NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 191. 1902, Dinsdag 30 September. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Gemeenteraadsverkiezing. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENT1ËN Mr. P. DiUKHt», J. II. BLUM, Voor Van Harn. ADRIAAN WALRAYEN, Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij steunen de Candida tuur: In Middelburg II van Lid der Staten. In Vlissingen I van (Districts-Schoolopziener.) Hiervoor ontvangen„van een vriend te Krabbendijke" f2,50. Zeeland en de Boeren. Wij doen nog een laatste, echter naar wij meenen onnoodig, beroep op de milde offervaardigheid der Zeeuwen voor de Boeren. Wij weten nu dat de generaals het hoofd gestooten hebben bij de Engelsche regeering, en een laatste poging tot hulp- verkrijging gaan beproeven bij de volken in Europa en Amerika, het meest beschaafde deel der wereld. Nederland moet voorgaan. Reeds gaven sommige provinciën hun deel. Groot of klein, te klein, wij beoor- deelen dit niet. Maar nu moet Zeeland volgen. Volgen, ook waar het reeds zóó veel gaf en deed voor de beroofden en berooiden. Maar volgen ook, dewijl de liefde ge trouw is tot den dood, en de liefde tot onze Bóeren-stamverwanten door de rampen der jongste jaren innig en hecht gewor den, niet rusten zal voor zij heeft gedaan hetgeen zij honde. Volgen niet het minst, wijl het Godde lijk voorschrift wenkt, en de ervaring het woord bevestigt dat »de zegenende ziel zal vet gemaakt worden, en die bevochtigt zal ook zelf een vroege regen worden". Wie het hiermede eens is, onttrekt zich straks aan de collecte niet, die in zijn stad of dorp gehouden wordtdoch geeft met milde hand, opdat Woensdag bij de komst der Generaals te Goes en Middelburg een ruime opbrengst hun in den schoot moge vallen, weduwen en weezen ook van ons geld worden verblijd, en het Hollandsch-Afri- kaansche onderwijs in Zuid-Afrika worde bevorderd. 15. FEUILLETOH. <Ie smid van Zaamslag. Épisode uit den Franschen tijd.) In die oogenblikken van angstige spanning zag hij zijn geliefd Zaamslag, als in een Neurenberger speelgoeddoos, het kerkje te midden, waarvan het torentje zijn spits vriendelijk boven de roode daken der wo ningen uitstak. Onder die alle herkende het oog zijner verbeelding onmiddellijk de zijne. Daar stond de hoefstal, nog juist als vroeger, de deur der smidse half open, doch hoe verlaten was alles. Geen vuur flikkerde meer aan den haard, geen gezellige kout of gulle, vroolijke lach klonk naar buiten, geen rappe handen bewerkten het smeedbaar metaal, alles lag zoo stil, zoo eenzaam. Slechts vóór zijne woning wuifden de hoogopgaande, ontbladerde boomen hunne kale toppen, als zongen zij op den kouden wintermorgen den smid een vroolijk wel kom toe. En binnenin het stille woonvertrek zat de zeventienjarige jongste zoon Jacobus zwijgend aan de tafel, tegenover zijne moeder, beiden gereed om het eenvoudige maal te nuttigen, dat maar half scheen te smaken, zeker omdat de man en vader des huizes aan den disch ontbrak. Dit alles ziet hij, zóó duidelijk, zóó helder en zóó klaar, dat hij meent de gestalten te kunnen 29 September 1902. goede voorheelden en twee wensehen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg richtte een adres aan H. M. de Koningin tot betuiging van volle in stemming met het adres der Nederl. Ver- eeniging tegen de Prostitutie c. s., houdende verzoek om het Strafwetboek in dien zin te wijzigen dat het houden van openlijke huizen van ontucht in welken vorm, worde strafbaar gesteld. Wij zouden wel willen dat alle kerke raden in onze provincie, dit adres steunden. De Kerkeraad zond ook een adres aan den gemeenteraad tot steun van het ver zoek door genoemde vereenigingen dezer dagen tot dat college gericht in zake de bestaande verordening op de publieke huizen. Wij hopen dat alle kerkeraden in deze stad zich haasten zullen dit voorbeeld te volgen. Een onzer vrienden schrijft: De pers behandelt op vrij uitvoerige wijze de vraag wat het vaderland van den minister Idenburg verwachten mag. Het is niet mijn doel daarvoor te spre ken, eenvoudig omdat ik het niet weet. Ik ken zoomin Oost of West als ik be kend zou zijn met de eischen aan een goed minister te stellen, behalve dat hij een vaardig spreker zij. Daarover geen woord. Maar wel mag ik getuigen van den gun- stigen indruk dien de nieuwe minister van Koloniën maakt. Bescheidenheid en ernst maken de hoofd trekken van zijn karakter uit. Zijn optreden en leven in den Haag herin neren volstrekt niet aan den oud-gast of aan den man die zoolang in de tropen leefde, meer aan de soberheid van de goede dagen van het oude vaderland. Als Christen-belijder, evenzeer als in de politieke belangen och, was het met allen zooleeft hij met eere en sym pathie in ons midden Troelstra liet in »Het Zondagsblad" van Bet Volle van heden een poëtischen geest verwant zeggen»God was in IX niet liberaal". Het wordt steeds meer noodig tegen dit blad der S. D. A. P. met zijn spottaal te waarschuwen. Waarom doen de beschaafde grijpen. Maar zie, daar maakt 's mans plotselinge, onverwachte verschijning eens klaps verandering in alles. Ze werkt als de wonderlamp in de bekende Arabische vertelling. De verandering deelt zich mede aan vrouw en zoon en gaat vervolgens over op de aanwezige voorwerpen in het rond. Er komt leven en beweging in de doodsche stilte. Het eenzame vertrek met de weinige meubelen wordt weêr de gezellige huiska mer van vroeger, zelfs de antieke kastklok aan den muur doet in zijn regelmatig getik nog een vroolijk wijsje hooren. In een oogwenk worden de vuren in de smidse ontstoken, de blaasbalg wordt ge trokken, en Walraven in eigen persoon zwaait als naar gewoonte den zwaren, loggen hamer, welke dreunend op het roodgloeiend ijzer neerkomt, zoodat de vonken er naar alle kanten afvliegen. Doch nog is het niet genoeg. Vol vreugd over dezen ongedachten ommekeer, vergt hij steeds meer van zijne krachten, zwaait den hamer' steeds krachtiger in het rond, totdat de stoere smid door zulk eene ongewone, bovenmatige inspanning eensklaps wakker schrikt. Helaas, 's mans illusie is verdwenen. Nog altijd bevindt hij zich binnen de muren van zijn betrekkelijk eng verblijf, de donkere omgeving en de nachtelijke koude laten niet den minsten twijfel daaraan over. In alles behalve prettige stemming gingen voor onzen smid de langzaam voortkrui- pende uren van den nacht voorbij. Hij was dan ook zeer in zjjn schik, als de dames partijgenooten zeiven, die dat blad lezen en steunen, dit niet Of behoort een en ander zoo bij de socialistische propaganda Het Comité tot ontvangst der Boeren generaals in Goes meldt ons Met blijdschap kunnen wij mededeelen, dat de pogingen om de generaals in ons midden te hebben met een gunstigen uit slag zijn bekroond. Hedenmorgen ontving het Comité het bericht, dat de generaals Botha en De la Reg, vermoedelijk in ge zelschap van de heeren Fereira en Van Vel den, Dinsdag met den laatsren trein d. i. om 10,28 uur (gewonen tijd) in Goes zullen arriveeren. Ze zullen de gasten zijn: de generaals, van den heer J. M. Kakebeelte en de secretarissen van den heer Verwer, die gaarne hunne appartementen aanboden. Het comité stelt zich voorloopig voor de ontvangst te doen plaats hebben om 9 uur in de Groote Kerk, daartoe welwilllend door H.H. kerkvoogden afgestaan. Als sprekers zijn uitgenoodigd daar het woord te voeren de WelEerw. Heeren C. Ji. v. Lelyveld, R. J. v. d. Veen en Baede (deken). Toegang tot de kerk wordt slechts ver leend op vertoon van kaarten, verkrijgbaar bij de H.H. boekhandelaars a f 1,50, f 1 en f 0,50. Voor het verlaten der stad om half twaalf zullen de heeren een rijtoer maken door de stad, waarmee zij hun bezoek besluiten. Door de onverwachte vroege komst heeft het Comité nog geen uitvoering kunnen geven aan het aangekondigde plan om een collecte te houden langs de huizen. Het heeft het plan dit te doen a. s. Donderdag en Vrijdag. Eene aanbeveling van die collecte zal zeker niet noodig wezen. Alle burgers worden beleefd verzocht hunne vlaggen uit te steken. De kerk zal te 8 uur geopend worden. Onze Middelburgsche correspondent schrijft Die Boeren, die Boeren! Ze brengen ons gansche leven in de war. Die Woens dag zal wat zijn! Men denkt aan niets anders, men spreekt van niets anders. Iedere dag brengt zijn nieuws. En de week die komt zal meer dan ooit de Boe- renweek zijn. Nu, ieder zal moeten erkennen Middel- eerste stralen van het grauwe morgenlicht door de reten gluurden en hem uit zijne vermoeiende sluimering wekten. De dagen volgden elkander in treurige eentonigheid op. De Zondagen, welke t'huis zoo stipt werden gevierd Wal raven was ook een trouw kerkganger gingen bijna ongemerkt voorbij. Zelfs het Kerstfeest met zijne schoone en rijke herinneringen, het vorige jaar nog zoo genoegelijk doorgebracht in den ge- zelligen kring der zijnen, was niet bij machte eenige verandering te brengen in de doorgaande stemming van zijn gemoed. Integendeel, de laatste week, vooral de laatste avond des jaars riepen allerlei droeve en weemoedige herinneringen uit het ver leden bij hem wakker. In het begin van het nieuwe jaar schreef hij een brief aan zijne vrouw en familie. De verordeningen op het gevangeniswezen lieten zulks toe, onder voorwaarde, dat de brieven voor de afzending gelezen mochten worden. Reeds een veertiental dagen later was een ant woord op zijn schrijven in zijn bezit. Met van vreugde stralende oogen leest hij, neen, vliegt hij de regels door. Een ge mengd gevoel van blijdschap en droefheid maakt zich van den man meester. Uit dit schrijven toch verneemt hij wel de voortdurende gezondheid zijner vrouw en familie, maar ook het bericht, dat zijn tweede zoon, de welbekende Adriaan, als soldaat naar Metz in Lotharingen was ge transporteerd. Treurige toestand alzoo. De oudste zoon, evenals de vader in de burg bereidt aan zijn aanstaande gasten, de Boerengeneraals een luisterrijke ont vangst. Het Middelburgsche Dames-comité heeft voor onze stamgenooten gewerkt als wei nigen en de eer van onze zuidelijke Pro vinciale hoofdstad met glans opgehouden. Daar naast staan de Zuid-Afrikaansehe Vereeniging en het christelijk Boeren- comité als invloedrijke corporaties, en deze gesteund door de bekende en ervaren Vereeniging Uit het Volle' zijn bij machte hbt bezoek der Generaals te maken tot een visite ons en hunner waard. Feestgedruisch en straatrumoer blijft verre, ook om den aard van het bezoek en de omstandigheden waaronder het plaats heeft. Ernst en waardigheid spreekt uit het program. Maandag reeds wordt het bezoek inge leid door een collecte, huis aan huis, waartoe zich 17 heeren en 34 dames bereid ver klaarden. Woensdag zal Middelburg, en zonder twijfel vele Zeeuwen, rondom op korteren of verderen afstand de Lange Jan wonende de Generaals ontvangen-. Dan volgt een vrij uitgestrekte rijtoer en ontvangst ten stadhuize, waar de Burgemeester, tevens Voorzitter van de Zuid-Afrikaansche Ver eeniging, hen met de leden van den Raad ontvangen zal. Half twee zullen de deuren der Nieuwe Kerk opengaan, waar dr Wa genaar, ds De ligt en vermoedelijk een der Generaals spreken zal. Daarop volgt een Cour voor belangstel lenden in den Schuttershof, en eindelijk des avonds eene zanguitvoering van ons talentvol en bedreven corps »lot Bij die uitvoering zal, naar we vernemen, onze beroemde zanger, die zich reeds ge- ruimen tijd onttrok, en wiens talent alleen voldoende is om kunstkenners en kunst minnaars te lokken, optreden. Het talent van dr Wagenaar geeft allen Middelburgers hoop op fijne speech. De verwachting van allen die meeleven is hoog gespannen. De mannen die ieder kent als twee der onzen nu ook te ontmoeten, hun bitteren strijd voor vrijheid en voor recht te be zegelen, mogelijk met een handdrukin woord en zang hun door geoefende tolken te zeggen hoe ons hart met hen leefde, en eindelijk iets te kunnen doen om het bittere lijden van hun verwoest land en zijne beroofde bevolking eenigszins te gevangenis, de middelste soldaat, de jongste zoon met zijne moeder alleen over, en dan de drukke affaire. Tot overmaat van smart werd Walraven ongesteld. Do doctoren behandelden hem naar plicht en geweten. Evenmin lieten zich de cipier en zijne vrouw onbetuigd en verpleegden hem met nog een tweetal zijner medege vangenen, zoo zorgvuldig mogelijk. Hoe traag kropen iederen dag de uren voorbij. De alledaagsche gesprekken, altijd door over dezelfde onderwerpen gevoerd, werkten bepaald afmattend en geestdoodend. Om zooveel mogelijk een einde te maken aan de gruwelijkste verveling, waaraan hij ten prooi was, wist Walraven niet beters te doen, dan nu en dan toevlucht te nemen tot de rijmelarij, waarvoor hij als amateur- dichter onmiskenbaar het talent bezet. Op verschillende tijden, „als zijn ver mogen van poëzie aan den gang raakte", wist hij in zoogenaamde gelegenheidsversjes uitdrukking te geven aan de stemming van zijn gemoed. Nu eens is het eene „Hartgrievende overdenking", waarin hij o. a. een minder aangenaam artikel van zijn program van werkzaamheid ontvouwt, door de harde wet der noodzakelijkheid tot zelfbehoud hem opgelegd, tevens illustratie van zijn kom mervol bestaan, als hij zingend klaagt of klagend zingt van kleine diertjes, die hem kwellen Dan weder vertolkt hij de zuchten van een ziel in de gevangenis en doet klaagtonen hooren aan zijne „be minnenswaardige huisvrouw, kinderen, fami- kunnen verzachten, wettigt dat niet hooge verwachtingen Zal dat den komenden Woensdag stem pelen tot een rijke dag in ons leven? Middelburg. Naar aanleiding van het bij den gemeenteraad ingezondene request tot intrekking der bepalingen die de prostitutie alhier reglementeeren, en hare vervanging door een verbod tot het houden van huizen van ontucht, zal Donderdag 9 October in het schuttershof eene meeting met debat worden gehouden, waarbij als sprekers zullen optredende heer H. Pijttersen Tz., hoofdredacteur der Nieuwe Arnhemsehe Courant, oudlid van de Tweede Kamer, te Arnhem, en onze stadgenooten de heeren J. J. Berdenis van Berlekom en dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Vlissingen. De conducteur der brieven malen van de 2e klasse op de lijn Vlissin genBreda I. van 't Hof alhier is benoemd tot assistent met standplaats Antwerpen om dienst te doen op de lijn Antwerpen Amsterdam spoorwegpostkantoor No. 2 ingaande 1 Oct. a.s. Krabbendijke. Vrijdag 1.1. vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester. Allereerst kwamen aan de orde eenige voorstellen omtrent de ge meenschappelijk te stichten school aan den Oostdijk. Er is voorloopig een stuk grond aangekocht onder de gemeente Kruiningen aan den dijk voor f 545dit wordt goed gekeurd. De school zal ongeveer f6000 kosten; de onder wijzers woning ruim f3400; voor schoolmeubelen .en schoolbehoeften zal ruim f1000 noodig zijn, zoodat de stichtingskosten van die school f 11000 zullen bedragen. Het rijk geeft 25 in de kosten voor schoolbouw, zoodat door nog eenige bijkomende kosten nog ruim f9000 voor de beide gemeenten zou moe ten betaald worden. De raad had op al deze berekeningen niets tegen en vond ook uitstekend de helft van genoemd bedrag als buitengewone Rijksbijdrage aan te vra gen. Verder werd besloten aan de open bare school een onderwijzeres te benoemen, die, bij de totstandkoming der school aan den Oostdijk daarheen zal worden overge plaatst. Voor het militair onderricht is een gymnastiekinrichting noodig. Daar de schoollokalen te laag zijn, zal de over dekte speelplaats daarvoor moeten worden gebruikt. Het militair bestuur vond dit goed, en wil nu, althans voor een jaar, lie, goede vrienden en landgenooten". De lezer bemerkt uit de opdracht van dit laatste gedicht, dat Walraven, vooral nu, ruim was van hart. Hoe snakte de man naar verandering in zijn droevig lot. Eindelijk kwam. er ver andering, doch niet de gewenschte. Een deel der gevangenen, waaronder ook Wal raven, werd op het laatst van Lentemaand uit de citadel naar eene andere gevangenis overgebracht. De naam dezer gevangenis ze heette de Egalitó was in zooverre in overeen stemming met het doe), hetwelk ze beoogde dat nl. allen, die binnen hare donkergrauwe muren in arrest zaten, gelijkertijd over één kam geschoren werden. Het was een ver bazend groot gebouw en lag in een ander deel der stad. Walraven zat daar, samen met vijftig a zestig man in een vierkant, betrekkelijk ruim vertrek, met steenen vloer,' waarover een laag stroo voor den nacht. Bij al het onaangenaam gevoel van ver latenheid, te midden van een vreeselijk rumoer en onaangename drukte, gezwegen nog van het schrale, moeilijk te verteren voedsel en het slapen op den kouden, har den grond in zulk eene bonte omgeving, op een weinigje stroo, dat haast alle moge lijke, ongezonde dampen uitwasemde, was het waarlijk geen wonder, dat onze man, omstreeks Juni, weêr begon te klagen over zijne gezondheid. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1