NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 13. 1902. Donderdag 30 October. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Rekendmaking. Rechtszaken. LANDBOUW. Koolzaad. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. lloor Van Harn. Uit ïerseke, gevonden in het kerkezakje geref. kerk f 0,50. Saam met 't vorige f 332,465. Wie helpt verder Niemand vreeze toch dat er te veel inkomen zal. Wat onverhoopt over is, zenden wij aan den heer Brebner voor de Boeren. Men zende aan G. Tramper Krabbendijke of aan ons. Red. 29 October 1902. Onze hooggeschatte minister van bin- nenlandsche zaken wordt heden 65 jaar. Daar danken wij God voor. Spare en schrage de Heere hem, kon 't zijn, nog vele jaren, bij de zware taak hem op de hand gezeten onder velerlei leed waaraan een staatsman van zijn rich ting en positie blootstaat. Zoo een dan kan onze premier het Paulus nazeggen wat wij lezen in 2 Cor. 11 28, 29a. Beware hem de Heere in alle dezen. Ook voor wantrouwende vrienden en valsche broedersvoor oneerlijke tegenstanders en onhandige helpersvoor vroeg afgesneden geestverwanten en ontrouwe bondgenooten, voor al wat hem verhinderen zou om het goede dat hij voor land en volk zoekt, tot stand te brengen. Na een kortstondig lijden is de heer A. E. v. Kempen, firmant en bestuurder van de welbekende Koninklijke Goud- en Zilverwerkfabriek te Voorschoten, op slechts 59-jarigen ouderdom in het Diaconessen- huis te Leiden overleden. De heer v. Kempen was een sieraad der antirevolutionaire partij. Hij beleed hare beginselen in den gemeenteraad zijner stad, in de staten van Zuid-Holland, en in de Tweede Kamer, in welke beide laatste betrekkingen hij door de kiezers van het kiesdistrict Leiden gekozen was. Als voorzitter van »Boaz" en hoofdbe stuurder der Vereeniging van Fabrieks- en Handwerksnij verheid in Nederland trachtte hij ook den Arbeid te dienendoch bewees in de eerste plaats in zijn eigen tabriek met woord en daad dat hij de eischen eener Christelijke vaderlijke verhouding tusschen patroon en knecht begreep. Wijl hij rijk was, kon hij veel doen voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. En hij deed dit ook, in tegenstelling met zoovele naamchristenen die slechts leven om hun schatten te vermeerderenhuis aan huis en akker aan akker trekken, cou ponnetjes knippen en oog en oor sluiten voor de nooden van den tijd. Op menig terrein, ook in den verkiezings strijd zal 't gemis van dezen factor diep gevoeld worden. Voor de regeering, voor onze partij in den lande, voor de antir. Kamerclub is dit zoo onverwachte sterven een ramp. De Heere weet het best wat wij noodig hebben. Toch hebben dergelijke herhaalde vaderlijke beproevingen en kastijdingen tot ons Christenvolk in engeren zin, en tot de antirevolutionaire partij wat te zeggen. Zij er maar veel opmerkens onder ons; en veel gebeds, dat de Heere Zijne roede alsnog inhoude en onze beste mannen niet wegrukke in het midden hunner dagen. Verleden jaar overlaadde mr. Troelstra (of zijn blad) Staalman met scheldwoorden. Tot de meest zuivere behoorde het invec tief «stinkdier". Thans verheft hij hem tot in de wolken. Tegelijk wordt Wirtz (red. der N. Prov.) door het slijk gehaald, met deze woorden: „Het is een onsmakelijk type, die antirevo lutionaire schoolopziener. Hoewel uit deze droezelige christenziel dag aan dag hatelijk heden tegen de socialisten opborrelen, precies als stinkende gasbellen uit een beslagen mod derpoel De heer Wirtz kan nu een pluimpje tegemoet zien. Hoe het lot van de krijgsgevangenen is in het fort Govindgarh, Amritsar, in Britsch- Indië, kan weer blijken uit het volgende uittreksel uit een brief van een hunner, dd. 29 September 1902 „Een maand geleden kwamen hier weer drie Boeren-krijgsgevangenen aan uit het Kakool en Sialkote-kamp, omdat zij wei gerden de declaratie te onderteekenen. De Engelsehe officier (een majoor) zeide voor hun vertrek nog„Voor het laatst wordt u nog een kans gegeven om te teekenen, anders zend ik u naar het fort Govindgarh, waar gij stinkend water te drinken krijgt en bloot staat aan de koorts te sterven." Is dit nu beschaafd en christelijk om krijgs gevangenen naar zoo'n plaats te zenden? Het drinkwater is gelukkig niet bedorven, maar het water in de gracht om het fort heeft zoo'n stank, dat een mensch de pest daarvan kan krijgen. Begrijp eens, al het vuile water van het fort stroomt in de grachtHet is schandeLiefst zeg ik maar niets meer van onzen toestand, want ik word te opgewonden." Volgens een vroegere mededeeling is het in dat fort zoo heet, dat de ongelukkige krijgsgevangenen er dag en nacht in hun zweet baden ondanks den grooten waaier, die voortdurend in beweging wordt gehou den. Men weet, dat op het fort de „onver- zoenlijken" opgesloten worden. Onze vriend Lampen is er een van. Misschien kunnen de generaals in Enge land iets voor deze ongelukkigen doen. Somaliland wordt een nieuw wespennest voor Engeland. De zoogenaamde gekke Mullah heeft zich als geducht negerkoning ontpopt en den Engelschen een gevoelig lesje gegeven. Meesterlijk wordt dit door Braakensiek in de jongste Amsterdammer geteekend. Daar geeft Mullah aan John Buil een schop onder 't vleezigste deel zijns lijfs een schop die aankomt en den ander pijnlijk doet uitroepen: »Jou gekke snuiter, durf jij mij een trap geven? Dat heb je van De Wet geleerd." Wij zijn benieuwd wat dit worden moet. Men zegt dat Mullah over 30,000 man goedgewapende troepen heeft te beschikken. Engeland zou minstens 10,000 man gere gelde troepen op de been moeten brengen, om de Somali's te overwinnen. Nu een vierde expeditie tegen den Mullah moeilijk meer kan uitblijven, begint men zich in Engeland reeds ongerust te maken over de eventueels kosten der expeditie. Natuurlijk dat is voor een Engelschman het voornaamste. De eer is minder. De regeering schijnt de kosten door En- gelsch-Indië te willen laten betalen, en zoodoende het aantal ontevreden onder danen weer met eenige miljoenen te ver meerderen. Of hier het eind ook de last zal dragen. Verscheidene regeeringen zitten op 't oogenblik in moeite. De Engelsehe met Afrikade Fransche met de mijnmaatschap- pijende Duitsche met de oppositie tegen de voorgestelde invoerrechten op vee en vleesch; de Oostenrijksche met de partij schappen in den Landdag. Zoo zijn bij de verkiezingen voor den Nederoostenrijkschen Landdag 20 van de 21 mandaten te beurt gevallen aan de chri sten-socialisten. De reis van Chamberlain naar Zuid Afrika geschiedt op 's Konings wensch met een oorlogsschip. De nieuwe kruiser „Geod Hope" is hierop er voor aangewezen. Een paar mijnmaatschappijen in Frankrijk hebben het regeeringsaanbod van scheids rechterlijke beslissing aangenomen. In den Rijksdag heeft de Staats-secretaris den partijen van de meerderheid aange raden hunne te ver gaande eischen in zake den vleeschuitvoer te laten varenmaar of zij 't daarom doen zullen Niemand slaapt ten slotte lekkerder dan de meest vergeten burger. Goes. Het kohier van schoolgeld op de Meisjesschool voor den cursus 1902/1903, vastgesteld door den Rard in zijne vergadering van 14 October 1902, goecigekeurd door Heeren Ged. Staten van Zeeland bij hun besluit van 18 October 1902, no. 72, is heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering uitgereikt en zal gedurende vijf maanden ter secretarie ter lezing liggen, kunnende binnen 3 maan den na de dagteekening van de aanslagbiljet ten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes. De oefeningen van het voorbe reidend Militair Onderwijs zullen, te beginnen met Zaterdag 1 November 1902, worden ge houden iederen Woensdag van 6' /29 uren 's avonds, en iederen Zaterdag van 34 uren en van 6'/2g uren in het gebouw der voor malige weverij alhier. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 28 October 1902 zijn veroordeeld wegens: in gesloten jachttijd jagen s. consentmacht en verg.: P. R., te Philippine, 2 X f 5 b. s. 2 X 4 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f2.50 b. s. 2 d. h., A. C. B., te Baarland, 2 X f 10 b. s. 2 X 4 d. h. verb, verkl. opbr. haas en bevel uitl. geweer of te betalen f 2 b. s. 2 d. h.'s nachts jagen z. acte eu verg.C. Q., te Schore, en J. W., te Goes, ieder 2 xf5 b. s. 2 X 4 d. h. voor ieder verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 3 b. s. 2 d. h., G. R., te Nieuwdorp, 2 X f 10 b. s. 2 X 4 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 3 b. s. 2 d. h.in gesloten jachttijd wild verkoopenJ. A. v. O., te Wissenkerke, f 5 b. s. 4 d. h.; in open jachttijd in veld wild vervoeren'. A. T., te Goes, f 0.50 b. s. 1 d. h.; visschen z. acte en verg.J. C. K., te 's-Gravenpolder, 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d. h. verb, verkl. uitl. beugel- net of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. G. M. v. B., te ïerseke, en A. I. v. O., te Kattendijke, ieder 2 X f 2 b. s. 2 X 2 d. h. en voor ieder verb, verkl. kruisnetvisschen z. verg. J. H., te ïerseke, en A. C. E., te 's-Graven polder, ieder f 2 b. s. 2 d. h.strooperij: J. M., te ïerseke, G. v. W., en W. M., te Driewegen ieder f 3 b. s. 3 d. h. P. V., te Driewegen, f6 b. s. 6 d. h.trekdieren onbeheerd laten staan: C. de M., te Kruinin- gen, f 1 b. s. 1 d. h.straatschenderijJ. L., te Wemeldinge f 3 b. s. 3 d. h., S. Ph., J. Ph., C, Ph., P. v. S., C. M., allen te 's Ileer-Arendskerke, ieder f2 b. s. 2 d. h. in dronkenschap orde verstoren: A. T., te Heinkenszand, f 6 b. s. 6 d. h.ongerechtigd loopen over eens anders grond: W. B., te Rilland, J. P., \iS., te Kruiningen, A. D., te Goes, ieder f 1 b. s- 1 d. h.; ongerechtigd loopen langs spoorbaan: S. K., te Kloetinge, f3 b. s. 3 d. h.sluitboomen van overweg niet tijdig sluiten: P. A., te Alfen en Riel, f 20 b. s. 10 d. b.overtred. boterioetP. J., te Goes, f 0.50 b. s- 1 d. h.; zich bij over zetveer bedieven van niet geagreëerde knechts: J. R., te Kattendijke, f3 b. s. 2 d. h.; avonds fietsen z. lichtg. lantaarn: A. J. K., W. v. M., C. v. M., P. S-, allen te Kapelle, A. v. K-, te ïerseke, B. op 't H., te Katten dijke, C. J. B., en J. Ch. B., te Rilland, ieder f 0.50 b. s. 1 d- h.z. verg. fietsen op voetpad 2 X gepleegdA. N., te Goes, 2 x f 1 b. s. 2 X 1 d. h.; leggen in gras, plantsoen Goes: M. P. v-H., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h.bij hoek straat Goes niet stapvoets rijden: P. G., te Goes, f2 b. s- 1 d. h.; rijden met ongemuilkorfde honden: C. G., te 's Heerenhoek, f 1 b- s. 1 d. h.; visschen in kanaal door Z. 11.: J. K., J. G-, M. G., te Hansweerd, ieder f 5 b. s. 4 d. h.Schelde bevisschen met vaartuig z. letterteelien en num nier: L. K-, te Calloo (België), f2 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen s. consent: A. M., J. S., A. E-, te ïerseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; Schelde bevisschen z. consent 2 X pepleegd: J. C., te ïerseke, 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d. h-zich bevinden op eens anders perceel in ScSelde z. verg.: P. G. Jzn-, J. P.. Ph. P., te ïerseke, ieder f2 b. s. 2 d. h. visschen op eens anders rerceel in Sshelde z. verg.: P. M., C. M., J. W. K-, J. G. Jzn., J R., allon te ïerseke, ieder f 2 b. s. 2 d. h. visschen op eens anders perceel in Schelde g. verg. en z. consent: J. v. d. P., M. T. v- d. V., Jb. v. d. P., allen te ïerseke, ieder 2xfl b. s. 2 X 1 d. h.overtred. leerplichtwet: N- V., en A. v. d. H., te Wissenkerke, ieder f 0.50 b. s. 1 d. h. M. I., J. de B., A. B„ J. v. H., J. V-, P. G., W. L. v. d. H., A. v. d. K., allen te Wissenkerke, ieder f 1 b. s. 1 d. h., C. J. V., te Wissenkerke, f 2 b. s. 2 d. h. overtred. leerplichtwet bij 1 herh.G- de M., M. B., te Wissenkerke f 2 b. s. 2 d. h G. L. te Wissenkerke f3 b. s. 2 d. h., S. G. W. te Wissenkerke f3 b. s. 3 d- b. dronkenschapG. v. K., L. J. P. te Goes ieder f 2 b. s. 2 d. h., J. J. V. en P. B. te Goes, J. L. te Schore ieder f3 b. s. 3 d. h A. J. B., J. F. A. beiden te Goes, C. M. te Middelharnis C. G. te Wissenkerke ieder f 5 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken werdenJ. Z., J. C. de K., J. S., L. S. te Wissenkerke allen beklaagd van overtred. leerplichtwet. Yoorts werd bekrachtigd het verstek vonnis contra A. Y. te Kruiningen dd, 5 Aug. 1902 en waarbij deze wegens dronkenschap bij 8 herh. werd veroordeeld tot 3 weken hechtenis en tegen welk vonnis verzet was gedaan. B. J. A. Th.zn. te Middelburg is ver oordeeld tot een jaar zes maanden gevan genisstraf met mindering. Een der schoonste veldgewassen is het koolzaad. Wordt het tegenwoordig maar weinig meer gezaaid, vroeger werd het veel verbouwd. Een der voornaamste oor zaken is voorzeker dat het vroeger veelal duurder in prijs was dan tegenwoordig. Toen de petroleum in gebruik kwam, is de raapolie door haar verdrongen en is haar gebruik zeer beperkt. De vele olie molens van vroeger zijn gesloopt of tot andere doeleinden gebruikt; er zijn thans maar enkele olieslagerijen meer, toch nog voldoende voor de hoeveelheid van thans, met nog aanvoer van andere streken. Bij onze voorouders was het regel om het land om de zeven jaar rond te braken, en dat- zelve braakland werd dan met zaad be zaaid, en soms ook nog stoppelland derzelve als men dan klaar kon komen, zoodat er toen boeren waren die soms tot 20 gemeten en meer koolzaad hadden. Tegenwoordig zijn die er niet meer. Doordat vele boeren dikwijls geen genoegzaam bedrijfs-kapitaal bezitten maken ze tegenwoordig nog al gebruik om vroegtijdig wat van hun oogst te verkoopen, zooals hooi, karwij, vlas of anderszins. Toen ter tijd was voor dezulken de leus, als men geen zaad had, dan had men ook geen geld en vele waren dan rijkelijk geholpen. Zijn er nu vele boeren die geen zaad meer zaaien, doordat er geen braakland meer is en in de stoppels van andere vruchten het niet verkiezen, de oudere boer is toch nog altijd gehecht aan het koolzaad. En wanneer men in het voorjaar die enkele blokjes in het land schap ziet, dan voert het ons terug naar vroeger dagen en men komt onwillekeurig tot de gedachten er is geen gewas, dat het koolzaad in pracht kan evenaren. Daar het zaad gewoonlijk vroeg uitgezaaid wordt, moet het in 't najaar gewied worden. Yroeger was dat den veldarbeider aange naam. Tegenwoordig met de drukte in aardappels en suikerbieten, heeft de boer daar bijna geen tijd meer voor. Maar in het voorjaar, met zeer veel onbezaaid land, is het des te aangenamer voor den arbeider, als zco hier en daar een blok koolzaad te zuiveren ligt. Zijn alle te dorschen vruchten met de machine desnoods spoedig geholpen, het koolzaad dorschen geschiedt nog altijd met den vlegel op het zeil. Eertijds voerde bij het zaaddorschen Koning Alkohol zijn schepter. Dit kwaad begint gelukkig sterk te minderen. Wat de stoppel aangaat deze is een goede brandstof en wordt doorgaans door den arbeider naar huis toegehaald, daar ze anders wanneer «e op het land blijft toch maar een verblijfplaats is van slakken of andere ongedierten. Ook om een vol gende vrucht in te zaaien is de zaadstoppel goed, en vooral voor tarwe. Deze geeft gewoonlijk een ruim beschot. Was er vroe ger dikwijls niets anders dan koolzaad met een gele bloem, thans is er ook met witte bloemen, maar dit wordt doorgaans nog maar weinig uitgezaaid. Een enkelen keer zoo eens in polders, waar het niet zelden gebeurt dat men twee achtereenvolgende jaren koolzaad teelt, hoewel het doorgaans den eersten keer toch meer beschot op levert. Koolzaad is ook een geliefkoosde vrucht voor onze wilde duivendeze kunnen er bij winterdag een korten tijd enorme schade aan teweeg brengen en niet zelden ziet de boer zich genoodzaakt een wachter aan te stellen. Ook kan het koolzaad in 't voorjaar veel lijden van insecten, zooveel soms zelfs dat het moeite heeft om op bloei te komen. Het gebeurt soms wanneer men niet spoedig regen of wind krijgt dat men het moet uitploegen. Men heeft winter en zomerkoolzaad, maar zomerkoolzaad wordt weinig uitgezaaid. Dit wordt in 't voorjaar gezaaid, is kleiner dan het andere, is later rijp, en geeft dikwijls minder beschot, maar verlangt niet zulken sterken grond. Het zaad is zeer goedkoop; men kan het tot voordeel niet meer ver bouwen, daar men toch verplicht is land voor zaad een rijke en goede bewerking te geven. Toch is het te hopen, dat do vrucht, die een der schoonste is, ons door God geschonken, niet uitsterve. X. Goes. Gisteren had de eandidaatstelling plaats. Er werden twee lijsten ingeleverd voor dhr. J. Pilaar, en 1 (met 30 namen) voor dhr. J. Plazier. De antirevolutionaire kiesvereenigingen kunnen nu aan het werk. Ieder lid trachte nu reeds kiezers te winnen voor de candidatuur van J. PLAZIER. Wij herinneren dat 't Donderdag 6 Nov. a. s. stemming is. Goes. Geslaagd voor het notaris-examen de heer J. den Herder G.M.z. te Gouda, geboren alhier. Middelburg. De heer ds. Slotemaker de Bruine heeft een best werk gedaan, in 't belang der werklieden van „De Schelde" die te Middelburg wonen. Dezen missen hun warm eten tusschen hun werk door, en daarin wil ZEerw. voorzien. Hij zocht en vond een gelegenheid te Vlissingen in Elim, Een samenspreking met de werk lieden had plaats die tengevolge had dat ds. S. de B. hun weldra kon mededeelen dat op Maandag 20 Oct. in Elim een ge deelte zou afgeschoten zijn voor schaftlokaal. Er is gelegenheid om hun boterham op te eten, zich flink te reinigen, wat te gebruiken en uit te rusten, alles tegen een geringe vergoeding. Ook de gelegenheid voor warm eten zal worden opengesteld. Ook andere werk lieden worden toegelaten. Yele werklieden juichen dit plan en zijn aanvankelijke uit voering van harte toe, en wij helpen hen wenschen dat ds. S. de B. spoedig geheel moge slagen. Natuurlijk er is voor een en ander geld noodig. Derhalve wie ei mee sympathiseert, steune den oprichter ook door geldelijke bijdragen. Den raad van 's Gravenpolder werd in den Maandagavond gehouden vergade ring medegedeeld dat er afwijzend beschikt is op zijn verzoek om met het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen op te houden. De gelegenheid in de gemeente is zeer slecht en zelden kan daardoor het onder richt naar eisch gegeven worden, maar Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat het plein vóór de school zeer geschikt is of gemaakt kan worden. Do heer L. A. P. Voerman had oen request aan don Raad gezonden, waarin hij dozen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1