ZILVER NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. FRANK. No. 189. 1902, Donderdag 25 September. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH AZIJN Varkenshok irden te koop. Gemeenteraadsverkiezing. [el burg. m en Gitten KOOP KOOP PENTSTIJFSEL y 'wcmmvy% Vennootschap .OGES, en nieuw. edelf t. 142. KOOP, >ls nieuwe Hittekar, tarzen, gekalfd en bij J. SIMONSE Sz., KOOP KOOP "erkpaard [ens te koop, Bakkersknecht, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BEROEP der Bóeren-Generaals op de be schaafde wereld. LANDBOUW, De Tarwe. - - - dat er im en handteekening t. Er zijn veel na- )Ji I) UJJYIS. ouwmaterialen oraorg", 9, Tlissingen, de levering van alle IN. zij direct na len levelend, A. HU SON. VAN EN garantie). D en ZILVER wordt fste koers inge- t. tie gratis. leiding van de werk- de meeste reparaties ren netjes uitgevoerd an afgeleverd. |E te Meliskerke. JIJK, Oudelande. jeloopen seizoen HER, Domburg. Littenkar, fij C. ELIPSE, Vrouwepolder. ÏRE te Meliskerke. BOONE Pz., Arnemuiden. November kkersleerling ALLEWIJN, bakker, n d. e v./d. tegenwoordigen ld R JAGT, I e r s e k e. :e omstandigheden met necht benoodiffd, l, Abeelsche Zandweg. e van stonden aan of zomende Meid, Nadorst bij Middelb. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. de Jonge-Verwest, Goes. Wij steunen de candidatuur: In Middelburg II van Mr. P. DIELEMAN, Lid der Staten. In Vlissingen I van J. H. BLUM, (Districts-Schoolopziener.) Het zal de wereld nog versch in het geheugen zijn hoe de Boeren na een han gen strijd voor hunne onafhankelijkheid van meer dan twee en een half jaar, eindelijk genoodzaakt zijn geworden de termen van overgave, hun door de Regee ring van Zijne Britsche Majesteit, Koning Eduard VII voorgelegd, door middel van liunne afgevaardigden te Vereeniging aan te nemen. Gelijktijdig werd ons door die afgevaar digden opgedragen ons naar Engeland te begeven ten einde in de eerste plaats een beroep op onze nieuwe Regeering te doen om de ontzachelijke ellende die door de lengte en breedte der nieuwe Kolonies heerscht te verzachten. Slaagden wij hierin niet dan zouden wij een beroep voor lief dadige bijdragen op de menschelijkheid van de beschaafde wereld doen. Daar wij er tot dusverre niet in geslaagd zijn de Engelsche Regeering te bewegen ons volk verder behulpzaam te zijn, en de nood onbeschrijfelijk hoog is, blijft er voor ons niets over dan ons te wenden naar de volkeren van Europa en Amerika. In de hachelijke dagen die wjj door worstelden, was het ons en de onzen zoet, gedurig blijken van sympathie uit alle oorden te ontvangen. De geldelijke en andere ondersteuningen aan onze vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen, en aan de krijgsgevangenen in alle deelen der aarde, droegen oneindig veel bij om het lot van die arme ongelukkigen te ver lichten, en wij nemen deze gelegenheid te baat om namens het volk van de ge wezen Republieken onzen innigen dank te betuigen aan allen, die ons in het ver leden liefdadiglijk hebben ondersteund. Het Boeren-volkje kan nimmer de hulp vergeten, die hetzelve bewezen werd in de donkere uren van zijne beproeving. Het volk van de twee Republieken had alles veil voor zijne onafhankelijkheid en nu de worstelstrijd voorbij is, staat het totaal geruïneerd. Hoewel wij niet de gelegenheid hadden een nauwkeurigen staat op te maken van de verwoesting, aangericht in de twee Republieken, zijn wij op grond van onze persoonlijke kennis overtuigd, dat er minstens dertig duizend huizen op de boerenplaatsen en bovendien tal van dorpen door de Britten gedurende den oorlog verbrand of vernield zijn. Onze woningen met de meubelen zijn verbrand of vernield, onze boomgaarden neergeveld, alle landbouwgereedschappen stuk geslagen, molens vernietigd, elk levend dier is weggevoerd of gedood niets bleef ons, helaas 1 over. Het land is eene woes tenij. Ook heeft de oorlog vele slacht offers geëischt en het land weergalmt van het geween der hulpelooze weduwen en weezen. Bovendien behoeft niet te worden her innerd hoeveel in de toekomst voor de opvoeding van de kinderen onzer burgers zal noodig zijn. In dezen grooten nood wenden wij ons nu tot de wereld met het verzoek om door liefdadige bijdragen onze weduwen en weezen, onze verminkten en andere nood- druftigen te hulp te komen en onze kin deren behoorlijk te doen onderwijzen. Wij wijzen op de verschrikkelijke ge volgen van den oorlog, om onze groote behoefte ter kennis van de wereld te brengen en geenszins om de gemoederen op nieuw gaande te maken. Het zwaard rust nu in de schede en alle geschillen zwijgen in tegenwoordigheid van zoo groote ellende. De schade, door den oorlog berokkend, is onbeschrijfelijk groot, zoodat het kleine bedrag dat Engeland, volgens de termen van overgave, zal schenken, zelfs indien tienmaal vermenigvuldigd geheel en al ontoereikend zal zijn om ook maar de oorlogsverliezen te dekken. De weduwen en weezen, de verminkten en nooddruftigen, en onze kinderen voor wie alleen wij dit beroep doen, zullen dus daaruit weinig en in de meeste gevallen niets trekken. Alle bijdragen zullen gestort worden in een fonds genaamd »Het Generale Boeren- Hulp-Fonds", en dit fonds zal uitsluitend besteed worden om in de behoeften van de personen, voor wie hetzelve verzameld wordt nu en in de toekomst te voorzien. Wij verzoeken vriendelijk de hartelijke samenwerking van de bestaande Comité's in de verschillende landen van Europa en Amerika, en staan nu op het punt die landen beurtelings een bezoek te brengen ten einde de zaak behoorlijk te organiseeren. LOUIS BOTHA. C. R. DE WET. J. H. DE LA REIJ. 24 September 1902. Een averechtsche aanbeveling was wel die van professor Treub op een der jongste meetings in Amsterdam IX voor Mr. Troelstra. Prof. Treub is altijd het enfant terrible het stoute kind der liberale partij geweest. Reeds in 1888 noemde hij die partij de oude jongejuffrouw waarin geen fut meer te krijgen was, hoe men ze ook aaide. Een beeldspraak al even onsierlijk en onwaar dig als die welke hij de vorige week bezigde, toen hij in zijn openbare aanbe veling der candidatuur-Troelstra de onbe wezen beschuldiging inlaschte dat de libe ralen bezig waren het zwarte beest te aaien, om niet van het roode beest gebe ten te. worden. Een grofheid die de kracht der guhe bekentenis verzwakte dat alle liberalen den sociaal democraat hadden te steunen, daar zij alleen op die wijs, „op de historische lijn bleven". „Vrijmoediger erkentenis dat het libe ralisme maar het socialisme werd, is zel den door een liberaal man gedaan", zegt de Nederlanderen wij zijn 't er mee eens, wanneer men tenminste die andere ver klaring, van de Groninger Courant, „in elk geval van de familie" uitzondert. Overigens mag met blijdschap en dank baarheid geconstateerd worden, dat eenige honderden liberalen, liever den Kuyperi- aan dan den sociaal democraat gestemd hebben, ondanks de hun gepredikte ont houding. Zonder hunne hulp ware Troelstra ge kozen geweest. Hunne hulp bewijst dat in de liberale partij dat onzes inziens verdienstelijk soort conservatisme veld wint dat op de baan der revolutie niet tot het uiterste wenscht voort te schrijden, en nog volhardt in een overigens hopeloos pogen om de lo gische ontwikkeling der liberale beginse len te stuiten. De Nederlander schrijft naar aanleiding van Troelstra's val in Amsterdam IX: Hoezeer het ons nooit moeilijk valt ons bij de verkiezing van een bekwaam tegen stander neer te leggen, moeten wij een uitzondering maken voor den leider der partij die de politiek demoraliseert door de motieven van zijn tegenstanders aan te tasten en door de goede trouw en de eerlijke on baatzuchtige bedoelingen van wie anders denken verdacht te maken. En reeds in haar nummer van 14 Aug. schreef zij dat bij mogelijke herstemming tusschen Troelstra en een antirevolutionair, er voor de liberalen alle aanleiding zou bestaan den laatste te steunen, »nu de strijdmethode hnncer geestelijke bloedver wanten meer en meer onze samenleving blijkt te vergiftigen". En naar aanleiding van de scheidtaai uit »Het Volk" zie ons vorig no. merkt het blad op Zóóver gaat de vrijmoedigheid der soci alisten dat zij woedend zijn, dat diezelfde verguisde, gesmade liberalen ten slotte niet de hand gelikt hebben van de partij, die hen belasterde. Dat is een feit, waarvoor het seheldwoordenboek nu eens heelemaal moet worden uitgeput. Zóózeer schijnt het materialisme bij deze mannen alle gevoel voor ideiiele goederen af te stompen, dat ze geen oogenblik kun nen zien, welk heerlijk, blinkend idealisme er straalt uit de vreugde over mr. Troel stra's val. Ons dunkt, alleen reeds de ongepaste wijze, waarop deze afgevaardigde zich uitliet bij de wetten ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin, moest voor alle goede vaderlanders een reden zijn om hem nooit te stemmen. Neen, het is niet waar, dat de liberalen in „brandkastdelirium" de antirevolu tionairen hebben gesteund. Zij hebben hen gesteund, omdat ze zich met hen één voelden in liefde voor het vaderland, voor de Koningin, voor de heilige tradities der natie, voor de beginselen van het „Wilhelmus"; omdat zij voor hun idealen toch altijd nog meer verwachtten van een partij, die een ander inzicht dan zij heeft over wat in 't belang is van vorstin, volk en vaderland, dan van een partij, die zich er op beroemt, noch voor de vorstin noch voor het vaderland noch voor het volk als geheel te arbeidenomdat zij geen ge meenschap wilden hebben, ook niet door onthouding, met een partij, die hare tegen standers verguist, de zielen barer adepten vergiftigt, en den band loochent van het gemeenschappelijk vaderland. Voor de cijferaars onder onze lezers geven wij de stemmencijfers van 11 en 18 Sept. j.l. in Amsterdam IX met zijn 8 stern- gelegenheden Eerste stemming a. b. c. d. e. 1 Overtoom 121 119 148 108 532 2 Saxenburg.dwarsst. 148 66 74 90 378 3 Bilderdijkstraat 226 169 200 298 893 4 Da Costastraat 226 130 67 281 704 5 Potgieterstraat 266 155 58 416 896 6 v. Oldenbarnev.str. 275 126 79 280 760 7 v. Oldenbarnev.kade 156 89 78 199 522 8 De Wittenstraat 225 162 63 378 828 Totaal 1643 1016 80320505512 a. Bijleveldb. Gerritsenc. Piersond. Troelstrae. Totaal. Herstemming Bijleveld. Troelstra. Totaal. 1 Overtoom 349 229 578 2 Saxenburg.dwarsstr. 315 229 578 3 Bilderdijkstraat 524 510 1034 4 Da Costastraat 413 421 834 5 Potgieterstraat 507 614 1121 6 v. Oldenbarnev.str. 443 411 854 7 v. Oldenbarnev.kade 277 302 579 8 De Wittenstraat 502 574 1076 Totaal 3330 3231 6561 De Nederlander mist noode in de Troonrede deze vier zakenHerziening der Zondags wet. Openstelling van het onderzoeknaar het vaderschap. Rijkswet tegen de bor- deelen. Uitvoering der motie-Kuyper- Lohman-De Visser in zake het brengen van alle onderwijzerssalarissen ten laste van het Rijk. Op alle vier deze punten verwacht het blad ook steun uit de linkerzijde der Kamers. Niemand zal beweren dat het Kabinet ook niet gaarne deze vier punten op haar program voor dit zittingjaar zou geplaatst hebben. Wij hebben evenwel den indruk dat onder zeer ongunstige omstandigheden door som mige ministers zeer hardt gewerkt is, meer dan mocht geëischt en verwacht worden zoodat hetgeen nu aangeboden werd, meer dan al wel is. Toch hopen ook wij dat het Kabinet in de volgende jaren ook dit deel barer taak zal kunnen afdoen. Zondagswet. Vaderschap. Bordeelen. Onderwij zerssalarissen. Het roept al om herziening. Bet Volk dat de Belgische straatver- toogen goedkeurt, begint ook voor ons land deze straat-demonstratie aan te prijzen. Nu, de liberalen in 1848 deden veel erger. De Arnhemsche Courant dreigde den Ko ning (Melliw) en zijn piassen met den dood en zoover ons bekend, protesteerde hier tegen geen harer perszusteren. Wat Bet Volk beoogt, stelt ons derhalve niet te leur. Ook een meer rechtstreeksche aanzet ting tot revolutie aan die zijde zou ons niet nuchter op ons 'dak vallen. Toch vestigen wij bereids de aandacht op onderstaande woorden van Bet Volk: Er is een nieuw verschijnsel opgetreden in onze politiek. De liberalen hebben een .weg ingeslagen die, als zij daarop blijven voortgaan, de politieke kaart van ons land geheel en al zal wijzigen. Voor de arbeiders kan dat be- teekeneneen tijdelijke afsluiting van parle ment en andere vertegenwoordigende lichamen voor onze afgevaardigden. Komt die nieuwe toestand, dan komt onzer zijds een nieuwe taktiek. Brengt men ons op straat, welnu, wij voelen ons op straat best thuis. Op straat hebben de Belgische arbeidersin 1893 het algemeen kiesrecht, zij het dan ver knoeid, bevochten en zij, die tot dan toe geen enkelen vertegenwoordiger hadden in eenig politiek lichaam, wierpen toen als met een vloedgolf op één dag 28 der hunnen in de Kamer en drongen op één dag in meer dan 200 gemeenteraden door. Hetgeen derhalve met andere woorden zeggen wil, wanneer liberalen en „kerke- lijken" samenspannen om Troelstra, c. s. uit de Kamer te houden, zullen Troelstra, c. s. het volk opwarmen en zal er bloed vloeien. Algemeen stemrecht of bloed vloeien Wie 't nu nog niet wist of geloofde, zal 't nu wel begrepen hebben. Men beoordeele een geschrift naar zijn datum. Dat is een wijze les, die ons kalm en waardig stemt tegenover zooveel dat ons verwondert en niet altijd verblijdt. Het is niet altijd een eere voor een man die ons verzekert dat hij in een kwart eeuw niets veranderd is. 'tls ook wel eens een bewijs dat hij niets geleerd heeft. Toch blijft menige uiting uit de pen van denzelfden man gevloeid merkwaardig als men een oogenblik den datum vergeten kan. Eens gaf dr. Bronsveld in zijn Kroniek van de Stemmen voor Waarheid en Vrede ons het volgende te lezen »Het aftreden van dr. Kuyper als lid van de Tweede Kamer kan niet anders dan allereerst een smartelijken indruk maken. Hij was ongetwijfeld een sieraad der kamer. Slechts weinigen hebben over zijn talenten te beschikkenHet is wel een be wijs voor de felheid en bitterheid waar mede gestreden wordt, dat zelfs de A.-C. die christelijke belangen wel eens bepleit, dr. Kuyper's vertrek uit de Kamer ver meldt zonder één woord van waardeering. Daarom te meer verheugt het ons dat althans het Vaderland nog iets anders deed. Alle partijen hebben er belang bij, dat zij zoo voortreffelijk mogelijk zijn vertegen woordigd. Partijen schijnen onvermijdelijk te zijn bij onzen regeeringsvorm. Als dat zoo is dan vordert de geest der loyaliteit, dat men elke partij gaarne ziet optreden in haar beste en edelste tolken. Ieder heeft toch zeker een of meer waar heids-elementen. Zoolang de christelijke beginselen door velen worden beleden, en zij, al is 't ook maar een korrel gerech tigheid vertegenwoordigen, is het een ramp als een hunner bekwaamste voormannen buiten gevecht gesteld wordt. Wat ons vooral het ontslag van dr. Kuyper doet betreuren is, dat hij onder de anti revolutionairen een meer democratisch element vertegenwoordigt. Gaarne geven wij toe, dat daarin ook een gevaar ligt opgesloten, maar we zijn toch van huis uit een volkspartij, ook al werden onze belangen meestal door hoogst geplaatsten bepleit." Dit merkwaardig citaat is genomen uit de aflevering April 1876. Onder de vele landbouwgewassen die in Zeeland verbouwd worden, neemt de tarwe eene voorname plaats in. Er is in de laatste jaren geen gewas, behalve meekrap, paardenboonen en zomergerst meer op den achtergrond getreden dan dit. Eertijds een gewas van den eersten rang, is het nu terug gedrongen, en moet het achter aan suikerbieten, aardappels en haver volgen. Hing vroeger voor den boer en voor den werkman hun oogstgetijde voornamelijk vast aan den tarweoogst, tegenwoordig bij gunstige weergesteldheid veroorzaakt het geen drukte meer en kan de tarweoogst evenmin den hoer als den werkman het overwicht in de schaal geven. Op vele hofsteden is het gewas tot Ma en bij som migen wel tot Mi ingekrompen. De oorzaak daarvan ligt voornamelijk in den lagen marktprijs van dit gewas tegenover andere gewassen tengevolge van den grooten uit voer van andere landen, voornamelijk Amerika en Rusland met de snelle middelen van vervoer. Vroeger was het voor specu lanten een goed artikelboeren van kapitaal deden daar soms groote voordelen mede, door ze tot in den zomer op den zolder te leggen. Tegenwoordig echter gebeurt het niet zelden dat de tarwe in den zomer niets duurder is dan in den winter, zoodat het in den regel maar het beste is ze op te ruimen. Was het wonder dat de ge goede boer zijn veestapel in acht nemende tot zelfs in de maand Mei nog tarwe dorschte met de vlegel, tegenwoordig in den vooruitstrevenden tijd wordt er veel na afloop van den oogst met de machine gedorschen en de tijd zal er spoedig zijn dat er op elke hofstede een dorsehmachine is, zoodat het vlegeldorschen weldra zal beperkt zijn tot de kleine steedjes. En de vele "werkzaamheden in acht nemende op onze landbouwhoeven zal de werkman zich daar niet over behoeven te bekomme ren, want daar het dorsehen een zwaar werk is, en veelal voornamelijk vroeger er een gering loon aan verbonden is, kan hij beter op ander werk bestaan. Vroeger werd wel beweerd dat de boeren te dikwijls terug kwamen om tarwe te zaaien, soms om de twee jaar, het beschot begon daar onder te lijden, zoodat men maar weinig oogstte. Maar dan toch maakte de markt prijs het goed wat tegenwoordig niet het geval is, want er is geen gewas, zoo laag in prijs als dit naar evenredigheid, terwijl andere gewassen ieder jaar duur zijn. Heeft men van ieder gewas verschillende soorten, van geen gewas dan toch meer dan van de tarwe. Gebruikte men vroeger in Zeeland bijna uitsluitend de bekende Zeeuwsche tarwe, deze is bijna van de baanuitsluitend bestaat ze in het algemeen nog al op Walcheren. Dat schijnt hier vandaan te komen, dat de uit Engeland ingevoerde tarwe beter aan het gewicht voldoet, iets waar het tegenwoordig veelal op aankomt. Alleen zij van onze Zeeuwsche tarwe uog gezegd dat ze bij een nat oogstgetijde, gelijk dit jaar, niet zoo spoedig ontkiemt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1