t leesTafTl Kerknieuws. Schoolnieuws. Kcchtsziikeii. TjAAUHOIJW, Over den invloed van de peulge wassen op het Kaligehalte van den bodem. Gemengde Berichten. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Dordrecht (vac. Talma): Boon stra, te Putten; Eringa, te Workum; Ho- moot, te Oosterwolde; Kuijlman te Barne- voldSchippers, te Huizen, en Visscher, to Ouderkerk a/d. IJsel; (vac. Eigeman): ten Have, te Eemmes-Buiten; den Breems, te Charlois; Nijhuis, te Renkum; v. d. Plassche, te Hasselt; Ticholaar, te Nijland, en v. d. Waal te Overschie. Boroopen te Dorkwerd P. J. Molenaar, cand. te Botterdamte Dordrecht (vac. Jonker): C. Bouthoorn, te Ede; te Kooten (Fr.) F. J. Folpmers te Oterleek te Winterswijk H. Ph. Rogaar te Zuid larente Zegveld B. v. d. Wal, to Waddingsveente Barchum J. A. v. Krieken, cand. te Leiden. Aangenomen naar Goes door G. Boersma, te Hollandscheveld; naar Berg-Am- bacht door Th. G. C. Rappard te Mijns- heerenland. De brief met bericht aanneming is 24 uren te laat bij den kerkeraad ingekomen. Indien de oorzaak hiervan niet ligt bij de post, is hier een informaliteit welke de aanneming en de beroeping waardeloos maakt, waardoor de heer Boersma, althans voor deze vacature, niet meer beroepbaar is. Bedankt voor Stolwijk door A. H. Seholte, te Zuid-Scharwoudevoor Hoek door P. J. Steinz, te Stavenisse. Zondagochtend is de heer J. H. O. Kamsteeg te Sirjansland als predikant bij do Ned. Herv. gemeente bevestigd door ds. De Pup, die sprak naar aanleiding van 1 Cor. 4: 2. 's Middags deed ds. Kamsteeg intree met oen rede over Psalm 142: 2a. Hot provinciaal kerkbestuur in Zeeland heeft, wegens de poiiodieke aftreding der hoeren C. F. Zeoman en C. R. van Lelijveld, benoemd tot lid der commissie van voor dracht ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, te Vlissingon, en als secunduslid dier commissie ds. C. R. van Lelijveld te Goes. Hierdoor is de voordrachtcommissie »om"; en zal wel moeilijk weer kunnen gebeuren dat een synode, in haar meerderheid „or thodox", moderne kerkelijke professoren benoemen moet. Te Teteringen is op 6G-jarigen leef tijd overleden de emeritus predikant Jacob Eigeman, bekend door zijn Weezenstich- ting te Dordt. Hij bediende tot 1899 ach tereenvolgens de gemeenten Oud-Loosdrecht, Zevenbergen, Delftshaven en Dordt. Geref. Kerken. Beroepen te Garijp R. Smeding, te IJsel- monde; te Bedum (A) C. B. Schoe- makers, te Groningen; te Bedum (B) G. J. D. Aalders, te Nieuw Dordrecht te Giessendam K. J. Kapteijn te Axel te Oldebroek J. Zijp, te Zwartsluis. Aangenomen naar Numansdorp door E. Schouten, cand. te Dordrecht; naar Driesum door R. Zijlstra, cand. te Sneek. Bedankt voor Hardingsveld door E. Schouten, cand; voor Meerkerk, door R. Zijlstra cand. Voor de scholen met den Bijbel is dit jaar gecollecteerd te Oud-Vossemeer f 230 en te Spui bij Neuzen 1 88. St. Maartensdijk. De gemeenteraad benoemde tot onderwijzeressen mej. A. M. Eivó te Stad aan 't Haringvliet en mej. C. Rietdijk te Dreischor. Dhr. Lutein, onderw. aan de Chr. school te Bruinisse is als zoodanig benoemd te O. en W. Souburg. Het aantal sollici tanten was 2. De heeren M. Nieuwenhuijse te Mid delburg en D. H. C. A. Naber te Drei schor staan op de voordracht ter benoe ming van een hoofd der 0. 1. school te Hoogmade, gem. Woubrugge (Z.-Hoil.). Hoe eigenaardig een examen kan alloopen, bewijst het volgende. Een candi- daat voor de vrije en orde-oefeningen werd dezer dagen door de Rotterdamsche com missie afgewezen, omdat hij onvoldoende was in practisch werken. Diezelfde candidaat de commissie zal dit niet geweten hebben was in het bezit der akte gymnastiek lager onderwijs, deed eens examen voor middelbaar en verwierf toen voldoende cijfers voor zijn practisch werken. De persoon in quaestie heeft inmiddels de zaak nooit laten rusten. Steeds heeft hij les gegeven in het vak, ook aan jongens van moor gevorderden leeftijd, met het resultaat dus, dat de man genoeg practisch ervaren voor middelbaar onderwijs, dit niet eens is voor de verlichte akte. Vreemd, zou men zoo zeggen Het herinnert aan het geval van den candidaat (ook historisch), die werd afge wezen voor de lagere akte gymnastiek en aan wien drie maandon later de middelbare akte werd uitgereikt. Nieuwe Crt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandelingP. D., 23 j., boerenknecht, O.- en W.-Souburg, tot 4 m., en J. H., 33 j., werkman, Axel, tot 2 m., gev.straf, en P. A. II., 28 j., arbeider, Westdorpe, tot f 10 b. s. 10 d. h.; diefstal: E. M., 22 j., zonder beroep, Vlissingen, tot 2 m„ gev.straf; overtreding der hondenbelasting te Vlissingen: J. M., 27 j., en A. P., 25 j., slepersknocht, beiden Vlissingen, beiden tot f 6 b. ten behoeve der gemeente Vlis singen, s. 1 d. h.; en verduistering: P. P. d. K., 23 j., werkman, Middelburg, tot 1 m., gev.straf. Door peulgewassen versta ik de vlinder bloemige landbouwgewassen, zooals erwten, boonen (paardenboonen, stamboonen), lupi nen, wikken en de verschillende klavers, zooals reode en witte klaver, bastaard, in- karnaatklaver enz. Vooreerst merken wij op, dat de asch van al deze planten betrekkelijk zeer veel kali bovat. In 1000 K.G. granen vindt men gemiddeld 5 K.G. kali, terwijl men in 1000 K.G. boonen, erwten, lupinen, wikken, klaverzaden gomiddeld 11 a 12 K.G. kali vindt. De peulgewassen ontne men dus zelf gedurende hun groei een be langrijke hoeveelheid kali aan den bodem. Doch het is niet daarop dat ik uwe aandacht wou vestigen. Het is genoegzaam bekend, dat alle vlinderbloemige gewassen door den invloed van kleine organismen een meer of minder groote hoeveelheid stikstof uit de lucht verzamelen en die op- hoopen in de zaden en stengels en wortels. Wanneer de peulgewassen dienon tot groen- bemesting worden zij ondergeploegd en wordt alzoo een zekere hoeveelheid stikstof in den grond gebracht. Het is bekend, hoe weelderig de oogst kan groeien na een groenbemestingsgewas. Doch ook, wanneer de vlinderbloemigen niet dienen tot groen- bemesting, maar wanneer slechts haar stop pels worden ondergeploegd, komt er toch reeds een belangrijke hoeveelheid stikstof in den grond. Ieder weet hoe gul de tarwe b.v. kan groeien op de klaverstoppels. Het is duidelijk, dat de peulgewassen den bodem berooven van de kali en verrijken met stik stof. Het gewas, dat op de peulvrucht volgt, de navrucht, zal door den grooten voorraad stikstof zich zoo veel mogelijk willen ontwikkelen, maar daarbij ook een zoo groot mogelijke hoeveelheid kali uit den grond tot zich trachten te nemen, hoe meer stikstof er immers voorradig is hoe meer behoefte er ook is aan kali. Wanneer er voor de navrucht nu niet genoeg kali meer in den bodem voorkomt, zal deze, niette genstaande den rijkdom aan stikstof, in weelderige ontwikkeling te kort schieten. En in het tegenovergestelde geval, als er dus nog genoegzaam kali is, zal er zooveel mogelijk van ontnomen worden. De opname der peulgewassen in de vruchtopvolging heeft dus om twee redenen een vermindering van het kaligehalte van den bodem tenge volge. De les, die we uit deze redeneering kunnen trekken, is de volgende. Om het peulge was zelf zoo krachtig mogelijk te doen ont wikkelen is een kalibemesting zeer raad zaam. Om de navrucht der vlinderbloe migen in allen deele te doen gelukken is een kalibemesting een gebiedende eisch. Middelburg. Yoor de vervroegde win kelsluiting worden alle middelen aange wend die de reclame van onze dagen zoo overvloedig aanbiedt. Behalve de circulaires, couranten-arti kelen, annonces, enz., rijdt sinds Maandag avond een verlichte reclame in onze straten rond, met de opschriften Winkeliers sluit u aaneen, Bevordert de 9 uur sluiting, Doet uwe inkoopen voor 9 ure. In vlammende letters wordt nu in deze lange, donkere avonden herhaald, wat bij het heldere zonlicht van het komende voor jaar begonnen is verkondigd te worden. Ook dat onweder is niet meer van de lucht af. »De Wet", »de Wet" roepen velen, en bedoelen daarmet! niet onzen populairen Afri- kaanschen Boeren-generaal, maar de wet op tredende als tuchtmeesteres tot het goede of tot het gewenschte. Subsidie en wettelijke verplichting, dat schijnen, volgens sommiger meening, de twee krachtigste hefboomen tot beschaving Middelburg. D3. Rudolph heeft bericht gezonden verhinderd te zijn a. s. Dinsdag voor de Antirev. Kiesver. op te treden. Goes. Dinsdag wachtte den weledelgestr. heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- dervoort als aftredend kantonrechter een aangename verrassing. Bij zijn laatste op treden in deze qualiteit waren alle amb tenaren, de plaatsvervangende kantonrech ters en de ambtenaars van het openbaar ministerie aanwezig. Er werden zeer har telijke toespraken gewisseld, welke getuig den hoe groote achting de beer Pompe in zijn betrekking genoot en hoezeer hij zelf aan zijn werk en aan dit deel van Zeeland gehecht was. De veldwachters uit de brigade Goes, mede aanwezig, vereorden don schei denden chef hun portret, een groep in salonformaat, welk aandenken door den heer Pompe met aandoening en dankbaar heid aanvaard werd. De heer Pompe van Meerdervoort heeft 39 jaar in Zeeland gewoond, waarvan 31 jaar te Goes of te Biezolinge. Mogen hom nog vele jaren van gezegende rust in zijn nieuwe woonplaats 's-Gravenhage ten deel vallen. Dit was de grondtoon van de wenschen die deD scheidenden kantonrech ter ten deel vielen, en waarmede zeker zeer velen in onze omgeving zich vereenigen. Kapelle. In de gemeenteraadsvergade ring van heden Woensdag had de heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort voor het laatst zitting. De burgemeester, als voorzitter van den Raad dankte het schei dende raadslid voor de vele diensten deze gemoonto bowozen cn wonschto hem vorder namens den Raad alles goeds toe. De heer Pompe dankte voor alle genoten vriendschap en vertrouwen en sprak zijn beste wenschen uit voor deze gemeente, haar dagelijksch bestuur en de raadsleden. Vlissingen. Wegens slapte van werk zaamheden aan de fabriek De Schelde, waar onlangs, zooals gemeld, de werkuren reeds verminderd zijn, zijn thans tegen a. s. Zaterdag een 30-tal werklieden bedankt, in 't geheel sedert de laatste weken een 40. Nog meerderen zullen ontslagen worden, zegt men. Maandag was het vijftig jaar geleden, dat de heer A. C. de Muijnck, brandmeester bij de brandweer te Oost- en West-Sou burg, w, rd aangesteld en gedurende al dien tijd dan'aan onafgebroken verbonden bleef. Het gemeentebestuur meende dat feit niet onopgemerkt te moeten doen voor bijgaan. De burgemeester bood, met een van waardeering getuigende toespraak, den jubilaris namens hem zeiven, den gemeente raad en den secretaris een sierlijk verguld zilveren gedenkpenning met inscriptie aan. De heer De Muijnck toonde zich ten hoogste ingenomen met dit bewijs van erkente lijkheid. (M. C.) Voor het bergen der Silvio, bij Bors- sele gezonken, is, volgens het Bbld van Antwerpen, nu contract gesloten met eene Antwerpsche firma. De Silvio zakt steeds dieper het zand in en naar het schijnt zou zij reeds een weinig op zijde zijn gevallen. De bergingswerken worden voortgezet Tusschen Fiauwers en het havenhoofd van Zierikzee, werd Zaterdag het houten tjalkschip „De Vrouw Cornelia", schipper A. de Bruin, van Terneuzen, geladen met suikerbieten van Buighslnis naar België, getroffen door een rukwind, waardoor het schip vol water liep en bijna onmiddellijk in de diepte wegzonk. Met groote moeite kon de schipper met zijn knechts, bene vens vrouw en vijf kinderen, zich in de roeiboot redden. Het schip was niet ver zekerd. Bruinisse. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werd bij loting aangewezen als wethouder de heer W. Jumelet. Nieuwerkerk. In de vorige week werden in de kerk der Ned. Herv. Ge meente en in die der Geref. Gemeente alhier, de orgels geplaatst, die door den heer A. S. J. Dekker te Goes zijn geleverd. Vrijdag werd het orgel in de Herv. kerk opgeleverd en goedgekeurd. Zaterdag eveneens dat in de Geref. kerk. Wat bouw en inrichting betreffen munten de instrumenten uit door sierlijkheid en eenvoud, terwijl volgens het oordeel van deskundigen de kracht en tegelijk de lieflijkheid van het geluid, door »het pneumatisch orgel" voortgebracht, met inachtneming van den betrekkelijk geringen prijs, zeer te prijzen zijn. N.bode. Benoemd 1 Nov. tot bureelambtenaar der posterijen en telegrafie 3e klasse ten bureele van den inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg P. J. Speijer tot brievengaarder te Dintefoord A. Suoeijs thans assistent te Roozendaal. Verplaatst de klerk der posterijen en tel. 2e klasse A. P. Standaert van Hulst naar Rotterdam (telegraafkantoor) onder intrekking zijner verplaatsing naar Sittard. Met 1 Dec. de commiezen der posterijen 3e klasse A. Wichers Hoeth van Nijmegen naar Middel burg, en mej. R. S. van Gigh van Middel burg naar Nijmegen. Aan het op 10 dezer te Utrecht ge houden examen voor klerk-telegrafist 3e klasse bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft 0. a. de heer J. C. Boohe te Kapelle-Biezelinge voldaan. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen werd dezer dagen reeds gemeld, dat de 25-jarige Al- phonse de Wilde bij het smokkelen van twee kistjes sigaren den dood vond, toen hij nabij Moerbeke de vaart wilde over zwemmen. Een der douaniers, die aan de jacht op dezen smokkelaar had deelgenomen, heeft zich den dood van den ontsnapte zóó aangetrokken, dat hij thans ernstig ziek is. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen lichtwachter bij de verlichting op de Westerschelde te Bath, A. Zuid- weg, een pensioen verleend ten bedrage van f150 's jaars. Bij kon. besluit is met ingang van 7 Febr. a. s. eervol ontslag verleend aan dhr. W. Th. A. de Rijk als directeur van hot telegraafkantoor te Goes. Terneuzen. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor leden van de Kamer van Koophandel werden de aftredende leden P. A v. d. Velde, P. J. Versluijs J. C. J. Kolijn en M. G. A. Blankers herkozen, voor de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Nolson moet herstemd worden tusschen de heeren H. Kramer en P. J. Scheele. Met ingang van 23 November a. s. zal het rijkstelephoonkantoor te Kapelle (Zuidbeveland) op Zon- en feestdagen ge opend zijn van 7.30 tot 8.30 uur voor middags (Greenwichtijd). De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van iemand, die te Kapelle in strijd met ait. 14 der toepasselijke ver ordening een huis had doen bouwen binnen de rooilijn, zonder dat bet van den weg was afgesloten door een sloot of muur en te dier zake veroordeeld was door het kan tongerecht te Goes tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Requirant had aangevoerd dat de bedoelde verordening, aan B, en W. overlatend het aanwijzen van de rooilijn, een verboden delegatie van macht inhield, doch de Hooge Raad achtte hier, waar de gemeenteraad heeft vastgesteld een alge meen verbod om buiten de rooilijn te bou wen en aan B. en W. is opge h agen in elk geval de rooilijn aan te wijzen, een geoorloofde uitvoering door B. en W. over eenkomstig art. 179 der gemeentewet. Het is niet onmogelijk, zegt do N. R. Cdat de generaals Botha en De la Rey binnen eenige weken ook naar Zuid- Afrika terugkeeren. Uit Rijsbergen wordt aan D. v. Nbr. gemeld Zeldzaam geval. Dat eene weduwe drie huwbare dochters heeft, is niets bij zonders maar dat die drie zusters met drie broeders trouwen, gebeurt niet alle dagen. En als daar bijkomt dat de eenige broer dier zusters met de eenige z ister der drie broeders huwt, dan staan ve voor een uiterst zeldzaam geval. Dat geval echter zal zich dezer dagen alhier voordoen door de voltrekking van het huwelijk van de twee laatste paren uit de families B. en R. te dezer plaatse. Het Hblad vermeldtDe remonstrant- sche predikant C. Danckerts van Zwam- merdam noodigt zijn zwager L. Drost, predikant te Haarlem, uit, om tegen 12 November 1702 hem te bezoeken en schrijft: „de bequaamste en kostelooste weg voor Uw Eerwaarde om hier te komen is over Amsterdam op 't Rokkin 's maandags om trent de middag te vernemen na de sammer- damsche schuijt, die ik meen dat omtrent drie uur afvaart en dan 's nachts t' een of twee hier is. Als wij tijding ontvangen van uw overkomst, zullen wij tot uw komst opblijven. De schuijt legt op 't Rokkin na de zijde van de Kalverstraat bij 't val- bruggetje of de seepsiederije, ik meen, de son. So Uw Eerwaarde die schuijt miste, dan kunt gij voortraken met de Bodegraaf- sche, die hier voorbij moet, welke placht te leggen bij de Regulierstoren. Uw Eer waarde moet te Haarlem het port betalen, als hij den brief wil besteld hebben, en dan geef ik noch 3 stuijvers van Alphen. Dat gaat seker en spoedig." Uit een handschrift.) Te Eindhoven wilde een jeugdig schoenmaker, pas drie maanden gehuwd, op de in bewoging zijnde stoomtram sprin gen hij viel, kreeg de wagens over het lijf, werd gebroken en zwaar gekneusd op genomen en stierf aan do gevolgen, Te Rotterdam werd een zesjarig meisje die bij de kachel speelde door de uit de kachel slaande vlam derwijs gebrand dat zij aan de gevolgen bezweek. Een 13-jarig meisje te Tiel, welke dien morgen voor het eerst weer present was, pas hersteld van een ernstige ziekte, is bij haar werk in de papier fabriek door de machine gegrepen, waardoor haar armen en beenen werden vermorzeld. In het kanaal bij Franeker viel een 19-jarige schipperszoon overboord en ver dronk. Hij was op reis om aardappels te laden. Een 22-jarige jongeling te Knijpe viel Zaterdagavond op de oefeningsvergade ring der gynnastiek-vereeniging van het rek en stierf aan inwendige verbloeding. De heer Somor militie-commissaris te Assen is Maandagmiddag op de jacht, in het veld plotseling neergevallen en dood gebleven. Te Enschede werd een trein- smid door den trein gegrepen en beide beenen afgereden. Nabij Veldhoven geraakte een jonge man door eigen onvoor zichtigheid onder den stoomtramhij be zweek aan de hierbjj opgeloopen kwetsuren. Te Bolsward is bij herstemming tot van den gemeenteraad de heer Sj. Praams- ma gekozen met 332 stemmen tegen 287 op den liberalen candidaat. Hij zou in de plaats moeten komen van den heer G. Dijkstra, die zijn ontslag als zoodanig had ingediend, maar dit weder herroepen had voordat het ontslag in eene zitting van den gemeenteraad was behandeld. Bur gemeester en Wethouders waren van mee ning, dat eens bedankt, voor goed bedankt is en schreven eene verkiezing uit. Met belangstelling wordt de verdere loop in dezen tegemoet gezien, daar de heer D. zich tot Gedeputeerde Staten zal wenden om vernietiging dezer verkiezing te vragen. Te Rotterdam is gisteren de brand vrije kluis der firma Van der Lugt door den levenancier Lips uit Dordrecht gefor ceerd. Alle papieren waren ongeschonden. Het gerucht loopt, dat de beruchte procureur van de H. Synode van Rusland, Pobiedonostjef voor een aanslag bevreesd doch zoogenaamd ^wegens hoogen leeftijd en den wenseh om de laatste jaren zijns levens in kalmte door te brengen," op zijn ver zoek van zijn functiën zal verheven worden. Hij zou den len Januari vervangen worden door graaf Sergius Scheeremetieff, lid van den Rijksraad, en men hoopt met hem de despotische politiek waarvan hij de aan stoker was, te zien verdwijnen. Arme Stun- disten, arme Joden, arme Finnen, door dezen tiran ten bloede toe vervolgd en gedood. Het beroemde kasteel van Eu, bij Dieppe gelegen, dat aan de hertogelijke familie van Orleans behoort, staat in brand. Een vleugel is reeds geheel verwoest* Een felle brand heeft Maandag in de Kaapsche Havenstad East-London niet min der dan een 100-tal groote gebouwen ver nield oorzaak nog niet met zekerheid be kend, ofschoon do brand evenals die te Lorenzo Marques beschouwd wordt als eene wraakneming van slachtoffers van den oorlog. Uit Clarens, Zwitserland, komt be richt, dat de gezondheid van President Steyn goed vooruitgaat. Alle dagen komt de expresident op een leuningstoel in de buitenlucht. De geneesheeren denken dat hij binnen twee of drie weken weer buiten zal kunnen wandelen. In de North American Review is een artikel opgenomen van don gewezen staats secretaris der Zuidafrikaansche Republiek, Reitz, getiteld Vrede? Hij bespreekt er in het vredesverdrag, dat hij liever een capi tulatie-overeenkomst zou willen noemen, en den vrede, die eigenlijk geen vrede is. Het vredesverdrag is een overeenkomst onder dwang aangegaan en daarom niet bindend. Zulk een beginsel wordt wel niet erkend in het internationaal recht, maar bestaat dat recht eigenlijk wel? In ieder geval is het niet anders dan het recht van den sterkste. Met nadruk wijst de heer Reitz er op, dat hijzelf in geen geval door de onderteekening van het verdrag gebon den geacht kan worden. (Chamberlain had gewezen op de kwade trouw van Reitz, die het verdrag onderteekend had en or zich niet aan hield.) Alvorens de capitu latie te teekenen, had hij in het bijzijn van allen aan lord Kitchener te verstaan ge geven dat hij alleen zou teekenen in zijn representatieve en niet in zijn individueele qualiteit. Lord Kitchener nam met dat voorbehoud onvoorwaardelijk genoegen. Deze omstandigheid was reeds bekend geraakt, maar de Engelsche pers nam or natuurlijk geen notitie van. Thans heeft de heer Reitz in het openbaar gesproken in een in het Engelsch geredigeerd tijd schrift. Zal Chamberlain zijn woorden thans intrekken of Kitchener, die bij de confe rentie tegenwoordig was en bleef zwijgen, hoewel hij wist, dat Chamberlain een on- reebtvaardigen aanval deed, zijn excuses maken Generaals Botha en De la Reij heb ben met Chamberlain gesproken. De En gelsche pers vertelt (verbeeldt u!) dat zij hem hebben bedankt voor zjjne vrijgevig heid in zake de 3 miljoen pond. Maar dat is niet zoo. De Telegraaf meldt dat zij juist het tegenovergestelde betoogd en sterk aangedrongen hebben op amnestie voor de Kaapsche rebellen en repatrieering der verbannen Boeren. Men verzekert, dat Chamberlain slechts beloofde den toestand te onderzoeken zoodra hij in Afrika zou zijn. Een griffier van het gerechtshof te Parijs, is wegens medeplichtigheid aan do oplichterij van Boulaine, van zijn ambt ontzet. Blank en bruin, door Hilbrandt Boschma. Rotterdam D. A. Daamen. Een echt jongensboek. Het »geeft een heele ontwik kelingsgeschiedenis weer van den knaap tot den volwassen jongeling". En het heeft tot allen die zich in dit levens-stadium bevinden, iets te zeggen. Eén zoo'n boek kan meer effect hebben dan duizend ver maningen. Groot zijn de gevaren van den jongensleeftijd, van het jongenshart, van de zonde, van de boezemzonde. Zalig hij die reeds als kind tot zelfverloochening, tot strijden tegen de zonde kwamen dat laat de schrijver zoo sprekend uitkomen in de levensgeschiedenis van de beide neven Van Dintelberg. De een, opgevoed door een godzaligen Javaan, en op een school met den bijbel onderwezen, de ander slacht offer van een opvoeding buiten God en Zijn Woord. Zoo gaan de wegen geestelijk, later ook stoffelijk uiteen, om zich weer te ver eenigen op Lombok. Nog eens, een echt jongensboek, geschreven door een die een diepen blik leerde slaan in een jongensziel. Wij lazen alles met onverdeeld genoegen alleen den tekst op blz. 49 onderaan, zochten wij, in dien vorm, in onzen Bijbel tevergeefs. Voor de pooi ten des doods, door Edv. Egeberg, uit het Deensch, door ds. G. F. Haspels. Nijkerk, G. F. Callenbach. Het is moeilijk dit boek te beoordeelen zonder gevaar van mis te tasten. Wij heb ben eerst de Voorrede gelezen, en toen het Boek, en daarna nog eens de Voorrede. En toen hebben wij getracht ons een ge dachte te vormen over den inhoud. Het verhaalt van een onbekeerden teringlijder, die worstelt tegen de omarming van den dood en dreigt zich blind te staren op het gordijn der eeuwigheid. Met de philosofie van heidensehe denkers en »christen"-mate- rialisten komt hij niet verder, totdat hij grijpen leert naar het Boek, en zich door dat Woord laat ter nederwerpen en, diep verslagen en ontledigd, de sterkte leert aangrijpen van Hem die de Opstanding en het Leven is. Maar alles gaat zoo onge woon, zoo on-Nederlandsch in zijn werk. Wij zien wel de bekeering op dat ziekbed en de vrucht er van. Maar de prediking der verzoening, der voldoening in en door Christus ontbreekt er in. Of de kranke, of liever de Noorsche schrijver niet vele harde en scherpe waarheden zegt, die de consciëntie raken, die ons Nederlandsche Christenen toeroepen wie wij moeten zijn in het leven om eens zalig te sterven? O, zeer zeker. Maar de lectuur is zoo zwaar. De vertaler zegt zoo terecht»een gezonde kan er wat aan hebben, mits hij er niet te veel van geniet, en mits hij er nu en dan een betamelijke portie van neme". Schrijver en vertaler schijnen de tegen stelling: Niet hoe word ik zalig, maar hoe komt God aan Zijn eere, niet te beamen. Zij aanvaarden deze andere Niet hoe word ik als kind Gods zalig maar hoe zal ik als kind Gods de aarde beheer- schen en genieten. In de eerste tegen stelling is God, in de laatste de mensch uitgangspunt. Wij behoeven niet te zeggen bij welke dezer twee wij meenen veilig te gaan. Meer er van te zeggen laat ons bestek niet toe. Wij gelooven dat dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2