Kerknieuws, Schoolnieuws, Gemengde Berichten. den stoffelijken achteruitgang der inlandsche bevolking op Java moge gemeld worden dat de bevolking daar in de laatste halve eeuw is toegenomen met 45 pet. Het aantal consumenten is alzoo, naar 's ministers meening, te zeer onevenredig geworden aan de productie. Terwijl Staalman 't uit den treure loopt te vertellen dat de antirevolutionaire partij zich verkocht heeft aan conservatieven en aristocraten, vertelt dr. de Visser bij de aanbeveling van den chr. historischen can didaat aan de Leidseho kiezers dat de anti revolutionaire partij de democratie dient en te veel vooruit streeft in een richting gansch tegengesteld aan die der aristocratie en van het conservatisme. Zou dit somwijlen ook voor de «ontiuste" geestverwanten een bewijs te meer kunnen zijn dat de antirevolutionaire partij in 't goede spoor is Tenminste aristocraat en democraat, voor uitstrevend en behoudend tegelijk zijn, gaat of heel slecht en bevredigt niemand, of heel goed en komt dan de gansche natie in al haar rangen en standen ten goede. Friedrich Alfred Krupp, de Kanonnen- koning, te Essen, is Zaterdagmorgen 6 uur door een beroerte overvallen en 's middags 3 uur overleden. Hij was slechts 48 jaar oud geworden. Zijn grootvader, Friedrich, als een werk man begonnen, is de stichter der wereld beroemde gietstaalfabriek, die door den vader, Alfied, van den nn overledene tot een machtig bedrijf en een industrieel centrum van meer dan honderdduizend inwoners word ontwikkeld. In het jaar 1811 vestigde zich in het stadje Essen, niet ver van den Eijn gelegen, Frederik Krupp, en richtte daar een ijzer gieterij op met 8 ovens. Maar het ging hem niet gunstig en toen hij in 182G stierf, verkeerden zijn zaken in hachelijken toe stand. Het twaalftal werklieden, in zijn dienst, bleef echter de zaak trouw en door hun ijver, toewijding en werkkracht wisten zij de gieterij voor ondergang te behoeden en te bewaren voor Alfred Krupp, die bij den dood zijns vaders slechts 14 jaren telde. Verscheiden jaren vol strijd gingen voorbij, totdat de zaken in 1847 eon gun stiger loop nimen, toen het Alfred Krupp gelukt was, slalen vuurmonden te vervaar digen. In 1853 deed de uitvinding van vuurmonden, versterkt door uit één stnk gesmede gietstalen ringen, de firma die ontzaglijk hooge vlucht nemen, die ze thans nog bezit en die haar tot een der grootste inrichtingen der wereld en zeker tot de grootste van Europa heeft gemaakt. Het aantal personen, aan de Krupp- fabrieken werkzaam, bedraagt thanJ ruim 40,000. In plaats van de acht ovens van 1818 zijn thans 564 hoogovens in wei king. Het kolenverbruik is tot de ontzettende hoeveelheid van 400 wagons per dag ge klommen, wat, de wagon berekend op 10 ton, een jaarlijksch kolenverbruik aanwijst van bijna anderhalf millioen ton Meer dan 40,000 gaspitten verslinden per jaar 17,000,000 M:,.gas. Voorts zijn 114 stoom hamers aanwezig, waarvan de twee grootste Max en Fritz zijn gedoopt. Deze laatste doet met zijn reuzengewicht van 50,000 kilo's alles voor zich buigen, en is langen tijd geweest, is misschien nog de grootste stoomhamer van de wereld. Onder vele technische bijzonderheden omtrent de Krupp'sche stichting trekt de aandacht een klein huisje, weleer de woon plaats der lamilie Krupp. Omgeven door rijen ontzaglijke gebouwen, overschaduwd door reuzensehoorsteenen, waarvan één het in zijn val zou verpletteren, gelijk een bergsehuiving een Zwitsersch dorp ver woest, legt het een merkwaardig getuigenis af van het genie van Alfred Krupp, wiens werkkracht al die gebouwen verrijzen deed en duizenden menschen het levenonderhoud heeft verschaft. Hoog in eere wordt dit huis gehouden. „Dit huisje zoo schreef Alfred Krupp zijn wij gaan bewonen in 1882, nadat mijn vader, zonder gunstig gevolg, zijn geld, gezondheid en leven had opgeofferd voor de uitvinding van hot vloeibaar maken van staal. Deze oescheiJen woning was toen het eenig vei blijf van geheel onze familie. Vele jaren heb ik daar met de mijnen in kommer en zorg doorgebrachtmijn vader verliet het huis voor ziju graf den 28en October 1826; honderden nachten heb ik op een zolderkamer doorgebracht, in slape loosheid, in kommer en koortsigen angst, zonder veel hoop op de toekomst. Daar werden ook mijn verwachtingen vervuld, daar eindelijk heb ik mijn meest stout moedige droomen werkelijkheid zien worden. Dit nederig huis moet steeds zorgvuldig worden onderhouden en in denzelfden toestand blijven, waarin het aanvankelijk was. Ik verlang, dat zoolang de fabriek zal bestaan, ook dit huis in stand zal worden gehouden, en dat, evenals ik, ook mijn op volgers dit huis zullen beschouwen als de wieg van de groote onderneming. Moge dit nederig huis met zijn geschiedenis moed geven aan den kleinmoedige, hem leeren het kleine niet te verachten en hem vrij waren voor den hoogmoed." De man, die deze schoone, leerzame woorden in zijn testament schreef, die het gebrek van nabij gekend heeft, was op het laatst van zijn leven de hoogst aangeslagene in de Pruisische inkomstenbelasting voor een bedrag van ruim f 10,000,000. Op het voetstuk van het standbeeld dat Een ton steenkolen is 1016 K.G. het personeel na Alfred's dood (14 Juli 1887) voor hem oprichtte, staan Goethe's woorden «dat de mensch edelmoedig zij, weldadig en goed", vreemd contrast voor waar op een plaats waar men de vernie- londe waponen voor den krijg van mensch tegen mensch smeedt. Aan den thans gestorven kleinzoon Frie drich Krupp was het gegeven, door de knapste ingenieurs aan zijn fabriek te ver binden, bet etablissement van Essen tot steeds hoogeren bloei te brengen. Behalve kanonnen en pantserplaten, giet en smeedt men daar ook spoorrails, allerlei onder- deelen van machinerieën, enz. Maar de groote renommee van Essen blijven toch de kanonnen en bepantseringen. Er is een voortdurende strijd in die fabriek, als 't ware het symbool van den oorlog. Nau- wolijks heeft Krupp een nieuw kanon uit gevonden, welks projectiel in aanvankelijke snelheid en energio het tot nu toe bestaande in de schaduw stelt en alle bestaand pantser doorboort, of men tracht weer dat kanon werkeloos te maken, door te peinzen over een pantser, waartegen op zijn beurt het projectiel machteloos bljjken moet. Hij is gestorven op het moment, dat men zeggen kan, dat het laatst door hem uitgevonden pantser alle bestaande pantseringen over treft en dat zijn proces het van Harvey in weerstandsvermogen wint. De naam van Krupp word juist dezer dagen op onaangename wijze genoemd in zekero Capri-onthullingen, die hem aan leiding gaven het blad Vorwarts wegens laster te vervolgen en hem een stuk aan de Köln. Ztg. deden schrijven, waarin de oorsprong vac die beschuldigingen werd toegelicht. /Nieuwe Courant Uit de Tweede Kamer. Hot glanspunt van den dag Donderdag aan de Indische begrooting besteed was de rede van den Minister van Koloniën. De N. R. C. vertolkt haar indruk in deze vleiende woorden „We kunnen niets anders dan verklaren, dat de rede, waarmede de Minister van Koloniën de sprekers tegemoet trad, een zeer gunstigen indruk maakte. Keurig in den vorm, bescheiden, maar toch getuigend van energie en vasten wil, warm zonder weekelijk te worden, moet de indruk reeds vroeger verkregen versterkt zijn, dat in dezen spreker huist een man van karakter, die op de belangrijke plaats doorhem in genomen, onze koloniale politiek met vast beradenheid zal weten to sturen, in de richting, die daarvoor nu vrij algemeen wordt geeiseht, de politiek van zedelijke verplichting, de politiek die er op uit is de inlandsche bevolking onzer koloniën zoo wel zedelijk als stoffelijk te verheffen." Vergeten we niet dat de omstandigheden eer strekken tot vernedering dan tot ver heffing. Armoe vernedert, en Java wordt in de laatste jaren steeds armer. Java is een vruchtbaar eiland, hare producten zijn van de beste op de wereldmarkt aangeboden, maar de eenige rijkdom van Java is dan ookde bodem. En nu is in de laatste jaren de aanwas der bevolking gestegen tot buitengewone hoogte, daardoor is de verhouding tusscben de behoeften en de bestaansmiddelen ver broken. Zal er tot eenige verbetering kun nen gewerkt worden dan zal het moeten zijn om van uitsluitend landbouwbedrijf aftezien, en pogingen aan te wenden om ook de industrie gelegenheid te geven een deel der verarmde bevolking te onder houden. Daartoe zal de hulp van het moederland noodig zijn, die dan ook voor zoover Nederland daartoe in staat is, met medewerking der regeering zal geboden worden. Alzoo sprak de Minister over de stoffe lijke verheffing der in armoede toenemende inlandsche bevolking. In betrekking tot de zedelijke verheffing verklaarde de Minister te leven in de over tuiging dat kerstening van Indië, ook uit politiek oogpunt, van het grootste gewicht is. Men verwarre niet kerstening met zalig maken door het geloof, dat kau niemand, maar wel kan de volksgeest omgezet wor den, zoodat de christelijke beginselen voor het volksleven aangenomen worden. De Minister eindigde zijne eerste uitvoe rige verdediging van zijn koloniaal beleid aldus Na het min of meer omfloersde heden kan eeD rijke toekomst dagen voor onze rijk ont wikkelde koloniën. Energie, welvaart, ge hechtheid aan buis en have zullen herleven. Indië kan wear worden de roem van Neder land, en de volksvertegenwoordiging zal zeker daartoe de middelen beschikbaar stellen. Zijn beste krachten aan die taak te wij den zal de Ministor als zijn heiligen plicht beschouwen. Werd bet debat Donderdag beheersebt door de rede van den Minister van Kolo niën, Vrijdag door die van den beer Van Kol. De hoer Van Kol is oud-ingenieur en socialist, en deed onlangs een reis door onze koloniën in Oost-Indië. De heer Van Kol heeft alle mogelijke gaven en eigenschappen om socialist te zijn. Hij overdrijft altijd. Een afkeurenswaar dige daad wordt voor hem een misdaad, ellendige toestanden staan zoor hem gelijk met wanhopige toestanden. Als hij rook ziet schreeuwt hij uit alle macht brand. Daarbij komt dat de heer Van Kol alles terugbrengt tot ééne oorzaak door hem kapitalistische uitbuiterij genoemd. Schreef Laurillard eens over de zeven hoofdzonden de heer Van Kol kent maar écne zonde, en die is het bezit. Do heer Van Kol doet als wijlen Pastoor Kneipp die al zijne patiënten de remedie van den profeet Eliza, aan Naiiman, den Syriër gegeven, voorhield gaat u wasschen on go zult gezond wor den. Zoo zegt de heer Van Kol: ruimt op het kapitalisme en de maatschappij zal gezond zijn. En 't is niet dat dit den heer Van Kol niet onder 't oog wordt gebracht. Maar wat is zijn antwoord? Ik overdrjjf, zegt men. Maar moeten wij dan niet de volksvertegenwoordiging prikkelen, aansporen, aandrijven tot be langstelling? Onze taak is het Diet om het goede uit te bazuinen, maar veeleer om te critiseoren. De mate van critiek hangt eenigszins met het temperament samen. Doch waar ik het goede vind en dat gebeurt ook wel eens laat ik niet na het te erkennen. Is het landverraad als men den vinger legt op de wonde van het wanbeheer? Is het niet onze plicht met alle kracht te wijzen op treurige toestan den? Hij is de ware vriend die op de feilen wijst. Ziedaar de zelfverdediging van den heer Van Kol, die Vrijdag als hij niet sprak over vele detail-punten in de Indische huishouding een aaDtal bestrijders tegen zich zag opstaan. Was bet Dondordag een ministerieele dag, Vrijdag was het een Van Kol-dag in de Tweede Kamer. Ned. Herv. Kerk. Drietal te AlkmaarG. Hulsman te Zandvoort, dr. J. A. C. v. Leeuwen te Avereest en P. S. Meerburg te Maasland. Beroepen te Over- en Neder-Asselt, J. L. Meijer, cand. te Arnhemte Zetten, dr. J. D. de Lind v. Wijngaarden te Utrecht. Aangenomen naar Hilrersutn door J. W. H. Kalkman te Woerden. Bedankt voor Oud-Beijerland door M. Jongebreur te Jaarsveld voor Gent (Prot. Evang. Gem.) door E. B. Couvee te Enter voor Berkhout door dr. G. A. v. Lange- raad te Lekkerkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonhoven B, ds. J. H. Donner Jr. te Nieuwdorp. Aangenomen naar Giessendam door K. J. Kapteijn' te Axel A. (N. R. C.) Ds. H. H. Veder te Rotterdam heeft Dinsdag zijn 25-jarige evangeliebediening herdacht. Ds. Veder werd 18 Nov. 1877 te Val kenburg door zijn schoonvader prof. v. Oosterzeeden 30 Oct. 1880 te Abcoude door ds. J. J. L. ten Kate, van Amsterdam den 18 Nov. 1883 te Schiedam door ds. J. C. Montijn, van Groningen, en den 8 Feb. 1891 te Rotterdam door prof. Geesink, van Amsterdam bevestigd. De heer dr. G. v. Goor, sedert 27 Oct. 1872 achtereenvolgens predikant bij de Herv. gem. te Op- en Neder-Andel, Oud-Beijerland, Rotterdam, Oud-Beijerland 2a maal, Bunschoten en sinds 1887 bij de geref. kerk te Bunschoten, is Vrijdag plot seling overleden. Hij had pas zijn 30- jarigen dienst gevierd. Hij was curator van de theologische school. In dezen begaafden en beminden leeraar en redenaar wordt op velerlei terrein zeer veel verlo ren. Hij was slechts 54 jaar geworden. -- Voor het examen wiskunde L. O. (art. 65)), te 's-Gravenhage zijn geslaagd de heer J. den Hollander te Middelburg en mej. J. Krnys Voorberge te 's Graven polder. Te Amsterdam slaagde voor het theoretisch apothekersexamen, mej. N. B. Vermande. Onze Middelburgsche correspondent schrijft Voor de beminnaars van oudheid en ge schiedenis verscheen dezer dagen een be langrijk werk. Een boek royaal uitge voerd door de firma Martinus Nijhof te 's Gravenhage, 650 bladzijden groot, bewerkt door mr. R. Fruin, rijksarchivaris in Zeeland en bandelende over het archief der Abdij te Middelburg. De geleerde schrijver behandelt in zijn werk de lotgevallen der Abdij en die van het aichief, sedert 1574 en geeft daarna eene inventariseering en beschrijving van het archief, handelt over de benoeming der abten, over de abdij in betrekking tot den paus en den bisschop van Utrecht, over de abdij in betrekking tot den landsheer en de stad Middelburg en over de abdij in betrekking tot de orde van Preinonstreit over het financieel beheer der Abdij en eindelijk over de geestelijke functies, door den Abt buiten de Abdij verricht. Een papieren monument voor het steenen monument in herbouw. Aan de beetwortelsuikerfabriek der firma Daverveldt, Binck Co., te Ouden bosch, heeft men Vrijdagnacht met de werkzaamheden moeten eindigen, wegens gebrek aan bieten. Aan deze fabriek moeten nog eenige millioenen kilogrammen beet wortelen per scheepsgelegenheid ontvangen worden, die nu wegens de vorst bedorven zijn en wel niet meer vervoerd zullen worden. Voor het dooden van zeehonden op de Zeeuwsche stroomen en op de Zuiderzee werden het grootste getal premies ket vorige jaar verdiend door den zeehondenvanger Van der Klooster, te Burghsluis, namelijk 196 exemplaren. Hot geheele getal bedroeg niet minder dan 1464, dat voor de premies in aanmerking kwam. Wemeldinge, 22 Nov. Hedenavond begaf z ch eene commissie uit ie burgerij naar den afgetreden Burgemeester, den heer P. Dekker Jz. om hem namens 502 burgeressen en burgers een prachtig album aan te bieden als bewijs van erkentelijkheid, voor wat door hem gedurende 24 jaren voor Wemeldinge was gedaan. Het album werd vervaardigd door den heer C. W. D'hnij te Middelburg en is gebonden in donker groen saffiaan lederen band. De jaartallen en het wapen der gemeente zijn omvat door een geornementeerden kaderrand terwijl van binnen de band met rijk ver sierden uit de hand vergulden rand is afge werkt, wat met de donkergroene zijde schutbladen een harmonieus geheel vormt. De opdracht op het titelblad is allerkeurigst afgewerkt; terwijl op de volgende bladzijde de door den heer A. W. alhier toepasselijke dichtregelen voorkomen Nadat Ge een Derde van Uw leven, Uw levenskracht, talent en vlijt Aan Wemeldinge hebt gegeven, Aan zijn belangen hebt gewijd; Viermaal Zes jaren aan één rij Aan 't Hoofd stond onzer Burgerij Is 't oogenblik voor U geslagen, Dat Gij den Burgemeestersstaf Neerlegtdaar G' uw ontslag gingt vragen, Wat „Wilhelmien" U eervol gaf, Daar zij U van de zorg ontsloeg. Die Gij zoovele jaren uroeg. Een tal van Uw Gemeentenai en Wenscht U, waar zij Uw heengaan ziet Dat gij alsnog een aantal jaren Een welverdiende rust geniet, En stil, gelukkig en verblijd, Met dank aan God, Uw dagen slijt. Kunt gij op veel rondom U staren, Dat met Uw hulpe kwam tot stand, En in die vierentwintig jaren Gebouwd, vernieuwd is of geplant: Welaan, dit Album vaak doorblaard, Dat sprekend daarvan iets verklaart. Dan volgen een 15 tal door den heer H. Kosten alhier keurig geslaagde photo's van gebouwen, schoone gezichtspunten uit de gemeente, ook het portret van den nu 90 jarigen heer J. de Schipper, die vroeger bijna 50 jaar onafgebroken Raadslid was en als Wethouder in 1878 Burgemeester Dekker installeerde, dat der commissie en de namen. Het geheel is een prachtwerk en doet den vervaardiger alle eer. Onder eene hartelijke toespraak van den Voorzitter der commissie aangeboden, aanvaardde de heer Dekker, zichtbaar bewogen door zooveel liefde, met hartelijke dankbetuiging het kostbaar geschenk. Het vervoer op de wegen is beperkt van middernacht 24 op 25 Nov. 1902. Middelburg. De door de Herv. Diac. gehouden wintercollecte heeft opgebracht f 1882,49*. Bij de staatsspoorwegen is o. a. be noemd tot klerk-telegrafist 3e klasse de heer J. C. Boone. De vrouw van Van Harn is Zondag morgen met haar eenig kind te Vlissingen aangekomen. Zij had een voorspoedige reis en gezelschap aan Mej. Anna de Jonge, wier ouders vroeger te Ierseke, thans te Middelburg wonen. Een kleinzoon van wijlen Ds. Adama van Seheltema, die in Transvaal geen betrekking kan krijgen, kwam ook mee en stond haar Zaterdag in Londen in alles bij. Daar Van Harn de vorige week influenza had, kon hij niet naar Engeland, maar haalde vrouw en zoon toch te Vlissingen af. Zij is mager en ziet er lijdende uit. Het jongetje, in September 3 jaar geworden, is op de reis goed gegroeid. Daar Van Harn niet naar Southamton kon om zijn vrouw on kind te halen en er een der kinderen overleed, had hij nu geen bedrag van f 500 noodig. Omdat hij niet gedacht had, dat er ruim f 400 voor hem in zou kotnen, had hij ook hulp gevraagd van het Chr. Nat. Boereneomité Deze werd hem nog niet verstrekt maar is nu ook voor dit doel niet meer noodig, dank zij de offervaardigheid der Zeeuwsche vrienden. Uit de Rotterdamsche Diergaarde schrijft men aan de N. R. C'.: Wij hebben nog een blijde gebeurtenis in de ijsberen- familie te vermelden. De moeder heeft een koesterend felle winterkou uitgezocht om haar kleintjes voor 't eerst de wereld te laten aanschouwen. Eén van beide beren kinderen heeft 't bij één kijkje naar het leven achter de tralies gelaten, en is toen tot zijn Siberische vaderen vergaderd. En de tweede tracht nu in lieftalligheid en dorst een tweeling te evenaren. De kraam vrouw maakt 't bij uitnemendheid wel, en voelt zich innig behagelijk in de vorst. En de kraamheer slaat van uitzijn tijdelijke jongeheerenkamer met teedere liefde de jonge moeder met hun baby gade. Kraamvi sites wordt nog op een afstand gehouden. - Aan de Twentsche Ct. wordt uit En schede gemeldDe genezing van een klomp- of zoogenaamden paardevoet is zeker iets ongewoons. De heer A. A. Smits, arts alhier, heeft het bewijs geleverd, dat zij niet tot de onmogelijkheden behoort. Het 9-jarig zoontje van den agent van politie De Vries alhier was ongelukkig behept met die kwaal, en al kon de levens lustige knaap met zijn makkers in het spel zeer goed meedoen, toch hinderde hem die vergroeiing. Men raadpleegde genoemden geneeskudige, die er niet tegen opzag te beproeven wat hij vermocht. Een photo graphic met X-stralen werd van den voet genomeD, waaruit bleek, dat alle kootjes (beenderen) in den voet aanwezig waren. In het ziekenhuis had nu de operatie plaats, waarbij spieren en peezen werden losge maakt en zelfs enkele kootjes moesten worden afgebeiteld. Hierna is de voetgezet en in een verband gelegd en moest de jongen nog eenigon tijd in zijn nieuw ver blijf worden gehouden. Thans gaat de patiënt weer naar school en heeft zjjn voet weder als ieder. Hij wordt nog geregeld geëlectriseerd, teneinde ook den nog kreu pelen gang zooveel mogelijk te verminderen, Door de postboot is te Urk aange bracht de half bevroren schipper en het lijk van den doodgevroren knecht van een door ijsgang op het Enkhuizer Zand ge zonken tjalksclnp. Een schippersknecht te Smiide maakte Donderdag met zijn meisje een tochtje op schaatsen op de Drentsche Hoofdvaart toen zij in een windgat raakten. De man werd dood opgehaald. Te Oudega is een 14-jarige knaap, te Alfen een 13-jarige knaap, te Dwingeloo een schaatsenrijder, te Nieuwendam zijn twee jongens, door het ijs gezakt en ver dronken. Te Liempde (N. Br.) is een huisvader, wien bij het eten een stukje vleesch in de luchtpijp raakte, na hevige pijnen overleden. Op een fabriek te Helmond had een werkman het ongeluk in een put te vallen, waarin de stoomge- leidingeu uitloopen en die met kokend water gevuld was. Hij werd door zijne medearbeiders spoedig uit zijn gevaarlijken toestand gered, doch is den dag daarna aan de gevolgen bezweken. Te Tiel is een meisje van 14 jaar zoodanig met het hoofd op het ijs gevallen dat zij er krankzinnig op werd. Een li-jarige knaap is te Rotterdam door een stoomtram in de Oldenbarneveldstraat overreden en gedood. Aldaar is per brancard naar het ziekenhuis overgebracht de 32-jarige matroos M. Kor- laart, dienstdoende op de Middelburgsche boot, die eergisterenavond aan boord, toen de boot te Middelburg lag, een baal erwten op den schouder kreeg en daardoor zwaar inwendig werd gekwetst. Te Amster dam werd een voerman van zijn zwaar beladen vrachtgoederenwagen van het Holl. Spoor afgeworpen en kreeg den wagen over het lijf, zoodat hij doodelijk gewond en gekwetst werd. Op de Amer nabij Qeer- truidenberg werd een roeiboot drijvende gevonden. Bij onderzoek bleek deze het lijk te bevatten van een hooi weger die van een der Biesboschpolders huiswaarts kee- rende, onderweg door de koude bevangen, gestorven was. Een dame uit Water graafsmeer die aan de Weesperpoort te Amsterdam had plaatsgenomen in den trein werd aan het volgende station door den conducteur, die de kaartjes wilde knippen, geheel aileen dood in de coupé gevonden. Op een der koude dagen van de vorige week liet 't hoofd der school te Rozenburg de kindereu, die wat veraf wonen hun brood in school opeten. Een van deze, een meisje van 9 jaar, zonder toezicht, geraakte in aanraking met de vlam der kachel en vloog naar buiten waar meester wel de vlammen dempte, doch het meisje was zoodanig met brandwonden overdekt, dat zij aan de gevolgen is overleden. In Amsterdam III heeft de heer J. Versluijs zich voor de Xamercandidatuur teruggetrokken doch een nieuwe candidaat dook op in den persoon van S. Sinnema, fourier bij het 2e regement vestingartillerie, candidaat der oud-onderofficieren, een be- langeneandidaat bestemd om te «vechten" voor de rechtspersoonlijkheid, de pensioen en soldijregeling der onderofficieren en werk lieden van 's Rijks werf. Bij den pastoor eener heideparochie in (Noord-Brabant) werd dezer dagen het hu welijk voltrokken tusschen een paar heide bewoners. De bruidegom had geen geld en kon de kosten van 't huwelijk niet betalen. Hij deed den pastoor echter een kanarievogel present, waarmee deze genoegen nam. Na eenigen tijd bracht de pastoor een bezoek aan de jonggehuwden en vertelde hun bij die gelegenheid, dat de kanarievogel een wijfje was en niet fluiten wilde. «Dan zul len we ruilen, meneer pastoor," zeide de gelukkige huisvader, «want U.E.W. heeft me een wijfje geleverd, dat fluit den heelen dag, en niet zuinig!" Een straat te Parijs was Zaterdag bet tooneel van een geheimzinnig drama. Daar woonde sedert November op de eerste étage van een gemeubileerd huis, verhuurd door mme Tennevet, een jonge Rus van aanzien lijke familie (zijn vader is generaal in Rus- sischen dienst en zijn oom minister), die te Parijs zangles nam. Hij kreeg veel be zoek van een jonge Amerikaansche, miss Ellen Gore, die sedert kort met hetzelfde doel te Parijs vertoefde. Op een avond, dat haar vriend, Rydzneski, zjek was en zij hem was komen opzoeken, hoorde mme. Tennevet een schot. Naar de kamer gesneld, vond zij daar miss Ellen Gore uitgestrekt op den vloer, en kreeg op haar vraag wat er gebeurd was, van den Rus ten antwoord «Maar ziet gij dan niet, dat de ongelukkige is doodgeschoton Sedert is de zaak nog niet opgehelderd. Op den Donau, bij Orsova, is een stoomboot met vele werklieden aan boord, Donderdagavond na aanvaring gezonken. In de duisternis kon men slechts vijf perso nen redden. Dertig opvarenden verdronken. Te Ribemont (Picardië) heeft men bjj een ontvanger van de registratie, in diens afwezigheid, ingebroken. Toen bij op zijn kantoor kwam vond hij zijn kas openge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2