NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 30. 1902, Dinsdag 9 December, 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Genees- en Heelkundige Hulp bij Ongevallen. NA A R SOMOOJL.C) elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN YAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Door den grooten ijver der Regeering nadert de Ongevallenwet thans met rassche schreden hare uitvoering. Spoedig zal de verzekerde werkman, die in verband met de uitoefening van zijn bedrijf door een ongeval getroffen wordt en daarvoor niet of slechts half werk kan doen, voor het derven zijns loons schadeloos gesteld worden in con tanten hem door de Rijksverzekeringbank uitbetaald. Meer nog. Die bank zorgt ook voor de genees- en heelkundige verzorging van den getroffene. Dit geschiedt volgens bepalingen, door een Koninklijk Besluit vastgesteld; van welke wij aan de hand van de Frov. Friesche Crt. de voornaamste zullen mede- deelen, vooral met het oog op de vele werklieden onder onze lezers. Dit is ons een aangename taakwant het moet gezegd, dat de Regeering er voor gezorgd heeft, dat de getroffene zoo veel mogelijk vrij in zijne leuze is, wanneer hij een dokter noodig heeft. Wel zorgt de Rijksverzekeringsbank voor geneeskundige hulp en betaalt zij den dok ter, maar de getroffene mag den dokter zelf kiezenmen stuurt hem er maar niet een op zijn dak. Natuurlijk kan de getroffene alléén kie zen uit de geneeskundigen, welke genegen zijn voor rekening van do Rijksverzeke ringsbank te werken. Maar de Regeering heeft de zaak zoo ingepikt, dat de getroffene, althans in een flinke stad, een tamelijk ruime leuze heeft. De zaak gaat zóo in haar werk. De Rijksverzekeringsbank stelt een tarief vast, waarnaar de geneeskundigen, die in haar dienst werkzaam willen zijn, worden betaald. En voorts kunnen dan alle dokters en chirurgijns in eene stad zich aanmelden, om op de vastgestelde voorwaarden ge troffen werklieden te behandelen. En elke geneeskundige, die zich aan meldt, is hartelijk welkom! De Rijksverzekeringsbank zegt niet: „Gij wel", en ,.Gij niet!" Zij doet geen keuze. Dat kan de ge troffen werkman doen. 5) rSUILLETOH. Slot. De dag van de begrafenis scheen het haar echter toe als zou zij het besterven. Ach, daar namen de zwarte mannen haar doode kindje op, en droegen het voorzichtig naar buiten. Nooit, nooit zou het kind nu den dorpel weer overschrijden, waar zij met haar be wegelijke, trippelende voetjes zoo menig maal vol vreugde was af- en overgesprongen Zij wilde zich goed houden, en trachtte haar tranen tegen te houden, maar dat ging gelukkig niet. Niets verlicht den bedroefde van hart meer, dan eens uit te weenen. Dat weenen scheen ook haar te verlichten, en nu leende zij gewillig het oor aan de troostwoorden die men haar toevoegde. «Gij zult tot haar gaan, maar zij zal tot <u niet wederkomen" zeide Ds. van Limbeek ■.tot haar, in aansluiting aan hetgeen bij ge sproken had, naar aanleiding van Davids droefheid bij de ziekte van zijn kind (2 iSam. 15 23). »Zoo zij het", had zij biddend toegestemd. Wat was het stil in de woning, toen al de drukte van de begrafenisplechtigheid achter den rug was, en de bedroefde moeder zich bijna den geheelen dag alleen tehuis bevond. Uit Moedereere en Kinder plicht door Antonia Margaretha K. Ie -Cointre, Middelburg. De geneeskundigen, die zich aanmelden, schrijven hun naam in een register, dat in elke gemeente nedergelegd wordt, en dan worden de namen dier heoron op een lijst gebracht, die op het postkantoor voor ieder ter inzage ligt. Nu gaat de werkman, die een half uurtje tijd heeft, eens op het postkantoor de lijst inzien, en dan kan hij tevens zijn keus bepalen, voor het droeve, onverhoopte ge val, dat een bedrijfsongeluk hem treft. Dan loopt de zaak zóó. Terstond na het ongeval Iaat de werk gever den dokter halen, die het spoedigst lij de hand is, (ingeschreven of niet). Deze onderzoekt den getroffene en ver leent hem onmiddellijk hulp. Daarna zegt de getroffene op welken geneeskundige zijn keuze valt en aan dien wordt dan de verdere behandeling opge dragen. Tot dusverre loopt alles glad van stapel. Nergens hapert het. Doch (zal men zeggen) het gebeurt he laas meermalen, dat een bedrijfsongeval heel ernstig is, zoodat de getroffene soms eenige dagen achtereen bewusteloos ne- derligt. Zulk een ongelukkige kan zeer goed een bepaalde keuze gehad hebbennaardien hij echter buiten kennis is, kan hij die niet te kennen geven. Hij had misschien gaarne een dokter gehad, welke hem reeds vroeger behan delde doch hij kan dien wensch niet uiten; en nu zal de Rijksverzekerings bank hem wellicht een zenden, dien hij liever niet gehad had. Ook daarvoor is evenwel gezorgd. Als de werkman de lijst der inge schreven geneeskundigen op het postkan toor raadpleegt, heeft hij het recht reeds lij voorlaat te zeggen aan wien hunner hij het liefst zijne behandeling toevertrouwde als hem een ongeval overkwam. Daarvan wordt nauwkeurig aanteekening gehouden, waardoor de werkman verze kerd is, dat ook in geval van bewuste loosheid de man zijner keuze hem be handelen zal. En alles wat wij hierboven van de genees- en heelkundigen schreven, geldt precies zoo van apothekers en instrument makers en handelaars in verlandartikelen, van welke personen óók registers worden aangelegd. Volders was natuurlijk op zijn werk, en Gerrit ging tegenwoordig ook al mee op karwei. Wat verlangde zij des morgens al naar den avond Wanneer Volders dan maar tehuis was, dan had zij ten minste aanspraak. »Heb je er wel aan gedacht, vrouw," zei Volders op zekeren avond eensklaps tot haar, dat de volgende week de Christelijke School geopend zal worden «Ja wel «Alle begunstigers en leden en al de ouders van de ingeschreven kinderen zullen uitgenoodigd worden de opening bij te wonen. Dominé zal een kort woord spreken en de kinderen zullen getrakteerd worden." "Maar jij zal er toch niet naar toe gaan, hoop ik 't Zou mij ten minste onmoge lijk zijn, aan zoo'n feestelijkheid deel te nemen. En dan daarbij te moeten zien, hoe al dio kinderen daar gezond en frisch zitten, terwijl onze arme Mientje Zij eindigde haar zin niet, want de ont roering belette haar verder te spreken. Maar Volders zei hoofdschuddond »Neen, neen, vrouw; zóó mag je niet redeneeren. De smart mag ons niet zelf zuchtig en in ons zeiven gekeerd maken. Je heb getracht, mij belang in te boezemen voor het Christelijk onderwijs, en daar ben je gelukkig in geslaagd. Juist bij tijds zijn de schellen mij van de oogen gevallen. Ik ben er nog dankbaar voor, dat wij ten minste van plan waren, er Mientje heeD te zenden, al is dit nu, helaas, niet noodig meer. Maar heeft het Christelijk onderwijs nu voor jou geen waarde meer, omdat ons Nu komt een lastig geval. Het kan zijn, dat de geneeskundige iets voorschrijft, waarin de getroffene geen zin heeft. Daar zijn altoos menseheD, die een heel klein beetje eigenwijs kunnen genoemd worden. Igjii - Bijvoorbeeld, de dokter zegt tot den ge troffene, dat diens opneming in een zieken huis volstrekt noodzakelijk ismaar de patiënt wil er niets van weten. fcjOf de geneeskundige wil een geraakt lid afzetten en de getroffene gelooft niet, dat zulks noodzakelijk is. Wat dan Is hij dan geheel aan het goedvinden van den dokter onderworpen Dat zou niet behoorlijk zijn; want elke dokter kan zich vergissen en er zijn er ook (den goeden niet te na gesproken), die zeer happig op snijden zijn en bij wie het mes bepaald een wit voetje heeft In zoo'n geval wordt er een nieuw onder zoek ingesteld, waarvoor óók de getroffene een geneeskundige mag aanwijzen. Wordt door dat onderzoek het oordeel van den geneeskundige levestigd, dan moet de getroffene toegeven. Blijft hij toch weigerachtig, dan kan de Rijksverzekeringsbank het recht op uit- keering geheel of voor de helft vervallen verklaren en de geneeskundige behande ling staken. Ten slotte nog één mogelijkheid. Het kan zijn, dat een werkman door een ongeval getroffen wordt, waarvoor een zeer bijzondere behandeling vereischt wordt, en waarvoor een daar ter plaatse wonend geneeskundige de aangewezen man is. Doch zijn naam komt niet op het register voor. Hij is niet ingeschreven. Als de getroffene nu tóch de hulp van dezen specialiteit inroept (bijvoorbeeld een oogdokter) dan onderzoekt de Rijksverzeke ringbank of daarvoor voldoende grond bestaat. Blijkt het, dat zulks inderdaad het geval is, dan kan de getroffene de gemaakte noodzakelijke kosten vergoed krijgen. Volledigheidshalve voegen wij hier nog bij, dat de geneeskundige behandeling door of vanwege den werkgever kan plaats hebben op grond eener overeenkomst door hem gesloten met de Rijksverzekeringbank. Die overeenkomst moet door den Minis ter van Binnenlandsche zaken goedgekeurd worden en geldt alleen, als de getroffene het goedvindt. kind er niet meer van profiteeren kan V Wij moeten onze belangstelling nu toonen in de kinderen van anderen. Wij moeten nu verblijd zijn met de blijden; anderen heb ben ook in onze smart gedeeld." »Ja, dat is zoo, maar als ik Trijntje Zwart daar zou zien zitten zonder Mina, dan zou mijn gemoed vol schieten." «Gedeelde smart is halve smart, gedeelde vreugd is dubbele vreugd," hield Volders vol. »Is vrouw Zwart niet alles voor ons geweest in de dagen van Mina's ziekte Moeten wij ons dan nu ook niet verblijden in haar vreugd?" »'k Geloof wel dat het moest, maar ik kan het niet." »Ik had bij me zelf een plan gemaakt, en dat wou ik je nu eens meedeelen," ging haar man voort, vast besloten de be langstelling zijner vrouw op te wekken in de opening van de nieuwe school. «Zoo, wat dan?" «Je weet, Mina liep wel eens een enkele maal met Pietje Moes, hier uit de buurt maar je herinnert je ook nog wel dat wij het liever niet hadden, omdat zij uit zulk een goddeloos huisgezin komt, en Mientje er waarschijnlijk niet veel goeds van zou leeren." «Ja, dat weet ikzij leven bij Moes als bestond er geen God en geen gebod." Nu wilde ik Pietje onder de beademing van het Evangelie brengen door haar vader voor te stellen, het schoolgeld voor Pietje te betalen, mits zij dan op de nieuwe school mag gaan. Hoe vindt je dat?" «Ik vind het goed; maar hoe ben je zoo op die gedachte gekomen Zoo hebben wij het voornaamste mede gedeeld, wat elk verzekerd werkman be hoort te weten. Men neme er nota van. Wij spreken als onzen wensch uit, dat alle geneeskundigen, ook de homoeopathen, zich zullen laten inschrijven, waardoor den getroffene de ruimst mogelijke keuze ge waarborgd is. Maar allermeest wenschen wij, dat de hoofden van bedrijven alle gepaste maat regelen zullen nemen om ongelukken te voor komen. Wie zulke maatregelen nemen kan en het niet gedaan heeft, maakt zich schuldig aan het zesde van Gods geboden«Gij zult niet doodslaan 8 December 1902. Het Centrum' schrijft het volgende naar aanleiding van den afloop der Leidsche Kamerverkiezing «In de Maasbode wordt Prof v. d. Vlugt «synodaal" de heer De Lange «doleerend" genoemd. Het een noch het ander is waar. Prof. v. d. Vlugt is diaken van de Doops gezinde Gemeente. De heer De Lange is niet «doleerend" maar «afgescheiden", beidon groepen te zameu vormen do «gereformeerden", sinds 1892. En waar nu ds. Postma, hervormd pre dikant, den vooravond der herstemming zei«Gereformeerden" en «Hervormden" hebben dezelfde belijdenis, zullen de Leidsche Chr.-historischen mij moeten toe geven dat het onmogelijk is, dat zij het zelfde kunnen zoggen van de «Doopsgezin den" en de «Hervormden". Hieruit blijkt dus overtuigend,en dit mag nog wel eens gezegd worden, dat de Leidsche chr.-historischen, die, onder de leus van te ijveren voor «hun" kerk (de Hervormde) besloten op den «doopsge zinden" professor te stemmen, niet alleen een leelijken «politieken", maar zelfs een nog leelijker «kerkelijken" flater hebben gemaakt." Nog uit het blad zijn spijt over de door de Nederlander te late spijtbetuiging over v. d. Vlugt's verkiezing. Immers dat aan den Chr. historischen Kiezersbond ver knochte vrij-antirevolutionaire blad „beval bij eerste stemming den ckristelijk-histo- rischen candidaat aan, olschoon het zoo goed als zeker kon worden geacht, dat «Wel, gisteren kwam het zoo bij mo op, dat ik eerst bezwaar gemaakt had méér schoolgeld te betalen, dan eigenlijk nood zakelijk was, en dat ik nu in 't geheel niets meer voor Mientje kon betalennooit meer de minste kleinigheid. Ik dacht toen, dat ik in hare plaats wel een ander kind op school kon laten gaan, misschien dat haar heengaan dan nog een ander meisje van dien leeftijd tot den Heere Jezus kon brengen." «God kon ten minste dat eenvoudige middel willen zegenen aan een jeugdig hart. Wanneer men als kind hoort spreken van de dierbaarheid en onmisbaarheid van een Borg en Zaligmaker, dan blijft kaar dit zeker haar levenlang bij." Volders sprak er, nu zijn vrouw zijn plan goedgekeurd had, eens met Moes over, die, hoewel hij een beetje verwonderd was over 't voorstel, toch geen bezwaar had het aan te nemen. Wat het kind op de nieuwe school zou leeren was hem onvolmaakt onverschillig, en zijn vrouw was tevreden als zij 't kind maar dagelijks op de gewone uren kwijt was. Ja zulke ouders zijn er ook in de wereld, maar zij vergeten dat hunne kinderen voor een eeuwig-leven geschapen schepselen zijn. Pietje zelf was blij met de verandering evenals alle kinderen blij zijn met elke verandering. Of verandering voor hen verbetering zal zijn, daar bekommeren zij zich weinig over. Bij de opening van de school zou er feest zijn, dat zeide voor Pietje genoeg. Voor de feestelijke gelegenheid wat netter aangekleed dan gewoonlijk, liep Pietje deze candidaat terstond zou afvallen. „Voor de herstemming steunde het blad den heer De Lange, maar tofen was het te laat, en apres coup heeft de redactie thans ontdekt, dat „zeer onpolitieke overwegingen ten slotte den doorslag hebben gegeven." ,,'t Is werkelijk te betreuren, en ver bazingwekkend tevens, dat een zoo scherp zinnig orgaan eerst thans tot deze ervaring komt. „Het pijnlijke van den uitslag dezer Kamerverkiezing zal haar, naar wij ver trouwen, een aansporing zijn, om zich voortaan minstens tweemaal te bedenken, alvorens zij zich waagt op het gladde ijs der „zeer onpolitieke overwegingen."" Het jongste nommer van De Heraut bevat de mededeeling van dr. A. Kuyper Sr. dat met dit nommer De Heraut vijf en twintig jaren bestaat. Dr. Kuyper dankt bij deze gelegenheid de lezers voor hun trouw en gehechtheid. Wederkeerig zullen vele lezers van De Heraut, vooral zij die dat vijf en twintig jaren konden zijn, dr. Kuyper danken voor zijn on vermoeiden en breeden arbeid. Voor velen was De Heraut zoomenigen winter en zoo menigen zomer, een wel kome gast die onze Zondagen heiligde en wijdde. Voor zoovelen vertegenwoordigt de Heraut een belangrijk stuk vau hun geestelijk leven. In de Memorie van Antwoord ingezonden op het verslag der Tweede Kamer in be trekking tot de Staats-begrooting wordt gesproken van «gaven door God in ons nationaal leven gelegd". Hooger dan ons nationaal leven staat ons geestelijk leven en voor beide was de Heraut een gave waarvoor velen God dankten en danken. Na hetgeen wij uit mr. v. d. Brands ontzettende schildering omtrent Deli ver namen (zie ons vorig no.) achten wij niet ten onpas over te drukken wat Pfennigs- dorf in zijn „Christus en het moderne leven", vertaald door Voorhoeve (Nijkerk, bij G. P. Callenbach; zie onze recensie in een onzer vorige nommers) blz. 185, schrijft „Waartoe de feitelijke losmaking der zedelijkheid van het geloof zou leiden, moge de volgende schildering van een Ameri- kaansch blad, de „Free Press" illustreeren. tussehen Volders en zijn vrouw in, toen zij de openingsplechtigheid gingen bij wonen. 't Was een mager, klein ding, dat Pietje, maar zij had een ernstig gezichtje, en gaf haar oogjes goed den kost. Daar op den hoek van die voorste bank werd haar een plaatsje aangewezen. Met open ooren zat zij altijd te luisteren, vooral wanneer meester uit den Bijbel vertelde. Nooit had zij vroeger iets dergelijks ge hoord, en als zij tehuis gekomeD, met haar oudere broertjes en zusjes aan 't schooltje spelen is, dan moet zij de onderwijzeres zijn, en dan vertelt zij allerlei schoone ge schiedenissen uit den Bijbel. Zoo komt door middel van dit kind het Evangelie dat Godevijandig huisgezin binnen. Volders en zijne vrouw beginnen steeds meer belangstelling in het kleine ding te stellen, en dikwijls komt Pietje bij vrouw Volders spelen, en dit biedt haar uitne mende afleiding om niet in doffe onver schilligheid te vervallen. Met vreugde vertelt Volders het aan zijne vrouw, dat de meester heeft gezegd dat Pietje een vlug kind is, en dat zij de meeste anderen uit haar klasse verre achter zich laat. Het doet hem goed haar te zien spelen in zijn kamer als hij tehuis komt, en haar vroolijk gesnap verdrijft de sombere wolk van zijn voorhoofd. Ja, ook hier bleek de waarheid weer van het bekende Schriftwoord: «De zegenende ziel zal vet gemaakt worden en die bevochtigt, zal ook zelf een vroego regen worden. (Spr. 11 25).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1