Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag October 1902. No. 2. Becfrtmkeii. Gemengde Berichten. Zie ommezijde. Kerknieuws,. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Losser (toez.j E. B. Couvee te Enter; te Maassluis, W. Hellemans te Voorstte Grootelindt, C. de Leeuw te Daarlete Assen, dr. G. Visser te Tiel. Bedankt voor Midlum door J. Barbas, cand.voor Schoonoord en Uitwijk door W. H. de Bode, cand.voor Jorwerd door M. J. F. Schönfeld te Pietersbierurn. Den 5 Oct. a. herdenkt ds. Th. H. Nahuijs te Zeist den dag dat hij vóór 40 jaar de evangeliebediening te Biezelinge aanvaardde. Hij stond daarna nog te Hengeloo, en sedert 1868 op zijn tegen woordige standplaats. Geref. Kerken. Drietal te KampenW. H. Gispen Jr. te Baarn, dr. H. Bouwman te Hattem en M. Schuurman te Aifen a./d. Rijn. Tweetal te Bedum (B): N. Diemer te Munnekezijl en C. van Maurik, cand. te Wcesp. Beroepen te Wolvega, J. F. Jonkers te Jutrijpte Nijensleek (Vledder), Jac. Dekker te Ruinerwold. (Hier is vermoe delijk een benoeming tot leerend ouderling bedoeld). Vrouwepolder. Het nieuwe kerkge bouw der Gertf. Kerk zal naar wij ver nemen Woensdag 16 October worden in gebruik genomen. Schoolnïeuws. De berichten omtrent benoeming, enz. van professor Bavink, c. s. aan de Vrije Universiteit zijn voorbarig gebleken. Vol gende week is 't Curatoren-vergadering en zal prof. Bavinck de geruchten tegenspre ken of bevestigen. Hij voor zich aanvaardt in geen enkel opzicht den toestand waarin de school nu gebracht is. Pogingen om uit de impasse te geraken, worden aan gewend. De nieuwe cursus is thans be gonnen met 64 studenten. Geslaagd aan de universiteit te Leiden voor het candidaats-examen geneeskunde de heer R. T. Winkelman, geboren te Vlissingen. Middelburg. Tot onderwijzeres aan de school der Ned. Herv. Gemeente (Molen water) alhier, is benoemd mej. A. C. A. de Veer, tot dusver tijdelijk aan die school werkzaam. Z15NDIN <3-, Orgaan der Nederlandsche Zendingsver- eeniging no. 10 bevat onder meer „het offeren onder de Nieuwe Bedeeling" door zendeling C. J. Hoekendijk te Tndramajoe, met twee zeer lieve photo'sJongensschool en Meisjesschool te Indramajoe. Devereeniging ontving dit jaar ruim 18000 minder dan in 1901, dat is een veront rustende mededeeling. Het tekort is nu reeds f 8000. Zendingsvrienden, groot en klein, noteert dat. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: C. A. de C. arbeider te Aarden burg tot 6 w., J. J. 25 j., landbouwersknecht IJzendijke tot 1 m., A. J. de C. 34 j., herber gier St. Jansteen, E. de M. 29 j., arbeider Westdorpe en M. H. 53 j., wed. R. H. zonder beroep Terneuzen, allen tot 14 d. gev. straf; diefstalW. A. 14 j., koewachter Ter- neuzen tot 1 m. gev. straf en E. J. 50 j., arbeider St. Jansteen tot f5 b. s. 5 d. h. huisvredebreuk: A. K. 35 j., schipper Sas van Gent tot f 5 b. s. 5 d. h. en feitelijke aanranding der eerbaarheidP. W. M. 17 j., bakkersknecht Koudekerke tot 4 m. gev. straf. In zake F. d' H. 31 j., varensgezel Ter- neuzen, in verzet gekomen tegen zijn den 3e Jan. 11. bij verstek gewezen vonnis, waarbij hij wegens mishandeling werd ver oordeeld tot 1 m. gev. straf, is de straf gewijzigd in f20 b. s. 30 d. h. In zake J. J. K. 44 jwerkman te Hulst geappelleerde van een vonnis van het kan tongerecht te Hulst, waarbij ter zake van strooperij de kantonrechter zich onbevoegd heeft verklaard van de zaak kennis te nemen, is het vonnis van den eersten rechter vernietigd en de zaak naar dien rechter teruggewezen. Vrijgesproken: J. de WiJz. 21 j., mole naarsknecht Koudekerke, beklaagd van feitelijke aanranding der eerbaarheid en L. S. de C. en P. J. de C., arbeiders Aardenburg, beidon beklaagd van mishandeling. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde gister twee gevaarlijke menschen, beiden burgers van Haarlem, tot verschillen de straffen. De een is Frans Rosier die zich tien jaar zag opgelegd wegens afdreiging bij mejuffrouw Van Dregt. Hij zag er nog slechter uit dan de vorige week en ging terstond in hooger beroep. De andere is Marinus, van Waarden die zich eenige weken achtereen gek hield, doch thans met kloek verstand zijn „drie maan den" aanvaardde en op de mededeeling des voorzitters dat hij 14 dagen tijd had om in hooger beroep te komen, zeer kalm antwoordde dat hij reeds had besloten daarvan geen gebruik te maken, daar hij liefst zoo spoedig mogelijk zijn straf zou uitzitten. Zich toen tot het publiek wen dend, nep hij Nou, we weten het, drie maanden, 't is winterdag. Dag CorGods beste zegen menschen! Te Zwolle werd behandeld de zaak van den Oosterhoutschen polderwerker Van Groesen die in Augustus bij het stroopen door de marechaussees De Lange en Hoekstra betrapt, laatstgenoemde doodschoot. Hij beweerde wel gedreigd te hebben met 't geweer doch dat dit bij ongeluk was afgegaan. Tegen hem werd 12 jaar geëischt. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde met vernietiging van het desbetreffend vonnis der Middelburgsche rechtbank een tweetal personen wegens mishandeling in een bierhuis onder Zaamslag tot 3 maanden gevangenisstraf. Bevestigd behoudens wijziging in den aftrek der pre ventieve hechtenis, werd de veroordeeling van twee personen, door de Middelburgsche rechtbank, tot 2 jaren, wegens diefstal, te Vlissingen gepleegd. Voor den len ver oordeelde werd de voorloopige hechtenis niet, voor den 2en slechts voor 3 maanden in mindering gebracht. Adv.-gen. mr. Reitsma vorderde verzwaring van de straf van f 15.door de Middelburgsche recht bank opgelegd wegens diefstal van schoenen van een vrouw, tot 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank te Workurn heeft Metze D., ijzerhandel aar te Workurn, oud 40 jaar, wegens diefstal van geld als collecteerend diaken ten nadeele van de door hem ten behoeve van de Herv. diaconie in de kerk gehouden collecte, veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf. Vlissingen. In de jongste zitting van den gemeentoraad kwam een voorstel ter tafel van B. en W. tot het invoeren van bepalingen betreffende minimum-loon en maximum-arbeidsduur in de bestekken van gemeentewerken. Het voorgesteld loon bedroeg van een metselaar, timmerman en stukadoor 19, loodgieter of smid 18, verver of witter 17, grondwerker 15 en opperman of sjouwer 14 cent per uur. Verder werd voorgesteld voor overwerk gedurende de eerste 3 uren 25 pet. meer te betalen, nachtwerk 50 pet. en voor werk op Zon en feestdagen minstens 100 pet. meer. Als maximum-arbeidsduur werd 11 uur per dag voorgesteld. Na aanneming met 9 tegen 7 stemmen van een amendement van don heer Florschutz om het uurloon voor vier vakken een cent hooger te bepalen dan B. en W. hadden voorgesteld werd het voorstel aangenomen. Tot gemeente-ontvanger werd benoemd de heer J. 1. de Back thans klerk bij den ontvanger. Wolfertsdijk. Woensdag vierde de postbode J. Saudee, den dag waarop hij voor 25 jaren bij den actieven dienst der Posterijen was aangesteld. Voor hem was het een gewichtig moment in zijn leven, daar hij al dien tijd onafgebroken in deze gemeente heeft doorgebracht. Vandaar dan ook de vele blijken van sympathie die de Jubilaris dien dag mocht ondervinden. Voor zijn woning was een nette eerepoort opgericht, die getuigenis gaf van opofferen de liefde, daar dit nachtwerk moet zijn geweest. Des avonds werd hem een ovatie gebracht door het fanfarecorps „Wolferts- Fanfare" waar de voorzitter de heer v. d. Linde hem op hartelijke wijze toesprak. Hij schetste hem als een trouw en ijverig bediende der post en sprak o. a. het vol gende Daar wij samen opgegroeid zijn en ieder onze levenstaak hebben gevolgd is het mij dubbel aangenaam uit naam van ons gezelschap, ja ik durf zeggen van de gansche gemeente, u geluk te wenschen met deze dag. Niemand heeft den bodem der gemeente meer plat getreden dan gij. Blijde en droeve tijdingen, zij werden door u altijd op tijd gebracht, niet een faalde er. En waar gij kwaamt altijd werd uw komst met verlangen te gemoet gezien, wij wisten dat wij uit uwe hand altijd iets ontvingen. Moge het u gegeven zijn nog vele jaren uw dienst met lust en ijver te volbrengen onder een uitstekende gezond heid voor u en de uwen. Daarop dankte de heer Beenhakker, namens den Jubilaris in hartelijke woorden voor de gebrachte ovatie en "werden de leden van „Wolferts- Fanfare" ruim onthaald, waarna nog eenige muzieknummers uitgevoerd werden. Te Haarlem werd door een agent in een keldergat aan het Binnenspaarne aangetroffen een omstreeks 50-jarig man, vroeger onderwijzer, thans koopman in papier. Hij was met den laatsten trein van Amsterdam gekomen en vertoefde eenige oogenblikken in het keldergat om daarna verder te gaan. Het bleek echter, dat de man nog eenige kleine vonnissen wegens dronkenschap en het reizen per spoor zon der kaartje ten zijnen laste had, zoodat hij ter beschikking van de justitie gesteld werd. De freules v. Swinderen te Rijs (Fr.) hebben al haar speelgoed, dat trouw door haar is bewaard, cadeau gegeven aan de leerlingen van drie scholen in de buurt. Naar elke school ging een wagenvracht. De Wet is niet te Dordrecht ge weest. Hij heeft zijn boek aan een Duitsche firma verkocht voor f 120000, welke som gestort wordt in het fonds voor de Boeren. De sociaal demoeraten in Gouda zijn er weer klaar voor. Hun Kamercandidaat is dr. Gorter. Dat zal wel wezen: mar keert de pas. Immers de s. d. hebben daar geen kans. Anders toch ware mr. Troelstra wel candidaat geweest. Toch zal 't er spannen. Laten de christelijke partijen toch zorgen dat zij eenstemmig worden. Komen zij met twee a. r. candi- daten, dan hebben zij wel kans nog bij de herstemming, maar oen twijfelachtige. Do cijfers van 1901 kunnen dit bewijzen. Te Amsterdam is door de Justitie een spoor gevonden inzake den moord ge pleegd aan de Dubbele Buurt op de weduwe Dijxhoorn. Zooals men weet, zit geruimen tijd in voorarrest zekere Van Schlette, ver dacht van het vervaardigen van valsch bankpapier, in eene drukkerij aan het Dam rak in beslag genomen. Deze heeft voor den officier van justitie de verklaring afge legd, dat Kootje Rijf en Frans De Groot, beiden veroordeeld in zake een inbraak in perceel 290 N. Z. Voorburgwal bij de firma Van Lohe, aan den moord schuldig zijn. De misdaad is gepleegd met een hamer, en deze hamer is in beslag genomen, terwijl de justitie ook andere gegevens heeft die de] (verklaring van Van Sehlotto schijnen te bevestigen. Op zijn beurt zou Van Schlette omtrent de daders zijn ingelicht door Van der Heijden, die ook in de inbraak bij de firma Van Lohe is betrokken. ~Een leugenaar door de pers geholpen. Voor eenigen tijd plaatste het Soc. Weekbl. een klein feuilleton, waarin verteld werd hoe een stakker in de omstreken van zijn woonplaats rond ging om geld op te halen voor herstel van zijn woning. Aan dat schetsje lag historie ten grondslag. Ver schillende couranten namen het stukje over en zoo kwam hof ook onder de oogen van den werkgever, die in het verhaal van den rhumatischen hutbewoner een minder eer volle rol speelde. Hij en velen in de buurt herkenden de mise-en scène, en thans wordt aan het S. W. van dien werkgever ge schreven, dat van die z. g. n. slechte be handeling geen woord waar is. Wat meer zegt,dat hij dienzelfden man, die hem zwart maakte, op diezelfde collecte-reis gastvrij ontving en nachtverblijf verschafte. Eon vrouw te Rozendaal, die zich bij het poetsen van een ouden koperen ketel aan de hand verwondde, is aan bloed vergiftiging bezweken. Te Stadska naal is een 42 jarige weduwe, vrouw van slechte zeden, door haren »vriend", een ontslagen veldartillerist in haar woning vermoord. De hals was door middel van een scheermes letterlijk afgesmeden. Hare kinderen, die -'t zagen hebben den man aangewezon, deze is hierop aangehouden en heeft bekend. Te Veendam ontstond tusschen eenige jongelui een vechtpartij met het treurige gevolg dat een hunner zeer ernstig gesneden en gestoken werd en aan zijn wonden bezweek. Een 10-jarig knaapje te Schiedam, dat op een rijdenden sleeperswagen wilde springen, sprong mis, viel, en kwam met het hoofd onder het wiel, werd vreeselijk verminkt en bleef op de plaats dood. Te Ouden bosch is een werkman, vador van tien kinderen, door de duisternis misleid in het kanaal gevallen en verdronken. Te Rotterdam viel een schilder van een stelling aan de 4e verdieping op de straat en werd dood opgonomen. Te Vries is een oude man door den donker misleid in het Noord-Willemskanaal geraakt en ver dronken. Te Zutfen viel een klein kind van een muurtje en werd inwendig zoo ernstig gekneusd dat het aan de ge volgen is overleden. Door een nood lottig toeval kreeg gisteren een heer te Ruinen oen geweerschot door het hoofd; zijn hoofd was geheel verbrijzeld en de dood volgde onmiddellijk. »De Nederlander" het orgaan der vrij- nntirovolutionairen, of liever nederlandsch dagblad tot verbreiding van christelijk natio nale beginselen, is sedert 1 Oct. in veel ver groot formaat verschenen. Uitgever is D. A. Daamen, Rotterdam. Abonnementsprijs f2 per kwartaal. Te Rotterdam werd door den kan tonrechter eene weduwe veroordeeld tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis, wegens over treding van de Leerplichtwet. Wijl de vrouw niet bij machte was de boeto te be talen, werd zij opgeroepen tot het onder gaan van de vervangende hechtenis. Zij gaf aan die oproeping gehoor en meldde zich aan het Paleis van Justitie aan, maar bracht hare zes kinderen mede, waarvan de oudste 12 jaar is. Zij gaf te kennen, dat het zestal onmogelijk dien tijd alleen in huis zou kunnen blijven zonder verzorging. Indien de heeren de kinderen zoolang daar wilden houden, dan bestond er voor haar geen bezwaar om in hechtenis te gaan. De vrouw werd met haar kroost weer naar huis gezonden. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1903 de heeren Oremer (voorz.), de Visser, Tydeman, van de Velde en van den Heuvel. Dus twee liberalen, een Kath., een chr. hist, en een antirev. De kolonel bij het 3e regiment infan terie C. P. J. v. Vlierden gaat den dienst met pensioen verlaten. Te Utrecht is tot stand gekomen de Bond tot Chr. Ziekenverpleging, die de stoffelijke en geestelijke belangen zijner leden wenscht te bevorderen. De generaals (De Wet nietl waren heden Vrijdag te Leeuwarden. Maandag ontvangt Brussel hen. Te Dordrecht heb ben zij f 14000 ontvangen. De serviele Duitsche pers, die eerst zoo vilein tegen de Boerengeneraals schreef, is op eenmaal lief en blij geworden, nu het officiéél is dat Vrijdag 17 Oct. de ge neraals door den Keizer zullen ontvangen worden. Men weet nog niet of de Keizer hen zelf gevraagd heeft of dat 't verzoek van de generaals is uitgegaan. Het is in ieder geval een verrassing na de ellendige houding van den Keizer tijdens den oorlog. De correspondent van de Daily Mail te Kaapstad heeft een onderhoud gehad met Fouehé en Krifzinger vóór hun vertrek naar Engeland. Kritzinger wilde geen oor deel uitspreken over het beroep van de Boeren-generaals. Hij zeide, in Europa lezingen te zullen houden teD bate van de Boeren. Beiden spraken over het Kaffer gevaar, dat zij dreigend noemden, tenzij Engeland terstond krachtig optrad.J Lord Kitchener heeft een redevoering gehouden te Sheffield. Hijj sprak weer van het voorbeeldigjijgedrag van de Engelsche troepen in den oorlog. Er kon natuurlijk geen oorlog gevoerd worden, zonder harde maatregelen, maar men moest blijven binnen de perken van de erkende regelen van het oorlogsgebruikTerecht roept de N. R. C. uitIs het een erkende regel van het oorlogs gebruik, dat men het particuliere bezit verwoest, geheel en al Is het een erkende regel, dat men hospitalen aanvalt, ambu lances buit maakt, den vijand geneeskun dige hulp ontneemt? Is het een regel, dat men met geweld vrouwen en kinderen weg voert? Dat ongewapende burgers van het vijandelijke land op militaire treinen worden meegenomen, tot dekking bij de schildwach ten worden gezet, dat vrouwen en kinderen als bescherming op de vleugels van Engel sche afdeelingen worden geplaatst Is het een regel, dat burgers van den vijandelijken staat met verbanning en verbeurdverklaring worden bodreigd, als zij het verzet niet op geven? Is het een regel, dat aan inwoners onder bedreiging van wegvoering en het vernielen van hun eigendom gelast wordt, berichten to gevon over do bewegingen van hun eigen commando's? Is het regel de bevolking feitelijk te dwingen tot een eed van onzijdigheid? Volgens nadere berichten, komen er op do Filippijnen eiken dag ongeveer 1000 gevallen van cholera voor. De bewoners van sommige steden vluchten naar het ge bergte en laten de dooden onbegraven, de stervenden zonder hulp achter. Eon telegram uit Algiers meldt dat grootvorst Paul Alexandro-ioitsj, die uit Rus land was gevlucht met de vrouw van een ingenieur, verleden Zaterdag in die stad is aangekomen. Zijne gezellin verbleef in het Hotel de l'Europe, waar zij zich liet inschrijven onder den naam van mevrouw Legosnieux uit Petersburg. Maandagnacht kwam grootvorst Paul haar bezoeken. Hij was eenige minuten daar toen men een schot hoorde. Men snelde toede prins lag bewusteloos op den grond. Hij had zich een kogel door het hoofd geschoten. Men beweert, dat het verlangen van »mevr. Legosnieux" om naar Petersburg terug te keeren, den prins tot de daad gedreven heeft. Hij is nu aan de betere hand. Er zijn conflicten ontstaan tusschen Engeland en Frankrijk met Siam. De buiten gewone gezant van Siam moet verscheiden malen de ontevredenheid zijner regeering betuigd hebben aan den secretarisgeneraal van buitenlandsche zaken te Londen. In Downing Street zou men er echter niet aan denken, dezen gevolmachtigde iets aan te raden wat met de Fransche belangen in strijd zou zijn. De Siameesche gezant te Londen heeft hierop zijn ontslag genomen en keert naar zijn land terug en dat terwijl de Engelsche regoering volstrekt niet voor nemens is, het rijkje Kelantan te annexeeren of te bezetten. Wel geeft men op het ministerie toe, dat de gouverneur van Sin gapore met een oorlogsschip naar Kelantan gegaan is, maar die reis heeft volstrekt geen politiek doelde gouverneur beant woordt het bezoek dat de sultan van Kelan tan hem eenigen tijd geleden heeft gebracht. De tijd zal leeren of dit juist is. Volgens een bericht uit Port of Spain do Trinidad is president Castro eergisteren te Los Teques aangekomen met 3000 man hij is op weg naar Valencia, waar gevoch ten wordt. Matos rukt naar Caracas op. De toestand wordt ernstiger. Te Caracas Stijgen do prijzen der levensmiddelen voort durend vee wordt haast niet meer aange voerd, en do bevolking brengt voorraad bijeen om op het ergste voorbereid te zijn. De Duitsche kruiser Vineta is naar Vene zuela vertrokken. I)e Boerenliefde in de praktijk. In zijn redevoering tot de Boerengeneraals in de Nieuwe Kerk te Amsterdam heeft de Utrecht- sche hoogleeraar De Louter gesproken over de »tallooze bijdragen", ruim twee millioen gulden, in ons land gedurende den oorlog, voor de Booren-republieken bij een gebracht. De N. Rott. Ct., die een gewezen Trans valer in haar redactie heeft, komt op die zelfingenomenheid wat koud water gieten en vraagt: As bij de onberekenbaar groote belangen, stoffelijke zoowel als geestelijke, directe en indirecte, die ons land, de Nederlandsche stam bij het krachtig voortbestaan van de Afrikaansche natie heeft, dat bedrag, den rijkdom van ons land in aanmerking ge nomen, wel zoo groot? »Als men de opgave van de groote ver mogens hier te lande nagaat, dan vindt men, dat er in 1900 433 menschen waren die meer dan een millioen en 124 die meer dan twee millioen bezaten. Te zamen be zaten die 433 menschen 863 millioen. Meer dan een ton bezaten er 11,094 met een gezamenlijk vermogen van 2648 millioen gulden; met de millionairs samen (3511 millioen. In de vermogensbelasting waren in 1900 aangeslagen 80,712 personen met 5765 millioen gulden. Bovendien waren er in de bedrijfsbelasting 1916 aangeslagen met een inkomen uit hun bedrijf van meer dan f 10,000." Reuter seint uit Pretoria, dat de Kaffers uit het district hun wapenen inleverenhet zijn meest verouderde geweren, maar er is ook een aantal nieuwerwetsche onder. Reu ter zegt er niet bij, dat de Kaffers nu hun geweren zoo gewillig inleveren, omdat zij er geld voor krijgen. Met dat geld kunnen zij misschien hun eerste jaar belasting be talen dan hoeven zij er niet voor in do mijnen te werken. De Romeinsche correspondent van de Nieuwe Courant maakt een reis door de Abruzzen en schrijft Een knersend geluid, een schokde diligence stond stil. Een oudachtig, bur gerlijk heertje stapte in een notaris uit Castrovalve, een gehucht, dat alleen langs een muildierpad is te bereiken. Natuurlijk vertelde de man uit Scanno hem dadelijk dat ik een »01andese" was. De notaris oen typebracht zijn hand naar 't schaarsche, grijze baardje, en her haalde, terwijl hij mij van ter zijde aankeek »01andese, Olandesezoo, zoo". Toen na een oogenblik wachtens>Holland, het land waar Koningin Wilhelmina regeert! Holland, de vriend der Boeren. De Boeren zijn heldenen hij zweeg weer, drukte de oogen dicht, perste de lippen van den scherp geteekeDden mond op elkaar en knikte met hoofd: »De Boeren zijn helden! De krijg dien Engeland in Zuid-Afrika ondernam, was onrechtvaardig, maar hij is het begin van Engelands einde!" Ook de ander scheen die meening te deelennog lang spraken zij mot elkaar over den oorlog. Mijn gedachten dwaalden afdus, zelfs in dat verloren bergplaatsje van de Abruzzen, een plaatsje, waarvan bijna geen sterveling het bestaan vermoedt, daar leefde een klein hoopje menschen, die dagelijks den strijd tusschen de Engelschen en de Boeren hadden gevolgd en bespro ken, zelfs tot daar waren de schande van het machtige Brittenrijk en de roem van het heldhaftige Boerenvolk doorgedrongen Een vernuftig Amerikaan heeft een nieuw groot zeilschip ingericht als drijvende school, ruimte bevattende voor 250 leer lingen en 25 onderwijzers. Het plan bestaat negen maanden van het jaar met dit vaar tuig zeereizen te maken, om aldus de leer lingen de voordeelen van de zeelucht te doen genieten en de voornaamste havens van de wereld te bezoekende ondernemer meent daardoor practische kennis te kwee ken. Het sehooltijdperk wordt op vier jaren berekend en het schoolgeld voor al dien tijd op twaalfduizend gulden. Een Amerikaan, kapitein Newman, heeft, vergezeld van zijn zoon, in 36 dagen den afstand van New-York naar het eiland Wight, dus den Atlantischen Oceaan over, afgelegd met zijn eigen motorbootje, een vaartuig van 38 voet lengte. Do reizigers hadden met zwaar stormweer te kampen. In het departement Dellys, in Algiers, heeft men een trein doen ontsporen door steenen op de rails te leggen. Verscheidene reizigers werden gewond en een gedood. De onderaardsche rijkdommen. De schat ten, die zich in de aarde bevinden, worden volgens de jongste berekeningen op twee honderd millard gulden geschat. De olie alleen vormt bijna de helft van de totale opbrengst der aarde met 750 millioen ton nen, ter waarde van 4'L millard. Het goud, 400,000 K.G., vertegenwoordigt een waarde van 600 millioen. Aan ijzer krijgt men jaarlijks twee millard gulden, aan petroleum 1 millard, aan diamanten en kostbare stee nen een half millard uit den aardbodem. Alle andere producten, die men uit de aarde haalt, worden op een waarde van l'L mil lard geschat. Het geheel levert dus een inkomsten cjjfer van 10 millard gulden, wat tegen 5 pc. een kapitaal van 200 millard zou geven. Te Arleux, (Frankrijk), is een snel trein ontspoord met het betreurenswaardig gevolg, dat tal van gewonden en 26 dooden zijn te betreuren. De ramp werd veroor zaakt door een verkeerden wisselstand, waardoor de trein op de rangeerbaan liep, instede van op de gewone baan te blijven. Kurken, die in vaseline gedoopt zijn, kunnen op zeer geschikte wijze de glazen stoppen vervangen. Zij worden zoodoende niet aangetast door zuren en raken nooit geplakt aan de halzen als men ze in lang niet gebruikt. In Ierland zijn twee parlementsleden gevangengenomen, omdat zij niet verschenen zijn op de dagvaarding om zich wegens opruiende taal te verantwoorden. Een hunner, O'Donnell, werd in hechtenis ge nomen in het station van Claremorris. De menigte deed nog een poging om hem te bevrijden. De ontvangst van den nieuwen onderkoning te Dublin is natuurlijk koel geweest. Troepen zetten den weg af, waar hij te paard langs reed. John Kensit, de bekende leider van de Protestantsche beweging tegen het Ro manisme in de Engelsche Kerk, is Don derdagavond te Birkenhead, na een lezing die hij daar gehouden had, op straat door een onbekende uit het publiek deerlijk gewond. Hij kreeg een zware en scherpe vijl tegen het hoofd geworpen. Hij viel kermend op den grond. De wond bloedde erg en schijnt ernstig te zijn. John Kensit Jr., de zoon, ook een ijverig agitator, zit op dit oogenblik gevangen. Hij werd on langs wegens ordeverstoring bij een gods dienstoefening, tot een boete veroordeeld-, subsidair gevangenisstraf. En hij verkoos de gevangenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5