I. fl. Boasson Zonen. een Kuis en Erf MEEJHOS SAJET J, Faberij de Jonge, Advertentiën. Gouden en Zilveren werken. een Huis, Schuur en Erf, Gemengde Berichten. PETROLEUM Openbare Verkoopiiig op den Vlissingen Koudekerkschen straatweg, 41 Populiere en 19 Olmeboomen, 81 Populieren. Openbare Verknoping* op Donderdag 4 December 1902, Woonhuis, Schuur, Keet, Arbei derswoning, Erf Tuin, Boomgaard, Bouw- en Weiland ZATERDAG 6 DECEMBER 1902, YERKOOPEN: DINSDAG 2 DECEMBER 1902, 4 zware OLMEN Goes. De Militieraad zal voor deze ge meente zijne zitting houden op Donderdag 11 December 1902, des morgens te 9'/» uren, in het Teliuls voor Militairen, Nieuw- straat G no. 223 te M i d e 1 b u r g. Deze zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent alle lotelingen. In persoon moet voor den militieraad in zijne zitting verschijnen: de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Er wordt op gewezen, dat zij die bij de loting geen redenen van vrijstelling inbrachten dit later bij den militieraad nog kunnen doen, en dat opgave van reclames niet voldoende is, maar door belanghebbenden ten dienende dage bij den militieraad zelf moet geschieden. Hierbij wordt in herinnering gebracht dat het voor de lotelingen, die vrijstelling ver zochten wegens broederdienst zeer gewenscht is persoonlijk voor den militieraad te verschijnen, daar vergissingen in de stukken of nalatigheid door andere omstandigheden, oorzaken kunnen zijn dat zij tot den dienst zouden worden aangewezen, zonder recht op beroep bij Gedeputeerde Staten. Wanneer een loteling, uithoofde van ziekte of gebreken, buiten staat is voor den mi litie-raad te verschijnen, moet daarvan eene ongezegelde geneeskundige verklaring worden overgelegd. Deze verklaring moet opgave bevatten van de woonplaats van dien loteling, en zoo die woonplaats van dien loteling, en zoo die woon plaats buiten de kom van de gemeente is gelegen, van de wijk, buurt of gehucht, waar hij te vinden is, en moet door bemidde ling van den Burgemeester, t ij dig aan den militieraad worden ingezonden. Middelburg. De justitie heeft het noodig geacht een vijftal personon werkzaam op het Bookmakers-kantoor in de Nieuwstraat in arrest te nemen. Gelijk altijd bij zulke gelegenheden loopen er allerlei geruchten, die waarschijnlijk overdreven zijn en zeker niet vóór de instructie door de justitie in te stellen als waarheid kunnen aangenomen worden. Het verduisterde wordt door »men" op vele duizenden geschat. Misschien noen zeer waarschijnlijk weet «men" er evenveel van als wij, en dat isniets. Omtrent bovengenoemden diefstal te Middelburg meldt men nog: Misschien is de heer Stoddart door het volgende feit tot de ontdekking gekomen Voor ruim veertien dagen vond een onzer stadgenooten des avonds op den Dam een geldswaardig papier van 5 p. st. met den naam Stoddart erop. De vinder zond met een begeleidend schrijven het gevondene aan den heer S. Deze liet daarop den vinder uitnoodigen ten zijnen kantore te willen komen, waaraan welwillend werd voldaan. Br werd veel tusschen hen be sproken en aan het eind verzocht de heer S. er geen ruchtbaarheid aan te willen geven, ten einde daardoor eerder den dader of de daders van zeer vele diefstallen te kunnen vinden. Nu deze in handen der justitie is, meende de vinder het wel te mogen openbaren. Als een bewijs op hoe groote schaal de diefstal gepleegd werd, kan dienen dat, naar beweerd wordt, elke week iemand expres de reis van Londen naar Middelburg maakte om de postal-orders en postzegels op te koopen. Naar men zegt, bestond daarvan een soort markt met vasten koers. Wij vinden in het Rott. Nbl. de volgen de historische herinnering uit Middelburg 28 November 1569, Pieter Claesse onthoofd Pieter Claesse, van beroep kleer maker, had Calvinistische preeken aange hoord en tegelijkertijd had hij verzuimd deel te nemen aan de Katholieke kerk plechtigheden. Hij had zich niet ontzien om te spotten met het heilige sacrament en was zelfs zoover gegaan, dat hij had deelgenomen aan de bediening van het Avondmaal door de Calvinisten. Voldoende reden om hem te Middelburg op het schavot te doen sterven. Vlissingen. In de Kamer van Koop handel is niet herkozen de heer Wibaut (overl.) maar moet herstemming plaats heb ben tusschen de heeren Klijberg en Huson. De benoeming tot lid der gezond heidscommissie, die haar zetel heeft te Kruiningen, van de heeren K. J. Blok van Laer en P. Lindenbergh is ingetrokken en in hunne plaats zijn benoemd de heeren M. van Harmeien, industrieel te Ierseke, en M. van der Vliet, veearts te Kruiningen. Te Amersfoort is een politieagent in arrest genomen die des nachts op zijn wacht zijnde, door middel van een inbraak een rij wiel ontvreemdde en bij een opkooper verkocht. Het Fad. verneemt, dat de Regeering besloten heeft bij wet machtiging te vragen tot heffen van een surtaxe op suiker, De wenschelijkheid eener regeling op de vervroegde winkelsluiting maakt een punt van overweging uit tusschen den Minister van Binnenl. Zaken en den Minister van Justitie. Te Aalst is een schippersknecht, doordat zijn boom uitschoot, te water ge raakt en verdronken. Te Mechelen (Limburg) is de zoon van den molenaar met hond en kar te water gereden en eenigen tijd later dood opgehaald. Hij is in deze familie de vijfde, die den dood in het water vond. Een 70-jarige vrouw te Rotter dam, die denzelfden dag het medelijden van enkele stadgenooten had opgewekt in de uitstalling harer armoede, is des avonds dood in hare woning gevonden, ten gevolge van het overmatig gebruik van spiritus. Een vrouw te Helmond, bezig zijnde een kind van een half jaar te verschooneD, had het ongeluk, dat het kind van haar schoot viel, juist in een ketel kokend water, die haar man even naast de kachel had gezet om deze op te stoken. Het kind be kwam zulke hevige brandwonden, dat het spoedig bezweek. Te Rijswijk is een 13-jarige knaap door de stoomtram zoodanig aangereden, tóen hij nog voor deze wilde overloopen, dat hij spoedig aan zijn wonden is overleden. Te Bergen op Zoom heeft, toen de troep infanterie in de kazerne aangetreden stond voor velddienstoefenin gen, een soldaat bij ongeluk met de bajonet zijn linker nevenman in 't oog gestoken, met 't gevolg dat deze dit lichaamsdeel wel kwijt zal zijn. (Men moest die bajo netten in vredestijd ook maar afschaffen). Een diamantbewerker te Amsterdam had den haat opgewekt van een schilders knecht, met wiens vrouw hij in ongeoor loofde verstandhouding stond. Uit wraak wachtte de beleedigde echtgenoot hem op en bracht hem een levensgevaarlijken messteek toe in den buik. Aldaar heelt zich ook een vrouw opgehangen uit hartzeer omdat haar man, die voortdurend zonder werk was, dronken thuis kwam. Te Dordrecht stond een jonge Noor bij het hout lossen aan de de wins aan boord van een stoomschip, toen plotseling zijn kleeren door de poelie gegrepen werden. Vier keer werd de ongelukkige rondgeslingerd. Hij brak een arm en een been, terwijl zijn borstbeen gekneusd werd. Wraak van een afgewezen vrijster Voor 't kantongerecht te Maastricht had zich te verantwoorden een man, die met zijn kar over het land van een ander ge reden had. Zoowel de aanklaagster (een weduwe) als de beklaagde waren aanwezig. 1 )e man hoorde een vonnis tegen zich uit spreken. Na afloop der zaak vroeg de kan tonrechter of de man nog iets tot zijn verdediging wenschte in 't midden te brengen, waarop de beklaagde in zijn dia lect ten antwoord gaf: «Mijnheer de rechter weet u ook, waarom zij mij een proces verbaal heeft laten maken En 't antwoord, dat hijzelf gaf luidde «omdat ik vroeger met haar gevrijd heb, maar ik wilde haar niet." Algemeen gelach Woensdagmiddag zou een echtpaar zich in de Groote Kerk in oud-Delfshaven doen overtrouwen. Tot bijwoning dezer plechtigheid waren een aantal vrienden en kennissen aanwezig, toen bruid en bruide gom, precies op tijd, het kerkgebouw bin nenkwamen. De zetels werden ingenomen en de geheele schare wachtte nu nog slechts op den predikant. Maar de dominé die de plechtigheid zou leiden en uit een naburige gemeente moest komen, liet vergeefs op zich wachten, zoodat na ca. anderhalf uur ademlooze stilte het echtpaar genoodzaakt was onovergetrouwd heen te gaan. Ge lukkig dat een andere predikant, die juist van de classicale vergadering kwam, zich bereid verklaarde het echtpaar thuis over te trouwen. De minister heeft inlichtingen inge wonnen aangaande den gezondheidstoestand van den te Leeuwarden gedetineerden Wie- bren Hogerhuis, welke toestand op dit oogenblik bevredigend, zelfs gunstig mag worden genoemd, zoodat voor het bevor deren der onmiddellijke invrijheidstelling van dezen gedetineerde geen reden bestaat. Verleden week is gelijk reeds kortelijk kon gemeld worden een turf schip dat des Dinsdags van de Lemmer vertrok, door den harden wind en den lagen waterstand vastgeraakt op de punt van het Enkhuizer zand, alwaar het door het kruiende ijs spoedig lek werd en zonk. De beide opvaredden, de ongehuwde schipper en zijn 76-jarige knecht zochten hunne toevlucht in den mast. Zooveel mogelijk maakten zij van het zeil eenige beschutting, doch voor den ouden man was de ellende te groothij was weldra bezweken. Tot Vrijdagmiddag heeft daar de schipper ge zeten, ten prooi aan honger en dorst, met bevroren vceten en handen, met het lijk van den knecht in zijne nabijheid en zelf voortdurend met den dood voor oogen. Ge lukkig werd hij opgemerkt door de post boot welke hem op haren tocht door het ijs van Enk huizen naar Urk heeft verlost en naar het eiland hiacht, -waar hem ter stond warme en schoone kleeding, alsmede logies verleend werd. Ook het lijk werd op Urk aangebracht. Brieven uit Urk kon den ons eerst heden bereiken. De toestand van den schipper blijft hoogst zorgelijk. N. v. d. D. Hanz Holzer, de man die 24 Aug. j.l., met een kruiwagen aan de hand per voet de reis van Culemborg naar Weenen aanvaardde, heeft 't te Mainz moeten op geven. In eene briefkaart, 18 Nov. door hem aan den heer J. Wagemaker te Cu lemborg geschreven, deelt hij mede, dat hij is aangetast door typhus en thans nog te Mainz ligt in het hospitaal. Niemand verliest er iets bij, dat deze dwaze onder neming niet doorgaat. Te Tricht kon men dezer dagen het zeldzame verschijnsel zien, dat een locomotief fungeerde als jaagpaard. Eenige bietenschuiten, bestemd voor de fabriek te Geldermalsen, lagen in de Linge inge vroren. Met een stalen tros werden zij aan de locomotief verbonden, die haar nieuwe taak uitstekend vervulde. Generaal Be la Reij vertoeft op het oogenblik in Miinchen, waar hem een harte lijke ontvangst is ten deel gevallen. Het Beiersche Boeren-hoofdcomité heeft den generaal een som van 33.800 mark over handigd. Hij vertrekt 6 Dec. naar Zuid- Afrika. Een Amerikaansch huwelijk. In de stad St. Nicolaas in de Vereenigde Staten is een jong paar in het huwelijk getreden in een leeuwenkooi. Het gold een wedden schap. De predikant, die het huwelijk in zegende, was zoo voorzichtig om zichzel ven niet in de kooi te wagen. Een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd door de justitie van Liverpool tegen zekeren William Stanton, den ge wezen kassier van een groot Liverpoolsch huis, die sedert Maandag is verdwenen, na een cheque van 96,000 gulden te hebben geïncasseerd. Er is uitgekomen dat ver scheidene millioenen in de kas ontbraken. Een geheel dorp in Tyrol, Matsch, bij Móran gelegen, is door brand verwoest. Eene Tyroolsche, die haar man wilde wreken, heeft eenvoudig haar eigen huis en al de woningen van hare dorpsgenooten in brand gestoken. Daar al de huizen van hout waren, was van het dorp weldra niet veel meer over en werden 800 personen dakloos. Zes petroleumreservoirs, die ongeveer 750000 puds petroleum bevatten, staan, naar uit Odessa wordt gemeld, in den omtrek van de stad in vlammen. Er waait een krachtige wind en de brand levert een prachtig gezicht op. Een ergerlijke dwaling van de Zwitser- sche politie. Een teringlijder, op reis van Hamburg naar Davos, overnachtte in een hotel te Bazel. Den volgenden ochtend reed hij met den hotelomnibus naar het station, 's avonds zou hij in Davos aankomen. De portier van bet hotel zette twee koffers van een anderen logé die naar Biel moest, in denzelfden omnibus. Bij aankomst dacht de conducteur dat die koffers van den zieke waren en plaatste ze in diens spoor wegcoupé in het net. De patient vond het wel vreemd, die bagage daar te zien liggen, omdat er geen medereizigers in zijn com partiment waren, maar hij dachtde eige naar zou op het laatste moment in een anderen wagen hebben plaats genomen. De teringlijder, vermoeid van de reis, ging aan het station te Zürich zich wat ver- frisschen. In het restaurant werd hij plot seling gearresteerdde agenten verklaar den: er was uit Bazel telegrafisch bericht gekomen dat hij de twee koffers gestolen had. De zieke bezwoer de mannen ontsteld dat hij onschuldig was, liet zijn papieren zien, zjjn pas, en een brief van een hotel houder te Davos. En om der wille van zijn zwakte smeekte hij hem tegen een borgstelling van de 700 fr. die hij bij zich had, in vrijheid te laten. Maar niets hielp als dief werd hij tusschen de twee agenten in de derde klas naar Bazel teruggevoerd. Hier kwam bij 's avonds doodop aan, en werd in een cel gesloten. De ongelukkige voelde zich zóó ziek, dat hij de beambten bad om een dokter te laten halen, maar zij weigerden, zeggende dat hij niet in een sanatorium maar in de gevangenis zat. De arme teringlijder moest in de cel over nachten; den volgenden ochtend werd hij pas in verhoor genomentoen bleek zijn onschuld dadelijk zonneklaar, waarop bij zonder meer werd losgelaten. In een hevige koorts arriveerde de patient dien avond nog te Davos. Hij was vreeselijk opge wonden. Zijn dokter zag den toestand hoogst ernstig in 's Nachts kreeg hij een bloed spuwing. Twee dagen later stierf hij. Hij laat een jonge weduwe met verscheidene kinderen in Hamburg achter. Uit de Kaapkolonie. Men zal zich het geval herinneren van ds. Vlok uit de Kaap kolonie (Piguetberg), die wegens zijn loya listische houding door zijne gemeente tot ontslagname gedwongen werd. Natuurlijk is dit koren op den molen van velen in Engeland en ook van de Jingopartij in Zuid-Afrika, die verontwaardigd is dat iemand, die zich aan Engeland trouw betoonde, nu de oorlog door het moederland is gewonnen en de vrede nog geen zes maanden gesloten, aldus kon behandeld worden. En om de pil nog bitterder te maken, heeft ds. Vlok zelve verklaard dat hij door zijne rechters, de predikanten die zijn gedrag moesten beoordeelen, behandeld is geworden met al den takt en de wel willendheid, die hg van broeders mocht verwachten Uit Transvaal. De «Petit Bleu" be weert, dat vele Basuto's, wonende in het Oosten van den Oranje-Vrijstaat, een op roerige houding jegens Engeland aan den dag leggen wegens pogingen om hen te ontwapenen. Lord Milner zal op zijne in spectiereis door den OraDje-Vrijstaat het hoofd der Basuto's, Lerothodi, ontmoeten om het geschil bij te leggen. Zooals de toestand nu is, kan hij niet blijven, daar de Boeren, die zelf ontwapend zijn, niet in de nabijheid willen wonen van gewapende Kaf fers. En dat zij hierin gelgk hebben, zal een ieder, die de houding van Kaffers tegen over Boeren in den laatsten oorlog heeft nagegaan, moeten erkennen. Een goede vangst heeft de politie te München gedaaD, door de arrestatie van drie inbrekers en vijf helers en helerinnen. Deze heeren en dames legden zich in het bijzonder toe op het berooven van pastorieën in Beieren, tijdens de godsdienstoefeningen. Drie der gelijke inbraken zijn reeds als door hen gepleegd, geconstateerdvan een groot aan tal anderen worden zij evenwel verdacht. De bende was gewapend met revolvers, degenstokken en dolken en had een Hinken voorraad buskruit bij zich om brandkasten te doen springen. Reeds hadden zij vele schuldbekentenissen van hooge waarde ge stolen. De aanvoerder der bende is eigenaar van een groot aantal huizen. Verdere Gemengde Berichten in het Bijvoegsel. V Getrouwd: JACOBUS PIETER VAN MELLE, Ned. Herv. Pred., Weduwnaar van Maria Duvekot en MAATJE DUVEKOT, die, ook namens de wederzijdsche familie, harteljjk danken voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Goes, 27 Nov. '02. Den 29 November a. s. hoopt onze geachte oom JAN BRAAM zijn 80sten geboortedag te her denken. Zijn neef en nicht, JACOB BRAAM. KLAZINA BRAAM DE Goïfaü. Waarde. Heden overleed, na een langdurig lijden, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote en Moeder JANNETJE LINDENBERGH, in den ouderdom van 53 jaar en ruim 9 maanden. Haar bedroefde Echtgenoot, ADRIAAN DE GROENE Wz, en kinderen. Wemeldinge, 23 Nov. 1902. Algemeene Kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belang stelling op den 24 Nov. door ons ontvan gen, betuigen wij onzen hartelijken dank. K. J. VAN DE WAL. C. VAN DE WAL-Filius. Kapelle, 26 Nov. 1902. Voor de vele blijken van belang stelling, en hartelijke deelneming ons be toond, gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde dochter en zuster ELIZABETH, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. P. GEERSE, Vrouw en kinderen. Serooskerke, 26 Nov. 1902. Bij dezen betuig ik mijn hartelijken dank voor de belangstelling ondervonden, bij het overig den van mgne geliefde echt genoote. C. VAN STRIEN. Wolphaartsdgk, 29 Nov. 1902. Allen die blijken van belangstelling hebben betoond, gedurende de ziekte en na het overigden van onzen geliefden broe der en behuwdbroeder JACOB POPPE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. POPPE. Grijpskerke, 29 Nov. 1902. VERKRIJGBAAR BIJ 10 Liter 65 cent5 Liter 34 cent. Per Vat f6,25 de 100 Liter. LOUWERSE, Heerengr. Middelburg. 5 URLIM'S PATENTSTIJFSEL t in alle plaatsen van ons vaderland te verkrijgen. Koog a/d. Zaan. 20 JACOB B V IJ VIS. FABRIKANT VAN ONTVANGEN: een ruime sorteering Artikelen, zeer geschikt voor St. Nicolaascadeaux. Wegens de vele aanvragen bericht ik, dat er weder een zending Klokjes van ƒ1.40 onderweg is. TE KOOP ter grootte van 100 roeden, gelegen onder de gemeente Koudekerke. Te bezichtigen en te bevragen op 8 Dec. a. s. van 9 tot 12 en 1 tot 3 uur, bij P. BOONE Jz., Koudekerke. door het bestuur van den weg op den 8 DECEMBER 1902, des voormiddags te 10 uren, in het „Lange Rek", bij den Tol, te Koudekerke, van en te 11 uren, in het „Lange Rek", bij de nieuwe begraafplaats te Vlis singen, van De boomen zijn allen gekandelaard. 's voormiddags te 10 uren te Goes in de «Prins van Oranje", voor de erven van de wed. M. Nieuwenhuijse, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van EENE bestaande in: in goeden staat verkeerend in de gemeente Kloetinge, groot 16 H.A. 23 A. 96 c.A. Te aanvaarden de gebouwen in Maart a. s., de landerijen bij de betaling. Catalogi met kaart zijn te bekomen bij den Notaris van 18 November af. De Notaris J. W. VERHULST zal op des namiddags ten twee uur, in het koffiehuis „De Vriendschap" te Arne- muiden, in het openbaar in het Roomsche straatje aldaar, wijk A no. 41. Daags vóór en op den ver koopdag te zien. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris Mr. JAN LOEPF zal Zaterdag 20 December 1902, des namiddags om 2 uur, te KOUDEKERKE, by JANROOSE in het openbaar te koop aanbieden lo. 1.2260 H. A. (3 g. 47 r.) WEI LAND, onder Koudekerke, aan den straatweg naar Middelburg, bij „De Broodkist". Verhuurd voor f 99,in het jaar, tot 25 Nov. 1903. 2o. 0.5330 H. A. (I g. 107 r.) WEI LAND, onder Grijpskerke, aan het wegeling van Buttinge. Verhuurd voor f 32.42 tot 25 Nov. 1905. 3o. 0.7000 H. A. (1 g. 235 r.) WEI LAND, onder Grijpskerke, tegeu en ten Oosten van perc. 2. Verhuurd voor f 42.58, tot 25 Nov. 1905. Samenvoeging van de perc. 2 en 3. Ziet de aanplakbiljetten. Nadere inlichtingen en aanplakbiljetten geeft de Notaris te zijnen kantore te Kou dekerke. De Notaris A. M. TAK zal op voormiddags te 10 uren, in het open baar verkoopen: op de de hofstede »Ter Mee", onder Oostkapelie, en eene groote partij zware Canada Populieren Boomen. En daarna op de hofstede «Ter Linde" onder Serooskerke eene groote partij zware Olmen- en zware Canada Populieren Boomen en eene partij HAKHOUT en TRONKEN aan den Leidijk. COUPE. Wegens afschaffing en plaatsgebrek te koop een in zeer goeden staat zjjnde Coupé, zeer geschikt voor H.H. Doctoren. Fr. br. no. 325 a/h. Algemeen Zuid- Hollandsch Advertentiebureau C. BROU WER, Den Haag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2