NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Medekieiers! No. 17.1902, Zaterdag 8 November. 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH PRIJS DER ADVERTENTIEN A.S. Donderdag wordt U de gelegenheid gegeven, om van Uw kiezersplicht gebruik te maken. Ons dunkt de keus is voor U niet moeilijk, we moeten iemand hebben, die flink met de toestanden onzer Gemeente op de hoogte is, die zelfs menige nuttige wenken en raadgevingen heeft gegeven aan personen van verschillende richtingen, die op prijs werden gesteld. Zulk een Candidaat vindt men in onzen vriend Ieder die hem kent, weet, dat hij is een voorstander van bezuiniging, en dat is vooral nu zeer noodig, en dat hij een open oog heeft voor onze belangen weet ieder die hem kent, en dat hij op zeer gemakkelijke wijze zijn belangen, die ook de onze zijn, kan bepleiten, weten we al jaren, daarvan heeft hij reeds dikwijls op menigerlei gebied het bewijs geleverd. We weten wel dat hij geen Hooge School heett gepasseerd, en dat hij niet onder de groote lieden kan worden gerangschikt, en dat hij als een eenvoudig burger en als koopman zich beweegt, doch ons dunkt dat komt er ook niet op aan, het is de vraag: wat heeft men van hem te wachten; dit medekiezers, dat hij onze belangen in uitgebreiden zin zal behartigen en zal toonen daar juist op zijn plaats te zijn, daar hij veel beter weet wat de behoeften zijn van den werkman, dan menigeen die Hooge Scholen heeft bezocht en in weelde is grootgebracht, daarom zou het ons zeer verblijden onzen vriend in den Raad te mogen zien, zulk een ware werkmansvriend hoort daar te huis; het behoeven niet altijd Heeren te zijn; ook van onzes gelijken dienen daar te worden vertegenwoordigd. Komt kiezers, laten we als één man ons opmaken om onzen vriend J. PLAZIER te stemmen, laten we alleen het onderste vakje zwart maken. Als iedere werkman trouw opkomt, dan komt onze waardige Candidaat met een flinke meerderheid uit de stembus. Eenige werklui en kleine winkeliers. j. van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. tenen door mannen aer uosterscne bescha ving uitgedacht; op de barbaarsche wijze van oorlogvoeren door Engeland in Zuid- Afrika en voor een deel door Spanje, later door Amerika op Cuba en de Filippijnen gevolgd, waarvoor de gruwelen van Parijs en Mazas, in 1789 en 1793, niet behoeven uit den weg te gaan. Hij zou zelfs verder kunnen gaan en u tegemoet voeren dat van iedere natie op haar beurt het leven in een koorts-peri ode verkeert, waarbij zij hare toereken baarheid verliest, en dit ook met 1789 het geval heeft kunnen zijn. Het is dan trouwens ook aan die zijde meermalen beweerd dat 1789 wel vele gruwelen heeft gebracht, maar dat de be doeling o, zoo goed en zuiver, de bewe ging o, zoo vreedzaam en heilig was ge weest. De Revolutie, zoo zegt men dan, heeft als ieder geweldig onweder den dampkring gezuiverd en opluchting geschonken aan de benauwde en gedrukte menschheid. uyi vji uuuujjuou. Zelfs het Staatsrecht van de ünie van Utrecht schijnt ons niet geheel zuiver op de graat. De Fransche Revolutie behoefde derhalve voor niemand een verrassing te zijn. Zij had ook eerder kunnen komen. Dat kwaad kwam niet in 1789 pas op. Maar het werd in dat jaar voor het eerst als dogma uitgeroepen, als stelsel begon nen, als heerschende en beheerschende macht in het leven zelf gerealiseerd. Nog een derde misverstand, maar dat niet zoo vaak openbaar wordt, is de ver eenzelviging van Republiek en Revolutie. De gedachte mag niet post vatten dat een republiek revolutionair moet zijn, en de monarchale regeeringsvorm de alleen zuivere uitdrukking zou zijn van het god delijk recht en van de Anti-Revolutie. Onze Nederlanden waren jarenlang eene republiek. Israels regeeringsvorm was ge durende eeuwen zuiver republikein sch. torwiji vei» iiüuüii, muuuiüu uü üigüJLmajö zich onredelijk toonen, zware verliezen zullen lijden en zelfs geruïneerd worden. Sommige huurders, die vroeger een com promis weigerden, zjjn thans aan de genade hunner schuldeischers overgeleverd. Het is zeer te hopen dat de regeering tusschen- beiden zal treden. De 170 krijgsgevangenen op de Bermuda's, die weigerden eenige verklaring van trouw aan Engeland te teekenen, hebben zulk een hard leven. Zij worden onverzoenlijk genoemd. In een Engelsch blad de West minister Gazette is een brief opgenomen, gedagteekendkrijgsgevangenkamp, Ber muda, 18 Sept. 1902, en gericht aan een vriend, die ook krijgsgevangen is geweest. Eerst wordt het geval verteld van den Kapenaar Luther, welk geval van den geadresseerde, die Kampcommandant was, wel bekend is. Maar de schrijver zet het nog eens uiteen en laat Luther zelf aan het woord. Deze vertelt, dat een krijgsraad hom als Bbel ter dood veroordeelde, ofschoon hij iet getuigen bewijzen kon, dat hij onge- rapend was geweest, geen schot gelost had n gewond werd, terwijl hij ambulancewerk eed. De advocaat, dien hij wenschte hebben, werd hem geweigerd, omdat die net zoo'n groote rebel" was als hjj zelf; n hij moest een anderen nemen. Hij wilde og twintig getuigen oproepen: maar 't 'erd hem geweigerd. Lord Kitchener eranderde de doodstraf in zeven jaar evangenisstraf. Na zijn vonnis werden em zestig uren aan een stuk handboeien angedaan. Niettegenstaande de kogelwond zijn eene and stijf heeft gemaakt moet hij dwang- rbeid verrichten. Een beroep op den oning kreeg geen antwoord. Een dokter :elde hem vervolgens wegens zijn verstijfde and en een kogelwond in het linkeroog an dwangarbeid vrij. Een andere dokter et hem weer dwangarbeid verrichten, laar toen het lijden ondragelijk werd ■erd hij weer voor een dokter geroepen, leze schreef lichten arbeid voor. Max Lewirt, een andere krijgsgevangene it gevangenisstraf veroordeeld, moet met sn stijve hand, ook gevolg van een kogel- ond, nog altijd steenen bikken. Kenschetsend is ook het geval van R. iarais, die al drie maanden ziekelijk en wak is. Hij moet desondanks steenen ikken. Een paar dagen geleden viel hij ider het werk flauw. Hij mocht toen ?en blijven zitten. Den volgenden dag side de dokter, dat de man gezond was 1 dat hij gestraft moest worden, als hij iet werkte. Zijn betuiging, dat hij te .vak was, werd niet geacht. Hij moest eer steenen bikken. Menschen die koorts hebben krijgen kinine aar worden aan het werk gezet. Den ilgenden dag moeten zij weer voor den jkter komen. Hebben zij nog koorts, dan eer kinine, maar aan het werk. Kunnen j eindelijk niet meer dan gaan zij naar jt hospitaal. Daar worden hun de schoenen de broek uitgetrokken en krijgen zij geen >spitaal-sloffen of broek er voor in de aats, gelijk gewone krijgsgevangenen, wee mannen met verstijfde beenenzij mnen ten gevolge van kogelwonden niet open zitten en doen zwaar werk. »Wij zijn hier in het veroordeeldenkamp ,n Hawkins met ons 253en, onder hen jn 5 Transvaalsche burgers, 5 Hollanders i 4 Duitschers. De meeste gevangenen er zijn veroordeeld tot levenslang. Anderen jn alleen levenslang uit Zuid-Afrika ver innen, maar zij moeten dwangarbeid ver- shten gelijk de anderen. Niet minder ,n tien veroordeelden hebben hier een •euk gekregen, de algemeene gezondheid ,n alle veroordeelden is hier gebroken, alen hunner lijden aan de borstworden voor den winter niet van Bermuda weg- ihaald, dan gaan de meesten naar het af." Verder verteldt de schrijver van een Trans- alsch burger (W. V. W.) die 10 jaar en een der (de oude P. B. tusschen Pretoria en Johannesburg), die levenslang heeft gekre gen wegens misdrijven tegen het oorlogs- gebruik, terwijl getuigen kunnen verklaren dat het onwaar moet wezen. Sommige Transvalers zijn veroordeeld wegens het breken van den eed van onzijdigheid. Vier man zijn veroordeeld, omdat zij in de Kaap kolonie geboren en gevangen genomen zijn, maar het waren burgers van Transvaal of Vrjj staat. De leeftijd van de veroordeelden is van 1765 jaar. NOORD AMERIKA. De verkiezingen in de Vereenigde Staten zijn afgeloopen. De republikeinsche partij heeft de overwinning behaald, al heeft zij vrij gevoelige verliezen geleden. In het vorige Congres bestond het Huis van Afgevaardigden uit 197 republikeinen, 151 democraten en 8 independenten, terwijl één zetel onbezet was. Het telde 357 leden. Het nieuwgekozen Huis zal, tengevolge van de vermeerdering der bevolking, uit 386 leden bestaan. Thans zijn 204 republikeinen gekozen en 179 democraten. De demo craten hebben dus 22 zetels gewonnen tegen de republikeinen 5. Maar deze laatsten behouden toch de meerderheid, al zal deze geslonken zijn van 46 tot 26. Wanneer men bedenkt, dat de uitslag der verkie zingen voor hoogst twijfelachtig werd ge houden, moet men zeggen, dat de repu blikeinen er nogal vrij goed afkomen. Hun meerderheid in het Huis is wel niet groot, maar zal toch voldoende wezen om den wetgevenden arbeid naar den zin der regee ring mogelijk te maken. Den uitslag hadden de republikeinen uitsluitnnd aan president Roosevelt te danken. Indien zij den strijd verloren, zouden zij het daarentegen geheel aan zichzelf te wijten hebben gehad. Hun weigering om recht te doen ten opzichte van Cuba, hun blinde gehechtheid aan het tegenwoordig tarief, hun verwerpen van reciprociteit, gelijk Mc. Kinley ze nog kort vóór zijn dood aanbeval, en nog andere redenen, zouden hun de meerderheid in het Huis hebben kunnen kosten. Roosevelts houding ten opzichte der trusts en in zake de werkstaking moet vele kiezers voor zijn partij hebben gewonnen en haar voor een nederlaag hebben behoed. Behalve de verkiezingen voor het Huis hadden nog tal van andere verkiezingen plaats van gouverneurs en van wetgevende vergaderingen in verschillende Staten. Zoo moest voor New-York een gouverneur ge kozen worden. De republikein Odell was vier jaar geleden met een meerderheid van 111,000 stemmen tot dat ambt geroepen. Thans is hij herkozen, doch met niet meer dan 11,604 stemmen meerderheid. In Oyster-bay, waar Roosevelt woont, zegevierden zijn politieke tegenstanders met 131 stemmen meerderheid. OOSTENRIJK. De verkiezingen voor den Oostenrijkschen Landdag in de steden van Neder-Oostenrijk hebben de toch reeds overweldigende meer derheid van dr. Luegers volgelingen nog weer versterkt. In Weenen zelf wonnen de ehristelijk-socialen zes zetels, welke tot dusver golden als bolwerken der vooruit strevende partijen. Ook alle overige kiesdistricten, in welke Weenen is ingedeeld, kozen christelijk-soei- .alen, behalve Favoriten, waar een socialist (dr. Adler) en een christelijk-sociaal in herstemming komen. In de overige steden der provincie waren dr. Luegers medestan ders minder gelukkig, en verloren zij vier zetels. Toch is de meerderheid, waarover dr. Luegers partij in den Landdag zal te beschikken hebben, nog zeer groot. Onder de te Weenen gekozen candidaten bevinden zich ook de burgemeester dr. Lueger,de beide vice-burgemeesters Stro- bach en Neumayer en prins Liechtenstein. F R A N K R IJ K. Geheel tegen de verwachting in, is de scheidsrechterlijke uitspraak tusschen de mijndirectiën en de werklieden van Pas-de- Calais ongunstig geweest voor laatstge noemden. De arbiters hebben eenparig als hun meening te kennen gegeven, dat er voor het oogenblik geen aanleiding bestaat voor loonsverhooginggrondende hun uit spraak o. ahierop dat na de invoering niet lang geleden van een soort van be wegelijke loonschaal, de werklieden thans geen aanspraak kunnen maken op eenige verhooging in verband met de winsten van het bedrijf. Na mededeeling van de uitspraak, heeft de heer Lavaur, uit naam van al de mijn- maatschappijen van Pas-de-Calais verklaard, dat zij op hun kosten de pensioenen der werklieden zouden verbeteren. Niettegen staande deze concessie schijnen de grcvisten zich bij de uitspraak der arbiters niet te willen nederleggen en de agitatie opnieuw te zullen beginnen. Toch besloten reeds verschillende mijnwerkers tot hervatting van den arbeid.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 6