Kerknieuws, Schooinieuws. Gemengde Berichten. Maar alleen om Gods wil en om 't waar achtig landsbelang dat bij plaatsneming in onze rijen door principiëele mannen van studie op allerlei terrein, zal worden ge diend en bevorderd. Beleefd verzoek aan onze jeugdige lezers. Zorgt s. v. p. voor onzo zangvogels bij dit barre weer. Strooit graan of kruimels; en zet af en toe ook een bakje lauw water buiten. Gij kunt middel in Gods hand zijn dat zelfs geen muschje zonder Zijnen wil ter aarde valt. In de Engelsche regeering zitten ver scheidene leugenaars. Onder hen is ook Brodrick, de minister van oorlog. Deze heeft in het parlement gezegd dat voor de concentratiekampen in 't geheel uit bet buitenland is ontvangen voor slechts ruim zesduizend gulden aan geld en voorts wat afgedragen kleeren. De »N. Rott. Crt." heeft de moeite ge nomen den Engelschen grootwaardigheids bekleeder eens na te rekenen en is tot de slotsom gekomen dat uit Nederland alleen reeds een half miljoen aan geld is gezonden, behalve de kleeren, enz. 't Is een schandaal, zoo te liegen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwartsluis, J. Ossewaarde te Meppelte Uitwijk, W. H. de Bode, cand. te Zwollete Goudriaan, K. P. Datema, cand. te Rotterdam; te Huis duinen, P. Smit, cand. te Kruiningen. Aangenomen naar Barchem door J. A. v. Krieken, cand. te Leiden naar Nijkerk op de Veluwe door J. W. Beerekamp te Jutfaasnaar Kolderveen door N. A. Becht, cand. te 's Gravenhagenaar Markeloo door B. v. Kleffens te Huizum. Bedankt voor Heilouw door H. v. Eist, cand.voor Maastricht door D. Canne- gieter te Zuidhorn. De candidaten Erdman, te 's-Graven- hageRaams, te AlmkerkVlasblom, te Oud-Beierland Boogaard, te St.-Annaland Hage, te St.-Maartensdijkvan der Hofi', te Schoonhoven Noest, te SluisDijkstra, te NieuwoldaFokkema, te Westergeest; Ewoldt, te Sloten en Kramer, te Gronin gen, allen kweekelingen van »De Vereeni ging tot bevordering van inwendige zen ding" te Doetinchem, bedoelende de op leiding van jongelingen tot predikanten in de Ned. Herv. Kerk zijn in de maanden Septomleren November, na afgelegd examen, tot de Evangelie-bediening toegelaten. Bo vendien hebben in Mei nog acht candidaten hun proponents-examen gedaan, die reeds allen zijn geplaatst. Het getal predikanten die door deze Vereeniging zijn opgeleid, is thans reeds tot 231 gestegen. Geref. Kerken. Drietal te Kielwindeweer, J. Janssen te 's Gravenmoer, N. G. Kerssies te Bieze- linge en W. Oosterheert, cand. te Oldehove. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Utrecht L. Schutte te Mon nikendam. Wemeldinge. Naar wij vernemen zal de nieuwe Christelijke school alhier Maandag 8 Dec. a. in gebruik genomen worden. Goes. De antirevolutionaire propaganda- club houdt D. V. Donderdagavond a. s. hare eerste maandvergadering in de Chr. School. De heer Buijse zal inleiden het onderwerp »Onze partij, haar naam en uitgangspunt." Stellingen lo. De a. r. partij is jong, doch oud zijn haar beginselen. 2o. De antir. p. deelt de Calvinistische levensbeschouwing. 3o. De a. r. p. staat lijnrecht tegenover de S. D. A. P. 4o. De ar. p. is 't tegen deel van Clericaa). 5o. De a. r.p. is Chri stelijk historisch. 60. De a. r. p. is ook de partij der toekomst. Goes. Heden werden we in staat gesteld de verbouwde en vergrootte school van de VereenigiDg tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs alhier te bezichtigen. De hoofdonderwijzer en eenige Bestuurs leden ontvingen ons in de nette bestuurs- en spreekkamer, die door vriendenhanden smaakvol was gemeubileerd. We werden door het gebouw rondgeleid en hadden aldus gelegenheid de 6 ruime, luchtige, goed verwarmde en verlichte lokalen op te nemen. Een dier lokalen was reeds van nieuwe meubelen voorzien. Alles maakte een flinken indruk. Ook de in richting der privaten is uitnemend. Hedenmorgen werd het gebouw bezocht door Burgemeester en Wethouders, den heer districts-schoolopziener en de leden van het plaatselijk schooltoezicht. Donderdag zullen de nieuwe lokalen in gebruik worden genomen. Bij die gelegenheid wacht den leerlingen nog eene verrassing. Veere. Het Bestuur der Christ. School alhier heeft den heer A. Willeboordse op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Onderwijzer tegen 1 Januari. In zijne plaats is benoemd de heer J. Verhage, thans tjjdeljjk aan de school werkzaam, welke deze benoeming heeft aangenomen. Serooskerke. (W) Dinsdag hield de coöperatieve steenkoienvereeniging hare gewone jaarlijksche vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat 2252 HL. zijn aangeschaft, die den leden vrij aan huis bezorgd werden tegen 80 ct. per HL. De heeren A. S. Schuman, J. Vader en J. Geldof, die als bestuursleden aan de beurt van aftreding waren, werden als zoodanig herkozen, en namen hun her benoemingen aan. Het aantal leden neemt nog steeds toe. Hoedekenskerke. In den nacht van Maandag op Dinsdag brak omstreeks 3 uur een hevige brand uit in bet landbouw- schuurtje van C. de Jonge, slager te Kwa- dendamme. De schuur met den inhoud bestaande uit stroo, aardappels, arbeiders gereedschappen, enz. werd geheel vernield. De brandspuiten van Kwadendamme en Hoedekenskerke wisten het aangebouwde woonhuis, hoewel gehavend, te behouden. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend, alles is, hoewel laag, verzekerd, Oudelande. In de gemeenteraadszitting van Maandag werd met algemeene stemmen benoemd dhr. P. Bruggeman te Baarland tot secretaris der gemeente, inplaats van dhr. Joh. Lous wien eervol ontslag werd verleend. Tot plaatsvervangend telefonist werd, mede in zijne plaats benoemd dhr. Jan Mol Az., smid. Nieuwdorp. Maandag werd voor de werkmansvereeniging, die uit 232 leden be staat, rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat geleverd waren 6344 H.L. kachelkolen waarvan 283 H.L. op de berg plaats zijn gebracht. Voor de leden konden ze dit jaar voor f 0,68 aangerekend worden vrij op den wagen. Door den voorzitter werd aangehaald hoe nuttig zelfs noodzake lijk het was dat ook hier een vereeniging werd opgericht tot 's lands weerbaarheid als ook een kiesvereeniging. Bij het einde wer den de aftredende bestuursleden J. Bommeije, B. de Jager en W. Baljé met bijna algemeene stemmen herkozen. Groot vertrouwen in het bestuur blijkt wel hieruit dat de voor zitter 28 jaar onafgebroken in dat bestuur fungeerde. Te Middelburg zijn tot leden der Kamer van Koopkandol en Fabrieken her kozen de heeren J. Luteijn, J. P. Fokker, H. P. den Bouwmeester, Ph. Boudowijnse, L. G. Kakebeeke en H. A. van Adrichem Boogaert, respectievelijk met 64, 68, 70, 69, 66 en 67 van de 78 stemmen. In de vacature door hot overlijden van den heer J. Borsius (aftr. 1904) werd gekozen de heer E. A. C. F. Mes, met 60 stemmen. De Commissaris der Koningin heeft bepaald, dat het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land, aan wie toegestaan is dat onderzoek op een lateren tijd dan in Juni te ondergaan, dit jaar zal plaats hebben op het Stadhuis te Middelburg op Zaterdag 6 December a. s. voormiddags elf uren (Amsterdamsche tijd). Zij, die dit jaar voldaan hebben aan eene krachtens art. 125 der Militiewet bevolen oproeping tot opkomst onder de wapenen (herhalingsoefeningen), zijn van dit onder zoek vrijgesteld. Gedep. Staten hebben bepaald, dat de zittingen van den Militieraad, na affoop der zittingen te Middelburg, zullen worden ge opend te Oostburg op 13, te Hulst op 16, en te Zierikzee op 19 December a. s. en dat de Miiitieraad vergadert te Oostburg voor de gemeenten in het voormalig 4e district, te Hulst voor de gemeenten in het voor malig 5e district en te Zierikzee voor de gemeenten op Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland. De gezondheids commissies zijn aldus saamgesteld lo. Zetel Goes: mr. J. de Witt. Hamer (voorz.), H. R. Folmer, D. v. d. Poel te Ovezande, dr. G. H. Leignes Bakhoven en M. de Jonge Jz. 2o. Zetel Rruininge: F. D. Kolff van Oosterwjjk (voorz.), J. N. Elenbaas, P. Lindenbergh, K. J. Blok v. Laer te lerseke on A. J. A. Hoogvliet. 3o. Zetel Tholen: mr. J. Plet (voorz.) G. Bolier Gz., A. Morel, J. Gelderblom en A. v. d. Sande. 4o. Zetel Neuzen: A. Moerdijk (voorz.) mr. F. C. v. Deinse, R. P. Offringa, R. J. Klaassens te Neuzen en J. Wisse te Zaamslag. lerseke. Maandagavond hield de ge meenteraad eene vergadering, die door slechts 6 leden werd bijgewoond. Behan deld werden verzoeken om afschrijving van schoolgeld en hoofdelijken omslag, die wer den ingewilligd tot een bedrag van f 16,34s. Daarentegen werden vastgesteld suppletoire kohieren voor schoolgeld en hondenbelasting, respectievelijk bedragende f26,725 en f 16,50. De rekening 1901 en de begrooting 1903 van het Burg. Armbest. werden onveranderd goedgekeurd, de laatste tot een bedrag van f 5770,995. Tegen de administratie werden eenige aanmerkingen gemaakt. Nog was aan de orde wijziging der gemeente be grooting 1903 op verzoek van Ged. Staten. O. a. werd gevraagd, waarom niets geraamd was voor evenredige teruggave aan rijk en provincie van bijdragen voor verplegings- kosten van krankzinnigen De voorzitter meende dat hier bedoeld werd de bijdrage van f 30 voor kleedgeld door de familie van zulke krankzinnigen, die niet in een rijksgesticht verpleegd worden. Daar er één zulk een verpleegde is, zou het rijk f 4 en de provincie f 10,50 toekomen. Deze f 14,50 worden genomen van den post voor onvoorziene uitgaven. Ook aan de andere aanmerkingen werd gevolg gegeven. Te Bergambacht geraakte een ar beider te water, en, schoon tijdig gered, overleod hij tjjdens zijn vervoer, aan de gevolgen. Te Zaandam is een 23 jarige moeder van een tweejarig kind voor hare woning in een sloot, toen zij oen kinder potje wilde schoonmaken te wator geraakt en verdronken. Bij het thuiskomen van de fabriek miste de man zijn vrouw en na lang zoeken vond de politie haar lijk. Te Haarlemmermeer geraakte een dron ken bedelaar te water. Drie voorbijgangers haalden hem er uit; doch daar hij niet loopen kon, lieten zij hem aan den weg liggen. Men vond den ongelukkige een uur later doodgevroren. Generaal De la Rey vertrok uit Londen naar Den Haag, en zoo naar Berlijn. Gene raal Botha, die aan een lichte maagont steking lijdt, is in de laatste dagen huis zittend. De weduwe van Generaal Lucas Meyer is Zaterdag te Southampton scheep- gegaan naar Zuid-Afrika. Generaal De Wet is te Kaapstad aangekomen. Hij zag er goed uit. Aan een verslaggever zeide hij, dat hij zoo plotseling teruggekeerd was, omdat er ziekte heerschte in zijn gezin te Heilbron. Hij wenschte niet naar Europa terug te keeren. De drukte was daar zoo groot en er waren zooveel bezoeken, dat er zelfs geen kans was om te slapen. Generaal De la Rey heeft te Berlijn 't gerucht van de ernstige ongesteldheid van generaal Botha bevestigd, en tevens verklaard dat zij hun bedelreis staken, naar Zuid-Afrika terugkeeren en te Pretoria Chamberlain zullen ontmoeten. De Kaapstadsche correspondent van de Nieuwe CouraDt schrijft over J. H. Hofmeyr Deze is door een paar bladen geïnterviewd, maar liet al heel weinig los. Privaat echter heeft hij over de Boeren-generaals in Europa dit gezegd »Ze zaten op twee stoelen en dat gaat niet: ik heb ze gezegd (of geschre ven) dat ze öf niet naar 't vasteland moesten gaan en dan trachten hun liefdadig doel in Engeland te bereiken öf wel gaan tegen den wil van 't Engelsche gouvernement en dan openlijk met hun grieven voor den dag komen. Een halfslachtige houding als ze thans aannemen kan noch Engeland, noch het vaste land behagen". In een te Utrecht gehouden tweede vergadering van den Christelijken Bond van Ziekenverpleging, is het reglement voor den bond behandeld en het hoofdbestuur als volgt samengesteldde heeren dr. Bouwman, van Bloemendaal, (Loosduinen); dr. Sap, dr. Van Dale, en J. H. Besselaar, van Veldwijk (Ermelo); Vonk, van Bloemen daal (Loosduinen)J. Oldenbroek, van Amsterdam en de dames Van Zetten, van Bloemendaal (Loosduinen)Meiuders en Hidding van Veldwijk (Ermelo. Dezer dagen kreeg de klempenmaker L. te Breugel van een net gekleed persoon bezoek, die hem voor f 800 klompen afkocht, te leveren a contant aan de tram te Son. Na den inwendigen mensch te hebben versterkt, wilde de vreemdeling nog even naar Son, waar hij ook in onderhandeling washij zou te Son een fiets huren. L. was zoo vriendelijk hem zijn eigen fiets aan te bieden. Deze. heeft hij tot heden niet terug gezien en de klompen zijn evenmin afgehaald. Dr. Schaepman lijdt zegt He Tijd, aan chronische bronchitis die hem alle optreden, dus ook in de Tweede Kamer, belet. De gedenkschriften van Paul Kruger zijn thans ook in het Duitsch verschenen. De Telegraaf geeft er het navolgende vervolg van. In de vijfde en laatste afdeeling verhaalt de heer Kruger van de wijze waarop de Jingo-pors den strijd voerde en hoe zij de beteekenis van het woord »kwaai vrouw" verwrong en de Boeren beschuldigde van majesteitsschennis tegenover de Engelsche Koningin. Daarna beschrijft hij de verschil lende incidenten, die onder zijn vierde pre sidentschap plaats vonden en door de ma chinaties van de South-African-League leidden tot den oorlog zooals het dooden van den Engelschman Edgar door den poli- tie-ageDt Jones. Hij zegt verder dat na de overwinning bij de verkiezingen in de Kaapkolonie door den Afrikaander-Bond, de heer Milner open lijk zich aansloot bij de partij van de Jingo's in de Kaap. De houding van Transvaal gedurende de crisis was zeer voorkomend tegenover hem. Met betrekking tot de bijeenkomst te Bloem fontein wordt gezegd, dat Milner van den beginne niet den minsten lust toonde, om tot eene overeenstemming te geraken. Verder zegt de heer Kruger, dat een beschrijving van den rampspoedigen oorlog niet in zijne gedenkschriften op haar plaats is, wijl hij persoonlijk niet aan den strijd heeft deelgenomen, hoe zwaar zijn arbeid ook overigens in dien zelfden tijd moge ge weest zijn om zijn burgers te leiden en moed in te spreken. Hij beschrjjft verder den grooten strjjd, dien hij te strijden had, al vorens hij er toe komen kon zijn land en zijn gezin te verlaten, toen de Engelschen Transvaal binnen kwamen stroomen. Hij beschrijft de bitterheid, bij zjjn ver trek naar Europa gevoeld, maar ook den troost die er voor hem in gelegen was, dat hij de regeering van zijn land achter liet in de handen van zulke betrouwbare mannen als Schalk Burger, Reitz, Louis Botha en De la Rey, onder den edelen steun van den nobelen president Steyn. Verder wordt verhaald van dn sympathieke welwillendheid van den kapitein en de officieren der »Gel- derland"; verder eenige incidenten opreis en daarna de enthousiaste ontvangst op het continent. Zonder eenig commentaar geeft hij het tele gram aan den Duitschen Keizer weer, waarin deze mededeelt hem niet te kunnen ontvan gen omdat hij op jacht moest. Hij bes'uit met zijn vertrouwen op de toekomst uit te spreken omdat de vredesvoorwaarden niet zoo zijn als de Burgers die verlangden. »Ik ben overtuigd", zoo eindigt hij, »dat God zijn volk niet vorlaten zal, ook al schijnt het dikwijls zoo voor het oog van de wereld." In de derde afdeeling behandelt Kruger zijn eerste presidentschap en verhaalt van zijn bezoek aan Engeland en van de onder handelingen met Derby in 1883. Ik droDg er op aan schrijft de heer Kruger dat sommige boerenplaatsen die vroeger aan de Republiek behoord hadden, weer teruggegeven zouden worden. Sir Hercules Robinson fluisterde daarop Derby in het oor »dat is een leuger" waarop ik opsprong en mij op Robinson zou geworpen hebben, als Derby niet tusschon beide was gekomen, zeggende: gij zult hier niet vechten!" ik antwoordde dat Robinson mij belee- digde, waarop deze zijn verontschuldiging aanbood, en wij weer goede vrienden werden. Handelende over de ontdekking der goud velden, schrijft de heer Kruger dat de groote menigte van geïmmigreerde Engolschen van geen invloed ware geweest hoe talrijk en verscheiden hun rechten bij het Engelsche Gouvernement ook moesten geweest zijn; want het Engelsche Gouvernement zou geen vinger uitgestoken hebben om hen te helpen, indien het niet in verzoeking ware gebracht door den rijkdom van het land. Het stem recht werd geenszins zoo zeer door vreem delingen begeerdhet werd door intriganten als zoodanig voorgesteld om hun plannen door te drijven. De heer Kruger haalt een gezegde aan van Joubert, »dat het goud nog oorzaak zou zijn dat het gansche land in bloed zou gedrenkt worden." In de vierde afdeeling behandelt Kruger vooreerst het derde presidentschap. Aan gaande den »rand" verklaart hij, dat Cham berlain alles van Rhodes' plannen afwist en haalt de bekende telegrammen aan, die gewisseld zijn tusschen miss Shaw en Rho des. Hij beschrijft de overgave van Jame son en de daarop gevolgde opgewondenheid van de burgers, die dreigden naar Johan nesburg te zullen trekken en dat nest met al de rebellen er in plat te zullen schieten. Kruger hield hen met moeite terug. Spoedig na Stein's verkiezing helde het presidentschap tot een nauwer verbond tusschen de republieken over, waarvan vooral de inval van Jameson de oorzaak was. Een daarop gehouden conferentie leidde tot een verbond. Uit het verhaal van de reis naar Europa blijkt, dat de president ten huize van den heer Pott, den consul-generaal van de Z.-A. Republiek, het vertrok van de Duitsche boot wilde afwachten. De Portugeesche gouverneur noodde hem echter in opdracht van diens regeering, ten zijnent. De president weigerde eerst, maar de gou verneur zeide toen, dat de president mee moest, willig of onwillig. Toen de president te Marseille was, zeide hij in antwoord op de begroeting 0. a. »De oorlog in Zuid-Afrika heeft de grenzen der barbaarschheid bereikt. Ik beb in mijn leven veel tegen barbaarsche Kaffer stammen gevochten, maar zoo barbaarsch als de Engelschen, die plaatsen verbranden en vrouwen en kinderen zonder voedsel of dekking in de ellende jagen, zijn zij niet." Over de komst in Nederland en het ver blijf hier te lande, zegt de president 0. a. De trein kwam eerst in den Haag aan, toen het reeds begon te schemeren. In den omtrek van het station en in alle straten tot aan het hotel, waar de Presi dent zou verblijven, was het zwart van de onafzienbare menschenmenigte, waaruit één luide jubel opsteeg. Aan de Hollandsche grens had de president reeds een telegram aan de Koningin gezonden, om haar zijn hulde te brengen. Hare Ministers bezochten hem dadelijk naaankomst in zijn hotel, enden volgenden dag ging hij naar het paleis om de Koningin zijn opwachting te maken en haar dank te zeggen voor het schip, dat H. M. zoo welwillend gezonden had. Door de Koningin werd hij later nog aan haar tafel genoodigd en ook de Prins Ge maal bracht hem een bezoek in zijn hotel. Na een korte rust bracht hij een bezoek aan Amsterdam, waar een groote receptie in het Paleis voor Volksvlijt en een plechtige godsdienst-oefening in de Nieuwe Kerk plaats hadden. Zoo kwam de president te Rotter dam, waar hij o.m. een boompje bezichtigde in den Dierentuin, dat hij in het jaar 1884 geplant had, en een tochtje deed op de Maas, waarvoor de reederij Fop Smit hem een harer mooiste stoombooten, de W. F. Lehmans, ter beschikking had gesteld. Bij deze gelegenheid zag hij ook met eerbied naar de oude kerk van Dordrecht, waar de Synode van 1618/'19 to zanten is ge komen, welker besluiten van zoo grooten invloed waren op de kerk, waartoe de presi dent behoort. En zoo kwam hij ook weder te Kampen, het Mekka der Gereformeerde Kerk, dat hjj reeds vroeger bezocht had. In beide steden was de ontvangst zoo hartelijk als het maar zjjn kon. In het begin van den winter, den lOden December 1901, betrok hij de villa Oranjelust te Utrecht. Hier ontviDg hjj het bericht der schitterende overwinning van de la Rey over Lord Methuen. Hjj was over deze overwinning ze:r verheugd doch zeide, toen men bjj het. voorlezen de opmerking maakte, dat men hoopte dat de la Rey Methuen zou gevangen houden »Ik zou dit niet goedkeuren. Ik hoop, dat de la Rey hem zonder dralen in vrjjheid zal stellenwant wjj Boeren moeten ons tot het einde als Christenen gedragen, hoe onbeschaafd de Engelschen ons ook al mogen behandelen." Toon hjj het bericht kreeg, dat Lord Methuen in vrjjheid was gesteld, uitte hji zjjn oprechte vreugde. Twee bloedverwanten van onze Konin gin zijn deze week overleden. De eerste is Prins Hendrik van Waldeck Pyrmont de tweede Prins Eduard van Saksen-Weimar. De vader van laatstgenoemde hertog Bern- hard Karl van Saksen-Weimar (tweede'zoon van groothertog Karl August), was generaal in Nederlandschen dienst, heeft in de ge lederen van ons leger deelgenomen aan het gevecht bjj Quatrebras en aan den veldslag van Waterloo, diende onder den Prins van Oranje tjjdens den veldtocht in België, en was van 1848—1853 commandant van het Indische leger. Hertog Bernhard, die ook door zjjne geschriften zich naam maakte, overleed op 31 Juli 18ö2. In het Lange Voorhout in den Haag prjjkt een monument opgericht te zijner eer, als eene dankbare hulde aan de groote diensten, door hem in een tijdperk van nagenoeg veertig jaar aan Nederland bewezen. De eerste gemalin van wjjlen Prins Hen drik der Nederlanden, Prinses Amalia, door opvoeding geheel eene Nederlandsche vrouw en bij haar leven eene der populairste en meest geliefde vorstinnen van ons Konings huis, was de zuster van den nu overleden Weimarschen prins. De overledene was geboren Engelschman, woonde te Londen, was een trouw vriend van Koning Edward, diende in het Engel sche leger, maakte o. a. de veldslagen van Alma, Balaclava en Inkerman (Krimoorlog) mee, was sinds 1878 gouverneur van Ports mouth, daarna bevelhebber der troepen in Ierland. Vele vorstelijke personen 0. a. de Keizer en Koning Edward bezochten den bijna 80-jarigen held aan zijn ziekbed. Een Deensch schip, dat in de buurt van het eiland Anholt onderzoekingen deed, heeft 17 kanonnen opgehaald, afkomstig van een Engelsch oorlogsschip dat daar in 1800 vergaan is. De Deensche regeering zal de kanonnen waarschjjnljjk aan de En gelsche aldragen. Mevrouw de la Reg heeft, door Lord Methuen uit haar huis gezet, achttien maan den op het veld rondgezworven, met da commando's van haar echtgenoot, Dezer dagen verschjjnt een boek van haar hand, getiteld Mjjn Omzwervingen en Beproevin gen gedurende den Oorlog. Waar duiven zjjn, vliegen duiven, zegt men wel eens, en zoo krjjgt Keizer Wilhelm, die pas een landgoed erfde, van een stillen bewonderaar wéér een millioe- nen-erfenis. Een te Görlitz overleden ren tenier heeft namelijk zjjn geheele vermogen 3 millioen Mark in geld en 1 millioen in hypotheken aan den Keizer vermaakt, In den Elzas is een commissie ge vormd, met het doel, een standbeeld voor Generaal Louis Botha op te richten, te St.-Louis, in het kanton Huiningon, van waar de Transvaalscbe held gezegd wordt af te stammon. Men heeft te Dougga, in Tunis, acht mozaïeken ontdekt en te Carthago een prachtigen sarcophaag van wit marmer. Bjj Red Mountain (Colorado, Am.) is een omnibus, door het breken van een rem, in een afgrond van 150 Meter gestort 15 passagiers werden gedood en nog vier andere bekwamen zóó ernstige verwondin gen, dat zjj wel niet in leven zullen bljjven, De heer Keir Hardie, het Engelsche parlementslid, dat door eene vergissing te Brussel gevangen genomen werd, als ver dacht van met Rubino, den Italiaanschen anarchist, in betrekking te staan, wordt door de Engelsche pers beschreven als >geen kwade kerel", die alleen indertjjd zjjn naam bekend gemaakt heeft door iD het parlement te verscbjjnen met een pet op het hoofd. Ds. v. Broekhuizen schrjjft uit Mentone o.a.»De president maakt het Gode zjj dank bizonder goed on zit eiken dag een paar uur in den tuin en geniet van het heerljjke klimaat, en loopt ook nog al wat buiten rond. Zjjn geloof is wonderljjk en zjjn kracht naar zjjn ouderdom uitstekend Wjj zjjn hier een klein klompje Afrikaners bjj elkander en genieten van eikaars ge zelschap." Ds. v. Broekhuizen bljjft nog een paar weken de gast van president Kruger en vertrekt den 13en Docember via Southamp ton per Briton naar Zuid-Afrika. De heer J. D. Kestell, secretaris van generaal de Wet, vertrekt 2t dezer met het stoomschip Tintagel Castlo naar Zuid-Afrika. Nederl. Tjjdens de beringen, welke in de onlangs ontdekte steenkolenmjjnen in de Kempen (België) worden uitgevoerd, hebben de ingenieurs een bedding van steenzout ontdekt te Beeringen, op een diepte van 900 meter. De ontdekking is ook van wetenschappeljjk belang, omdat daardoor bewezen wordt, dat de zee zich vroeger tot de Kempen uitstrekte. Zestien mannen van de verongelukte stoomboot „Elinganite" hebben zioh op een vlot vijf dagen lang moeten voeden met twee appels, dus een achtste appel, en niets anders. Acht hunner bezweken, de overigen we. den eindelijk door een Engel sche boot opgepikt. Bij de behandeling van een proces voor het gerechtshof van Breconshire (Wales) is gebleken, dat onlangs 56 men- schen gered zjjn door een hond. Een ont slagen arbeider had, om zich te wreken, 's nachts brand gesticht in een schuur, waar zjjn opzichter en kameraden sliepen. Het lichte gebouw stond in een oogenblik in volle vlam en de 56 mannen, die er sliepen, zouden zeker don dood hebben gevonden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2