ïïoutveiling Openbare Verkoopingen. Afloop Verkoopingen em. Advertentiën. op DoniMag 23 Deler 1902, 63 zware Olme- 2 Canadaboomen, Gemeente Serooskerke (W.) Heilzame Geneesmiddelen. A. Hubregfse, 1000 Staalpillen Donderdag 16 Oelober as. li JOHAN DE ROOS, Vlasmartt, Huismoeders Izaat BOASSON Zones, Hel eelt Telegrammen. M arktberichten. Predikbeurten Ger. Kerk. V O O It T Z E T T I li op de „VOLHARDING" als: RIBBEN, PLANKEN, LATTEN, enz. KOULON, Deurwaarder. Hij inschrijving- te koop: 2500 gulden ter leen, eene Meid benoodigd, een Paardenknecht TE KOOP GEVRAAGD een mooi Boogkabinet Een Belgisch raszuivere SPRINGBEER TE KOOP een gebruikte, sterke Veerenwagen, met de Kunstwerken. MAANDAG 13 OCTOBER 1902. PAIN EKPELLER, KONGOPILLEN, 1 I 8 SARSAPARILLIAN, f f PEPSI NE PILL EN, I 1 TERROLA, 1 1 LANAPILLEN, verbeterde Singer-Naaimachines. ONTVANGEN: gepoulitoerde Naaimachine-Tafeltjes. Witte en lichte SUIKER 21, geele SUIKER 20, mooie KRENTEN 10 cent per pond. DEKKER, Noordstraat. voor liypotliecair-creriier ZWITSERSCÏÏE PILLEN, RTJ£; D. A. DAAMEN te Rotterdam, Een Eamper streek. Omtrent zekere gemeente van ons land werd ons dezer dagen gemeld, dat aldaar in don afgeloopen zomer eene openbare inrichting van industrieelen aard is verbouwd, en dat nu, bij bet invallen van den vroegen winter, was bemerkt, dat inrichtingen voor verwarming en verlich ting ontbraken. Ilij het opmaken der be stekken was dat punt vergeten! Het feit heeft zich voorgedaan te Amsterdam, en bedoelde inrichting is: de Stadsdruk kerij in de Nes, waar dezer dagen slechts tot 5 uur kan worden gewerkt. E. Tot rapporteurs over hoofdstuk III (Buitenlandschp Zaken) zijn door de ai- deelingeu der Tweede Kamer benoemd de lieeren v. Karnebeek en Zijlma (lib.), v. Bylandt, Lobman en v. d. Borch (antir.), en tot rapporteurs over hoofdst. IV. (Ju stitie) en eenige kleine wetsontwerpen de heeren Van Veen (vrij-ant.), v. Sasse en v. Nispen (kath.) Lucasse (antir.) en Rink (lib.)en over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) Fokker en Drucker (vrijz. dem.) de Ridder en Talma (antir.) en Nolens fkath.). Een zonderlinge liefhebberij houdt een kleinzoon van Lord Rothschild er op na. Deze heer verzamelt vlooien. Hij heeft te Tring Park een vlooien-afdeeling, waar van een behoorlijke beschrijving is gegeven in de Londensche bladen. Er zijn meer dan tienduizend soorten en uit de beschrij ving blijkt, dat er onderscheid bestaat tusschen kattenvlooien en hondenvlooien, enz. Hij zoekt nu naar vlooien van den blauwen vos, van den ijsbeer, van den hond der Eskimo's, en andere dieren, uit de poolstreken. Daarom droeg hij den kapi tein van de »Forget-me-not" in het alge meen op „poolvlooien" te zoeken. Het schip is terug en dagelijks worden de vlooien te Tring Park verwacht. In Ierland wordt veel gedronken. Men zegt, dat de Ieren van aard geen dronkaards zijn, maar dat zij teveel «rondjes" geven. Daartegen wil de Anti-Treating- League waken, door de leden te doen beloven, dat zij geen drank voor anderen zullen betalen, zich niet zullen laten trak- toeren. Het drinken verbiedt zij niet. Eensit, de bekende Wesleyaner en agitator voor afschaffing van de Katholieke gebruiken in de Engelsche kerk, die in Liverpool, nadat hij hierover een voordracht bad gehouden door een fanatieken geloovige verwond was, is in het hospitaal aldaar gestorven. Hij viel overal het ritualisme aan, dat wil zeggen die beweging die vol gens hem de officieele Engelsche kerk van Rome brengt en die in werkelijkheid een reactie tegen het protestantisme vormt. Duitsch! Verscheidene Poolsche ver- oenigingen in Saksen hebben van de regee ring bericht ontvangen, dat in hare verga deringen voortaan alleen in de Duitsche ta'al mag gedebatteerd on gesproken worden. De staking in de Fransche kolenmijnen is algemeen. De toestand is zorgwekkend. Uit Valenciennes meldt men dat het «Gele" Syndicaat 20 revolvers en 1000 patronen per sectie uitgedeeld heeft, daarbij er op aandringende, dat men alleen van de wapens gebruik maakt, zoo men binnen in de huizen wordt aangevallen. (De «Gelen" zijn de niet-werkstakers,) Ook in Zwitserland is het oremus. De stad Geneve heeft een militair aanzien gekregen, het openbare leven is als geschorst; er zijn 10,000 werk stakers. En eindelijk in Macedonia blijft de toestand zeer hagelijk. Zoo zijn 120 soldaten die van Bojarsko terugkwamen, aangevallen door opstandelingen. Dertig van hen zijn gevallen. Na versterking te hebben gehaald, zijn zij teruggekomen en een warm gevecht ontstond. Aan beide kanten zijn ernstige verliezen geleden. Een adjudant van den Sultan is naar Wodona vertrokken om te zien hoe de toestand wel is. Het verkeer is afgebroken met Caza- petrich, waar de Bulgaren de overhand hebben. Vele boeren zijn gevangen geno men. (Dg stakers dragen rood en worden „Ron- ges" rooden genoemd; de niet-stakersdragen geel en heeten gelen.) Sterndale, de gouverneur en opper bevelhebber van het eiland Sint Helena, is te Londen, waar hij met verlof was, plotseling overleden. De volgende gebeuitenis, zoo deelt de Manch. Guardian mede, moet zeker een pijnlijken indruk maken op elk fatsoenlijk EngelschmanTijdens den oorlog werd het lager van generaal Botha overvallen en vielen zijn bezittingen in handen der Eigel- sclien; daaronder bevonden zich psalmboe ken en een bijbel, waar Botha's naam voorin geschreven stond. Lord Kitchener zond hem de psalmboeken terug, maar verklaarde niets te weten van den bijbel, waaraan Botha groote waarde hechtte. Thans wordt den generaal uit Engeland, uit Ply mouth, gevraagd of hij er prijs op stelt dien bijbel terug te krijgen, en op zijn bevestigend antwoord, ontving hij het be richt dat, de bijbel te koop was voor 25 pond sterling. De generaal heeft, diep verontwaardigd over deze handelwijze, op dit bericht niet verder geantwoord. Dat men in .Tapan niet gekscheert met de parlementaire zeden, bewijst het feit, dat een lid van het Parlement aldaar veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 14 dagen en een boete, omdat hij gedurende de zitting oneerbiedig gegeeuwd had. Het openbaar ministerie verklaarde, dat in een wetgevende vergadering een daad van dien aard een zoodanige minachting voor de regeering boteekende, dat zij voorbeeldig gestraft moest worden. De Boerengeneraals zullen nu wel niet te Berlijn op audiëntie gaan. Duitsche bladen melden dat de Keizer hen uitge- noodigd had en zij het hadden aangenomen, doch dat later de Keizer als voorwaarde stelde dat zij geen anti-Engelsche vertoogen zouden uitlokken, en dat de Engelsche gezant hun ten paleize zou aandienen. De generaals hebben toen geantwoord dat zij van 't bezoek van den Keizer afzagen. Wij weten niet of deze lezing juist is. Botha heeft 't te Brussel en De Wet heeft 't te Gravenhage bij een interview ontkend. Wij zullen dus eenig geduld moeten oefenen. De jingo-pers is natuurlijk in de wolken over de mislukking van deze audiëntie. Aan de collecten in Duitschland te houden zal een en andei wel geen schade doen. De groote Amerikaansche staking. De leider van de mijnwerkers Mitchell ver klaarde zich tegen het voorstel van presi dent Roosevelt betreffende het hervatten van don arbeid. Hoe groot de kolennood in Amerika reeds is, daarvan geeft het vol gende eenig idee. Het groote Yew-Yorksche blad »The World" was Maandag reeds ge noodzaakt hout uil de bureaux als brandstof te gebruiken om de machines te kunnen stoken en de vereischte oplage te kunnen afdrukken. In de sky scrapers, de bemel- hooge huizen van New York kan de helft der liften en dynamo's niet gebruikt worden. De gasfabrieken en petroleum- en oliehan delaars worden met bestellingen overstelpt. Ook de fabrikanten van petroleumkachels krijgen talrijke bestellingen, maar zijn niet in staat deze uit te voeren, daar de ijzer gieterijen geen kolen hebben en tengevolge daarvan niet in staat zijn, het vereischte aantal kachels te leveren. In St. Louis heeft zich een maatschappij met een millioen dollars gevormd, om kolen uit geperst ko lenstof te vervaardigen. De gebruikte kolen langs de spoorweglijnen op Long Island worden verzameld en tegen een dollar per barrel verkocht. De mijnwerkersvereeni- ging te Southport (Lancashire) heeft be sloten den stakenden Amerikaanschen mijn werkers 1000 pond sterling te zenden. De steenkolencrisis. ,Nu de werkstaking in de Vereenigde Staton al meer en meer de aandacht trekt vanwege de ernstige vraagstukken, welke zij op het tapijt brengt, willen wij met een enkel woord er de geschiedenis van aan stippen. De staking in de anthraciet-mijnen begon tegen het midden der maand Mei in Oost- Pennsylvanië. Sedert de helft van Maart waren onderhandelingen aan den gang ge weest, welke tot geen resultaat konden leiden. Daarom legden 145,000 man toen het werk neder. Een staking in 1900 was uitgeloopen op een verhooging der loonen met 10 pCt. Erkenning van den mijnwerkersbond had echter niet verkregen kunnen worden. Deze verhooging van de loonen die deels te danken was aan de behoefte der productie en deels aan de presidentieele verkiezings campagne zou zes maanden blijven gelden, tot den 1 en April 1901 namelijk. Toen die termijn bijna verstreken was, trachtte John Mitchell, voorzitter van den Algemeenen Mijnwerkersbond der Vereenigde Staten, de erkenning van de leiders van den bond tn verkrijgen, teneinde het bespreken der condities voor een volgende periode mogelijk te maken. De poging gelukte niet, en een groote werkstaking lag voor de deur. Dank zij Piermont Morgans invloed werd echter informeel de verzekering gegeven, dat de verhooging der loonen gehandhaafd zou blijven, terwijl ook te kennen werd gegeven dat aan verschillende grieven van de mijn werkers de aandacht zou worden geschonken. De Mijnwerkersbond schijnt toen te heb ben begrepen dat, indien de arbeiders zich tot in April 1902 rustig hielden, de bond zou worden erkend en dit gebeurde dan ook inderdaad in zekere districten, waar vertegenwoordigers van beide overeenkom sten sloten voor den tjjd van één jaar. De voornaamste anthacriet-mijneigenaars wilden echter van een overeenkomst niets weten. Een eisch van de zijde der arbei ders om een loonsverhooging van 20 pCt. en om den 8-uurs werkdag maakte de kloof slechts wijder. De mijnwerkers stem den er in toe, het geschil aan arbitrage te onderwerpen, maar de werkgevers ver klaarden, dat er niets was waarover een scheidsgerechtelijke uitspraak kon worden uitgelokt. Dit nu gaf aanleiding tot het uitbreken der werkstaking, waarbij het niet zoozeer gaat om een verhooging der loonen, of om het wegnemen van bestaande grieven, dan wel om de erkenning van den Mijn werkersbond en om het beginsel van een door overeenkomst vast te stellen loon- standaard. De mijnwerkers hebben bij deze worste ling ook tegen de spoorwegen te strijden. De betrekking waarin de spoor wegcombinatie staat tot de kolenmijnen en tot het vervoer te water en het ter markt brengen der kolen, is, zoo verklaren de arbeiders, de eigenlijke oorzaak van de geheele moei lijkheid. Twintig jaar geleden bestond het perso neel der mijnen in de streek, waar thans de staking heerscht, bijna uitsluitend uit Engelschen en Ieren. Na de groote werk staking van 1877 echter deden de mijneige naars, om de macht van den bond te breken, werklieden overkomen uit Oostenrijk-Hon- garije, Polen en Lithauen. Maar ook deze lieden rebelleeren thans tegen de macht van de trust. (Nieuwe Crt.J Maandag 13 Oct. Waarde, 4 uur bij Kloet door not. De Vos 14 HA. suikerpenen te velde op Dorpzicht. Donderdag 16 Oct. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Tak lo. huis, schuur en bouw terrein 562 cA. Arnerauidscke Voetpad 2o. huis en tuin 260 cA. Seisdam3u. id. 133 cA. Viissingschestraat; 4o. een huis Kapoenstraat 42 cA.5o. een pakhuis 65 cA. Dwarsstraat. Vrijdag 17 Oct. Serooskerke bij Melse door not. Tak 10 uur de hofstede van J. Louweise. Daarna 4 perc. weiland. Woensdag 29 Oct. 's Heerenhoek, bij Bart de Jonge door not. Pilaar 1 uur 169 zware olmen voor gebr. de Jonge. 's-Oravenhage. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen als kanton rechter te Goes Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort met dankbetuiging voor do bewezen diensten. Goes. Dinsdag a. s. te 8 uur Raad. Agenda Stukken. Benoeming leden stem bureau. Nader verzoek van M. Buitendijk omtrent peil. Verzoek A. M. C. de J. M. Houwer om wijziging van erfpachts- voorwaarden voor een terrein aan den Westhavendijk. Verzoek M. tot Expl. v. Staatssp. om een beerput te mogen plaat sen. Voorstel B. en W. voorziening ge neeskundigen dianst. Id. vermindering van pacht van S. Boone. Wijziging ko hier schoolgeld Meisjesschool. Begrootingon B. A. en Gasthuis voor 1903. Vlissingen. Vrijdag werd door B. en W. aaubesteed de levering van steenkolen in den aanstaanden winter, ten dienste der verschillende gemeente-administratién en scholen. Inschrijvers M. Pierens 77 cent voor Ruhrkolen A. M. Visser 80'/t cent voor id.N. B. Bijleveld 76 cent voor Ruhr-, en f 1,16 voor Engelsche kolenC. Maas resp. 80 cent en f 1,22 en wed. J. G. H. Dommisse resp. voor f 0,78 en f 1,15. Alles per H.L. BURGERLIJKE STAND van 910 Oct. 1902. MIDDELBURG. Getrouwd: A. A. Brevet 28 j. jm. en M. Harpe 25 j. jd. Bevallen: J. J. Smith geb. Allaard d.M. de Kam geb. Melse z.F. Korstanje geb. Hondius z.; J. Onder- dijk geb. Goedhart d.C. Roest geb de Klerck z.B. Timmerman geb. Franchi- mont d.; M. Malgo geb. van Donge d. Overleden: I. J. de Groote 13 z. P. W. Pelle 44 j. ongeh. z.A. Oerle- mans 34 j., ongeh. d. GOES. Gehuwd: 9, Johannes Sinke 34 j., wedn. van Cornelia van Noorden en Cornelia de Dreu 35 j. jd. Geboren: 9, Jannetje, d. v. Janus de Kubber en Taunetje de Nooijer. Overleden: 9, Maria Apolonia, 7 m., d. v. Pieter Augustiuus Polfliet en Anna Maria de Witte. van 310 Oct. 1902. IERSEKE. Geboren: 4, Izak, z. v- Abraham Lindenberg en Dina Johanna Snoodijk 6, Jacob Gijsbert, z. v. Willem Bogaards en Adriana van Dorp; 6, Johanna Cornelia d. v. Dirk Kooman en Leuntje Oele; 6, Govert Jacob, z. v. Adriaan Laurus van der Kuijl en Ammetje Heiboer. MIDDELBURG, 9 Oct. 1902. Heden waren de aanvoeren minder dan do vorige week. Jarige tarwe komt bijna niet meer voor; nieuwe met geringen aan voer tot f7.25 a 7.50 van de hand. Zaai- tarwe bracht meer op. Rogge, schaars aangeboden, ging tot vorige prijzen, nl. f5.75 per H.L. Wintergerst niet ter markt. Voor zomergerst werd f4.50 a 4.75 ge vraagd. Witte boonen, met ruim aanbod, gingen tot vorige prijzen. Kroonerwten, eveneens met fliaken aanvoer, vonden ook koopers tot vorige prijzen. Haver, zonder handel, bedong f 3.10 a 3.25 per H.L. In koolzaad en karwijzaad ging niets om. Paardeboonen waren te koop voor f6.75 a 7. Ronde bruine boonen wederom niet ter Tviftykii Boter f0.45 a f0.50 per '/a kilo. Eieren f5 per 100 stuks. VLISSINGEN, 10 Oct. 1902. Boter f 1,10 a f 1,00 per kilo. Eieren f 5,20 h f 0,per 104 stuks. ZIERIKZEE, 2 Oct. 1902. Boter f 0,67'/a f 0,60 per pond. Kipeieren fl,40 f 1,10 de 25 stuks. Eendeieren f a f Aan allen die blijken van deelne ming gaven, gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, B. VERBOOM. Goes, 11 Oct. 1902. Zondag 12 October. Voorm. half 10uur: Ds. R. j. v. d. Veen. Bedien. v)h. H. Av. Nam. 2 uur: idem. Nabetr. Avond 6 uur: Lezing. TE MIDDELBURG, des namiddags half één uur precies, EN omtrek tot 2.10 M., staande in de gemeente Eoedekenskerke, op de hofstede bewoond door M. Steijx. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op Dinsdag 21 October 1902, 's namid dags te 1 uur, bij Mevr. de weduwe F. WACHMANN, te Goes, alwaar inlichtin gen te verkrijgen zijn. Een net oppassend persoon vraagt tot uitbreiding van zijn ZAAK op nader overeen te komen voorwaarden. Brieven letter W, Boekh. EANOY, Middelburg. Tegen Mei een aankomende Meld benoodigd, die goed melken kan, bij L. VAN SLUIS, Koudekerk e. Tegen Mei bij J. POUWER Az., Seisweg. Door teleurstelling terstond of met Mei eene MEID benoodigd, bij D. DE BUCK, te Eoudekerke. Tegen Mei gevraagd, op het Essenhof. Adres S. DE VISSER, V rouwepolder. met opgaaf van prijs. Zich te adres- seeren onder letter Z, aan den Boek handelaar P. P. D'HUIJ, Middelburg. te bekomen, bij M. v. d. DRIEST, Aagte kerke. bij S. TAAL, mr. Smid te Meliskerke. Ondergeteekende betuigt zijn dank aan de Directie en aan den agent J. DE JAGER, voor de vlugge beta ling, en beveelt tevens de Onderlinge Veevcrzekering-Maatscliappij te Zwolle aan. Oudelande. J. DE JAGER Gz- TE BEGINNEN MIDDELBURG. V 1^2. indergeteekende betuigt zijuen dauk i aan de Directie der Onderlinge Veeverzekering-Maatscliappij te Zwolle Hoofdagent dhr. J. Th. PILAAR te Goes, voor de richtige uitbetaling aan hem gedaan. Hij beveelt deze Maat schappij gaarne aan. Kruiningen, 30 Sept. 1902. A. It A R E L S E. Wederom ontvangen: een zending De enorme afname van deze machine heeft alleen zijn bestaan door de so- liede opwerking, de nieuwe verbetering, vooral met de voor- en terugwaarts- werkende transporteur, want nu behoeft men de stof niet meer aftehechten. De billijke prjjs doordien er geen legio van reizigers en luxe personeel op na gehouden wordt, en hierdoor den kooper 20 pCt. voordeel doet. Koopt dus uw Naaimachine in den winkel dor verbeterde Singer-Naaiinachines van A. HUBREGTSE. Gemakkelijke conditie. Langdurige garantie. Aanbevelend, Lange Noordstraat C 31. DE MAATSCHAPPIJ in Nederland te 's-Gravenhage, verstrekt gelden onder eerste Hijpothe- cair-verband en geeft 4 pCt. en 31/, pCt. PANDBRIEVEN uit. Verkrijgbaar ten kantore van in Effecten te Middelburg. BRANDT. Voor 1J1 i-iiio<Mle, Bleekzucht, Zwakte. De Apotheek VIERSEN Co., Oosterstraat, Groningen, levert (PILULAE BLAUDIL) a f 1,franco per post f 1,15. Men lette op nauwkeurig adres, billijken prijs, duurzaamheid en gegarandeerde kwaliteit. Tevens verkrijgbaar bij den heer Hugo Willemsen te Middelburg. hoopt Ds. KERKHOF van Souburg, in de Geref. Kerk te Grijpskerke, een woord te spreken in het belang van het Chr. Onderwijs. Aanvang 6 uur. Unie-Collecte. HET BESTUUR. Verschenen is Eoe het is gezocht en waar 1 het is te vinden door P. BIESTERVELD. Prijs ƒ1.25; in stempelband 1.75. Dit werk is No. 1 van den tweeden jaargang der Bibliotheek voor Hoofd en Hart en werd aan de inteekenaars verzonden. De nieuwe jaargang zal bestaan uit 5 (vijf) boeken, alle van Hollandscke schrijvers en kost evenals de eerste, niet meer dan 3.(drie gulden). Desverlangd kan men de boeken ook in stempelband bekomendaarvoor betalen de inteekenaars slechts 40 ets. per ex. meer, zoodat hen in dat geval 5.voor den 2en jaargang wordt berekend. Nadere bijzonderheden (o. a. de titels en omschrijving der overige nieuwe uitgaven) zijn te vinden in mijn fraai ge- illustreerden nieuwen CATALOGUS, die in eiken boekwinkel gratis te be komen is, alsmede bij mij Uitgevers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 6