Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 11 October 1902. No. 5. Kerknieuws. Schoolnieuws. itecSitszaken. Gemengde Berichten. Zie Ommezijde. 10 October 1902. Aan President Kruger. Op zijn 77sten verjaardag. 77 jaar 1825. 1902. 10 October Kruisdrager, held, niet vervaard door [bezwaren, Rustig te midden der bruisende baren, Uitziend naar 't kustlicht bij 't klimmen [der jaren. God zal uw volk als zijn oogappel sparen, Eens bij Zijn licht alle raadslen verklaren, Ruimschoots Zgn gunst en Zijn heil [openbaren. (N. 21. C.) A. Pijnacker Hordijk. Taaimishandeling. Wat De Nederlander hieromtrent schrijft, nemen wij met volle instemming over. Onlangs schreef Bet Volk, dat, wanneer de sociaal-democraten door de kiezers buiten de Kamer werden gesloten, zij den strijd zouden overbrengen op „de straat". Van verschillende zijden is op dit drei gement, als teekenend onze „parlementaire" socialisten, gewezen. Mr. Troelstra heeft nu Maandagavond in Bellevue te Amsterdam gezegd, dat het artikel „slechts het oog had gehad op open luchtmeetings". Dit is zeker kras, want in het stukje in Bet Volk weid gewezen op België in 1893, toen men óók op straat het algemeen kiesrecht, „zij het ook verknoeid," had veroverd. Een nieuw staaltje, .hoe de soc.-dem. onze taal mishandelen. Men kan „zijn beginselen, zijn politieke overtuiging en het landsbelang veil hebben", en toch te goeder trouw zijn Een „landelijkcomité vindt zijn zetel te Amsterdam.1) Een door straatkabaai uitgelokte botsing met politie en militairen is een „open luchtmeeting" Deze verknoeiing wordt nu ook al door de bondgenooten, met name door het Vader land, overgenomen. Dit blad schrijft, dat de oud-liberalen een „landelijke organisatie" mis sen, hiermee bedoelende een organisatie voor het geheele land. Professor dr. H. Bavinck geeft „nader bericht" in De Bazuin dat de Curatoren vergadering deze week te Kampen gehouden, in den stand van zaken geen verandering bracht, „noch wat in het algemeen betreft het vraagstuk der opleiding, het besluit der Synode, den toestand der School; noch ook wat in het bijzonder aangaat de ver houding, waarin de beide Hoogleeraren, die aan het te Arnhem aangenomen voor stel hunne medewerking hebben verleend, door dit besluit en door de volgende be slissingen der Synode tot de Theologische School zijn komen te staan." Schier elk der broederen had op den loop der zaken een eigen blik, de kansen voor een vergelijk stonden niet gunstig. Zelfs het door den Kerkeraad te Rotter dam A t waaronder alle vier de predikanten, ook ds. Visser) geopperde denkbeeld, om eene vervroegde Synode te laten samen komen, die het aangenomen voorstel-Ba- vinck-Rutgers ten uitvoer legt, vond sym- jiathie bij den een, maar ook bestrijding bij den ander zoodat zegt dr. B. de twee professoren na afloop der vergadering zeer spoedig een beslissing konden nemen in zake de onderhandelingen over een be noeming aan de Vrije Universiteit, welke beslissing de volgende week zal worden ter algemeene kennis gebracht. Er is een brochure ter perseBlijven of Heengaan. Een vraag en een antwoord door dr. B. Bavinck. Daarin zal over de beslissing en de overwegingen die daartoe hebben geleid, het noodige licht verspreid worden. Wij ontvingen nog ter aankondiging: lo. Onze krankheden en smarten door Christus gedragen. Toespraak ter inlei ding op het gebed voor de Jaarvergadering tot bevordering van Gereformeerde zieken verzorging in Nederland; door C. Linde boom v. d. m. te Bolnes. Heusden, A. Gezelle Meerburg. 2o. Correspondentie van de Geref. Ver- eeniging voor Drankbestrijding, no. 3 en 4. Drank en Opium. Een woord aan de geref. kerken te Arnhem in generale sy node saamgekomen, ter overweging aan geboden, door W, Gispen v. d. m. te Baarn. Hoogeveen, R. Slingenberg. Ds. Lindeboom breekt een lans voor de chr. ziekenverpleging, vraagt steun voor de Vereenigiug tot bevordering dier ver pleging, opdat zij de opleiding van dege lijke, Gereformeerde ziekenverzorgsters ter hand kunne nemenen geraken tot de stichting van een nationaal ziekenhuis, naast Ludokia dat diaconaal en dat van Amsterdam, hetwelk locaal is. Ds. Gispen heeft de quaestie „Drank en Opium" in de Heraut ter sprake gebracht, doch heeft niet kunnen uitspreken; zijn woorden zijn verkeerd uitgelegd gewor den; en nu beklaagt hij zich hierover. Dat is het minst belangrijke van zijn overigens, o zoo lezenswaardig vertoog. Maar hetgeen volgt is zeer interessant. Wat hij over het opium, den gouverne- ments-opiumhandel, de zonde van het schuiven, en nu, in verband daarmede over de drankgewoonten zegt, verdient in ruimen kring gelezen te wordeD. Voor 8 cent zendt Slingenberg voornoemd u dit boekske toe. Het beslaat 44 bladzijden druks. Doch niet daarom bevelen wij het boekje van ds. Gispen aan. Doch hier voor, dewijl het zoo ernstig spreekt tot de consciëntie der Christenheid in 't algemeen en der gereformeerde kerken'in 't bijzon der. Wat de schrijver op bladzij 38 tot 41 van drinkers en drankverkoopers, van ambtsdragers, van rouwdragenden, enz. in verband met flesch en glaasjes als feiten meedeelt, is wel, om er zich diep over te schamen. En om het kloeke besluit te nemen, geen sterken drank meer in huis te dulden, anders dan als medicijn, en, voortaan te aller tijd „sehienken noch drienken" als leus te nemen. Binnen het Bay on". De gemeenteraad van Schoterland, van oordeel dat door het gebruik van de fiets door het onderwijzend personeel, de be langen van het onderwijs geschaad werden, maakte in de verordening op het lager onderwijs een nieuwe bepaling, waarin aan dat personeel de verplichting wordt opgelegd te wonen binnen een half uur afstand van de school, waarin het werk zaam is. Het rijwiel is nu oorzaak, dat menig onderwijzer(es) verder van de school woont en dien afstand vóór en na school tijd aftrapt. Deze verordening is van kracht geworden. Men mag nu in meerdere gemeenten dergelijke verordeningen verwachten. Voor 't onderwijs is dat gefiets voor schooltijd schadelijken niet alleen dat gefiets maar ook al dat gehunker na school tijd, vooral in den winter, om gauw thuis te wezen. Laten de hoofden der scholen, zonder aanzien des persoons, hunne paedagogische bezwaren maar eens kenbaar maken. En dan een onderwijzer behoort zijn salaris te verteren in de gemeente waar hij het verdient. Hoe de Afrikaander kindertjes het ABC zingen. A, is die ark waar ou Noach in was, B, is een beer denk oom Piet hou hem vas, C, is Christoffel, hij werk met die hark, D, is neef Doris hij rij op een vark, E, is een ezel, hij schop achterop, F, is oom Frans met zij mus op die kop, G, is een gek, zij verstand is hij kwijt, H, is een hond hij kan blaf en ook bijt, I, is die inktpot waar penne in doop, J, is een Jood wat ou kleere verkoop, K, is die katjie wat muize kan vang, L, is die leeuw waar is ieder voor bang, M, is die monnik wat heel dag moet bid, IT, is die nest waar een vogel op zit, O, is die olifant groot en ook sterk, P, is die paard wat zoo zwaar soms moet [werk, Q,, is Quadrille een spel die hul spul, R, is die roofer wat graag wil kom steel, S, is die schip wat daar zeil in die ree, T, is een tol daar speel kinders veel mee, U, is die uil wat graag muize wil vang, V, is die veldmuis waar die uil naar verlang, W, is die weegschaal dit hoor in elk huis, X, is die letter compleet zooals een kruis. Y, is die ijsbeer, hij is spierwit van huid, Z, is die zegel waar alles mee sluit. (N.b.J Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wervershoof, J. A. v. Krie ken, cand. te Leidente Vlachtwedde. V. L. Visser, cand. te Deersum. Aangenomen naar Assen door dr. G. Visser te Tielnaar Linschoten door J. Laurense, cand.naar Meerssen door dr. H. J. Ofierhaus te Soerabaja. Bedankt voor Hornhuizen en voor Nieuw- vosmeer door A. v. Iterson, cand. te Leiden voor Noorden, Westkapelle en Zoute- lande door J. Laurense, cand. te Utrecht voor Rottevalle door V. L. Visser, cand. Wemeldinge. Bij de stemming voor 5 leden van het kiescollege waren opge komen 93 kiezers. De heeren J. Dominicus, M. van Oosten en F. Wabeke Az. werden herkozen resp. met 67, 69 en 70 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen A. Dominicus aftr. lid met 34 stemmen en A. van Klink met 24 stemmen. In de vacature van J. Burger moet herstemd worden tusschen W. Tilroe die 39 stem men en D. J. van der Graaf die 23 stem men bekwam. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht door Chr. Bruins te Nederhorst den Berg. Men schrijft aan de Bollandsche Ame rikaan uit Muskegon Ds. M. H. A. van der Valk, vroeger predikant van de Emanuel Presbyteriaan- sche kerk alhier, die verleden winter naar Nederland is teruggekeerd omdat hij hier was afgezet wegens onordelijk gedrag, was de vorige week in de stad. Hij is naar Amerika gekomen om een brief van zijn ontslag van de kerk in Amerika naar de Hervormde Kerk in Nederland, welke hem door de Presbyterie is verleend, op be lofte van voortaan een beter leven te leiden. Hij werd beschuldigd van dronkenschap, welke hem ten laste gelegde schuld hij heeft beleden. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Rotterdam, P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Aangenomen naar Delft door L. H. Bee- kaïnp, cand. te Apeldoorn. Bedankt voor Urk door L. H. Beekamp, cand. T. S. en V. U. Een aantel predikanten en ouderlingen, alsmede de prof. Lindeboom en Noordtzij hebben een woord betreffende de zaak der Opleiding gericht aan de kerkeraden van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Daarin wordt adhaesie betuigd aan de) be kende «verklaring" van 15 leden en 2 adv. leden der Gen. Synode van Arnhemge protesteerd «tegen hot gewelddad:g ingrij pen in de zaak der Opleiding door de in gang zijnde benoeming van de hoogleeraren der Theologische School Dr. H. Bavinck en P. Biesterveld tot Hoogleeraren a./d. Vrije Universiteit, welke bigkbaar ten doel heeft de Theol. School af te breken, in strijd met het besluit der Generale Synode om de Theol. School te handhaven, en te doen wat in de tegenwoordige omstandig heden tot handhaving van deze School vereischt wordtgezegd, «dat zij met be vreemding en leedwezen hebben vernomen de motie van den |Kerkeraad van Rotterdam A, die eene vervroegde Synode wil for- ceeren, ten einde te doen vernietigen het beslnit, door de pas geëindigde Generale Synode genomon, op voorstel van Ds. B. van Schelven, gesteund door het advies van al de Hoogleoraren van de Theol. School te Kampen" en aangekondigd «dat zij alle Kerkeraden eerlang in kennis zullen stellen met de motieven van dit hun protest en bezwaar, en al aanstonds de Kerkeraden en Kerkeraadsleden opwekken, om spoedig en met kracht tegen bovengonoomde han delingen op ie treden in de Kerkelijke Vergaderingen." De Motie van 2 Mei 1901. Het volgende schrijven is door het hoofd bestuur der Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen (voorzitter Scheffer, secretaris Wijnbeek) verzonden aan de heeren dr. A. Kuyper, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, mr. Aï. baron Mackay, dr. J. Th. de Visser en J. van Alphen «Het hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeres sen in Nederland en de overzeescbe bezit tingen, neemt beleefd de vrijheid u te vragen, of het niet wenschelijk zou zijn alsnog tot behandeling over te gaan van de motie door U voorgesteld op 2 Mei 1901 in de zitting der Tweede Kamer van onze Staten-Generaal. De door ons be doelde motie luidde aldus «De Kamer, van oordeel, dat het gewenscht is de door de wet vastgestelde minama van de jaarwedden der onderwijzers aan de open bare en bijzondere lagere scholen, alsmede wettelijke verhoogingen dier jaarwedden ten laste van het Rijk te brengen, gaat over tot de orde van den dag." Dat we juist nu moenen met deze vraag tot u te moeten komen, vindt zijn grond in de volgende overwegingen. Vooreerst staat het niet slechts bij ons, maar ook bij u vast, dat de aanneming dor motie en de belichaming van haar in houd in een wetsvoorstel niet zou geven de finale oplossing der sehoolquaestie. Reeds in 1877 toch dienden de heerenVan den Borch van Heemstede, Schimmelpenninck van der Oye, Kuyper, Van Wassenaer van Catwijck, Teding van Berkhout, IE. Mac- key, van Asch van Wijck en Van Heemstra een amendement in op het toen aanhangige wetsontwerp, waarin o.m. voorkwam: «de uitbetaling van een vaste jaarwedde van rijkswege aan alle onderwijzers, volgens bij de wet vast te stellen regelen doch uitdrukkelijk werd toen verklaard dat dit amendement sleqjits bevatte »de minimum eischen onzerzijds." En bij het volkspetitionnement van 1878 werd in de «Memorie ter adstructie van het Smeekschrift* als zesde wijze van op lossing voorgesteld «Bezoldiging uit 's Rijks schatkist van alle onderwijzers in werkelijken dienst met het door de wet te bepalen minimum*. Doch ook toen werd er bijgevoegd, dat dit stelsel slechts werd genoemd ter wille der volledigheid, doch niet werd aanbevolen, «daar dit voorstel hoogstens tegemoetkoming aan de bestaande bezwaren, geen wegne ming van grieven en allerminst een op lossing van de hangende quaestie bedoelen kan.« In de tweede plaats achtten wij het niet noodig vroeger met deze vraag tot u te komen, omdat het program van actie der anti-revolutionaire partij als punt één noemde «Voor zoover de Grondwet toelaat, finale oplossing van het onderwijs-vraagstuk in den geest van het gewijzigde Unie-rapport.* Toen dan ook de Christelijke partijen door Gods gunste de zege hadden behaald en het Hare Majesteit onze geliefde Koningin behaagde een der onderteekenaars van de motie te roepen tot het formeeren van een ministerie, meenden we te mogen ver wachten, dat de finale oplossing van het onderwijs-vraagstuk aanstaande was, te meer, toen de troonrede van het vorige jaar uitsprak, dat «voor de vrijmaking van het onderwijs in zijn onderscheidene ver takkingen zou worden voortgeschreden op den ingeslagen weg.* Ditmaal echter sprak de troonrede wel van «meerdere vrijmaking van het hooger en middelbaar onderwijs'', doch niet van het lager. Wel trok het ook onze aan dacht, dat H. M. «voor de betere ineen schakeling van de verschillende deelen van het onderwijs en de wijzigingen, die te dien einde in de onderwijswetten zullen zijn aan te brengen, een staatscommissie wil benoemen." Door ons werd hieruit misschien geheel ten onrechte afgeleid, dat er voor dit oogenblik onoverkomelijke bezwaren bestaan om tot de finale oplossing der sehoolquaestie te komen. 't Is daarom, dat we beleefd de vrijheid nemen U thans te vragen, of het niet raadzaam zou wezen indien de finale oplossing der sehoolquaestie nog moet wachten ook dit station aan te doen op den weg, die tot algeheele vrijmaking van het lager onderwijs leiden zal." De Standaard dit opnemende acht de vrucht niet rijpdoch De Nederlander vindt dat het nog wol mee zal vallen, dewijl reeds in 1877 door de in 't adres genoemde Kamerledon hetzelfde was voorgesteld als in de motie van 1901 staat; van beide formuleeringen was de heer Lohman de vader; hij was echter in 1877 nog geen lid der Kamer. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand December, en, zoo noodig, Januari e. k. te Leiden, te Utrecht, te Groningen, en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. De dag van aan vang dier examens zal nader worden bekend gemaakt. Zij die tot de examens wenschen te worden toegelaten moeten daarvan vóór 15 November schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der examen-commissie, en wel voor Leiden, bij den hoogleeraar dr. H. P. Wijsman, aldaar; voor Utrecht, bij den hoogleeraar dr. H. Wefers Bettink, aldaarvoor Groningen, bij den hoogleeraar J. F. Eykmarf^ aldaar, en voor Amsterdam, bij den hoogleeraar dr. E. Verschaffeit, aldaar. Men zie verder de Stct. (n». 237). Goes. De heer J. Renes, onderwijzer aan de Ned. Herv. school te 's Graveland, is benoemd aan de chr. school alhier en heeft die benoeming aangenomen. Geslaagd aan de universiteit te Leiden voor het doctoraalexamen rechten mej. M. J. N. Japikse, uit Middelburg. Voor de Scholen met den Bijbel is gecollecteerd te Serooskerke (W.j (G. K-) f48 en te Oost- en West-Souburg met Groote Abeele f 94,64,/2. Benoemd tot onderwijzer te Spankeren C. L. .v d. Graaf to Zierikzeetot idem plaatsvervangend hoofd te Zonnemaire A. A. A. Mol te Sint-Annaland. Goes. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Wemeldinge Mej. Ja. Laban, welke deze benoeming heeft aangenomen. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: B. de B. 38 j., werkman Stekene (Begiè) en C. S. 31 j., sjouwerman Mid delburg, beiden te Middelburg in hechte nis, eerstgenoemde tot 1 jaar en laatstge noemde tot 3 m. gev. straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis, P. J. P. 26 j. en F. W. de B. 18 j., sjouwerlieden Mid delburg, de le tot 9 m. en de 2e tot 1 m. gev. straf, de le met mindering der preven tieve hechtenis eenvoudige beleedigmgC. B. 34 j., hvr. van A. M. P., zonder beroep IJzendijke, tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling van een ambtenaar: J. de H. 42 j., werkman Vlissingen, tot 3 w. gev. straf en invoer van gedistilleerd te Vlissingen A. J. B. 35 j., conducteur der stoomtram, Vlissingen en P. J. P. 26 j., werkman Middelburg, beiden tot f 5 b. ten behoeve der gemeente Vlissingen, s. 1 d. h. Vrijgesproken P. de B. 37 j., werkman Sehoondijke, beklaagd van diefstal. Namens den te Biervliet wonenden landbouwer H. A. B. is ter griffie van bovengenoemde rechtbank door diens raads man en verdediger de heer mr. J. J. Heijse, advocaat te Middelburg, hooger beroep aan- geteekend tegen het op 26 Sept. 11. ge wezen vonnis, waarbij genoemde B. ter zake van wederspannigheid en lasterlijke aanklacht is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Ook door den heer officier van justitie is in bovengenoemde zaak hooger beroep aangeteekend. Door N. G., wed. K. K., herbergierster te Kattendijke, is hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis van het Kantongerecht te Goes, dd 30 Sept. 1902 en waarbij zij wegens overtred. der drankwet veroordeeld werd tot f 0.50 b. s. 1 d. h. Hst gerechtshof te 's-Gravenhage verhoogde de straf van f 25 boete, aan de 5 Delftsche studenten, opgelegd wegens het onder de waterkraan houden van een oud student, tot f 100, met instaddhouding overigens van het vonnis a quo. Vrijgesproken werden: de bakkersknecht uit Zierikzee, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, wegens bedriegelijke bankbreuk; zoomede de 5 bootwerkers, door de Middelburgsche rechtbank veroordeeld tot 3 dagen gevan genisstraf, wegens diefstal van ijzer uit het kanaal te Ter-Neuzen. Terecht stond een boerenarbeider uit Zierikzee, wegens diefstal met braak en inklimming, veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf. Adv.-gen. mr. Reitsma vorderde beves tiging van dit vonnis, terwijl mr. J. C. Witto- veen, vrijspraak vroeg of een lichter straf. Middelburg. Men bericht ons dat de meeting tegen de prostitutie gisterenavond in het Schutterhof alhier gehouden, bezocht werd door 530 betalende personen. Ook vele gemeenteraadsleden woonden de ver gadering bij. Terneuzen. In de Donderdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd o. m. de instructie voor den gemeentebouwmeester en van den gemeentebode vastgesteld en uit de 26 sollicitanten tot bouwmeester benoemd de heer H. Brand, bouwk.-opz. teekenaar te Giesendam en uit de 10 sol licitanten tot gemeentebode de heer H. Sonnevijlle, chef-veldwachter te De Steeg. De eerste benoeming in te gaan 15 Nov., de tweede 1 Nov. Schore. Vrijdagmorgen gingen een span paaiden van den heer Jan Koole gespannen voor een rolsleper op hol. Al voorthollende kwam een paard terecht in een tuintje van het huis van dhr. J. M. Hage dat geheel geruineerd werd. Behalve tuig waarvan veel stuk was liep het boven wonder goed af, waar juist eenige kinderen spelende waren die door vluchten in een nabij zijnde schuur zicb konden redden. Onlangs kwam eene dienstbode, dio moeder was geworden, met haar kindje een winkel in de Vriesestraat te Dordrecht binnenstappen, waar zij vroeger godiend had, legde haar kleintje op de toonbank, riep volk! en verdween. Na het achterge laten kind verzorgd te hebben, waarschuwde de vrouw des huizes de politie, die de dionst- bode het kind liet terughalen. Sedert een paar dagen brengen nu eenige schooljongens serenades aan den winkelier wiens I7jarige zoon beschuldigd wordt de vader van het kind te zijn. Gisterenavond namen de on- geroldheden een ernstiger karakter aan. De politie trachtte bij het uitgaan der bur geravondschool de jongens zoo veel moge lijk te verspreiden, maar kon toch niet beletten, dat zij zich later weer met andere knapen, die hen opwachtten, vereenigden en de Vriesestraat zingende doortrokken. Spoe dig kwamen ook een aantal nieuwsgierigen de drukte in die straat vergrooten, zoodat ei weldra bijna geen doorkomen meer aan was. Zoo goed en zoo kwaad als 't ging trachtte de politie de menigte tot doorloopen te bewegen, doch toen daaraan niet meer werd voldaan, ging zij de straat afzetten. Een paar keer moest van den gummistok gebruik gemaakt worden. Eene enkele arrestatie werd gedaan. Bet sneuvelen van luitenant De Bruijn. Ten bewijze dat de oorlog in Atjehnog niet uit is, en er onder de Nederlandsche officieren nog helden zijn, nemen wij over, wat uit Kota Radja dd. 30 Augustus ge schreven werd De Bruijn zou met twee brigades een tocht maken in het Boven Meulabohsche. Hij commandeerde de voorhoede, terwijl majoor Matthes, kapitein Nijpels, de aspi rant-controleur Krull en luitenant Wolff aan het hoofd der colonne marcheerden. Nadat de voorhoede, over een smal von dertje een loeëng overgetrokkun zijnde, in een kampong was verdwenen, werd zij onverhoeds aangevallen door een in hinder laag liggende bende, wat gepaard ging met een schijnaanval op de hoofdcolonne en de achterhoede. Kapitein Nijpels spoedde zich naar voren, majoor Matthes naar de achterhoede terwijl de controleur Krull door een lanssteek ge troffen op den grond viel op het over de loeëng liggende vondertje werd den kapitein Nijpels de doorgang versperd door een met klewang gewapenden Atjeher die echter spoedig in het water tuimelde, gevolgd door kapitein Nijpels zelf. Gelukkig wist een toesnellend fuselier door een geweerschot den Atjeher onscha delijk te maken. Aan denjanderen kant had eveneens een Atjeher met klewang post gevat, die al tandakkend op kapitein Nijpels afkwam en hem in korten tijd vijf kle- wanghouwen toediende. Doch, hoewel het kapitein Nijpels gelukte dezen vriend neder te slaan, voor De Bruijn kwam hulp te laat. Het drama was reeds afgespeeld. Men vond hem met een lanssteek in den buik en vijftien klewanghouwen. De dappere marechaussée had zich echter flink gehou den 24 gesneuvelde Atjehers getuigden daarvan. De Bruijn leefde nog twee uren en weerde den dokter af, zeggend„help de anderen maar eerst, ik ben er toch al bij". Hij die als een held geleefd had, wist ook als een held te sterven. Hoewel vreeselijk lijdende, gaf hij geen kik. Alleen verzocht hij een zijner brigade-commandan ten hem dood te schieten, wat natuurlijk ni*t gebeurde. Zoo was het einde van een onzer dap- derste officieren. De controleur Krull (sedert ook over leden) beleefde eenige benauwde oogen- blikken. In de verwarring welke ontstond had men niet opgemerkt dat hij op den grond viel, waardoor hij eenigen tijd zonder eenige bescherming achterbleef. Gelukkig had hij nog de tegenwoordigheid van geest zich naar een boschje te slepen, waar hij aan het oog van voorbij rennende, vijandelijke Atjehers onttrokken bleef en ten laatste door de onzen opgemerkt werd. Bij kon. besluit is pensioen verleend o. a. aan A. Doeleman, geboren te Drei- schor, hoofd der o. 1. s. te Hooge Zwaluwe f693 en aan C. H. de Wagemaker adjunct commies le klas ter prov. griffie te Mid delburg f 630.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5