen ieder op een mat met 't boek in de hand, en half zingend dreunen ze de soeren (hoofd stukken) op, net zoo lang, tot ze daarin geen enkele fout meer maken, want wie een fout maakt bij 't lezen van den Korén begaat een zonde, 't Schrijven geschiedt met een dun rietje, als een pen versneden, op papier, dat op een houten bord vast geplakt wordt, of wel met een stuk nat gemaakte kalkop blikDe schoolmeester (chatib) zit meestal in een hoek van 't school- vertrek en rondom hem een groep jongens, die wat vlugger zijn dan de anderen, en van wie hij bijzonder werk maakt. De overigen voeren intusschen kattekwaad uit tot de meester daaraan met de roede een geweldig einde maakt. Ieder burger betaait 6 piasters s) schoolbelasting per jaar dat is voor de bezoldiging voor den onderwij zer, die voorts van de liefdadigheid zijner dorpsgenooten leven moet. 't Is dus geen overbodig werk, als de Christelijke Zending in Palestina ook in 't bijzonder 't onderwjjs der jeugd als een deel van haar taak opvat. Dit doen zoo wel de Roomsche Vereeniginq van 't E. Graf te Keulen, als de Protestantsche Jerusalems- vereeniging te Berlijn, welke laatste een weeshuis te Bethlehem en voorts dag scholen voor jongens en meisjeB opgericht heeft. Dit doet ook de merkwaardige Tem- pelvereeniging, over wier arbeid we een volgende maal een en ander hopen te ver halen. B. 1 piaster is ruim 10 ets. K. W.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2