KoffleMsinyentaris, Vereen, tot „Chr. Liefdadigheid", Advertentiën. J. KOSTKNSE, Kromp. Openbare ïerkoopingen. Afloop Verkoopingen enz. Poster ij en Friesehe, blauwe Poters! Bij inschrijving te koop: OPENBARE VERK00P1NG. Vrijdag 24 October 1902, yerkoopen LEESTAFEL. B TJROERLIJKJE STAND M arktberichten. Predikbeurten Ger. Kerk. een Paardenknecht en eene Meid een Paardenknecht gevraagd, bij I. DE BUCK, Serooskerke (W.) eene MEID benoodigd, eene Meid-Huishoudster een HANDKNECHT benoodigd, II. 11, Landbou wers Wederom ruim gesorteerd ia puike Leder* Handschoenen. Wederverkoopers rabat. W. HUBREGTSE, Drogist, K. Noordstr. 29 ZWARE OLMEBOOMEN, 32 HARDE OLMEBOOMEN, 50 CANADABOOMEN, eikenhouten Kabinet Jfev| ronde Tafel, Wasch-, Nacht- en Ladetafels, feiM Kasten Stoelenver- JUv schillende Spiegels3 Lampen, 2 Klokken, 3 Bedden met toebehooren, Vulkachel, 2 Kanarievogels met Kooien, Duif met Kooi, Verrekijker, Keuken gerei, enz., enz. alsKachel met Cireuleerbuis Stoelen, Tafels, Buffet met Toon bank, Spoelbak, Glas- en Aarde werk 1 nieuwe Zeilboot met Zeilen, 1 nieuwe Roeiboot, beide bestemd geweest bij het Overzetveer al daar; Rfemen, Dreggen, Kompas sen, Lijnen, 20 Kippen, Loop varken, 50 H.L. Aardappels en Mest. WAGENBORGEN. In de 4 pCt. Geldieening, ten laste van bovengenoemde Ver eeniging, zijn nog Obligaties van f 500 disponibel. Voor hen, die tegen NOVEMBER a. s. geld wenschen te plaatsen, bevelen we deze Obligaties ten zeerste aan. Zij bereiken daarmee een tweeledig doel: het geplaatste geld geeft een flinke rente en het werk der Barmhartigheid te Wagenborgen ontvangt daarin den steun, dien het dringend noodig heeft. Namens het Bestuur, J. B O U W E S Penningmeester. -- De afdeeling Bergen-op-Zooiii van Patrimonium heeft bij de direction der sui kerfabrieken verzocht om beperking van den Zondagsarbeid. Dit adres is gesteund door de geestelijken en door de predikanten van alle kerkgenootschappen. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van landbouwcomitc's en land- bouwmaatschappijen over vee-uitvoer naar Zuid-Afrika. Naar aanleiding van het bericht, dat dr. W. J. Leyds, gewezen staatssecretaris der Transvaalsche republiek, later verte genwoordiger der Zuidafrikaansche Boeren republieken in Europa, zich wellicht in Indiü komt vestigen, herinnert de Sumatra- Bode er aan, dat deze staatsman zijn kinder jaren te Pedang heeft doorgebracht en een aantal zijner broeders en zusters daar zijn geboren. Hun vader vervulde er de be trekking van hoofdonderwijzer aan de eerste gouvernementsschool in de Blantoeng en stond als zoodanig hoog aangeschreven. Wij ontvingen het achttiende Jaar verslag der Vereeniging voor Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuw lijders in Nederland. Deze vereeniging wortelt in de liefde van het Christelijke deel der natie. Zij heeft bij voortduur grooten steun noodig. Wij hopen dat die haar in toene mende mate blij ve te beurt vallen. Wie lid of begunstiger wil worden wende zich tot den correspondent te zijner plaatse. Voor Goes is dit de heer B. M. den Boer; voor Heinkenszand de heer J. L. v. Vessem; voor Ierseke de heer J. Lemson voor KapelleBiezelinge de heer W. Slab- bekoorn; voor Koudekerks de heer M. v. Velzen; voor Krabbendjjke de heer A. A. Allaart; voor Middelburg de heer W. A. de Rijckevoor Oostburg de heer Iz. Ris- seeuw Az.voor Serooskerke (W.) de heer ds. S. de Jager; voor Terneuzen de heer H. Koelmans; voor Tholen de heer ds. W. T. v. Dijk; voor Vlissingen de heer ds. J. Hulsebos; voor Zierikzee de heer ds. G. W. H. Esselink. In andere plaatsen wende men zich tot de kerkeraden. Dezer dagen deed in de pers een bericht de ronde dat een bekend letter kundige van naam te 's-Gravenhage er van door was gegaan met een meisje van 17 jaar, doch dat zij na enkele dagen was teruggekomen. De heer Henri Borel klaagt in Bet Vaderland dat hij in het buitenland vertoevende, allerlei lasterlijke geruchten omtrent zich in de Nederlandsche bladen vond en het hem spijt, wijl hij in die be richten slechts wordt aangeduid, de laste raars niet te kunnen vervolgen. Hij ver zoekt mitsdien geen berichten meer over hem op te nemen tot zijn terugkeer, die hoogstwaarschijnlijk over een maand zal plaats hebben. Gemoedelijk. Bij een heer te Waalwijk was een konijn gestolen. Dezer dagen liep het in den tuin ronder hing een briefje aan zijn hals, waarop stond't Is nog te mager Jan, tot later." Te Berlijn. De drie Boerengeneraals zijn Donderdag middag 5 uur aan 't station Diergaarde aangekomen. De volksmenigte die sedert uren dichtopeengehoopt op straat had gewacht, bracht hun een stormachtige huldebetooging. Reeds den binnenloopenden trein had de menigte met hoera's en gezang begroet. Maar toen d» generaals op straat verschenen, verbrak de ontzettende menschenmenigte de rij der politie, zoodat het volgende oogenblik de generaals midden in de bruischende massa van oorverdoovende ïubelkreten bijna stikten. Hun werd een reusachtige lauwerkrans om de schouders geworpen, terwijl bloemen voor hun voeten gestrooid werden en menschen van allen stand, van den eenvoudigsten arbeider tot den hoogsten militair één geestdriftige keten vormden, waaruit honderden handen zich uitstrekten om de banden der generaals te drukken. Het volk herstelde ten slotte zelf de orde. De geheele rit door de reeds in half donker gelogen stad was een triomftocht. De trams stopten, de reizigers en conduc teurs stegen uit en salueerden. Enz. In het hotel zoowel als aan het station werden de Boeren op toespraken vergast. Het volk riep hen naar het bolkonen daar spraken De Wet en Botha tot hen. Eerstgenoemde zeide onder meer Mijne heeren 1 Mijne moeder is een Duitsche. Ik voel dus met u. Wij hebben de Duitschers leeren kennen, niet alleen in Johannesburg, Pretoria en Bloemfontein, maar voor alles op de slagvelden, waar zij als dappere mannen aan onze zijde mee gevochten hebben. Wij zijn in den strijd overwonnen en wij voegen ons. Wij zijn niet gekomen om wraak te zoeken, maar wij zullen woord houden. Maar in ons land heerseht vreeselijke nood. Wij hebben hulp noodig en daarom zijn wij gekomen. Ik kan u verzekeren, ik heb nog niets gezien als de wijze waarop men ons hier in Berlijn ontvangen heeft. Ik ben bizonder blij, dat mijne moeder een Duitsche is en Duitsch bloed in mijn aderen vloeit. Ik dank u hartelijk. Na het geweldige gejubel, dat op deze woorden volgde, braken steeds nieuwe salvo's van geestdrift los. Toen nu ook generaal de la Rep met eenige woorden gedankt had, trokken de generaals zich terug, ter wijl beneden het gejuich geen eind wilde nemen. Om acht uur begon de feestvergadering van den Burenhilfsbund, waarbij de grijze beeldhouwer Siemering mededeelde, dat er in een ronde som 700,000 mark ingezameld was, waarvan ongeveer een half millioen reeds voor de Boeren gebruikt is. De overschietende 200,000 mark gaf hij den generaals in een portefeuille. Ook van andere zijden werden in den vorm van cheques den generaals nog flinke bijdragen overhandigd. Daarop begon het feestmaal, waarbij de voormalige hofprediker Stöcker eerst een gebed hield. In deze woorden gelijk in die van de andere Duitsche sprekers klonk de innige wensch, dat de Boeren in stam en taal behouden mochten blijven. Achter de generaals bij de tafel was het borstbeeld van den keizer in lauriertakken aangebracht. Ook werd op gebruikelijke wijze do eerste dronk op den keizer uit gebracht. Prachtig en indrukwekkend was de toe spraak van Botha, die zeer hartelijk, zeer voorzichtig en hoogst bedachtzaam sprak. Hij legde weer den nadruk op het zuiver menschlievende doel van de reis en her haalde Wij hebben het vredesverdrag onderteekendwij zijn Engelsche onder danen en als mannen gewoon aan ons woord en onze handteekening trouw te zijn. Het had hun bizonder aangenaam getroffen zeide bij voorts, dat er op hun geheelen rit door Berlijn niet de geringste aanleiding was geweest tot eenige anti-Engelsche be tooging en er geen woord tegen hun nieuwe regeering gevallen was. (Bravo en bijval bij alle gasten.) De opstandelingen in Venezuela zijn aan de winnende handomtrent den veld slag bij La Victoria is het volgende bericht ontvangenDe slag begon Maandag en duurde den geheelen dag zonder beslissend resultaat. Slechts een deel van de troe penmacht der insurgenten nam aan het gevecht deel. De verliezen der regeerings- troepen bedroegen 247 man, die der insur genten 310. Men gelooft, dat de val van Valencia niet meer te verhinderen zal zijn. Oud-President Kroger is te Mentone, gisterenavond halftwaalf met zijn gevolg aangekomen. Daar was een talrijke menigte bij de aankomst aan het station, waar de oud-president met toejuichingen, werd be groet. De burgemeester van Mentore, vergezeld van de voornaamste notabelen der stad, heette Kruger welkom, toen hij den wagen verliet, waarna per rijtuig de tocht naar Krugers villa volbracht werd. Gisterennacht werd te Washington een bekendmaking gepubliceerd, meldende, dat de werkstaking in de kolenmijndistricten van Noord-Amerika geëindigd is. Ook de Weener meteoroloog, Professor Ledochowski, voorspelt, dat de aanstaande winter strenger zal zijn, dan wij sinds 50 jaren hebben gehad. Allerlei gegevens wijzen, volgens hem, er op, dat de tempe ratuur zeer laag zal wezen en dat er kouder winden en heviger sneeuwstormen zullen komen dar, er in langen tijd geweest zijn. Vooral zal er veel sneeuw vallen, door ge- geheel Europa. Dinizoeloe, het bekende .Zoeloo-hoofd, tracht de inboorlingen die meest gewapend zijn, tegen de op hun hoeven terugkeerende Boeren op te stoken. Arme, weerlooze Boeren Te Parijs zijn de ministers Combes, en Delcassé nog aan het hotel van de generaals hun kaartjes komen afgeven. Verder brachten o. a. nog bezoeken of kaartjes de Engelsche generaal Loke-Elliot, van de Indische cavalerie, de Russische generaal Goerko, Fallières, de Selves, en is een deputatie uit de. Nederlandsche kolonie bij de generaals ontvangen. De financieele uitkomsten van het bezoek van de generaals te Parijs zijn maar matig. Behalve 75,000 frs. die me vrouw Eauqueueux hun ter hand stelde, hebben zij, in verschillende geschenken, slechts 3000 frs. ontva- gen. De conferentie in het Nouveau-Thaatre bracht 10,000 frs. op, waarvan de kosten van zaalhuur enz. nog af moeten. Maar de inschrijvingen van de comité's zijn nog niet gesloten. Uit de woorden van Balfour, heden in het Lagerhuis gesproken bij het voor stel om gedurende de verdere zitting aan regeeringsvoordrachten den voorrang te geven, schijnt te blijken, dat de regeering geld ter beschikking wel hebben om de leening, die art 10 van de vredesvoor waarden aan de burgers der voormalige republieken aanbiedt, metterdaad uit te voeren. De Wet heeft te Berlijn gezegd dat hij weldra naar Zuid-Afrika zal moeten terugkeeren, wijl hij telkens bericht krijgt van ziekte in zijn gezinreeds twee kin deren verloor hij tijdens zijn verblijf in Europa. Er is weer vulkanische wei king op de Windward-eilanden. Er valt op Barba dos vulkanische asch, afkomstig van het eiland Sint Vincent. Alle zaken staan stil. De werkstaking in het Noor der dep arte- ment (Frankrijk) nadert haar einde; dewijl de mijnmaatsehappijen gezind zijn, toe te stemmen in het door Basly voorgestelde scheidsgerecht door de werklieden zal het werk Maandagochtend hervat worden. Men berekent dat de werkstaking in de Amerilcaansche steenkooldistricten 157 dagen geduurd en een algemeen verlies van 140 millioen dollar berokkend heeft. De gewone productie van steenkool in dezen tijd van het jaar is 1.3 millioen ton in de week, op het oogenblik bedraagt zij maar 98,000 ton. Veertigduizend mijnwerkers zijn uit het steenkooldistrict weggetrokken en heb ben elders werk gevonden; ongeveer 17,000 werken in 38 mijnen en 42 wasscherjjen. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. De rechtbank behandelde de zaak van den boekhouder A. Eisch is twee jaar en zes maanden met mindering. Uitspraak 28 Oct. De voordracht opgemaakt door het Dijkbestuur van den Wilhelminapolder voor de benoeming van een waterbouwkundigen ambtenaar van dien polder luidt: lo. Joh. Nieuwdorp te Gouda; 2o. W. A. Dormaer te St. Annaland; 3o. M. P. de Looff te Sc harend ij ke. Gerehabiliteerd. Wij lezen in een Amerikaansch blad „De Grand Rapids Presbytery te Ludington vergaderd, heeft aan Rev. M. H. A. v. d. Valk, van de Immanuelkerk te Muskegon een schriftelijk bewijs afgeger en van eervol ontslag uit de Presbyteiy. De Presbytery overwegende dat terwijl er vele geruchten in omloop waren geweest omtrent het gedrag van mr. v. d. Valk, er nochtans geen direct bewijs van dronken schap was aangevoerd, behalve zijn eigen bekentenis, waarbij hij tevens nederig berouw betoond heeft en beloofd vooitaan een leven van geheelonthouding te leiden, heeft hem van alle blaam gezuiverd verklaard en op zijn verzoek een bewijs gegeven, en een brief van toegang in de Nederlandsche Staatskerk- Ds. v. d. Valk zou gister (17 Sept.) met de trustees van do Emanuelkerk vergade ren en hun het avondmaal-stel en de boeken overgeven welke hij behouden had sedert de troebel was begonnen eu 's avonds zou hij voor de gemeente optreden en ver slag doen van de geheele geschiedenis op de wijze van afscheidspreek." Dinsdag 21 Oct. Vrouwepolder, 10 uur door not. Loeff afbraak van de hulpkerk met preekstoel, zitbanken met leuning enz. Donderdag 23 Oct. Middelburg, half 1 op de Volharding door deurw. Kolon voortgezette houtveiling. Middelburg. Donderdag werden publiek geveild door not. Tak, de navolgende huizenle. Oude Arnemuidsche voetpad. Kooper de heer A. Marijs te 's Gravenhage voor f 18002e. Seisdam. Kooper de heer M. C. Roest, alhier voor 1 28173e. Vlis- singsche straat. Kooper de heer J. H. Mennes, alhier voor f 21004e. Kapoen straat. Kooper de heer P. de Pagter, alhier voor f 907 5e. Dwarsstraat. Hoogste bod f 342, opgehouden. Onkosten 8%. Serooskerke. Vrjjdag werd door not. Tak publiek geveild de hofstede van Jac. Louwerse, saam 27,8795 H. Koopers wer den vanPerc. lo— 5o. de hofstede en bouwl. saam 10,0910 H. Kooper dhr. C. Louwerse te Grijpskerke voor f 15100. 6o. 9050 cA. bouwl. Kooper dhr. C. Holle- brandse te St. Laurens voor f1175. 7o. 1,0610 H. id. Kooper dhr. C. Geense te Middelburg voor f1218. 8o. 1.15 H. wei land. Kooper dhr. Johs. de Jonge te Mid delburg voor f1401. 9o. 1,6680 H. id. Kooper dhr. C. Geense voornoemd voor f1899. Alles gemeente St. Laurens. 10o. 5310 cA. bouwl. alhier, kooper dhr. L. Goedbloed alhier voor f725. llo.18o. 7 HA. 31 A. 5 cA. bouw- en weiland, kooper dhr. J. Christiaanse te St. Laurens voor f 10350. 19o. 1,3150 H. weiland. Kooper dhr. C. Geense voornoemd voor f 1609 20o. 9510 cA. id. Kooper dhr. S. van Os te Middel burg voor f1152; 21o. 1,0420 H. id. Kooper dhr. L. Bosselaar te Grijpskerke voor f 1326 alles gemeente St. Laurens 22o. 1,2510 H. id. alhier. Kooper dhr. C. Klaasse te St. Laurens voor f 1575 23o. 2 H. 10 cA. id. in St. Laurens. Kooper dhr. C. Geense, voornoemd voor f2270; 24o. 1,6270 H. weiland in Vrouwepolder. Kooper dhr. P. Besuijen te St. Laurens voor f 1650. 25o. Gem. Grijpskerke. 1,7220 H. wei land. Koopers de heeren A. Botting en A. Pluijmers beiden te Middelburg voor f1515. 26o. 1,5570 H. id. Kooper dhr. J. Wouters te Koudekerke, voor f 1391. 27o. 9730 cA. id. Kooper dhr. A. Meeuwse te Middelburg, voor f 823. 28o en 29o. 3,1310 H. id. Kooper dhr. C. Louwerse te Grijpskerke voor f 2550. Overname lo perc. f 297. Onkosten 8 Paulus de Zendingsvriend, Maand schrift voor Oud en Jong, onder redactie van B. Hans. Middelburg K. le Cuintre. De 19e Jaargang van dit veel gelezen tijdschrift is compleet. In Zeeland zijn nog verscheidene kringen waar »Paulus" een vreemdeling is. Men bestelle den nieu wen jaargang nu eens, en wjj houden ons verzekerd dat hg welhaast een welkome gast in huis zal zijn, naar wiens terugkomst met iedere maand weer wordt verlangd. Vooral wat K. W(ielemaker) te B. levert is zeer degelijk en belangrijk. Met »Paulus" in huis, wekt en bevordert men bjj 't op komend geslacht de zoo dringend noodige liefde voor de Zending. Vijftiende zestal Kerstliederen voor scholen en huisgezinnen, op bekende wijze, door D. v. Wgck. Leiden D. Donner. Lieve versjes, op bekende wjjzen. Het is het vijftiende zestal al. En geljjk hun voorgangers mogen wjj ze met vrijmoedig heid aanbevelen. POLITIE. Sedert 9 October jl. wordt te Breda vermist de heer Adrianus Jacobus van Gils 71 jaren, particulier, wonende aldaar aan de Nieuwe Princenkade. Hij was den laatsten tijd zwaarmoedig en de familie vermoedt dat hem een ongeluk is over komen. De vermiste is ruim 1.8 M. lang, magergekleed met zwart gekleed pak, demi-saison van donkere stof en dito slappen hoed. Op de terugbrenging van den ver miste is door de familie eene belooning van honderd gulden gesteld. Lijst van brieven en briefkaarten, over de tweede helft der maand Oct. 1902, verzonden aan onbekenden door het post kantoor te Goes. Mej. van Leeuwen Maredijk, Leiden Koolbeek, GroningenMej. M. Visser ld., Krabbendijke. van 16-17 Oct. 1902. MIDDELBURG. Ondertrouwd: P. de Kat 30 j. jm. en A. J. W. Steijn 27 j. jd. J. C. Pluijmers 25 j. jm. en J. J. Hermanssen 25 j. jd.A. Minderhout 23 j. jm. en D. M. Timmerman 21 j. jd. H. J. van Adrichem Boogaert 23 j. jm. en H. M. Heijse 23 j. jd. Getrouwd: G. van den Driest 29 j. jm. en J. de Klerk 26 j. jd. Bevallen: J. Stevense geb. Schreijen- berg d.A. C. Sies geb. Ritmans z. A. Verhage geb. Toutenhoofd d.C. A. Wondergem geb. Schreijenberg z. A. Bouwens geb. Haag d.M. de Rijcke geb. Goedbloed z. GOES. Huw. aangifte: 15, Cornolis Lujjks 34 j. jm. en Maria Hoogenbos 31 j. jd. van 10—17 Oct. 1902. IERSEKE. Geboren: 12, Jan Dinge- nis, z. v. Christiaan Weststrate en Corne lia Waverijn; 13, Angelina Apolonia, d. v. Judocus Heijdens en Rosalia Kindt, van 115 Oct. 1902. WOLFERTSDIJK. Geboren: Antho- nie, z. v. Framjois den Engelschman en Cornelia Bliek. Overleden: Adriana Marina, 12 j., d. v. Adriaan van den Berge en Maria Arnoogs. (Overl.) MIDDELBURG, 16 Oct. 1902. Ter graanmarkt van heden was de aan voer uit Walcheren van witteboonen en kroonerwten nog al ruim, en naar beide artikelen bestond nog al een goede vraag. Van andere granen was die gering. De noteering is als volgt: jarige Walch. tarwe niet ter markt; nieuwe dito werd van f7.25 tot f7.50 gekocht; rogge tot f5.75 genomen; wintergerst niet getoond; zomergerst hield men op f 4.75jarige witteboonen weinig getoond en tot f 11.25 genomen; nieuwe dito f 11.75 a f 12 naar kwaliteit; ronde bruineboonen dringend gevraagd, doch in puike soort niet ter markt; kroonerwten met veel vraag en van f9.75 tot f 10 naar deugd gekocht; koolzaad hield men op f 8. Boter f 0.50 4 f 0.58 per 'l3 kolo. Eeieren f5.50 per 100 stuks. VLISSINGEN, 17 Oct. 1902. Boter f 1,20 4 f 1,05 per kilo. Eieren f 6,00 4 f 0,per 104 stuks. ZIERIKZEE, 16 Oct. 1902. Boter f 0,67'/a 4 f 0,60 per pond. Kipeieren f 1,40 a f 1,10 de 25 stuks. Eendeieren f a f Zondag 19 October. Voorm. half 10 uur: Ds. R. J. v. d. Veen. Nam. 2 uur: idem. H. C. Z. 16. Beiden beurten Coll. voor „Samuël". Avond 6 uur: Lezing. Met Mei benoodigd, bij J. CORRÉ, Aagtekerke. Met Mei Met Mei bij A. WIELEMAKER Mz., Koude kerke. Door huwelijk met Mei gevraagd, bij J. POPPEKoude kerke (Zwanenburg). Tegen Mei bij A. C. CORNELISSE, Nieuw- en St. Joosland. Om aan een billijken prijs te kunnen leveren zou ondergeteekende gaarne willen dat Heeren Aardappelverbou wers hunne orders ten spoedigste op geven, voor prima blauwe Zet poters, rechtstreeks uit Friesland genomen. staande in Nisse bij de Palmboom. staande in Zwake aan de Weel. Informatie te bekomen bij C. BLOK in Zwake. in Zwake, langs den boomgaard. Te infor- meeren bij P. JOZIASSE te 's-Gravenpolder. Biljetten in te leveren vóór of op den 3en November 1902. le en 2e perceel bg J. BLOK te Krab bendijke. 3e perceel bg J. BURGER te Kapelle bij Goes. De deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags om lO'/a uur, aan het woonhuis en ten verzoeke van den heer J. Rooze, aan het Katsche Veer onder Wilhelminadorp, VOORTS En eindelgk: De Obligaties zijn verkrggbaar ten kantore der Vereeniging te Wagenborgen en bij de Heeren BROUWER en DIJKSTERHUIS te Groningen, VAN DER VEGTE en VAN REEDE te Zwolle en Wed. P. VAN EIJK it ZONEN te A m - sterdam. APPINGEDAM, October 1902.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 6