Kerknieuws, Schooinieuws. Gemengde Berichten. LEESTAFEL Biggekerke, tot 3 w. gov. straf en J. H. Jz., 14 j. zonder beroep, Hulst, tot flO b. s. 10 d. h.; mishandeling: V. E. L. L. H., 2Gj. slager, Sas van Gent, tot 4 m., A. V., 20 j. ar beider, G. J., 17 j. koetsier, A. 0., 17 j. boerenknecht, allen Axel, de le tot 2 m. on de 2e en 3e ieder tot 14 d. en R. S., 18 j. en J. M., 19 j. visschers, Arnemuiden, de le tot 3 w. en de 2e tot 10 d. gev. straf, en J. Q., 51 j. arbeider, en A. Q., 18 j. arbeidster, Breskens, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h.; eenvoudige beleediging: I. S. C. B., 23 i. zonder beroep, Sluis, en D. F. E., 35 j. bootworker, Terneuzen, beiden tot f3 b. s. 3 d. h.; diefstal en strooperijJ. B., 41 j. werk man, Koudekerke, tot 3 w. gev. straf; strooperij-. M. M., 13 j. loopjongen, en K. de B., 15 j. zonder beroep, Middelburg, ieder tot f3 b. s. 3 d. h.; en vernielingH. M., 55 j. sjouwer, Vlis- singen, tot 7 d. gev. straf. Heden deed de arrondissements-recht- bank te Middelburg uitspraak in de voor liaar op 14 Juni 1899 aanhangig gemaakte civiele zaak tusschen de naamlooze ven nootschap Stoomvaartmaatschappij Zeeland als eischeres, tegen Alina Breadhead, ge zagvoerder van het Britsche stoomschip Gotha c. s., gedaagden, omtrent de aanva ring in den avond van 31 Januari 1899 tusschen de Prins Hendrik en de Gotha. Bij voornoemd vonnis werd de vordering tot schadevergoeding van de eischeres on gegrond verklaard, met ontzegging van haren eisch. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland, M. Jonge- breur te Jaarsveld te Hilversum, J. H. W. Kalkman te Woerdente Harlingen, A. Troelstra te Burgwerd te Hoogeveen, J. Buiskool te Oud-Alblaste Zevenhoven, L. J. Wesseldijk te Schraard te Heumen, P. Smit, cand. te Kruiningen. Bedankt voor Harmeien door H. v. d. Wal te Waddingsveen. De laatste dienstdoende predikant te Biggekerke is geweest ds. P. A. M. Faassen de Heer, die in Nov. 1873 naar Drunen vertrok. Geref. Kerken. Drietal te Bedum (Ajv. Goor te Halfweg Schoemakers te Groningen en Wisse te Overtoom. Beroepen te Ezinge, (2e maal), G. Meijer te Borger. Bedankt voor Kampen door dr. H. Bouw man te Hattem. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Arnhem door A. v. d. Zanden te Puttenvoor Steenwijk door A. Janssens te Almeloo. Geslaagd te Venlo voor de acte vrije en ordeoefeningen de heeren F. C. Do- minicus te Wemeldinge, C. Huizing te Neuzen en G. F. H. Luwema te Goes. Er loopen op het oogenblik 1800 onderwijzers met de acte in den zak zonder betrekking in den lande rond. De heer L. J. Allaart, tijdelijk onder wijzer aan de Chr. School te Souburg, is tot onderwijzer benoemd aan de Clir. School te Sliedrecht (vacature dhr. J. J. Oranje Cz.) Qoes. In de gemeenteraadsvergadering van heden Woensdag onder voorzitterschap van den heer Ramondt, en bij afwezigheid (met kennisgeving) van de heeren Ochtman en De Jonge had de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester den heer J. E de Koning Kooy. Voorlezing ge schiedt door den secretaris van het koninklijk besluit houdende benoeming van den heer De Koning Kooy en het proces verbaal van den Commissaris der Koningin inhou dende het relaas der beëediging van den nieuwen titularis. Daarna neemt de heer Ramondtoudste wethouder, het woord en zegt ongeveer Waarde BurgemeesterIk heet u wel kom in de gemeente en wensch u geluk met het bewijs van zeer groot vertrou wen door de Regeering u geschonken. Wij hopen dat u zult mogen werkzaam zijn tot heil der gemeente en tot uw eigen voldoening. Uwe daden afwachtende, mag ik u de verzekering geven dat de loyale medewerking van den Raad en de oprechte waardeering der burgerij u zullen ten deel vallen bij al wat u in 't belang der ge meente zult ondernemen. Moge onze stad onder uwe regeering toenemen in bloei en welvaart, en hiermede verzoek ik u de teekenen uwer waardigheid te aanvaarden. De burgemeester antwoordt ongeveer het volgende Bij de aanvaarding mijner taak zeg ik dank aan H. M. de Koningin voor 't in mij gestelde vertrouwen om mij te plaatsen aan 't hoofd van Zuid Bevelands stad. Dank aan den oudsten wethouder voor het tot mij gesprokene. Zie ik op mijn jeugd dan aarzel ik wel zulk een gewichtige taak te aanvaarden. Doch ik vertrouw op de hulpe Gods uit Wien en tot Wien alle dingen zijn, op den steun van de wethouders en den Raad, op de samenwerking, ook van den secretaris, de ambtenaren der griffie, den gemeente-ontvanger, den gemeente- architect, den commissaris van politie, de hoofden der scholen en op het vertrouwen van alle inwoners dezer gemeente. Verheven boven alle partijbelang zij ons eenig streven het heil dezer gemeente te bevorderen, die onder Gods zegen moge groeien en bloeien. (Applaus van de Raads leden en van het talrijk publiek). Daarna wordt met algemeene (10) stem men tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand gekozen de heer De Koning Koog. Hierop is de vergadering gesloton. Door vele ingezetenen werd vervolgens gebruik gemaakt van de te voren gepubli ceerde gelegenheid om met den burge meester kennis te maken. Heinkenszand. Benoemd tot generale brandmeester alhier de heer M. v. d. Linde, in plaats van Jhr. C. M. van Citters die dezen post hoeft afgekocht. Zaamslag. Aan den heer M. Wisse, belast met den bodeloop Zaamslag—Ter- neuzen vice versa, is op verzoek uit boven genoemde betrekking met recht op pensioen eervol ontslag verleend, ingaande 1 Decem ber a. s. De titularis is 26 jaren in den dienst der posterijen met onkreukbare trouw en volharding werkzaam geweest, en het zij hem gegund dat hij zijne overige levens dagen in stille rust moge eindigen. Vlissingen. De Belgische zeeloods V. is bij eene aanvaring tnsschen het Spaan- sche stoomschip »Ereno" met het Engelsche stoomschip »Regulus" bij Dungeness ver dronken. Vlissingen. Hedenmorgen werd alhier gerapporteerd dat 2 Engelsche stoomschepen ter hoogte van Borssele met elkander in aanvaring zijn gekomen. Een later bericht meldt dat het zijn het s.s. Clanmenzies en het s.s. Silvio. De laatste is gezonken, de bemanning is echter gered. De Clanmenzies bekwam ernstige schade. Verdere bijzon derheden onbekend. Schore. Woensdag had een zoon van de wed. Jan Joosse het ongeluk, terwijl hij peeloof over het land spreidde, te struikelen en met het bovenlijf in een Engelsche griep te vallen, zoodat bij per kruiwagen naar huis vervoerd en dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. De heer A. Hollestelle, lid der staten van Zeeland te Tholen, schrijver van ver schillende oudheidkundige werken, o. m. van twee oude munten is benoemd tot eere-lid van de »Koninklijke Vereeniging van Numismatiek in België", te Brussel. Te Arnemuiden is proces-verbaal opgemaakt tegen een jongen van 14 jaar, die de staarten van twee koeien, welke hij moest weiden, aan elkander had gebonden tengevolge waarvan het eene beest bijna den halven staart van de andere uittrok. Om zijne wreede daad te verbergen, had hij daarop bij de eerstbedoelde koe den halven staart afgesneden en noemde hij twee mannen, die den Sloedam waren voor bijgegaan, als de daders. Met ingang van 1 November 1902 zijn bevorderd de volgende kommiezen bij 's rijks belastingentot de 1ste klasse J. Bazen Az. te Cortgene en A. B. de Meule- meester te Hansweert, beiden tweede klasse tot de 2de klasse L. A. Pieters te Hans- weert, H. Jansen te Vlissingen (haven) en A. van der Welle te Terneuzen, allen 3de klasseen tot de 3de klasse W. Jansen te Hontenisse, 4de klasse. Een 27-jarig huisvader, die te Koe wacht een paar kistjes sigaren gekocht had en die frauduleus in België wilde invoe ren, werd door een 8-tal ambtenaren achter volgd. Zeer bezweet sprong hij, om aan hunne vervolging te ontkomen, in eene vaart. Hij had echter de kracht niet meei de overzijde te bereiken en zonk in de diepte. Eenige oogenblikken later werd zijn lijk opgehaald. Een felle brand brak Maandagavond uit te Rotterdam (Feijenoord). Een brand zoo geweldig als zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren, een brand die de lucht mijlen ver rood kleurde. Het was omstreeks 8 uur dat rook werd gezien, komende uit een paar raampjes op de eerste verdieping van het grootsche gebouw der firma W. van der Lugt en Zoon, stoomkuiperij en kistenmakerij Prins Hendrikkade die zich wel ernstig deed aanzien, maar waarvan niemand vermoedde, dat het zou worden tot een zoo geweldige alles vernielende vlammenapotheose, spelend over een opper vlakte van meer dan 10000 vierkante meters. De rook werd echter spoedig tot een uitslaande vlamspoedig waren een dertig tal stoom- en handspuiten ter plaatse, doch niets hielp. Het pas vier jaar geleden nieuwe, zeven verdiepingen hooge, monu mentaal gebouw brandde geheel uit. Een ooggetuige schrijft {Rotterd. N. blad.) Het schijnt, van buiten af, alsof geheel het Noordereiland één vuurpoel worden zal. De weerschijn der kolossale vlammen weer kaatst zich over de rivier en over de Ko ningshaven, tegen de huizenrijen, die staan als in een zonnegloed. Van heinde en ver komt men opdagen om het schrikkelijk schouwspel gade te slaan. Stoombootjes en rijtuigen brengen nieuws gierigen, spuiten rollen uit alle richtingen aan. En alle spuiten, die zich melden, worden in werking gesteld. De vogels gelooven aan het opgaan der zon en begin nen ougeiust lond te fladderen. Uit alle windrichtingen komen zij aangevlogen, de arm9 dieren, regelrecht op het licht aan, om boven het nu tot een vuurpoel geworden gebouwencomplex bewusteloos neer te zijgen. Blanke duiven, die haar nesten hadden in de open gaten van het gebouw, dwarrelen in gröote vluchten in den omtrek. Slaan in de Oeverstraat de rosse vlammen uit, in de Burgemeester Hoft'manstraat, noordzijde van het gebouw, komen dikke rookpluimen naar voren, opkruipend tegen de muren, die doen denken aan een omge keerde druipsteengrot. Aan den kant der Sleephellingstraat hetzelfde schouwspel. Ook daar enorme rookkolommen. Vijf mi nuten over halftien slaat de brand boven uit en baant de vuurmassa zich een uitweg naar den kant der Prins Hendrikkade, snel terrein winnend op de brandweer, die nu langzamerhand moet gaan retireeren, wil zij daartoe door de vreeselijke hitte ge noodzaakt, eigen leven en materiaal niet in de waagschaal stellen. De straat staat in een zee van licht. De vlammen vliegen over het open terrein heen, schroeiend de huizenrij aan deze straat. Gordijnen gaan in brand en in allerijl moeten de huizen van de Prins Hendrikkade W.Z. tot aan de Prins Hendriklaan geheel worden ont ruimd. Wie den tijd heeft zoekt nog wat te redden. Het huisraad laat men voor wat het is en de meesten zijn slechts door angst en verwarring bedacht op eigen levensbehoud. De boomen in deze straat worden geblakerd, één gaat zelfs in brand en het is onmogelijk te passeeren zonder bescherming van het gelaat door natge- maakten zakdoek of jaskraag. En hier staat wederom de brandweer op haar post, thans bedacht op bescherming dezer huizenrij. Het water stroomt door de straat, waarvan de damp opstijgt. De hitte doet de ruiten springen, geen enkele blijft er heel. Moeders redden zich met haar kroost bij bewoners elders. Eu steeds door woekert het alles ver nielend element voort. Het groote gebouw dreunt op zijn grondvesten en muur na muur brokkelt af om met het geluid van het rommelen van den donder in puin neer te storten. De straat dreunt onder het ge weld van de neerploffende brokstukken, de schepen aan den oever worden in allerijl verhaald, muren hellen over en brokkelen af als stukken koek. Slechts de groote fabriekschoorsteen staat rechtop om te toonen hoever de muren uit de loodlijn gezakt zijn. Tot op het Burgemeester- Hofmanplein springen ruiten. Het plant soen staat in felle verlichting en duizenden menschen genieten van het ongetwijfeld grootsche schouwspel. Bonken vuur gaan met geweld de lucht in. De brand sloeg weldra op een vetkokerij, kaaspakhuizen, en op de stoomkuiperij en kastenmakerij met houtloodsen over. Eerst te 2 uur des nachts was men met nat houden van den omtrek den brand een weinig meestor geworden. Van de huizen die met stroomen water werden overgoten, sloeg de damp in witte wolken af. Fel rood was zelfs Dinsdagavond nog de weerschijn, die in de richting van Feyenoord fantastisch tegen het luchtruim zichtbaar was. Nog altijd werkten een stoomspuit en de stoom bootjes van den havendienst, gezwegen van de stralen, waarmede andere brandweer mannen de nog altijd geduchte vuurmassa's aantasten. Ook heden Woensdag blijft hunne hulp nog noodig, ofschoon de kring rond de bouwvallen getrokken steeds enger wordt. Hier en daar slaan de vlammen nog hoog op. Hoewel van gemeentewege al heel wat brokstukken van muren zijn omgehaald, waarvoor men nu geen touwen meer, maar stalen trossen bezigt, nog immer blijft ook deze brandende ruïne schrikwekkend en ontzaglijk. De moord in de Dubbele buurt te Am sterdam. Nadat eenige dagen geleden de instructie in zake den moord, gepleegd op de weduwe Dijkxhoorn, opnieuw is geopend, is der justitie gebleken, dat er een uitgebreid complot heeft bestaan, met het doel die vrouw het leven te benemen. Niet vier, doch zeven personen worden verdacht bij den moord betrokken te zijn geweest, nl. Frans de Groot en Muiselaar, die wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan verder zitten in voorarrest Spekkers, v. d. Heijden, v. d. Dool, bekend uit de dagen van de ontploffing in de Staalstraat, eenige jaren geleden veroorzaakt, en waarbij zekere Exter ernstig gewond werd en aan de ge volgen stierf, Lucas Kroes en zekere Diemen, een man van omstreeks zestigjarigen leeftijd die destijds gedongen moet hebben naar de hand van de vermoorde. Na lingdurige verhooren, welke De Groot voor den rech- ter-commissaris heeft ondergaan, heeft hij ten slotte bekend met De Muiselaar den moord op de weduwe Dijxhoorn te hebben gepleegd, en moeten de overige genoemde mannen in meerdere of mindere mate daarbij betrokken zijn geweest. Het geval moet zich zoo hebben toegedragen, dat De Groot en De Muiselaar alleen binnen het huis van de verslagene zijn geweest. Eerstge noemde] is door de weduwe in eene worste ling van de trappen gegooid, waarna Muise laar haar heeft aangegrepen, en feitelij K den moord heeft gepleegd. Kleed eren van De Groot, welke hij tijdens de miu laad droeg, zijn bij eene zuster van hem, te Bussum, in beslag genomen. Met welk een bijzondere nauwkeurig heid destijds het onderzoek heeft plaats gehad, moge hieruit o. a. blijken, dat op de verslagene zijn gevonden een haar en een stukje vel, welke bij de worsteling, die beslist heeft plaats gehad, tusschen het slachtoffer en hare belagers, vermoe delijk door een van hen op het terrein van den strjjd zijn achtergelatendeze zjjn op sterk water gezet, teneinde eventueel als stuk van overtuiging te kunnen dienen. De verklaringen door De Groot voor den rechter-commissaris afgelegd, zijn vooreen gedeelte bevestigd door de vrouw, waar mode Lucas Kroes heoft geleefd, en die destijds een tapperij had in de Nes te Amsterdam. Het mag een wonder genoemd worden dat de daders zoo lang onbekend zijn gebleven, waar het complot zoo groot was, en dus de kans om elkander te ver klappen lang niet was uitgesloten. (N. v. N.J Een werkman, werkzaam aan den bouw van een bakkersoven te Enschedé werd onder een neerstortende steenmassa bedolven en stierf aau zijn wonden. Terwijl een landbouwer te Nederhemert op het land aan het bietenrijden was, trapte zijn paard op een mestvork welke hierdoor omhoog sloeg en in den buik van het dier terecht kwam. Het paard viel even daarna dood neer. Te Alfen is een 7-jarig knaapje in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Te Grootebroek viel een landman uit zijn boot en verdronk. Een landbouwer te Gastel die bij het snijden van veevoeder zich in den vinger sneed, legde daarop een onzuivere zalf, er ontstond bloedver giftiging ten gevolge waarvan hij weldra overleed. Bij het afbreken eener R.K. kerk te Gouda geraakte een werkman onder een zwaren balk die hem op het hoofd terechtkwam. Zwaar gewond opge nomen, overleed hij den volgenden morgen. Een 13-jarige scheepsjongen uit Ame land, dienende op een Vlaardingsche haringlogger, is bij een woelige zee, toen het schip door een hooge golf scheefsloeg van de boeien geraakt, overboord gevallen en verdronken. Te 's-Hertogenbosch zijn twee dronken arbeiders van de Jurgens margarinefabriek door den duister verdwaald geraakt, een hunner verdronk, de ander legde zich op den koudeu grond te slapen en ontwaakte den volgenden morgen. Te Oudega is een landbouwersknecht bij het inspannen van een paard zoodanig door het dier geslagen dat hij op de plaats dood bleef. Gisteren is tot lid van de Eerste Kamer voor Limburg (vacature-Coeuen) met 30 stemmen gekozen J. Brouwers, notaris te Venlo (kath.) tegen 14 stemmen op mr. Beerenbroek te Roermond (onafh. kath.) Zijn tijd ten achteren. De Griffier van het kantongerecht te Sneek is tweemaal geverbaliseerd wegens dronkenschap en mishandeling, zegt het H. Die dacht zeker dat hij nog student was. Uit de school. Vertaling in 't Fransch Welke zijn de voornaamste generaals van den tegenwoordigen tijd Quels sont les principaux gênéraux de l'mdicatil présent {Schoolblad.) Te Leiden zal de verkiezing, stem ming, herstemming voor de Tweede Kamer (vacature Van Kempen) plaats hebben 18 Nov., 25 Nov. en 2 Dec. Als candidaten worden genoemd prof. v. d. Vlugt (1.) en ds. Rudolph (antir.) Te Amsterdam III zal de candideering wel acht dagen later plaats hebben. Van Roomsche zijde wordt het denkbeeld geopperd slechts één can- didaat te stellen een kartell-candidaat, dat wil zeggen een candidaat van alle anti-socialistische partijen tegenover den sociaal democraat. De held die zich daar toe zou moeten leenen is het oud-kamer lid Heldt. Men moet weten dat de anti- revol. en Roomschen samen in dat district hoogstens slechts duizend stemmen kunnen uitbrengen en de „liberalen" en „socialen" in ruimen zin genomen, elk ongeveer ruim tweeduizend. Uit een officieele mededeeling van den secretaris der staatscommissie voor de Zuid- Afrikaansche schadevergoedingen blijkt, dat nog niet met eenige zekerheid kan worden gezegd, wanneer de uitbetaling van het als schadevergoeding toe te kennen geld zal plaats hebben. De secretaris drukt evenwel de hoop uit dat zij nog voor het einde van dit jaar zal kunnen geschieden. Om de wereld in 80 seconden. Sedert eeni ge etmalen is door de voltooiing van den telegraafkabel door den Stillen Oceaan, die Vaucouver met Australië verbindt), een telegraaflijn ondom de wereld gereedge komen. Het eerste telegram is reeds ver zonden en heeft de reis om de wereld gemaakt in 80 seconden. De twee uiteinden komen samen in het departement van ko- koniën te Londen, waar een telegrafist dus nu met zichzelf kan seinen, zonder zijn toestel op »eigen schrift" te zetten. De vorige week is te Londen de heer Wessels (een lid van het bekende drieman schap) toen hij bezig was op het achter balkon van een omnibus te stappen, door een handsome cab die achter hem reed er van gesleept en onder het huurrijtuig ge raakt. Een rib werd gebrbken, in een ander werd een barst geconstateerd. Zijn broeder, een arts uit Zuid Afrika, behan delt hem. Hij gaat vooruit en kan reeds eenige uren daags op zitten. Het ontslag van grootvorst Paul, oom van den Gzaar (en niet broeder gelijk wij abusievelijk meldden) is een gevolg van diens huwelijk beneden zijn stand, met een Italiaansche. Hij was weduwnaar van Alexandra van Griekenland sinds 1891. Hij is 42 jaar oud. Zijn tweede vrouw is een gescheiden vrouw van zekeren Pistolkow. Maandag is de Duitsche afgevaar digde Rickert, lid van den Rijksdag en van den Pruisischen Landdag, in den ouder dom van 69 jaar gestorven ten gevolge van verkalking der bloedvaten en een hartkwaal. Rickert behoorde tot de vrijzinnig-liberalen. Een inzender, die zich een Pro-Mollah noemt schrijft aan de Daily News»In uw hoofdartikel van den 20en October drukt gij do hoop uit, dat de Gekke Mollah ge knipt moge worden, en vraagt inlichtingon over hem. Een mollah is elke Moslem die zijn leven geheel aan zjjn godsdienst wijdt. Hij is gek, wanneer hij woont in een land, dat vreemdelingen met geweld trachten te nemen, en hij is stapelgek, wanneer hij zjjn landgenooten aanspoort zich tegen verdruk king te verzetten. Een mollah is natuurlijk allergekst als hij een overwinning behaalt. Vergelijk in dit verband de leugens over de Wet." In den jl. Woensdag te Kokstad in de Kaapkolonie overleden broeder van den generaal-commandant Louis Botha is een der flinkste en kundigste aanvoerders van de Transvalers heengegaan. Hij heeft den vijand tot het einde toe het hootd geboden en hem menigen zwaren slag toegebracht. Men herinnert zich, dat toen het beleg van Ladysmith opgebroken was en de Boeren zich geleidelijk uit Natal terug trokken, Chris Botha den terugtocht leidde. Begin Juni 1900 had hjj bij Laingsnek het bekende gesprek met Bulier, die hem uit- noodigde den hopeloozen strijd op te geven, o. a. omdat anders de hoeven van de Boeren in brand gestoken zouden worden. Chris Botha zeide, dat hij bereid was, mits de Boeren hun onafhankelijkheid behielden. Buller seinde toen aan Roberts, welke voorwaarden hij den Boeren aanbood. On voorwaardelijke onderwerping, seinde Ro berts terug. In October maakte hij het in de distric ten Ermelo en Caroline den Engelschen zoo lastig, dat French er bij gehaald werd. Men herinnert zich nog den tocht van dezen uit het Noordoosten naar Heidelberg, niet veel meer dan een vlucht, met de troepen van Chris Botha hem na op het lijf en hem aanmerkelijke verliezen toebrengende. In Decmber 1900 viel Chris Botha de Engelschen in Vrijheid aan, en dat er in dien slag van de Engelschen 30 man ver mist werden, zegt genoeg. Bij den aanval op Mount Itala in Sep tember was Chris Botha de aanvoerder der Transvalers. De Engelsche militaire dokter prees den generaal, omdat hij zich bij die gelegenheid tegenover de Engelsche ge wonden zoo liefderijk gedroeg. Chris Botha was het weer, die, een groote maand later, 30 October 1901, onder bevel van Louis Botha, Benson's colonne bij Bak en laagte in de pan hakte. En om streeks den len Januari 1902 bracht hij met Opperman generaal Spens in de buurt van Standerton een gevoelig verlies toe. Zeventig onverzoenlijke Boeren (vrou wen en kinderen daaronder begrepen) zijn Maandag per ss. Pampas van Kaapstad naar Argentinië vertrokken, waar zij van plan zijn zich te vestigen. Men heeft hun daar 1000 acres grond beloofd, gratis, en 5000 tegen 40 ets. de acre, binnen vijf jaar te betalen. Verder zullen zij zaadkoren, vee en landbouwwerktuigen ontvangen. Te Buenos-Ayres zullen zij aan wal gaan. Als voorwaarde is gesteld, dat ieder hunner 200 acres in bebouwing zal brengen. Van militairen dienstplicht zullen zij vrijgesteld zijn. Het is te hopen, dat niet velen hunner landgenooten hun voorbeeld zullen volgen. Z.-Afrika heeft al zijn zonen noodig. N. C. Zachte zeden. Ten aanschouwe van een 4000 menschen is te Darluy, in Mis sissippi, een neger, die twee blanken ver moord had om hen te bestelen, levend verbrand. ln het zweet uws aanschijns. Eene lezing over den Arbeid; door A. L. v. Hulzen. Amsterdam Chr. de Does. Deze lezing wordt door ons zeer ter kennismaking aanbevolen aan de leden onzer Chr. Werkliedenvereenigingen. De uitgever Bredee te Rotterdam, zond ons eene keurige collectie fraaie boek- en plaatwerken, waarop wij gaarne de aan dacht vestigen. En wel: lo. Bredee's familiekalender voor 1903 met gratis premiën. Deze premies zjjn een zakalmanakeen kerstverhaal voor kinderen en een sierlijk tekstkaartje. De familiekalender is een heel boekwerk met fraaie illustraties en schoone verhalen, en voorts velerlei wat in een kalender onontbeerlijk is. Het is metterdaad een Chr. familie kalender. Ouders en kinderen hebben er wat aan. 2o. Samuel, Nieuwe Zondags schoolbibliotheek. Prijs van het lidmaatschap is f 2,50 per jaar. De leden ontvangen gratis een stel van alle tekstkaartjes en Zondagschool boekjes uit deze bibliotheek met recht van nabestelling tot den hal ven prijs. En ook uit den catalogus van Bredee's boeken met een gemerkt tot den halven prijs te be komen. Wie er meer van weten wil, vrage den catalogus der uitgaven van Christelijke lectuur en feestgeschenken een eer biedwaardige collectie, van de beste schrij vers en den catalogus van Zondags schooluitgaven en wandtekstenkeur uit veel en velerlei artistiek werk met een alphabetische lijst der bijbelteksten in de verschillende in dien catalogus vermelde wandteksten voorkomende inderdaad een respectabel cijfer. 3o. Alph. Levray. Uit het leven van een Savoyaard. IJ. Het weesje en de oude Annemie. Her man, een Jobszegen. C. Brouwer, Maarten Luther. Herman, door liefde gewonnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2