No. 32. 1902 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 13 December. 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH De Leidsetae Verkiezing. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JOMGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit Palestina, Gemengde Berichten. ei.ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers. -0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. die zich met 1 Januari op dit lïlad abonneeren, ont vangen het tot dien datum gratis. De verkiezing te Leiden is, zooals be kend is, voor de bestaande meerderheid niet ten gunste uitgevallen. Met 11 stem men won de candidaat der vrijzinnigen, Prof. Mr. van der Vlugt, het van den man der onzen, den heer J. de Lange. Wat geeft dit feit ons te zeggen; wat heeft het te zeggen aan het Ministerie? Van Kempen is heengegaan, en met hem is der rechterzijde een zetel ontglipt. Een ledige plaats is ontstaan, die niet aangevuld is. Na zijn overigden was de eerste vraag: Wie zal zijn opvolger worden. Men wist dat de afgestorvene een man was, die in Leiden zeer werd gerespecteerd om zijn beminnelijk karakter, zijn milddadigheid, om zijn optreden als industrieel. Hij be zat een groote populariteit, en men wist dat juist deze meegeholpen had om hem den Kamerzetel te verschaffen. Zou men een man kunnen vinden even populair, even groot van hart en van naam? Aller oogen waren op den begaafden Ds. Rudolph, reeds in het vorige jaar candidaat onzer partij in het Noorden des lands. Men gevoelde hem, den openhar- tigen en eerlijken strijder voor de eer onzer partij kwam een plaats in de Tweede Kamer toe. Toch werd hij het niet. Hij bedankte voor de eer en de A. R. Kiesver. koos het bekende raadslid J. de Lange. De R. K. Kiesver. nam zijne candidatuur over. Een open vraag bleef, wat de Christelijk- Historischen zouden doen. Deze, die zich meestal laten beheerschen door kerkelijke sympathieën, zagen in dhr. De Lange niet den man, die de partij des geloofs zou helpen in den strijd tegen het ongeloof, maar hoezeer zij ook op kerke lijk gebied pal staan tegenover de vrij zinnigen, zij zagen in den heer De Lange den ouderling der Gereformeerde Kerk en stelden een eigen candidaat. Dat was hun recht. Zij stelden den heer Van den Berch 2) F E U I L L E T O u. De Apostelen moesten hun Zendings- arbeid, die zich de prediking des Evangelies aan alle volken ten doel stelde, beginnen van Jerusalem en de grootsche aanvang van hun werk op den Pinksterdag droeg dan ook deze heerlijke vrucht, dat in de Heilige stad een Gemeente ontstond, die 't schier volmaakte voorbeeld voor de Kerk aller tijden stelde. Doch deze Gemeente werd terwijl God ook hier uit 't kwade 't goede deed voorkomen door een wreede vervolging her- en derwaarts verstrooid, en 't uitgangspunt der Heidenzending naar Anthiochië verplaatst. Later weken de ver armde Christenen uit Judea bij 't uitbreken van den opstand van 66 naar Pella. Straks leden zij geweldig door den oorlog der Joden onder Bar -Kochba. Toch hieven voort durend Gemeenten in 't Heilige land be staan en toen Rome's keizer 't Christendom aangenomen had, werd Palestina meer dan ooit 't aautrekkingspunt der bedevaart gangers uit de gansche Christenheid en de kweekplaats van allerlei telgen van 't steeds meer verbasterend leven der Ge meente. Doch een storm ging over 't Oosten, vree- selijk in zijn uitwerking. De man van Mekka predikte zijn leer van «den Koran en het zwaard" en ook de stad Davids moest »bij al haar weeën' nog «den last der Omarsehe moskeeën'' torsen Jerusalem mocht klagen van Heemstede en prezen hom aan, alsof het een kerkelijke verkiezing gold, als ouderling der Ned. Horv. Kerk. Ook dat was hun recht. Of het politiek-wijs was mot een eigen can didaat op te treden, of het blijken gaf van taktiek Dr. De Visser kwam voor de Chr. Hi- storischen pleiten, maar vrijpleiten kan hij het niet, dat het gemis aan gezamenlijk optreden de oorzaak is van het geleden echec. De Chr. Historischen eisebten den Leid- schen zetel voor zich op; zij hadden een gedachte, alsof hun deze toekwam. Toch veroordeelt het aantal stemmen op de hee- ren De Lange en Van den Berch uitge bracht deze meening. Bij eerste'stemming behaalde dhr. De Lange toch 1756 stem men, dhr. Van den Berch 264. Hier was dus een zeer kleine minderheid, die wel op de wipplank zat en de wip naar de eene of andere zijde kon doen overhellen, maar te onbeduidend was om den zetel voor zich te mogen opvorderen. Taktiseh was het wijzer geweest, dat zij van het begin aan gezamenlijk waren opgetreden, samenwerking hadden 'gezocht met de andere christelijke partijen en voor het geloof schouder aan schouder hadden ge streden. Dat dit niet geschied is, is te betreuren. Vooral mot het oog op het geen in de verkiezing van 1901 door de partijen op cbristelijken grondslag staande, is gepisesteerd. Nog meer te betreuren is, indien het waar is, wat het Handelsblad in zijn Ochtenduitgave van 3 Dec. berekent, en ook De Nederlander in haar no. van heden constateert en betreurt, dat de Chr. Hist, voor een deel bij de herstemming den liberalen candidaat gestemd hebben. Het is een teoken des tijds, waarop ge let dient te worden. Aan de linkerzijde had men ook de weelde van drie candi- daten. De liberalen hadden een zeer gelukkige keuze gedaan in Prof. Van der Vlugt, die in Leiden evenzoo gevierd is als wijlen dhr. Van Kempen is geweest, een man, die aantrekt door zijn figuur en zijn hart, een mild gemoedelijk menseh. Met bedoeling hadden de liberalen hem gesteld. Zij achtten tegenover het Mini sterie versterking der linkerzijde noodig met een Universitaire kracht. «Ach, noemt mij niet de schoone Bezoedeld is mijn glans, gevallen is mijn kroon e. Der wedu w sluierdoek verberge 'tdor gelaat, »En 't afgebeulde lijf bedekk' het treur gewaad »'k Was eenmaal heerlij K schoon in lang [vervlogen dagen; «De koningsmantel was mijn schoudren [omgeslagen, «Het vorstlijk diadeem omgaf mijn hoofd [en ziet, «Dat alles ging te loor en ik, ik weende niet «Ik juichte, want een glans, meer heerlijk [dan 't verleden, «Golfde om mijn schedel heen. Hier had de [Heer geleden, «Hier had Zijn kruis gestaan, hier had Zijn [macht gestraald. «Hier had de Christus op de Hel gezege praald «Ja, ik heb Hem gezien, der menschen [Boei verbreker, «Den Koning des triomfs, den onbedwing- [bren Wreker. «Des hemels glorie straalde op mij terug [door Hem «■Eerbiedig groette de aardvolschoon [Jeruzalem «En nu, wat roemt ge mij der steden [rijksvorstinne «De maan van Mohamed bankt op de heilige [tinne «Van Sionlangs haar t>>p weerklinkt de [zegezang, «Die mij de boodschap brengt van slavernij [en dwang, «Van erger dan de dood De hiel der [Saracenen Het Hooger onderwijs achtten zij be dreigd vooral schrikten ze bij het idee, dat er van hunne belastingpenningen naar de bestaande Vrije Universiteit zouden gaan of voor nieuw op te richten. Vrije Hoogescholen. Trekken uit andermans beurzen voor eigen onderwijs gaat ook beter. Tegenover de voorstellen van het huidige Kabinet kon dan de waarschuwende stem van een man van gezag klinken. Tegen over den eenen Hercules kon dan een andere plaats nemen. Zij wisten, dat de kans voor hen was De populariteit van Prof. van der Vlugt zou meehelpen als in vorige jaren de be kendheid de candidatuur-Van Kempen een voorsprong gaf. De eerste stemming leerde al, dat zij goed hadden gezien. De vrijzinnig-democraten, die op 2 Dec. in Amsterdam voor een zeer groot deel met de socialisten samensmolten, vielen in Leiden dadelijk op den oud-liberaal. Van 1000 stemmen in 1901 zonken zij in tot nog geen 200. De herstemming zag al wat vrijzinnig was samenwerken om den geloofsman uit de Kamer te houden. Wel hadden de so cialisten, die dezon iricr eon 150 stemmen uitbrachten, besloten geen der candidaten officieel aan te bevelen, maar we weten hoever dit gaat. En toen men ter elfder ure begon te dreigen met belasting op brood en met den bloei der Vrije Universiteit, kon de wankelmoedige zich niet meer weerhouden op Mr. van der Vlugt te stemmen en viel dhr. De Lange met elf stemmen beneden zijn tegencandidaat. Hij viel, doch met eere. Aan de Antirevolutionairen en Katho lieken kan niet het verwijt treffen, dat ze niet gewerkt hebbenalle zeilen zijn bij gezet. Welke beteekenis heeft deze verkiezing voor het Ministerie Kan ze gerekend worden een nederlaag in te houden Was er een deel van de partijen des geloofs, dat zich welbewust losmaakte, omdat het Ministerie-Kuyper ergernis had verwekt of de schoone ver wachtingen teleurgesteld had Van dat alles niets. Onpolitiekheid is de oorzaak in de eerste plaats, onpolitiek heid bij een deel der Chr. Historischen een gedeelte ging bij herstemming op den «Verdrukt de plekken, waar de Christus [is verschenen, «Vertrapt het heilig kruis en over ['s Heeren graf «Zwaait nu de Moslemin den looden heer- [schersstaf «Ja, opCalvarie'skruin zocht de oorlogshengst [zijn voeder «Gij, Christ'nen, wreekt het kruis! gij, zoneD, [wreekt uw moeder!" En 't Westen ontwaakte ten strijdede altoos merkwaardige kruistochten hadden voor 't Oosten slechts voorbijgaande gevol gen, maar waren voor de Christenheid van des te vérreikender belang. Jerusalem zelf bleef slechts 't doel der pelgrimstochten van ieder deel der Gemeente. En Jood en Islamiet wendden evenzeer bun schreden derwaarts, de eeuwen door, maar zij hoor den uit der Christenen mond de blijde boodschap niet van 't heil in den Gekruiste. Zij zagen hen wel strijden soms een bloedigen strijd over beuzelingen, hen verzinken in vormendienst en bijgeloof, en 't scheen bij wijlen, dat de halve maan helderder scheen dan de Ster van Bethlehem. Wel is thans de ergernis van een vech tend, vormen dienend Christendom nog allerminst uit 't Heilige Land weggenomen, maar toch openbaart zich daarnaast de Ge meente in haar ware gedaante, die van troosteres in Christus' Naam, predikster Zijner eere. Wie omtrent de geschiedenis der Evan gelische Zending in Jeruzalem en in de andere deelen van Palestina inlichting be- Schaepman. De Paus. antirev. candidaat over. En voorts werkte de persoon van Prof. van der Vlugt mede, die voorgesteld werd als christelijk-histo- risch, en niet christelijk-historisch, als con- servatief-liberaal en niet eonservatief-libe- raal, als democraat en niet-democraat, als vooruitstrevend en niet-vooruitstrevend,enz. Beginsel is niet tegenover beginsel ge steld. Met vreesaanjaging is gewerkt. Waar de bedoeling was het Kabinet een veer uit te plukken is toch deze bedoeling verzwegen, vermoffeld kan men wel zeggen. Het is niet ridderlijk gegaan Voor of tegen het Kabinet, vóór of tegen den nieuwen koers, al bracht Prof. Fockema Andreae de Vrije Uiversiteit en het zoo genaamde vrije onderzoek in het geding. Schoon het Kabinet noode een lid uit de working majority mist, en elke ontvallen zetel verlies is, benoeft het dit echec niet te beschouwen als een uiting van onte vredenheid met zijn beleid. Leiden is niet liberaal. Indien al wat geloovig is, zich aaneensluit, gaan de liberalen er onder. Men beschouwt Leiden ook slechts als voorloopig verloren. De Februari-maand zal onze mannen aldaar wel weer op hun post vinden. Want het is immers zoo. Wilt ge in Juni slagen, bereid u dan in Februari voor. Dat is een algemoene les. Men deükt wel om de lijsten na te zien als een algemeene verkiezing op handen is, maar men rekent niet tenminste niet altijd op een mogelijke tusschentijdsche verkiezing. En toch wat kan die onver wacht komen. Lely maakt Amsterdam IX open. De dood van Minister Van Asek van Wijck riep de Goudsche kiezers op. Am sterdam III vraagt orn voorziening door het overlijden van Den Hertog. Leiden ontviel door den dood van den heer Van Kempen. Dat is al vier plaatsen sinds de algemeene verkiezingen opengekomen. Zou de nederlaag in Leiden geleden zijn, als in Februari deze verkiezing was voor zien Men kan wel zeggen, zouden de neder lagen geleden zijn, waar de telegraaf ons mededeelde, dat ook de zetel voor de Prov. Staten door den heer Van Kempen voor ons verloren is gegaan en twee liberale oud-Statenleden zijn gekozen? Leiden was ditmaal al heel ongelukkig. De abattoirkwestio deed Mr. Aalberse schade, die toch al tegen had, dat hij geert, leze 't keurige boekje van Dr. L. Heldring over de »lnwendige Zending in Jeruzalem en Palestinabij Bredée te Rot terdam uitgegeven (prijs voor 50 blz. met 4 fraaie plaatjes 30 ets.). We bepalen ons nu tot den tegenwoordigen toestand en ontleenen de gegevens hoofdzakelijk aan een stuk van den Heer Bolthauser (in ons vorig stukje genoemd) in de Solinger Zeitung, en aan een paar nos. van der Bote aus Zion. Jerusalem telt thans, naar schatting (op de volkstellingen in 't Turksche Rijk kan men weinig staat maken vooreerst worden alleen de volwassen mannen geteld en dan geven de beambten opzettelijk lager cijfers om een deel der belasting te kunnen ach, terhouden), 60000 inwoners, waarbij 40000 Joden, 13000 Christenenen (van allerlei kerk) en 7000 Mohammedanen. Men merke op, hoe talrijk de Joodsche bevolking is zij bereikt bijna 't cijfer der uit Babel teruggekeerde ballingen (42360, zie Ezra II 64). De Christenen behooren tot de Grieksche en tot de Roomsehe, tot de Protestantsche en tot de Armenische, tot de Egyptische en de Abessynische en de Syrische kerk. 3) De Protestantsche Zending wordt voor een belangrijk deel door de Dnitsche Chris tenen gedreven. De Duitsch-Evangelische Gemeente te Jerusalem telt 200 zielen, die van de Tempelvereeniging (we komen daarop terug) 400. Op Hervormingsdag 1898 ontving de 2) In een onzer volgende artikelen hopen we een en ander over de verschillende ker ken van 't Oosten te zeggen. Roomsch was, terwijl de naar het chris- telijk-historisehe zweemende heer Sasse misschien nog wel stemraeo gemist heeft van hen, die, zij het ten onrechte, de houding van de christelijk-historischen niet ver kroppen konden. Minister Kuyper heeft bij' de algemeene beraadslagingen Mr. Lohman geprezen, omdat hij getoond had «het ware besef, dat in kleine dissidentiën zoo licht het verzwakken van de meerderheid kan ge legen zijn". Hoogstwaarschijnlijk sprak hij dit woord met het oog op de houding der heeren Staalman en De Vries, die blijkbaar een partijtje naar hun hand willen formeeren, en daarmede misschien tegen hun be doeling in, zoo het hun gelukken mocht, de meerderheid zullen verzwakken, maar deze uitspraak is ook toepasselijk op de verkiezingen in Leiden. Amsterdam III bracht weder een anderen partijganger in de Kamer, dan die er ge zeten heeft. TroelstraVoor de Regeering een lastige veelprater, een voortdurende tegen werker. Deze u'tslagwas echterte voor zien, waar dhr. IJzerman als een ridder uit vroegeren tijd zich binnen zijn wallen verborg. De tijden zijn er niet naar om zich niet te laten zien. Wil men winnen, dan moet men er geharnast op uit en het steekspel met ernst uitgestreden. Laat ons éen les uit dit alles niet ver geten NogmaalsIn Februari van elk jaar moet de slag of hij komt of niet voorbereid. Goes. De heer P. van Houwelingen, assistent aan het Rijkslandbouw-proefstation alhier, is benoemd tot scheikundig-, tevens adjunct-directeur aan het proefstation „Pas- saroean" Oost-Java, in plaats van Dr. Van Bijlert, die benoemd is tot leeraar in de Hoogland-cultures aan de Hoogere Rijks landbouwschool te Wageningen. Krabbendijke. De deelneming bij het overlijden van Joh. van Harn is algemeen. Toen Donderdag zijn lijk werd ter aarde besteld, sprak ds. De Koning enkele woorden bij de groeve. ZEW. wees op het bijzon dere geval, dat iemand, die van hier ging en in Zuid-Afiika arbeidde en daarna op Ceylon gevangen zat, nu hier moest terug- keeren om op zoo jeugdigen leeftijd op zijn eerste in de Verlosserskerk haar middelpunt. Men herinnert zich de reis des Duitsehen Keizers. Tegenwoordig wordt ook een schoolgebouw voor deze Gemeente gesticht. Verder hebben Duitsehers te Jerusalem gesticht't Johannieterhospitaal, 't Hospi taal der Diakonessen van Kaiserswertb, 't Gesticht voor melaatschen, uitgaande van de Broedergemeente, 't Meisjesweeshuis Talitha-koemi, mede door genoemde Diako nessen bestuurd, en 't Syrische weeshuis, voor jongens bestemd, de bekende stichting van „Vader Schneller", wiens weduwe 25 Mei dezes jaars „in haar 82ste levensjaar naar 't Jeruzalem, dat Boven is, opgeroepen werd", zooals haar doodsbericht in Der Bote aus Zion 't zoo treffend mededeelde. 't Reizend gezelschap onderwijzers bracht allereerst 't Syrische weeshuis, dat thans onder leiding staat van Theodor Schneller3), een zoon des stichters, een bezoek. Daartoe reed men van 't station, dat ten Z.W. der stad staat, door de Jaffa-voorstad, met talrijke Joodsche koloniën in Noordwestelijke rich ting. Daar verheft zich, een klein halfuur buiten de stad, op een berg «rondom Jeruzalem zijn bergen" 't statig gebouw waarvan wellicht sommigen onzer lezers zich de afbeelding wel herinneren, van de fraaie bloemenkaarten, vóór enkele jaren ten bate der stichting verkrijgbaar gesteld. 3) Diens broeder Ludwig, pred. te Keulen, is de schrijver van de werkjes«Kent gij het Land?" «Kent gij Hem?" enz., die zoo'nbe- langwekkenden kijk verleenen in 't huidig en voormalig Oostersch leven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1