Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. LEESTAFEL. UIT DE PERS. I I molen. In hetzelfde land waar de arme van geest het als een genade beschouwt in het gelaat te worden gespuwd door een «heilige", zooals Marokko, vooral Fez, er zoovelen telt, (die heiligen zijn gewoonlijk bedelende, vuile en half waanzinnige we zens), in dat zelfde land wordt met krach tige hand verbetering gebracht in den toestand van den gevangene. Te Fez heeft men het zaakje reeds opgeknapt. Daar zijn de gevangenissen gerestaureerd, schoon gemaakt, keurig gewit en zijn er riolen in aangelegd. Het voedsel wordt thans door de regeering verstrekt en is natuurlijk veel verbeterd. Ook zijn ten gevolge van een scherp onderzoek verscheidene gevangenen in vrijheid gesteld. En nu zijn van Fez uit ambtenaren het binnenland ingetrokken om overal in den lande het leed der ge vangenen te gaan verzachten. Zola is Zondag begraven. De vesti bule in het sterfhuis was in een chapelle ardente herschapen. Onder de vele kran sen trok de aandacht een korengarve van Dreyfus met de woorden „Alfred Dreyfus a Zola." De familie Dreyfus had een krans zonder opschrift gezonden. Ook waren er kransen ingekomen van: de Joodschejeugd in Algiers; en van den Vorst van Monaco. In den stoet kwamen achtereenvolgens Picquart, Mathieu Dreyfus, Brisson, Yves Guyot, Clovis Hughes, Clemenceau, de Vorst van Monaco, Faure (vertegenwoor diger der regeering). Bij het voorbijtrek ken der wagens met kransen juichte de menigte op een der boulevards. Te half 2 was de stoet aan het kerkhof, waar o. a. de minister van onderwijs den ge leerden werker herdacht, wiens devies was «Laat ons werken"en Anatole France, onder luid applaus den strijder voor 't recht in de Dreyfus-zaak, den held van het «Ik beschuldig" huldigde. Bij het terugkeeren werden aan Jaurès levendige ovaties gebracht, waaraan hij zich onttrok door in een rijtuig te springen. Een ont zaglijke menigte zong socialistische volks liederen. Bij de groote manifestatie ter eere van Jaurès, waar tienduizend per sonen juichend en fluitend bijeen waren, was ook Alfred Dreyfus aanwezig. Hij woonde ook de teraardebestelling bij, trok zich eerst na afloop der plechtig heid terug, en kwam onopgemerkt door de menigte heen. Nadat de lijkkist in den voorloopigen grafkelder geplaatst was, werden de voornaamste helden uit de Dreyfus-historie, te weten Labori, Picquart, De Reinaeh, De Pressensé en Vaughan luide toegejuicht. De menigte riep „Heil en eer aan Zola, den apostel van het recht Leve de vrijheid! Leve de republiek!" Koos de la Reij. E. F. G. Douwes Dekker, die met de Boeren meegevochten heeft, deelt in het Bataviaansch Nieuwsblad een en ander mede over generaal De la Rey. Hij schrijft o. m. Als goed leider, als onvermoeid plichts- vervuller eischte hij ook ten strengste stipte gehoorzaamheid, nauwe plichtsbetrachting bij anderen. Nooit kon luiheid of onwil in zijn oogen vergoelijking vinden. Tijdens onze door dagelijksche gevechten, verken ningen en schermutselingen afgewisselde omzwervingen in de Magaliesbergen ge beurde het eens dat in het Klein-Marico lager eenige Boeren onwillig geworden door het vermoeiende „trekken" De la Rey placht steeds te zeggen«Een soldaat moet nooit langer stilzitten dan noodig is om het water van zijn soep te laten koken" den moed hadden om hun veldkornet toe te voegen: «Ons is nie beeste nie, wat jij met die sjawbok maar kan vortjaag!" De la Rey hoorde deze woorden, onge lukkig voor hen. De meesten waren te paard of reeds vertrokken. De wagens waren ingespannen en het geheele lager wal al «op die pad." Snel beraden, greep De la Rey de lange ossenzweep van een der Kafl'erleiders en nu bliksemden zijn oogen weder de onwilligen hadden alle reden zich te beklagen«Ik zal je wel leeren, jullie laf harts, dat jullie niet meer is as beesten?" Van Oom Koos wordt verteld, dat hij bij Bloemfontein in den Vrijstaat een weer- spannigen Boer, die weigerde een gegeven bevel op te volgen en waarbij die weigering een feitelijk verraad was, koelbloedig heeft doodgeschoten. Met veel commentaar deed dit verhaal des avonds bij de bivakvuron de ronde. Ik geloof het gaarne. Bovendien dienen zulke voorbeelden gegeven te worden. Menschlievendheid is in zulke gevallen niet op zijn plaats en ik heb het altijd verkeerd gevonden van Louis Botha, toen hij een zeker verraderlijk, naar de Engel- schen overgeloopen en den Engelschen informaties bezorgend lid van den Volks raad, zekeren M. de genade bewees hem het leven te schenken, toen dit sujet hem in handen viel. Na het gevecht van Hammanskraal (Juni 1900), waaraan wij, uitlanders, allen hadden deelgenomen en waarin wij zoo gelukkig waren De la Rey's aandacht te trekken, kwam de generaal met zijn adjudant in den avond naar ons vuur toegestapt. Zooals gewoonlijk had zich een aantal jonge Boeren bij ons gevoegd«die uitlanders is zoo banje snaaksch" heette het: «hulle ken van die mooie liedjes en hulle lol nou maar altijd." «Heeren!" zei Oom Koos, op wiens nade ring wij, tegen Boerengewoonte in, waren opgestaan en het hoofd ontbloot hadden, «ik heb nou-nou aan mijn adjudant gezegd, hij moest aan u bekend maken wanneer u versche paarden bij hem kunt krijgen. Ik kom u dit nu zelf maar vertellen. Ik kom de heeren ook nog danken voor hetgeen zij hedenmorgen deden." Toen kregen wij elk een handdruk van onzen braven leider en op dien handdruk ben ik trotseher dan een onzer Indische soldaten kan zijn op de Militaire Willemsorde. «Jullie zijn ütiksche kerels en ik wil daarom dat gij nooit te klagen zult hebben over mijn erkentelijkheid en behandeling. Goeden avond." Men herinnert zich de vreeselijke spoorwegramp, voor enkele dagen te Arleux geschied en waarvan nog verschikkelijke bizonderheden worden vernomen. Een Parijsch student, de heer Brisset, die bij het reddingswerk behulpzaam was, verhaalt hoe degenen, die aan 't gevaar ontkomen waren, als razend door de velden liepen, niet lettend op wie hen riep, on gevoelig voor vermoeienis, tot 12 kilometer ver. Een reiziger was ongedeerdhij redde een ander die onder den wrakhoop lag en deze wenschte hem geluk. Maar plotseling zei de ongewonde: «Ik sterf, mijn vrouw woont". en hij was niet meer. Een moeder moest worden geopereerd terwijl zij het verbrijzelde lijkje van haar kind nog in de armen bad. Een ander, een jongmensch die naar zijn verloofde ging, zorgde stervend, dat een geldsom die hij bij zich had, aan den eige naar zou toekomen. 't Was een vroeseljjk ongeluk, waarbij dan ook 26 dooden vielen en velen voor hun leven werden verminkt. Maar thans is iets bekend geworden, dat de ramp nog driewerf vreeselijker maakt. Er zijn in de streek van Rijssel vele ko lenmijnen en de mijnwerkers staan daar sterk onder den invloed der theorieën die de maatschappij en den mensch betei moeten maken. Er is reeds bij één maat schappij een staking uitgebroken, vóór een geheel bekken is zij uitgeroepen en men voorziet dat het geheele departement eerst daags de weldaden der hoogste ontwikkeling genieten zal. Welnu, de Matin heeft een gesprek af geluisterd tusschen twee mijnweikers die reeds staken. De een zeide: Als men ons geen voldoening geeft, laten wij den trein van Parijs springen. Een los gezegde zal men opmerken, zonder verband met het ongeluk. Maar Dit ongeluk te Arleux was en is vol komen onverklaarbaar: even te voren was de wissel goed geplaatst, toen de trein er over reed, stond hij verkeerd. De groote werkstaking in Pennsyl- vanië onder de steenkolenmijn werkers heeft thans zulk een omvang gekregen, dat de Regeering er ongerust door geworden is, en als reeds kortelijk werd gemeld, Presi dent Roosevelt zelfs er toe is overgegaan om pogingen tot verzoening in het werk te stellen. Personen die den toestand goed kunnen beoordeelen beweren, dat de groote financiers niet zoozeer ongerust zijn over de werkstaking op zichzelf als wel omdat de verkiezingen voor het Congres ophanden zijn en de democraten van de algemeene ontevredenheid gebruik zullen maken. De nood is overigens zoo hoog gestegen dat de steenkolen wel 23 dollar per ton kosten en vele gezinnen het voordeeliger vinden hout te stoken, terwijl de vraag naar petroleum-kachels zoozeer is toegenomen, dat de vraag het aanbod overtreft. De bakkers dreigen met een verhooging der broodprijzen. Het zeldzaam feit doet zich zelfs voor, dat steenkolen nit Engeland nnar de Ver. Staten gezonden worden. Dat zien de mijnwerkers en de mijneigenaars in Engeland met genoegen, want er werd reeds gesproken van uitvoer van steenkolen uit Amerika naar Engeland. Maar de quaestie heeft nog eene andere zijde, want die plotselinge vraag van de andere zijde van don Oceaan heeft het gevolg, dat ook de prijzen in Engeland rijzen en dat juist nu daar vroeger dan ooit koud weder inge treden is. De staking heeft nu reeds 21 weken geduurd. Aan het eind van de 19e week berekende men al, dat zij 117,570,000 dollars of f 293,925,000 had gekost. Alleen aan loon van arbeiders en beambten werd 30,770,000 dollars verloren. John Mitchell, het hoofd der stakers, heeft dezer dagen in een toespraak te New-York verklaard, dat de mijnwerkers nog even sterk zijn als bij het begin van de staking en dat zij niet weder aan 't werk zullen gaan, vóór aan hunne billijko eischen is voldaan. Had de steenkolen-Trust, zoo zeide hij, vier maan den geleden geweten, dat zij, om de Ame- rikaansche mijnwerkers ten onder te bren gen, ook het Amerikaansche volk ten onder moest brengen, dan zou zij die eischen niet hebben afgewezen." De wanhopige vast beradenheid der stakers blijkt wel uit het feit, dat zij met 3000 man een mijn in de omstreken van Mount-Carmel, waar nog gewerkt werd, hebben aangevallen en de arbeiders verjaagd, waarna zij de gebouwen door middel van dynamiet deden in de lucht vliegen. Op den Now-Yersey en Central-spoorweg deed men een kolentrein ontsporen. In het Engelsch geneeskundig tijd schrift the Lancet beschrijft dr. Gibbon een kind, met stompjes van de vier lede maten geboren. Naar aanleiding daarvan herinnert hetzelfde tijdschrift aan twee merkwaardige gevallen van dien aard. Mattheus Buchinger, geboren te NtLnberg had iets langere armstompen dan het wichtje, in the Lancet afgebeeld. Hij kon muziekinstrumenten bespelen, teekjnen, schrijven, goochelen en zich scheren. Bo vendien heeft hij elf kinderen uit vier huwelijken gehad. Hij is 48 jaar oud ge worden. Nog merkwaardiger was het par lementslid Arthur Kavanagh, overleden 1891deze bezat van armen en beenen slechts bovenste derde gedeelten en kon schrijven, teekenen, paardrijden en rijtuig besturen, schieten en visschen. Het boek van Ben Viljoen. Een eerste gedeelte van generaal Ben Viljoens werk over den oorlog is in de Gartenlaube verschenen. Het stuk behan delt Elandslaagte, Colenso, Spioenkop, Vaal- krans en den terugtocht van de Toegela. Over de houding der Nederlandsche en Duitsche vrijwilligers gedurende den slag bij Elandslaagte verhaalt Viljoen het vol gende Bij het stormen werden de Engelsche soldaten door muziek aangevuurd. „Ik weet niet", zegt de schrijver, waarom de Engelschen in het verdere verloop van den oorlog Dooit meer met vliegende vaandels en standaarden in het gevecht trokken en ook nooit meer onder de tonen van de muziek tot den storm aanreden. Waren zij misschien bang, dat hun met roem be dekte veldteekenen in onze handen vielen Ben Viljoen ontkwam aan de slachting na Elandslaagte. Op de vlucht hoorden hij en zijn metgezellen «duidelijk het roepen en smeeken van burgers, die door de lansiers doorstoken werden" Generaal Joubert was woedend over Elandslaagte. «Een deel van je troepen," zeide hij tegen Viljoen, «is met commandant Pienaar tot Newcastle wegge- loopen. Ik heb juist aan den dapperen commandant geseind om daar even te wach ten ik zal hem een trein zenden, dan kan hij harder vluchten. En de Duitschers en Hollanders, die ontkomen zijn, moeten allen naar Johannesburg terug. Ik wil ze hier niet meer zien." Viljoen antwoordde: «Generaal, dat is niet billijk. Die mannen zijn vrijwillig met ons in den oorlog ge trokken en hebben hun leven voor onze zaak gewaagd. Wjj kunnen ze niet als lafhartigen weer naar huis zenden." Ge neraal Joubert was nog niet bedaard. Hij verweet Lucas Meijer, dat hij te Dundee Diet flink genoeg aangevallen had, Erasmus, dat hij wegbleef in plaats van den vijand in den rug te vallen. En nu nog Eland slaagte 1 Ten slotte vond Joubert goed, dat Vil joen de Hollanders en Duitschers in zijn kommando opnam. De schrjjver meent, dat Joubert's ongunstige meening vooral uit afkeer van de officieren der Hollanders en Duitschers voortkwam. Na Elandslaagte waren er dertig Johannesburgers die huis toe wilden. Zij gingen met een pas, waarin stond, dat zij wegens lafhartigheid verlof kregen. Terneuzen. In de Oostbuitenhaven is opgevischt het lijk van den sedert Don derdagavond vermisten schippersknecht W. van Loo, oud 20 jaar, thuis behoorende te Middelburg, en varende bij schipper P. Paulusse, van Rotterdam. Iemand te Amsterdam zou gis teren een ander in de Hobbemastraat een lesje in het fietsen gevea, en legde zijn overjas even op het trottoir. Leerling en meester waren zoo vol aandacht bij hun werk dat zij verzuimden de jas in het oog te houden. Toen de les was afgeloopen, was het kleedingstuk verdwenen. De nachtvorst van 4 October (Vrijdag op Zaterdag) heeft hier en elders groote schade aangericht aan peulgewassen, jonge hoornen, gras en klaver, en bloemperken. Draagkracht van geluid. Het gefluit van een locomotief kan gehoord worden op 4.300 meter, het gedreun van den trein op 3.800 M., het schot van een geweer ot het geblaf van een hond op 1.800 M., de roffel van een trom op 1600 M., het ge kwaak van een kikvorsch op 700 M., het gesjirp van een krekel op 120 M., een etens bel op 2 K.M. Onze Infanterie In den loop van het volgend jaar wordt een nieuw regiment infanterie bij ons leger opgericht. Het ligt in de bedoeling van minister Bergansius, het wapen der infan terie, thans bestaande uit 9 regimenten, elk van 5 bataljons, waaraan in geval van mobilisatie een zesde wordt toegevoegd, gsleidelijk uit te breiden tot 12 regimenten, elk in tijd van vrede bestaande uit 4 batal jons, waaruit in geval van moblisatie on middellijk 6 bataljons moeten gevormd worden. Voor geval van oorlog zou daar door dus verkregen worden een uitbreiding met 7254 is 18 bataljons, terwijl voor vredestijd het aantal van die onderdeelen met slechts 3 zal toenemen. Het onder scheid tusschen veld- en bezettingstroepen zal vervallen. Op een avond van de vorige week bevond zich bij het postkantoor in het Frie- sche dorp Akkrum een man, die op iets scheen te wachten. Natuurlijk trok dat de aandacht der voorbijgangers en besloot men eindelijk de politie te waarschuwen. En wal bleek nu Dat de man reeds drie uur tevoren in de bus voor drukwerken twee bankbiljetten hal geworpen, 1 van f 100 en 1 van f 25 hij had zulks gedaan uit vrees, dat men hem zijn geld zou ontstelen. Door bemiddeling der politie werd den man, die op zulk een wijze met zijn finan ciën omsproDg, het geld teruggegeven en hem nachtlogies bezorgd. Bij nader onder zoek bleek, dat de man melkknecht was geweest in Duitschland, waar men hem wegens bekomen kwetsuur een verzeke ringssom was uitbetaald. Boeren-emigratie. Het is bekend, dat de generaals zoowel als de gedelegeerden herhaalde malen hunnen menschen op het hart gedrukt hebben hun land niet te verlaten. Zeker zullen boven dien slechts weinige personen, hetzij ge boren Afrikaners, hetzij genaturaliseerde oud-Nederlanders, lust gevoeld hebben hun geboorteland of aangenomen vaderland voor goed te verlaten. Evonwol, de omstandig heden nopen verscheidenen van hen te handelen én tegen den wensch hunner lei ders én tegen hun eigen zin. Op het oogen- blik toch is het vrijwel onmogelijk voor een burger der Republiekon een permit te ver krijgen om terug te keeren en vooral wan neer hij oen oenigszins werkzaam aandeel genomen heeft in den oorlog of door woord of daad van zijn anti-Engelsche gezindheid heeft laten blijken. Daar het nu duidelijk gebleken is, dat Nederland noch willens, noch bij machte is aan al deze personen betrekkingen te verschaffen, waarin zij hun levensonderhoud kunnen verdienen, zelfs al is het op veel bescheidener schaal dan in Afrika, moeten deze lieden elders een plaats vinden, waar zij voor zich en hunne ge zinnen het noodige kunnen verdienen. Twee plaatsen komen daarvoor in het bijzonder in aanmerking: Zuid-West-Afrika en Mada gascar. Niettegenstaande de ongunstige berichten, die omtrent het eerstgenoemde land tot ons gekomen zijn wat betreft de behandeling van immigranten, moet toch, naar ik verneem, de gelegenheid voor de inkomende Boeren tamelijk gunstig zijn en hebben reeds verschillenden er een onder komen gevonden, hetzij als employ"s van de regeering, hetzij als landbouwer. Met de booten van de Woermannlijn, die in het laatst van elke maand van Hamburg naar Afrika vertrekken, zijn reeds verscheidene Boeren scheep gegaan. Thans wat betreft Madagascar. Zooals men weet heeft de heer Reitz voor zijn vertrek naar Amerika twee van zijn zoons daarheen gezonden om de rapporten door anderen omtrent dit land uitgebracht te controleeren. Zijn zwager en secretaris de heer Mulder vertrekt binnen eenige maanden daarheen om de Boeren, die naar Madagascar mochten willen emigreeren, behulpzaam te zijn. Hij heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de Fransche Ontginningsmaat schappij «Sambizamo", welke bereid is aan Boerenimmigranten gronden af te staan, hetzij in huur of te koop. Behalve dus de vestigingen in de streken nabij Karibib en Twakopsmund in Zuid- West Afrika, mag men ook een Boeren- vestiging op Madagaskar tegemoet zien. Alles in afwachting van een ommekeer van zaken in Zuid-Afrika, die de Boeren weer in staat zal stellen naar hun land terug te keeren. (Raarl. Crt.) Te Amsterdam is Zondagavond zekere De Pruis in een twist door zijn tegenpartij dusdanig met een mes gestoken en aan het hoofd verwond dat hij aan de gevolgen is bezweken. De dader is gevat. Zaterdagnacht na een vechtpartij te Enschedé legde een der vechtersbazen zich elders in een hinderlaag. Toen een ander een jongeling van 19 jaar, daar voorbij kwam, sprong de aanrander vooruit en sneed hem zoo over buik en borst dat de dood spoedig volgde. De dader is gevat. Goes. De Burgemeester van Goes brengt ter algemeene kennis dat de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad ter vervanging van den heer J. P. Wesselink, die ontslag heeft genomen wegens vertrek uit de gemeente door Burgemeester en Wethouders is bepaald op Dinsdag 28 October 1902, de stemming zoo noodig Donderdag 6 November 1902 en de herstemming zoo noodig op Donderdag 13 November d. a. v. De opgaven van Can- didaten onderteekend door minstens 18 kiezers moeten bij hun worden ingeleverd op Dinsdag 28 October 1902 tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 4 uren ten Raadhuize. De inlevering der hierbedoelde opgaven moet persoonlijk geschieden door een of meer van de personen die de opgaven hebben onder teekend. Formulieren voor de Candidaatstel- ling zijn verkrijgbaar ter Secretarie vanaf 18 October 1902. Ned. Herv. Kerk. Drietal te GoesG. Boersma te Hol- landscheveld, D. A. v. Krevelen te Beek bergen en C. v. d. Hoeven te Domburg. Beroepen te Zalt Bommel, F. Krop te Franekerte Elburg, H. Bieshaar te Groot Ammerste Brielle, F. F. J. v. d. Plassche te Hasseltte Culemborg, R. de Boer te Barchem. Aangenomen naar Schoonoord door W. H. de Bode, cand. te Zwolle. Bedankt voor Leeuwen door W. H. de Bode, cand.voor Kage door J. Barbas, cand. Hoedekenskerke. Onze nieuw beroe pen predikant de heer E. Kuijlman, werd Zondag in de voormiddaggodsdienstoefening bevestigd door zijn vader ds. J. Kuijlman te Prinsenhage met een preek naar aan leiding van 1 Thes. 5 24. Aan de hand oplegging namen deel de predikanten E. M. van IJzendijk Az. te KapelleP. J. Rossam Abbing Jr. te Nieuw Buinen en M. ten Broek te 's Heerenhoek. Den be vestigden leeraar werd door de gemeente toegezongen Psalm 134 3. Des namid dags verbond ds. E. Kuijlman zich aan de gemeente met de woorden uit Ps. 51 17. Een overtalrijke menigte vulde het kerk gebouw geheel. Geref. Kerken. Beroepen te Hasselt, J. A. de Vries te Fijnaart. De Unie-Collecte bracht opte Drie wegen bij Terneuzen 112,86\ te Ierseke f91.39; te Nieuwdorp (geref. kerk) f20,74, te Axel f 175,84, te Heinkenszand (geref. kerk) f32.04, te Kamperland f 113,25, te Ko'ijnsplaat met Kats f 106,78s. Geïll. Weekblad v. h. Christelijk Huisgezin, onder redactie van J. F. Kastein. Amsterdam, I. Bremer. Wij ontvingen afl. 1 van den len jaar gang. Het belooft een degeljjk geïllustreerd weekblad te zullen worden. De le afleve ring 12 bladzijdeu groot formaat met pla ten, bevat 0. a. hot begin van oen groot verhaal „In den smeltkroes gelouterd". Voorts andere opstellen als: Een nacht maalsviering in Transvaal; Karei IX na den Bartholomeusnacht, met plaat. Redac teur van dit tjjdschrift is de heer J. F. Kastein, gehuwd met een geboren Middel- burgsihe: mej. Flipse. Hjj heeft lange jaren in Nederland het Ohr. onderwijs ge diend, laatst als hoofd der school te Wor- merveer, is daarna anderhalf jaar onder wijzer in Transvaal geweest, heeft aan den oorlog deelgenomen, was anderhalf jaar in Britscb Indië krijgsgevangene, en verloor twee zijner kinderen in het vrouwenkamp. De heer Kastein, wien wij echter veel liever een flinke plaats als hoofd eener school zouden gunnen als vergoeding voor al hetgeen hij in Transvaal achterliet en verloor, wil trachten door den arbeid aan dit tijdschrift het brood voor zich en de zijnen te verdienen. Men kan hem hierin steunen door 't nemen van een abonnement. „Alles zal rech komSchetsen uit den strijd tusschen Boer en Brit, door P. J. Kloppers. Met illustraties. 's-Gravenhage J. N. Voorhoeve. Met talent geschreven, gelijk men 't van Kloppers gewoon is, bieden deze bladen u velerlei door hem zeiven meegemaakt, of door betrouwbare inlichtingen verkregen, uit den oorlog van Zuid-Afrika. Alles sal rech komDit is de grondtoon en de slotsom van die aangrijpende schetsen, welke zulk een treurig licht werpen op Engelands staatkunde en practijken en den mond stoppen van allen die 't oordeel der wrake zouden willen inroepen voor zooveel schreiende, neen schreeuwende ongerech tigheid. Dit xoek zal veel gelezen worden, ook om zijn illustraties. Het zal hopen wij pok vele harten en beurzen openen voor onze arme broeders in Zuid- Afrika. 1 Amsterdam IX. Het veekblad de Amsterdammer heeft deze weer een plaat, voorstellende de vreugd over denuitslag in Amsterdam IX. Willem de Zwijgir staat daarbjj en zegt: «Waar aan heb ik het verdiend, dat mijn naam en Marixx' lied gebruikt worden bij dit kabaal, <m het halve Nederlandsche volk zijn recht te onthouden?" Dit slaat op het zingsn van het Wilhelmus. Het handelsblad teekent hierbij aan Wij vrigen: waaraan heeft De Zwijger het verdiend lat hem een tastbare onwaarheid in den mud wordt gelegd? Bedoeld wordt natuurlijk, dat wie geen algemeen temrecht wil, aan de helft van het Ned. volk Ijn recht onthoudt. Meent ien daarmede de vrouwen die ruim de !elft van ons volk uitmaken? Na tuurlijk nif.. Het verwijt doelt op de manne lijke Nedtrlanders die niet mogen mede stemmen. Is het war, dat deze «het halve Nederland sche volk" vormen, namelijk van de Neder landsche rrinnen? Laat ons zien. Het getal mannen boven 25 jaar bedreig in 1901 1,176,703, het getal kiezers voer de Tweede Kamer in dat jaar 609,511. Le grootste helft heeft dus reeds kiesrecht. Maar de overigen, die niet op de kiezers lijsten vooromen, maken dan toch ongeveer de helft uit/zal men zeggen. Dat is zo. Maar daarom is het nog niet waar, dat a:n die kleinste helft het kiesrecht wordt «onthulden." Of is hit onrechtvaardige «onthouding" wanneer mfi niet als kiezers toelaat: de gevangenen, de krankzinnigen, de wanbetalers van belastinjen, de personen die zóó onzelf standig zijn dat zij bedeeld moeten worden Het aantallier uitgeslotenen bedraagt eenige honderdduizenden. Zoo daalt het getal mannen wien het kie.techt «wordt onthouden", al tot een derde ol een kwart. Maar er is meer. Het getal kiezers, krach tens andere <eden dan belastingbetaling, be droeg in iioi slechts ruim 45,000. Een belachelijk klin aantal. Waarom is het echter zoo klein? imdat vele tienduizenden werk lieden en nijifren, die om een andere reden kiezers kondej zijn, nalaten de kleine moeite van aanmeldiig zich te getroosten. Niet eens een aanmeldftg elk jaar, want wie eenmaal wegens zijn htur kiezer is geworden, blijft dat zoolang hij nitt verhuist. Dat hebber wij, sedert de bestaande kies wet er is, elk jair den werklieden voorgehouden. En dat heeft <Het Volk" de vorige week ons nagezegd. Men beweer wel, dat het een onrecht is; van de werklielen een aanmelding te eischen, terwijl de belatingkiezers vanzelf op de lijsten komen; maar ook dit is onjuist. De belas tingkiezers moiten zich eenige malen :s jaars den gang naar den ontvanger getroosten, wat vaak heel tijdrtovend is. Is het dan te veel gevergd dat aideren, op. wie die last niet drukt, zich de noeite geven éénmaal zich aan te melden ten stadshuize Ook dat hebben wij al herhaaldllijk opgemerkt. Het staat dis vast dat van de helft der Ned. mannen de geen kiezers zijn, zeker de helft, wellicht driekwart, die bevoegdheid missen óf om juste redenen van uitsluiting óf z. v. Helena O v e Nijsse OVEZ Otte 22 hoorn Jonge der Bur veer 32 Geb Jonge z. v. Vermue O v e 45 j. Vermeul RILL nelis Dr 29 j. wi Geb David Cornelia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2