RECLAME 8. Bene wederopstanding. Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. I&eciitszaken. Gemengde Berichten. laat en zwijgend gingen de burgers uit elkaar om hun leger op te zoeken. Den volgenden morgen hield Ds. Kriel een godsdienstoefening naar arnleiding van Klaagliederen V, en na afloop daarvan nam één onzer commandanten afscheid van zijn burgers met enkele roerende woorden. En ik maak mij niet aan overdrijving sóhuldig, als ik zeg, dat van de 500 burgers, daar toen bij elkaar, er niet één was, wiens oogen droog bleven. Overal zag men groepjes Boeren, die op eikaars schouders leunende weenden als kinders. Wie zoo iets nog nooit beeft bijgewoond en doorleefd, kan zich het gevoel niet voorstellen, dat zich van iemand meester maakt bij zulk een gelegenheid. Ik zal het nooit vergeten zoolang ik leef. 't Waren allen mannen, die 2'h jaar de beproevingen van den oorlog had den doorstaan ze hadden have en goed in do handen des vijands zien vallenhun vrouwen en kinderen verkeerden in balling schap en menigeen wist, dat hij van zijn familieleden slechts de helft of nog minder zou terugzienvan velen had reeds het bloed op 't slagveld gevloeid en nu ten slotte moesten zij ook nog hooren, dat, wat hun op aarde boven alles dierbaar was, n.l. de vrijheid, hun ook was ontnomen. Hon derd jaar van strijden en lijden was ver- geefsch geweest. Eindelijk was dan die eeuw van worsteling besloten met de ver nietiging van het Afrikaanderdom. Dit te bedenken en niet met hen mee te weenen, was meer dan vleech en bloed vermocht. In hot Engelsche Blauwboek staat 't verslag van de samensprekingen tusschen Chamberlain (zeer uit de hoogte) en de Boerengeneraals. Wij hebben geen plaatsruimte om er iets uit over te nemen. Alleen het onderstaande. Botba klaagde dat aan Zuid-Afrikanen in Europa geweigerd werd Daar Zuid-Afrika terug te keeren, hij heeft er brieven over gekregen. Chamberlain ontkent dit. Botha noemt den hoer Wessels, een dor bekende deputatie. Chamberlain herneemt: Ik zal een nauwkeurig onderzoek instel len. Wat den heer Wessels betreft, het is hem niet geweigerd, maar hem is alleen meegedeeld, dat het geval nog in overweging is, en dat zij geen onmiddellijk antwoord konden geven. Ik geloof, dat er in gewone gevallen geen bezwaar tegen is om de heeren, die gewezen burgers zijn en die onder gewone omstandigheden tijdens den oorlog naar Europa gekomen zijn, terug te laten keeren. De regeering moet natuur lijk het recht in handen houden den terug keer van lieden te beletten, die zij voor niet-loyaal houdt en die niet ronduit de vredesvoorwaarden hebben aangenomen. Generaal Botha zal, daar ben ik zeker van, evenals ik, vi ij uit spreken. Sommige leden of één lid ten minste van de delegatie, welke het vredesverdrag teekende, heeft, naar men zegt, een taal gesproken, die niet in overeenstemming is met zijne verklaring, dat hij Koning Edward VII als zijn trouwen en wettigen heerscher zou aannemen. Ik geloot niet, dat het noodig is namen te verzwijgen ik bedoel den heer Reitz. Wij wenschen vrienden te zijn, maar de vriendschap moet van beide zijden komen, en waar iemand ons reden geeft te gelooven, dat hij niet met vriendschappelijke gezind heid naar Zuid Afrika zal terugkeêren, zullen wij ons best doen hem den terugkeer te beletten. Do tolk: Generaal Botha zegt, dat hij hoopt, dat u do zonden van één man niet op anderen zult bezoeken. Als één man iets dwaas zegt, laat hem er dan alleen voor lijdenhij weot niets over het bericht van den heer Reitz. Generaal Botha hoopt, dat gij het niet verkeerd zult opnemen, als hij zegt, dat hij hem en de anderen, het volk in het algemeen zou vertrouwen. Toevalliger wijze vernam onzen verslag gever tijdens zijn verblijf te Gouda dat ook daar ter stede zich wondervolle gevallen van ongehoopte genezingon door het gebruik der Pinkpillen hadden voorgedaan; o. a. vernam hij dat in de familie J. W. de Bruijn, kuiper wonende Bogen O. 135" zich een treilend geval had voorgedaan. Aan de kuiperij aankomende trof hij iemand aan die juist bezig was eenige hoelpels om een ton te slaan. De man stond verbaasd een bezoek te krijgen, maar, nadat onze verslag gever eeDige uitlegging had gegeven om trent zijn bezoek antwoordde die werkman, welnu, ik ben de persoon zelf die U zoekt; hij liet zijn gereedschap terstond leggen en zeide gaat met me mee naar mijn ouders want ik ben de zoon van don kuiper en kan in 't bijzijn van mijn ouders U van alles op de hoogte stellen. Hierop nam hij zijn stok dien hij bepaald noodig had om te loopen, want zijn ziekte was van dien aard geweest dat hij wel voor immer kreupel zou blijven. Al wandelende en pratende kwamen wij aan zijn ouders woning en na het doel van mijn bezoek aan zijn ouders uitgelegd te hebben antwoordde zijn vader en moeder, die gewenschte inlichtingen zullen wij U met genoegen geven. Met een opgeruimd gelaat van dankbaarheid begon de vader dat zijn zoon thans 28 jaar oud voor on geveer 6 jaar een weinig pijn begon te ge voelen in de linker knie, de pijn ging van lieverlede naar beneden en vervolgens naar boven, het geheele linkerbeen zwol op vree- selijke wijze op, het bekwam een donker blauwe kleur en dit alles ging gepaard met vreeselijke onuitstaanbare pijn. De ziekte was zelfs zoo erg, dat de nagels der voeten van zelf afvielen. Doch ongelukkigerwijze, daar bleef het niet bijhet kwaad ging al hooger en hooger en hij klaagde over maagpijn. Gedurende dien tijd was mijn zoon ver plicht te bed te blijven en wel gedurende anderhalf jaar, met vijf man moest hij ge holpen worden om hem te verbedden en daar hij zelf in het Dagblad van Gouda eene genezing van maagpijn gelezen had door het gebruik der Pinkpillen, zoo be sloot hij er ook eens mee aan te vangen en werkelijk niet alleen dat de maagpijn verdween, maar zijn been werd dunner, bekwam eene gewone vleeschkleurige kleur, begon van lieverlede uit zich zelf op te staan en thans is de wond niet grooter dan een speldenkop en kan hij weder gelijk voorheen mij de behulpzame hand bieden in mijne kuiperij. Dat een ieder er ver wonderd over staat behoef ik U nauwelijks te zeggen en wij zelf ook ofschoon het wel ongelukkig is dat hij kreupel is gebleven kunnen wij onze dankbaarheid niet uitdruk ken over dit ongehoopt resultaat. Want het mag met recht eene ware opstanding genoemd worden. Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pinkpillen van Dr. Williams te bekomen, waDt gelijk alle alle goede producten worden ook de Pinkpillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij de depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gij maar oenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothouder komen, de Heer Snabilié. Prijs f 1,75 de doos f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Eranco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. Goes. Het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag voor 1902 zooals het door den gemeenteraad en zijne vergadering van 2 September 1902 werd vastgesteld is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 6 September jl. goedgekeurd en 12 September 1902 aan den ontvanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagteekening der aanslag biljetten bezwaren tegen den aanslag op onge zegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Beroepen te Hiaure, H. v. Eist, cand. te Bunnik te Maasdam, T. J. Ringe ling te Diemente Leur, C. F. M. Dieleman te Grevenbichtte Dordrecht, J. G. Deur te Gouda. Bedankt voor Dokkum door J. W. Poort te Ursumvoor Wissenkerke door B. Zoete te Lopik; voor Hellouw, door C. Reijnierse te Wilhelminadorp. Dr. A. v. d. Flier te 's Hertogenbosch sinds I860 achtereenvolgens predikant te Bunschoten, Broek op Langendijk, Zwart sluis, Harlingen, Lienden en (sedert 1888) 's Hertogenbosch, is aldaar overleden, oud 67 jaren. Ds. M. H. A. v. d. Valk vroeger predikant te Muskegon is (volgens de Èol- landsche Amerikaan) in Amerika terug en heeft Maandag de vergadering van de Grand Rapids Presbytery te Grand Rapids bijge woond om tegen hem ingebrachte beschul digingen te weerleggen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Arnhem, P. J. M. de Bruin te Apeldoornte Urk, L. A. Beekamp, cand. te Apeldoorn. R. K. Kerk. Benoemd tot pastoor te Biervliet, E. van Akentot kapelaan te Nieuw Vos meer, A. Vermunt. De Unie-Collecte bedroeg te Bruinisse f 128,15, Koudekerks en Zand f77,57; 's Gravenpolder f 5,21 en Tholen f 25,45. St. Maartensdijk. Door Mej. M. L. J. Ramaker is tegen 1 Dec. a. s. eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de openb. school alhier. Kortgene. De voordracht voor een hoofd der school alhier bestaat uit de heeren M. C. Maas te Tholen, K. van der Slikke te Wolfertsdijk en J. de Keijzer te Duiven- dij ke. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstalP. J. S. 69 j., werkman Koe wacht tot 3 d. gev. straf stroogerijJ. van de G. 24 j., arbeider Driewegen en C. de M. 15 j., en L. J. S. 16 j-, leurders Middelburg, allen tot f3b. s. 3 d. h. mishandelingP. P. G. 35 j., visscher Terneuzen en G. van A. 47 j., stalhouders knecht Middelburg, beiden tot 7 d. gev. straf en J. J. v. A. 26 j., landbouwer Hans. weert (Kruiningen) tot f 25 b. s. 5 d. h. en J. B. de M. 39 j., timmerman Sas van Gent tot f 10 b. s. 5 d. h. mishandeling en vernielingC. v. D. 23 j., landbouwersknecht Clinge tot 14 d. gev. straf en beleediging van een ambtenaar: A. L., bijg. Moene 33 j., visscher Philippine tot f 10 b. s. 10 d. h. In zake F. J. T. 37 j., winkelier Goes, appellant van een vonnis van het kanton gerecht te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding der boterwet is veroordeeld tot f 10 b. s. 5 d. h., is het vonnis van den eersten rechter bevestigd. Ontslagen van rechtsvervolgingC. de F. 19 j., landbouwersknecht Zaamslag, beklaagd van mishandeling. Vrijgesproken M. N. 21 j., boerenknecht Driewegen, beklaagd van strooperij. In de strafzitting van het Haagsche gerechtshof werd behandeld de zaak van een meubelmaker, een werkman en een varensgezel, recidivisten, (0. a. Zuidhof en Van Elk) door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Zij hadden terechtgestaan wegens poging tot diefstal in eene woning te Ovezande, dief stal in de R.-K. kerk en poging tot diefstal in de kerk der gemeente van wijlen ds. Bakker te 's-Gravenpolder. Van een deel dezer feiten waren zij vrijgesproken of ont slagen van rechtsvervolging. Adv.-gen. mr. Reitsma was van oordeel, dat ook de poging tot diefstal in de woning der weduwe te Ovezande betreft, het bewijs was geleverd ten aanzien van alle beklaag den en ten onrechte een der beklaagden van dit feit was vrijgesproken, en een ont slagen van rechtsvervolging. Wel erkende hij, dat twee der beklaagden als mede plichtig aan het misdrijf waren te beschou wen. Ten aanzien van de inbraak in de r.-k. kerk was volgens den adv.-gen. terecht aangenomen het bewijs van den diefstal. Wat de ten laste gelegde poging tot diefstal betreft, stond vast, dat men met een breek ijzer tovergeefs heeft gepoogd den taber nakel open te breken. Intusschen was ten laste gelegd dat de beklaagden daarin geld zochten, terwijl gebleken was, dat het geen gebruik is in den tabernakel geld te bewaren. Met het oog hierop had de rechtbank be klaagden van dit punt der aanklacht vrij gesproken, een vrijspraak, die Z. Ed. Groot Achtb. met het oog op de dagvaarding juist achtte. Wat ten slotte de poging tot diefstal in de kerk van wijlen ds. Bakker betreft, daar is gebleken, dat zich in de bussen, waarin bekl. geld zochten, geen geld bevond, daar zij kort te voren geledigd waren. De vraag is dus kan hier poging tot diefstal aange nomen worden, waar het voornemen bestaat, geld te stelen, doch geen geld gevonden wordt? De rechtbank heeft in strijd met de jurisprudentie van het hof aan genomen, dat hier een relatief ondeugde lijk middel aanwezig was, daar het afwezig zijn van geld slechts een toevallige om standigheid was. Met groote belangstelling zag mr. Reitsma de beslissing van bet hof ten aanzien van dit punt tegemoet met het oog op het gewicht daarvan voor de veiligheid in de maatschappij, en gaarne zou hij de over wegingen van het hof op dit punt zoodanig zien ingericht, dat cassatie ervan was toe gelaten in het belang eener principieele beslissing. Adv.-gen. zag in de beklaagden een drietal voor de veiligheid zeer gevaar lijke sujetten en met het oog ook op den ernst der gepleegde feiten, werd door hem een gestrenge straf wenschelijk geacht. Het requisitoir strekte tot veroordeeling der drie beklaagden wegens poging tot diefstal met braak, in vereeniging gepleegd, wegens diefstal met braak, wegens poging tot diefstal met braak en inklimming, ieder tot 8 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis voor den eersten bekl. De verd. vroegen voor hun eliünten vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, althans een lichtere straf en bestreden de opvatting van den adv.-gen. Het adres vanwege den Vrouwenbond van den Gemeenteraad te Middelburg ligt ook ter teekening bij den boekhandelaar J. J. Fanoij. (Zie ons no. 182). Goes. Maandag zijn de lessen aan de Avondschool voor Ambachtslieden begonnen met 80 leerlingen. Tien jaar geleden be gon de burgeravondschool met 39 leerlingen. 's - Gravenpolder. Donderdagmiddag ging het paard bespannen voor een kar van den vrachtrijder H. op hol, terwijl dit een oogenblik onbeheerd was blijven staan. H. had nog juist den tijd de kar te bereiken en bleef aan de boomen daarvan hangen. Eerst werden eenige staken op het school plein afgereden, vervolgens ging het den hoek om, maar door een te lange draai kwam de kar tegen de muur terecht, waar door kar en paarden omsloeg. Intusschen was H. op den draai van de kar afgevallen, waardoor hij zich erg bezeerde en een bloedende wonde aan het hoofd opliep. Ingeroepen geneeskundige hulp consta teerde een vrij ernstige beenbreuk. Met ingang van 16 September a. s. wordt do diensttijd op werkdagen van het rijkstelefoonkantoor te Zonnemaire vast gesteld als volgt: van 8.30 tot 9.30,10.30 tot 11.30 uur voor-, 2 tot 3.30 en 5.30 tot 7 uren namiddags (Greenwichtijd). De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft on veranderd. Bij kon. besluit is benoemd tot 2e- luitenant bij de dd. schutterij te Middelburg C. A. Schulte, thans schutter. Verder is bij kon. besluit pensioen verleend ad f 300 aan M., J., J., T. L. J. en S. Wesdorp, kinderen uit het huwelijk van wijlen W. M. Westdorp, laatstelijk opziener 2de kl. der visscherij politie op de Schelde en Zeeuw- sche stroomen, met wijlen J. A. Schot. In de St. Ct. zijn opgenomen de statuten der schietvereenigiDg Nimrod te Heinkens- zand. Zij stelt zich ten doel 's lands weer baarheid te verhoogen en tracht dit doel te bereiken door het houden van oefeningen in den wapenhandel en in het schieten, waardoor zij goede schutters zal trachten te vormen. Deze oefeningen zullen geschie den, zoo mogelijk, met de geweren bij het leger in gebruik, met flobertbuks en met de revolver. Te Enschedé is een politieagent door een bekend vechtersbaas met mes steken zoodanig verwond dat hij aan de gevolgen is overleden. Een timmerman te Strijp viel van een zeven meter hooge stelling en stierf aan de gevolgen. Te Maassluis lieD een 9 jarige knaap, schoon meermalen gewaarschuwd, te kort aan den waterkant eu viel te water vier menschen tracht:en hem achtereenvolgens te redden, en toen een hunner er eindelijk in slaagde bleek het kind reeds verdronken. Te Rotterdam had eergisterennacht in de donkere trapgang van een huis in de Halvemaansteeg een ijselijk gevecht plaats tusschen twee orgeldraaiers. De eene orgel draaier werd door zijn vrouw en aanstaanden schoonzoon geholpen, de ander door zijn vrouw, en zoo ontstond, ter voldoening van oude veeten, onder den invloed van sterken drank een verward gevecht waarbij een vrouw met een bierglas ernstig verwond werd, de eene orgeldraaier een levensge vaarlijken messteek in de buik opliep, en den anderen orgeldraaier een polsaar werd doorgesneden. Te Voorburg werd een verman die meende nog voor de stoomtram te kunnen overloopen, door dezen gegrepen en gedood. Te Ter Apel geraakte een zesjarig knaapje onder een zwaar geladen wagen, het hoofdje werd geheel verpletterd en het kind bezweek na eenige oogenblik- ken. Te Veenhuizen is een achtjarig meisje dat met andere kinderen uitgegaan was om brauien te plukken, in een „wijk" geraakt en verdronken. Een ander meisje dat ook te water raakte wist zich te redden. Te Apeldoorn geraakte een 2 jarig kind onder een bleekerswagen met het gevolg dat het onmiddellijk dood was. Te Hillegersberg is levenloos geboren een meisje met 2 hoofden, 4 schouders, 4 beenen en 3 armen. Te Olst wilde een boer zijn stier een neusring aandoen, maar het woeste dier viel zijn baas aan en ver wondde hem zoodanig aan het hoofd dat de dood spoedig volgde. Een persoon uit Helmond op weg naar huis werd door twee sujetten uit een woonwagen in de Mierloosche bosschen aangevallen en om geld gevraagd. Hij gaf twee gulden en zijn horloge, doch zij waren hiermee niet tevreden, en staken en sneden hem dat hij voor dood bleef liggen. In het Mer- wedekanaal nabij Amsterdam viel een 70 jarige schippersvrouw bij het water scheppen over boord. Wijl haar man het ongeluk te laat ontdekte is de vrouw verdronken. Bij Numansdorp is een reiziger van de stoomtram gevallen en aan zijn wonden bezweken. Te Montfoort heeft een jongeling van zijn medeminnaar uit minne nijd een messteek opgeloopen in den hals, zoodat hij niet zonder gevaar is. Te Nieuwcrkerk is een knecht die bezig was met het opstapelen van den hooibouw, door het luik gevallen en kort daarna aan de gevolgen bezweken. Te Lochem is de echtgenoote van een aldaar in een hotel logeerend luitenant bij de jagers in het riviertje de Berkel verdronken. De man is radeloos. Een brievenbesteller te 's Gravenhage had aan het station der H. IJ. S. M., terwijl hij de spoorbaan wilde oversteken, het ongeluk te struikelen over de draden der wissels. Een aankomende losse machine greep hem in de zijde en kloofde zijn hoofd zoodat de hersens zichbaar waren. De man overleed kort daarna. Te Haarlem viel een leidekker van het dak der r. k. kerk aan het Spaarne en was terstond dood. Te Amsterdam is gearresteerd Hein Scholten, bijgenaamd »de koubeitel". Hij wordt verdacht een heer op de openbare straat zijn portefeuille ontroofd te hebben met een bedrag van f1000. Scholten be hoorde indertijd tot den beruchien vrien denkring van Lammetje Zondag. Reeds tal van vonnissen heeft hij achter den rug. Te 's Gravenhage zal Zondag een eigenaardige bluiloft gevierd worden. Dan toch zal het 25 jaar geleden zijn, dat Goossen, Mijntje en Hendrika Udo (drie kinderen uit één gezin) in het huwelijk traden met Nieske, Jacob en Hendrik Sepers óók drie kinderen uit één gezin). De huwelijken werden gezegend met 13, 10 en 9 kinderen, alle 32 nog in leven en flink. Omtrent den moord op den politie agent De Ruyter te Enschedé verneemt men nader: Een 15- a 20 tal personen, die een bierbottelarij hadden bezocht, nadat zij een kameraad eenige huwelijks cadeau's hadden bezorgd, verkeerden in opgewonden toestand en werden door de politie aange maand zich rustig te houden. Nadat zij zich hadden gesplitst, elk door een agent gevolgd, geraakten beide agenten in het gedrang, waaruit de een zonder kleer scheuren wegkwam, doch waarin de andere zoodanig word gewond, dat hij badende in zijn bloed werd gevonden. Schedelbreuk werd geconstateerd en bij een goed gelukte operatie is gebleken, dat het slaapbeen ge troffen was. De vermoedelijke dader, die benevens vele anderen werd gearresteerd, moet hebben bekend en is naar Almelo overgebracht. Bah! Te Borculoo zal het eerste crematorium (oven van lijkverbranding) in ons land gebouwd worden. De Boerengeneraals zijn gisteren te 's-Gravenhage aangekomen. Bij aankomst ontdekten zij onder het publiek een vroe- geren strijder uit Zuid Afrika, die in den oorlog zoo verminkt was dat hij op krukken moet voortstrompelen. Dadelijk begaven zij zich te midden van de menigte om dien persoon hartelijk de hand te drukken, het geen een nieuwe uiting van geestdrift uit de massa ten gevolge had. Daarna werd de reis naar Amsterdam ondernomen, waar hun een schitterende, geestdriftige ontvangst bereid was. De generaals waren vergezeld van de heeren Wessels, Wolmarans en Leyds. Zij werden begroet door de commissie van ontvangst bij monde van baron Roöll. Generaal De la Rey antwoordde. Ver volgens begaf men zich naar de kerk, waar dr. Vos een welkomstwoord sprak, en ach tereenvolgens het woord gevoerd werd door prof. De Louter, H. Bijleveld en dr. De Visser. Tusschen de toespraken in werd gezongen. Na de oud-testamentische zegen bede, uitgesproken door dr. De Visser, gingen de generaals heen om de hun aan geboden lunch te gebruiken in maison Couturier. Ook daar werden zij onthaald op toespraken welke beantwoord werden door generaal Botha, die in zijn rede er op zinspeelde dat zijn jongste zoon te Amsterdam geboren - werd en hartelijk dankte voor de ontvangst van president Steyn in Holland. Hij is, zei Botha, de Staatsman van den oorloghij toonde den meesten moed hij genoot onze grootste liefde in Afrika. Vooraf had de ontvangst ten stadhuize plaats, waar de burgemeester hen op een speech vergastte, de rede werd door generaal De Wet beantwoord. 's Avonds zijn de generaals naar 's-Gra venhage teruggekeerd, waar zij een bijeen komst hielden met verschillende hier te lande vertoevende Zuid Afrikaansche heeren, ter vorming van een comité ter behartiging van de belangen van landbouw eu veeteelt in Zuid-Afrika0. a. bet aankoopen van vee en landbouwwerktuigen en het uit zenden daarvan naar Zuid-Afrika. Bij Kon. Besl. zijn bij de Commissie tot Zaken der Protestantsche Kerken in Nederlandsch-Oost- en West-Indiü benoemd a. tot president, de heer A. Loeff, thans vice-presidentb. tot vice-president, de heer W. L. Weiter, thans lid, en c. tot lid, de heer J. Knottenbelt, secretaris der Algemeene Synode der Nederlandsche Her vormde Kerk. Bij de stemming voor een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Amster dam IX (aantal Kiezers 8000) werden 5512 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op mr. P. J. Troelstra (s.) 2050, mr. N. G. Pierson (1.) gesteund door christelijk his- torischen 803, H. Bijleveld (a.) gesteund door de Roomschen 1643; en C. V. Ger ritsen (v. d.) 1816; zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen Troelstra en Bijleveld. (Bij de algemeene verkiezingen in 1901 stond het zoo le stemming Bijleveld 1532, Lely 1289, Gerhard (s.) 877 Van Gilse (v. d.) 799. Herstemming Lely 2875, Bijleveld 2058). Bij de stemming voor een lid der Kamer in het district 's Gravenhage 11 zijn uitgebracht 3816 geldige stemmen. Gekozen mr. W. Dolk (1.) met 1916 stem men, tegen 1883 op jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot (a.) en 17 op mr. P. H. v. d. Kemp (v.d.). (Bij de algemeene verkiezingen in 1901 werd gekozen J. F. W. Conrad (l.) met 2536 stemmen tegen 1826 op W. B. v. Liefland (r. k.) en 164 op P. J. in de Betou (v. d.). De sociaal democraten in Amsterdam zijn in een jaar tijds 1200 stemmen voor uit gegaan. Tot lid der staten van Noord-Hplland in Amsterdam VII (vac.-Woltjer) is gekozen D. v. Eijk (a.) met 1063 van de 1786 stemmen. In Amsterdam IX moet herstemd worden tusschen K. C. Wiersma (v. d.) met 2618 en J. M. de Bont (k.) met 3602 van de 5365 stemmen. President Roosevelt houdt bijzonder veel van parforce-wandeltochten, die hij be schouwt als een van de belangrijkste sport verrichtingen, vooral omdat hij wat corpulent dreigt te worden, nu hij vaak uren achtereen aan zijn schrijftafel moet zitten. De wan delingen van den president zijn de schrik van zijn omgeving, en ze maken de recher cheurs wanhopig, als ze achter hem aan moeten draven in het zweet hunner aan schijnen. Kort vóór president Roosevelt naar Oyster Bay vertrok maakte hij nog weer een van die fameuse tochten. De nieuwbakken brigade-commandanten Carter en Blits maakten in het Witte Huis hun opwachting om den preident voor hun sterren te bedanken, toen de heer Roose velt juist op het punt stond met generaal Wood zijn middagloopje te maken. De president noodigde de commandanten vrien delijk uit mee te kuieren, maar beide offi cieren hadden daar weinig lust in, omdat zij de vermoeiende hebbelijkheid van den staatsman bij overlevering kenden. Doch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2