Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 1 November 1902. No. 14. V n. IIT, )ÖP trekhond mrg. kpaard ïgbeer ïen, I in ruil hiinpaard OP PVRAAGD flinke Kamer- ïcht. Idskueclit of ver- evraagd, wegens roordige, bij Liggekerke. sknecht, stbode Lde Meid e i d eid e i dl daiecht [eid en met leeht benoo- BOONE Pz., .rnemuiden. aan den, N.-H. ras, iBiggekerke. e k e r k e. Jaarling of Hoorn- 's-Heer Abtsier he. (dresseerd en bij- proef geleverd, letter H, Wed. ^st, Goes. doch mak en Inbiedingen inge- Wed. S. J. de 3. (TIMMERMANS. vraagd >te Kade, Goes. Ie tegenwoordige JOLF, Yeersche len de 15 jaar, Wz., ij p s k e r k e. jDERMAN JZ., jSEKoude- |gj 7ISSER, Dom ei <1 DDEW e s t - ^ekboven kost Wolf aartsdijk. n eene Meid 3RT Pz., iiggekerke. J, Noordweg. VERGADERING van den Middelburgsche Gemeenteraad van 29 October 1902. Met kennisgeving is afwezig de beer Heijse. De geloofsbrieven van den heer kruin, nieuw gekozen raadslid, stelt de Voorzitter in handen van de heeren Gratama, Tak en van der Harst, die concluieeren tot toe lating, waarmede de Raad zich vereenigt. Van Ged. St. kwamen in verschillende goedkeuringen van vroeger genomen raads besluiten, die allen voor kennisgeving worden aangenomen, benevens een brief verzoekende om te herzien den aanslag over 1901 in de inkomstenbelasting van do wed. Ree- rink-Mazure, met prseadvies van B. en W. om, conform het raadsbesluit van 26 Maart den aanslag te handhaven. Besloten wordt deze zaak aan te houden. Nadat de notulen der vorige zitting waren gelezen en gearresteerd, komt ter tafel de gemeentebegrooting voor 1903, door B. en W. voorgesteld in ontvang en uitgaaf op f 622180,69'/2. De algemeene beraadslagingen worden geopend. De heer Sprenger komt op tegen de voor stellen van de commissiën van Financiën en Fabricage om te schrappen f 1500, voor eene cokesbreekmachine en f 300 en f 200 of te zamen f 500, voor verhooging van jaarwedden van Directeur en Boekhouder dor Gasfabriek. Hij wijst er op dat de gasfabriek voor de gemeente is eene nijver heids-onderneming, die zooveel mogelijk winsten moet afwerpen en, om te kunnen concurreeren, met haren tijd moet mede gaan, terwijl, wat de voorgestelde verhoo gingen betreft, deze z. i. ruimschoots ge- gerechtvaardigd worden door de meerdere diensten, welke de betrokkenen wegens uitbreiding der zaken in den laatsten tijd moesten prsesteeren. De heer van Dunne kan het zich niet ontveinzen, dat het er met de Financiën niet rooskleurig uitziet. Bezuinigen is tegenwoordig de hoofdleus en ook hij heeft zich dit tot devies gekozen. Door zich alleen daartoe te bepalen zal men echter de reods toenemende stijging der belastingen niet ten volle kunnen te keer gaan. Hij voor zich is van meening dat er nog velen tusschen de mazen van het net der in komstenbelasting doorsluipen. Dit zou beter aan het licht komen, wanneer de Rijksvermogens- en bedrijfsbelasting niet overdekt waren met een waas van geheim- zigheid, dat een zoogenaamd liberaal minis ter er over wierp, om zijne Amsterdamsche vrienden te believen. Kon dat waas ver dwijnen, dan gelooft hij dat er wonderlij ke dingen aan het licht zouden komen. Om daartoe te geraken, zal hij in de middag zitting een voorstel doen. De heer van Teylingen is het met den vorigen spreker eens, dat het er maar slecht met de gemeentefinanciën uitziet. Bij hem kwam de gedachte op ofB. en W. wel al het mogelijke doen om daarin ver betering te brengen. Reeds maanden ge leden diende hij een voorstel in om alleen water over den meter te leveren, wat eene aanzienlijke versterking der gemeentefinan ciën zou kunnen worden. B. en W. hebben een onderzoek toegezegd, maar tot heden is daarvan nog niets gebleken. De heer Wisboom Verstegen wijst er op dat het percentage van den hoofdelijken om slag reeds zoodanig is opgevoerd, dat het voor hem een beletsel is om met elke ver hooging van uitgaven, welke dan ook, mede te gaan. Wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling, waarvan alleen de punten worden aangestipt, die discussie uitlokten. Sleeding van de boden. Hiervoor was uit getrokken f 130, die op eene vraag van den heer Gratamavolgens des Voorzitters antwoord gelijkelijk onder de beide boden zouden worden verdeeld. De heeren Schorer en Snouck Hurgronje konden wel medegaan met het voorstel, doch het wordt bestreden door den heer van Dunné, die toegaf dat eenig distinctief voor boden in een groote stad zijn nut kon hebbenin eene stad als Middelburg acht hij zulks echter niet noodig, daar zij door de geheele stad bekend zijn en in gewone plunje dezelfde diensten kunnen praesteeren. De post wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen, die der heeren Hurgronje, Sprenger. Van de Ree, Bouwmeester, Van Teijlingen, Gratama en Schorer. Kosten burgerlijken stand. Daarvoor is uit getrokken f 590, waarvan f 100 voor het opmaken der tienjaarlij ksche tafel. De Commissie van Financiën was van oordeel dat deze f 100, wel konden verval len. Haar lid, de hoer van Dunne wees er op, dat het opmaken der tafels de taak was van mannen, die ruim werden gesala rieerd en die niet vdor elk buitengewoon werk eene buitengewone belooning konden vorderen. Bij Rijks- en particuliere instel lingen was zulks evenmin het geval, tenzij diensten gevorderd worden van personen met eene karige bezolldiging. De heer Snouck Hurgronje is evenzeer van meening dat f 100 te veel is. In zijne kwaliteit van grifiieir der rechtbank heeft lij ook voor tienjaarljj ksche tafels te zorgen. De eerstvolgende gullen bevatten circa 11000 namen, waarvoor hij a f 1.15 per 100 ongeveer f 17 Vorgoeding zal erlangen, neemt men echter in aanmerking dat de namen ter gemeentesecretarie alphabetisch moeten worden ingevuld, dan kost dit groote inspanning eh stelt hij dus voor dit buitengewoon werk met f 40 te beloonen, hetgeen z. i. meer dan voldoende is. Het voorstel van de Commissie van Financiën wordt verworpen met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren Tak, Verhage, de Rijcke, Koole, Wisboom Verstegen en Gratama, terwijl dat van den heer Snouck Hurgronje wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren Sprenger, van der Harst, de Veer en den Bouwmeester. Kosten opmaking kolderen. Van de daar voor uitgetrokken f 175 stelde do Commissie van Financiën voor f 100 te schrappen, welk voorstel B. en W. hebben overge nomen. Jaarwedden van den inspecteur en de agenten van politie. De agenten hebben bij rekest traktementsverhooging gevraagd, doch B. en W. zich grondende op adviezen van den Commissaris van politie en den Bur gemeester, adviseeren het verzoek te wijzen van de hand. In de vorige zitting aangehouden op verzoek van den heer Snouck Hurgronje, doet deze thans het voorstel om de trak tementen der agenten le. 2e en 3e klasse met f 50 jaarlijks te verhoogen, terwijl de heer Schorer voorstelt de traktementen der agenten le en 2e klasse met f25 jaarlijks en die der agenten 3e klasse met f 15 per jaar te vermeerderen. Beide heeren wijzen met nadruk op de diensten der agenten, die karig bezoldigd worden, althans niet in evenredigheid van hetgeen zij hebben te prmsteeren. De heer Wisboom Verstegen betreurt het dat de agenten in zulk een ongelukkigen tijd om verhooging vragenhet best ware maar om de zaak aan te houden tot eene volgende begrooting om te zien wat er dan aan te doen is. Het voorstel Snouck Hurgronje wordt verworpen met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren van Dunné, Snouck Hurgronje, van dor Harst en van Teijlingen en insge lijks het voorstel Schorer met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren van Dunné, Snouck Hurgronje, van der Harst, van Teijlingen, Gratama en Schorer. Onmiddellijk hierna doet de heer de Rijcke het voorstel om de traktementen der agenten 3e klasse jaarlijks met f 15 te verhoogen en alzoo den post met f 240 te vermeerderen, hetgeen wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die der heeren Sprenger en de Veer. Politie-brancard. Met de daarvoor uit getrokken f 190 kon do Commissie van Financiën zich niet vereenigen, doch zij nam hare bedenking terug, op eene bemerking van B. en W. dat er wel een brancard in de gemeente is van het Roode kruis, maar dat die niet altijd ter beschik king is van de politie. Stoombrandspuit. Hiervoor is f 3400 uit getrokken, plus f 850 voor den bouw van een brandspuithuisje. En de Commissie van Financiën en die van Fabricage willen beiden den post met f 4250 verminderen. De heer den Bouwmeester houdt een warm pleidooi voor het behoud van beide posten, wier noodzakelijkheid uit het bij het dossier gevoagdo rapport der brandweerdirectie duidelijk blijkt. Al de handbrandspuiten zijn oud, sommige zelfs zoo defect dat ze niet meer te gebruiken zijn. Het is waar men beroept zich op de waterleiding, maar men is daar reeds van teruggekomen, nu tweemaal bij hoogen druk de hoofdbuis is defect geworden. Gelukkig was dit het geval bij den jongSten brand in de Gist- straat, toen die reeds gebluscht was, anders ware de ramp niet te overzien geweest. Het personeel der brandweer is goed, maar het materieel moet ook goed zijn. Den hoer Snouck Hurgronje stond de post aanvankelijk ook niet aan, maar na de toelichtingen van de directie der brandweer en van den heer den Bouwmeester is hij tot andore inzichten gekomen. De heer van Dunne daarentegen is niet bekeerd door de zwarte kleuren van het tafereel, dat de heer den Bouwmeester van den toestand van hot materieel ophing. Urgent is de zaak niet, want zij hangt reeds van einde Mei of begin Juni. Hij zou de zaak eerst aan het oordeel der commissiën van financiën en fabricage willen onderwerpen, om daarna te beslissen of men handbrandspuiten zal aanschaffen dan wel zijne toevlucht nemen tot eene stoombrandspuit De heer Schorer zegt dat de uitgaaf te groot is en de heer Koole is meer voor drie nieuwe handbrandspuiten, daar men dan in de verschillende wijken over materiaal kan beschikken. De heer van Dunn'e leest voor een schrijven en raadsverslag uit Leeuwarden, waar eene rijke brandwaarborgmaatschappij bij haar 50 jarig jubilé der gemeente ten geschenke aanbood f 25000 voor eene stoom- of f 15000 voor handbrandspuiten. De gemeente koos het laatste op raad van brandmeesters. Zoo ooit dus, dan is hier een voorafgaand onder zoek bepaald noodig. De post wordt met f 4250 verminderd met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren Snouck Hurgronje, Sprenger, den Bouw meester en Gratama. Vaccine. Voor de daarvoor uitgetrokken f 200 vraagt de heer Wisboom Verstegen stemming. De post wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren Verhage, van Dunné, de Rijcke en Wisboom Verstegen. Verhooging jaarwedde hoofdopzichter fabri cage. Voorgesteld wordt de jaarwedde met f 200 te verhoogen, maar de Commissie van Financiën had er bezwaar tegen. Dat bezwaar werd echter nietig verklaard met 12 tegen 3 stemmen, die der heeren Tak, Gratama en Schorer. De heer Wisboom Verstegen stelt nu voor de f 200 te beschouwen als eene persoon lijke toelage, waarmede de heer van de R-1» instemt, daar men zoodoende geheel vnj is icgcnover een eventueelen opvolger. Dit voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen, die der heeren Tak, Sprenger en van Teijlingen. Onderhoud straten, pleinen, markten, enz. Voor zand in de gleuven der straten ont staan door het wieden is f171, uitgetrok ken, waartegen de Commissie van Financiën bezwaren had. Na eenige explicatie van den heer den Bouwmeester wordt de post echter goed gekeurd met algemeene stemmen, behalve die van den heer van Dunné. Onderhoud beplantingen. De Commissie van Financiën wil den post verminderen met f 100 voor ijzerdraad, doch de heer den Bouwmeester moet dit ontraden vooral op plaatsen op de bolwerken in de nabij heid van scholen. De Commissie van Financiën liet haren eisch los, echter niet dan nadat, op eene opmerking van den heer van Dunné om trent prikkeldraad bij de nieuwe school aan het Veersche bolwerk, de heer den Bouwmeerster de toezegging deed dat dit zou verdwijnen om plaats te maken voor plantsoen. Aankoop keien en klinkers. Hiervoor is f 5000 uitgetrokken, doch én de Commissie van Financiën èn die van Fabricage willen slechts de helft toestaan. De heer van Dunné zegt dat beide Com missiën het betreuren, dat zij tot dien stap moeten overgaan, daar verschillende straten nu langer op herstelling zullen moeten wachten, maar er valt niets aan te doen, de nood dwingt er toe. De heer Hurgronje is tegen de vermin dering want het plaveisel der straten is slecht en eischt dringend voorziening. De heer de Veer is van meening dat men nu zou kunnen bezuinigen om, als de tijden beter zijn, meer toe te staan. De heer den Bouwmeester zegt dat hij indertijd op verzoek van den heer Heijse de volgorde heeft opgegeven van de straten, die voor herstelling in aanmerking kwamen. Wordt de post echter verminderd, dan kan hij zijne belofte niet gestand doen. De vermindering wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren van der Harst, den Bouwmeester, Snouck Hur gronje, van Teijlingen, Gratama en Sprenger. Riolecring. Daarvoor is f 22500 uitge trokken. Volgens het oordeel van de Com missiën van Financiën en Fabricage was de zaak nog niet rijp voor uitvoering, waarom zij er een memoriepost van willen maken, hetgeen door B. en AF. is overge nomen. Monument bij de Spijkerbrug. Voor de herstelling is f 275 uitgetrokken. De heer Koole zou liever het onooglijk monument zien verdwijnen. Het staat daar als eene herinnering aan de opening van de oude haven van 1817, die echter nooit iemand voldaan heeft. De heer den Bouwmeester is het volkomen eens met den heer Koole dat het monu ment onooglijk is, maar er moet iets aan gedaan worden, öf opknappen öf opruimen. Tot dit laatste doet de heer Koole een voorstel. De heer van Dunné en met hem de hper Gratama zijn van oordeel dat het niet aan gaat een monument op te ruimen, dat aan de gemeente is overgegeven. De heer Schorer vraagt of de gemeente verplicht is tot onderhoud, waarop de heer den Bouwmeester antwoordt dat er in de laatste veertig jaren niets aan gedaan is. Besloten wordt nu de geschiedenis van het monument nog eens goed na te gaan en de post thans voor memorie uit te trekken, om later eene beslissing te nemen. Cokesbreekmachine. De Commissie van Financiën stelt voor de voor dien post uit getrokken f 1500 te schrappen. De Commissiën, zegt de heer van Dunné, betwijfelen het of de machine wel is in het belang der gemeente. Met een cokes breker zal de groothandel gebaat zijn, maar de mindere man, die met kloppen wat verdiende, zal er nadeel door lijden en ik vrees ook de gebruikers, die niet tot den groothandel behooren. De heer Sprenger antwoordt dat de groot handel verleden jaar zijn cokes van elders betrok en de gewenschte prijs dus hier niet kan bedongen worden. En zonder breekmachine vreest hij dat het dit jaar weder het geval zal zijn. De heer de Veer is voor den cokesbreker, maar hij zou hem willen brengen onder den post „nieuwe werken voor de gas fabriek". Het voorstel tot schrapping van den post wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen, die der heeren Van Dunné, Schorer, Tak, Van de Ree en De Rijcke, terwijl de over brenging conform het voorstel De Veer wordt aangenomen met 11 tegen 4 stem men, die der heeren Van der Harst, Snouck Hurgronje, Gratama en Sprenger. Verhooging jaarwedde Directeur en Boek houder gasfabriek. De Commissiën van Finan ciën en Fabricage wenschen de voorge stelde bedragen van respectievelijk f 300 en f 200 te schrappen. De heer Sprenger blijft op behoud van den post aandringen, waartegen, na ver kregen inlichtingen, ook de heer Van Teijlingen zich niet meer verzetten zal. In verband met een ingekomen schrijven van den Directeur vraagt de heer van Dunné eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting worden de beide verhoogingen verworpen met 10 tegen 5 stemmen, die der heeren Van der Harst, Den Bouwmeester, Snouck Hurgronje, Van Teijlingen en Sprenger. Nieuwe werken voor de waterleiding. Deze post is uitgetrokken voor memorie. De heer Wisboom Verstegen stelt voor in de plaats daarvoor te stellen f 5184, om te kunnen voldoen aan het verzoek van bewoners van den Noord- en Veersehen singel tot uit breiding van de buizen der waterleiding over die singel». De heer Wisboom Verstegen herinnert er aan dat in de vorige zitting verworpen was een voorstel van B. en W. om afwij zend op het verzoek te beschikken. Langs _die singels staan vele burgerwoningen en, is er een deficit, groot zal het niet kunnen zij n. De heer van Dunn'e wil den memoriepost behoudeneerst moet er een plan zijn en onderzocht worden, alvorens te kunnen beslissen. Het voorstel Wisboom Verstegen wordt verworpen met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren De Veer, v. d. Harst, Verhage, Gratama, De Rijcke en Wisboom Verstegen. De heer van Teijlingen vraagt waarom niets is uitgetrokken voor de vergrooting der prise d'eau aan de Oranjezon, waarop de heer Sprenger antwoordt, dat dit onncodig was omdat de kosten toch uit eene leening moeten gevonden worden. De plannen zijn te laat van Fabricage terug gekomen om er nog vóór het volgend jaar aan te beginnen. In verband met het door den heer den Bouwmeester in de morgenzitting aange voerde bespreekt de heer Wisboom Ver stegen nog het springen der hoofdbuizen bij hoogen druk, waarop de heer den Bouwmeester aanvoert dat hij niet als oor zaak heeft opgegeven de hooge druk, terwijl de heer Sprenger mededeelt, dat de buizen bij hoogen druk eene spanning ondergaan van 4 atmosfeeren en dat zij geperst zijn op 20de hooge druk kan dus geen oor zaak zijn van het springen, hetgeen veeleer aan slijtage moet toegeschreven worden. Verhooging jaarwedde onderwijzer G. J. Kindhoven. B. en W. stellen voor op het verzoek van dien onderwijzer afwijzend te beschikken. Daarentegen stelt de heer Verhage voor om de jaarwedde met f100 te verhoogen. Hij wijst op de akte Fransch die deze onderwijzer heeft en op zijn groot aantal lesuren. Het voorstel Verhage wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen, die der heeren den Bouwmeester, Tak en SpreDger. Subsidie burgerlijk armbestuur. De heer Koole wijst er op dat de subsidie dit jaar weer f3000 hooger wordt voorgesteld, waarop de heer van Teijlingen antwoordt dat bij het burgerlijk armbestuur de meest mogelijke zuinigheid in acht wordt genomen en men niet uit het oog moet verliezen, dat de verplegingskosten voor vaste ver pleegden dit jaar zijn verhoogd. Onderhoud gebouwen. De heer de Veer vraagt waarom f330 is uitgetrokken voor de hulpkazerne, waarop de heer den Bouiv- meester antwoordt dat eerlang een -voorstel omtrent die kazerne den Raad zal bereiken. Openbare feesten. Daarvoor is uitgetrokken f200 hetgeen wordt goedgekeurd, echter onder opmerking van den heer Wisboom Verstegen, dat hij, mits de jaarmarkt worde afgeschaft, gaarne den post met eenige honderde guldens zou willen verhoogen. Onvoorziene uitgaven. Deze post wordt aangehouden en verder besloten om morgen middag te 2'/2 uur de begrooting verder te behandelen. Achtereenvolgens worden nu nog stil zwijgend goedgekeurd a twee wijzigingen in de begrooting van 1902, met het ont werp besluit tot het aangaan van eene geldieening van f5700; b eene wijziging begrooting godshuizen 1902 en c de rekening ad f 62,10 tot 1 Oct. 1902 van de opge heven plaatselijke gezondheidscommissie. Nadat nog aan het bestuur van den Mid delburgVlissingschen rijweg machtiging was verleend tot teruggave van den borg tocht van wijlen den heer de Raad en den heer AVijnne een eervol ontslag tegen 15 November uit zijne betrekking van gemeente apotheker was toegestaan, komt ter tafel het in de morgen zitting aangekondigde voorstel van den beer van Dunné, luidende «Dat de raad der gemeente besluit zich «per rekest tot de Hooge Regeering te «wenden, met verzoek om de wetderver- «mogens- en bedrijfsbelasting in dezen zin »te herzien, dat den door den Staat aan te wij zen rijksambtenaren voorgeschreven «wordt aan de gemeentebesturen of althans «aan de colleges van B. en W. uit de bij »het Rijk bekende gegevens al die inlich- «tingen te verstrekken, welke aan de go- »meentebesturen ten goede komen om «zijnerzijds tot een meer zuivere toepassing «der te heffen gemeentebelastingen te «geraken". Nadat dit voorstel met algemeene stemmen was aangenomen, ging de vergadering uiteen VERGADERING van 30 October 1902. Afwezig zijn de heeren Heijse, Schorer en Fruin, terwijl bij ontstentenis van den Burgemeester, als Voorzitter fungeerde de heer Sprenger, oudste wethouder. Conform het voorstel van den voorzitter wordt besloten, het lezen en vaststellen der notulen van de zittingen van gisteren tot de eerstvolgende zitting uit te stellen. De heer van der Harst brengt in het midden, dat hij zich gisteren, bij de stem ming over de voorgestelde f 130, voor kleeding der bodem, vergist heeft. Hij stemde voor, in plaats van tegen de schrap ping van dien post. Gaarne zou hij in de gelegenheid willen gesteld worden, die vergissing te herstellen. Dit zou, zegt de voorzitter, alleen kunnen geschieden bij een nieuwe, door de overige leden goedgekeurde stemming, waartoe zijns inziens thans niet kan worden overgegaan, nu een der medestemmers van gisteren, de heer Schorer, afwezig is. Hij kon dus niets anders doen dan den heer Van der Harst verzoeken, zich bij het votum néér te leggen, onder opmerking evenwel, dat het hem, als lid van den raad, steeds vrij staat een nieuw voorstel dienaangaande te doen. De heer van Teijlingen, hoe gaarno hij ook den heer Van der Harst ter wille zou zijn, is tegen een nieuwe stemming. Naar zijne meening zou die stemming een antecedent scheppen, waarop men zich altijd zou kun nen beroepen en dat tot groote verwarringen aanleiding zou kunnen geven. De heer van der Harst zag hierop van zijn verzoek af. Aan de orde stelt de Voorzitter nu de voortzetting van de behandeling der ge meentebegrooting voor 1903, waarvan gis- steren de uitgaven (behalve de onvoorziene) werden afgedaan en thans nog alleen de ontvangsten ter behandeling overblijven. Bij den post f1175 voor renten van een kapitaal groot f 39600 ingeschreven op het grootboek der 3 pet. nationale schuld en afkomstig van de saldo's, welke onafge haald zijn gebleven aan de in 1878 opge heven Stadswisselbank, doet de heer Wisboom Verstegen het voorstel om het geheim dier saldo's op te heffen, welk voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, dio der heeren de Veer, Snouck Hurgronje, den Bouwmeester, Tak, Koole en Sprenger. Bij de behandeling der 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, wijst de heer de Veer er op, dat de hoofdelijke omslag het altijd moet ontgelden, als er sprake is van verhooging der belastingen. AFaarom niet liever de opcenten op het personeel verhoogd En waarom hebben B. en AV. tot hiertoe hunne aandacht nog niet geschonken aan het zoeken van andere bronnen van inkomsten, b. v. eene belasting op publieke vermakelijkheden, enz. De voorzitter wijst op de discussiën, die over het voorstel bij de begrooting van 1902 gevoerd zijn en voor B. en AV. eene vingerwijzing waren om er niet meer mee voor den dag te komen. En wat andere bronnen van inkomsten betreft, heeft hij slechts te herinneaen aan het lot, dat vroeger aan eene voorgestelde straatbelas ting ten deel viel. De heer de Veer blijft bij zijne meening. Hij zal nu geen voorstel doen, maar hoopt een volgend jaar terug te komen on op de opcenten ön op de publieke vermake lijkheden. Dit laatste zal volgens de heer van Dunne fiasco maken. In steden als Amsterdam en Rotterdam kan zulk eene belasting raison d'etre hebben, in eene provinciestad als Middelburg niet, eenvoudig omdat er geen publieke vermakelijkheden zijn. Conform het voorstel van B. en AV. wordt de hoofdelijke omslag, die uitgetrokken was op f 125000, met f 5000 verminderd. Dit geschiedde met algemeene stemmen behalve die van den heer van Teijlingen. Bij de vergunningsrechten voor sterken drank merkt de heer van Teijlingen op dat deze aanzienlijk gedaald zijn, hetgeen de voorzitter toeschrijft aan het vervallen van verschillende vergunningen. Bij den post boeten vestigt de heer Snouck Hurgronje er de aandacht op, dat hier nooit verbalen worden opgemaakt wegens het niet aangeven van honden, terwijl het hem uit zijne ambtsbetrekking gebleken is, dat zulks in naburige gemeenten vaak het ge val is, waarop de voorzitter antwoordt dat bij overtreding altijd vervolgd wordt. Dit gaat echter in andere gemeenten, waar belastingpenningen ingevoerd zijn, gemak kelijker. De begrooting in ontvang en uitgaaf thans vastgesteld op f 592102,74','2 met een post van onvoorzien van f 1369,37'/2 wordt daarna in stemming gebracht en goedge keurd met algemeene stemmen, behalve die van den heer van Teijlingen. De voorzitter zegt dat, volgens B. en AF. nu ook beschikt is op het adres van den Bestuurdersbond, waarin verzocht wordt eene som uit te trekken op do begrooting voor werkverschaffing. De heer van der Harst had er gaarno een post voor op de begrooting gezien on de beer van Teylingen meent dat de zaak gewichtig genoeg is om ze zoo maar niot op eens van de baan te schuiven. De voorzitter merkt op dat het adres in kwam na hot indienen der begrooting, torwijl hij op eene opmerking van den heer de Rijcke, dat het adres bij de begrooting had moeten behandeld worden, antwoordt dat het nummer van het adres in de Hande lingen wel degelijk op het convocatiebillet is vermeld. De heer Tak doet het voorstel dat do Raad rerklare, dat door de aanneming der begrooting het adres van den Bestuurders- bond niet van de baan is. De heer Snouck Hurgronje verklaart met dat voorstel niet te kunnen medegaan. Het wordt verworpen met 8 tegen 6 stemmen die der heeren van der Harst, Gratama, de Rijcke, van Dunné, van Teylingen en Tak. Goedgekeurd worden nog achtereen volgens a. eene wijziging der gemeontebegrooting voor 1902 b. een besluit tot aanhouding van een adres van A. Boilson van Hamburg en verschillende anderen, steunendo het ver zoek van den Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, in zake do prostitutie c. de kohieren der sehoolgeldon op do scholen A, C, G en I. Hierna wordt do vergadering opgeheven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5