NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 5. 1902. Zaterdag 11 October 17e Jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- Gemeenteraadsverkiezing. VERSCHIJNT Wed. Jflr. P. D1ELEMM, Voor Van Harn. LANDBOUW. Eenige opmerkingen over de na werking der Kalizonten. Bekendmaking. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Bi <5 L A Men twyfele thans niet meer. Gemengde Berichten. blkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VKIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. Wij steunen de candidatuur: In Middelburg II van Lid der Staten. Van B. Tramper f 0,25 J. Balk f 0,50 L. Balk f 0,10 J. Balk f 0,10 C. Balk f 0,10 N. N. f 1familiegift f 5,50 N. N. f 20N. N. f 10, allen Krabbendijke. Col lecte spreekbeurt Van Harn f 67,30 N. N. Kruiningen f 0,25 Huisgezin van v. d. G. 's-Heer Arendskerke f 2. Van X te Goes f 0,25, te weinig gegeven bij de collecte voor de Boeren. Totaal met 't vorige f 158,55. X. schrijft ons: »Als die man zelf eens rondging in onze stad en dorpen, of in gansch Zeeland, en hij gaf aan elke deur zijn verlangen te kennen, was dit niet een betere weg om zijn wensch te verkrijgen Ik hoorde er tenminste van de week al vier zeggen, dan kan hij van mij nog een kwartje krijgen. Dat is toch al een gulden, daar hij anders toch niets krijgt. Want een kwartje durven de meeste menschen niet brengen, maar aan de deur gerust geven. Zie eens hoe weinig er inkwam voor de Boeren toen 't gebracht moest wordenen hoeveel er gegeven werd, toen men aan de huizen kwam." Wij brengen dezen goeden raad aan v. Harn overen blijven tegelijk ons aanbe volen houden tot de ontvangst zelfs van de kleinste giften. Red. De verschillende meststoifen verhouden zich niet alle op dezelfde manier tegenover den bouwgrond. In het algemeen zouden wij als regel kunnen geven, dat wij met de stikstofhoudende meststoffen de planten bemesten en met de phosphor- en kalihou- dende een bemesting aan den bodem geven, wat dan niets anders beteekent, dan dat de stikstof in 't algemeen niet zoolang in den grond blijft als de phosphor en de kali. En in verband met dit feit neemt men aan, dat de kali, die niet door de planten verbruikt is, in den grond in zijn geheel achterblijft en de kalibemesting dus altijd een sterke nawerking heeft. Deze redeneering is over haar geheel juist, maar toch is het geraden van de nawerking der kali niet al te veel te verwachten. Wat toch is het geval? Wanneer de grond een groote hoeveel heid kali bevat, meer dan voor den groei der planten noodig is, dan nemen deze ook meer kali tot zich dan zij volstrekt noodig hebbende planten maken dus een overtollig gebruik van de kali. Het ge beurt dan ook vaak, dat niettegenstaande men op een gegeven oogenblik, een ruime bemesting met het een of andere kalizout houdt, men later toch betrekkelijk slechts weinig kali in den grond vindt. Zoo heeft dr. Maereker te Halle bij proeven hierom trent gedaan, gevonden, dat bij een bemes ting met 900 kg. kaïniet na den oogst 25,5 achterbleef en bij bemesting met 1200 kg. kaïniet slechts 18,44 ofschoon door de sterkere kalibemesting geen grootere opbrengst was verkregen. Waar was nu de kali gebleven? Zij was niet naar den ondergrond gezakt, doch bij onderzoek bleek, dat niettegenstaande al de planten van beide proefvelden tot vollen wasdom en rijpheid gekomen waren, de laatste toch meer kali bevatten dan de eerste. Zij hadden dus overtollige kali tot zich genomen. Uit het bovenstaande volgt, dat al kan men in 't algemeen op eenige nawerking der kali rekenen, men elk jaar de kali bemesting moet herhalen, daar do oogst het voornamelijk bobben moet van de elk jaar terugkomende kalibemesting. Nu zal menig landbouwer vragen„Is dan de overtollige kali geheel verloren En het antwoord is niet moeilijk te vinden op deze vraag. Wanneer de gewassen, die zich mot overtollige hoeveelheden kali gevoed hebben, van de boerderij worden afgevoerd en niet dienen tot strooiing of voeding van het bij de boerderij behoorende vee, ja, dan is de kali voor den landbouwer verloren, doch, en dit is vaak het geval wanneer de planten op de boerderij blijven aard appels, knollen, mangelbieten, stroo, erwten, boonen enz. dan komt de kali later weer gedeeltelijk op het land terug. De landbouwer vreeze dus niet, dat hij door eens te veel kali te geven, zich zelf altijd benadeelt. Hij zal dit veeleer doen door eenige jaren achter elkander kalibemes ting na te laten. De tegenwoordige Suilcerkwestie. Dr. G. W. Bruinsma maakt omtrent dit onderwerp nog enkele opmerkingen in de Bildtscke Ct. Men vraagt, zoo zegt hij, verlaging van den accijns om de binnenlandsche consump tie door prijsverlaging te vermeerderen en men verlangt een surtaxe om den invoer van buitenlandsche suiker tegen te houden. Maar hoe gaarne ook werd ingestemd met het eerste, het laatste ko.n, als daarmee juist in strijd, minder algemeen de goed keuring wegdragen. En terecht, van zeker standpunt. Het algemeen belang lijdt schade als een noodig artikel duurder wordt ge maakt dan de productiekosten eischen. Er is gezegd dat bij voldoende accijns verlaging onze suikerfabrikanten algeheelen afzet en behoorlijke winst zullen vinden, zonder uitvoer naar 't buitenland. Maar al verdubbelt het suikerverbruik in Nederland, dan zulleD nog de helft der 32 bestaande fabrieken moeten verdwijnen om geen over productie binnenslands te verkrijgen. Een suikerfabriek kan alleen goedkoop produceeren, als zij op groote schaal werkt. Daartoe moet zij haar overvloedigen voor raad ook elders aan de markt brengen. Die markt is Engeland en voor een deel Ame rika. Andere landen hebben zelf overvloed. Maar ook die zoeken een uitweg. En deze zullen ongetwijfeld de door de Brusselsche suikerconventie toegelaten surtaxe van 6 francs per 100 kilo in hun land geheven krijgen en daardoor beschermd worden, zoodat de buitenlandsche suiker bij hen zal worden geweerd en zij den prijs in het binnenland zullen kunnen verhoogen met ongeveer het bedrag der surtaxe, tenzij de onderlinge concurrentie der binnenlandsche concurrenten dat belet. Heffen wij geen surtaxe, dan is het eind, dat onze consumenten hun suiker iets goedkooper zullen krijgen van den buiten- landschen producent, ten koste van den zekeren ondergang onzer beetwortelsuiker industrie. Daartegen komt de heer Bruinsma op. Kunstmatige pogingen om deze ramp te voorkomen, zullen naar hij meent vooral wanneer zij overeenstemmen met gelijke maatregelen elders genomen niet het karakter dragen van bescherming eener ziekelijke industrie. Het is niet te doen, besluit hij, om de kapitalen der fabrikanten te reddenvelen en wellicht de meesten hunner hebben indertijd door bijzondere bescherming ge noeg voordeelen genoten om thans eenige verliezen te knnnen dragen. Maar op dit oogenblik en in de naaste toekomst gaat het om hun bestaan en wel ook in de eerste plaats van hen, die aan vroegere euvel daden evenmin als aan de voordeelen van vroegere jaren eenig deel hebben gehad, b. v. de groote fabriek in het Noorden van ons land en de coöperatieve in het Zuiden. Goes. Zij die zich hebben aangemeld voor het Militair Onderwijs cursus 1902/'03 worden uitgenoodigd Zaterdag 11 dezer des namiddags 12'fs ure te komen in de lokalen der voormalige weverjj, teneinde omtrent de lesuren te worden ingelicht. UITGAVE DEK FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het is zeer goed bekend dat er nog vele personen gevonden worden die bij het lezen der talrijke attesten nog dikwijls de waarheid derzelve in twijfel trekken maar als die attesten met naam en toenaam en van betrouwbare personen vermeld worden, personen waartoe men zich rechtstreeks wenden kan, dan zal or toch zeker geen twijfel meer bestaan. We laten hier een letterlijk afschrift volgen van den brief van den heer F. Bekers, veldwachter te Ginneken, Noord Brabant. ,,Ik maak u hiermede bekend dat mijne vrouw sedert langen tijd lijdende was aan ondragelijke pijnen in de hersenen en in de maag gepaard gaande met bloedarmoede, ik had gelezen van de Pinkpillen van Dr. Williams en ben er toe over gegaan ze te laten gebruiken en wat was er het gevolg van, twee dagen later zeide zij mij, ik gevoel mij zelve veel beter en zoo ging zij voort tot dat ze twoe dooz'-m gebruikt had, thans is ze volkomen genezen, geen hoofdpijn meer, ook geen maagpijn, zij heeft een gezonde kloui en kan thans met smaak alles eten." •ar to Juffr. BEKERS volgens portret. In een volgend schrijven zegt hij: „Het doet mij werkelijk genoegen u te melden dat mijne vrouw nog steeds welvarende is, hierbij ingesloten haar portret en gij moogt het gerust aan een ieder bekend makenik raad ze mijne buren, vrienden en kennissen die verzwakt zijn of maar de een of andere ongesteldheid hebben ten zeerste aaD, want wij zijn u zoo dank baar dat wij u wederkeerig van dienst willen zijn en temeer zijn we daartoe be reid omdat we weten een groote dienst tevens aan anderen te bewijzen." Jonge meisjes, vrouwen, jongelingen en mannen, gij allen die u verzwakt gevoelt of aan de een of andere ongesteldheid lij dende zijt, volgt het voorbeeld van juffrouw Bekers, twijfelt niet aan den uitslag, ge bruikt ze geregeld volgens de voorschriften die zich bij iedere doos bevinden en wij zijn overtuigd dat ook gij weldra ons een dergelijke verklaring zult afgeven en er bij zult voegen neen, thans twijfelen wij niet meer, ook wij zullen ze steeds aan anderen aanbevelen. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te be komen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en gene zende bestanddeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenigen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den hoofd-depot- houder komen, den heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Onze Middelburgsche Correspondent schrijft Uitstekend geslaagd mag de meeting heeten gisterenavond door de Middelburg sche afdeeling van den Vrouwenbond in het Schuttershof belegd. Niet alleen dat de groote zaal meer dan vol was, zoodat zelfs iedere staanplaats ingenomen was, maar men zag zelfs aan de drie deuren uitloopers, een verschijnsel dat niet bij iedere vergadering voorkomt. Er is in Middelburg een adresbeweging aan den Raad op touw gezet om het artikel in de Politie-verordening dat keuring en ïeglementeering van publieke huizen van ontucht bepaalt te doen verwijderen. Verreweg de meeste onzer burgers wisten van het bestaan van dit artikel tot voor korten tijd weinig of niets af. Het artikel scheen ook vrijwel in vergetelheid te rusten. Totdat de scherpzinnige opvolger van ds. Heldring, onze welbekende ds. H. Pierson, een diepen blik in die voor ons gelukkig meestal onbekende zee van ongerechtigheid en ellende had geslagen. Hij zette zijn kijkglas op die zijde der maatschappij en met een observatie-vermogen alg het zijne kon hij het Isrels ouden profeet Ezeehitil nazeggen en telkens herhalen: Gij zult groote gruwelen zien. Gruwelen van duivelsche boosheid en on beschrijfelijke ellende. Ds. Pierson wist een schare van ge trouwen om zich te verzamelen die tegen de gereglementeerde en dus van overheids wege toegelaten zonde van ontucht, als een der krankheden van ons leven te velde trokken. Allerwegen wisten zij de meening ingang te doen vinden dat hoe renhuizen verboden behooren te zijn en in geen geval, ook niet onder de meest beperkende bepalingen, toegelaten. Deze overtuiging deed in onze gemeente het advies aan den Gemeenteraad richten, dat we in hare gansche lengte en breedte voor 14 dagen in ons blad hebben opge nomen, en het was om dit adres te ondersteunen en toe te lichten dat de Vrouwenbond gisterenavond eene meeting had belegd, waar achtereenvolgens de heeren Pjttersen, Van Berlekom en Slotemaker de Bruine het woord voerden, om, de eerste uit maatschappelijk oogpunt, de tweede uit geneeskundig oogpunt en de laatste uit zedelijkheids-begrip de regle menteering van die zonde te bestrijden. Het pleidooi werd gevoerd door drie verdienstelijke advocaten, alleszins berekend voor de taak die ze op zich genomen hadden, en eene bijeenkomst als deze mag welgeslaagd heeten, niet alleen tot onder steuning van de adres-beweging, maar meer nog tot vorming eener openbare meening, die losheid van zeden, en ruw heid in den mond veroordeelen doet, en luide de roepstem in breeden kring weer klinken doetLeeft rein. Tot de heele wereld het wachtwoord brengt dat de christen in zijn Bijbel vindtHeiligt U. Omtrent den nieuwbenoemden bur gemeester van Goes, den heer J. E. de Koning Kooy, vernemen wij dat hij is 29 jaren oud, volontair ter gemeente-secre tarie te Soest, wonende te Baarn, antirev. geref. en gehuwd. Een gerucht als zou hij te Den Haag wonen, bleek onjuist. Men verwarde hem met zijn broeder. Driewegen. De collecte voor Trans vaal heeft volgens de inschrijvingslijst in deze gemeente opgebracht f 64,35. Wissenkerke. De aan den Anna Friso- polder op 26 Sept. j.l. voorgekomen oever- afschuiving, thans opgemeten en gepeild bleek te zijn voorgekomen tusschen de raaien IXa en XII» van dien polder. Zij heeft een lengte van 195 M. bij eene breedte van hoogstens 40 M. en eene grootste verdieping van 17 M. Het oeverwerk bleef ongerept en daarvoor is dan ook, evenmin als voor den zeedijk, direkt gevaar te duchten. Wissenkerke. De opbrengst der in deze gemeente gecirculeerd hebbende lijsten voor de Boeren bedroeg in totaal f 421,126. In de Middelburgsche Courant staat eon ingezonden stukje vol hatelijkheden aan 't adres der Axelsche «fijnen" die geen collecte organiseerden voor de Boeren. Wij weten niet of dit juist is, maar kunnen toch niet nalaten te melden dat reeds vier weken geleden, een flinke gift van den burgemeester van Axel »voor de Boe ren" door ons is verantwoord. Goes. Woensdag met den trein van half elf 's avonds werd een reiziger uit den trein in de wachtkamer gedragen die door een toeval was getroffen. Dr. Goemans onderzocht hem 't eerst en later dr. Lasonder. Hij is door de politie per brancard naar het gasthuis gebracht; waar hij tot Don derdagmiddag sprakeloos liggen bleef. Toen hij weer bijgekomen was, verklaarde hij zich in staat naar zijn woonplaats Maas sluis terug te keerenhij is dan ook per spoor naar Rotterdam en verder huiswaarts vertrokken. De man lijdt aan toevallen. Krabbendijke. Woensdagavond trad op het aangekondigde uur dhr. Joh. van Harn op om, nadat een paar psalmverzen waren gezongen, een gedeelte uit Gods Woord was voorgelezen en er was gebeden, een uitgebreide beschrijving te geven van het land waar hij 4 jaren arbeidde, zoowel wat betreft ligging, klimaat en voortbrengselen als de bewoners en de inrichting van bedrijf, huisgezin en het schoolwezen. Vervolgens kwam spreker tot de oorzaken van den oorlog en den oorlog zelf en waarom hij niet mee uittrok, maar alleen deel nam aan het gevecht in de nabijheid zijner woonplaats. Na zijn gevangenneming en wegvoering naar Ceylon te hebben medegedeeld, vertelde spreker iets over zijn krijgsgevangenkamp en hoe hij daaruit verlost eerst naar Padang in Ned. Oost-Indië ging en daarna hier te Rotterdam voet aan wal zette om vervolgens zijn ouders en familie en zijn vroegere dorpsgenooten weer te zien. Transvaal trekt altijd aan en dan een man te kunnen hooren op even 30-jarigen leeftijd reeds vergrijsd en daarbij een oud Krabbendijker, dan zal 't niemand verwonderen dat de kerk vol was. Voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland te 's-Gravenhage moet herstemd worden tusschen de heeren mr. Pa tij ft (lib.) en mr. Lisman (cons.) resp. met 3511 en 2713 stemmen. Op mr. v. Gijn (vrijz. dem. en soc. dem.) waren 1368 st. uitgebracht. De N. Lt. C. meldt achter Patijns naam «vooruitstrevend vrijzinnig", het verschil met «vrijzinnig democraat" zal wel heel gering zijn. Te Oudenbosch viel een brouwers knecht van een zwaar met bier geladen wagen en werd onder de wielen gedood. Te Ginneken viel een vijfjarig meisje in een pot met kokend water en stierf aan de gevolgen. Terwijl een arbeider te Langeveen en zijn vrouw op het land werkzaam waren, bevonden zich hun 3-jarige kinderen (tweelingen) alleen in huis terwijl het vuur brandde. Op eenmaal kwam een der kleinen, haar kleertjes in volle vlam, in doodsangst schreeuwende naar buiten gevlogen. De ouders vlogen toe en doofden de vlammendoch het was te laathet kind stierf binnen weinige minuten onder onbeschrijfelijk lijden. Nabij Baren- drecht is een heer door een trein aan gereden en gedood. Te Reigerskop is een 20-jarige dienstbode door de duister nis in het water geloopen en verdronken. Te Keer (Limburg) is bij het verteren van de „bom" eene geldsom, welke door een hertrouwend weduwnaar gegeven wordt om de in zulk een geval gebrui kelijke ketelmuziek te doen ophouden een vechtpartij ontstaan, waarbij een der belhamels messteken in den buik en de zijde ontving, welke zijn leven in gevaar brengen. Vervolg in hei Bijvoegsel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1