NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 2. 1902, Zaterdag 4 October 17e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij iil mimici' telurt een Bijregel. Gemeenteraadsverkiezing. Advertentiën. VERSGHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Mr. P. IHLLIMAV J. H. BLUM, VOOR BE BOEIIKN. RECLAM Zulks had ik nooit gedacht. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en tan van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij steunen de candidatuur: In Middelburg II van Lid der Staten. In Vlissingen I van (Districts- Schoolopziener.) Nog ontvangen f 20 van N. N. te Schoon- dijke, welk bedrag is overgemaakt aan den penningmeester van het Comité te Middel burg den heer Zip. Totaal met 't vorige f 69,50. Eed. Voor Van Harn. Hiervoor ontvangen van L. B. te Grijps- kerke f 1 van het huisgezin E. te N. f3; van A. L. te 's Heer Abtskerke f 0,25 van C. W. Lamain te Goes f 0,50. Totaal met het vorige f31,45. De behoeften van dezen man blijven wij dringend aanbevelen. Men kan ook, om dubbele portkosten te sparen, zenden rechts treeks aan G. Tramper te Krabbendijke, die alles in ons blad verantwoorden zal. Red. 3 October 1902. In 't verslag »De generaals in Zeeland" staat dat de Penningmeester aan de generaals te Middelburg f 10000 ter hand stelde, dat moet zijn- ds. de Ligt (Vice-Voorz, van het chr. Nat. Boeren-Comité). Het geld was inge zameld in Walcheren, Schouwen-Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Nog dienen wij nog eens duidelijk te doen ontleenen, dat de generaals te Goes niet naar het station zijn begeleid, maar aan het station zijn uitgeleid door »Hosanna" en »Euphonia". Omtrent het bezoek aan Middelburg ont vingen wij nog een lang verslag, dat wij echter ter zijde legden. Wij ontleenen slechts het volgende aan de rede van dr. Wagenaar in de Nieuwe Kerk „En ware nu slechts door dit helden bloed en al dit onnoozel bloed de victorie gekocht; -ware nu door die heete, bittere tranen de onafhankelijkheid verworven, en ware door het heldhaftigst verweer, dat ooit werd aanschouwd, de overmacht ge fnuikt, dan ware er vreugde na leed èn op uwen arbeid loondan ach, dit is u en ons allen een onduldbare pijn, die daarbinnen wroet, dat uw vierkleur „is neêrgehaal'' en de strijdkreet „fer vrijheid en rech" is verstomd. „Zooals een kleine dorschslede, die scherpe pinnen heeft, bergen koren vermaalt, zoo hoopten wij, dat gij vernielen zoudt Enge- lands kracht. Helaas, die hope is neen, ik zeg nog niet vergaan, maar ten verren horizon vervlogen en alle uitge stelde hope krenkt het hart. O, als ik me indenk, wat jubel ons zou hebben verrukt als wij u hier als overwinnaar hadden mogen groeten, hoezeer zouden wij uw God hebben grootgemaakt. Uw nationale ondergang is ons een ontzettende beproeving des geloofs geweest. In onze ooren was het hoonge- roep van den geest des twijfels, die sarrend vroeg„Waar is nu uw God „En eerst, waar we onze en onzer vaderen zonden zagen, die riepen om kastijding, en opnieuw verstonden, hoe alle rijker leven opstanding is uit den dood, ook voelden het gevaar der vergoding van u, die als de helden uit Homerus' epos traadt voor onzen geest, daar luwde 't in 't beroerde hart, en in groote stilte klonk ons tegen het woord, eens bij het lijk van dien Lode wijk, dien ik noemde, gesproken„God alleen is groot!" „Waar dit geloove leeft, veert de hope Hij die de eeuwen overziet, kent zijn tijd. Het licht is voor den rechtvaardige gezaaid en blijdschap voor den oprechte van harte. De landman beidt in hope. 't Onrecht valt. De vrijheid komt. Veni Christi Remunera- tor Nog verdient vermelding uit Middelburg In het Schuttershof was gisterenavond gelegenheid de generaals te begroeten. Rijk en arm, jong en oud passeerden de revue, allen de generaals de hand drukkende. Niet minder dan 2000 kaarten werden voor deze begroeting verkocht. Een leerlinge der Chr. .School van den heer Breebaart bood den generaals nog f25 aan die op die school gecollecteerd waren. Tot dank omhelsden de helden het meisje. Aan tafel werd nog mededeeling gedaan van een ingekomen gift van f 100 van „een Middelburger", onder het motto: „Het onrecht is omhoog gegaan, „Toch zal het recht voortdurend staan." De Middelburgsche Courant geeft Bet Volk in de keuze van stadhuiswoorden niets toe, waar het geldt de „clericalen" te be strijden. Na gezegd te hebben dat men in Roomsche landen genoeg begint te krijgen van de „geestelijke drijvers", merkt zij op: „En wij moeten ook eerlijk zeggen dat wij voor ons land de macht der partijen van het tweetal Schaepman-Kuyper liefst spoedig zien gefnuikt omdat wij daarvan geen heil, integendeel nadeel voor ons land verwachten". Het is voor de vrijzinnig democratische redactie maar moeilijk zich in te denken in den nieuwen toestand. Nu haar partij zoovele lange jaren het beft in handen had wil het er bij haar maar niet in dat er aan de overzijde van den berg ook nog menschen wonen, die het nu met een andere richting ook wel eens een tijdlang wensehen te wagen, er vrede mee hebben, er dankbaar voor zijn zelfs. Laat zij toch afwachten wat die „gees telijke drijvers" in den lande in het be lang van land en volk tot stand brengen. Nu reeds nadeel, en nog erger, van hun optreden te vreezen, en dit openlijk uit te spreken, staat gelijk met laster, ook al gaat het gepaard met eerlijke betuiging. Hetgeen, nu reeds, met name de Memo rie van Toelichting bij de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1903 te lezen geeft, mag in stee van vrees, wel goede hope wekken. Nu de zomervaeanties achter den rug zijn en de winteravonden in aantocht, wordt het tijd voor onze Kiesvereenigin- gen om aan hernieuwing der politieke actie, aan oppoetsing der wapenen, aan monstering der troepen, aan aanwerving van nieuwe recruten te denken. Nog maar al te veel leeft in ons volk de stille gedachte dat actie alleen goed is bij de nadering van een verkiezingsdag, doch overigens zoete rust boven bezig zijn is te verkiezen. Men hoort dan ook o, zoo weinig van avondvergaderingen. Het spreekt van zelf dat de boog niet altijd kan gespannen zijn en dat men onder gewone omstandigheden niet dezelfde moeite en kosten behoeft te maken welke voor een strijd aan de stembus worden vereischt. Maar het is toch ongetwijfeld van be lang dat men den geest levendig houde, dat men door kleine en groote manoeu vres, zooals dit in Duitschland wordt ge noemd, zijn troepen oefene voor den veld tocht, die binnen korter of langer tijd weer volle krachtsinspanning vordert. Zonder voorbereiding, gestadige en lang durige voorbereiding wordt de kans van slagen gaandeweg minder. Men gelieve dit wel te bedenken. En voorts een voorbeeld te nemen aan de sociaal demoeraten, die zulk een onver moeide werkzaamheid op sociaal en staat kundig gebied aan den dag leggen. Zij ijveren maar steeds om de massa op hun hand te krijgen. In den toekomstigen strijd tusscben so cialisme en calvinisme zal 't er inderdaad op aankomen, wie de meeste belijders voor 't beginsel, de meeste strijders voor de zaak gewonnen heeft. En in dien strijd zouden wij zoo gaarne de meerderheid aan onze zijde zien. Al moge ook worden toegegeven dat de Heere Zijn volk niet tot het voeren van heerschappij, wel tot doorloopend getuigen, tot het handhaven der goede belijdenis tegenover degenen die buiten zijn, roept: In sMannen en Vrouwen van Beteekenis" komt van de hand van den oud-president van Vrijstaat, laatst Staats-secretaris in Transvaal Reitz een levensschets voor van president Steyn, die gister 2 Oct. 45 jaar geworden is, en te Clarens »hulpeloos als een kind", zooals Botha het te Zwolle heeft uitgedrukt, ter neder legt, doch ge lukkig, langzaam vooruitgaat. Reitz noemt Steyn »den man die volgens de meening van een ieder die er iets van weet, de voornaamste rol heeft gespeeld in verband met den pas geëindigden oorlog". De schrijver vermeldt o. a. dat een der voorouders van present Steijn Hermanus Steijn, in 1795 een der leiders geweest is van den opstand tegen de O.-I. Compagnie, »wolko maatschappij beschouwd kon worden als de voorgangster in Zuid-Afrika van de Chartered Cie. van Rhodes." De Bataafsche Republiek trok dan ook in 1803 het octrooi van de O.-I. Compagnie voor goed in. Verder vertelt hij dat president Steijn's vader den jongen Harthinus in '83 uit Afrika zond om in Europa te gaan studeeren: 't plan was eerst dat dit te Amsterdam zou gebeuren. »De jonge Steijn vond echter dat, nadat hij reeds meer dan een jaar zich met de boerderij had bezig gehouden, bij niet meer zoo op de hoogte van de oude talen was als toen hij de school verliet en dat, om het toegangs-examen te kunnen afleggen, hij zicb zou moeten getroosten een lang- durigen voorbereidingscursus te doorloopen. Daar hij niet zoo heel jong meer was, zag hij hiertegen op. Aan de »Inns of Court" te Londen kan men voor Advocaat studeeren, na het afleggen van een zeer eenvoudig toelatingsexamen, en de Vrijstaat liet, met de gewone liberaliteit van die republiek, een ieder als advokaat toe, die bewijs kon leveren, dat hij aan een erkende universi teit van eenig beschaafd land in de rechten was gepromoveerd. »Zoo gebeurde het dat de heer Steijn in Engeland 3 of 4 jaren doorbracht, en na aldaar als advocaat te zijn toegelaten, keerde hij naar het land zijner geboorte terug. Hij wijdde zich enkele jaren voor het Hooge Gerechtshof te Bloemfontein aan zijn vak. De indruk, dien hij maakte, was dat hij een jonge man was van gezond verstand en grondige wetskennistoch werd hij door niemand, die hem destijds kende, aangezien als een man die de groote talenten en begaafdheden bezat, waarvan hij later zoo vele treffende bewijzen heeft geleverd. Hij was destijds ook eenigszins zwaar van spraak, hetgeen wel meer onder de leden der familie Steijn voorkwam." In '95 stond de keus voor het president schap van den O. Vrij staat, vacant gekomen wegens het vertrek van Reitz, tusschen den toenmaligen strafrechter Steyn en J. G. Fraser. Dat het volk van den Vrijstaat in den eerstgenoemde een golukkige keus deed, betoogt de schrijver met enkele woorden, om dan over de rustige en gelukkige eerste jaren van Steijn's presidentschap te spreken. Die rust zou van korten duur zijnweldra werden de moeilijkheden tusschen Engeland en de Z. A. R. zeer ernstig, en na de conferentie van 31 Mei '99 te Bloemfontein speelde Steijn, gelijk men weet, een groote rol bij de onderhandelingen. Hij hield steeds twee hoofdzaken in het oog: den vrede te bewaren en het plechtige ver bond, in '89 met de zusterrepubliek aan gegaan, na te komen. In 't schoon gelegen dorpje Rossum in de provincie Gelderland niet ver van Zalt Bommel woont mejuffrouw de Wed. Brants die aan onzen verslaggever op zijne rond reis door Nederland eenige inlichtingen heelt willen geven ter bevestiging van een lot ons gericht schrijven. De brief zelf was door haar dochter geschreven en luidt als volgt: Mijne moeder, zestig jaar oud was reeds geruimen tijd lijdende aan een algemeene verzwakking en zenuwziekte, alle lust tot het geringste huiswerk was haar ontnomen zij kon niet meer alleen opstaan, was ge heel en al gekromd en had een tegenzin in alles. De spijsvertering was zeer on regelmatig maagkrampen deden zich voor zij was kortademig, had veel last van duizeligheden en de weinige slaap werd nog door akelige droomen afgebroken. Ook klaagde zij steeds over koude handen en voeten. Wat ik ook aanwendde om mijne geliefde moeder maar eenige verlichting te bezorgen bleef vruchteloos, totdat ik eindelijk op aanbeveling eenige doozen Pinkpillen van Dr. Williams liet komen, en na een kort gebruik ervan is zij zoo genezen, dat wij er bepaald verstomd van staan. Natuurlijk, zoo ging zij tot onzen ver slaggever voort, konden wij op zoo 'n ge vorderden leeftijd geen nieuwe jeugd meer verwachten, maar wij zijn den uitvinder van dat reddingsmiddel ten hoogste dank baar en wij zullen ze een ieder ten zeerste aanbevelen. Do maagziekten veroorzaken veelvuldig de bloedarmoede, omdat, als dit orgaan slecht werkt, de spijzen niet in 't bloed worden opgenomen, het bloed put zicb uit en de uittering brengt vreeselijke verwoestin gen in het lichaams gestel teweeg en dien tengevolge ook de algemeene zwakte waar aan juffrouw Brants lijdende was. De Pink Pillen hebben ten doel het blood te verrijken, hetzelfve te versterken en de algemeene werkingen in het lichaam te regelen. Hunne werking is onovertreffelijk in al de gevallen van bloedarmoede, bleekzucht of algemeene zwakte. Ze doen bijna steeds de rheumatiek aanvallen verdwijnen en geven aan de uitgeputten personen een nieuwe levenskracht terug. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geenedeele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27,Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Men schrijft ons uit Middelburg: Is er een zaak die zich in de algemeene sympathie verheugen mag, dan de Boeren- zaak. 't Is ongekend in ons leven dat alle par tijen over dezelfde zaak precies gelijk denken en spreken. Bij deze zaak is geen verschil tusschen antirevolutionairen en liberalen, tusschen katholieken en christelijk-historischen. Alle partijen of overtuigingen komen daarin overeen: de zaaksgerechtigheid is aan de zijde der Republieken en de onge rechtigheid aan de Britsche zijde. Allen, zonder onderscheid zijn diep be wogen door het lot eener deerniswaardige bevolking, die beroofd van huis en erf, zelfs de middelen mist om zich uit de worsteling op te heffen. Dat en dat alleen rechtsgevoel en medelijden is de bron der sympathie, die aan de Boeren-zaak aller belangstelling heeft verzekerd die een snaar in aller hart deed trillen bij deD oproep om steun aan de beschaafde wereld die straks den Generaals in België en Frankrijk en Duitsch land succes belooft, en die het bezoek aan Zeeland deze week gebracht een heerlijk moment in ons leven deed zijn. Een gift van 10 mille, wordt niet alle dagen gegeven. Daar moet iets bijzonders aanleiding toe geven. Een enthousiasme als de laatste dagen werd gezien is evenmin alledaagsch. Een eenheid, bij alle verschil van mee ning en levensstand en wensehen, als dit maal, behoort evenmin tot de gewone dingen. De Generaals zijn gegaan, maar gebleven is de aangename herinnering, en gesterkt is ons geloof. Die heerlijke vrucht zij het loon voor aller opoffering. lerseke. In de Donderdagavond gehou den raadsvergadering werd vermeld de goedkeuring van een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting. Vroeger was door Ged. St. daaitegen om een vormquaestie bezwaar gemaakt, doch thans melden zij, dat zij van zienswijze waren veranderd (na opheldering van Burg. en Weth.) De gemeentebegrooting 1903 werd behandeld en geheel overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op f 30 9 22,745. Wolfertsdijk. Een niet onaardige ver rassing wachtte don landbouwer V. 's mor gens. Toen hij zijn paarden 8 in getal uit de weide wilde halen, bleken zij allen ver dwenen te zijn. Na lang zoeken werden zij gevonden op een stuk weiland een uur verwijderd. Vervolg in het Bijvoegsel. Heden werd ons ouderhart diep smar telijk gewond door het plotseling over lijden van een onzer lievelingen Jacobus Cornelis, op den leeftijd van 10 jaar. De Heere sterke ons. D. J. VAN VOOREN. C. L. VAN VOOREN— Dekker. Schiedam, 1 Oct. 1902. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder de Wed. A. VERBOOM-Jobsen, in den ouderdom van 75 jaar en 8 maanden. Uit aller naam, B. VERBOOM. Goes, 2 October 1902. Heden overleed onze vader, behuwd- en grootvader, de heer L. W. WOUTERSEN, in den ouderdom van ruim 67'ls jaar. J. P. JOBSEWoutersen. A. JOBSE. J. D. JOBSE. D. J. JOBSE. J. P. JOBSE. Goes, 1 October 1902.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1