Baitenlandseh Overzicht. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Maar wel wanneer de zon van het soci alisme zal schijnen van De Klomp tot Prattenburg." Welk een profanie. Hier is der lange rede korte zin niet anders dan dat het socialisme God is. En dan durft Schaper in de Tweede Kamer nog zeggen dat de Chr. arbeiders, zoo zij zich maar bij de socialisten aansluiten, niet in hun geloof zullen bemoeilijkt worden. Doch genoeg voor ditmaal. Wij zijn benieuwd wat de begrootings- debatten weer brengen zullen. AMERIKA. De aandacht der volken van Europa, pas eenigszins van Zuid-Afrika afgewend, wordt thans gespannen gehouden voor hetgeen in Amerika geschiedt. In Zuid-Amerika hebben de presidenten van een paar republiekjes Columbia en Venezuela het te kwaad met ijverzuch tige opstandelingen en hun aanhang. Ook ligt de ramp van Martinique nog versch in 't geheugen, terwijl de kraters op de West-Indische eilanden nog steeds een dreigende houding aannemen. Doch meer nog was het oog gericht naar de republiek der Vereenigde Staten waar een staking in de kolenbekkens was los gebarsten, een staking die hare voorgan geren in geweld dreigde te overtreffen. En nu was allerwegen, ook hier't oog gevestigd op twee groote mannen die, tegenstanders, toch trachten wilden het gevaar te bezweren en daartoe de handen ineensloegen. Koosevelt, de president, en niemand minder, schoon nog lijdende aan een been breuk ten gevolge van een, opzettelijk of abusievelijk, hem overkomen ongeluk, de aanrijding door een «electric car", noodigde den Koning der werkstakers, Mitchell, tot zich. En, dank zij beider wijs beleid en goed vertrouwen in wie achter hen staan, is de werkstaking ten einde gebracht, en een groot oeconomisch gevaar afgewend geworden. De hervatting van den arbeid in de mijnen en dientengevolge ook in de stop gezette fabrieken, is slechts een quaestie van uren meer. Dat heeft het beleid van Roosevelt be werkt, die hierdoor zijn positie ongemeen heeft versterkt. Vele democraten, politieke tegenstanders der regeering, spreken thans openlijk hun respect voor hem en zijn optreden uit. De republikeinen zitten daardoor te vas ter in het zaaldit is de algemeene in druk. Het is nu den president gelukt Morgan, den koning der trusts, en de mijnmaat- iTehappyen over te halen aan een scheids gerecht de geschillen tusschen de maat schappijen en hare arbeiders voor te leggen en te doen beloven om zich aan de bin dende uitspraak te onderwerpen. De groote grief der arbeiders was, dat de maatschappijen tot nu toe geweigerd hadden het recht te erkennen van de al gemeene organisatie der mijnwerkers, de «United Mineworkers Union", om uit naam van alle arbeiders op te treden en voor hun rechten op te komen. Men zal 't dan ook bij de electoren- verkiezing die de volgende maand geschie den moet, wel bespeuren dat de republi- keinsche partij nooit zoo populair was als ditmaal. Het feit dat Roosevelt een Hollander van afkomst is, en als zoodanig bij vele zijner onderdanen niet gezien, mag ons Nederlanders met zekeren trots doen ge wagen van deze zijne diplomatieke over winning. Wat Zuid-Amerika betreft, omtrent Co lumbia weten wij geen voor de regeering gunstig nieuwsmaar de president van Vene zuela Castro is gelukkiger dan zijn oostelijke collega. Na een zevendaagsch gevecht, in den omtrek van La Victoria geleverd, zijn de opstandelingen onder generaal Mendoza, ten getale van 8000 man, Vrijdag totaai verslagen. Zij hebben hunne stellingen prijsgegeven en 1400 man dooden en ge wonden op het slagveld achtergelaten. Op Haïti waar de stad Gonaives gedu rende enkele dagen in opstand was, schijnt de rust hersteld. De regeering nam de stad zonder slag of stoot. In het Duitsche consulaat bevonden zich 700 vluchtelingen die nu ook uit den brand zijn. DUITSCHLAND. De audiëntie-quaestie bleef tot nog toe onopgehelderd. Een manifest van den Duitschen Keizer verbood aan ambtenaars en soldaten deel neming aan ovaties ten faveure der gene raals volgens anderen is dit niet zoo Maar het volk gaat voort hen te vergasten op zijn warme sympathie. Het hotel der Boeren-generaals werd Zaterdagmorgen door een dichte menschen- massa omringd. De generaals moesten zich onophoudolijk op het balkon laten zien, ofschoon zij veel te doen hadden. Zij reden om dén uur uit naar het feest maal van den «Alldeutscher Verband", onder stormachtig gejuich. Dames wierpen bloemen in de rijtuigen. De collecte in de Philharmonie bracht 1200 Mark op, maar nog vele belangrijke bedragen zijn in het hotel overgereikt. Professor Hasse wachtte de gasten op, en overhandigde hun kunstvaardig be werkte adressen, waarvoor Botha uit naam van zijn vrienden zijn dank betuigde, en er op wees, dat men hier en daar in Duitsehland het den Boeren kwalijk had genomen, dat zij tot het sluiten van den vrede waren overgegaan, maar de ongelijke strijd moest ten laatste een einde nemen niet het zwaard, maar de honger had de Boeren overwonnen. Aan het feestmaal namen meer dan 200 personen deel. Des avonds vertrokken de generaals De Wet naar Den Haag, de beide anderen naar Brussel. Wegens den ontzaglijken aandrang van een geestdriftig publiek be gaven zij zich een uur te vroeg naar het station. De Wet kon onmogelijk danken voor de ontvangst wegens hel oorverdoo- vend Roerah-geroep van de duizenden op de andere perrons. Geroepen werd»Wie- deikommen!" De generaals wachtten op den trein in het bureau van den stationschef. Zij verklaarden dat er plan bestond een permanent hulpcomité op te richten. Alle drie werden zij door de stormachtige bijvalsbetuigingen der menigte uitgeleide gedaan. De generaals zijn heden naar Londen vertrokken. Volgens sommigen ontboden door de Engelsche regeering, volgen ande ren uit zichzelf, ter wille van uitgelekte plannen als zouden Engeland en Duitseh land saam de Portugeesche bezittingen in Zuid-Afrika willen koopen en verdeelen. Of dit laatste waar is Zeker is dat Keizer Wilhelm naar Londen gaat en koning Carlos (van Portugal) reeds op weg is daarheen. Maar of hun reis Mozambique geldt, en de overtocht der Boeren generaals een protest daartegen bedoelt, weten wij niet. Het laatste is zelfs zeer onwaarschijnlijk. Wat zouden onderdanen tegen een staat kundige daad hunner regeering protesteeren 1 Bovendien, zoo Engeland Mozambique of Lourenqo Marquez koopt, komt dit het ver- eenigd, in de toekomst onafhankelijk, Zuid Afrika ten goede. Had Transvaal dit kustland nu reeds in bezit gehad, Engeland had de beide repu blieken nooit gekregen. Laat ons derhalve afwachten. ENGELAND. En zoo zijn wij ongemerkt naar Enge land heen gedwaald. Veel nieuws is daar op 't oogenblik niet en 't weinige dat er is, is slecht. Slecht ook voor de regeering. Het schijnt dat na de beproevingen in Zuid Afrika, nieuwe bezoekingen in Oost Afrika voor haar zijn weggelegd. Daar hebben de Somali's, een krachtige negerstam, die deels een nomadenleven leidt, deels vaste steden bewoont, waar hij door slaven den landbouw laat bedrijven, zich tegen het hun opgedrongen Engelsche gezag verzet. Mad Mullah is de ziel van den opstand. Een hevig gevecht werd Vrijdag geleverd, waarin de Engelschen overwinnaars waren, doch 4 officieren en 150 man aan dooden en gewonden verloren. De kracht van den opstand is gebroken doch 't verlies is te groot om er zich op te beroemen. F R A N K R IJ K. Frankrijk is ondanks de werkstakingen in het Noorden, tamelijk rustigtoch blijft 't een zenuwachtig landdat o, zoo licht uit zijn goeden luim te brengen is. Wat was men bevreesd voor nationalis tische opstootjes bij de begrafenis van Zola En pas nu is deze beklemming over, of daar is de politie reeds weer met uitgebreide maatregelen in de weer. Hademard, Dreyfus' schoonvader is dood, en nu verwacht zij weer dergelijke betoogingen. Misschien echter zal 't wel losloopen. Het volk toch buiten de Kamer is tegen woordig rustiger dan dat in de Kamer. De vorige week werden daar zeer ernstige maar ook heftige discussies gevoerd naar aanleiding van de door de regeering door gezette sluiting der congregatie-scholen. Het betrof de uitvoering eener door de radicaal-socialistische meerderheid doorge zette wet die de vrijheid van onderwijs ernstig aanrandt. Het betoog van den minister Combes te zijner verdediging was tamelijk scherp en onhandig, den renegaat, den oudgeestelijke waardig. Verwarring ontstond een oogen blik toen iemand in de loge waar het corps diplomatique zit, een kreet van toej uiching deed hooren. Dadelijk de linkerzijde, radi calen en socialisten, op haar achterste beenen, en kretenHou, hou la calotte Men moet namelijk weten dat de toejuicher een geestelijke was. Ook werd geschreeuwd door diezelfde achtbare afgevaardigden A bas le mouchard. Weg met dien schurk. Het was een oogenblik van straatkabaai in de deftige vergadering. ZUID-AFRIKA. Nu de rust hersteld is, beginnen de quaesties te rollen. In Johannesburg sukkelt men, wegens gebrek aan arbeidskrachtende heeren Kaffers verkiezen niet meer te werken. Nu heeft een commissie uit de mijn ingenieurs de quaestie onderzocht en kwam tot de conclusie dat men met blanken in de mijnen niets doen kan. Vooral Cana- deezen, Australiërs, Tunisianen, Italianen en Cypriors acht zij waardeloos. Zij acht het het best om de loonen van Kaffer arbeiders weder te verhoogenop die wijze zou er misschien kans zijn de ge oefende arbeiders van vóór den oorlog, die door de loonsverlaging werden afge schrikt, weder terug te krijgen. De nieuwe onderwijswet voor Transvaal, die de dood is voor het Hollandsch onder wijs, houdt eveneens de gemoederen in beweging. De «loyalen", en die zijn er tienduizenden te Johannesburg roeren zich zeer, niet zoozeer om 't onderwijs, als wel om de eer van Joe, wien zij een ne derlaag wenschen te besparen. Een schandeiijke wet, de Onteigenings wet, is door de Natalsche regeering be krachtigd. Zij machtigt haar dat in de op zoo lage wijze van Transvaal losgemaakte districten, grond aan de Boereneigenaars zal ontnomen worden om dien aan Engel sche kolonisten te geven. Met veel ophef is destijds melding ge maakt van het tot stand komen van een stoomvaartverbinding tusschen Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika. Maar nu heet het reeds, dat de vooruitzichten van zulk een stoomvaartlijn zeer slecht staan en dat de handelsbetrekkingen tusschen beide kolo niën toch niet veel te beduiden kunnen hebben. Kenschetsend is ook wat een oud-amb tenaar der Z. A. R. uit Pretoria schrijft in De Telegraaf'. Ik kan dan beginnen met te zeggen, dat we van le klasse menschen gedegradeerd zijn tot die van de 2e klasse. Ik bedoel met „wij" niet de Hollanders, maar de burgers van de oude republieken. De Hollanders natuurlijk zijn thans derde klas lieden en bovendien in de oogen van de le klas lui de zondebokken. De „damned" Hollanders zijn eigenlijk de schuld van den heelen oorlog. Dat moest natuurlijk niet stilletjes voorbij worden gegaan, o neen, die menschen moeten voelen wat ze ge daan hebben en als 't kan, hun leven lang. De toestand, die treurig was, is sedert zoolang de oorlog voortduurde, niet beter geworden, doch gaandeweg minder. De personen, die "t hier, als 't eenigszins kon, wilden uithouden, voelden zich 't juk steeds meer knellen en in de laatste zucht om te volharden getroostten velen zich haast de grootste ontberingen. Men zag hier menschen, die vroeger nette betrek kingen hadden, in de straat klippen kloppen voor een halve kroon per dag. Doch men hoopte, dat alles zou recht komen en die hoop gaf kracht. Maar ook die is thans vervlogen, 't Is niet recht ge komen en de verwachting, dat de toestand na 't sluiten van den vrede dadelijk beter zou worden, is ook de bodem ingeslagen. Handel en nijverheid zijn nu, drie maan den na den vrede, nog steeds in kwij nenden toestand. En dan die stroom van menschen, die van alle kanten inkomen om hier te ontdekken, dat 't maar verstandiger was geweest, weg te blijvenWat een aantal zoekenden, die tot nog toe niets vonden Alles klaagt over den drukkenden toestand en 't zal naar mijne meening nog heel wat tijd innemen, eer de toestand weer eenigszins normaal is en de thans inge komen menschen weer werk hebben ge vonden, terwijl velen een harden dobber zullen hebben om het leven zoolang te rekken." Ook moet de politieke toestand in de Oranje- Rivier-kolonie bij de Engelschen eenige onrust wekken. De handsuppers en National Scouts worden geboycott en soms mishan deld. Het schijnt wel alsof de Boeren die lieden geheel en al uit hun midden willen verstooten. De geheele O. R.-kolonie over, hebben zich vereenigingen gevormd, welke „door middel van overreding en bedreigingen, vreedzaam gezinde Boeren trachten over te halen zich bij hen aan te sluiten." In „loyalistische" kringen vreest men, dat deze vereenigingen, wanneer de over heid niet bijtijds tusschenbeide komt, een zeer gevaarlijken invloed kunnen oefenen. Dat 't er overigens ook daar nog treurig uitziet, daarvan heeft de heer Macdonald, secretaris van het Engelsch arbeidscomité, na een lange reis door de nieuwe koloniën, ergerlijke dingen verteld. Er zijn Britsche ambtenaren, die sommige der vredesvoor waarden eenvoudig ter zijde stellen. Hij, Macdonald, zou daar bij zijn terugkeer in Engeland eens een boekje over opendoen. Op een driedaagsche reis per rijtuig door verschillende districten van de O.-R.-kolonie zag hij juist één huis overeind staan en dat werd als een hospitaal gebruikt. De stad Lindley was volkomen verdwenen, de kerken incluis. Sinds de vrede gesloten werd, dwaalt Van Ziji's commando nog steeds door Duitsch Afrika op de grenzen van Trans vaal rond, en onderhandelt met de En gelschen betreffende overgave. Deze Kaapsche rebellen willen wel gaarne naar huis, doch weigeren zich aan eenige strafformaliteit te onderwerpen. Wat hiervan zal uitbroeien Van Zijl was, gelijk men weet, een dier onverschrokken aanvoerders die zich onder anderen nog naam wist te maken in de laatste gevechten in West Transvaal onder generaal De la Rey. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes, G. Boersma te Hol- landscheveld. Aangenomen naar Bergambacht door Th. G. C. Rappord te Mijnsheerenland. Bedankt voor Wervershoof door J. A. v. Krieken, cand. te Leidenvoor Hoo- geveen door IJ. Hootsma te Zoetermeer. Te Zalt-Bommel is overleden in den ouderdom van 82 jaar, ds. H. J. Krol ach tereenvolgens predikant te Herkingen, Nieuw-Vosmeer, Terneuzen (1866—1884), Budel en Valkenswaard. Sinds 1 Oct. 1897 was hij emeritus. En te Schiedam over leed ds C. de Wilde, oud 65 jaar, achter eenvolgens predikant te 's Beer Abtskerke (1863—1866), Poortvliet (1866—1871), en Schiedam. Geref. Kerken. Beroepen te Poortvliet, J. Meulink te Dussente Zetten, dr. J. Hania te Steen wijk. Aangenomen naar Hasselt door J. A. de Vries te Fijnaart; naar Oldeboorn door IJ. Tangsma, cand. te Stiens. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Arnhem, A. v. d. Zande, rustend pred. der geref. kerk te Arnhem. Te Venlo slaagden voor de acte vrije en ordeoefeningen de heeren M. de Jonge, H. A. Kamermans, J. Schroevers en K. Huibrechtse, en de dames M. J. v. Schaik, J. T. Braat, J. H. Geijp en H. Snijders, allen te Middelburg. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Maandag 20 October 1902 zijn veroordeeld wegens: in gesloten gachttijd jagen zonder consent of machtiging en verg.C. W., te Kruiningen, 2 X f 3 b. s. 2 X 3 d. h. verbeurdverkl. en bevel uitl. geweer of te betalen f2 b. s. 2 d. h., J. A. v. O., te CÓlijsplaat, 2 x f 5 b. s. 2 X 4 d. h. verbeurdverkl. opbr. haas en verbeurdverkl. en bevel uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. h.bij herhaling jagen zonder acte en verg: M. B., te Goes, 2x7 d. h. verbeurdverkl. en bevel uitl. geweer en eend of te betalen f 3 en f 0.50 b. s. 3 en 1 d. h.in gesloten jachttijd zich zonder consent of machtiging met geladen geweer in veld bevindenW. G., te Kortgene, f 10 b. s. 4 d. h. verbeurdverkl. en bevel uitl. geweer of te betalen f 3 b. s. 2 d. h. G. R. Jzn., te Nieuwdorp, f 5 b. s. 4 d. h. verbeurd verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 3 b. s. 2 d. b.; z. acte in veld wild dooden: J. v. G., te Borssele, f3 b. s. 3 d. h. verb, verkl. opbrengst eenden; niet beletten dat hond wild opspoort: J. M. B., te Ierseke, f 1 b. s. 1 d. h.visschen z. acte en verg. P. J. L., te Goes, 2 X f 0.50 b. s. 2 X 1 d. h. verbeurdverkl. bevel uitl. kruisnet of te betalen f 0.50 b. s. 1 d. h.G. de H., te 's Heer-Arendskerke, 2 X f 2 b. s. 2x2 d. h. verbeurdverkl. bevel uitl. kruisnet of te betalen f 0.50 b. s. 1 d. h., B. V. P., te Ierseke, 2 x f 3 b. s. 2 x 3 d. h. ver beurdverkl. bevel uitl. kruisnet of te betalen f 1 b. s. 1 d. h.belemmeren verkeer op openb. weg: P. B., te Kwadendamme, f 0.50 b. s. 1 d. h.afwezig blijven bij oefening brandspuit GoesJ. de B., te Goes, f 0.50 b. s. 1 d. b., P. J. S„ A. A. S., H. W. H. v. d. B., M. den H., G. T. M., W. S., J. F. v. d. M., A. v. K., A. D. F. v. d. W., A. A. t. H., H. W., H. W. B„ M. L., C. R. v. L., L. C. B., allen te Goes, ieder f 1 b. s. ld. h. zonder verg. toedienen sterken drankL. Y. te Hansweerd f 10 b. s. 4 d. h.zonder verg. doen toedienen sterken drankC. H. B. te Goes f5 b. s. 3 d h.zonder verg. ver- koopen sterken drankH. K. te Kruiningen, J. v. H. te Heer-Arendskerke ieder f 5 b. s. 3 d. h., J. v. d. L. te Kapelle en A. P. B. te Goes ieder f 10 b. s. 4 d. h.straat schenderij: A. de W. te Heer-Arendskerke f5 b. s. 3 d. h., J. H. te Kapelle f 2 b. s. 2 d. h.nachtrumoerJ. C. Z. te Rilland f 2 b. s. 2 d. h., F. J. J. te Goes f3 b. s. 3 d. h.loopen over eens anders bezaaiden grond z. verg.J. de S. te 's Heer-Arendskerke f 1 b. s. 1 d. h.pluimgedierte over eens anders grond laten loopenJ. Z. te Ierseke f 2 b. s. 2 d. h.loopen over grond met »verboden toegang"C. de B. te Hoedekens- kerke f 0,50 b. s. 1 d. h.vervoeren van nuttige vogels M. v. H. te Kruiningen f 3 b. s. 2 d. h.'s avonds fietsen zonder lichtgevende lantaarn: J. v. d. G., M. N. te Driewegen ieder f 0,50 b. s. 1 d. h.z. verg. te Wol- fertsdjk loterij houden P. L. te Middelburg f 1 b. s. 1 d. h,Schelde bevisschen zonder concentA. v. d B., A. Z. te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h., C. W. K., L. K. beiden te Ierseke ieder f 2 b. s. 2 d. h. J. P. en M. G. te Ierseke ieder f 1 b. s. d. h. ongerechtigd loopen over eens anders perceel in ScheldeM. J. D. te Ierseke f3 b. s. 3 d. h.z. verg. graven binnen 500 hl. af stand zeedijkH. P. te Ierseke f 1 b. s. 1 d. h. Schelde bevisschen met vaartuig met niet dui delijk zichtbaar letterteeken en nummer J. V. te Hoedekenskerke f2 b. s. 2 d. b.in staat van dronkenschap gepleegd bij 4 herli. orde verstorenA. v. d. E. te Heinkenszand 10 d. h.in staat van dronkenschap gepleegd bij 5 herh. orde verstoren: J. D. te Wemel- ding 14 d. h.openb. dronkenschapW. Th. B. t« Goes, C. W. en B. J. te Heinkens zand ieder f2 b. s. 2 d. h., F. J. J. te Goes, P. W. te Wemeldinge en A. de W. te Heer-Arendskerke ieder f3 b. s. 3 d. h; overtred. LeerplichtwetG. v. O. te Drie wegen f 0,50 b. s. 1 d. h., J. V. te Drie wegen, C. v. L., J. H., A. Y. en W. K. allen te Kruiningen, J. de H. te Krabben- dgke, D. M., J. v. W., L. K. te Rilland ieder f 1 b. s. ld. h., D. E. te Rilland en J. v. N. te Kruiningen ieder f 2 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werden J. K. te Krabben- dijke, B. B„ J. S., P. F., A. v. d. S. allen te Kruiningen en allen beklaagd van overtred LeerplichtwetJ. V. en M. R. te Heinkens zand, J. M. te Nisse, allen beklaagd van het niet voldoen aan bepalingen schouw. Ontslagen van rechtsvervolging werd J. K. Hz. te Ierseke beklaagd van herstellen van veldstrikken. Bekrachtigd werden lo. het verstek vonnis dd. 5 Aug. 1902 C. L. E. te Kapelle waarbij deze wegens jachtdelict werd ver oordeeld tot 2 x f5 b. s. 2 X 4 d. h. verb, verkl. opbr. haas en bevel uitl. ge weer of te betalen f 3 s. 2 d. h. en waar tegen verzet. 2o. het verstek vonnis dd. 19 Aug. 1902 C. L. V. te Goes waarbij deze wegens dronkenschap bij 3 herh. werd veroordeeld tot 7 d. h. en waartegen verzet. Vlissingen. Alweer een staaltje welke personen er zooal in de klas van discipline zich bevinden. Eenigen tijd geleden wei gerde een der manschappen die pas daar was gekomen zijn dienst door zijn geweer en andere bewapening weg te gooien en door brutaliteit en dreigementen tegen zijn meerdere waarop hij met geweld in de provoost werd gebracht. Kort daarop meldde hij zich ziek waarop hij naar het hospitaal werd vervoerd hetwelk hij gisteren weer heeft verlaten, waarop hij in voorarrest werd gezet om binnenkort voor den Krijgs raad gesteld te worden. Na eenige oogen- blikken in arrest geweest te zijn klopte hij aan de deur en riep tot den Sergeant van de wacht ik heb wat poetslappen voor u. En toen bleek dat hij al zijn kleederen verscheurd had zoodat hij in Adamscostuum in de kast stond. Alleen had hij zijn sok ken aan en muts op. Vlissingen. Zaterdagavond, terwijl het echtpaar Van der Horst, treinsmid, naar de kerk was, hebben kwaadwilligen, naar het schijnt geen onbekenden, met valsche sleutels zich toegang tot hunne woning verschaft op het terrein der Staatsspoor wegen nabij het oude station. Zij hebben alles onderste boven gegooid, blijkbaar met 't doèl om te stelentoch wordt er hoegenaamd niets vermist. Dingen van waarde of geld hebben zij niet kunnen vinden. Naar wij vernamen passen ook nog sleutels van andere daar in de buurt staande woningen, op de deur van v. d. H. Vlissingen. Zaterdag is den werklieden van de fabriek „De Schelde" medegedeeld dat weder korter zal worden gewerkt. Hedenmorgen begon men te 7 uur in plaats van 6 uur, zulks is aan slapte in werk zaamheden toe te schrijven. Goes. Het De Meulemeesters Bier, uit de brouwerij „De Gans", van den heer Leijgraaff alhier, heeft zijn goeden naam weer opgehouden op de dezer dagen ge houden Tentoonstelling voor Gezondheids leer en Voeding. Middelburg. Woensdag a. s. namiddags 2 uur zitting van den gemeenteraad. Plaats gebrek verbiedt ons de agenda op te nemen. Aan de orde is o. a. Wijziging besluit in zake loon en arbeidsstijd in bestekken enz. voor gemeentewerkenen een adres van de vereeniging Kindervoeding om subsidie, Aan den militieplichtige F. Peute te Nieuwerkerk is ontheffing verleend van den werkelijken dienst. Zondagmiddag werden door den Rijks- en gemeente-veldwachter te Zoutelande, vijf jeugdige personen van Westkapelle op heeterdaad betrapt, terwijl zij in vereeni ging doende waren, twee houten hekken, welke dienden tot afsluiting van een per ceel weiland, met geweld in stukken te breken. Hansweert. Zaterdagnamiddag viel al hier een der tij mannen in de kleine Sluis. Het mocht een schipper van een in de- Sluis liggend aakschip gelukken hem spoedig op het droge te brengen. Colijnsplaat. Door de gemeentebesturen van Wissenkerke, Colijnsplaat en Cats is bij adres pogingen aangewend om den nieuw te benoemen Kantonrechter te Goes de verplichting op te leggen Ó6ns in de maand zitting te houden op het eiland Noord- Beveland. Met het oog daarop dat het eiland bijna geheel verstoken is van openbare middelen van vervoer en de overtocht over de Zandkreek, de reis naar Goes zeer lastig en bezwarend is, ware het zeker wenschelijk dat aan gemeld adres de noo- dige aandacht zal worden geschonken. Wemeldinge. In de raadsvergadering van Zaterdag jl. is door onzen burgemeester P. Dekker aan den gemeenteraad meege deeld, dat hij verzocht had aan de hoogere autoriteiten, om bij zijn periodieke aftre ding in November niet meer in aanmer king te komen als hoofd onzer gemeente. De heer K. Dominicas, oudste wethouder, sprak een waardeerend woord namens den Raad tot den burgervader. Hij billijkte het genomen besluit en wenschte den heer Dekker toe, dat zjjn laatste levensjaren in rust en vrede door hem mochten wor den doorleefd. De heer Brebner, secretaris van generaal De Wet, thesaurier van het Gene- rale-Boerenhulpfonds, ontving reeds totaal 3 ton aan gifte, waaronder nagenoeg 70 duizend gulden verzameld door de redactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant23 duizend gulden uit België, en f 1000 van N. N. te Alblasserdam. Ook de giften uit Zeeland zijn onder die 3 ton begrepen. Aan de jongste loting voor de nationale militie moest ook door iemand (getrouwd en vader) uit een dorp bij Assen worden deelgenomen. Met bezorgdheid zag men den grooten dag aanbreken. Een buurman echter wist uitkomst. Op zijn raad naaiden de huisgenooten den loteling een «klaver vier" in de jas. Dit was (de ondervinding had het bewezen) een onfeilbaar middel om een hoog nummer te trekken. Dat het beste middel kan falen bleek ook hierbe doeld persoon trok een dienstplichtig nummer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2