;v\ A. - Kerknieuws, Schoolnieuws. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. V "f in plaats van f 30, f50 betalen. De ge meente zal dan echter de hulpmiddelen moeten aanschaffen. Ook dit punt werd goedgekeurd. In besloten vergadering werden de re clames tegen den hoofdelijken omslag be handeld en daarop de vergadering gesloten. Middelburg. De heer C. J. Huvers, notaris alhier, heeft tegen 1 Nov. a. s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Middelburg. Heden vergaderde de af- deeling «Walcheren" der Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw, onder presidium van den heer H. J. E. Gerlach van St. Joosland. Er waren 36 leden opgekemen. De Secretaris leest de notulen die werden goedgekeurd. Ingekomen zijnlo. een verzoek van de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent om adhaesie aan haar rekest betreffende de suikerindustrie. Besloten wordt deze zaak over te laten aan het Hoofdbestuur, die haar in zijne najaarsvergadering zal behandelen 2o een schrijven van het hoofd bestuur of er klachten zijn ingekomen tegen de verdeeling van premiën bij de hong- stenkeuringen. Besloten wordt mede te deelen dat geen klachten zijn ingekomen 3o een brief van het hoofdbestuur dat nog f 20 disponibel stelt voor het aanschaffen van een Yorkshire beer. Besloten wordt met het hoofdbestuur in overleg te treden om die f 20 tot eeD aan het bestuur over te laten doel te mogen gebruiken 4o eene mededeeling houdende dat 19 personen zich voor den hoefsmidcursus hebben opgegeven. Besloton wordt voor dien cursus eene sub sidie van f 40 te verleenen 5o eene mede deeling dat de heer Voorbeijtel ontslag nam als lid der commissie van toezicht op de proefvelden in wiens plaats Ged. St. benoemden den hoer F. P. Polderdijk, die de benoeming aannam. De Secretaris brengt daarna verslag uit van de Hoofdbestuursvergadering, waarvoor de Voorzitter hem dank betuigt. De zuivelconsulent brengt in het midden dat verschillende landbouwers in de meening verkeeren dat zijne diensten gratis moeten zijn. Dit is niet zoo; hij doet ze gratis, maar een gedeelte der reiskosten moet hem vergoed worden. Van de commissie voor de paardenver- loting kwam een schrijven in dat zij, die voor de laatste verloting een bankroet leed van f 57,50 aan verkochte loten, eene sub sidie vraagt om hierin te kunnen voorzien. Besloten wordt dat het bestuur deze .aan gelegenheid zal regelen met de verlotings commissie. De zuivelconsulent heeft eens inzage ge nomen van de bibliotheek en wijst op haren desolaten toestand. Hij zou ze willen opruimen. Besloton wordt dat het Bestuur de zaak zal ter harte nemen. De heer H. Bliek Sr. op het Noordplein te Middelburg, biedt voor den hoefsmids cursus zijne smidse gratis aan. Bij monde van den Voorzitter zal hem de dank der Vergadering worden overgebracht. Goes. De Burgemeester brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij Dins dag 30 September a. s. des avonds van 7 tot 8 uren ten raadhuize gelegenheid zal geven om afscheid te nemen. Vlissingen. De heer Ph. van Zuiden, commies der posterijen aan het postkantoor alhier wordt op 10 Oct. a. s. overgeplaatst naar het postkantoor te Heppel. Wilhelminadorp. De heer J. v. Anrooy alhier heeft ontslag gevraagd als brieven gaarder wegens voorgenomen vertrek naar Maassluis. Heinkenszand. Bij een ingezetene alhier heeft een konijn niet minder dan 18 levende jongen geworpen. Heinkenszand. Zaterdag had de fruit handelaar J. S. van Kloetinge, bij het appel- trekken het ongeluk met circa 40 kop appels uit een boom te vallen, waarbij hij in wendig gekneusd werd, zoodat geneeskun dige hulp moest worden verleend. Wolfertsdijk. Bij den landbouwer v. d. V. alhier, is tengevolge van het eten van natte klaver een koe gebarsten. Het vleesch werd goedgekeurd voor de consum- tie en tegen lagen prijs van de hand gedaan. Wolfertsdijk. Zaterdag had het zoontje van den heer B. terwijl hij langs de omni bus reed die uit Goes kwam, het ongeluk met zijn rijwiel voor het achterwiel van den wagen te vallen, zoodat deze over hem heen reed. Hij kon zijn reis naar huis vervolgen, doch de ontboden geneesheer constateerde inwendige kneuzingen. De schuld moet geheel aan hem zelf te wijten zijn. Waarde. Door den heer Commissaris der Koningin zijn tot zetters van 's Rijks directe belastingen benoemd de heeren J. Blok en J. J. Mol. Waarde. Door den heer districts-veearts werd bij een arbeider vlekziekte gecon stateerd bij een varken. Stavenisse. De ongeveer 75-jarige P. v. D., verpleegde in het armhuis alhier, werd Zondagmorgen vroeg dood gevonden, liggende op de knieën en steunende op de beide ellebogen, op den zolder, waar zijne slaapplaats zich bevond. Het tragische van dit plotseling overlijden wordt nog opval lender door de omstandigheid, dat de man dienzelfden nacht te twee uren nog was uitgezonden, om den dokter te halen voor een ander. Zoutelande. Alhier zijn in ds afge- loopen week bij een paar inwoners de konijntjes medegenomen. Degene die ze mede heeft genomen, heeft de beleefdheid gehad er bij ieder wen in het hok te laten, zeker om in het soort te blijven. Daar er ook nog al eenige bolkooien op het land afgesneden zijn zou men gedacht hebben wanneer de handel in konijnen niet zoo druk ging, dat het hier te doen was ge weest om eens lekker te smullen. Die nu nog konijntjes heeft buiten staan kan zich nu wachten voor schade. De loting voor de nationale militie zal dit jaar plaats hebben Te Kapelle op Donderdag 9 October des voormiddags 11 uur voor de lotelingen uit de gemeente Kapelle, 11.45 voor die uit Rilland Bath, 1 uur namiddag, voor die uit Waarde en 1.15 namiddag, voor die uit Krainingen. Vrijdag 10 October: 11 uur voormid dag, voor die uit Wemeldinge, 11.45 voor die uit Krabbendijke, 1 uur namiddag voor die uit Schore en 1.15 namiddag voor die uit Ierseke. Generaal Ben Viljoen, een der beste leiders van den jongsten guerilla oorlog in Zuid-Afrika, vroeger krijgsgevangene op Sint Helena, is te Rotterdam aangekomen. Te Elsloo bij Sittard, is na drie weken zoeken de eerste kolenlaag op een diepte van 337 meter gevonden. De Boerengeneraals zijn ook te Zwolle Zaterdag hartelijk ontvangen. Het was juist Botha's veertigste verjaardag. Hem werd namens een Dames-Comité een lau werkrans en f 3000 aangeboden. Te Gro ningen was Vrijdag de ontvangst niet minder hartelijk, er werd een kleine dui zend gulden gecollecteerd. Professoren v. Dy k en Van Hamel spraken een schoone rede uit. Te Groningen heeft generaal Botha twee dingen gezegd, die opgeteekend dienen te worden. Sprekende over den toestand in Zuid- Afrika, zeide Botha, dat hij nog gisteren brieven uit Zuid-Afrika had ontvangen, waarin diepe ellende geschetst werd. Zij, die uit de kampen naar huis waren ge gaan, zijn naar de kampen teruggekeerd, om den hongersnood te ontvluchten. En vervolgensPresident Kruger heeft ons 40,000 geleend, die hij van onze nieuwe regeering terug moet vragen, wij hebben over geen penny geld te beschikken. De bedoeling van deze mededeeling zal wel zijn, dat de regeering der Z.-A. Repu bliek, nog te velde zijnde, of misschien reeds te Pretoria, van president Kruger persoon lijk 40,000 heeft geleend. Dat is dus geld, dat president Kruger van de nieuwe regeering van Transvaal terug zal krijgen, als Engeland het volkenrechtelijk beginsel eerbiedigt, dat een staat die een anderen staat inlijft behalve de baten ook de schul den van dezen staat overneemt. Heel indrukwekkend was het antwoord door generaal Botha gegeven op een vraag naar nadere bijzonderheden omtrent de motieven die tot het neerleggen der wapens te Vereeniging hadden geleid. Over het nijpend gebrek dat in vele commando's heerschte, over de arme vrouwen en kin deren die door tallooze kafferbenden voort durend bedreigd werden, sprak hij met een aandoenlijken eenvoud. Diepen indruk maakten zijn woorden, toen hij verhaalde wat er in hemzelf was omgegaan toen overgave onvermijdelijk was geworden, en hoe hij, voordat de geweren werden inge leverd, eerst nog met zijn duizend mede strijders »als vrije mannen", het geweer vóór zich, de knieën hadden gebogen en aan God de toekomst van het land hadden opgedragen. Generaal De la Rey vertelde nog wat hem er toe geleid had lord Methuen los te laten. Generaal De la Rey zeide dat hij zich niet afgevraagd had, wat de an deren zouden denken of zeggen. Yele Engelsche officieren had hij gevangen ge nomen en losgelaten. Als er een officier was die hem harde slagen en slapelooze nachten had bezorgd dan was het wel Lord Methuen, maar hij had zich alleen afge vraagd wat hij, de verantwoordelijke ge neraal in het waarachtig belang van het volk vond en dit was om niet een zwaar gewond officier met zich mee te nemen en misschien daardoor oorzaak van zijn dood te kunnen zijn. Tweede-Kamer-vorkiezing Gouda. Be paald op 10 Oct. Stemming en herstem ming 17 en 27 Oct. ter vervulling der vacture-Idenburg. Er zijn nog geen can- didaten bekendwel noemt men namen als van mr. S. de Vries (antir.), H. de Wilde, Heesterman (vrij ant.) ds. Adriaanse, maar dat zijn slechts opgeworpen balletjes. Wij laten de kiesvereenigingen dit liever uitmaken. Ook schrijft men uit Gouda dat van liberale zijde niet aan een candi- datuur-Pynacker Hordijk gedacht wordt, ook dewijl het al te zonderling zou zijn: twee broeders in de Kamer. De schrijver kan gelijk hebben, doch wij zien het zon derlinge hiervan niet zoo in. Van 1888 tot '91 hadden wij in de Kamer de ge broeders Brantsen, de gebroeders Van Dedem, de gebroeders Mackay, de gebroeders Cremers, en misschien nog wel andere broederparen in de Kamer. Eergisterenavond werden in de Hugo de Grootstraat in Den Haag aan verschil lende huizen schellen uitgetrokken door een persoon, die, zooals later bleek meester in de rechten is. En agent van politie heeft, door zijn schoenen uit te trekken en ongemerkt te naderen, den rechtsgeleerden belletjestrekker aangehou den en naar het politiebureau overgebracht. De soldaat van het 8e reg. inf. te Deventer, die verleden week door een korporaal naar het depót van discipline zou worden overgebrachtdoch lort na het verlaten der kazerne aan zijn geleider wist te ontsnappen, heeft een anichtkaart uit Brussel over gezonden, waarp hij ge schreven heeft ik benze aardig ontsnapt. Adieu Te Nieuw-Namen (gemekte Clinge) viel een 26-jarig schilder vaij de hooge stelling, welke voor de R. K. Iprk aldaar geplaatst was, en was onmiddelljk een lijk. Te Winterswijk is door efc voerman een kind, dat onder 't rijden vb don zich onder den wagen bevindend cl bak ging, overreden. Het kind stierf eijele oogen- blikken daarna. De schipjr van een jacht is even na het verlaten Jin de haven te Hoorn over boord geslagefen verdron ken. De ongelukkige behoorte Vlaardin- gen thuis, waar hg vrouw en pe kinderen achterlaat. Te üroninge' kregen een drietal personen, die in beschoken toestand in de Oosterstraat liepen, |vist, waarbij een hunner zijn tegenpartij, 'ngepension- neerd koloniaal, een heviger, ag toebracht, waardoor laatstgenoemde of de straat en tengevolge van een schede .-euk is over leden. Een 70-jarige vrclv te Amster dam is Zaterdag morgen vr g, ten gevolge van den dikken mist, te w er geraakt, en ondanks spoedig toegesm ie hulp, ver dronken. Te Oude P>;ela, toen een landbouwer met een wag hooi, waarop drie kindertjes zaten, van 'et land terug keerde, kantelde het voe uig, waardoor alles in een sloot terecht kw n. De kinderen waren onder het hooi bedohn, doch werden weldra nog levend voor n dag gehaald. Een hunner is echter (Orleden, en een tweede is bedenkelijk zie' Te Assen is gevankelijk binnengebr ht een 19-jarig meisje, verdacht het kinc waarvan zij be vallen is, levend te hebbu begraven. Zij heeft volledig bekend. - Te Sliedrecht is een 4-jarig meisje ongiien te water ge vallen en verdronken. - Te Zuidwolde trof dat zelfde lot een reejarig knaapje. Een niet meer gehe' jeugdige weduwe te Barneveld, die sedo eenigen tijd het beroep van buffetjuffrouw itoefende, schreef onlangs in op een husvelijl.dvertentie, waar in een van zijne rentt evend en op een buitentje wonend wedu iaar eene levens gezellin vroeg. Het b ak dat de steller der advertentie zich in i der buurtschap pen der gemeente geves gd had. Volgens getuigenis van de wedt e moet de eerste kennismaking reeds bui ïgewoon hartelijk geweest zijn. Beiden j voelden bij voor baat dat zij bestemd i ren elkander een hemeltje op aarde te 1 ;orgen, En daar de weduwe in het bezit-an een werkelijk fraaien inboedel was, vam men weldra overeen, dat deze mei ffen zoo spoedig mogelijk naar 'smans viing, die immers toch hun beider tehuis u worden, zouden worden overgebracht. (it geschiedde en de aanstaande huisvade nonde zich hooge- lijk met al het fraais benomen. Gedu rende een korte afwez >eid der weduwe werden roerende briever ol liefde en trouw gewisseld. Vooral die n den «rentenier" waren volgens het oorc 1 der buren, die later in de gelegenheid asteld werden te lezen, innig en welgeme d. Na een ver blijf van enkele dagen a de weduwa in het huis van den uitverl ene haars harten was de trouwdag dan <c weldra vastge steld. Reeds was bij ee stalhouder in de buurt een rijtuig bespro n om deftig ten gemeentehuize alhier d( band van liefde en trouw te doen sluiter Jammer genoeg moest de weduwe nog paar dagen op reis en gedurende dien U nam de weduw naar de gelegenheid wai om zooveel mo gelijk de meubelen voor jn appel en een ei te gelde te maken, ilfg moeten over gordijnen van f200 vooi 1 en fl.25 per stuk van de hand ged|a zijn. Dat de weduwe bij haar terugkon hierover weinig gesticht was, laat zich 1 ;rijpen. Hevige scènes vielen voor en >h zag de arme weduwe zich verplicht tig éénen nacht onder het dak van den m, die van een engel in een duivel vera'erd was, zooals zij het noemde, door t brengen. Door buren geholpen, heeft zij q volgenden dag de rest harer meubelen nekten te redden. Veel moet echter reeds 'erdwenen zijn. Natuurlijk is aangifte bjj e politie gedaan en deze heeft reeds eenij goederen opge spoord. Verder zal een g.'reng onderzoek worden ingesteld. Een vreeselijke ra, heeft Vrijdag het eiland Sicilië (Italii getroffen, daar zijn de vuurspuwende ber;Etna en Strom- boli aan het werken gegs,tegelijkertijd brak een wervelstorm los, huizen, spoor wegen, boomen en gewassi;0taal vernielde. Twee riviertjes, die hun pp nemen door 't stadje Modica, traden otseling buiten hun oevers, en het wat stroomde door de bebouwde kom der meente. Alle bruggen over de gezwoa rivieren zijn vernield, evenals de wegt in den omtrek. De schade loopt in millio>n. Tegelijker tijd met cycloon en ovctrooming werd een hevige onderzeescht verking waar genomen tusschen het eilj en Italië. De Duitsche stoomboot Capn kon slechts met de grootste moeite ve^ de haven van Catania bereiken, een am vaartuig ver zonk bij eenzelfde pogii in de diepte. Er zijn ruim driehonderd r,schen gedood. Enkele dagen geen deelde de Daily Express mede, dat oi tend gebleven daders een aanslag hadden >pleegd op het leven van den Tsaar, toen ,e, na de ma noeuvres per trein teri eerde. Zelfs hoogste ambtenaren wareii het complot betrokken. De regeering eft echter het bericht doen tegenspreker President Steijn. Een verslaggever, naar Clarens gezonden om de aankomst van president Steijn bij te wonen, schrijft daarover het volgende De dienst aan het perron was aan een agent van politie overgelaten. Een hon derd vijftigtal menschen, wilden den presi dent begroeten. Op het oogenblik dat het portier opensloeg, zag men hem uitgestrekt liggen op een draagbaar, die door vier mannen getorst en heel voorzichtig op den grond werd gezet. Op dit oogenblik weer klinkt een „Yive Steijn „Vive le président Steijn!", maar tegelijk gaat er een sjuut- gerucht langs de rijen. Het is duidelijk, dat de zieke in een toestand is, die om de grootste inachtneming vraagt. De oogen zijn verborgen achter de glazen van een soort sneeuwbril. Een mooie kastanjebruine baard welft over de borst. Men ziet bijna niets van het gelaat, dat bleek is. De personen, die dicht bij den president staan, ontblooten het hoofd. Hij antwoordt door den arm op te heffen tot een militair saluut, maar de beweging is krachteloos en flauw. Het is de beweging van een herstellenden zieke, pas ternauwernood ontsnapt aan de crisis, die zijn leven bedreigde. De baar wordt op het wagentje getild en onder- tusschen is ook mevrouw Steijn uitgestegen met haar vijf kinderen en een gouvernante. Met deze en de twee oudste dochtertjes neemt zij plaats in een landauer met twee paarden, terwijl de beide andere meisjes met baar broertje in een tweede rijtuig volgen. In het huis staan alle tafels vol bloemen en ruikers, door bekende en onbe kende vrienden gezonden. Wanneer de zieke held aankomt, zijn de kinderen al vertrouwd met hun nieuwe tehuis en begroeten zij hem met lachjes van blijdschap. Mevrouw Steijn, een nog jonge vrouw met een zeer sympathiek ge zicht, vol goedheid, blijft op het terras wachten. Terwijl men verder den ziekenwagen aftuigt, spelen de kinderen al dadelijk in den tuin. Vooral het meer oefent blijkbaar aantrekkingskracht op hen uit, want aldra scharniert het hekje open en gaan zij wandelend naar de kade. De bagagewagen komt aan. Op een paar van de koffers ziet men nog een oud biljet met „Springfontein". Een schooljongen be tast aarzelend een koffer en vertelt vol trots tegen zijn kameraad„Ik heb zjjn koffer aangeraakt". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogeveen, IJ. Bootsma te Zoetermeerte Noorden, J. Laurense, cand. te Fijnaartte Midium, J. Barbas, cand. te Haarlemte Leeuwen, W. H. de Bode, cand. te Zwollete Wissen- kerke, dr. W. H. Weeda te Cadzand. Aangenomen naar Warfum door N. Lof vers te Markeloonaar Vlaardingen door H. Schokking te Wezep; naar Franeker door A. v. Wijk te Stolwijk. Te Rotterdam werd Zondag in de voormiddaggodsdienstoefening ds. W. La- mers, van Goes, bevestigd door ds. G. F. Haspels, met een preek naar aanleiding van 2 Corinten 5 20. Des avonds deed de bevestigde intrede met de woorden uit Markus 5 36 het laatste gedeelte. Geref. Kerken. Beroepen t9 Nuraansdorp, E. Schouten, cand. te Dordrechtte Oldebroek, J. A. de Vries te Fijnaart; te De Lier, J. P. Klaarhamer te Marken. Bedankt voor Poortvliet door ds. H. J. Binnema te Tilburg voor Klundert door A. T. v. Dijken te Aaltenvoor Anna Jacobapolder door W. T. v. Dam te 's Gra vendeel. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Culemborg door Th.S char- ten te Stadskanaal. Middelburg. Aan de school voor Geref. onderwijs alhier is tegen 1 Januari a. s. benoemd tot onderwijzer de heer A. J. Calliber, als zoodanig tijdelijk werkzaam. De benoemde, die ook eene benoeming ontving te Eibergen, heeft die te Middel burg aangenomen. Middelburg. Mej. J. M. C. Aalbers, hoofd der Gemeente-bewaarschool alhier, is benoemd tot directrice der Industrie school te Alkmaar. Benoemd als onderwijzer aan de nieuw op te richten Chr. School te Am sterdam (Hoofd de heer K. v. d. Berge) de heer J. J. Oranje, onderwijzer te Sliedrecht. De examens voor apothekersbediende zullen plaats hebben te Amsterdam 4 Nov. Schriftelijke opgaven aan dr. J. P. Dozy aldaar vóór 16 October. Het bekende bericht benoeming der Kamper professoren tot hoogleeraren aan de Vrije Universiteit was wel wat voorbarig. De benoeming door Directeuren had pas Zaterdag plaat3. Afl. VII van Ons Tgdschrift (red. Hoogen- birk, uitgever D. A. Daamen, Rotterdam) bevat onder meerIndividualiteit en Ge meenschap (slot) door ds. A. de Visser to Wolfertsdijk. Beproeving, door ds. G. Doekes. Een Zomeravond-emotie, door Henry Boissevain. Judas Simonszoon Isch- karioth, door ds. F. Schulte. Corelli en de Christin, door ds. J. H. Geselschap. Boek- beoordeeling, enz. Dit tgdschrift mag zich in toenemonden steun verhoogenook in Zeeland? Wjj hopen het. Timotheus, Geillustreerd Weekblad. Uitgave van J. N. Voorhoeve, Den Haag. Prijs f 1.75 per half jaar. Wjj hebben weer een jaar lang dit tijd schrift gelezen. Moeder de vrouw heeft geen tijd tot lezen, doch Timotheus zou zij niet gaarne overslaan. Daartoe zijn de kop en de staart van het Tijdschrift, te weten de Meditatie en de Wenken, le mooi. Ook het andere leest zij gaarne, doch het wordt haar maar al te vaak onmogelijk gemaakt door de kinderen, die er haast om vechten haar dit werk uit de handen te nemen. Want de verhalen van Kloppers en Penning zijn zoo mooi. De bijschriften bij de fraaie plaat zoo pittig. De wenken voor de gezondheid zoo nuttig. De reis- of plaatsbeschrijvingen zoo boeiend. In één woord Timotheus is zulk een welkom huisvriend. Wij bevelen dit beslist Chris telijke tijdschrift van harte aan. Onzen kinderen en dienstboden geeft 't een aange name ontspanningslectuur en de andere huisgenooten vinden er eveneens zeer veel in, dat hen aantrekt. Een nieuwe jaargang treedt deze week weer in. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken door middel van uw blad den Ingezetenen van Goes te verzoeken op Woensdag 1 October a. s. te vlaggen, zoowel ter eere van het jubiléum van den heer Commissaris van Politie als van het bezoek der Bóeren-Generaals alhier. Uw dw. dnr. W. Geachte Redactie! Mag ik voor het onderstaande eenige plaatsruimte van u vragen Dezer dagen een maandblad in handen krijgende, las ik het bijna ongelooflijke bericht, dat op het laatste Jubileum van den Paus door hem een geschenk was ont vangen van President Kruger, ter waarde van ongeveer tien millioen gulden. Bjj het lezen van dit bericht dacht ik aan de nood die er thans in Zuid-Afrika onder onze broeders heerscht, en kwam de vraag bij mij op, of met dat geld niet veel lijden zou kunnen gelenigd geworden zijn, ja, of wij zoo iets van President Kruger wel hadden kunnen verwachten. Zie, Geachte Redactie omdat ik aan de waarhoid van dit bericht twijfel, vraag ik s. v. p. van u eenige opheldering. Laat ons trachten indien dit bericht blijkt onwaar te zijn, dezen smaad van President Kruger, ook door middel van ons Antirevolutionaire blad »De Zeeuw" af te wenden. Met dank voor do plaatsing Souburg. K. WIELEMAKER. (Dit is een oud bericht, waarvan reeds lang geleden is uitgemaakt geworden, dat er niets van aan is. Red.) LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. Omtrent de ontvangst der Generaals verzoekt 't Comité voor de ont vangst het publiek om den Generaals geen ovatie te brengen op 't perron, maar op 't Stationsplein. Daar zal, bij het buiten treden der Gene raals, begeleid door de muziek der Schutterij immers met ontbloot hoofdhun worden toegezongen (Wijze Psalm 68) Gegroet, gegroet, Gij, Heldenstoet Wier hooge moed in 't Hollandsch bloed Ons hart met jubel vulde Hoe diep u smart en smaad doorschrjjn' Wij bieden, voelend uwe pijn, Eerbiedig onze hulde. Heft op uw ziel tot God omhoog De weeuw en weeze kent Zijn oog, Hij zal genade geven. Ook onze gave zij uw troost, Wij blijven denken aan uw kroost, Uw natie zal herleven Terwijl nu de Generaals een rondrit maken verzamelt zich de menigte op de markt en begroet hen daar met het ko raal naar Ps. 66, de eerste vier regels De Heer zij u tot hulp en sterkte, Een Trooster groot in nood en dood. d'Alwrjze, die uw duister werkte, Hij doe weer blozen 't morgenrood. En op nieuw, zooals de muziek het aan geeft op deze wijze Uit onze en onzer kindren harten Stijgt voor uw volk 't gebed omhoog, Want onzer was uw strijd en smarte, Wij groeten u met weenend oog Hierop volgt de ontvangst ten Raadhuize waar de burgemeester spreekt en om 2 uur wordt de groote samenkomst geopend in de Nieuwe Kerk. Dan spreken met een der Generaals Dr. Wagenaar en Ds. de Ligt. Wat hier gezongen wordt staat ver meld in het programma, dat Maandag na de middag verscheen. Na een tweede rondrit tweede samen komst concertzaal. Verschillende kooren en solo's door Middelburgs fijnste zang ver eeniging en aan het slot het bekende koor van Boel uit diens groot muziekwerk de Matthaeus Passion dat ook voorkomt in den Vervolgbundel der Herv. Kerk. Beveel toch eiken morgen al wat uw harte [deert, Aan 's Allerhoogsten zorgen, die 't starren- [heir regeert, Die wolken, zwerk en winden wijst weg [en loop en baan,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2