Schouwing. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. M arktberichten. ver zij geen oppervlakkige dvveperstaal inhield, bestond in het napraten van zijn promotor; die man dus, wiens verdiensten eerst ont kiemden in een gril van den hoofdman der antirevolutionairen, wordt nu opgetild en op een stoel gezet, hooger dan die van den on derkoning van Insulinde. Nog stuitender en bepaald bedenkelijk wordt bet wanneer deze „liberale" schrij ver, na deze bekladding van den persoon, den gezagdrager te pakken neemt. Op een toon van gezag die de meest revolutionaire socialist niet verbeteren zal, leeraart hij dat het gezag tegenover dezen minister niet behoeft geëerbiedigd. Wel wat geleerd, maar wie langzaam leest voelt 't, als hij zegt: Nietwaar, er hangt, om het Hamlet na te zeggen, zoo iets tusschen hemel en aarde, zoo iets onzichtbaars, dat wij niet kunnen defi- nieeren, maar dat zich bij wijlen plaatst tus schen den menschelijken wil en de daad Dat onzichtbare iets nu verzet zich tegen het scheppen van een verhouding tusschen opperbestuur en Indisch landvoogd als thans is geboren. De laatste kan onmogelijk den eerste waardeeren als een ge zagdrager, die, zoo hij wil, zijn wenschen boven die van Indië's onderkoning kan plaatsen. En dat een hoop Goudsche pijpenmakers en kaasboeren hem in Juni ïgoi hun stemmen gaven - wat weten die menschen van Indië Hoe kunnen zij ook maar in de verte zijn program beoordeelen dat is voor ons geen reden om een overgang te zien van het kapi tein- naar het ministerschap. Het is een ongehoord, in onze parlemen taire geschiedenis eenig feit. Nooit heeft het politiek favoritisme op den grondslag van het „Boek der boeken" zich in een zoo afstootende Megera-gedaante vertoond als thans." Het gespatieerde is fanatiek gezegd. Wat zou „de landvoogd" daarvan zeggen? En zou 't geen tijd worden dat Java eon christelijk weekblad krijgt? Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grootegast en te Kage G. Barger cand. te Amsterdamte Nieuwer- kerk a. d. IJsel W. R. Boerendans te Nieuwkoopte Maastricht D. Cannegieter te Zuidhornte Gent (België, Vlaamsch Evang. kerk) E. B. Couvée te Enter te Hoek bij Neuzen P. J. Steynz te Sta- vonisse Vlissïngsche Crt.) Geref. Kerken. Beroepen te Silvolde, te Oosterzee en te Tzummarum c. a. U. Ubbens cand. te Spijk; te Zaamslag (B.) J. v. Loo, cand. te Waarder. De Uniecollecte bedroeg dit jaar te Kattendijke (giften) f 4,50Wissenkerke N.B. met Geersdijk f 50. Geslaagd te Venlo voor de vrije- en ordeoefeningen der Gymnastiek de heeren M. Geelhoedt, J. Boer, R. J. de Theye en N. v. Wijngaarden, allen te Middelburg. Te Amsterdam promoveerde aan de Vrije Universiteit tot doctor in de rechts geleerdheid op academisch proefschrift ge schiedenis en begrip van gratie de heer A. de Jong, lid van den Rotterdamschen Gemeenteraad. De heer H. C. Sauor te Wemeldinge, hoofd der o. 1. s., gedenkt 6 Nov. zijn vijftig jarigen arbeid bij het onderwijs. Ruim veertig jaren is de heer Sauer in zijn tegenwoordige betrekking werkzaam. Goes. Uitslag Toelatings Examens Rijks Landbouw-winterschoolArnold van Broek huizen Goes, Theo Meissner den Haag, Jac. Lindenberg Kruiningen, Jac. Sanders Sluis, Frans Bouwman Nieuwerkerk bij Z.-zee, Nicolaas de Kater Ellemeet, Abr. Nieuwenhuijze Mz. 's Heer-Arendskerke, J. van Wieringen Pz. Wilhelminadorp, A. Steendijk Cz. Nieuwerkerk bij Z.-zee, A. J. Steendijk Cz. Nieuwerkerk bij Z.-zee, A. de Putter 's Heer-Arendskerke. Aangemeld 12 leerlingen, toegelaten 11, afgewezen 1 leerling. Goes. In de Raadsvergadering van Vrjjdag onder voorzitterschap van den heer Ramondt, oudste wethouder, was de heer De Jonge met kennisgeving afwezig. Van den heel Buijse is een voorstel ingekomen tot wijziging der verordening op de straten. (Hot betreft het mogelijk maken dat behalve des voormiddags gelijk de verordening luidt, voortaan ook des Zaterdagsavonds gelegenheid zij om kleeden te kloppen.) Tot onderwijzeres in het Engelsch aan de meisjesschool wordt met algemeene stemmen benoemd mejuffrouw F. A. Ochtman te Goes. In zake reclames tegen hun aanslag in den H. O. worden de reclamanten eenige klassen verlaagd behalve een die gehand haafd en een die geroyeerd wordt. De gemeentebegrooting voor 1903. Het belangrijkste van de bosprekingen wenschen wij puntsgewijze te doen volgen. De heer Buijse vraagt of herstel van het carillon mogelijk is, ter bespeling op marktdagen gelijk dit te Middelburg en Zierikzee gebeurt. Op een opmerking van den voorzitter dat herstel nogal kostbaar zou zijn en bespeling moeilijk dewijl de hoer Klein te Oostburg woont, antwoordt de interpellant dat hem iemand in de stad bekend is die des gevraagd bereid zou zijn, in den eersten tijd althans, het carillon gratis te bespelen. De heer v. d. Bout wijst er op dat do klokken te Goes drie tijden aangeven hjj vraagt Amsterdamsche tijd voor de trein- klok, voornamelijk omdat thans de scholen te Goos vroeger aangaan dan de Amster damsche tijd aangeeft, waardoor op do scholen last kan veroorzaakt worden. Met goedvinden van den raad neemt de voor zitter op zich zulks met den aannemer te regelen. De heer Dekker noemt f 25 voor gewoon onderhoud van het zwanenhok te hoog en de uitgaven voor voeder der zwanen ad f 60 te veel. De heer wethouder De Witt Hamer vindt dit laatste ook te veelde heer Dekker berust ten slotte in de toe zegging dat op een en ander dit jaar spe ciaal zal gelet worden. De heer Risch vraagt betere omtuining van het Gasthuis en verwijdering van een daar tegeu de badkamer geplaatste water bak. Een en ander zal ter sprake gebracht worden. Door drie leden was inlichting gevraagd omtrent enkele onderdeelen van den post Onderhoud haven- en kanaalwerken. Het rapport van den gemeente-bouwmeester wordt gelezen, terwijl de voorzitter er aan toe voegt dat te ruime raming noodig is wegens mogelijkheid van calamiteiten en het overschot in de rekening weer gevon den wordt en bij een volgende begrooting in mindering komt op deze. Met deze inlichtingen wordt genoegen genomen doch de heer Dekker maakte nog verschillende opmerkingen o. a. dat bij die ruime raming het opgevallen was dat er heelemaal niets over kon schieten voor onderhoud straten. (Dit laatste was ook door de financiëe,e commissie opgemerkt geworden in een te voren voorgelezen rapport en advies)., Verder merkt de heer Dekker op dat de havenboorden veel lijden door het stoombootenverkeer. In verband hiermee brengt hij het havengeld ter sprake. De vrachtschippers betalen voor 12, de schippers voor 26, de «Admiraal" voor 104 maal per jaar. En toch betaalt deze laatste maar evenveel als de schippers. Zij haalt al de vracht meezij maakt alles stuk, niet de schippers. Ook is de bestrating aan den Oostsingel slecht. Meer modderpoel dan straat. Veel gaten en putten. Vooral aan den kant der haven. De voorzitter is 't eens omtrent die vracht prijzen wat de Oostsingel betrefr, die is pas bestraatgaten zullen zooveel mogelijk worden gevnld en de bestrating gaat ge regeld door naarmate oude keien vrij komen. De wanverhouding in de sas- en haven gelden wordt insgelijks erkend, omtrent wijziging der verordening op dit punt zal overleg gepleegd worden. De heer Temperman waarschuwt voor de slechte beschoeiing vopr de gevangenis. Laat de zuinigheid hier de wijsheid toch niet bedriegen. Bij den post Middelbaar Onderwijs verzet zich de heer Buijse tegen de verhooging der jaarwedden van de leeraren (hoofden van scholen) aan de Avondschool voor Ambachtsliedenaangezien zij hetzelfde werk presteeren als de niet-gediplomeerde assistenten. Hij stelt voor 't salaris onver anderd te latenwordt dit verworpen dan zal hij tegen 't voorstel om den heer Ittmann als hoofd van school C. f100 salaris meer toe te kennen, moeten stemmen, hoezeer hij op zichzelf deze verhooging uit 't oog punt van gelijkstelling billijkt. Het voorstel wordt niettemin verworpen met 8 tegen 3 stemmen (üuvekot, Dekker, Buijse). De heer Buijse bestrijdt hierop de ver hooging voor 't hoofd der school bovenge noemd, dewijl hij de thans gevoteerde ver hooging onbillijk vindt. De heer Dekker is 't daarmee eens doch op grond hiervan dat hij van 't gemeentegeld niet meer voor dergelijke verhoogingen wenscht toe te staan. Met 8 tegen 3 stemmen als boven ging de vorhooging er door. Na eenige bespreking wordt op voorstel van den heer Dekker het salaris van den conscierge Jongepier aan de Meisjesschool van f6 op f7 gebrachttegen die ver hooging stemden de heeren Janssen, v. d. Bout, Ochtman en Tempermanblanco de Witt Hamer. Op verzoek van dhr. Temperman zal voortaan het opslaan, enz. der muziektent in de aanneming der onderhoudswerken worden begrepen. De heer Dekker besprak de Meisjesschool. Hij acht de vraag gewettigd of zij niet een te bezwarend artikel voor de gemeente is. Ook heersckt ten opzichte van uitgave voor schoolbehoeften, enz. (ook salarissen) wel eenige wanverhouding bij andere scholen. De schoolgelden zijn ook te laag. Het is een school voor m. u. 1. o., zegt de Voor zitter die daarbij weerspreekt dat bezuini ging mogelijk is op de schoolbehoeften, doch de heer D. zegt het is een school voor kinderen van de meest gegoedenen nu is 't onbillijk dat de gemeente nog f70 moet bijbetalen voor 't kind van een man die f3850 inkomen heeft. Het onderwijs is duur; 'tkost gemiddeld f 15, f 13 en f 12 per leerling aan de scholen A, B en D. Dat verschilt nog al. Ten slotte is de begrooting aangenomen in ontvangst en uitgaaf op f 97242,20s, met een post «onvoorzien" van f2696,04. De Hoofdelijke omslag zal f25000 bedragen; dat is f2000 minder dan 't vorige jaar. Maar 't was noodig met het oog o. a. op uitgaven voor verdere uitbreiding van schoollokalen, ongevallenwet, verzekering ambtenaren. Van daar dat B. en W. zich wat de openbare werken betreft tot het hoogst noodige moesten beperken waarbij komt dat de druk van den H. O. het zwaarst is op den middenstand. Middelburg. J. Plansoen alhier is met ingang van 1 November a. s. benoemd tot agent van politie te Vlissingen. Vlissingen. Zaterdag had de laatste der gedurende deze week ter reede van Vlis singen gehouden officieele proeftochten plaats, welke thans met het beste succes zijn afgeloopen, met de aan de werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" gebouwde torpedobooten „Minotaurus" en „Python", in aanbouw voor het Departe ment van Koloniën, ten dienste van de Indische Militaire Marine. De booten zijn gebouwd volgens het model Hydra en Scylla. De hoofdafmetingen zijnlengte 13Ü' 0", breedte 13' 6", holte 8' 2". De werktuigen zijn van het Triple compound systeem, elk met 2 waterpijpketels type Yarrow. De gecontracteerde snelheid was 23 knoopen met 1200s I. P. K. De grootste snelheid, die op de gemeten mijl werd behaald, 25,38 knoop, terwijl de gemiddelde snelheid gedurende de drie uren volle- krachtsproef 24,98 knoop bedroeg met 1333 I. P. K. Deze uitkomst is hoogst schitte rend, omdat de in Engeland van hetzelfde model gebouwde torpedobooten 24,26 knoop hebben gemaakt. De Minotaurus en Python worden thans verder afgewerkt om binnen kort te worden opgeleverd. Vlissingen. Zaterdagmiddag ten 2 ure precies liep van de werf der Kon. Maat schappij „De Schelde" met gunstig gevolg te water het aldaar voor rekening van de Koninklijke Pakketvaart-Maatschappij te Amsterdam in aanbouw zijnde schroef- stoomschip „Janssens" waarvan de hoofd afmetingen zijn als volgt: Lengte 224° 0", breedte 36' 0", holte 22' 3". Het schip wordt ingericht voor het vervoer van lste en 2de klasse passagiers en goederen. De werktuigen en stoomketels, dis in de werkplaatsen gereed staan, om in het schip te worden opgesteld, zijn van het Triple Compound Systeem, in staat om bij een vermogen van 800 IPK een snelheid met beladen schip met 10 knoopen te behalen. Het schip wordt thans verder afgewerkt en zal tegen het einde van dit jaar gereed zijn om naar Indië te kunnen vertrekken. De laatste beletselen voor het te water laten werden weg genomen door den jongenheer Jacques Janszen. Met de „Janssens" is thans het honderd ste schip door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" van hare hellingen te water gelaten. Heinkenszand. OpbreDgst Boeren-col- lecte in deze gemeente is f 110,32s. Heinkenszand. B. en W. benoemdeD in hunne jongste vergadering tot generalen brandmeester Jhr. C. B. M. van Citters: tot brandmeester de heeren J. Zuidweg, A. L. de Jonge, I. Cappon en J. v. d. Dries Pz. Tot bode werd benoemd J. Mallekoote. 's-Heer Arendskerke. De Collecte voor de Boeren, heeft opgebracht te 's Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen f 163.60 en te Nieuwdorp, f 373.08, in totaal f 536,68. (Het kleine Nieuwdorp gaf belangrijk veel, zeggen wij. Red. Waarde. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadszitting waren al de leden tegenwoordig. Wordt medegedeeld dat de gemeeuterekening dienst 1901 is goedge keurd en dat de commissaris der Koningin tot zetters bij 's Rijks belastingen heeft benoemd de heeren J. Blok en J. J. Mol. De begrooting dienst 1903 wordt vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 8653.65s. De begrooting van het Burgeilijk of alge meen armbestuur voor I9d3 wordt goed gekeurd in ontvaDg en uitgaaf op f 1282.68 met een post van onvoorziene uitgaven groot f 299,83. Een suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld tot een bedrag van f 23.41. De heeren M. v. Weele en W. E. de Jager worden benoemd tot het geven van herhalings- onderwijs aan jongens. (Er hebben zich vier jongens aangegeven.) Op verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt de verordening vastgesteld in ver band met de wet op den Leerplicht regelende de vrijstellingen te verleenen voor veldarbeid aan kinderen boven de 10 jaren ingetrokken, opdat de belanghebbende leerlingen over de in de wet genoemde zes weken verlof zouden kunnen beschikken op eene tijd, die door de verzorgers als de geschiktste wordt geacht, hoewel het algemeen gevoelen was, dat het onderwijs daarmede niet is gebaat. Vervolgens wordt de begrooting dienst 1902 gewijzigd voor uitgaven be treffende beesten van voorgekomen miltvuur. Ook hebben nog eenige af- en overschrij vingen plaats in do begrooting van 1902. De vergadering wordt gesloten. Borssele. Vrijdag besloot de gemeen teraad medewerking te verleenen aan de begrinding der wegen, leidende van af den Provincialen steiger te Borssele naar het dorp 's Heerenhoek. Wolfertsdijk. Terwijl de landbouwer R. alhier Zaterdagavond met paard en til bury uit Goes huiswaarts keerde, schrok het dier van een voorbijkomende fiets, waar op het op hol sloeg en van den djjk liep. De inzittenden liepen eenige kwetsuren op, terwijl het voertuig in elkander gedrukt tegen een boom bleef liggen. De materi- eele schado is niet gering. Dr. J. C. Bom te lerseke is door den Raad der gom. Barneveld benoemd tot geneesheer te Voorthuizen. (N. Crt.) lerseke. De collecte voor de Boeren hoeft hier opgebracht f 230.08s. Schore. Bij den landbouwer C. Glerum alhier is een kalf geboren wegende ruim 130 pond. Mevrouw Wietze Lampen uit Krab- bendijke vortrekt Woensdaga. s. met de nachtboot uit Vlissingen, en dan per «Greec" Donderdag van Southampton naar Durban en daarna per spoor naar Pretoria. Zij was 5 Januari van dit jaar hier aangekomen met hare kinderen. Omtrent den toestand van het Kamer lid Van Kempen luidt het laatste bericht dat do wond mooi staat doch de patient zeer zwak is. Omtrent den heer Passtoors wordt gemeld dat de geneesheer hem vol strekte rust heeft opgelegd en hij daartoe voor een paar weken uitlandig zal zijn. Het Kamerlid Schaper schijnt overspannen te zijn. Hij heeft nu besloten te Groningen te blijven wonen, mits hij bedanken mag voor het lidmaatschap van Gemeenteraad of Staten. Zaterdagavond na 9 uur is te Am sterdam, de stoomboot «Hunze IV", va rende op Groningen, op het IJ door de Duit- sche boot «Viijheit" aangevaren en gezonken. Een vlet van de «Vrijheit" redde de opva renden die echter niets konden meenemen geld, kleederen, alles ligt in 't gezonken schip waaryan alleen do schoorsteen en de mast nog boven water uitsteken. De «Norddeutsche Algemeine Zeitung" verklaart het bericht als zou naar aanlei ding van het bezoek der Boeren-generaals tusschen Keizer Wilhelm en den rijkskan selier Von Billow verwijdering zijn ontstaan voor een verzinsel. Te Londen had Zondag de dankdienst voor het herstel van den Koning een groote menigte naar de St. Paul kathedraal doen stroomen. Ondanks den regen had een aanzienlijke menigte zich op alle toegangs wegen verzameld, die de vorstelijke per sonen geestdriftig toejuichte, alsmede den prins van Wales, den hertog van Connaught en de andere leden der koninklijke familie. De kathedraal was stampvol. Overal zag men leger- en marine-uniformen en schit terende decoraties. Grenadiers en artille risten stonden van het groote Westerlijke portaal tot aan de altaarbogen en haie geschaard. De Koning en de Koningin werden bij den ingang ontvangen door een processie der geestelijkheid en civiele waar digheidsbekleders, en vervolgens naar al9 tronen ingerichte fauteuils bij het priester koor geleid. De godsdienstoefening bestond in het zingen van op de omstandigheden toepasselijke liederen en psalmeD en had plaats met medewerking van militaire ka pellen en de groote orgels, hetgeen een diepen indruk maakte. Chamberlain gaat in de laatste helft van November naar Zuid-Afrika ten einde een onderzoek in te stellen naar de ver wikkelingen, uit het beëindigen van den oorlog voortgevloeid, en om in de zaken der nieuwe kolonies een regeling te treffen. Hij zal de Kaapkolonie, Natal, de Oranje rivier-kolonie en Transvaal bezoeken en begin Maart terugkeeren. Dit bezoek heeft de volle goedkeuring van den Koning en Lord Milner. Zoudag werd te Nantes het standbeeld voor Do Vulebois-Mareuil op het beursplein onthuld. Verscheiden redevoeringen werden gehouden, onder andere door den gewezen Zuid-Afrikaanschen consul Pierson en door den heer Grobler, schoonzoon van Kruger. Alle autoriteiten woonden de onthulling bij. Een heviqe orkaan heeft te Port-Dia- mente, Argentinië, groote verwoestingen aangericht. Een honderdtal huizen werd vernield, vijftien menschen kwamen om het leven en een groot aantal werd gewond. Ook in andere streken richtte de orkaan groote schade aan. Dr. Auer, de bekende uitvinder van den Auer-gasbrander, is stervende op zijn buitenverblijf in Styrië. De afgevaardigden van het Nationaal Comité van de Fransche mijnwerkersfede ratie hebben de arbitrage der regeering aangenomen, teneinde tusschen mijnbezitters en stakers tot een vergelijk te komen. Te Duinkerken en Marseille is het werk hervat. Naar verluidt koesteren de employe's van bijna alle spoorwegen ten westen van Chicago het plan, den arbeid neer te leggen. Mochten zij daartoe inderdaad overgaan daD zouden de te wachten gevolgen van nog ernstiger aard wezen, daD die van de pas afgeloopen staking in dekolenmijndistricteD. Verder is te New-York het werk neerge legd door de stukadoors, terwijl de metse laars, de timmerlieden en nog anderen, werkzaam in het bouwvak, dreigen zich bij de staking te zullen aansluiten. De Amerikaansche petroleumkoning John D. Rockefeller heeft aan de Colum- bia-universiteit 500,000 doll, aangeboden, mits de curatoren der universiteit nog 400,000 doll, bijeenbrengen. Dit vorstelijk aanbod moet, naar Rockefeller zegt, worden opgevat als een uiting van dankbaarheid voor het feit, dat zijn gezin niet is omge komen bij den brand, die in het vorig jaar een zijner buitenverblijven vernielde. Dinsdag werd te Londen een verga dering gehouden, voor het grootste deel bijgewoond door Indiërs, Engelsche onder danen dus, die een eigenaardig licht werpt op de politiek der Engelsche Regeering. Vóór den oorlog was een der voornaamste grieven tegen het bekrompen bestuur van den beer Kruger, dat de Indiërs, zij die toch Engelsche onderdanen waren en dus evenveel rechten bezitten moesten als de blanke mede-onderdanen, in gansch Trans vaal en Vrijstaat als Paria's behandeld werden; hetzij werklieden, hetzij kooplieden, hetzij van eenig ander beroep, steeds waren het niets dan »coolies". Verlof om in het land te wonen werd hun allen na betaling van 3 pond strl. gegeven; op reis waren zij verplicht in de laagste klasse te reizen en moesten daarbij van een specialen pas voorzien zijn. Bovendien mochten zij hun verblijf houden en hun handel uitoefenen alléén in afgeschoten gedeelten der stad, locaties genramden ten slotte mochten zij in de meeste steden geen gebruik maken van rijtuigen of op de voetpaden wandelen. Lord Lansdowne en andere Unionistische lichten waren tot in hun binnenste veront waardigd en bedroefd over zóó'n toestand vóór den oorlog. Doch zie, nu de oorlog over is, nu schijnt dat alles niet meer voor de Regeering te bestaan en ziet zij blijkbaar de noodzakelijkheid van ver anderingen in den koelie-toestand niet meer in, althans bovengenoemde vergadering uitte haar oordeel in omgekeerden zin en beweerde dat de koelies er thans nog droe viger aan toe waren dan voor '99. Arme Jimmies Eindelijk is er weer eens een Engelsch blauwboek verschenen, thans over de remonte en wij lezen daarin dingen die ons een wonderlijk idee geven van Enge- lands leger en deszelfs officieren. Zoo vernemen wij dat in Amerika (hier vooral werd op enorme schaal geknoeid kapitein Mandslay en de veearts Hawes te zamen een keurig middel hadden uitgedacht om den hun opgedragen handel zoo voordeelig mogelijk te maken. De goede paarden, door de commissie aangekocht, bewaarden zij voor zich, om die later ten eigen profijte in Engeland te verkoopen, terwijl de onbruikbare naar Z.-Afrika werden geëx pedieerd. De kapitein-veearts liet zich wijn cadeau doen door de verkoopers en keurde dan met gesloten oogen alle aange boden dieren goed. Luitenant-kolonel Rayment was altijd dronken en de veearts Brownrigy eveneens. Kapitein Champion van het 21ste reg. lanciers was een groot speler en zat diep in de schulden te Nieuw- Orléans, enz., enz. Was het wonder dat bij een zoodanig stel kooplieden de gene raal-inspecteur van de remonte in Zuid- Afrika moest verklaren dat 50 percent van de gestuurde paarden absoluut onbruikbaar was en de rest van nog maar zeer twijfel achtige waarde? Te Londen loopt het gerucht dat een der resultaten van Koning Carlos' reis naar Engeland is de uitgifte van een Portugee- sche leening moreel door Engeland gesteund. Rothschild moet de uitgifte op zich geno men hebben. In politieke kringen wordt dit bericht juist genoemd en ook dat het een bewezen feit is, dat een geheim ver drag bestaat tusschen Duitschland en En geland, waarin ook Portugal betrokken is, daar het de Portugeesche koloniën geldt. B URGEItLIJKE STAN IJ van 25—27 Oct. 1902. MIDDELBURG. Ondertrouwd: S. den Hartigh 50 j., wedn. en M. P. Groen 39 j. jd.J. J. Hujjsman 21 j. jm. en J. Verhage 20 j. jd.M. de Valk 25 j. jm. en J. Bogaerts 25 j. jd. Bevallen: M. J. Stomps geb. Steen- meijer z.M. E. A. van Boven geb. Meeuse d. Overleden: P. J. Lens man van A. M. Vlasblom 78 j. GOES. Geboren: 25, Joos, z. v. Marinus Adriaanse en Helena Steketee 26, Maria Pieternella, d. v. Jakobus Rooze en Wilhelmina van der Maas. ROTTERDAM, 27 Oct. 1902. Buitenlandsche granen vast. Meel, onveranderd vast prima f 10,75 k f 11.50 eerste kwal. f 9.75 a 10.50. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,30 a f 2,40 Jammen f 2.50 a 2.70 Ajuin. 10000 balen. Groote Zeeuwsche f 0,90 Kleine fl.05; stroogele f 0,80 per 60 kilo. Zeeuwsche eieren f 5,60 a f5,80. Nieuwe Tarwe - 7,25 - 7,80 Rogge- 4,75 - 5,70 Wintergerst - 7,— - 7,85 Zomergerst (*)..- Ch e v a 1 i e r - 0,~ - 0,— 7,- - 7,75 Haver (*)....- 6,50 - 7,10 Witte Boonen - 9,- -11,- Bruine boonen - 7- -11,- Nieuwe Erwten. - 1 Kookerwten - 8, -10,50 Kroonerwten - 10,25 -10,75 Kanariezaad - 8,50 - 9,50 Karwijzaad - 11,50 ft Koolzaad - o,- - o,— - 9.- - 9.75 per 100 kilo. AXEL, 25 Oct. 1902. Oude Tarwe f9,50 k f 10,25 Nieuwe Tarwe f 8,— k f 9,50 Rogge f 6,50 f 7,— Nieuwe Wintergerst f 7,50 f 7,90; Zo- mergerst f 0,— a f 0,—; Haver f 5,00 f 7,00Kookerwten f 10,k f 10,50Voer- erwten f9,00 a f 9,50PaardobooneD f 0,00 a f 0,00; Lijnzaad f 11,00 k f 14,00 Koolzaad 0,k f 0,Aardappelen f 3,00 k f3,75 Alles per 100 K.G. Aagtekerke, 29 October. Zoutelande, 3 November. Door verhindering van den heer Kostek kan de les in Boekhouden op Dinsdag October a. s. niet doorgaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2