NIEUWSBLAD ¥ÖOR ZEELAND. No. 29. 1902. Zaterdag 6 December. 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Nooit een sociaal-democraat. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN NAAR SCHOOL.f) Men verlieze nimmer den moed. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN. van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een onzer vrienden, een hoogst betrouw baar >Kuyperiaan" verzocht ons onderstaand artikel uit de Nederlander over te nemen. Wij voldoen gaarne aan dat verzoek, onder opmerking dat wij er ééne tirade, als niet ter zake dienende, in hebben ge schrapt, en opzichtens de slot-clausule de vrijheid nemen op te merken dat al is het dat naar onze meening de leider der sociaal democraten in de Kamer minder kwaad doen zou dan daar buiten, wij niettemin hem bij de stembus met alle macht hebben te weerstaan. In geen geval een sociaal-democraat 1 Dit is, naar ons voorkomt, de beteekenis van de jongste stemming in Amsterdam. Een negatieve leuze is geen politiek program, leeraren de leiders der kiezers. Zeer juist; maar de kiezers, soms ver standiger dan de leiders, gevoelen dat er oogenblikken zijn, waarin handelen gaat boven bespiegeling. Als de Franschman of Duitscher de gren zen bedreigt, zwijgt ieder over hetgeen in het binnenland tot verdeeldheid leidt, en weerstaat men gemeenschappelijk den naderenden vijand. Zoo ook hier. Zijt ge dan zoo bang voor een man als mr. Troelstra of voor zijn partijgenooten Volstrekt niet. Wel stelt zijn blad, het Volk, het steeds voor, alsol geheel Neder land siddert hetzij voor mr. Troelstra, hetzij voor de toekomstplannen der sociaal-demo cratie. Maar daargelaten nu nog het betrekkelijk klein getal volgelingen tot dusver heeft geen sociaal-democraat ook maar eenigszins de uitvoerbaarheid zijner plannen kunnen aantoonen. Naarmate, in andere landen, de sociaal-democratie in omvang toeneemt, dus [gevaar loopt eens practisch te moeten doen zien wat zij kan, begint zij meer te gelijken op hen die zij bestrijdt. Zij lijkt vreeselijk doch in de verte. Is dan de reden van den algemeenen tegenzin, de wijze waarop die partij haar tegenstanders beoordeelt, en beschimpt op de minste manier, en hen voorstelt als strijders voor de brandkast Ook dit kan o. i. niet de voornaamste oorzaak zijn, al is die handelwijze stuitend. Voorzeker is zulk een taktiek slecht 4) FEUILLETON. Helaas, helaas, een onderwijzer moet zelfs menigmaal nog goed maken, wat de ouders reeds bedorven hebben »Vreemde oogen dwingenzegt men dan. Doch Christen-ouders mogen dat niet zeggenzij moeten zorgen dat, in de eerste plaats, hun eigen oogen de macht hebben over hun kinderen. Doch genoeg hiervan gezegd. Het zij den onderwijzer en de onderwijzeres tot steun en tot sterkte te weten dat er in vele Christen-huisgezinnen dagelijks voor hen gebeden wordt Nadat er een toepasselijk psalmvers ge zongen was, nam de hoofdonderwijzer een oogenblik het woord. In aansluiting op hetgeen zooeven gezegd was, wees hij zijn aanstaande leerlingen op de opoffering welke hunne ouders zich ge troost hadden om hun goed en christelijk onderwijs te verschaffen. De kinderen moesten nu van hun kant ook toonen, de opoffering hunner ouders te waardeeren. Zij moesten goede vorde- Uit M o e d e r e e r e en Kinder plicht door Antonia Margaretha K. Ie Cointre, Middelburg, kweekt zij veibittering en zaait zij een onuitroeibaar wantrouwen. Maar toch, hierin ligt geen reden om hen die ze bezigen tegen eiken prijs uit de Kamer te houden. Het Volk, dat voortdurend ook ons blad voorstelt als boos en verwoed over zijne uitvallen, vergist zich dan ook ten eenen- male omtrent onze gemoedsstemming. Wat ons ergert en wondt, is alleen het gif dat zij storten in de harten van vele eenvou- digenmaar voor onszelf blijven wij er zeer gelaten onder. "Wij verbazen ons zelfs wel eens, dat er nog journalisten zijn, die zich zulke uitvallen persoonlijk schijnen aan te trekken. Persoonlijk behoeft men dit niet te doenpersoonlijk zijn ze ook eigenlijk niet bedoeld. Waren ze dat nog maar Maar juist dat ze dit niet zijn, is de reden waarom ieder eenvoudig burger liberaal of niet gaat gevoelenin geen geval een sociaal-democraat Wat toch zegt een sociaal-democraat Niet dat deze of gene uit liefde voor de brandkast bewogen wordtmaar dat allen dit doendat dit zoo moet zijndat uit natuurlijk is en niet anders kan. „Rechtsbegrippen" of „algemeene belan gen" zijn in hun oogen niets anders dan uitingen van het dood-nuchtere economisch klassebelang der bezitters. Zelfs hun gods dienstige overtuigingen zijn uit dat belang voortgekomen. Niet nu alleen, maar altijd en overal. Het spreekt van zelf, dat zoo een andere groep dan de volgens hen nu heerschende het heft in handen heeft, ook die groep, immers ook uit menschen bestaande, geen ander algemeen belang erkent, dan wat samenhangt met en voortvloeit uit haar economisch belang. Juist om dit stelsel ingang te doen vinden, is de sociaal-demo craat verplicht het bij ieder ander als van zelf sprekend te onderstellen. Om mate rialistisch te kunnen zijn, moeten zij het geloof ingang doen vinden dat heel de wereld materialistisch denkt. Als de onjuistheid hunner beweringen op historische gronden wordt bewezen, zooals nog onlangs door prof. Kernkamp in een zeer lezenswaardig artikel in de Vragen -des Tijds, moet de sociaal-democraat er het 'zwijgen toe doenwant erkenning van ongelijk op dit punt ware zelfvernietiging Men kan over de noodzakelijkheid van hervorming van maatschappelijke toestanden twisten men kan het oneens zijn over de wijze of de middelen van hervormingten ringen zien te maken, dewijl er voor ouders niets aangenamer is dan te zien, dat hunne kinderen toenemen in kennis en gerechtig heid. Daarna deed hij hun de mededeeling dat zij, vóór het naar huis gaan, getracteerd zouden worden 1 Met een luid shoerahen een »leve onze onderwijzeren »leve onze onder wijzeres!" werd er door de kinderen ge antwoord. De voorzitter van het schoolbestuur verklaarde nu de school voor geopend. Een der bestuursleden sprak een kort dankgebed uit, waarna de ouders en andere belangstellenden het gebouw verlieten onder het lustig gezang der kinderen, die uit volle borst het eene vaderlandsche lied na het andere aanhieven. Die vroolijke kinderschaarHet oog wordt schier niet moede naar hen te kijken ^iat zien zij er allen opgeruimd en als zieltjes zonder zorg uit. Doch één ding treft ons hoe nauwkeurig wij ook rondkijken, Mina vinden wij hier niet. Zou Yolders weer van meening veranderd zijn? Dat is van een man met zulk een beslist karakter nauwelijks denkbaar. Dan ook zou hij zijne belangstelling niet getoond hebben door met zijne vrouw bij de opening der school tegenwoordig te zijn. En toch waren zij er tegenwoordig ge- slotte kan de strijd daarover leidea tot iets goeds. Maar zoodra de een tot den ander zegt al uw begrippen zijn niets anders, en kunnen niets anders zijn dan uitingen van klasse- belang gij verdedigt zo omdat gij tot die klasse behoort, dus uit zuiver eigenbelang, dan houdt alle discussie op, en wordt alles wat tot dusverre hoog, d. i. boven het persoonlijk eigenbelang, stond naar beneden gehaald. Naar mate het volk beter gaat inzien, welk het standpunt en het streven is der sociaal-democraten, moet het, öf zelf sociaal democratisch worden, öf in de sociaal-de mocratie zijn doodvijand zien. Het zal beseffen, dat meer en meer de strijd voor en om het recht aan die zijde ontaardt in een strijd voor en om de brandkast. Nu mogen sommigen enkel ter wille van hun materieele belangen zich tegen de sociaal-democraten verzetten, in veel sterker mate nog zal dit verzet gevonden worden bij allen, die aan hoogere belangen dan aan die van stoffelijken aard, en aan hoogere beginselen dan aan die van het platste egoïsme gelooven. A Het wil ons dan ook voorkomen, dat de liberalen die ditmaal van de »historische lijn" zijn afgeweken, en een »clericaal" boven een sociaal-democraat hebben ver kozen, even wijs handelden als de antire volutionairen die, in Veendam, aan een radicaal boven een sociaal-democraat de voorkeur gaven. Men kan en o.i. terecht, beweren, dat de grond waarop liberaal en radicaal staat niet vast genoeg is om daarop tegenover den sociaal-democraat pal te staan, doch dit is geen reden om alvast de rangen der sociaal-democratie te versterken. De ondervinding leert dagelijks, dat, om de geijkte termen te bezigen onder clericaal en anti-clericaal bewind, hoe ver schillend ook van uitgangspunt, in ons land de rechten en vrijheden des volks voldoende gewaarborgd zijn. Eveneens, al wordt het uit »taktiek" steeds ontkend, dat alle partijen ernstig streven naar ingrijpende verbetering van de sociale toestanden onzes volks, en dat zoo die minder snel gaat dan hij die niet aan het bestuur is dit mogelijk acht, de moeilijkheden minder liggen in onwil dan in onmacht. Slechts samenwerking van alle partijen kan iets tot stand brengen. Maar samenwerking wordt onmogelijk, waar eene partij aldus redeneert: Wij weest, doch hebt 't niet gezien Zij waren in rouwgewaad. Ja, zóó gaat het in de wereld de mensch wikt, maar God beschikt. Het hart des menschen overdenkt zijnen weg, maar de Heere stiert zijnen gang. Dit hadden ook Yolders en zijne vrouw ondervonden. Breedvoerig en langdurig was er over gesproken, of Mina de Christelijke School al dan niet zou bezoeken, maar juist drie weken vóór dat de school geopend werd, was Mina aan de diepbedroefde ouders door den dood ontnomen. Op zekeren morgen was het lieve, aan vallige kind wakker geworden, klagend ver pijn in de keel en een brandend hoofdje. Reeds aan don middag van dienzelfden dag werd de dokter geraadpleegd, daar Yolders en zijne vrouw beiden het geval ernstig inzagen. De arts schudde bedenkelijk het hoofd en raadde do grootste omzichtigheid aan. Er werd ijs ontbodenmedicijnen gehaald. Doch, geneesmiddelen noch trouwe zorg en liefderijke oppassing konden het kind in 't leven behouden. Na verloop van enkele dagen bezweek zij. Weg was de vreugde der ouders,het zonnetje van hun huis Marmerwit en roerloos lag zij ter neder. O, was het niet, als zou het moederharte breken kunnen nooit iets anders dan ons econo misch belang in het oog houden uw econo misch belang is een ander dan het onze; dus zijt gij onze vijand. En als gij soms iets doet dat in ons belang is, dan doet gij dat natuurlijk uit vrees voor ons, dus alweer uit eigenbelang! De jongste stembusstrijd ging geenszins, gelijk beweerd is, enkel om het »voor of tegen den Christus". Yelen hebben tegen Troelstra gestemd, niet omdat deze den Christus loochent, maar omdat hij bij ande ren geen ander motief onderstellen kan, dan zorg voor eigen, materieel voordeel, en dus ook zelf door geen ander motief gedreven schijnt te worden. Wij zijn dan ook niet van oordeel, dat de leiders van alle partijen, ook die van de sociaal-democraten, in de Kamer behoo- ren. Al mogen wij aan niemand om zijn gevoelen eenig burgerrecht ontnemen, toch hopen wij, dat steeds dieper de overtuiging zal veld winnenin geen geval een sociaal democraat. Want deze komt niet in de Kamer om samen te werken met tegen standers, maar om een gelegenheid te meer te hebben tot verspreiding van zijne alle recht-loochenende begrippen. Als men op een gevorderden leeftijd ge komen is begint men van lieverlede allerlei soort ongemakken te gevoelen, wanneer men echter maar den moed heeft het hoofd op gebeurd te houden en met kracht zich tegen die ongemakken verzet, dan behoeft men zich nog volstrekt niet beangst te maken over zijn toekomst. Wij geven hiervan een voorbeeld van juffrouw Teunissen, wier man het beroep uitoefent van koperslager Beek straat C. 110 te Yelp provincie Gelderland. Onze verslaggever had van ods last be komen na een ontvangen schrijven van den Heer Teunissen, er zich heen te begeven, en al vragende ontmoette hij toevalligerwijs bovengenoemden persoon, 't Is wel toevallig, zoo ging onze verslaggever voort, juist de persoon te ontmoeten die ik bezoeken moest, en na eenige uitlegging zeide de Heer Teunissen: Welnu, ik ga met U, naar mijn huis terug en zal IJ van alles op de hoogte stellen hoe 't met mijne vrouw gegaan is, zooals U ziet zijn wij geen jonge men schen meer; en al wandelende kwamen wij aan de koperslagerij waar zijne vrouw ons open deed. Hier vrouw, stel ik je voor den Heer die eenige nadere inlichtingen wenscht te weten Ach, wat rustte de hand des Heeren zwaar op henMaar toch gevoelden zij het, dat deze droefheid niet bij geval, maar van Zijne vaderlijke hand hen toekwam. Dat gaf steun, dat gaf kracht, dat gaf troost. Het betaamt een Christen, de wegen des Heeren te billijken en in Zijnen wil te berusten. De wereldling ziet het met verwondering aan, hoe Christenen stille zijn, wanneer hen beproevingen treffen; doch wij weten dat hef niet eens voldoende is te zwijgen en in kalme berusting te zeggen»Heere, Uw wil geschiede Zeker, ook daarvoor is genade noodig maar dat is nog niet genoegop deze trap mogen wij niet blijven staan. Neen, wij moeten ook nog komen tot het roemen in de verdrukking. Wij moeten met Job kunnen zeggen Zou ik het goede van God ontvangen, en het kwade niet ont vangen? Wij moeten met Paulus niet alleenlijk roemen in de hoop der heerlijk heid Gods, maar óók in de verdrukkingen, wetende, dat de verdrukking lijdzaamheid werkt, en de lijdzaamheid bevinding, en de bevinding hoopen de hoop beschaamt niet, omdat de liefde Gods in onze harten uitgestort is door den Heiligen Geest, die ons is gegeven. Iets vaD dit alles gevoelden ook de weonendo ouders, maar niet aanstonds waren omtrent je vroegere lijden. Welnu zoo ving zij aan, de hoofdzaak van mijn lijden was eene algemeene uitputting van het zenuw stelsel, sedert 5 jaren was ik landerig in mijn gevoel en het kwaad verergerde van dag tot dag ten gevolge van een nierziekte. Hoewel de eetlust vrij wel was verteerde ik de spijzen moeilijk. Steeds had ik maag krampen, duizeligheden, oorsuizingen en klaagde steeds over koude voetenhet werd zelfs zoo erg dat ik begon te wanhopen en mijn einde voelde naderen. Gelukkigerwijze las mijn man in de Arnhemsche Courant de genezing van eene vrouw die ongeveer in den zelfden toestand verkeerde als ik, en die genezing was verkregen geworden door het gebruik der Pinkpillen van Dr. Williams. Drommels, dacbt ik alhoewel ik GO jaar oud ben moest ik het toch ook eens probeeren en werkelijk van lieverlede verdwenen al de ongemakken die ik hier opnoemde en zooals U ziet gevoel ik mij thans zeer opgeruimd on verricht met plei- zier mijn huiselijke bezigheden. Dat be hoeft U me niet te zeggen, zoo ging onze verslaggevet voort, want dat zie ik wel aan den ijver die U aan den dag legt met Uw breikous, die haar, terwijl zij dat alles ver telde, geen oogenblik uit haar handen ont glipte. En hierop antwoordde zij, en U kant wel begrijpen dat in zoo'n klein plaatsje als Velp, waar wij zeer bekend zijn, een ieder er verstomd van staat. Wij zullen dan ook niet nalaten ze een ieder aan te bevelen en verzoeken U van harte den uit vinder bij Uw terugkomst onzen besten dank over te brengen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Yerkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Qebr. Mulder, drogerijen en Yerfwaren. zij op die hooge trap van berusting in 's Heeren weg. »Vrouw", sprak Yolders teeder, terwijl hij haar met zachten drang van het lijkje verwijderde, »wij moeten verdrukkingen lijden als een goed krijgsknecht van Jezus Christus, zegt de Schrift. Dat willen wij immers »Ja, dat willen wij", zeide zij dof, terwijl zij zich op een stoel liet nedei zetten, en toeliet dat haar man met zorg haar doode kindje toedekte onder een wit laken. Maar in dien toestand verkeerde zij niet lang. Een oogenblik later barstte zij in snikken uit eD zei door haar tranen heen »'k Heb nooit aan de mogelijkheid ge dacht, dat wij dit kind zoo spoedig af zouden moeten staan. Ach wat heb ik haar liefgehad als de appel van mijn oogEn wat was zij altijd gezond en sterk, 'k Heb nooit een dag met haar getobdvan den eersten dag af aan is zij gaan groeien, en nunu wordt zij zoo op éénmaal weggerukt." »Gelijk een bloem, die, op het veld ver heven, wel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teêrwanneer de wind zich over 't land laat hooren, dan knakt haar steelzei Yolders, en toen zijn vrouw opkeek, zag zij dat de groote, sterke man tranen in de oogen haddat deed haar goed. Slot volgt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1