NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 31. 1902 Donderdag 11 December. 17e Jaargang. HISTORISGH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. LANDBOUW, Stikstof in de Peru-Guano. Gemengde Berichten. PRIJS DER AÜVERTENTIËN ei,ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van 10 December 1902. Afkeuring. De Haagsche correspon dent der N. Gron. Ct. doet niet meo aan den min of meer openlijken lof, in verschil lende andere liberale organen toegezwaaid aan dhr. Staalman voor diens scherpen aanval op het kabinet, met name op den premier. Hij zegt ervan: Ik wensch dan ook te constateeren en ik doe het met vreugde en met zekeren trots, dat de rede, waarmeê de heer Staalman het Kabinet en in 't bizonder den premier is »te lijf gegaan", een rede, die, niet enkel aan een figuur in Shakespeare's drama's, maar meer nog aan een bijbelsehe figuur, een der aanzittenden aan het laatste avondmaal herinnerde, bij de liberalen, van welke fractie ook, geen instemming, geen sympathie, geen genoegen heeft gewekt. De heer Staalman heeft er alleen 't voor beeld en de methode van de socialisten bij gevelgd, met dit verschil alléén, dat dezen, als mannen der oppositie, scherp in hun kritiek mogen zijn en de heer Staalman het, als Christen, als lid der meerderheid en als bewonderaar van dr. Kuyper had behooren na te laten, op deze wijze de democratische elementen in de antirevolu- tionnaire gelederen op te hitsen. Ik mag gaarne een hartig woordik bewonder, ook in partijgenooten, een kloeke en onomwon den kritiek, maar een optreden als dat van den heer Staalman, die de heeren Schaper en van der Zwaag in 't bestoken der chris telijke regeering naar de kroon stak, dat heeft mij gewalgd, bovenal om den geveinsden toon van eerbied en den schijn van vertrouwen, waarmeé aan den premier de grofste hatelijkheden werden toegevoegd. De gister in Amsterdam III ge fallen ICamercandidaat IJzerman wordt door „Het Volk" genoemd „de liberale petroleumbaron, die tevens het type is van een slokop aan de staatsruif". Na 't oordeel van De Nederlander „in geen geval een sociaal democraat", het geen ook reeds door De Standaard van 25 Juni 1901 was uiteengezet, nemen wij uit laatstgenoemd blad nog de onderstaande opmerkingen over. Na de onmogelijkheid betoogd te heb ben voor den antirevolutionair, om een sociaal democraat te stemmen, gaat het blad voort: Gedeeld staan we daarentegen als de vraag omgekeerd gesteld wordt, en men ons op roept om tegenover den Sociaal-demokraat eiken Liberaal of Radicaal te hulp te komen. Dan toch schijnt het voor sommigen onzer uitgemaakt, dat dit altoos plicht is, en staan wij daarentegen de overtuiging voor, dat men, in den regel, het deze twee partijen zelve moet laten uitvechten. En zulks wel omdat wij wenschen te blijven 'de Anti-R evolu tionaire partij, en ons niet wenschen te laten oplossen in een groote Anti-S o c i a - listische partij. Anti-Revolutionair en Revolutionair vormen een zuivere principiëele tegenstelling, waarbij de strijd gaat om het hoog Gezag des Heeren. Anti-Socialisme en Socialisme vormen een geheel andere tegenstelling, die geen begin sel raakt, maar waarbij de strijd gaat om verwering van het bezit tegen zijn belagers. In de eerste tegenstelling gaat het om God en Zijn gezag; in de tweede om het geld en zijn macht. En hoe verleidelijk het nu ook zij, om thans in vele Conservatieven en Liberalen mede standers in den strijd tegen het Socialisme te mogen begroeten, onder hun banier scharen mogen we ons daarom nooit. De Liberalen zelve zijn er schuld aan, dat de Sociaal-Democraten er gekomen zijn. Het zijn hun natuurlijke kinderen. Gelijk we het nog onlangs uitdruktenHet zaad van 1789 wast in drie vormen op, al naar gelang van den bodem waarin het wordt uit gestrooid. Uitgestrooid onder de gegoede burgerij, wast er het Liberalisme uit op. Uitgestrooid onder de jongere intelligentie, teelt dit zaad het Radicalisme. En uitgestrooid onder de arbeidende klasse doet het de Sociaal-democratie ontluiken, Eenzelfde giftig zaad, bij het opschieten drieërlei gewas uitgevend, uitsluitend naar gelang van de groep waarin het ontkiemt. Nu gaat onze strijd niet uitsluitend tegen de drieërlei vrucht, maar principieel tegen het giftige zaad der booze beginselen. Ontoerekenbaar. (Naar liet Franseh.) In het bureau van een rechter van in structie een geneesheer treedt binnen De dokter »Wel, mijnheer de rechter, heeft u mijn rapport over Lougaron gelezen?" Do rechtei »De moordenaar van drie herders en twee boerenvrouwen De dokter «Pardon, maar ik moet pro testeeren tegen het woord «moordenaar", 'tls een erfelijk belaste". De rechter«Maar dan toch een gevaarlijk individu". De dokter«Gevaarlijk, neen dat is 't woord niet, hij is ongolukkig, hij is ziek, zooals ik in mijn rapport De rechter »Ik heb uw rapport gelezen en ik heb er mij zeer over verbaasd." De dokter, voldaaD «Juist, het licht is voor u opgegaan." De rechter»U staat met kracht de over tuiging voor van de onweerstaanbare erfe lijkheid". De dokter «Juist, dat is de volle weten schappelijke waarheid. Wat mon vroeger misdadigers noemde, die men beleedigde met den naam moordenaar, zooals deze Lou garon, dat zijn zieken, niets dan ongeluk kige zieken. U denkt er toch hoop ik niet aan, dien ongelukkige te straffen. De rechter»Neen ik heb hem op vrije voeten gesteld." De doktorPrachtig, uitstekend, maar we moeten meer voor hem doen, we moeten hem genezen." De rechter «Ik heb hem al gezogd, dat hij u maar eens moest opzoeken." De dokter, verbleekend «Mij De rechter«Ja is u niet bij uitstek bevoegd dit geval te behandelen binnen". Een deurwaarder treedt binnen, gevolgd door een zenuwachtige bleeke dionstbode. Do dokter, verschrikt«Het kamermeisje van mijn vrouw!'' Het meisje>0 dokter, dokter wat vreeselijk". De dokter «Wat is er vreeselijk Het meisje: «Mevrouw is bijna vermoord". De dokter: «Waar, door wie?" Het meisje: «Thuis, die vreeselijk moor denaar, die Lougaron". De dokter «Lougaron Het meisje: «Hoe kuDnen ze zulke vree- selijke moordenaars toch loslaten? Hij kwam om u te spreken. Mevrouw sprak even met hem, toen haalde hij een mes voor den dag zij kon nog weg komen, maar een diepe snee Dedokter: «En is de politie gewaarschuwd?" Het meisje: «De politie heeft hem juist vanmorgen losgelaten." De dokter: »'t Is een schandaal; de man moet geguillotineerd worde, tweemaal ge guillotineerd. Ik moot naar huis De rechter, hem naroepend «Hier dok ter, uw rapport Centrum.) s>De blijde wereld.Men leest in een «Frieschen brief" in De Tijd: Van socialistische zijde stelt mon hier in Friesland allo pogingen in het werk om de geêgemeente aan het verstand te brengen, of beter gezegd, op de mouw te spelden, dat «godsdienst en socialisme in hot geheel "niet vijandig tegenover elkaar staan." Ter bereiking van dit doel hebben de socialistische predikanten in onze provincie zelfs onlangs een socialistisch weekblad in het leven geroepen, getiteld De Blijde Wereld, dat onder redactie staat van de Hervormde predikanten S. K. Bakker, te Wijnaldum, S. Winkel, te Dronrijp, en J. A. Bruins, te Knijpe. Dit roode weekblad, dat de predikanten H. de Haan, te Warga, A. H. v. d. Hoeve' te Loppersum en M. v. d. Vegte Jr. te Wolvega, tot medewer kers heeft, is reeds door Tiet Volk en De Blok bij het lezend publiek ten zeerste aangeprezen. In De Blok rcconcio qq. 30 Oct. jl. werd dit 0. a. op de volgende wijze gedaan: «AVij heeten dat blad van harte welkom, al deuken wij in godsdienstige zaken ook geheel anders dan de oprichters en al denken we niet dat hot hun gelukken zal, do onverschilligheid tegenover het geloof bij de niet-godsdienstige socialisten weg te nomen". Hat verschil, waarvan Van der Zwaag in deze recensie gewaagt, bestaat feitelijk hierin: Van der Zwaag behoort evenals Troelstra tot do materialisten, terwijl deze predikanten onder de pantheïsten gerang schikt moeten worden. De overweging, dat evenals het materialisme ook het pan- theisme d'e voorlooper en wegbereider van en voor het socialisme is voor welke stelling deze predikanten als onwraakbare levonde bewijzen boschouwd moeten worden zal Van der Zwaag wel bewogen hebben om De Blijde Wereld in De Blok evon «van barte welke welkom" toe te roepen als het weekblad voor nederlandscho vrijdenkers De Vrije Gedachte de pantheïstische afscheids rede aan Schiermonnikoog" van den oven eens socialistischen predikant Dr. Louis A. Biihler. Een recensie welke 0. i. te meer de aandacht verdient, omdat ook daarin geconstateerd wordt dal Biihler «waarlijk vrijdenker is".! Met de redac teuren en modewerkers van De Blijde Wereld zal het wol niet beter gesteld zijn. „Zoolang de visschen en vogels leven en zich voeden als zij tot heden gedaan hebben, zoolang zal de Guano blijven, wat zij vroe ger was." „Er is nog wel Peru-Guano", zeggen sommigen, „maar er is niet meer zooveel stikstof iu, als vroeger." Inderdaad is er een tijd geweest, dat er iu Europa Guano-soorten geimporteerd werden, verre beneden de vroegere soorten die aan de Peru-Guano haar goeden naam gegeven hebben. Het was in den tijd, toen de eerste lagen uitgeput waren en de regeering van Peru de zaak niet met genoeg energie behandelde. Maar, toen later de exploitatie in handen kwam eener Engelsehe Maatschappij, heeft men nieuwe depots ontdekt en zoodanige maatregelen genomen, dat de oude eilanden zich langzamerhand weer vullen. Welke reden zou er kunnen bestaan, dat de tegenwoordige Gr an 0-soorten minder waardig zijn De millioeuen en millioonen vogels, die op de Guano-eilanden vertoeven, voeden zich met de visschen, die zij uit het water opduiken. Dat was vroeger zoo toen de eerste Guano's ontstonden. Dat gaat altijd op dezelfde wijze voort. De vogels hoopen hunne uitwerpselen op de eilanden op even als vroeger zij voeden zich evenals vroeger. Wat reden bestaat er nu, dat er vroeger meer stikstof in de Guano zou zijn dan thans? Daarenboven do feiten bewijzen het. Al de Guano's, die te Antwerpen voor de Auglo-Continontale aankomen, worden tijdens de ontlossing regelmatig scheikun dig onderzocht. Deze Maatschappij noodigt daarenboven scheikundigen van verschil lende oorden uit, om analyses der aange komen Guano te maken. En wat is de ervaring Het stikstofgehalte wislelt af tusschen 8 en 15%, het phosphorzuurge- halte tussehon 12 en 18% en het procent Kali is gewoonlijk 2 a 3. Wanneer er Guano's geïmporteerd worden met 15% stikstof is er geen reden om te beweren, dat de tijd der Guano voorbij is. Middelburg. Wij vermelden reeds de benoeming van ds. Slotemaker de Bruine tot directeur der weesinrichting. Hot is van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. niet bekend of ds. de Bruine die zware taak aanvaarden zal. Zoo ja, velen in Middelburg zouden het beengaan van deD ijverigen man betreuren, die een uitge- breiden werkkring met liefde en last be arbeidt. Onze Middelburgsche correspondent schrijftNiet velen, misschien een honderd, waaronder enkele dames, hadden den ijzigen wind en de grimmige koude getrotseerd en waren opgegaan naar het Schuttershof, waar onze districts-schoolopziener, de heer J. H. Blurn spreken zou over de oplossing van het onderwijs-vraagstuk en het program van beginselen der antirevolutionaire partij. Da rijke belezenheid van den Spreker over zijn ontwerp, de keurige vorm waarin hij zijne gedachten, improviseorende, kleedde, en de heldere wijze van voorstellen boeiden om strijd allen die belangstellende inleven in dit vraagstuk. De heer Blum motiveerde eerst de kwestie over het onderwijs, stelde hierop de nood zakelijkheid tot oplossing in 't licht, be toogde vervolgens den eisch door de christen heid bij die oplossing gesteld, en kwam daarna tot den weg die leiden kan tot oplossing. Naar de meening van den Spreker zal gezag en vrijheid bij die oplossing beide tot hun recht komen, indien gelijkgezinde belanghebbenden zich vormen tot een school gemeente in iedere burgerlijke gemeente. Die schoolgemeente wordt bestuurd door een schoolraad, die in zijn midden éen gedelegeerde uit de leden van den ge meenteraad gekozen ziet. De financiën worden voor zoover noodig door de bur gerlijke gemeeete verstrekt. Indien gelijk gezinde ouders 20 schoolgaande kinderen hebben geeft hun dat recht op een school. Dat is, naar we meenen, de korte in houd van het pian door den districts-school opziener bepleit, en, we herhalen het gaarne, bepleit op een wijze eh met een zaakkennis die ons huiveren doet te twijfelen. En toch, wie denkt in onzen ïndividua- listischen tijd, nu de splijtzwam, zou mi nister Van Houten zeggen, alles doordringt, niet aan de tailooze meeningen, straks tot beginselen verheven, die een gansch groot lieir van scholen en schooltjes nu eens noodig en dan weder overbodig maken zou Kon men maar een grens stellen, maar de wet kan slechts algeineene bepalingen bevatten, en aan de splitsing en schifting, aan de misbruiken zou o. i. geen einde zijn. Gezwegen nog van het onbereikbare in Snanciëalen zin. De heer Blum gevoelde en sprak ook uit, dat iu een zoo overrijk gesorteerd land als het onze, wat meeningen en be ginselen betreft, de oplossing van de school kwestie een hoogst moeilijk vraagstuk heeten mag. Dat gelooven wij ook, en dat de op lossing met het stelsel door den heer Blum bepleit, niet zou gevonden worden is ook onze meening, (namelijk van den correspon dent, nog niet van de redactie. Red.). Goes. Maandagavond vergaderde de Chr. Volksbond onder voorzitterschap van den heer J. M. Kakebeeke. Tegenwoordig behalve het bestuur, de commissie voor werkverschaffing, de commissie voor het nazien der rekening, de bode, en de pers, nog een drietal leden en een belangstel lende. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom, en wees bij wijze van weerklank op het bereids verzonden Jaarverslag op het heuglijke feit van het tienjarig bestaan van den bond. Spr. herinnert zich nog levendig het bezoek van ds. v. Griethuijsen te zijnent en het gesprek met dezen ge voerd, waaruit al spoedig voortkwam de ernentenis dat, evenals in Den Haag en Middelburg een Ohr. Volksbond recht van bestaan bad. Van de illusion der jeugd, toen gekoesterd, heeft Spr. er wel eenige opgegeven, aan menigen werkelij kheidssteen heeft de Bond zich gestooten. Toch mag met genoegen op de tien achter ons lig gende jaren worden teruggezien. De Bond heeft nog veel goeds mogen doen. Spr. hoopt ook het 20- en 25-jarig bestaan van den Bond als zijn voorzitter te mogen be leven en dan te mogen constateeren dat inderdaad de Bond nuttig is geweest. Namens de Commissie tot het nazien der rekening brengt de heer A. S. J. Dekker hulde aan den penningmeester, wiens nauwlettende zorg en liefde voor de zaak spreken uit kasboek en verzamelstaten waarop de commissie niet de minste aan merking te maken wist. De commissie heeft ailen lof voor de wijze waarop 't beheer is gevoerd. Uit de balans blijkt dat de bond aan bezittingen heeft f2857en aan schulden f 3501,28de rekening wijst aan in uitgaaf f3040,77ontvangst f 2639,56 kwaad slot f 401,21. De heer Dekker merkt, namens de Com missie, op, als retiex op het woord van den Voorzitter, dat in zijn tienjarig bestaan de Bond wel degelijk het bewijs heeft geleverd van deszelfs onmisbaarheid voor deze gemeente. Was de vorige winter slap, deze is streng, er bestaat derhalve vrees dat meer uitgaven zullen noodig zjjn. Tegenover een tekort van f 300 staat een tegoed van meer dan f 1000. Uit de balans blijkt dat op den Bond nog een schulden last drukt van ruim f 600. Gewenscht ware zijne credietwaardigheid niet alleen om de leden van 't bestuur, maar ook om hare bezittingen. Wel bedroegen het afgeloopen jaar de bijdragen f70 meer, doch de daling der cijfers van ontvangst: f971 en f895 geeft nog geen reden tot tevredenheid. De con tribution verminderen. Nu is dit niet een grief voor 't Bestuur, hetwelk groeten lof verdient dat het deze vereeniging ter zijde staat en in het leven doet blijven. De voorraad biezen en matten komt de Com missie nog steeds te groot voor, hetgeen te meer te betreuren is, dewijl deze arbeid het meest profijtelijk schijnt: er wordt namelijk f 5 per week in verdiend, en onder de werklieden zijn nogal jongens. De heer Dormer zegt als eenig overge bleven medebestuurder van voor tien jaar (de oprichters van den Bond waren de heeren J. M. Kakebeeke, J. Donner, A. Dekker en W. A. v. Griethuijsen) dat de voorzitter de resultaten van den arbeid in zijn openingswoord wel wat onderschat heeft. Terugziende op al hetgeen verricht is, zegt Spr. namens 't bestuur den voor zitter dank voor zijn talentvolle leiding en zedelijken en finauciëelen steuD, en wenseht hem geluk met dat kroonjaar van den Bond, hetwelk door vele moge gevolgd worden onder dezelfde gewenschte leiding van den voorzitter. {Applaus). Do voorzitter dankt voor deze woorden, doch meent dat een groot deel van dezen dank toekomt aan den heer Donner die een krachtig en ijverig bestuurslid bleek. De voorzitter deelt mede dat 't Bestuur, iu afwachting van de goedkeuring der le den, de bezittingen van den Bond ver meerderd heeft door een aankoop van een woning met schuurtje achter het werkhuis tot een bedrag van f 750. De koop was noodig dewijl de woning den uitweg naar achter belemmerde. Nu kan met name het vervoer van bal ken, enz. langs dien weg gemakkelijk ge schieden. Het bestuur stelt voor dien koop goed te keuren en een hypothecaire leening te sluiten met le hypotheek groot f750 op het huisje, en 2e hyp. op het werkhuis. Het huisje blijft verhuurd, zoodat 4 a 5 procent rente gemaakt wordt. Alzoo wordt besloten. De aftredende bestuursleden J. Donner en M. H. Harinck worden met algemeene stemmen herkozenterwijl in de Com missie voor het nazien der rekening door den voorzitter met goedkeuring van de vergadering in plaats van den heer A. S. J. Dekker, aftredend doch niet terstond herkiesbaar, aangewezen wordt de heer C. Oranje Lz. Da voorzitter spreekt een woord van dank tot de Commissie van Werkverschaffing voor haar veelzijdigen arbeid ook dit jaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1