Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 29 November 1902. No. 26. Gemengde Berichten. Kerknieuws, Schoolnieuws. LANDBOUW. De nevenzouten in de Stassfurter kalizouten. De Karwij. Rechtszaken. Uit de Tweede Elamer. Als we de jongste debatten over de Indische begrooting in enkele woorden moesten samenvatten dan zouden het deze zijn Daar is niets aan te doen. Welnu, laat dat vandaag het motto voor onze verhandelingen zijn. Daar passeerden eenige Indische hoofden en Europeesche ambtenaren de revue over wie te klagen viel, maar de regeering en de Kamer moesten zich bepalen tot hopen, daar was niets aan te doen. Het landbouwcrediet is onvoldoende en de opbrengst van de koffie-cultuur niet schitterend, maar Kamer en regeering moes ten ook hier weder erkennendaar is mets aan te doen. De heer Van Kol die overal het woelen van het kapitalisme ziet of meent te zien, zag ook de zending op Deli, steunende het kapitalisme, dr. De Visser sprak dit be paald tegen, en bij dit verschil van mee ning, of wilt ge, bij dit verschil van beoor- deeling moest de Katner ook weder zeggen daar is niets aan te doen. De Kamer werd getracteerd op lange, vervelende redevoeringen van het lid Ter Laan, die sterker schijnt te zijn in zijn socialistische overtuiging dan in het ver mogen om zijne denkbeelden op geniet bare wijze te vertolken, maar daar was niets aan te doen. De heer Van Kol was van meening dat het Christendom in de Minahassa van Me- nado het roemrijke terrein van het Ned. Zendinggenootschap gekweekt, gelijk was aan politoer waarmöe men meubelen glanst. Heidensch zijn de zeden en ge bruiken, heidensch was de overtuiging en opvatting. En de heer De Visser zei dat de heer Van Kol, beginnende met een eere- saluut, eindigde met daarop een schandvlek te werpen en eenzijdig ingelicht was. En de Minister zeidaar lean ik niets aan doen, daarop antwoord ik zelfs niet want dat heeft niets met de Indische begrooting te maken. Indiü wordt te zeer ontbloot van bos- schen naar sommiger zin, men kapt te veel. De wouden schreeuwen om de bijl zei de minister, en bovendien we moeten in 't belang der schatkist om de 100 jaren rond zijn, dusdaar is niets aan te doen. De onder wijsspecialiteiten wenschen land bouwscholen, kweekscholen voor onder wijzers, fröbelscholen, gymnasia voor de Europeanen en betere scholen voor inlan ders. En toen zei de Minister daar is op dat gebied nog veel te doen. En wij zeg gen de algemeene indruk van het onder- wijs-debat voor ons was dat men met den stormpas onze koloniën den weg der ont wikkeling opjagen wil, en dat men niet bereiken zal wat men verwacht. Maar ook daaraan is niets te doen, de storm van het leven dringt daartoe, de publieke opinie eischt het. Bovendien onderwijs, ontwik keling is op zich zelf nooit af te keuren. Alleen de wijze kent tijd en wijze en stelt zich daar geen gouden bergen van voor. De bezoldiging van een inspecteur voor den mijnbouw (f2000 per maand en f30 reisgeld per dag) was te hoog en de reis werd te lang gerekt. De Minister zei dezen extraordinaris niet benoemd te heb ben en daar niets aan te kunnen doen. Met draadlooze telegrafie is niet veel te doen voor drukke lijnen en het geheim blijft niet bewaard. Daar zou de regeering dus voorloopig niets aan doen. Drankmisbruik bij het leger keeren is lang niet een eenvoudige taak, omdat wettelijke beperking gewoonlijk het sein is tot heime lijke overtreding. Voorzichtigheid behoort betracht te worden om hieraan iets te kun nen doen. Zoo kan dit verhaal van het wedervaren der Tweede Kamer ons leeren dat het in het nationale leven precies gaat als in het private leven. Vele dingen zou men anders willen, maar daar is dikwijls niets aan te doen. 28 November 1902. Door het Uitvoerend deel van het Hoofd bestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, bestaande uit de heeren P. C. J. Hennequin, voorzitter, C. A. H.Wagtho, vice-voorzitter, J. J. van Weel, penningmeester, en G. A. Vorsterman van Oyen, secretaris, is aan de ministers van waterstaat, enz., van financiën en van buiten- landsche zaken een schrijven gericht, waar van belanghebbenden een afdruk kunnen lezen in de Middelb. Crt. van Donderdag avond. Het adres werd ook aan ons toe gezonden doch voor 'tno. van heden. Wij kunnen bij onze worsteling met plaatsruimte dergelijke stukken niet meer opnemen, wanneer zij al in andere bladen hebben gestaan. Geld en Geluk. De Berlijnsche correspondent van het Ebl. noemt het plotseling sterven van den kannonnenkoning Afred Krupp «een tra gisch einde". Merkwaardig is vooral de volgende pas sage in zijn schrijven En deze rijkste man in Pruisen is gestorven, ellendiger dan de armste en ellendigste man in Pruisen. En dat maakt juist dit sterfgeval zoo tragisch. Keeds het feit dat hij, in den bloei der jaren Krupp is slechts 48 jaar oud geworden lijdend was aan een lastige en hardnekkige kwaaldat zijn vrouw in hooge mate zenuwlijdster was, laatstelijk verpleegd in een inrichting voor zenuwlijdersdat hij geen zoon had die hem kon opvolgen hij laat slechts twee dochters na van 15 en 17 jaar moet menig materialist, die meent dat geld alles is, ook geluk, en dat hij die het meeste geld bezit ook het meeste geluk bezit, tot nadenken stemmen. Ziedaar het benijdenswaardig «geluk" van iemand, met wiens doodelijke kwaal de socialistische Vorwdrts nog verleden week zei, geen medelijden te kunnen heb ben, eenvoudig «omdat hij is een groot kapitalist, een man van millioenen". Alsof het levenlooze geld alleen vol doende was om ons gelukkig te maken Neen, vóór alles heeft de mensch noodig tevredenheid des harten, die nóch voor geld te koop, noch van rijkdom afhankelijk is. Maar juist deze tevredenheid dikwijls nog de eenige schat der armen wordt door de opruiende taal van zekere partij systematisch ondermijnd en weggegraven. En dat wil de partij der ware «volks vrienden" zijn Door afgunst en klassenhaat te prediken, geeft zij aan het voIk steenen in plaats van brood. Centrum. Wat is Deli? Deli is welvarend, zeer welvarend. De Europeanen verdienen er grof geld en de tabaksmaatschappijen deelen grooto divi denden uit. De hoofdstad Medan is elec- trisch verlicht en de hotels zijn van den eersten rang. Rondreizende kermistroepen zijn altijd welkom en worden vorstelijk be taald. Champagne wordt dagelijks ge dronken. Men eet, men drinkt, men is vroolijk, men is onbekommerd voor den dag van morgen. En niemand denkt aan het uur van den dood. En achter dat alles, achter dien schitte renden spiegel, die het zorgeloos leven weerkaatstis de zedeloosheid, is do verdorvenheid en het onrecht. Deli is een gepleisterd graf! Men heeft in Deli geen kerken. Men viert er den Dag des Heeren niet. Zelfs heeft men er geen wekelijkschen Rustdag. Men rekent er niet bij weken én dagen, men rekent bij bloote datums. Men viert er niet de christelijke feest dagen, noch het feest der Opstanding, noch dat van Hemelvaart of Pinksteren, noch dat van de geboorte van den Christus wordt er gevierd. Men viert er het burgerlijke Nieuwjaar. Men viert er het chineesche Nieuwjaar. Men viert er de chineesche heiligendagen. Men rust er op de dagen, dat het loon aan de koelie's wordt uitbetaald, den len en den 15en of den 2en en IGen van de maand. En dit alleen, omdat volgens contract den koelie twee vrije dagen per maand toekomen. Want zelfs het recht op een rustdag tot herstel van het van arbeiden vermoeid lichaam wordt niet erkend. Het is de triomf der revolutie. De rationalisten van 1789 zouden niet meer kunnen verlangen. Uit nir. J. v. d. Brand! s Demillioenenuit Deli. Wat zijn Koelies en Koelie-ordonnan tiën in Deli? Braekensiek's weekplaat zal het u zeg gen en voor zoover ge die niet onder de oogen krijgen mocht, zij deze uitgeknipte advertentie uit de Sumatra-Post van 7 Mei 1902 u ten gids. Ziehier de getrouwe copie H.E. Koofdadministrateurs en Administrateurs, zoomede Slagers en Ondernemers van Mijnbouw! Levering tegen de laagste prijzen Gecastreerd, degelijk Madureesch op Oost-Java Trekvee van 300—375 K.G. voorzien van certifieaat'van den veearts. Prachtige Madureesche Slachtstieren. Flink, jong en gezond Oost-Java Werkvolk. Mannen en vrouwen voor land- en mijnbouw, tegen f 00 por per soon, franco Beladen. Belast zich met het koopon en ver zenden van Sadoeneesche en Rotti- neesche rij- en wagenpaarden, uitste- kend geschikt voor Bergterrein. Minzaam aanbevelend, H. LEEKSMA Kz. Soerabaia. Dat is de Koelie van Deli. Een schepsel geëtaleerd tusschen trek vee en slachtstieren links en rij- en wagen- paarden rechts. Geleverd tegen de laagste prijzen. Zestig gulden per stuk. De man beveelt zich minzaam aan Dat is de Koelie van Deli. En de Koelie-ordonnantien? Die zijn vastgesteld bij besluit van Z. E. den Gouverneur-Generaal dato 13 Juli 1889 Sttbl. No. 138 en omschrijven, voor ons begrip, de plichten van den arbeiden den Koelie op ongehoord scherpe wijze. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Drunen, A. Ewoldt, cand. te Slotente Wadenoyen, H. Matzer, cand. te Velpte Bedum, J. Busch Keizer te Wognumte Groningen, C. B. Oorthuijs te Rotterdam; te Hein- kenszand C. v. d. Hoeven te Domburg. Aangenomen naar Daarle door H. v. Eist, cand. te Bunnik. Bedankt voor Oudeschild door J. A. v. Krieken, cand. Zierörzee. Tn' notabelen zijn gekozen de Uct-n .1 ,1. Enzün en J. v. d. Vliet Cz. Geref. Kerken. Drietal te Leiden (B)N. G. Kapteijn te Werkendam, S. J. Vogelaar te Apeldoorn en G. Wisse te Overtoom. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Hellevoetsluis, J. C. Schiö- der cand. te Arnhem. Chr. Ger. Kerk. Op 77-jarigen leeftijd is te Dordrecht overleden ds. D. J. van Brummen. Hij was van 1857 tot 1869 pred. bij de geref. gem, onder 't Kruis. Daarna bij de chr. geref. kerk van: Woerdeu tot 1872, en Oud-Beijerlaud tot 1876, en daarna te Dordrecht. Den 8 Dec. a. s. zal de overdracht van het rectoraat aan de theologische school te Kampen plaats hebben door prof. L. Lindeboom aan zijn opvolger prof. M. Noordtzij. Wij lezen in het Dagblad van Lausanne: De Universiteit van Lausanne heeft ver leden Woensdag voor de eerste maal den titel van Doctor in de Letteren uitgereikt naar aanleiding van een stelling betreffende Oostersche studiën. De heer A. de Vlieger, de nieuwe doctor, heeft zijn stelling schit terend verdedigd. Tot het einde toe wist de beminnelijke en geleerde orientalist zijn publiek te boeien, dat talrijker was, dan men zou verwacht hebben met het oog op, het zeer bijzondere karakter van het on derwerp: La Predestination dans la The ologie Musulmane. (De voorbeschikking in de Mahomedaansche theologie). Met de grootste aandacht werd hij gevolgd, niet het minst toen hij bij de bespreking blijk gaf van groote detailkennis en van zeer verheven en oorspronkelijke inzichten in den geest van 't Mahomedaansche volk. De voornaamste aanvaller, Prof. Spiro; kon aan het einde der plechtigheid con- stateeren, dat het een dag was, die veel goeds voorspelde voor de Oostersche Af- doeling van de Faculteit der Letteren van Lausanne. (Gelijk de lezer weet was de heer A. de Vlieger, een boerenzoon, geboren te Burgh, eenige jaren onderwijzer aan de chr. school te Zierikzee, daarna te Oostburg, vervol gens aan een inrichting voor onderwijs in Engeland, later zendeling-onderwijzer te Kalioubstudent aan de hoogeschool te Ann Arbor in N. Amerika, waar hij slaagde als theologisch candidaat; vervolgens pre dikant in de presbvteriaansche kerk in N. Amerika, en nu weer zien wij hem te Lausanne, waar hij met lof promoveert in de letteren). Door de Stassfurter kalizouten hebben wij te verstaan de verschillende zouten, die getrokken worden uit de zoutmijnen te Leopoldshall en Stassfurt gelegen aan den noordoostelijken Harzrand in Duitschland, nl. Kaïniet, Carnalliet, sylvaniet en de gezuiverde zouten, zooals chloorkalium, patent-kalimagnesia, zwavelzure kali. Deze kalizouten worden als meststoffen gebruikt om hun kaligehalte. Zij bevatten van 9 a 10% tot 50% kali. Het is dit kaligehalte, dat in de meststof betaalt wordt. Doch, behalve kali zit er in kaïniet enz. nog wat anders en, al is het niet, dat men de kalizouten voor dat andere, voor die nevenzouten, opzettelijk koopt of aanwendt, het is dunkt me, toch niet van belang ontbloot, dat we ook daaraan eens onze aandacht wijden. In de eerste plaats dan bevatten alle kalizouten, behalve het gezuiverde zwavel zure kali een zekere hoeveelheid chloor. Voor zeer veel planten is chloor geen ge- wenschte stof. In den bodem verbindt het zich echter zeer spoedig met kalk en wordt deze verbinding naar den ondergrond ge spoeld. Wanneer dus de bodem kalk bevat en de grond niet te droog is, doet het chloor geen kwaad. Op sommige planten oefent het een gunstigen invloed uit. Hennep en vlas b. v. krijgen door deze stof een zach tere vezel. Verder bevatten de kalizouten een zekere hoeveelheid magnesium. Deze stof behoeft wel niet opzettelijk in den grond gebracht te worden, maar is toch noodig voor elke plant. Sommige gewassen, zooals de vlinderbloemigen hebben er zelfs zeer veel van noodig en het zijn dus ook vooral deze planten, die door den toevoer van magnesium baat vinden. Dr. Maercker heeft indertijd te Halle proeven genomen over den invloed van chloormagnësium op lucerne. Zoowel bij groote als kleine hoeveelheden kreeg hij tot resultaat, dat de hoeveelheid gewonnen lucerne door het gebruik van chloormagnësium vermeerderde. Ook zag hij daarbij, dat hij een bemesting met ge noemde stof de kaliopname grooter werd, zoodat de aanwezigheid van chloormagnë sium een gunstigen invloed scheen uit te oefenen op het vermogen om kali op te nemen, wat zeker een goede eigenschap is. Ten slotte nog een enkel woord over het chloornatrium, dat in de meeste kalizouten gevonden wordt. Vooreerst merk ik op, dat natrium in de rij der ondergeschikte voedingsstoffen een zeer voorname plaats inneemt. Het komt in de asch van alle planten voor. Volgens Adolf Maier schijnt het natrium in 't algemeen een invloed ten goede uit te oefenen op de blijvende gesteld heid van een bodem; en had Wagner gelijk, toen hij zei, dat b.v. het chilisalpeter ook tengevolge van zijn gehalte aan natron gun stig werkt. Overigens kan het natrium uit het keukenzout, dat zich in kaïniet onz. bevindt, gedeeltelijk den dienst doen van de kali en gaat het de overtollige water- verdamping der planten tegen. Mij rest nog te wijzen op de aanwezig heid van zwavel en kali in de verschillende kalizouten, beide stoffen, die ook hun eigen aardig nut hebben en waarvan de laatste zeker niet overtollig is. Ziedaar daD een korte opsomming van de werking en het nut van de verschillende bijzaken, die in de kalizouten voorkomen, en die alle bij een bemesting met kaïniet b.v. in den grond gebracht worden. Niet van belang ontbloot is het hierbij nog op te merken, dat enkele dezer stoffen, zooals magnesium b.v. in geen andere meststoffen gevonden worden. Het moet een gerust stelling zijn voor den landbouwer, dat hij bij het gebruik van kalizouten den bodem weer eens voorziet van zeer veel stoffen, waarvan de totale afwezigheid zeker schade lijk zou zijn. Naarmate het koolzaad op den achter grond is getreden, is het karwij zaad op den voorgrond gekomen. Was het vroeger meer beperkt tot nieuwe polders, thans wordt het algemeen verbouwd zoowel op zwaren grond als op lichten en op looprige of zwavelgronden, alhoewel het op zware gronden thuis behoort. Het wordt in 't voorjaar als stekvrucht in de erwten ge zaaid, ook wel eens in paardeboonen, maar daar die er bijna niet zijn, gebeurt dit maar weinig. Het gedijt evenals de klaver het eerste jaar als ondervrucht, terwijl men het tweede jaar oogst. Het is een vrucht die vruchtbaren grond eischt zoodat kunstmeststoffen en wel Chilisalpeter haar in de eerste plaats ten goede komen. Ook kost ze veel van wieden en zuiver houden, zoodat in de eerste plaats vereischte is znivere grond. Nu het braken niet meer bestaat, treedt karwijland, daar dit vroeg geoogst is veelal in de plaats daar de boer zulk land gewoonlijk een braaksel geeft door een goede grondbewerking en stal mest er op te brengeD, die dan voor bijna alle vruchten dienstig is. Veelal zaait men tarwe, gerst of koolzaad. Karwij brengt veel werk mede ten tijde van oogsten, eerst snijden en dan vervolgens in hoopen of stollen zetten om dan met een week of 3 met de machine te dorsehen, zoodat de boer van karwij nog al een goede opbrengst mag hebben, terwijl de prijzen tegenover vroeger laag zijn te noemen. Zij wordt gewoonlijk per 50 KG. verkocht en wordt veelal naar Duitschland verzonden om er kummel van te bereiden. Ook is zij een vrucht die veel moeite kost om schoon te maken, vooral wanneer er graszaad in voorkomt, terwijl zij wanneer ze in bloei staat, een sterken, flauwen, doch volgens deskundigen gezonden reuk verspreidt. Duurt het nog al lang na het bloeien bij koolzaad voor dat men snijden kan, wan neer karwij zaad uitgebloeid is kan men na korten tijd spoedig overgaan tot snijden. Om niet te veel zaad kwjjt te raken, en wanneer men veel heeft, is men genood zaakt te beginnen wanneer het nog groen is, daar in korten tijd, daar het gewoon lijk de warmste tijd van 't jaar is, het gewas overrijp is. X. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: J. d. L. Wz., 19 j. arbeider, Kortgene en A. W., 17 j. timmermansknecht, Heinkenszand, beiden tot 4 m., J. K. Wz., 15 j. werkman, Ierseke, tot 6 w. en P. F. d. W., 36 j. metselaar, Sas van Gent, tot 1 m. gev. straf en E. S., 25 j. schipper en visscher, Graauw en K. v. B. Jz., 19 j. visscher, Arnemuiden, beiden tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandeling van een ambtenaar: M. M., 21 j. C. M., 23 j. en P. W. J. d. J.,23j. arbeiders, Biervliet, ieder tot 9 m. gev. straf; diefstal: J. S. M., 23 j. dienstbode, Zuid- zande, tot f 10 b. s. 10 d. h.; verduistering: K. H., 34 j. hvr. van D- R., tot 2 m. gev. straf, en wederspannigheidJ. L. v. d. D., 27 j. kleer makersknecht, Middelburg, tot 1 m. gev. straf. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting verwezenJ. B. oud 36 jaar, rijksveld wachter, geboren te Maastricht, wonende te Arnemuiden, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij te Arnemuiden in 1902 op verschillende tijdstippen opzettelijk gelden van diverse personen, ontvangen om daar voor opgelegde boeten te betalen bij den ontvanger der registratie te Middelburg, zich heeft toegeëigend en kwitantiën aan personen heeft uitgereikt, valschelijk met den naam van dien ontvanger onderteekend, alles breeder bij voormeld bevelschrift om schreven. Aan den beklaagde is de heer mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Voor hot gerechtshof in d9n Haag werd voortgezet de behandeling van de zaak van een landbouwer uit Biervliet, door de rechtbank te Middelburg tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verzet tegen marechaussees te IJzendijke en wegens het bij de overheid valschelijk een klacht doen in schrift brengen tegen een brigadier, als zou bekl. zijn geslagen met een karabijn. De behandeling dezer zaak was verleden week geschorst, omdat een getuige tl décharge niet was verschenen. Deze thans aan wezig verklaarde niets van de zaak te weten. Advocaat-generaal mr. Reitsma vorderde bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg. Uitspraak 11 Dec. De aanbevelingslijst voor kantonrechter te üoes bestaat uit de heeren mr. A. F. C. Ilupkens van der Eist, substituut-griffier bij de rechtbauk te 's-Gravenhage, C. de Witt Hamer JG.Zn., griffier bij het kanton gerecht te Zierikzee, en K. N. Hengeveld griffier bij het kantongerecht te Oirschot 's-Heerenhoek Gisteravend brak plot seling brand uit bij den heeri P. Raas, in een havorhoop achter de schuurdaar dit geen gering gevaar opleverde voor de aan- grenzendo gebouwen, was de brandspuit spoedig ter plaatse welke na oen kort doch krachtig optreden het vuur meester werd en de schade slechts tot den hoop mocht beperken. 's-Heerenhoek. In de jl. Dinsdag ge houden vergadering van ingelanden van den Nieuwenkraaijertpolder werd gunstig be schikt op het verzoek van den Calamiteuzen- polder Borsele, tot het verleenen eene bij drage in aanleg en onderhoud der verhar ding van de wegen, vanaf den Steiger to Borsele, den Jorjaneweg, Monsterweg, over den Borselsehen dijk, naar de bebouwde kom der gemeente 's Heerenhoek en tevons besloten in de a.s. Mei-vergadering een algemeen plan van wegsverbetering in den Nieuwenkraaijertpolder te behandelen. Rilland. Tot brandmeester werd door Burg. en Weth. benoemd de heer W. F. van Gorsel thans onderbrandmeester en tot onderbrandmeester de heer Corn, de Jager, die evenwel voor zijne benoeming schijnt te hebben bedankt. De commandanten Kritzinger, Joubert en Fouché zijn naar Amerika scheep gegaan Pierpont Morgan de vader der trust, heeft sedert het begin van het jaar de volgende sommen verdiend. De staaltrust verschafte hem meer dan 20 millioen dol lars, de oeeaantrust 2'l2 millioen en door verschillende andere maatschappijen kreeg hij nog 12 millioen, zoodat hij gedurende de 10 eerste maanden van het jaar 1902 41,800000 dollars verdiend heeft dat is ongeveer 102 millioen gulden. Generaal Botha moet wegens catharr het bed houden. Zijn toestand is echter met ernstig. Mevrouw Botha heeft kou gevat, toen zij Zaterdagavond met haar man een schouwburg te Londen bezocht. De bevolking in de Transvaalsche Boerenkampen bedraagt thans nog 13,000, waarvan het grootste deel behoeftig ishet nieuwe gouvernement haast zich, hen, zoodra zij van het noodige materiaal voor zien zijn, naar hunne plaatsen te zenden. Te Pretoria is de krijgswet opgeheven, doch de luitenant-gouverneur behoudt zeer groote machtsbevoegdheid om de orde te kunnen bewaren. Permits worden nog steeds vereischt behalve voor heD, die op den 31en Mei 1902 in het land waren en niet sinds dien datum verbannen zijn ge worden, en voor de krijgsgevangenen. Aan burgers wordt geen permits verstrekt, dan wanneer zij den eed van getrouwheid of eene daarmede gelijkstaande verklaring hebben afgelegd. De luitenant-gouverneur heeft de bevoegdheid om personen, die hij gevaarlijk acht voor den vrede en de rust, uit het land te verbannen. De automobielen-vereeniging van de Vereenigde Staten heeft besloten bij den Bondsraad een voorstel in te dienen, strek kende om, zoowel ten voordeele van het particulier als militair belang een reus- achtigen automobielenweg dwars door Ame rika aan te leggen. Generaal Nelson Miles verdedigt het plan krachtig. Men wil den weg laten beginnen bij Bostonen via Chicago en de Zouimeerstad San Francisco laten loopen. Een blad te Kazan (Rusland) bevat een verhaal van een heidenschen offerdienst, welke onlangs in een dorp van de provincie Kazan heeft plaats gehad. Door de priesters werden bijdragen in boter, melk, zout en meel van de dorps bewoners opgevraagd en op een daarvoor gunstigen dag ging de geheele bevolking uit naar den oever der rivier, waar gebeden tot de regengoden werden opgezonden en een zwaluw, die men gevangen en met boter besmeerd had, werd losgelaten, opdat zij omhoog zou vliegen en hunne gebeden tot de ooren der goden zouden brengen. De dienst eindigde met een maaltijd, waarna de priesters elkaar van den oever in de rivier begonnen te duwen en water over de schare wierpen. Zie ommezijde,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5