NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 26. 1902. Zaterdag 29 November. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH V ERSeHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Brochure-Anema. NAAR SCHOOL. R i L AII Bekendmaking. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en v vn van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij vestigden er reeds de aandacht op hoe in de brochure van mr. Anema werd aangetoond, tegenover de klachten in een deel onzer pers over het achterwege blijven van voorstellen tot geheele vrijmaking van het lager onderwijs, dat men aan een coalitie- Kabinetzooals het tegenwoordige) niet die eischen mag stellen, die alleen aan een zuiver antirevolutionair Kabinet hunnen gesteld worden. Na de stembusoverwinning in 1901 was er tweeërlei mogelijkheid. «Die tweëerlei mogelijkheid was, of de meer behoudende elementen van alle partijen tegenover de vereenigde meer ge avanceerde elementen öf een partij-groepee ring naar die dieper liggende levensbe ginselen, waarop ten slotte ook onze staatkunde en maatschappelijke grondstel lingen berusten. Onder die omstandigheden was de keus niet moeilijk. Hoezeer er zonder twijfel een neutrale zone is, waarop ook samenwerking mogelijk is met anders denkenden, en wel met zulke andersden kenden, die in beginsel en uitgangspunt lijnrecht tegenover u staan, toch stuit ge zamenlijke arbeid in ééne meerderheid op te groote bezwaren. Zal sociale wetgeving werkelijk ingrijpende verbetering aanbren gen, dan moet ze steunen op één leidenden gedachtengang. En nu: al wordt er van meer democratische zijde onder de niet- belijdende en van meer democratische zijde onder de belijdende partijen gelijkelijk krachtig aangrijpen van het sociale vraag stuk met warmte bepleit, het leidend stel grondgedachten, dat van weerszijden voorzit, loopt in principe te sterk uiteen, dan dat vrnchtbare samenwerking als verbonden meerderheid doeltreffende verbetering zou hebben gebracht. Zoodanige combinatiën tusschen de democratische elementen van tegenovergesteld levensbeginsel zouden zon der twijfel de voorkeur verdienen voor hen, voor wie ten slotte de geestelijke grondge dachte bijzaak is als ze maar materieel vooruit gaan. Maar zoo denken onze anti revolutionaire mannen er niet over. Yoor 1) FEUILLETON. I. Gebrek aan inzicht. »Weet je wel, man, dat we van de week den dominé te wachten hebben?" vroeg vrouw Yolders op zekeren avond. «Neen, dat wist ik niet. Komt hij met zijn vrouw?" »Wel neen, dominé komt ditmaal ook eens voor zaken. Er is besloten, zoo je weet, hier een Christelijke School op te richten en nu worden er gelden ingezameld, vrijwillige bij dragen voor jaarlijks of voor in eens." «Zoo, dat wist ik nietmaar waarom vertel je dat zoo?" «Ik dacht, dominé kon wel eens komen, als je niet thuis was; we konden dus wel eens afspreken wat we zullen bijdragen of in-eens-geven." «Ja, daar zou ik eerst nog eens over moeten denken." »'k Ben blij dat er een Christelijke School komtik voor mij, heb er wel wat voor over, hoor 't Zou mij wat waard zijn, zoo er Christelijk onderwijs gegeven werd tegen dat Mina naar school moet «Ja, maar zoo'n school is zoo gauw niet klaar, daar verloopt nog heel wat tijd over. Geloof dat maarEn als Mina nu eenmaal al op de Openbare School is, en ze leert er goed, dan zie ik er de noodzakelijkheid nog niet van in, haar er af te nemen en op de Christelijke te doen." »Nu, ik wel «Je begrijpt dat de Openbare School heel wat voordeeliger is ook Dit feuilleton zijn eenige bladzijden uit ,,Moedereere en Kinderplicht" door Anthonia Margaretha Middelburg K. Ie Cointre. Men leze het en late het lezen. wie vóór alles het beginsel wenscht hoog te houden, staat de zaak gansch anders. En nu heeft de ondervinding in dezen ons wijze lessen gegeven. De gedeeltelijke proef toch, in '94 genomen, heeft over tuigend getoond, dat men zulk samenwerken aan de overzij opvat als mochten wij steeds als hulptroepen dienst doen en als kwam hun toe het dragen der banier. Die parti- ëele samenwerking onzerzijds werd kortweg geboekt als aanvaarding van de staatkundige beginselen der tegenstanders. Een hernieu wing van deze of dergelijke combinatie was dus thans uitgesloten. Wat in '94 oen in 't belang der zaak verplichte proefneming was, zou in 1901 na het kennen der resultaten schuldige en roekelooze plichtverzaking zijn geweest. Er was derhalve geen keus. Patrimonium's voorzitter, de heer van Yliet, zette het standpunt onzer anti-revolutionaire werk lieden, ten gevolge der opgedane ondervin ding thans welbewust ingenomen, bij de algemeene beraadslagingen over de staatsbe- grooting ten vorigenjare treffend en keurig uiteen. De persoon van onzen Premier waar borgt onzen werklieden dat voor hun belangen getrouw zal worden gewaakt en do jongste troonrede geeft dan ook in dezen gansch geen dubbelzinnig geluid. Slechts vergete men niet en dat was het waarop ik wilde wijzen, dat men geen overdreven verwach tingen koestere en geen overdreven eischen stelle. Het huidige ministerie is een naar zuiveren regel tot stand gekomen coalitie kabinet, niets minder, maar ook niets meer. In de meerderheid waarop dat ministerie steunt, neemt de anti-revolutionaire partij een beteekenende plaats in en derhalve mag billijkerwijs worden verwacht dat, wanneer de legislatieve periode van vier jaren zal zijn verstreken, aan een deel harer staat kundige en sociale wenschen zal zijn tege moet gekomen." In dit betoog wordt de toestand, waarin wij door den uitslag der verkiezingen in 1901 gekomen waren, zeer juist geschetst en duidelijk bewezen, dat alleen een coalitier kabinet mogelijk was. De schrijver zet verder uiteen welke de houding van de anti-revolutionaire Kamer- »Dat kan wel zijn, maar we zouden toch ons kind niet op de Openbare School kunnen en mogen laten, zoodra er een Christelijke School is. Zelfs om 't voordeel zouden we 't niet mogen doen, we zouden niet ver antwoord zijn." »Tu, tu, dat geef ik nog zoo voetstoots niet toe. Gerrit heeft toch altijd goed ge leerd, al was 't dan geen Christelijke School, en Lena ook, hoor Ik zie niet in, waarom 't eene kind zoo veel meer geld zou moeten kosten dan 't andeie. »Omdat er toen nog geen School met den Bijbel was anders zou Gerrit nooit op een Openbare School gegaan hebben, dit verzeker ik je." »Ja, dat kan wel »Stil, daar komt volk aan, laten we er nu maar niet over door praten." De klink van de deur werd opgelicht en Ds. van Limbeek trad binnen, ver gezeld van een bestuurslid der pas opge richte Schoolvereeniging. De laatste droeg in de gehandschoende hand een open schaal. Wel, heb ik van mijn leven zei Vol ders lachend opstaand. «Dat is al héél toevallig Ja dominé, we hadden het net over u en over 't doel van uw komst. Maar neemt u eerst plaats, dan kunnen we er eens op ons gemak over praten «Kom aan, dan kan ik hier met de deur in 't huis vallen, want ge weet dan toch waarvoor wij komen. Zoo, hadt ge het er juist samen over, en waart ge 't nog al eens ten opzichte van de noodzakelijkheid van 't Christelijk onderwijs *Nu," zei Volders, terwijl hij een be denkelijk gezicht trok«dat we 't oraeens waren, zou ik niet durven zeggen, maar toch waren we t ook niet heelemaal eens. Ik beweer, dat, al kwam er een Christe lijke School, niemand ons zou kunnen noodzaken, er Mientje heen te zenden." leden tegenover het kabinet dient te zijn. Niet ministrieel tors et travers; maar dragers van antirev. beginselen gelijk de schrijver het in de volgende juiste woorden teruggeeft De verhouding tusschen de anti-revolu tionaire Kamerpartij en het kabinet is, zooals ik zeide, zonder eenige stoornis volkomen eendrachtig geweest, daargelaten nu het door misverstand min gelukkig oogenblik van spanning tusschen Breukelen's be kwamen afgevaardigde en den meer krach- tigen en pittigen, dan concilianten minister van oorlog. Er is, met het oog èn op het programma van beginselen èn op het programma van actie èn op dat van urgentie niet eenige de minste reden, aan het kabinet niet het volste vertrouwen te schenken en en krachtig steun te bieden. Eén ding worde daarbij nietuit het oog verloren. Het zittende kabinet is een coalitie-kabinet, en het wezen van elk zulk een coalitie kabinet uitgaand onderwerp is, dat het steeds een compromis vormt tusschen de divergeerende opinies van de representanten der verschillende groepen waaruit de wer kende meerderheid is saamgesteld. En nu rust, naar het mij wil voorkomen, op onze mannen in do Kamer de plicht, om ter zake van elk principieel ingrijpend wetsontwerp, dat door het kabinet wordt aangeboden, steeds eerst on voor alles de zuiver anti-revolutionaire, de zuiver cal vinistische beginselen op den voorgrond te stellener dan op te wijzen, in hoeverre het ingediend ontwerp het karakter ver toont van een compromis, vervolgens na te gaan, of het compromis is te rechtvaardigen op grond van den rechtmatigen invloed der andere samenwerkende groepen, om op dien grond den steun te bieden, waarop het kabinet aanspraak heeft. Voor niemand zal zoodanige houding aangenamer zijn dan voor den Premier. Een principieele na tuur als de zijne moet het weldadig aandoen, van de banken, waarop hij zoo menigmaal in den politieken storm het dundoek der beginselen deed flapperen in het licht, de anti-revolutionaire principiën zuiver en onvervalscht te hooren verkon digen. Niet ministerieel a tort et travers, »En was u 't daar niet mede eens, vrouw Volders »In 't geheel nietik geloof, dat, indien or Christelijk onderwijs gegeven wordt, wij het ons kind niet zouden mogen onthouden." «Dan ben ik het met u eens, hoor «En ik ookzei de andere bezoeker. »Dan zal ik het kwaad te verantwoorden hebben, drie tegen één, dat gaat niet." zei Volders, die niet erg van redetwisten hield. «Dat is mischien wel eens goed voor je," lachte zijn vrouw, »want je bent op het punt van de school niet erg zuiver hoor «Geen mensch kan je dwingen, hoor, dat zeg ik maar we leven in een vrij gevoch ten land," hield Volders vol. «Dwingen kan niemand je, maar overreden misschien tvèl, en overtuigen kan de Hei lige Schrift je." »Dat zou u me dan eerst nog eens dui delijk moeten maken." »Je herinnert je toch, dat er hier verleden najaar een rede over 't Christelijk onderwijs gehouden is Toen was je toch zeker ook in de kerk 't Is merkwaardig zooveel die ééne rede uitgewerkt heeft onder Gods zegen. Er is een heele opwaking onder 't volk gekomen, dat hoort men algemeen. Maar herinnert gij u waarlijk niets meer, van wat er toen zoo al in 't midden is gebracht »Om u de waarheid te zeggen, dominé, ben ik wel present geweest naar het lichaam, maar niet naar den geest. Mijn hoofd en hart was toen vol met andere dingen." »Ah zoo 't Is nog al een gulle beken tenis van u, dat moet ik zeggen. Ik her inner mij nog zeer goed dat de spreker mij vertelde, van die preek bizondere studie te hebben gemaakt, en dat hij ze met veel opgewektheid hier heeft uitgesproken, 't Zou hem dus tot verootmoediging kunnen dienen, indien hij hoordo dat er iemand onder zijn maar dragers der anti-revolutionaire begin selen, en als zoodanig dankbaar meewer kend aan wat met dit naar zuiveren regel opgetreden coalitie-kabinet bereikbaar en te verwezenlijken is. Vat onze Kamer-fractie hare taak aldus op, dan is, naar ik meen, er alle reden, om de toekomst met het volste vertrouwen tegemoet te gaan." Wij hadden deze beide lange citaten noodig ter voorbereiding voor het antwoord der regeering, waarop wij in een volgend nummer nog wenschen te komen. Nieuwstijding uit 'sHertogenboscli. In het Ortheneinde c 386 te 's Hertogen bosch woont juffrouw Wubbels die aan onzen verslaggever eenige mededeelingen heeft willen doen ter bevestiging van het aan ons toegezonden schrijven en zij kon niet na laten haar lof uit te spreken omtrent het middel dat een einde aan haar lijden gemaakt heeft. Ik leed, zoo ging zij voort aan algomeene zwakte, aan bloedarmoede. De ziekte was langzamerhand toegenomen en gedurende oen jaar was ik kwijnende Hare echtgenoot had ons vooraf geschreven dat zij sedert lange jaren klaagde over pijnen in rug en lenden, dat zij bij de minste inspanning vermoeid was en erg aangehaald met zen uwen en thans geheel en al hersteld is. Juffr. WUBBELS, volgens portret. Aan onze verslaggever verhaalde zij dat de eetlust slechts was geweest, de spijs- gehoor was geweest die bijna den geheelen avond met zijn gedachten elders vertoefd had. Er is dus ook dien av.ond weer een deel des zaads bij den weg gevallen. En toch heeft Jezus zoo ernstig gewaarschuwd wie ooren heeft om te hooren, die hoore Hoe is het anders mogelijk, dat gij, die over 't algemeen nog al goed inzicht hebt in de dingen van het Koninkrijk Gods, niets voelt voor de noodzakelijkheid van het Christelijk onderwijs?" «Als de onderwijzer van de Openbare School nu een in 't oog vallend goddeloos mensch was, of een vloeker of zoo iets, maar hij is een hoogst fatsoenlijk man, die zelf den Bijbel niet eens heelemaal ver werpt «Dat doet er niets toe, al las hij zelfs driemaal per dag hardop uit den Bijbel voor in zijn gezin al bad en dankte hij hardop, dan mocht hij zulks toch in de school nooit doen." »Ik wil maar zeggen, dominé, dat zoo'n onderwijzer dan toch nooit een nadeeligen invloed op zijn leerlingen uit zou kunnen oefenen." «Dat zou hij toch!" »Dat zou u mij eerst eens moeten be wijzen 1" «Oogenblikkelijk, zoo je wiltde kinderen zouden denken: meester gelooft wel aan God, maar meester wil het voor ons niet wetenzij zouden dus ook leeren hun geloof te bedekken en geheim te houden." «Nu, ja «Kent gij vele oprechte Christenen, die met hart en ziel de Staatsschool dienen Kent gij er vele, of één of geen één «Ja, oprechte Christenen, nu eischt gij zooveel «Durft gij aan iemand anders uw kind toevertrouwen, zooveel jaren achtereen? Ik niet!" vertering ging onregelmatig, van tijd tot tijd maagkramp, kortademing, duizeling, slapelooze nachten en de weinige slaap die mij eenige verkwikking kon bezorgen werd daarenboven noch met akelige droomen verstoord. Ook had ik last van hoofdpijn, oorsuizingen, en klaagde steeds over koude handen en voeten. Wat ik er ook voor aangewend heb, niets mocht baten ik be gon zelfs aan mijne genezing te wanhopen, hetgeen mij dikwijls zeer treurig stemde. Op zekeren dag een boekje in handen krijgende, dat talrijke genezingen behan delde in de zelfde gevallen als 't mijne, ben ik ook tot het gebruik der Pinkpillen over gegaan, en thans gevoel ik mij ge lukkig, mijn gevorderden leeftijd in aan merking genomen U te verklaren dat ik geheel en al genezen ben. Gij moogt het gerust aan een ieder bekend maken. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zjj uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepot houder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Goes. Het op 24 November 1902 aan gekondigde verbod van het met beladen voer tuigen berijden der kunstwegen in deze provin cie, treedt buiten werking met middernacht tusschen den 28en en den 29en November 1902. Volders zocht naar een antwoord: maar wist zoo gauw niet wat te zeggen. Het gesprek verveelde hemhij gevoelde goed dat hij niet tegen dominé opgewassen was. Om dus een eind aan 't gesprek te krijgen trok hij zijn beurs uit den zak en zeide, als om alles weer goed te maken «Er ligt natuurlijk veel goeds in de zaak die u voorstaat. Ik heb ook niet bedoeld dat ik er mij heelemaal aan onttrekken wil. Ik wil er ook graag iets aan geven, al was 't alleen maar om uwentwille. Een gift in eens te storten voor een goede zaak, is nog heel iets anders, dan vrijwillig zes of zeven jaar aan één stuk, iedere week bijna eens zooveel aan schoolgeld uit te keeren dan strikt noodzakelijk is." Volders stak de hand uit om een zilver stuk op de schaal te werpen, die hem reeds toegereikt werd door dominé's begeleider. Doch de predikant trad tusschenbeide en zei op koelen toon «Dank u, Volders, ik wensch die gift niet in ontvangst te nemen." «Hoe nu, is 't soms niet genoeg klonk het min of meer scherp. «Dat zult ge zelf het beste weten, daar over oordeel ik niet. 't Is niet, wijl de gave te gering is, dat ik haar niet wil aanvaarden. Heeft met de Christus zelf eens aangetoond dat twee kleine penningen voor Hem meer waarde kunnen hebben dan groote sommen gelds? Het komt er niet op aan hoeveel wij geven, maar wèl 't hoeveelste gedeelte van ons eigendom wij geven en ook waarom wij het geven. Gij geeft, zooals gij zelf zegt, grootendeels om mijnentwillege denkt in uw hart't is dominé zelf, ik wil hem niet beleedigen door hem onverrichter zake voorbij te zenden Is het niet zoo „Ik kan 't niet heelemaal ontkennen". Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1