Kerknieuws, Schoolnieuws. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. ANTIREVOLUTIONAIR? verzoekt het Armbestuur in overweging te geven aan hem een perceel gronds, dat door hem thans gepacht wordt, in koop af te staan. De raad meende als zijn oordeel te moeten uitspreken dat, wegens do ligging van bedoeld perceel, het niet geraden is dit te verkoopen, maar dit opnieuw aan den heer Voerman te verpachten voor de helft van den tegenwoordige pacht, daar deze buitensporig hoog is. Deze opinie zal requestant en het armbestuur medege deeld worden. De pacht zou dan aange gaan kupnen worden voor acht en een half jaar, tot 1 Juli 1911. Voorts voldeed de raad aan het voorstel van het armbestuur om de belooning van den ontvanger van dit middel van f70 op f100 te brengen. (M. C.) Borssele. Maandag besloten Ingelanden van den polder Borssele de gevraagde mede werking te verleenen tot de begrinding van de wegen van af den Prov. steiger te Bors sele tot het dorp 's Heerenhoek. Vlissingen. Benoemd tot conducteur der brievenmalen op de lijn Vlissingen Breda dhr. Hoppenbrouwers, thans kantoor knecht te Antwerpen, ingaande 1 Nov. Zulks in de plaats van dhr. J. van 't Hof, die met 1 Oct. jl. benoemd werd tot Assis tent te Antwerpen. Bij kon. besluit is de heer D. Mulder met 19 Nov. a. s. herbenoemd tot burge meester van Nisse, Ovezande en Driewegen. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het derde reg. infanterie tot kapitein de eersie- luitenant W. F. de Reede, van het vijfde; en tot eerste-luitenant de tweede-luitenant L. Timmer, van het korps is Kolonel C. P. J. van Vlierden, commandant van het 3e regiment infanterie, met 1 November gepensioneerd met f§975; en is eervol ont slag verleend aan P. J. van Braband als le-luit. bij het 5o bat. rustende schutterij in Zeeland. Het Staatsblad No. 181 bevat een kon. besl. van den 9den October 1902, tot vaststelling van een reglement van politie voor de Rijkshavens te Numansdorp, aan den Stoofpolder (gemeente Bruinisse), en aan den Willempolder (gemeente St. Philips- land), en de daartoe behoorende werken. Aan den minister van binnenlandsche zaken is door iemand, die voelt voor onze nationale eer, het geheele bedrag ter hand gesteld, dat alsnog noodig was voor de oude Nederlandsche kerk Colombo op Ceylon. Wij lezen in Eet Volk onder het motto «Progaganda in de kerk"Uit Leeuwarden schrijft men ons dat, op het boricht dat onze partijgenoot ds. A. van der Heide daar Zondag in de Hervormde kerk zou spreken, een talrijke schare het kerkgebouw vulde. Hij sprak over Korin- then 3, vers 17»Waar de geest des Heeren is, aldaar is vrijheid". De met groote godsdienstige overtuiging uitgespro ken rede, die den strijd om vrijheid in onze dagen behandelde, zou zeker met daverende toejuichingen ontvangen zijn, als het ge bruik dit niet verbood." Dezer dagen kwam ons een bankbiljet van duizend gulden onder de oogen, waar een vorige bezitter heel leuk achterop ge plaatst had »Tot weerziens, lieveling (N. Jl. C.J De secretaris van Hen. De Wet, Brebner, thesaurier van het Generale Boe- renhulpfonds heeft uit Europa nog slechts 383 duizend gulden ontvangen, waarvan ruim 3 ton uit Nederland. Door het overlijden van den heer Van Kempen komt weer een Kamerzetel open en wel voor Leiden. Op 14 Juni werd hij herkozen met 2164 stemmen tegen 1081 en 722 op de tegencandidaten Drucker (v. d.j en v. d. Kaaij (1.). Er bleven echter 800 kiezers thuis. Te Gouda dronk een bakker, meenende dat het bier was, loog uit een kruik. Hjj ligt thans levensgevaarlijk. Te Amers foort heeft een dronken soldaat, 's nachts van de kermis thuis komende, den sergeant commandant van de wacht die hem ver maande stil te zijn, met een mes een levens gevaarlijke wond toegebracht. Te Tiel viel een meisje uit een luchtschommel en stierf aan de gevolgen. Te Amster dam gingen de kinderen van een tapper Maandagavond naar boven slapen, het oudste meisje liet de petroleumlanp vallen en liggen, zij ijlde naar beneden om hare ouders te roepen die de kinderen, schoon zwaar ver wond, in veiligheid brachten op een na een tweejarig knaapje dat vergeten werd en reeds sliep in een zijkamer, en na het blusschen van den brand door de brandweer dood gevonden werd, het was in den rook gestikt. Op Lootjesdag heeft te Hen drik ldo Ambacht een dronken loteling naar aanleiding eener zeer onbeteekenende woordenwisseling, een jongmensch die de twistenden wilde scheiden, met een mes in do borst gestoken en op slag gedood. Te Rotterdam is een 18-jarige tim mermansknecht werkzaam bij den bouw van een nieuw pakhuis, door een ijzeren bint dat werd opgeheschen en ten gevolge van het breken van een touw op hem viel aan het hoofd getroffen en gedood. Te Heerlen (Limb.) heeft zich het volgende drama afgespeeld. De winkelier W. ver loor verleden week zijn vrouw, moeder van elf kinderen plotseling, en haar gemis deed zich al zeer spoedig in 't gezin ge voelen. Een 17-jarige zoon had verkeering aangeknoopt, waartegen zijn 20-jarige broer zich herhaaldelijk ernstig verzette. Toen nu eerstgenoemde Zaterdagavond weer op weg was naar zijn meisje werd hij door zijn broer opgewacht, oen woordentwist ontstond, tot ten laatste de oudste zijn jongeren broer met een knuppel de her sens insloeg en hem voor dood liet liggen. De getroffene stierf Zondag reeds aan de gevolgen van den slag, de dador vluchtte over de grens. Een waschvrouw te 's Hertogenbosch die zich de hand be zeerde aan een in het wascbgoed stekende speld, is aan bloedvergiftiging overleden. De Zuidafrilaansehe quaestie. De Daily News ontvangt onrustbarende tjj dingen uit Zuid-Afrika. De onthulling der feiten, voorgevallen gedurende den oorlog, verwekt groote opschudding onder de terugkeerende vrijgelaten krijgsgevan genen. Overal draagt men Transvaalsche en Vrijstaatsche kleuren en men zingt het Volkslied in de Hollandsche steden van de Kaapkolonie, iets wat nooit werd gedaan. Nog erger is de ontevredenheid der afge dankte koloniale tioepen, zoo zijn de z.g. loyalisten uiterst verbolgen over het bevel der Kaapsche regeering, om de 2400 man stadswachten in de kolonie af te danken. De groote verontwaardiging der loyalisten spruit voort uit de door hen gekoesterde meening, dat de premier, Sprigg in dit opzicht slechts gehoorzaamt aan het bevel van den Afrikaanderbond. Te Johannesburg zijn de groote financiers en mijnoudernemers zeer ontevreden over het besluit der En- gelsche regeering om voorloopig nog niets te bepalen omtrent de oorlogsbelasting, welke door Engeland ten laste van Trans vaal zal worden gebracht, en de ten be hoeve dier kolonie te sluiten leening. De Johannesburgers vreezen, dat die onzeker heid velen zal weerhouden hun geld in Johannesburgsehe ondernemingen te steken, en dat zeer veel van het op het oogenblik voor de mijnindustrie beschikbare kapitaal weer naar het buitenland zal terugvloeien. Een nieuw staaltje van de vinding rijkheid van diamantdieven veihaalt de »Moniteur de la bijouterie". Een keurig gekleed persoon zoekt dia manten ringen uit, maar vindt niets van zijn gading. Toen hij zou vertrekken be merkte de juwelier dat bij een ring van groote waarde miste. De klant weet van niets, hij laat zich onderzoeken, doch men vindt niets en laat den man gaan na ver ontschuldigingen te hebben aangeboden. Een half uur later treedt een goedgekleede dame binnen die naar goedkoope sieraden vraagt en er één koopt. Intussehen heeft zij echter den tijd gehad den ring die haar medeplichtige met was onder den toon- bankrand had bevestigd weg te nemen en het doel is bereikt. Somaliland. Een officier schrijft: „Niemand zal de zaak naar waarde schatten, dan wanneer het te laat is. Ik weet hoe wij er in Z.-Afrika inliepen en verzeker u, dat deze zaak geen stof tot lachen oplevert. Wij bevinden ons hier eenvoudigweg in een val. Hoe wij er uit zullen komen, weet ik niet. Wij hebben verscheiden scherpe gevechten geleverd en veel volk verloren. Het ergste echter is, dat onze inlanders hun hoofd kwijtraken. Ik begrijp, dat wij er op de een of andere wijze wel door heen zullen baggeren, maar ik koester weinig hoop u nog terug te zien. Bijna al onze kameelen zijn ge dood of veroverd het is om woedend te worden. Water hebben wij niet en wij zijn op mijlen afstand van bronnen. Onze voorraden zijn uitgeput en onze munitie bijna ook. De vijand heeft den 12en twee onzer maxim-kanonnen veroverd ik geloof, dat de 12e de datum was, hoewel men hier wat in de war raakt met dergelijke bijzonderheden. In het moederland zal het wel niemand kunnen schelen, wat ons hier gebeurt. Het is meer dan schande ons zoo blinde lings in een hinderlaag als deze te sturen. Dat zaakje (van den 12en) was raak! Wij blanken hielden goed stand, maar och ja, wij hebben te veel zwarten." Te Suderbrarup, in Holstein, kwam een boer, bij ongelukkig toeval, ondereen goederentrein. De locomotief wierp hem omver en de heele trein ging over hem heen. De verschrikte omstanders dachten niets anders dan een vreeselijk verminkt lijk te zullen zien. Maar hij was doodstil blijven liggen en zoodoende ongedeerd gebleven. Toen de trein voorbij was stond de man op, keek eenigszins verwonderd rond en sprak met klassieke kalmte „Dat hett gaud gahn awer wo is nu min Piep?" Ook de pijp kwam terecht, en een oogenblikje later ging het vermeende slachtoffer dampend en vergenoegd zijns weegs. Kritzinger, Joubert en Fouché hebben eergisteren een voordracht gehouden in een circus te Cambridge. De voordracht zelf werd niet verstoord, maar schandelijke ongeregeldheden gebeurden voor den aan vang en na het uiteengaan der bijeenkomst. Een groote politiemacht moest de Boeren, toen zij zich naar den circus begaven, beschermen, en een troep volks belegerde het gebouw en bombardeerde het dak met groote steenen. Langen tijd konden de Boeren den circus niet verlaten en ten slotte viel het gepeupel hun rijtuig aan, zoodat de politie de straat schoon moest vegen om hen te beschermen. Kritzinger bereikte zijn logement langs een omweg, na over een muur geklommen te zijn. Nieuwe werkstaking in Spanje. In Valencia legden eergisteren alle arbeidsters aan eene zij-fabriek, toen de verlangde loons-verhooging haar niet werd toegestaan werd, het werk neer en dwongen de werk sters aan de andere fabrieken hun voorbeeld te volgen, zoodat op 't oogenblik alle zijde-fabrieken aldaar stilstaan. Onder groot rumoer en verstoring der orde trokken de vrouwen, 2000 in getal, door de stad tot zij met geweld uit elkander gejaagd werden. Gisteren trachtten zij het spelletje te ver halen doch werden daarin door een krachtig optredende politie verhinderd. In een straat te Parijs kwam Zondag middag een schunnig gekleede, armelijk uitziende man met dwalende blikken, die aan een touw een klein meisje voorttrok, dat jammerlijk huilde en een muilkorf droeg. Een politieagent, die don man vroeg, wat dit te beteekenen had, riep hij toe: »Raak mijn dochtertje niet aan, zij is dolHet bleek, dat het meisje door een dollen hond gebeten en het Instituut Pasteur genezen was, en dat de vader van angst krankzinnig was geworden. Hjj werd in verzekerde bewaring genomen, terwjjl het kind naar de moeder gebracht werd. Een voordeelige pereboom is het eigen dom van een landbouwer te Saint-Folquin (Frankrijk). Dit jaar heeft hij 4.800 peren opgeleverd. Toch is deze boom aan den voet slechts 20 centimeter in middellijn en men heeft de takken moeten stutten, om te voorkomen, dat zij braken onder den vruchtenlast. Er waren peren bij van 5 ons zwaarte. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Markeloo, E. v. Klelfens te Huizumte Zwolle, dr. W. J. M. En- gelberts te Den Ham. Aangenomen naar Culemburg door R. d. Boer te Barchem; naar Gorredijk door A. v. Iterson, cand. te Leiden. Bedankt voor Zegveld door A. J. W. v. Ingen te Bergschenhoek voor Winters wijk door J. E. Homan te 't Zandt voor Wedde door P. J. Francke te Peize voor Ouwerkerk door A. v. Iterson, cand. voor Vlachtwedde door V. L. Visser, cand. te Deersum. Geref. 'Kerken. Beroepen te Hardinxveld, E. Schouten, cand. te Dordt. Aangenomen naar Neuzen door J. v. d. Berg te Sliedrecht. Bedankt voor Bedum B door N. Diemer te Munnekezijl. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Rotterdam door P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Aan een openbare school te Rotterdam is tot onderwijzeres benoemd mej. A. W. Hemmekam, onderwijzeres aan een Chr. school te Middelburg. Te Venlo slaagde voor de acte vrjje- en ordeoefeningen de heeren J. Kodde te Groede, G. Houtekamer te Wemeldinge en J. P. Leenhouts te Cadzand. Op de navolgende uitgaven van de Naaml. Venn. „Egelings Boekhandel Amsterdam, vestigen wij gaarne de aandacht. lo. Joodsch leven in het heden- daagsch Jeruzalem, naar het Duitsch van J. Siegfried, door A. van Os. De titel geeft den inhoud aan. In een aangrijpend verhaal laat de schrijver de Joden te Jeruzalem zien in hun lief en leed, in hun lijden en strijden, in hun sociale en geestelijke ellende, in hun arbeid en moeite ter wille van eigen bestaan of ter bewaring van de wetin hun naijver en stil geloofin hun deugden en dwaasheden in hun smaad van de zijde der vijanden zoowel Turk als Griek, in hun trots en vernedering. Bijna iedere bladzijde breDgt nieuwe tooneelen, meest van ellende. Doch te midden dier verachte wereld, grooten- deels in nauwe stegen wegkwijnend, licht de fakkel van het Evangelie, waarvan de bekeeringsgeschiedenis van Mazilika, doch ter van een liefhebbenden, doch fanatieken vader, en van haren bruidegom Ben Zion getuigenis geeft. Meesterlijk, aangrijpend schetst de schrijver Israel in zijne hope- looze Messias-verwachting, waarvan rabbi Jozua type, en in zijn doodelijken scha- duwendienst waarvan de teringlijderes Mirjam, moeder van Mazilika slachtoffer is. Ook het brood-proselitisme, de gedwongen klaagliederen aan den tempelmuur, het materialisme, het heimwee, het harde juk van den Turk, de Jood veracht en vertreden in zijn eigen land, het wordt u alles zoo aandoenlijk voorgeteekend, in den vorm van een verhaal dat de deugd heen van te beginnen zonder inleiding en te eindigen zonder de traditioneele slotsom van „ze kregen malkaar". 2o. Terug naar het Vadeihuis. Uit de papieren van een geneesheer. Door den schijver van Schild en Pijl", vertaald door J. Z. Dit is een voortreffelijk boek. Een theologisch student, Lobenthal, komt in aanraking met eene philc sophisch stu dent, een atheïst, die door zijn aangenaam karakter grooten invloed op hem heeft, te meer dewijl een rechtzinnig vriend zijns vaders zekere heer Lange, hem door zijn liefdeloosheid afstoot. In den omgang met den vader van den philosool professor Fallerstein, die weldra aan hun academie professor wordt en met zijn zuster Helena, verliest onze held zijn geloof, dat hij naar zijn eigen latere bekentenis eigenlijk nooit bezeten heeft, huwt Helena, vervreemdt zich van zijn ouders; en raakt geheel verward in de strikken van het evolutionisme. Zijn vrouw sterft plotseling, hij zelf komt in twijfel aangaande zijn ongeloof, ontmoet Lange gelouterd op diens sterfbedhoudt diepe indrukken van een vrome christin Agatha Wiegand die haar beminde, zijn vriend, vaarwel zegt uit liefde tot den Heiland en na een rijk en vruchtbaar leven sterft. Haar vader wordt het middel om hem terecht te brengen na velerlei schommelingen komt hij als de verloren zoon tot zijn ouders en ook tot het geloof terug. Moge dit kostelijke verhaal vele lezers vinden en menig jeugdig oog openen voor de waardeloosheid van het klatergoud eener valsche dusgenoemde wetenschap, tegen over de waarheid die uit God is. Het dwaze Gods is wijzer dan de menschen. 3o. Agnes, door Henriiftte Bredius. Een boek gelijk er zoovele zijndat zich aangenaam laat lezen, doch in geen enkel opzicht bepaald uitmunt. Een hart dat door den tegenspoed tot den vrede komthoe twee menschen die eens hebben liefgehad, toch nog kunnen beminnen hoe een tweede vrouw ook in de opvoeding, zoo de vreeze Gods en de wijsheid van Boven niet ont breken, de eerste moeder vervangen kan. Ziedaar de strekking van het verhaal, gelijk er meerdere zijn. 4o. Voor slapelooze nachten; door Prof. dr. H. Hilty, vertaald door mej. Bremer. Dit boek begint met een beschouwing over slapelooze nachten; en geeft dan korte, aphoristische opstellen voor iederen nacht des jaars. Opstellen zoo geheel be rekend voor de worstelingen die deze nachten brengen; kostelijk zielevoedsel gouden appelen in zilveren schalenmanna in boeienden, puntigen, pittigen stijl; en altijd wat nieuws en toch weer hetzelfde oude Evangelie in proza en poëzie, in Hinken grooten druk en artistieken omslag. Het is een gulden boekske dat een zegen brengen kan en zal voor menig hart en huis dat de beproevingen van slapelooze of half doorwaakte nachten kent, en ver troosting behoeft in dien weg. L. Penning, Verdedigers en Ver drukkers der Afrikaansche Vrijheid. Den Haag, J. N. Voorhoeve. Is een uitgever te feliciteeren die wat van Penning kan aanbieden, in dubbele mate geldt dit hier, waar 't een uitgaaf betreft zoo zeldzaam van uitvoering als deze. In wegsleependen siijl verhaalt de schrijver van Kruger en Steijn en Joubert, van Bulier en Rhodes en French, van Roberts en Kitchener en Methuen, van Cronjé en Theron en Viljoen, van Botha en De Wet en De la Rey; en dan geeft hij de portretten er bij die waard zijn in een lijstje achter glas bewaard te worden. Het boek is voorts geïllustreerd met 16 penteekeningen van Koppenol en Linse en Hoynck van Papendrecht, die op geheel eenige wijze het karakteristieke der be schreven personen weergevenbijv. Kruger en zjjn Bjjbel in de kajuit van de „Gel derland"; Joubert op zijn sterfbed, uit roepende: mijn arm volk! mijn arm land! Cronjé op St. Helena aan 't strand der Middellandsche zee „de groote jager ge vangen"; en dergelijke. De omslag is in fraaie kleuren gedrukt; de bandstempel bevat een prachtige symboliek: de ge scheurde Boerenvlaggen worden beschermd door de opgaande zon; en de Engelsche oorlogsvlag is met bloed bespat. Wie een fraai en degelijk boekgeschenk voor vriend of kleinkind verlangt, vrage Pennings „Verdedigers en Verdrukkers" ter inzage. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zelfstandigheid is een groote deugd en wijl helaas niet velen haar bezitten is zij des te meer te eeren. Zooals ik voor mij zeiven de grootst mogelijke vrijheid begeer, zoo gun ik die ook aan ieder ander. Ik waardeer het daarom zeer, als iemand, ook al behoort hij tot zekere partij, ver- eeniging of eenig ander lichaam, zelfstan dig is en de vrijheid neemt, dat te toonon. Daarin is echter geen reden gelegen om mij te onthouden van kritiek-oefenen, wan neer ik meen, dat zulks gemotiveerd is. Dit prealudium dient om aan te geven, dat de volgende regelen niet ontstonden, doordat één niet unisons zong met zijne partijgenooten, wijl ik zulks op zich zelf eer toejuich dan misprijs, maar dat zij een andere oorzaak hebben, zooals blijken zal. Nu ter zake. In de Woensdag 22 October gehouden raadsvergadering te Middelburg hield de heer De Veer een pleidooi voor subsidie uit de gemeentekas aan de Ver. „Kinder voeding". Deze daad zegt, voor wie doordenkt, meer dan menigeen toeschijnt. Wanneer later voorgesteld mocht worden, om de gemeente niet langer gedeeltelijk, maar voortaan geheel voor de kindervoeding te laten zorgen, dan kan dhr. De Veer wel uit een finantiëel, maar niet uit een princi pieel oogpunt daartegen stemmen. En als men eenmaal zal inzien, dat voeding niet voldoende is, maar dat ook woning, klee ding, bewassching en baden verstrekt moeten worden en men daarom zal voor stellen, om de gemeente of den Staat ook daarvoor te laten zorgen, dan kan dhr. De Veer alweer zich niet principieel daar tegenover stellen. Veronderstellende dat dhr. De Veer consequent is, mag men dus aannemen, dat hij er voor is, dat de kin deren, die thuis aan het noodigo gebrek hebben, geheel en al zullen verzorgd wor den door de gemeenschap d. w. z. door de gemeente of door den Staat. Dat heeft genoemde daad in haar gevolg. Gaan we nu na uit welk beginsel zij voorkomt. Er zijn twee beginselen, die aan de meeningen op sociaal gebied een eigen richting aanwijzen n. 1. het beginsel van privaat bezit en het beginsel van de ge meenschap. Wie uit het eerste beginsel redeneert komt tot de uitspraak, dat de kinderen behooren aan de ouders en dat mitsdien deze hen geheel en al verzorgen moeten. Het tweede beginsel (dat is dat van de sociaal-democratie) leidt tot do verzorging van de kinderen door den Staat. Ik sta lijnrecht tegenover de sociaal democratie, maar ik heb alle respect voor haar uitstekend in elkaar gezet plande sociaal-democraten hebben consequent en diep doorgedacht en als gevolg daarvan het beginsel van de gemeenschap openlijk aanvaard; zij alleen hebben daarom recht van den Staat te vergen, dat deze zal voeden, kleeden, huisvesten enz. die kin deren, welke daaraan meer of minder be hoefte hebben. Die niet tot hunne partij behooren en zulks toch voorstaan handelen in strijd met eigen beginsel; zij moeten daarvan afzien, of wel tot het inzicht ko men, dat hun uitganspunt niet deugt en een ander, dat der sociaal-democratie kiezen. De heer De Veer heeft door zijn daad gesproken uit het beginsel der ge meenschap. De kindervoeding en al wat met haar op dezelfde lijn staat, daargelaten nog, dat ze een schrikkelijke ongelijkheid brengt in de vervulling der levensbehoeften van ouders, broertjes en zusjes rukt het gezin uit elkaar en ondermijnt het gezag der ouders. Of meent ge, dat de kinderen evenveel eerbied, gehoorzaamheid, ontzag en liefde voor hunne ouders zullen blijven koesteren, als zij niet door hen, maar door de gemeenschap in alle opzichten verzorgd worden „Kindervoeding" is het uitvloeisel van diep voelen maar oppervlakkig denken. Maar, zoo zult ge me vragen, moeten die behoeftige kinderen dan maar gebrek lijden Neen zeker niet. Er zjjn andere wegen. In de allereerste plaats trachte men door werkverschaffinguitgaande van particulieren, van een vereeniging, of des noods van de overheid, er voor te zorgen, dat de ouders en hunne kinderen geen ge kregen, maar verdiend brood kunnen eten, in de tweede plaats stelle, in die gevallen, waarin het bovenstaande onmogelijk is, de particuliere liefdadigheid het noodige ter hand aan het hoofd van het getin, opdat de kinderen hunne behoeften ontvangen uit de hand van vader of moeder, en in de derde plaats, als de particuliere liefdadig heid te kort schiet, dan pas steune de over heid deze door b. v. subsidie te geven aan „armenzorg", maar nimmer neme eene ver eeniging of de overheid de verzorging der kin deren zelf op zich (exceptioneels gevallen, waarin de ouders booswichten zjjn, die alle gevoel voor hun kinderen missen, daar gelaten). Niet het werk van de ouders uit de hand nemen, maar hen in staat stellen dat te kunnen verrichten. Velen hebben geen flauw begrip ervan, welk beginsel zij door woord of daad hul digen en zien evenmin waartoe conse quentie van hun zijde leiden moet. Maar van een gestudeerd persooh, die beginselen belijdt, mag men zulks niet aannemen. Daarom is het mij een raadsel hoe dhr. De Veer bovengenoemde daad heeft kunnen doen. Misschien wil hij mij dat raadsel oplossen en uiteen zetten, dat met de anti revolutionaire beginselen niet in strijd is: le. het beginsel der gemeenschap; 2e. de algeheele verzorging door den staat van kinderen, die tehuis het noodige niet voldoende ontvangenen 3e. het uit elkaar rukken van het gezin, de ondermijning van het gezag van de eerbied en de liefde voor de ouders. Ik ben wars van alle autoriteits-geloof, spotlach of groote woorden versterken mij in mijne meening, omdat zij slechts de onmacht der tegenpartij teekenen, maar ik ben zeer vatbaar voor een ernstig, principieel betoog. Voor 't geval ik eenig antwoord ontvangen mag, hoop ik daarom, dat zulks in den zin van het laatste wezen zal. Middelburg. B. H. STOMPS. Krommen sprong Mijnheer de Redacteur! Wat zijn die Middelburgsche anti-revo lutionairen verbaasd hé 1 en uw correspon dent incluis, wat wrijven ze zich de oogen uit, wel, wel, en dat die meneer de Veer dat nu gedaan heeft, en juist door zijn stem 't voorstel van B. en W. heeft doen verwerpen't is wat te zeggenmaar, da's niet anti-re volutionair, da's socialistisch 11 want nou krijgen we schoolpantoffels, school- baden, school -jassen en broeken en zoo meer; natuurlijk, nou gaat het al verder naar den socialistischen staat toe, want ja, as je a zegt, moet j' ook b zeggen, en zoo heel 't reitje af hè Mag ik eens even vragen mijnheer de Redacteur, is er voor die verbazing ook grond? Ik meen van niet. Als uw Cor respondent meeleeft, dan heeft hij ook dia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2