NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 21. 1902 Dinsdag 18 November. 17e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandse!) Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN PARTIJVERBAND. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enlcele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Welbegrepen partijverband eischt ook ruimte van beweging. Op het woelige tooneel van het leven vertoonen zich ieder oogenblik nieuwe verschijnselen komen telkens nieuwe vraagstukken op, en komen altijd door nieuwe ideeën de oude verdringen. De geestelijke wereld is evenmin als de stoffelijke ooit in rust. En binnen het partijverband behoort aan iedere ernstige opvatting, aan iedere opko mende meening plaats gegund te worden om zich te ontwikkelen. Binnen het partijverband. Dat wil zeggen dat ieder partijgenoot het hoofdbeginsel in 't oog houde, dat de reden van bestaan, het onmisbaar motief tot handelen voor de partjj zijner keuze en zijner overtuiging uitmaakt. Die hoofdbeginselen zijn we hebben ze in ons vorig nummer geteekend voor den Roomsch-Katholiek dat zijne kerk welvare voor den liberaal dat de ge lijkheid onder de menschen, de humaniteit bevorderd worde voor den socialist dat de belangen van een deel der maatschap pelijke inrichting, de arbeid, meer op den voorgrond treden, en voor den antirevolu tionair dat Gods ordinantiën in onze maat schappelijke samenleving meer tot hun recht komen. Op die vraagstukken en op die alleen spitst zich de partijgroepeering onzer dagen. Dat is het schibboleth, en als in oud- Isrel aan zijn dialect herkent ge den partijge- genoot aan zijn spraak. En nu staat dit natuurlijk niet iederen partijgenoot helder voor oogen. Er zijn ook onder hen leerlingen en hardleerschen. En dan is natuurlijk vergissen altijd mogelijk. Die in woorden of daden niet struikelt is een volmaakt man, en zulken zijn er zeker onder de antirevolutionairen niet. En dan komt daar nog bij dat ieder die een meening bepleit, daartoe de meest pakkende argumenten bezigt, opdat ook buitenstaanders gewonnen worden. Alzoo blijft het gevaar voor verflauwing der grenzen steeds bestaan. Maar daarom is het, en blijft het de roeping der pers, die haar levenskracht voor een groot deel aan het partijverband ontleent om altijd en overal op dat hoofd beginsel te wijzen. Dat te ontvouwen, dat duidelijk te maken, daarheen te wijzen is haar nooit eindigende taak. Dat is haar kompas tevens. En als dat kompas nu rusteloos in be weging is, dan behoeft niemand te beproe ven het tot stilstand te dwingen. 't Zou ook niet gaan, want de levens zee moet bevaren worden, onder storm zoowel als bjj mooi weder, in duisternis zoowel als bij helderen zonneschijn. En zou men dan den eisch stellen dat het kom pas nooit afwijke! Maar die afwijkingen zijn even noodza kelijk als het in 't oog houden van den koers. Zonder die afwijkingen komt men niet in de begeerde haven, maar kan men hoogstens rijden op zijn anker. Onder die afwijkingen behoort niet zelden zoowel overdrijving als terughouding, in practijk gebracht door het radicale en het conser vatieve element in iedere partij vertegen woordigd. Beide krachten zoowel de stuw kracht als de behoudende kracht zijn onmisbaar om de partij te doen leven en werken. En nu doet zich altijd en overal bet verschijnsel voor, dat de radicaal zijn bondgenoot, den behoudsman, een conser vatief acht die den vooruitgang belemmert en dat de man, meer secuur, minder ge neigd over éennachts ijs te gaan voor een partijgenoot aanziet dien men liever kwijt dan rijk zijn zou. Toch, zoo is 't althans in 't belang der partij niet. Beiden, voorzoover ze althans eerlijk, zonder bijbedoeling, hunne overtuiging be lijden en beleven, dienen op de beste wijze de partij en door de partij het algemeen belang. Zonder stuwkracht gaat het leven er uit zonder behoudzucht zou ons leven zich bewegen tusschen puinhoopen. Wenscht ge een van beide? Immers neen? Welnu, dankt dan God dat uw partij genoot de stuwkracht bezit die gij mist en die leven geeft, en omgekeerd dankt God dat uw partijgenoot oog heeft voor en liefde tot behoud, die gij in uwe verklaarbare en vergeeflijke eenzijdigheid mist. Zoo, en zoo alleen wordt het algemeen belang gediend, en gezond politiek leven ontwikkeld. Niet afbreken, maar opbouwen zij uwe critiek. Maar om te kunnen bouwen moet ge zelf eerst iets van de bouwkunde leeren. U oefenen in dat vak. Afbreken kan ook de minder geoefende hand. Maar bouwen is mannen-werk, een edele kunst, den antirevolutionair die zoo stevig en breed fondament heeft om op te bouwen, waardig. Nog een andere afwijking valt gedurig den kalmeu beschouwer in 't oog. Alle menschen zijn eenzijdig. God alleen is alzijdig. Maar toch de eene mensch is meer eenzijdig dan de ander. Eenzijdig heid als ze onbeteugeld voortwoekert leidt niet zelden tot monomanie, tot het be rijden van een of ander stokpaardje. Zijn ze niet met den vinger aan te wijzen de mannen, ook onder ons, die in hun openbaar leven alles uit éen oogpunt be zien, en opgaan of ondergaan in hunne eenzijdigheid? Ziedaar den publicist, die vele dingen feeder en goed zeggen kan, maar persoon lijke veete of bittere ervaring doet hem de pen in gal doopen, en altijd en altijd weer vermoeit hij zijn lezers en verduistert zijn betoog door vinnigheden zonder eind. Ziedaar de pittige man die door theorie of ervaring het oog gericht op een gebrek of euvel, den weg tot herstel meent ge vonden te hebben een weg die volgens zijne partijgenooten verkeerd is of tot twij felachtige uitkomst leiden moet. Hij alleen of met weinige getrouwen weet het, alle anderen gaan mis of begrijpen hem niet. Zult ge hem daarom niet meer dulden als partijgenoot Hem negeeren Immers neen, de practijk is een onfeil bare rechter tusschen u en hem. Zonder ruimte van beweging is het par tijverband tot versteening gedoemd. Maar bij die ruimte van beweging zij steeds het oog op het kompas gericht en drage men zorg dat het kompas goed ge registreerd zij. 17 November 1902. A Wij ontvingen het navolgende „Inge' zonden' stukje: Mijnheer de Redacteur Hebt U niet een schrijven ontvangen waarin te lezen staat: „Nu ligt in hetgeen Be Zeeuw over par tijverband schreef voor een goed verstaan der, een veroordeeling van de meerderheid op de Arnb. Synode die in zake de oplei ding niet met de minderheid kon meegaan. Die veroordeeling nu is niets nieuws wijl ze ook in Be Bazuin en in vele Kerkbodes plaats had, maar Laat ik mogen zeggen dat de schrijver van „Partijverband" zich opzettelijk heeft beproefd los te maken van de twee feiten die aanleiding gaven tot het stukje in Be Nederlanderde kwestie der kindervoeding te Middelburg en de opleidingskwestie in de kerk. Hij heeft er zelfs met geen woord op gezinspeeld. Gansch objectief heeft hij, voor zoover hem bewust is, eerst het nood zakelijke, het onvermijdelijke van partij verband aangewezen, daarna de gevaren trachten aan te toonen die, zoowel van de zijde der meerderheid als van die der minder heid ons onmisbaar partijleven bedreigen. Eerst trachtte hij den cirkel te begrenzen binnen welke partijverband alleen mogelijk is, om in het artikel dat daarop heden volgt, dien cirkel te verbreeden en daarin ook het uiterste takje te begrijpen, dat, zij het ook slechts met kleine vezelen aan den wortel, het centrum van het leven, vastzit. Dat was zijn doel en ook zijn schets. Wie daarin eenige bedoeling ziet om een of ander feit te critiseeren vergist zich, en gaarne wil hij er bijvoegen dat zoodanige handeling op dit z. i. zeer on tijdige oogenblik allerminst gewettigd of gewenscht zijn zon. De K. De Staten vergaderden jl. Vrijdag. Wij ontvingen het verslag Zaterdag, nadat reeds Vrijdag alle Zeeuwsuhe bladen een grooter of kleiner verslag hadden gepubliceerd. Wij leggen derhalve 't verslag ter zijde en melden alleen, dat voorzitters en onder voorzitters der afdeelingen zijn geweest, van de le. de heeren De Jonge en De Veer, van de 2e de heeren Kakebeeke en Vad9r; van de 3e de heeren Pompe en Fruijtier. In zake" de in de zomerzitting aange nomen motie-De Veer waarbij Gedep. Staten worden uitgenoodigd nader advies uit te brengen omtrent de financiëele gevolgen van hun pensioensvoorstel, melden zij dat het risico voor de Provincie, wordt hun voorstel aangenomen, stijgt in de verhou ding van f29650 tot f 69414. De heer Bos vindt het niet billijk dat aan de weezen pensioen werd toegekend volgens art. 7b 3e al. en stelt voor om aan art. 7, al. 1, toe te voegen »met dien verstande, war de verhoogingen van art. 7b 3e zinsnede betreft, dat die verminderd worden met het weezenpensioen voor die kinderen, die in het huwelijk treden, meer derjarig worden of overlijden". Het voorstel-Bos wordt aangenomen met 19 tegen 17 stemmen, die der heeren de Casembroot, Bolier, van Waesberghe Jans- sens, Hollestelle, van Teylingen, Siegers, van Rompu, Moerdijk, van Lijnden, Lucasse, Noordijke, Wisboom Verstegen, Hocke Hoo- genboom, van der Lek de Clercq, Bolle, de Veer en van Lijnden. 3e. Hierop is het heele voorstel tot vaststelling van regelen voor het pensio neeren van weduwen en weezen van pro vinciale ambtenaren, aangenomen, zoomede dat tot inwilliging van het aangehouden verzoek van W. Moelker c. s. te Tholen om subsidie voor een wagendienst Tholen St. Maartensdijk ad f300 dat waarbij de termijn van in exploitatiebrenging der stoomtram HulstWalzoorden van 1 Januari tot 1 Augustus 1903 wordt verlengd voorts de voorstellen tot afwijzing van het verzoek van het waterschap Lamswaarde c. a. om renteloos voorschot voor wegsverbetering tot inwilliging van het verzoek van den Oud-Kempenshofstedepokler om calamiteus- verklaring, tot verkoop van boomen op den weg van Neuzen naar Axel, tot in williging van een verzoek om het toege staan subsidie van f1500 voor de oprich ting en instandhouding van een zeevaart school te Vlissingen te verhoogen tot f 2000tot verleening van een crediet tot een maximum van f 100 aan de commissie, belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland, voor den aanleg van proef tuinen in 1903en tot afwijzing van het aangehouden verzoek van het comité voor de tram BrouwershavenBurghsluis om subsidie in de kosten van aanleg en ex ploitatie van die tram. Dit laatste na een warme discussie waarbij de heeren Fokker, Kakebeeke en Pompe het subsidie verdedigden, en de heeren Siegers, de Veer en v. d. Meer het op verschillende gronden bestreden. Na verwerping van het voorstel-Dieleman om het voorstel-Fokker (subsidie f 158000 aan dezen tram) aan te houden tot de zomervergadering werd het voorstel-Fokker verworpen met 22 tegen 17 stemmen en daarna het voorstel van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer 1ïaleleehe verzocht vervolgens, en hiermede vereenigde de vergadering zich, om de regeering den dank over te brengen voor de verleende medewerking bij het terugvei'krijging der fraaie gobelins. Hierna nam de heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, die 32 jaar lid van de Staten is geweest, met een hartelijk woord afscheid van de leden, waarop door den Voorzitter geantwoord werd dat de heer Pompe hier zeer aangename herinneringen achterlaat en zijn diensten steeds dankbaar zullen worden herdacht. Vervolgens werd de najaarszitting door den Commissaris der Koningin, in naam der Koningin, gesloten. Het bekende ex-kamerlid Heldt is het middelpunt van den stembusstrijd die zich in Amsterdam derde district ontwikkelt. Is Heldt vrijzinnig-democraat of oud liberaal Over die vraag wordt geredekaveld, en alzoo het twijfelachtige van die candidatuur in het juiste licht gesteld. Het komt ons, deze dingen op een af stand ziende, voor, dat Heldt zeer gaarne een candidatuur aanvaarden wil, vooral eene die succes belooft, en dat de politieke leiders van Amsterdam III gaarne een can didatuur zouden steunen die alles wat tus schen Rechterzijde en Sociaal-democratie ligt om zich vereenigen zou. Die tijd is evenwel voorbij. Mannen als Heldt, De Klerk en derge- lijken vertoonen, in politieken zin, het beeld van een afgeloopen uurwerk. De Nieuwe Courant meldt nog eens ten overvloede dat de heer Heldt door de li berale partij niet ruim beloond is in geld voor de weinige diensten haar bewezen, maar in politieken zin in den vorm van een Kamerzetel, een politieke positie, aan zien Zoo hebben wij het ook altijd opgevat. Intusschen blijkt dat er van een anti socialistische candidatuur-Heldt niets komt. Be Standaard noemt het een praatje en verklaart er bij dat de antirev. niets bang zijn voor de socialisten of voor mr. Troelstra. Heldt is candidaat gesteld door de vrij zinnig democratische kiesvereeniging en zal ook voorgedragen worden in de Unie- liberale kiesvereeniging Vooruitgang". Maai de oud-liberale Kiesvereeniging »Grondwet" komt aan met een meer geestverwanten schoolmanden bekenden veelzijdigen boekenschrijver J. Versluijs. De antirevol. en R.-K. stellen samen óën candidaat. Het ware niet onaardig zoo de zetel van den schoolman Den Hertog door een antirev. schoolman, bijv. den heer Meilink, kon bezet worden. Bestaat er niet eenige spraakverwarring tusschen Be Zeeuw en Be Nederlander in zake partijverband? Is er niet een publieke opinie die gefa briceerd wordt en, eene die geboren wordt? De eerste teekende ds. Gispen in zijn brief waaraan Be Nederlander een citaat ontleent, de laatste trachtten wij te teeke nen in het hoofdartikel door Be Nederlan der evenzeer geciteerd. Partijverband en individueele overtuiging worden tegenover olkander gesteld als twee vijandige machten. Is dat wel in den regel zoo Of is het niet waar wat het artikel Individueele verantiooordelijleheid in de Neder lander zegt: „als men staat op denzelfden bodem, dan begrijpt men elkaar, en daar men gewoonlijk hetzelfde doel beoogt, komt men ook vaak tot eenstemmigheid". En eindelijk: onderwerping der cons ciëntie aan het partijverband verfoeit Be Nederlander. Wij ook. Maar op eene voorwaarde, deze: Dat men van zijn consciëntie niet een stootkussen make om af ie houden wat men niet wenscht, of een hefboom tot be vrediging of voldoening zijner private meeningen of belangen. Conscientie-bezwaren moeten hun grond vinden in GodsWoord of Gods wet, anders zijn ze contrabande, zondig zelfs. En aan dezen eisch getoetst zal met do consciëntie en hare bezwaren niet zoo dik wijls gemorst of geschermd worden. Zou Be Nederlander op wiens meening we hoogen prijs stellen, na deze toelichting niet kunnen komen in den eisch tot on derwerping aan het partijverband, zooals dat in ons eerste artikel over dit onder werp werd voorgesteld? Jhr. mr. P. v. d. Maesen de Sombref is te Maastricht overleden, in den ouder dom van 75 jaren. Hij was liberaal katholiek. Van 1862 tot 1863 had hij zitting in het tweede kabinet-Thorbecke als minister van buitenlandsche zakendoch miste het vertrouwen van enkele liberalen wegens zijn houding in de Poolsche nota en het Maas-tractaat, welke houding door de Tweede Kamer scherp werd afgekeurd, en in de Eerste Kamer afstemming zijner begrooting ten gevolge had. De Nederlandsche regeering had name lijk in een nota aan de Russische de in lijving van Polen afgekeurden in de quaestie der Maasaftappingen zei men meer de belangen van België dan van Nederland gediend. Zoo viel minister v. d. Maeden. Doch reeds 't volgende jaar vaardigde Maastricht hem naast Thorbecke ter Tweede Kamer af. (Liberalen en Roomsehen gin gen toen nog samen). En in 1873 werd hij door den hoogst onbeduidenden clericaal Kerens de Wylré vervangen. Sedert trad hij in het ambteloos leven terug, werd onlangs nog zwaar getroffen door het overlijden van zijn dapperen zoon die kapitein was bij het Indische leger, en stierf dezer dagen als een vergeten burger. De gelederen dier oude veteranen uit het roemtijdperk van Thorbecke beginnen te dunnen. Sic transit t Als een stem uit het verleden klinkt u het pleidooi tegen doormr. S. van Houten voor de oud-liberale partij de vorige week in Oostburg gehouden. Hij de grijsaard, vertegenwoordiger van de garde die sterft, maar zich niet overgeeft, verkondigt zijne overtuiging en pleit daarvoor tot in Oostburg toe. De oud-vertegenwoordiger van Groningen op den catheder aan onze zuidergrenzen. Van Dan tot Berseba toe! Eerbied voor bekwaamheid, eerbied voor een leven van arbeid, eerbied voor grijze 'haren, eerbied voor den man wiens over tuiging we niet deelden en nooit zullen kunnen deelen. Een eeresaluut voor den forschen en kloeken en krachtigen tegen stander BELGIË, Toen Vrijdag Koning Leopold te Brussel uit de kerk kwam (Ste-Gudule) waar hij een lijkdienst voor de Koningin had bij gewoond, is een aanslag op zijn leven ge pleegd. Een Italiaan, zekere Rubino di Rubini, een anarchist naar men vermoedt, heeft geschoten op het rijtuig, waar eenigen uit 's Konings gevolg in zaten. De man was derhalve blijkbaar heel en al in de war, niettegenstaande hij 's Konings portret en dat van diens troonopvolger, prins Albert, in den zak had. De man werd terstond gearresteerd, onder afschuwkreten van 't volk dat van zijn deel neming voor den Koning luide blijk gaf in »Leve de Koning»Dood den moordenaar Op Rubino's kamer heeft men anarchis tische geschriften gevonden. Hij zelfver»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1