raison Heil Meubelen, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 3. 1902, Dinsdag 7 October. 17e Jaargang. igasijii ioes, rj asjes, CHRISTELIJK- HISTORISCH vooit dis it»t;iti:\. TUREN, URG. m 4-15 w. ^RJASSEil. genres - FIETS-CAPES. Korte Giststraat. iEN en ander |SRAA1), OT 4 HONDIUS. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN VLISSINGBN. BLUM LANDBOUW, FEUILLETON. ADRIAAN WALRAVEN, Gemengde Berichten. WISBOOM VERSTEGEN verkoopen Woens- 1902, van af 's morgens Verzoeke van den WelEd. P. DIELEMAN, Curator nt van A. P. BOGAARS, ie- en Notenhouten Lin- ihonie-, Boeken- en Buf- rijftafel, Tafels, Stoelen, ■ures, Ledikanten, Rust en Kapokbedden met 100 Paardenharen- en trassen, Dekens, Wasch- asten, Karpetten, Tafel- irdkleedenLancaster Portemanteaux, Meu- raituren, partij nieuw eubelwagen op Yeeren, dnetten, Gebeeldhouwde our, Muziekkast, Kleer- Jasten, Tafels, Stoelen, ledikanten, Waschtafels 7 y ituren, Gasornamenten. 'apijtgoederen, Tapijten, oerzeilen, Behangselpa- Kachels, Fornuizen, Y erslagen Pro v. Staten, illes, Brandkast, mes- en Heeren Arreslede, Arretuig, in, Cylndermangel, Kort- copische en andere In- Biljard met ballen en offiehuistafels en veel Goederen, welke te be ndag en Dinsdag voor enheid tot het bijvoegen bderen. xateurs-V endumeesters ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Heden Dinsdag stemming voor den ge meenteraad. Bij getrouwe opkomst onzer zijds kan de heer gekozen worden. Elk doe zijn plicht. Nog ontvangen van eenige leerlingen der Chr. school te Koudekerke f 4,75' /2. Totaal met het vorige f 74,25'/2. Het be drag is overgemaakt aan dhr. Zip. Voor Van Harn. Ontvangen van C. P. Vogelaar f 10» N. N. fl, A. B. f2, J. van 't Leven f 0,50, J. de Hamer f 1, J. van de Sande f 1, C- Lamper f0.50, P. Walrave fl, J. Voge laar f 2,50. Totaal met het vorige f 49,95. DE ROGGE. Evenals de Tarwe is ook dit gewas, en wel nog meer, op den achtergrond getre den. Hoewel niet zoo veel als de Tarwe werd het door onze vooronders toch ook veel verbouwd. Het werd toen veel ver bouwd vooral om het stroo, hetwelk toen veel gebruikt werd voor onze zeeweringen het zoogenaamde kramnet. Het werd daarvoor tot zeer hooge prijzen opgekocht en menig landbouwer maakte soms meer van 't stroo dan van 't graan. Tegen woordig dient het daar maar zelden meer voor nu glooiingen en andere steen- werken gebezigd worden. Dient tegen woordig het graan hoofdzakelijk tot var kensvoeder, hetwelk tot meel gemalen krachtig is, vroeger toen de Tarwe in sommige tijden duur was, en de loonen der boerenarbeiders en de tijden over het algemeen niet rooskleurig waren, werd veel Rogge en Tarwe samen gemalen, tot brood gebakken, iets waarvoor men tegen woordig schrikken zou. Het was vroeger hoofdzakelijk vooral een gewas, waarin de landbouwer veeltijds klaver inzaaide, en daar de Rogge vroegtijdig geoogst kan worden, leent zij zich daar ook uitstekend voor. De stoppel van Rogge is toch voor vele vruchten goed, vooral voor aardap- 17. de smid -van Zaamslag. (Épisode uit den Fransetien tijd.) De ongesteldheid bleek weldra van dien aard, dat een langer verblijf onder zijne medegevangenen niet raadzaam was. Wal raven moest naar zijn vorig verblijf, de citadel, terug en wel in het hospitaal. Eerst na een zestal weken kon hij als genezen worden ontslagen of beter over gebracht worden naar zijn vroeger logement „de Egalité." Op het laatst van Augustus werd onze voormalige Agent met nog eenige gevangenen naar Doornik getransporteerd, om aldaar terecht testaan voor het „tribunal militaire". In angstige spanning verbeidde Walraven het oogenblik, dat zijne zaak zou onderzocht worden. Toen de beurt aan hem kwam, en hij voor de heeren rechters stond, werd hem spoedig duidelijk, dat zijne zaak daar niet thuis behoorde. Men had hier te Doornik, naar men hem te kennen gaf, noch „mandaat van arrest", noch eenige beschuldiging tegen zg'n per soon, zoodat onze vriend zeer tot zijn spijt zich verhezen za'g naar der vrederechter van Axel, om aldaar verhoord te worden. Nog denzelfden dag werd bij onder een aantal gevangenen, waaronder ook zijn dorpsgenoot v. Alten, van Doornik naar Oudenaarde vervoerd, en een volgenden morgen vroeg naar Gent, waar zij in den «Belfort" werden opgesloten, Met den zoogenaamden «Belfort" wordt pels. Vroeger toen het braakland alge meen in zwang was werd in het najaar vroeg Rogge uitgezaaid om tegen Mei nog voor konvoeder te dienen. Er werd dan gebraakt, menig landbouwer was daarmede gespjjzigd, daar toen ter tijd de weilanden tegen Mei gewoonlijk nog weinig oplever den. Tegenwoordig zijn deze gewoonten vergeten. Wat de prijs van 't graan aan gaat deze' is tegenwoordig evenals van de Tarwe bij andere gewassen vergeleken laag te noemen, zoodat het geen wonder is dat men, tegenwoordig, wil men goed varkens voeder en veel' opbrengst hebben, beter de zoogenaamde Baardtarwe (oorspronkelijk uit Frankrijk ingevoerd) kan zaaien dan Rogge, waarvan opbrengst en prijs gewoon lijk veel booger is dan van de rogge. Zoodat het misschien niet zoo lang meer zg.1 duren of de Rogge behoort bijna tot bet verleden, want de helft der landbouwers hebben geen, en die nog zaaien zijn wei nige, en doen het nog hoofdzakelijk voor bandstroo, hetwelk nu het braken niet meer in zwang is, waardoor veel koolzaad gezaaid werd en nu maar weinig meer noodig is. Wat overigens het gewas aan gaat is het niet zoo een aangename vrucht als de Tarwe, zijne verdringing zal niet zoo betreurd worden. X. Goes. De commissie voor Ontvangst der Bóeren-Generaals alhier deelt mede, dat aan collecten te Goes, verkoop zitplaatsen Kerk, en eene extragift van duizend gul den, samen is ontvangen f 2807,59* en dat met inbegrip der collecten van eenige dor pen bereids f 4000 aan de Generaals voor het Boerenhulpfonds is overgemaakt. De collecte bracht op teKrabbendijke f105; Kloetinge f108; Schoie f 77,45 Wolfertsdijk f 360; Wemeldinge f 177 Waarde f118; Wilhelminadorp f 17. In sommige dorpen wonen schatrijke boeren, zoodat wij gerust kunnen zeggen dat de opbrengst daar zeer dunnetjes was. Men mag nu gerust zeggen en daar is nu de gift van die en die ook nog al bij De collecte te Goes overtrof evenwel onze verwachting, ook die te Wolfertsdijk is mooi. Middelburg. Van liberale zijde is can- didaat gesteld voor den gemeenteraad mr. R. Fruin. Vlissingen. De afdeeling van den Bond bedoeld de 118 meters hooge, vierkante toren, ongeveer in het centrum der stad en dagteekenend uit de laatste helf der 12e eeuw. Boven op de ijzeren spits, 36 Meters hoog, staat als windwijzer een verguld koperen draak van meer dan drie Meters. Binnen den toren bevinden zich twee groote, vier kante zalen, boven elkander, met fraaie, gothische ramen. Wanneer de bezoeker een kleine vier honderd treden op de vrij donkere en ongemakkelijke trap naar boven is geklom men, bevindt hij zich op de derde galerij en wel 32 M. boven den beganon grond. Hier geniet hij een heerlijk vergezicht over een groot deel van Vlaanderen. De stad breidt zich aan den voet uit en vertoont met de onregelmatige indeeling van straten, pleinen en rijen huizen een panorama, eenig in zijn soort. Hot gezicht loont dubbel de moeite, aan het klimmon verbonden. Toen eenmaal Karei V, in een intiem ge sprek met zijn veldheer, den hertog van Alva, zich beklaagde over het leed, dat hij van zijne oproerige vaderstad te verduren had, wist deze geen beter redmiddel aan de hand te doen, dan de trotsche, oproerige stad met den grond gelijk te maken. Van zulke krasse maatregelen wilde echter zijn keizerlijke meester volstrekt niets weten. Zonder verder een woord te spreken, bracht hij den ijzeren hertog langs de hooge trap boven op het platform van den toren. Daar breidde zich de stad, welke Karei zoo na aan het hart lag, in al hare be koorlijke levendigheid voor hun oog uit. van Nederlandsche Onderwijzers heeft be sloten de eaudidatuur van den heer Jacobze (lib.) voor lid van den gemeenteraad in district I tegenover den districts-schoolop- ziener den beer J. H. Blum krachtig te steunen. De staatkunde dezer heeren het is doorzichtig gaat niet tegen den onpartijdigen schoolopziener maar tegen den man die in het private leven voor stander is van de vrije school. En daar Ylissingen onder de 17 gemeenteraads leden al drie voorstanders der vrije school heeft, zou met de verkiezing van no. 4 de openbare school gevaar kunnen loopen Het klinkt wel eenigszins bespottelijk. Vlissingen. Gisteren, Zondag, is alhier aan den wal gebracht het lijk van den Duitscher Harry Petersmorek, stoker aan boord van het Engelsch stoomschip „Orestes" op reis van Antwerpen naar Londen. Genoemde Petersmorek is hedenmorgen ter hoogte van Borssele dood liggende ge vonden op de stookplaats van gemeld schip. Vermoedelijk is hij ten gevolge van hart verlamming of door eene andere oorzaak van de ladder gevallen waarmede men naar de stookplaats afdaalt. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats alhier o\ 'gebracht. Met ingang van 1 November 1902 zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's rijks belaatingenF. W. Boes le klasse van Zierikzee naar Middelburg J. de Vuijst 2e kl. van Terneuzen naar ZierikzeeF. A. Groenewoud 3e kl. van Renesse naar Terneuzen I. Risseeuw 3e. kl. van Sas van Gent naar Renesse A. van Nieuwenhuize 4e kl. van Cortgene naar Sas van Gent D. J. Jansen 3e kl. van St. Maartensdijk naar CortgeneM. T. E. Nederhand 3e kl. van Hoedekenskerke naar St. Maartensdijk M. D. J. H. van den Brink 3e kl. van Veldzigt naar Hoedekenskerke J. C. Maat 4e kl. van Kauter (gedetacheerd te Sas van Gent) naar VeldzigtT. B. Tas 3e kl. van Sas van Gent naar Oud-Beijerland (tijdelijk) (6 Oct.)J. Kesteloo 4e kl. van Hontenisse naar KauterA. Beun 4e kl. van Echt naar HontenisseP. Bouwens 4e kl. van Oostburg (tijd. gedetacheerd Sluis) naar Sluis; A. Looi 3e kl. van IJzendijke naar Vlissingen (haven)L. Michielsen 3e kl. van Oostburg naar Yzendijke; J. de Ronde 3e kl. van Bruinisse naar OostburgP. J. Stoutjesdijk 3e kl. van Koewacht naar Bruinisse J. J. de Vuijst 4e kl. van Kauter (■gedetacheerd te Koewacht) naar Koewacht «Veuillez me dire, monsieur le due", zoo sprak de machtige vorst tot den hoogge voelenden Don, terwijl hij hem de stad en hare omgeving toonde, »veuillez me dire, eombien faudrait-il de peaux d'Espagne, pour faire un gant de cette grandeur?" Of de hertog op deze heel leuke vraag direct een passend antwoord gereed had. vermeldt de geschiedschrijver niet. Beneden in den toren is de gevangenis, meer algemeen bekend onder den naam van «Mammelokker". De naam is ontleend aan een bas-relief, boven den ingang aan de zijde van de Botermarkt eene jonge vrouw voorstellende, die een in ketenen geklonken grijsaard voedt. In dezen toren nu werd Walraven en zijne medeplichtigen eenigen tijd opgesloten. Van daar werd hij later mot zijn dorps- genooten onder streng geleide ten o ver- vloode waren de gevangenen gebonden van Gent naar de gevangenis te Eecloo getransporteerd. Daar brachten zij eenigoweken tusschen hoop en vrees door. Eindelijk brak de dag van bet verhoor aan. Walraven werd voor het «Tribunaal cor rectioneel" gebracht. De president der rechtbank was een hoogst humaan man. De goedige blik der heldere oogen, de vriendelijke, minzame toon van zijn spreken, kortom de geheele wijze van optreden, dit i) De fijnheid dezer woordspeling gaat bij de vertaling te loor. Daarom blijft deze laatste achterwege. J. L. Martens 4e kl. van Kauter (tijd.) naar KauterD. Sloof 4e kl. van Sluis naar Rotterdam (tijdelijk)H. Post 4e kl. van Zniddorpe naar Leiden (tijd. (15 Oct.)T. L. Coonen 4e kl. van Well naar St. Jan steen en de surnumerair K. O. Gesner v. d. Voorst, van Middelburg naar Rotter dam. Geplaatst te Middelburg de surn. 0. M. L. de Haan en J. v. Koningsdaal. Te St. Philipsland is van den schapenhouder Van Nieuwenhuijzen, in den Willem-Frederik-Karel-polder, de schaaps kooi afgebrand, waarbij tevens veel hooi is verloren gegaan. Te Borssele was Woensdag eene koe, op de klavers grazende zoo dik ge worden dat zij dreigde te bersten. De eigenaar merkte het tijdig op, stak in den mond van de koè een stok overdwars, dien vastbindende aan de horens, en liet het dier met aldus geopenden mond rondwan delen. Het gelukkig gevolg van den maat regel was de geneziüg der koe. De heer G. J. Boot, van Haamstede, surnumerair bij 's Rijks belastingen, is met 1 Nov. a. s. aan de directie te Rot terdam geplaatst. Candidaten voor den vacanten Kamer zetel in Gouda zijn nudr. H. Gorter (s. d.), mr. M. M. Schim v. d. Loeff (lib.), mr. S. de Vries (antir.). De r. k. en vrij antir. kiesvereenigiDgen hebben zich nog niet uitgesproken. Het is 22 Oct. stemming en 3L Oct. herstemming. Veranderd wegens Joodsehe feestdagen. Eon knaapje te Schoonhoven ge raakte bij het vervoeren van rioolbuizen daaronder en overleed aan de gevolgen. Te Hekelingen liet een meisje een trek pot met kokende thee vallen, de inhoud kwam op haar broertjes terecht die vele brandwonden bekwameneen is reeds over leden. Een reeds 92 jarige landbouwer te naasheeze bracht zijn koe uit de wei naar den stal, onderweg schrok bet beest en wierp hem omver, met het gevolg dat hij reeds des avonds overleed.Een stu kadoor te Arnhem, werkzaam aan een café viel tengevolge van een misstap van het steiger en stierf aan de gevolgen. Te Neeritter is een landbouwersvrouw van een met hooi beladen kar gevallen en aan de gevolgen bezweken. Te Kerk- rade kreeg een werkman in een spiegel- fabriek een kist die uit de strop schoot op het hoofd en bleef op de plaats dood. alles te zamen, deed onzen smid haast vergeten, dat hij voor den rechter stond. Een enkele blik in de omgeving overtuigde hem daarvan echter op ondubbelzinnige wijze. «Hoe is uw naam en voornaam vroeg hem de President. «Adriaan Walraven", was het kort en goed. «Ouderdom?" «57 jaren". «Beroep «Smidsbaas te Zaamslag, land van Axel." «En vroeger Agent-municipaal van die commune, niet waar?" «Jawel, president." «Juist, alles comform de stukken." «Ga daar nu maar even zitten, daar op de bank." De manier, waarop die laatste woorden werden uitgesproken, verlevendigde den moed van beklaagde. Zonder eenig verlof tot spreken te vragen, nam onze smid de enkele oogenblikken waar, dat de rechter de processtukken doorbladerde, om dezen te betuigen, dat hij de aangenaamste stonde in den tijd van tien maanden beleefde, daar mijnheer de president hem nu zeker wel eens zou willen mededeelen de reden zijner langdurige ge vangenschap. De rechter kijkt even op, ziet Walraven in de oogen en zegt heel kalm «Als ge dan maar luisteren wilt." Heel bedaard en langzaam wordt nu de acte van beschuldiging voorgelezen. Walraven spitste zijne ooren om toch te zorgeD, dat geen enkel woord hem ontsnapte. Te Kruisdorp was een dienstbode van een landbouwer bezig veevoeder te koken toen eensklaps haar kleederen in brand vlogen. Daar het volk naar het land was, kwam hulp te laat, om te blussehen. Do arme meid is onder hevige pijnen bezweken. Een gevangeniswagen, die bij den intocht der Bóeren-Generaals te Leeu warden achter den stoet aanreed, als be hoorde hij er bij, met drie soldaten er op, trok de aandacht van het opgewonden pu bliek. „Daar hebben ze Sjamberlijn in mee gebracht,'" zei een stem uit de menigte. Raadselachtig. Een vader en dochter en moeder en zoon meldden zich te Hal steren aan bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand om in ondertrouw te worden opgenomen. Cholera in Egypte. De laatst uitge geven statistiek vermeldt: Te Caïro 9 dooden, 9 nieuwe gevallen; te Alexandrië 17 dooden, 20 nieuwe gevallen. In de andere districten 461 dooden, 558 nieuwe gevallen. Be aardbeving in Turhestan wordt be vestigd. Een groot aantal gebouwen, waar onder de EDgelsche residentie, zijn verwoest. In de nabijheid van Kashgar heeft de aard beving 667 slachtoffers gemaakt en meer dan 1000 gewonden. De aardschokken werden door een ontzettende hitte gevolgd. Morgans scheepvaarttrust. Men ver wacht, dat de volgende week de consoli datie van Morgan's trust zal plaats hebben. Het kapitaal zal, zooals bekend, uit 200 millioen dollars bestaan, waarvan 25% is geplaatst. Men rekent, dat de in de trust betrokken maatschappijen van 12 tot 15 millioen dollars bedrijfskosten per jaar zul len besparen. Columbia. Regeeringstroepen zijn te Colon geland; de opstandelingen zijn naar Aguadulce teruggetrokken. In het bin nenland moet de rust hersteld zijn. Uit Armenië wordt geseind, dat op verschillende plaatsen de staat van beleg is afgekondigd. De tegenwoordigheid van vreemde consulaire agenten maakt den toestand niet beter. De Armenische be volking verkeert in de grootste vrees en in alle dorpen liggen Turksche troepen, die tegenover de bevolking onmeedoogend optreden. Marokhaansch gevangenisweien. Blijk baar heeft Marokko een tik gekregen van den Europeeschen gevangenisfilantropie- Gedurende de lezing fronste bij herhaalde lijk de wenkbrauwen. Nu en dan had bij zelfs moeite om zich te bedwingen en zijne woorden in te houden. Een herhaald hoofdschudden was bewijs te over, dat hij het volstrekt niet eens was met den inhoud van het gelezene. De President deed alsof hij één en ander aiet bemerkte, doch vroeg na de voorlezing, met heldere, vriendelijke stem «Hebt ge ook iets aan te merken op het gelezene «Jawel, President, en niet weinig ook." «Laat dan maar eens hooren, man." «O, dit kan ik kort en goed zeggen, Mijnheer. Bijna alles, wat mij in het pro cesverbaal wordt ten laste gelegd, is vuige laster en door valscho getuigen tegen mij ingebracht." «Dus ge ontkent de feiten, waarvan men u beschuldigt?" «Jawel President, ten volle." „In dit geval is verdere behandeling hiei overbodig en uwe zaak voorloopig afge daan." Een volgende beklaagde Op het zelfde oogenblik kwam een ge rechtsdienaar op Walraven toe die hem uit de zaal wegleidde. De man werd naar de gevangenis teruggebracht en had daar den tijd om over zijn treurig lot na te denken. Het lag echter geenszins in de bedoeling, hemhier lang gevangen te houden. Walraven werd met de andere gevange nen uit het kanton, waaronder ook v. Alten, over Assenede naar Axel gebracht. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1