NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 4.1902 Donderdag 9 October. 17e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemeenteraadsverkiezing. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Mr. P. Voor Van Harn. Een algemeen belang. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enlcele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij steunen de candidatuur; In Middelburg 11 van Lid der Staten. Ontvangen van N. Hendrikse te Goes f 0,50van J. de S. te Heinkenszand f 0,25 van J. D. te Heinkenszand f 1,«Totaal met het vorige! 51,70. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Het is van algemeene bekendheid, dat door de Nederl. Vereen, tegen de Prosti tutie, de Nederl. Vrouwenbond tot ver hooging van het Zedelijk Bewustzijn en de Nederl. Middernachtzending-Vereeni- ging aan H. M. de Koningin een adres is verzonden, waarin gevraagd wordt het strafwetboek in dien geest te wijzigen, dat het houden van huizen van ontucht in welken vorm ook worde strafbaar ge steld. Zoo ook wordt er in dit adres op aangedrongen voort te gaan met het ver nietigen van gemeente-verordeningen op de prostitutie betrekking hebbende. Ieder die öf daadwerkelijk, óf indirect deel neemt aan den strijd tegen de ontucht, zal het nut van zoo'n Rijkswet begrijpen. Zoo'n Rijkswet dient voor het geheele land, brengt gelijkheid in de wetgeving, zooals die ten opzichte van de prositutie reeds in andere landen bestaat. Allereerst voor die gemeentebesturen, die de reglementeering nog steeds hand haven en de bordeelen tolereeren, is een Rijkswet noodig. Er zijn van die gemeenteraden, die er volstrekt geen notitie van nemen, wat vlak in hunne omgeving gebeurt. De voorstan ders van onzen strijd, ze zijn onmachtig die plaatsen te bereikenhun invloed be- teekent daar niets. Nu is de tijd gekomen, dat van boven af die gemeentelijke verordeningen moeten worden vernietigd en door sprekers van verschillende richting zijn we in staat overal door te dringen, zoodat we in plaat sen, waar men nooit naar ons hoorde, van onder af het volk kunnen bewerken om de wet in zijn hart te griften. We hebben klachten gehoord, dat bij verbod van bordeelen die treurige inrich tingen zich verplaatsen naar de dorpen vlak in de nabijheid van de steden, waar ze vroeger hun verderf verspreidden. En die klachten zijn gegrond. In Nij megen, waar men de bordeelen verbood en het houden er van strafbaar stelde, zetten de waarden hun parasitisch bestaan voort, door hun inrichtingen te verplaatsen vlak buiten de grens der gemeente, in de mooie omgeving der stad, waar ze nu op den weg naar Beek en Ubbergen, den Berg- en Dalschenweg de plattelandsbe volking demoraliseeren. Van uit Arnhem verplaatste men een inrichting naar Yelp tot schade en schande van dit dorp. In Venlo ontkwam men aan de macht der politie door buiten de grenzen der gemeente te gaan. Zóó is het in Enschedé, en, naar we meenen ook in Haarlem. Zij, die mee hebben geholpen in den strijd tegen de verderfelijke reglementeering in de groote steden, zij, die den gemeente-wetgev tot andere gedachten wisten te bewegen, ze zyn verplicht aan de dorpen nu hun beste krachten te wijden aan een Rijkswet, die uniform het houden van bordeelen strafbaar stelt, en reglementeering verbiedt. Die kleine gemeenteraden, ze hebben er zoo weinig begrip van, verordeningen te maken, om die holen uit hunne ge meenten te verdrijven. Trouwens, wat helpt 't? Die gemeenten zijn gewoonlijk zeer uitgestrekt en de gemeente-veldwach ters in aantal te gering om de verordening naar behooren te kunnen toepassen. Boven dien zijn ze niet toegerust met de wape nen van een goed georganiseerd en ge disciplineerd politiecorps in de steden. Er moet een Rijkswet komen, die door de Rijkspolitie in de kleine gemeenten kan worden gehandhaafd. Daartoe moet mede gewerkt, zoowel in de steden als in de dorpen, en het volk over het geheele land moet weten, dat 'thier geldt een algemeen belang. Daar zijn tal van klachten over de slappe uitwerking der verordeningen in die steden waar de bordeelen zijn strafbaar gesteld. De politie klaagt er over, dat de geringe boete of hechtenis, die de kantonrechter kan opleggen bij een overtreding, niet staat in verhouding tot het misdrijf. 't Kost groote moeite om een overtre ding te kunnen constateeren en heefc men er een, dan is de straf zóó gering, dat de overtreder er mee spot, wetende, dat hij door een tweede overtreding zijn geleden schade gemakkelijk weer inhaalt. Dit maakt de politie moedeloos. Er moeten zwaardere straffen bedreigd worden. Medelijden met den bordeelwaard, met den handelaar in vrouwen, met den souteneur, 't teekent een ziekelijke Maatschappij. De arme vrouw, die door list, armoede, hoogmoed, hartstocht, binnen de muren van het bordeel komt en daar het slacht offer wordt, met haar kan men medelijden hebben. Men kan medelijden hebben met den man, die door verleiding of hartstocht zich liet verlokken het bordeel te bezoe ken, maar met bovengenoemde parasieten mag geen pardon gebruikt, ze verdienen gestraft en niet zoo gering. Zij, die er een werk van maken handel te drijven in vrouwen; zij, die het levens geluk en de levenkracht dier vrouwen om wat geld vernietigendie bestaan om mannen de gelegenheid te geven, huwelijks banden te verbreken, het gezinsleven te verwoesten, en de vrouw tot een paria te maken, moeten niet door den kantonrechter met een paar gulden boete bestraft worden, maar behooren naar recht en geweten in handen te vallen van den strafrechter, die hen door gevangenisstraf kan afzonderen en onschadelijk maken voor de gemeenschap. Daarom moet ieder de beweging be vorderen. Duizenden brochures „Waarom een Rijkswet in zake verbod van bordeelen? gingen, vergezeld van circulaires, het land in, om vereenigingen van verschillende richting op godsdienstig en politiek gebied op te wekken tot steun door adressen van adhaesie bij H. M. de Koningin met het adres, door bovengenoemde vereenigingen gezonden. Tal van sprekers van verschil lende godsdienstige overtuiging en politieke richting stelden zich beschikbaar om in alle oorden van het land een wet als hierboven genoemd, door het woord in het openbaar te steuen. Kerkeraden van allerlei religie en be lijdenis vroegen we om hulp, ook al weer door sympathie te betuigen aan onze regee ring met het principaal adres der drie vereenigingen. En, we mogen tot heden niet klagen. Telkens brengt de post ons bericht, dat adressen van instemming zijn verzonden, voortdurend ontvangen we goede tijdingen, zoodat gestadig adressen H. M. 's Kabinet bereiken. Toch kon 't beter. De zaak moet meer besproken; er moet méér actie komen in het land. Ieder, die iets voor onze zaak gevoelt, ïmeft te Bedenken, dat vóór alles het oog nu moet gericht zijn op een Rijkswet. •k' zijn brochures, <Jie men verspreiden moet, men beeft zijn invloed in allerlei kringo! te gebruiken om openbare ver gaderaren door vereenigingen te verkrijgen. Wel bben gebrek aan mannen en vrouwen van iniatief. Daarc}) jn naam van de duizenden slachtof os door de ontucht geveld, schul dige en onschuldige laat ieder deelnemen aan de beweging, door niet alleen adressen van sympathie te verzenden, maar daar nevens Inj geheel het volk mede tepropa- geeren het nut en den zegen van een rijkswet tegen het houden van bordeelen. Arnhem. J. N. VAN MUNSTER, Sec. v. h. Comité. Weezen in Zuid-Afrika. Het plan, dat het Engelsche bestuur in de beide voormalige Zuidafrikaansche Re publieken met alle kracht zal doorzetten, is de verengelsching van het opkomend geslacht door uitsluitend Engelsch onder wijs. Zóó moet de Hollandsch-Afrikaan sehe natie als volk worden vermoord. Gedurende den oorlog is er in de kampen reeds een aanvang mede gemaakt. »Maar", zegt de Johannesburgsehe »Star« van 12 September jl., »nu de kampscholen allengs leegloopen, wordt het terrein van werkzaamheid voor het Departement van Onderwijs verplaatst. Het staat nu voor de veel zwaardere taak om het onderwijs binnen het bereik van de verspreid wonende bevolking te brengen m het is kenschetsend voor de wijze van werken van den heer Sargant, het hoofd van het Departement, dat bij zonder verwijl die nieuwe taak aan vaard heeft. Gemakkelijk ware het geweest te wechten, totdat het land eenigermate in zijn normalen toestand was teruggokomen en dan met de oprichting van scholen met gering bezwaar te beginnen. Maar met zóó te handelen, zou het overwicht, dat men niet slechts over de kinderen maar ook over de ouders in de kampen vorkregen had, grootendeels verdwenen zijn. De jon gere kinderen zouden tijd gehad hebben, om de beginselen van het Engelsch, die ze zich eigen hadden gemaakt, te vergeten en zeer waarschijnlijk zou het Departement zich tegengewerkt zien, door een aantal bijzon dere scholen, door de burgers te hunnen behoeve opgericht en met een onderwijs geheel in hun eigen taal." Het blad zegt, dat eenige rijkore Boeren den onderwijzeressen, inzonderheid den En- gelschen, hebben verzocht als gouvernantes naar hunne hoeven te komen en dat in vele gevallen die dames met bereidwillig heid, ja met graagte, die uitnoodiging heb ben aangenomen. Toch ziet het met bezorgd heid, dat de mannelijke onderwijskrachten nog zeer gering in aantal zijn. Onder meer, dat het aan de hand doet, dringt het er op aan, dat de onderwijzers vaak in mid delpunten samenkomen om met elkaar ver bonden te blijven en eindelijk dat onverwijld in de kleinere dorpen en bij Boeren in de districten scholen geopend worden. Den Hen September liet zich de »Star" uit Pretoria het volgende telegram zenden ïEr gaat een gerucht, dat onder de Hol landers een ontwerp besproken wordt om met private scholen tegen die van het gou vernement in concuirentie op te treden. Er wordt verzekerd, dat het geld verschaft zal worden, doch het is nog niet bekend uit welke bron." Tot zoover de »Star". Ware haar laatste verzekering maar waar! Maar is het niet eene schrikkelijke ge dachte, dat de honderden weezen, wier vaders hun bloed hebben gestort voor eigen volksbestaan en taal, zelfs de taal hunner vaderen niet zullen leeren en die vaderen zullen leeren kennen uit de leugenachtige voorstellingen, die Jingo's van die helden en martelaren zullen geven? Gelukkig heeft vertroostende ontferming eenige tientallen dier arme weezen aan het vreeselijk lot, dat tegen ons menschelijk gevoel vloekt, ontrukt. Bij tien of hoog stens twaalf zijn ze of worden ze onder vertrouwde leiding in over het land ver spreide huizen of op Boerenplaatsen opge nomen. Het stelsel van enkele groote wees huizen wordt beslist verworpen. Er mag niet worden gedraald. Deugdelijke mannen hebben zich de onbeschermde ouderloozen aangotrokken. De correspondentie ligt voor ons. En waar ons nu, in afwachting van de fondsen, die eerlang als een overvloedige oogst van de barmhartigheid der beschaafde wereld in het gruwelijk geteisterde Zuid- Afrika de ellende der hulpeloozen en ver iatenen mogen helpen lenigen, eene onmid dellijke ondersteuning wordt gevraagd voor een tien- of twaalftal weezen, die in het Lijdenburgsehe onder de hoede en verzor ging van een waardig echtpaar zullen wor den gesteld, doen we daartoe en beroep op de weldadigheid. Voor kleeding is reeds gezorgd. Hoogstens 10 per maand wordt voor voeding vereiseht. Spoedig hopen we nadere aanduiding te geven. Moge voors hands de verzekering volstaan, dat de warmste aanbeveling van dit plan door mannen als ds. H. S. Bosman te Pretoria, na heen- en weerschrijven ons de vrijmoe digheid geeft om op deze tijdelijke voor ziening aan te dringeD. H. J. EMOUS, N. Z Voorburgwal 326. Amsterdam, 6 Oct. 1902. 8 October 1902. Liberale en Roomsche politieken schij nen er niet afkeerig van de lands- of partijbelangen bij voorkeur op den Zondag te bespreken. Zoo lazen wij van een bijeenkomst van liberalen op Zondag in het kiesdistrict Briolle te Nieuwersluis, ter reorganisatie van het district. En van een op Zondag candidaat stellen van den heer De Vries door de Roomsche Kies- vereeniging te Gouda in het kiesdistrict Gouda. Wij zijn nog steeds van meening dat op niet-noodzakelijke Zondagsarbeid 's Hee- ren zegen niet rusten zal, en dus ook niet op den arbeid van deze Kies vereenigingen. Wij hopen dat de ernstige, principiëele Roomschen, wien het om de eere van Gods Naam en Dag te doen is, met ons tegen ontheiliging van den Sabbath zullen pro testeeren wij hebben dit al meer dan een maal gedaandoch zouden gaarne zien dat ook anderen hier krachtig optraden. Dat Zondags vergaderen is een kanker die het staatkundig leven van een der Christelijke partijen in ons land verderft, eene zonde waaraan de antirevolutionaire partij, met name in Gouda, zich niet door stilzwijgen en toezien, mede mag schuldig maken. Over de sociaal democraten spreken wij niet; die vergaderen bij voorkeur op Zon dag. Nog den jongsten Rustdag was er een „volks" bijeenkomst van „leden die doorloo pend op Zondag niet werken". Maar die menschen begrijpen niet dat vergaderen ook werken is. Samemverhing op Schoolgebied. Ook in onze provincie zijn nog maar al te veel christenen, uit de Hervormde Kerk, die samenwerking weigeren met gerefor meerden tot het verkrijgen of instandhou den eener christelijke school. In andere provinciën zien wij, omge keerd, gereformeerden zich onttrekken aan de samenwerking tot bevordering van een ehr. school met overwegende Hervormde directie. Tegen dat euvel heeft een Hervormd predikant, ds. Wagenaar van Leeuwarden, de stem verheven. In een Unie-rede, opgenomen in De Ba nier wijst deze predikant op het schadelijke van die gedeeldheid. De Friesche Crt. zich daarbij aansluitend, betoogt de noodzakelijkheid van saamwer king op schoolgebied onder meer met deze woorden Als het beginsel tot scheiding noopte wij zouden niet klagen, ofschoon wij het ook dan nog een schreiende zonde zouden noe men, dat één groep, finantiëel te zwak om een eigen school te onderhouden, liever de kinderen zendt naar een school waar de Za ligmaker verloochend, dan waar de Zaligmaker beleden wordt. Maar het beginsel roept juist om eenheid in het onderwijs. Geen natuurlijke scheiding, doch kunstma tige scheuring roept die droeve toestanden in het leven. Dat bemerkt ge het best, als ge het on derwijs in een „Hervormde" en in een „Ge reformeerde" school bijwoont. Het onderwijs gaat op beide scholen uit van precies hetzelfde beginsel; van dezelfde belijdenis. Hetzelfde Woord van God regeert er. Uit dezelfde Bondsgedachte wordt er ge leefd. Dezelfde Christelijke wereldbeschouwing wordt er gepropageerd. Neen, de eene school is niet Hervormd; de andere i s niet Gereformeerd in kerke- lijken zin. Er i s geen Hervormd en Gereformeerd onderwijs. Er zijn slechts twee Scholen met den B ij b e I.- Wat de eene school „Gereformeerd," de andere „Hervormd" maakt, is iets dat niets met het beginsel van het onderwijs te maken heeft, en daaruit ook niet voortvloeit. De kerkelijke onverdraagzaamheid heeft - te onzaliger ure het Christelijk onderwijs aan gegrepen, gescheurd. Het onderwijs heeft er niet om gevraagd. Het zucht onder die violatie. Onder die scheuring 1 ij d t het, als onder iets, dat in strijd met zijn welzijn, van buiten af over dat onderwijs gekomen is. Gulden woorden, die wij gaarne aan de ernstige overweging van al onze lezers aanbevelen. Vooral op onze dorpen wordt door de gedeeldheid op schoolgebied zoo jammer lijk veel bedorven en tegengehouden. Och, ging men toch het woord van Da Costa verstaan: Toenadering eischt Gods orde en dezer tijden nood! Roohen door Mr. A. Kerdijk schrijft in het Sociaal Weekblad''. Ook al een statistiek. Eu geen fraaie. Zij is in het onderwijsblad „School en Leven" medegedeeld door den heer A. Boer, hoofd van de school te Wester Emden, door wien een onderzoek is ingesteld naar het rooken onder zijn leerlingen. Dezulken, die slechts »wel eens een enkele maal »voor de grap« een trekje ge daan hebben aan vaders sigaar of pjjp* telde hij niet mee. Hij zocht alleen de genen, >die een pijp of sigaar ten einde konden rooken zonder zich »raar« te gevoe len, de rookers van professie dus«. En »om de waarheid zoo zuiver mogelijk te krijgen ook van de jongere leerlingen, die er soms maar wat los op fantaseeren heeft hij niet alleen bij henzelf, doch ook bij oudere broertjes en zusjes, of bij anderen geïnformeerd.* Zoo gelooft hij een vr(j betrouwbare uit komst te hebben verkregen als volgtj: »Van de jongens der laagste twee klassen (leerlingen van 7 a 8 tot 10 jaren) leverden 11 rookers op, waarvan het grootste deel ook meester op beide wapens. De hoogste twee klassen (van 10 tot 12 ii 13 jaren) leverden er 9 op. Er waren dus in 't geheel 29 rookers; of (daar het onderzoek liep over 58 leer lingen) 50 pet., die de kunst verstonden.« Heeft men hier al dan niet slechts met een toevallig plaatselijk kwaad te doen Ik vrees het laatste. Waar, zoover ik weet, alle gezondheid- kundigen zonder uitzondering het rooken door kinderen beschouwen als een zeer ernstig kwaad, verdient de zaak de aandacht van onderwijzers. Want voor de werking van de jeugdige hersenen is het nicotine- gif zeer gevaarlijk. Als gevolg van den oorlog isEngelands schuldenlast met 400 miljoen pond sterling vermeerderd. Chamberlain weet daar raad op. Hij heeft gelast dat een vierde van de oorlogskosten komt ten laste van Transvaal en Vrijstaat. Hetwelk beteekent dat Transvaal een schuldenlast krijgt van 1200 miljoen gulden. Vrijstaat zal daar wel niets aan betalen, want dit land heeft geen mijnen en is dus arm,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1