NIEDWSBLAD VOOR ZEELAND Trskhodsn, iet Vergunning No. 23. 1902. Zaterdag 22 November. 17e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH Bij lit Mimr iehoort ecu Bijnepel. aeoiftnes. en Hok. met 2 jongen ;de Meid IÜSSEE. :00P: elburg. en f 6,20 oneii f 4,20 D TE KOOP: lierswinkel. ïn Kalfvaars, fingbeer \enstbode, benoodigd, IT benoodigd, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bekendmaking-. Gemengde Berichten. Bij een broodbakker. kilo, nieuwe ine Boonen lANSj Middelburg. M. VAN BRAKEL, en, Lompen en Me rg- den bewoner D. |o 1 f e r t s d ij k. i weide te Hoogelande l-bonte Yaars, oud rijzing worden tegen by J». KOPPEJAN k e. OOP 25 November, bij A g g e k e r k e. OOP Grafdelver, Vlissingen. bij M. PIETERSE idijke), Zoutelande. IS te koop, rekening et Mei een ÉLand- PÜ 10 UT, Serooskerke. lienst te treden f, 's-Reer Arendskerke. spoedig mogelijk Militair, om als 3t Wapen der Mare- treden. Inen storten, genie- li'. fr. aan J. YAN see, Roosendaal lagd: Zuid-Hollandsche |rma Wed. S. J. DE Goes. |n of met Mei IEID CDBLOED, Ritthem. lei jaar, bij W. DE kerke. lei IE, Oostkapelle. lei benoodigd, niet bij |Serooskerke. [ei Iknecht ÏANCKE, Oost- DIE N S T. tiddelburg. Zeilm. vm. 4,50r, -, 11,45; nm.12,30, I -f 4,15,5,10, f 5,55 15, 10,15. Imise. (Markt) vm. 5,20, I, nm. f 12,35, 1,20, f5,15, 6,-, 7,- 11,-. (goederen. lge-Verwest, Goes. BLKBN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en yan van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor Van Harn. Ontvangen van N. N. te Krabbendijke f 2,50. Uit liet kerkzakje der Gerf. kerk te Kruiningen f 2,50. Opbrengst verkochte foto's van Lize van Zijl, gezonden door mevr. v. d. Hoorn van Domburg en ten voordeele van van Harn verkocht f 3,80. Totaal met het vorige f408,00' /2. Van van Harn. Hiermede breng ik mijnen bartelijken dank aan a. U mijnheer de Redacteur voor het ontvangen en vermelden der gaven ten mijnen behoeve gegeven. b. Dhr. X. voor zijn schrijven in de Zeeuw van 27 Sept. c. Dhr. G. Tramper en allen, die zich met hem hebben beijverd voor het verza melen van giften. d. Alle gevers en geefsters voor hunne milde bijdragen. Bovenstaande som is vol doende voor de reiskosten van mijn gezin. Ik verzoek dus U mijnheer de Redacteur beleefd deze inzameling nu te sluiten. Den gevers en geefsters maak ik hierbij bekend, dat ik a. s. Zondag 23 Nov. mijn gezin in Vlissingen hoop te ontmoeten. Ruim een maand geleden zijn mij de reis kosten geleend, opdat ze des te spoediger zou kunnen overkomen. Met dankbare groeten, Uw dnr. J. VAN HARN. Goes. De eigenaars of gebruikers van perceelen, die hetzij voor hunne reke ning door bemiddeling van het gemeente bestuur in eigendom, of tegen betaling eener jaarlijksche retributie in gebruik wenschen te ontvangen, stellen beer- tonnen, als vastgesteld door Burgemeester en Wethouders, moeten daarvan aangifte doen ter Secretarie vóór i December a.s. Vroeger gedane aangifte zijn niet geldig en moeten worden herhaald. Een model der vastgestelde ton is ter bezichtiging op het raadhuis. Goes. In de raadsvergadering van Donderdag, onder voorzitterschap van den heer burgemeester en bij afwezigheid van den heer Duvekot zijn de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid den heer Pilaar goedgekeurdis tot lid der Com missie van Toezicht op het middelbaar onderwijs met 9 stemmen benoemd de heer v. Vlissingen, met wien aanbevolen was de heer Meuwissen, terwijl 3 stemmen op ds. C. R. v. Lelyveld waren uitgebracht. Het voorstel-Buijse (verlof klaeden klop pen 's Zaterdagsavonds half 11-half 12, door B. W. gewijzigd in 10—11, welke wijziging door den voorsteller was overge nomen) werd aangenomen, na verwerping met 7 tegen 4 stemmen van het voorstel- v. d. Leeuw om de oorspronkelijke redactie (10'ls1 l'/a) te herstellen; daar voor stem den de heeren Risch, v. d. Leeuw, Tem perman en Janssen. Bij de rondvraag wees de heer v. d. Bout op de noodzakelijkheid van rooiïag van enkele eikeboomen, eind Nieuwstraat, ter stuiting van baldadigheden van straat jongens. Goes. De Antirev. Prop. Club hield gisteren avond haar eerste vergadering. De heer Buijse behandelde 't aangekondigde onderwerp, waarna een geanimeerd debat plaats had. De vijf laatste stellingen van den opsteller zullen in een volgende verga dering verder worden besproken. De op komst was treurig. Tegenwoordig waren 4 bestuursleden, 2 leden en 1 belang stellende. - Men meldt uit Zeeland aan de N. R. C. Vroegtijdig begint de vorst en voorbeel den zijn er dat zij, zoo vroeg begonnen, lang aanhield; in 1511 begon het 8 Novem ber te vriezen en de winter duurde veertien weken. Een maand lang kon mon van Arnemuiden gaan naar Borselon (de Kraaij- ertpolders aan de Zuid-Bevelandsche zijde waren toen nog niet ingedijkt en het water dus daar veel wijder)men reed met wagens vol goederen van Antwerpen naar Goes en kwam eveneens met paarden en wagens over het ijs uit Holland naar Zeeland. Zes jaren later, in 1517, begon het te vriezen op den 15 November en hield het aan tot drie weken na St. Paulusdag, dat is tot 5 Februari, alzoo ongeveer drie maanden. St. Maartensdijk. Bij den heer J. K. alhier legde een kip een ei, op welks schaal in zeer duidelgken vorm in bloed is afgeteekend de volledige gedaante eener musch. Zou er ook eene wetenschappe lijke verklaring van dit zeldzame geval te geven zijn? Toestanden. In zekere Herv. gemeente op Schouwen moet een notabele gekozen worden. Nu komt in het plaatselijk blad de volgende advertentie voor»Het begrip dat Jan van Zorge van de heiligheid van het huwelijk toont kan oorzaak zijn dat wij hem niet tot notabele wenschen". Te Heerenveen gaat het gerucht, dat de beurtman op Amsterdam midden in de Zuiderzee heeft moeten ankeren ten gevolge van het vele grond en drijfijs. Door de snel opkomende vorst vroren twee veerschippers op het eiland Marken te Monnikendam in, zoodat zij voorloopig niet naar het eiland terug kunnen. Ook de Gouwzee ligt nu dicht, waardoor al het water tusschen Marken en Monnikendam, ijs is. Op het oogenblik is de postsehipper met behulp van een viertal stoere Markers werkzaam, om door het ijs te breken. Men meldt uit Den HaagNelly Lokerse, het Ierseksche meisje, dat onlangs op den zaakwaarnemer Burghout alhier heeft geschoten en sedert in observatie in het huis van bewaring alhier vertoeft, is, vol gens de doctoren, toerekenbaar voor de door haar gepleegde feiten en is alzoo niet krankzinnig bevonden. De heer C. H. Wessels is weder in Den Haag terug. Zijn gebroken rib is nagenoeg geheeld. In het begin der vol gende week vertrekt de heer Wessels" met zijn gezin weer naar Londen om den 29en dezer met de Waltner Castle naar Kaapstad scheep te gaan. Voor den Vrijstaat heeft de heer Wessels nog geen pas kunnen krijgen, gelijk men weet, zoomin als de andere leden der deputatie, de heer Fischer voor don Vrijstaat en de heer Wolmarans voor Trans vaal. Het Volk over de candidaatstellingen voor de Tweede Kamer in Leiden: „Hot teekent de behoudzucht der libe ralen, dat zij een welwillend, maar toch heel ouder wetseh denkend man als prof. Van der Vlugt kandidaat stelden. Het teekent de lauwheid der vrijzinnig-demo- kraten, om nu er geen kans is voor hunne zaak propaganda te maken, dat zij den vrij- onbenulligen godsdienstonderwijzer voorop zetten, in plaats van een hunner beste kampioenen. Het teekent de „christelijke" partijen, dat zij onder elkaar kibbelen over de vraag, naar welke kerk een kandidaat gaat, zoodat de christelijk-historiscken, de lui van „de groote kerk", den heer v. d. Berch van Heemstede en de antirevolutio nairen het gemeenteraadslid De Lange hebben gesteld". Hiertegenover meldt Ret Volk zelf om trent de voorlaatstgenoemde candideering het volgende: „l)r. De Visser vooral drong er op aan, bij deze verkiezing. (Amsterdam III) een eigen chr. hist, kandidaat te stellen. Dat was ook te Leiden geschied, op aandrang van den lieer De Visser zeiven, die daartoe opzettelijk driemaal naar Leiden gereisd was. Het moest ook thans in Amsterdam III geschieden. Zeker, wij leefden onder een koalitie-kabinet der christelijke par tijen, maar dit hiekl niet in, dat die par tijen hare zelfstandigheid moesten verliezen. Integendeel kwam het er voor hen op aanj de verkiezingen ook te bezigen om de pirtijorganisatie te versterken. Gewaakt moest worden dat de chr. hist, partij niet links naar de liberalen, en niet rechts naar de antirevolutionairen verliep. Er was eenig verzet tegen het stellen van een eigen kandidaat, maar ten slotte werd als zoodanig gesteld de heer Groenewegen." „De kerk er buiten'', worde al meer de leus der chr. protestantsche partijen. Trouwens dr. De Visser zeiven heeft er bij de verkiezing in Amsterdam IX ook zoo over gedacht. En wat hij nu deed, is zijn recht. Te 's-Gravenhage schoot aan de deur van haar pension eene dame haar beminde die haar zeggen kwam dat hij eerlang met een ander wenschte te trou wen, na het afscheidnemen een revolver kogel in den rug, waarop zij zichzelf een doodelijk schot door het hoofd toebracht, beiden liggen in het gasthuiszij dood, hij herstellende. Een jongen vaneen fabrieks arbeider te Hengeloo, die aan vallende ziekte leed, is terwijl hij een toeval kreeg, te water geraakt en verdronken. Te Buiksloot zakten drie kinderen op een sloot door het ijs. Een voorbijganger ging te water en redde een hunner doch de beide anderen verdronken. Afdeelingsvoorzitters der Tweede Kamer zijn deze maand de heeren Roëll, Mutsaars, Lohman, Seret en Kolkman. Ondervoorzitteis de heeren Van Gijn, Lu- casse, Travaglino, v. Bylandt en v. Vlijmen. De expeditie tegen de Waziri's, Uit zeer kleine quaesties kunnen soms zeer groote groeienmaar voorlopig blijft die van Waziristan nog klein. Zeer klein zou zij gebleven zijn, wanneer de Engel- sche strijdmacht, welke daar werkzaam is, niet zulk een zwaren tegonstand had ont moet; doch thans heeft zij eenige belang rijkheid gekregen, doordat de aandacht van het wereldpubliek door een Reuter-bericht omtront een Engelsche nederlaag, is ont waakt. Waziristan ligt op de grenzen tusschen Britsch-Indiü en Afghanistan, ten Z.-W. van Pesjawar. Hot is een bergland, door krijgs haftige en vrijheidslievende stammen be woond. Voortdurend beeft de Britsehe overheid met die stammen onaangenaam heden; er wordt vee gestolen, de schuldigen zoeken bij de Waziri's een toevlucht, dezen weigeren zo uit te leveren het oude liedje. Iedere koloniale mogendheid weet van dergelijke gevallen, waar haar gebied aan onafhankelijke inlandsche staatjes grenst, mede te praten. Telkens ook gaan Britsehe colonnes uit om stammen te tuchtigen; herhaaldelijk tenminste is dit gebeurd. Op afdoende wijze werd echter nooit opgetreden, totdat de Britsch-Indische regeering besloot een fikscben slag te slaan. Vier colonnes (in het geheel 3200 man) zouden uitgaan om eens flink onder de Waziri's huis te houden en ze tot de overtuiging te brengen, dat zij beter doen op goeden voet met hun Britsehe naburen te biijven. Oude t gewoonte hebben de Britten hun vijanden echter onderschat, met het gevolg, dat zij zware verliezen moesten lijden. Zoo viel kolonel Tonnochy, (die later aan zijn wonden over leed) bij een aanval op een versterkten toren te Gumatti, die door zes man (roovers noemen de Engelschen ze) onder zekeren Sailgi werd verdedigd. De zes Waziri's hadden geweigerd zich over te geven, waarop hun toren tot 's avonds met kanon nen beschoten werd, hetgeen weinig indruk scheen te maken. Tegen vijf uur werd toen stormgeloopen, bij welke gelegenheid behal ve genoemde kolonel, een kapitein sneuvel de, terwijl drie andere Britsehe officieren en 8 inlanders gewond werden. De toren werd genomen, waarna de zes dappere verdedigers over de kling werden gejaagd. Na de versterking te hebben geslecht, trok de colonne verder. De waarnemende commandant heeft echter om versterkingen gevraagd. In hoever de andere colonnes succes hebben gehad, valt moeilijk na te gaan. Volgons de berichten hebben zij een aantal gevangenen gemaakt en eenige dorpen bezet. Omtrent de schipbreuk der stoomboot »Elingamito" verneemt de N. R. G. nader De schipbreukelingen trachtten op twee vlotten te ontkomen. Een kon den wal bereiken. Het andere bevatte 1G menschen, veel te zware vracht zoodat het vlot gedurig onder water stond en niet naar het stuur luisterde. Eens kwam het op nog geen honderd meter van de kust, maar ondanks de wanhopige pogingen van de schipbreu kelingen konden zij niet verder komen, en zij dreven weer in zee. Het vlot raakte uit het gezicht van land. Het eenige voed sel aan boord was twee appelen. Dien Maandag leed men vreeselijk. Het eenige wat men te eten kreeg was een appel in zestienen verdeeld. Den volgenden nacht bezweek een reiziger van uitputting; den volgenden ochtend vond men nog twee anderen dood. Dinsdag was het mooi weer, maar mist lag op de zee. Het lijden nam toe. Met weerzin ging men er toe over de lijken in zee te werpenzoo verlichtte men het vlot. Ondanks alle waarschuwingen dronken eenige dorstigen van het zeewater. Dinsdagavond zagen de schipbreukelingen het licht van een stoomboot on zij schreeuw den. Een boot werd neergelaten, en ging het vlot op geen 50 M. voorbij, maar miste het iri de duisternis. De stoomboot ver volgde ten slotte haar weg. Een van de ongolukkigen, die zeewater gedronken had, raakte buiten zinnen en sprong overboord. Woensdagmorgen aten de twaalf overleveu- don den tweeden appel, en zij kwauwden stukken linnen om don woedenden honger te stillen. Voor het vallen van den nacht werd er weer een reiziger waanzinnig, en ondanks alle pogingen om hem tegen te houden, sprong hij overboord. Gedurende den nacht deed een ander het ook, en ter wijl hij wegdreef zong- hij O dood Den volgenden dag gaven de opvarenden, door weekt van het zeewator en geblakerd door de zon, alle hoop op. De stewardess, de eenige vrouw aan boord, die zich als een heldin had gehouden, stierf dien ochtend, kort daarna do tweede steward. Vier uur lator kwam het Engelsche oorlogsschip Penguin en redde de acht overlevenden. In het geheel zijn 149 opvarenden van do Elingamite gered. Drie lijken lagen op hot wrak, acht stierven op het vlot, en een vrouw is nog van uitputting bezweken. De Geschiedenis van een Aap. Een Duitscher, die uit Duitseh-Oost-Afraka te rugkeerde, bracht een aapje mede naar huis. Van Tanger tot Genua werd het dier vrij van vracht vervoerd. Van Genua tot de Zwitsersehe grens moest de eigenaar er vracht voor betalen, als voor een »vogel" 1.50 fr., en op den Gotthard-spoorweg als voor een >hond" 8.40 fr. Op den Oost- Zwitserschen spoorweg werd de aap be handeld als een »reizigerskoffer" zoodat de Duitscher er 80 centimes voor moest be talen. Op den Badenschen spoorweg be schouwde men het diertje als «handbagage", en dus vrij van vracht. Maar in Wurtem- berg werd het weder als hond behandeld en het werd pas weder een aap, toen de eigenaar er mede thuis kwam. Verdere Gemengde Berichten in het Bijvoegsel. Het beroep van broodbakker is zeker wol een van de zwaarste beroepen die bestaan, niet dat men krachtig en flink moet zijn, maar bovendien is een Werk dat steeds des nacht plaats heeft. Wanneer men nu een maal dat beroep heeft uitgekozen om er zijn bestaan van te maken dan kan men zeker aan de gewone nachtrust voor zijn geheele leven wel vaarwel zeggen, want hoewel de bakkers overdag uitrusten en slapen, is de rust en slaap gedurende den dag in geene deele zoo verkwikkend als de gewone nachtrust; men moet dus bepaald van een sterk gestel zijn om zulk oen loven vol te houden. Maar als men dan nog tot overmaat van smart door lichamelijke on gesteldheden gekweld wordt dan wordt dat beroep zeker wel een zware last. Wij ontvingen daar omtrent een treffend schrijven van den heer H. Hoogland, brood bakker, 2de Bothofdwarsstraat No. 32 te Enschedé provincie Overijssel. Reeds meer dan een jaar zoo ving hij aan, was ik lijdende aan henpjicht, waardoor ik dikwijls niet in staat was te loopon en bij gevolg niet kon werken. Onze verslaggever bracht hem hierop onlangs een bezoek en ontmoette bij het binnen komen de echtgenoote van don heor den heer HOOGLAND, volgens portret. Hoogland, die hem in korte woorden het lijden van haren man mededeelde, maar zeide zij tevens, het zon mij een groot ge noegen doen als u hem persoonlijk eens sprak, ik zal hem even gaan wekken, want, zooals u weet, is hij bakker en slaapt overdag. Alhoewel onze verslaggever er bepaald op aandrong hem zijn rust te laten genieten, kon hij juffrouw Hoogland er niet toe bewegen. Id minder dan vijf minuten tijd stond de heer Hoogland voor hem, een flinke jonge man van 23 jaar. Komaan zeide onze verslaggever, gij zijt de persoon die zoo aan heupjicht geleden hebt Maar u hebt volstrekt niet het voorkomen van lijdende to zijn geweest. Ja, zoo ant woordde hij hierop, dat kan ik u met een paar woorden uitleggen, het is nl. door het lezen van een boekje waaraan ik mijn herstel te danken heb, want na het lezen van hetzelve ben ik ook, gelijk zoovele anderen, tot het gebruik der Pinkpillen van Dr. Williams overgegaan. Voor hun gebruik had ik een vreeselijke heupjicht, welke mij treurig en droefgeestig maakte en mij niet alleen de lust tot wer ken benam, maar het mij zelfs onmogelijk maakte. Daar wij nog niet lang getrouwd zijn, kunt U wel begrijpen dat die hoop- vollen toekomst dien wij ons voorgespiegeld hadden zich minder schitterend liet aanzien, maar dank door het geregeld gebruik der Pinkpillen gedurende een zekeren tijd is mijn heupjicht geheel en al verdwenen mijne vrouw en ik gevoelen ons veel opge ruimder en wij verzoeken U bij Uw terug komst in Parijs onze besten dank aan den uitvinder over te brengen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijkalle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27,Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1