Bekendmaking. Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. TWEEDE KAMER. Ingezonden Stukken. hem 't best als Manie Botha, misschien wel de Wet's beste officier, was kort vóór den vrede zwaar gewond geworden. Hij had een schot door zijn lichaam en de rechter - bovenavm was afschuwelijk stukgeschoten. Gelukkig ging alles goed en kon ik op de eerste vergadering, die gehouden werd om afgevaardigden te kiezen voor de bijeen komst te Vereeniging, verklaren, dat com mandant Botha goed vooruitging en dat het mogelijk zou zijn hem af te vaardigen naar Vereeniging. Met geestdrift werd hij nu voor het district Vrede gekozen en kreeg hij eenige dagen daarna de pas van de Engelsche autoriteiten om eventueel door hunne lijnen te gaan. Den 11 Mei zouden we afreizen, in den nacht van 8 op 9 Mei kreeg generaal Barker speciale orders van lord Kitchener, om dezen important Boer- leader" te vangen. Een nachtuitval werd gemaakt met een paar honderd Kaffers en een gelijk aantal Tommies, die Botha weg voerden. Men nam daarvoor mijn spider (wagen) en op mijn protest» beloofde majoor Davis mij, dat hij de spider onmiddellijk terug zou zenden. Mijn gezicht toonde blijkbaar twijfel, en hij vroeg mij„you don 't believe it?" Mijn antwoord was „naturally not." Hij verzekerde mij nu bij kris en kras, dat ik er op aan kon en ik bleef stil. Majoor Davis moet het rijtuig nog terugzenden! In de Engelsche couranten zag ik na den vrede„Generaal Barker surprised an important Boerleader, comdt. Botha, and captured him.'* (Generaal Barker heeft commandant Botha, een voornamen Boeren aanvoerder, verrast en hem gevangen ge nomen). Er stond niet bij dat hij op laffe wijze uit het hospitaal gehaald was. Vergelijk hiermede goneraal De la Rey's handeling toen Lord Methuen in zijn han den viel! Maar Kitchener on Barker zijn zeer beschaafde Engelsche generaals, weet u, en de la Rey is een onontwikkelde Boer. Goes. Het opwinden en onderhouden, alsmede het eenmaal 's jaars schoonmaken van de Uurwerken der gemeente voor den tijd van zeven jaren, ingaande i Januari 1903, zal aanbesteed worden op Zaterdag 13 Sep tember a. s. des voormiddags te to uren ten raadhuize alhier, de inschrijvingsbiljetten moeten voor gemeld uur ter secretarie zijn bezorgd. De voorwaarden liggen ter lezing, gedurende eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren ter secretartie der gemeente. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de nieuwe cursus aan de avondschool voor Ambachtslieden zal aanvangen op Maandag 8 September 1902. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hattem, C. H. Nolke te Hoog Blokland;te Witte wierum, G. Swart, cand. te Groningente Veendam, W. G. Planten te Drempt. Aangenomen naar Vriescheloo door G. Stoel te Annerveen naar Hoogeveen door G. W. C. Vunderinck te Dorkwerd. Bedankt voor Nijkerk op de Veluwe door dr. F. J. Los te Barneveldvoor Veen- wouden door W. G. Planten te Drempt voor Harmeien door J. M. Ph. Schippers te Huizen. Geref. Kerken. Drietal te Leiden B (vacature Holster) W. H. Gispen te Baarn, W. Mulder te Ede en J. J. Impeta te Katwijk. Bedankt voor Meerkerk door J. H. Jonker, cand. te Nieuwveen. De heer C. v. Dijl te Leiden staat ook no. 1 op de voordracht voor hoofd der Chr. school te Bakhuizen (Friesland). Hij heeft echter de benoeming naar Wemeldinge aangenomen. Benoemd tot ouderwijzer aan de school voor Chr. Nat. Onderwijs te Wor- merveer de heer A. A. van Holten te Goes. Arrondmtrnents-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling: E. J. H., 18 j. wagenma ker Koewacht, tot 3 m. gev. straf, en C. B., 41 j., hvr. van II. D. Jz., te Nisse, tot f 10 b. s. 10 d. h.; mishandeling van een ambtenaar: F. D„ 22 j., M. D., 23 j., F. D., voornoemd, metselaarsknechts, B. den B. 54 jr., hvr. van A. J. D. zonder beroep en A. J. D., 53 j. metselaarsknecht, allen Zaamslag, de le (tevens de 3e) tot 3 m. en 5 m., de 2e tot 14 d., en de 4e en 5e ieder tot 7 d. gev. straf mishandeling van een dier: D. V., 28 j., beestenkoopman Goes, tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging van een ambtenaar: D. V., 31 j., marskramer Kloosterzande (Hontenisse), tot f 10 b. s. 10 d. h.; wederspannigheid: A. J. S. 19 j., loopknecht, J. de B. 21 j., schiidersknecht en A. deS. 18 j., fabrieksarbeider, allen te Middelburg de le tot lm en de 2e en 3e ieder tot 2 m. P. B. O., bijg. Piet Roel 24 j., Oost burg tot 1 m. gev. straf; diefstal: P. J, P. 26 j., werkman Mid delburg tot 1 jaar en 6 m. en J. D. 40 j., kleermaker Kapelle tot 1 m. gev. straf heling: S. J. 35 j., hvr. van L. I. Mid delburg tot 3 d. gev. straf en openbare schennis der eerbaarheidJ. D. W. 17 j., muzikant, Middelburg tot f 3 b. s. 3 d. h. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting verwezen B. J. A. Tz., oud 57 jaren, zonder beroep, geboren en wonende te Middelburg en aldaar in hechtenis, ter zake: dat hij als bezoldigd boekhouder der naamlooze vennootschap de Middelburgsche Courant tus- schen 13 April 1901 en 12 Februari 1902 een bedrag van ongeveer f 1008.71 heeft verduisterd en in het door hem in zijne meergenoemde betrekking gehouden kasboek verschillende valschheden heeft gepleegd, alles breeder bij voormeld bevelschrift om schreven. Aan den beklaagde is ambtshalve als ver dediger toegevoegd de heer mr. F. C. van Deinse, advocaat te Terneuzen, doch zal als zoodanig optreden do heer mr. M. Jacq. do Witt Hamer, advocaat te Middelburg. Wij ontvingen het verslag van de Prov. Friesche VereeDiging van Vrienden der Waarheid over 1 Juli 1901 30 Juni 1902. De vereeniging wil jongelieden van goeden huize en goede ontwikkeling, zoo noodig eenigszins geldelijk te steunen. Zoo werden in den afgeloopen cursus 15 gymnasten en 11 studenten met een bedrag van f1740 geholpen. Secretaris Penningmeester der vereeniging is ds. N. M. de Ligt te Mid delburg. Onze Middelburgsche correspondent schrijft: Het is een lust dezer dagen onze stad te doorwandelen. Allereerst om bet zeld zaam schoone weder waarop deze triestige zomer ons zoo lang liet wachten. Maar ook om de keurige etalages in een aantal winkels. Door de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer is een eta lage-wedstrijd uitgeschreven voor winke liers, waarvan een vrij druk gebruik ge maakt is. En zoo is menig aantrekkingspunt in onze stad ontstaan dat het oog van den wandelaar bekoort. Hier staat ge stil voor een verzajneling Oostersche voortbrengselen. Een olifant met een lading gember, een Chinees met een kopje thee, en daarnaast of daartus- schen koffie, rietsuiker, notemuskaat enz. Een even schoone koloniale tentoonstel ling heeft een Chineesche man en vrouw tot deurwachters aangesteld en verlicht 's avonds met een verzameling kaarsen als dennenboompjes zoo groot. Zulke kolossen worden zelfs aan de meest beminde heiligen niet geofferd. Op een andere plaats staat ge onwille keurig stil voor een eenige, eenzame schilderij, maar grootsch in zijn isolement oen gezicht op de Schelde, van hooger kunstwaarde of voor een gravure van reus achtige afmeting een Zwitsersch bergland schap, voorstellende drie met sneeuw ge kroonde Alpentoppen. Het geheel vertoont een zeldzaam perspectief. En om te laten zien dat geen mensch vermag van de kunst alleen te leven heeft een slager een rots van gerookt spek en ham gebouwd, en een bergweg van vet er door gelegd, en het geheel gestoffeerd met Noordsche attributen. Een woud van tabaksplanten erf tabaks bladeren, waartusschen 's avonds tallooze kleine lichtjes schitteren vertoont u de tabakswinkel, en een bloementuin met tuinhuis waarin een vijftal spelende kin deren u zeggen dat daar keurige kinder- costumes voorhanden zijn. Zal ik verder nog verhalen van de tal rijke bloemenguirlandes of de luxe meu belen en draperieën, van de vele en fijne plaatwerken en photographieün, van de an sicht-kaarten en de springende fontein? Ik zal het niet doen. Mijne beschrij ving zou toch geen juist beeld kunnen geven. Wie iets zeldzaams, iets schoons zien wil, kome en zie, vooral 's avonds. De Middelburgsche kermis van ouds met al hare fantasieën heeft nooit te zien gegeven, wat nu in kwistigen overvloed in onze winkels is geëtaleerd. Middelburg. De Vereeniging»Uit het Volk Voor het Volk" daartoe aan gezocht en gesteund door verschillende bijdragen geeft Zaterdagavond te 8'/2 uren een concert in de tent op de Markt, uit te voeren door het Muziekkorps der d.d. Schut terij en zulks naar aanleiding van de offi- ciëele ontvangst van de afgevaardigden van den Nationalen Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland met het Bestuur der Vereeniging alhier. Hontenisse. De raad dezer gemeente heeft besloten in hooger beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij de verkiezing van den heer C. J. Vael als lid van den raad ver nietigd werd. Wolfertsdijk. Door den donker misleid, geraakte in den nacht van Dinsdag op Woensdag de huurkoetsier M. alhier met zijn rijtuig in een vrij diepe sloot. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, doch het rijtuig is zeer gehavend en zal een flinke reparatie moeten ondergaan. Colijnsplaat. Donderdagmorgen werd alhier uit de kerkgracht opgehaald het lijk van den metselaar L. L., die al sedert eenige dagen was vermist. De man, die nog al eens misbruik van sterken drank maakte, is waarschijnlijk tengevolge daarvan te water geraakt en verdronken. Stavenisse. Bij een inwoner dezer gemeente kwam deze week door het ge opende venster van de slaapkamer een haas naar binnen springen, waar hij in zijn angst een paar voorwerpen brak. De gast heer riep zijn hond er bij, die den onge boden gast dood beet en zijn meester een goedkoop hazenboutje verschafte. 's-Heer Arendskerke. De voordracht voor onderwijzeres te Nieuwdorp bestaat uit de dames C. P. PanDÏj te Krabbendijke F. Baetens te Ierseke en J. C. de Jonge te Goes. Heinkcnszand. Woensdag werd de beerhouder C. G., alhier met zijn beer op weg zijnde door dezen aangevallen en zoo danig verwond, dat hij per as naar huis moost wordon vervoerd. Geneeskundige hulp word verleend door arts Geill. De toestand is zorgelijk. Maandag bij de parade in het kamp bij Millingen kantelde bij het aanrennen van de artillerie een kanonnenwagen waar door drie soldaten die er op zaten ernstig verwond werden. Te Delft is een jeugdig huisvader van drie kinderen, door de duisternis misleid te water geraakt en ondanks alle pogingen tot redding ver dronken. Een jongeman uit Den Haag die op weg was naar zijn stiefmoeder te Kethel, is nabij Rotterdam door onbe kenden vermoord en van zijn horloge be roofd, zijn lijk is uit een sloot opgehaald. Te Baarn is gisterenavond eene moeder van zes kinderen, die uit haar werkhuis kwam, door den tram letterlijk in stukken gereden. Te Klundert is van een de Noordschans voorbijvarend schip een nog jonge schippersvrouw over boord geslagen en verdronken. Te Opheusden is een driejarig knaapje in een bak gevallen, waaruit de paarden gedrenkt werden. Het werd met gebroken nek, en verdronken, er uitgehaald. Te Hertum werd een man die des nachts van de kermis huis waarts keerde door drie personen aange vallen en met messteken vermoord. Hij was een noef van den man die twee wsken geleden daar ter plaatse op gelijke wijze vermoord werd. Een 15-jarig jong- mensch is te 's Gravenhage door uit een in beweging zijnde tram te springen, ge vallen, overreden, gewond en verminkt, zoodat hij beide armen zal moeten missen. Een 19 jarige machinistleerling te Dord recht viel aan de Zuidersluisbrug te water en verdronk. De vader, die beweert in de plaats van zijn door hem in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam ter verpleging afgegeven pasgeboren zoon to hebben teruggekregen een meisje, en die weigerde laatstgenoemd kind mee naar huis te nemen en als het zijne te erkennen, vraagt thans van de ge- moente f3000 schadevergoeding. Aangezien do gemeente niet bereid is schadevergoeding te betalen, is hij voorne mens den burgemeester van Amsterdam q.q. in rechten tot betaling aan te spreken. Met dat doel is door hem op grond van onvermogen ingediend een verzoekschrift om pro deo te procedeeren. Tegen inwilliging van dat verzoek, dat voor de door de rechtbank uit haar midden aangewezen commissarissen werd toegelicht door mr. Isedore Hen, verzette de weder partij zich bij monde van mr. Kappeijne van de Coppello, op grond dat, zelfs al is het beweren van den eischer in zoover juist, dat inderdaad verwisseling heeft plaats ge had, dan nog door hem als gevolg daarvan niet is geleden schade, die in een bedrag in geld is uit te drukken. In het kiesdistrict Franeker zijn voor twee vacaturen in de provinciale staten van Friesland candidaat gesteld de heeren v. d. Burg (1.), Jansonius (s.), De Jong (a.), Kamstra (a.), Middelkoop (r.), Timmer (1.) en Zandstra (s.). Men verwacht dat her stemming zal zijn tusschen 1, 3, 4 en 6 en dat gekozen zullen worden 1 en 4. De minister van koloniën, jhr. mr. Fan Aseh van Wijck, heeft Donderdag in het gemeente-ziekenhuis te 's Gravenhage de door de geneeskundigen noodig geoor deelde nieuwe operatie ondergaan. Nadat de kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Katwijk aan Zee geweigerd heeft het saldo der loterij, door de visscherij- en schilderijententoonetelling te Katwijk aan Zee te houden, te aanvaarden, deelt de voorzitter der tentoonstelling mede, dat het in de bedoeling der commissie blijft liggen aan het saldo der loterij de bestemming te geven als op de loten staat vermeld. Wil de kerkeraad daarvan geen gebruik maken, dan zal dit saldo afgedragen worden aan de daarvoor in aanmerking komende vis- sohersfondsen te Katwijk, zooals nader door de regelingscommissie zal bepaald worden. Voor een lid der Staten van Zuid- Holland in het kiesdistrict 's Gravenhage (vacature Van Bijlandt) moet herstemd wor den tusschen B. Janse Jz. (vooruitstrevend liberaal) met 3444 en mr. Kolkman (kath.) met 3313 van de 8439 stemmen. Mr. W. J. Snouck Hurgronje (lib.) bekwam 1682 stemmen. President Steyn gaat langzaam voor uit. De rust heeft hem goed gedaan. Alleen de kaken doen bij het kauwen nog niet ten volle dienst. Wat het vertrek naar Mon- troux betreftmogelijk wordt dat nog wat uitgesteld. In deze maand acht de faculteit de lucht te Scheveningen vooral niet minder dan die te Montroux, althans als het weer meewerkt. Houdt het weer zich dus goed, dan blijft de president nog een week of drie in ons land. Donderdag zijn de 69 Boerenkrijgs- gevangen per stoomschip »Gedé" door de stoomboot >Harmonie II" te Rotterdam aangebracht. Zij werden begroet door de afdeeling van het Chr. Nat. Boerencomité bij monde van ds. Sillevis Smitt. Een col lecte aan den ingang der Beurs om voor de opbrengst daarvan kleederen voor deze ongelukkigen te koopen had f 440 opge bracht. Onder de aangekomenen waren 0. a. de chr. onderwijzers Van Leersum, Wech- gelaar, Plantinga, Betist (die door de En- gelscben reeds als overleden was geboekt geweest) Kastein en Broekhuijzen, luitenant P. Keulemans, en een stoere Kapenaar Piet Retief. Allen kwamen van Ceylon (kamp te Ragama bij Colombo) of van Trichinipoly (het kamp in Britsch Voor Indië). Te 9 uur gingen zij aan boord der »Har- monje" overvelen met een kistje of een zak bagage, niet veel van waarde. De een heeft een vogelkooitje met een vogel, de ander een zeldzamen stok, die weer eigen knutselwerk. Erizoovoorts. Het is een scha mel gekleed troepje, dat aan de douane niets te declareeren heeft. De eigenlijke ontvangst had plaats in »Caledonia" waar rijk gevulde tafels hen wachtten, ds. Sillevis Smitt een hartelijk dankgebed uitsprak, Psalm 146 vers 1 gezongen werd en nog enkele toesprakeu gewisseld werden. Dames brachten ver- verschingen aan en de commissie reikte bons uit voor kleedingstukken. Bij artikel 6 van de Beroepswet is lang gepraat over de vraag of onder degenen, die benoembaar zullen wezen tot voor zitter en griffier (en hunne plaatsvervan gers) van de raden van beroep, ook vrouwen konden worden opgenomen. Een daartoe strekkend voorstel werd afgestemd. Met de linkerzijde die er voor was, stemde de heer Talma met de rechterzijde die tegen was, stemden de heeren Roëll, Van Styrum, Van Karnebeek en Ferf. Een voorstel-v. d. Z waag om den doctors titel als eisch van benoembaarheid te laten vervallen, werd met 70 tegen 11 stemmen afgestemd. Terecht naar wij meenen. Het leeken-element, al is het dan ook in den slechtsten vorm, die denkbaar is, zal, vol gens het ontwerp, al voor zoo overwegend groot gedeelte in de raden van beroep vertegenwoordigd zijn de heer Lohman wees daarop nog met nadruk dat die ééne jurist, wien daarin nog eene plaats is gegund, waarlijk geen overdaad is. Hiermede was de Kamer genaderd tot het hoogtepunt van het ontwerp de samen stelling en de wijze van samenstelling der raden van beroep. „In de raden van beroep hebben werkgevers en werklieden zitting'', zegt artikel 75 der Ongevallenwet. Het tegenwoordig ontwerp, ter uitvoering van dit artikel, heeft met een kunstig be dacht kaartensysteem eene soort van dubbel getrapte verkiezing uitgedacht. Elk werk man of werkgever, die in de termen van de Ongevallenwet valt, kan eene kaart krijgen. Eene kaart echter, die hem geen recht geeft, dan haar aan een ander af te dragen, die, wanneer hij er in slaagt een zeker aantal dier kaarten machtig te worden, daardoor als gemachtigde optreedt, waarvoor hij eene soort kaart krijgt, terwijl eindelijk hij, die zich van een zeker getal kaarten van gemachtigden weet meester te maken, aan Gedeputeerde Staten voor de benoeming van een lid van den raad van beroep eene voordracht doet, of zelf daartoe benoemd is. Aangezien Gedeputeerde Staten slechts bij hooge uitzondering van de voordracht mogen afwijken, zijn degenen, die de voordracht doen, dus feitelijk de machthebbers. De heeren Schaper en Talma willen dit stelsel door een ander vervangen. Het amendement-Talma gaat uit van het denkbeeld, dat wij tweeërlei werklieden organisaties in ons land bezitten. De eerste officieel in de Kamers van Arbeid, de tweede niet-officieel in de werkliedenver- eenigingen. Aan dezen nu, de leden van de Kamers van Arbeid, en gemachtigden van werkliedenvereenigingen, wenscht het amendement het recht van voordracht toe te kennen. Als derde groep worden dan de niet-georganiseerde arbeiders, gelijk het in het amendement heet, de arbeiders „die niet behooien tot eene vereeniging, welke van hare bevoegdheid tot medewerking (aan de voordracht) gebruik maken", daar aan toegevoegd. Het amendement-Schaper wil de voor dracht laten doen bij wijze van eene gewone directe verkiezing. De arbeiders, op de daarvoor bestemde lijsten geplaatst, zullen, als gold het eene gewone verkiezing, hen, die zij willen voordragen, aanwijzen. Bij het slot Schönefeld in Saksen stortte de watertoren in, bij welk ongeluk 25 menschen den dood vonden. Een kanonneerboot van den candidaat naar het presidentschap van Haïti, Firmin heeft een Hamburger stoomschip, dat krijgs- materiaal voor de voorloopige regeering aan boord had, aangehouden en zich van de munitie meester gemaakt. Een hevig onweder heeft Woensdag gewoed over de Britsche eilanden. Er zijn verscheidene slachtoffers. Do helft der middenwijken van Belfast zijn overstroomd. De zaken staan stil. Het Noorden van Ierland heeft veel geleden. De meeste straten van Liverpool staan onder water. Bjjna al de fabrieken zijn gesloten. De oogst is zwaar beschadigd. Gisternacht heeft eene ontploffing plaats gehad in eeno kolenmijn bij Erode- gar, in Wales. Omstreeks 120 man waren in de mijn. Velen zijn ontsnapt, maar gekwetster zjjn 23 dooden opgehaald. De ongeregeldheden te Agram duren voort, ofschoon intusschen het garnizoen belangrijk versterkt is. Dinsdagavond tegen negen uur begon het lieve leven Honder den arbeiders trokken door de straten en wierpen de soldaten met steonen. De gas lantaarns in de hoofdstraten werden door baldadigen uitgedraaid, en dit was blijk baar het teeken tot den aanval. Een woeste bende trok de huizen der Serviërs binnen en wierp alles, zelfs de kostbaarste meubelen uit de vensters. De militairen maakten charges met gevelde bajonet. Dan gingen de benden wel uiteen, maar weinig minuten later vereenigden zij zich weer. Tegen middernacht werd een groot huis van een Servisch koopman geplunderd en in brand gestoken. De aangevallenon verdedigden zich wanhopig en vuurden revolverschoten op de menigte af. Tot op heden zijn vijftig personen min of moer zwaar gewond. Ook in de naastbijliggende plaatsen hadden anti-Servische betoogingen plaatt. De stad is in staat van beleg verklaard. Kapitein Wittas, een Servisch officier liet, zoo zei men, op de oproermakers schieten waarop het volk zoogenaamd in woede ontstak en een aanval pleegde op zijn huis. Doch het was een vooraf beraamd plan. Het volk barrikadeerde 's avonds de straat waar hij woonde, draaide de lantaarns uit, en bestormde daarop zijn huis. Wittas en zijn vrouw wisten echter door een achter deur te ontsnapenhot gepeupel moest zich vergenoegen met het vernielen van de meubels. Den volgenden ochtend werd de ongelukkige kapitein herkend, toen hij stilletjes zijn huis wilde binnengaan. In weerwil van zijn smeeken en het gejammer van zijn vrouw sloegen de woestelingen hem half doodvoor den avond was hij aan zijn wonden bezweken. Na in en aan het huis van Wittas alles vernield te hebben, trok de menigte naar de huizen van andere Serviërs, waar zjj op dezelfde wijze te keer ging. Van flinke pogingen der overheid om intijds haar gezag te laten gelden, blijkt niets. President Rooseveld is Woensdag aan een groot gevaar ontsnapt. Hij begaf zich met eenige vrienden van Pittsfield in Massachu setts naar het eenige mijlen van die plaats verwijderde Lennox, toen zijn rijtuig in botsing kwam met een tramwagen. De schok moet zeer hevig geweest zijn eenige bege leiders van den President werden gekwetst, onder wie de geheime politie agent Cray, die den President op zijn tournée verge zelde. Den koetsier werd de schedel ver brijzeld, en Roosevelts secretaris Cortelyon liep eenige kwetsuren en kneuzingen op. De paarden van het rijtuig werden gedood. De President zelf kwam met een paar schrammen in het gelaat, een blauw oog en een bloedende lip vrij. Het gerucht wil, dat de conducteur van de tram, niettegenstaande zijn verwonding, in hechtenis werd genomen, evenals de koetsier, trots diens schedelbreuk. Beiden zullen misschien hun onvoorzichtigheid zwaar moeten boeten. Het had weinig ge scheeld of binnen een jaar tijds na den helaas zoo wel gelukten aanslag van Czol- gosz op president Mc Kinley (6 September 1901) zou er een president der Vereenigde Staten om het leven gekomen zijn, al was het ditmaal dan niet door anarchistische hand. Volgens de nadere berichten uit Port Elizabeth zijn bij de schipbreuken op de reedo, tengevolge van den hevigen orkaan van Maandag, 51 menschen omgekomen. Een telegram uit Fort de France gewaagt van een nieuwe geweldige vul kanische uitbarsting op Martinique, Zater dag jl. waardoor de dorpen Morne Rouge en Ajoupa Bouillon verwoest, duizend menschen gedood en honderden ernstig verwond werden. De drie Boerengeneraals hadden heden een samenspreking met Chamberlain en Kitchener. De gemeenteraad van Limme- rik (Ierland) heeft aan eerstgenoemden en aan President Steijn het eereburger schap toegekend. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Automobiel en Stoomfiets. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaats voor onderstaande regelen* Waarlijk we beleven een goeden tijd tegenwoordig, wat wordt er niet gedaan om lijden te verzachten, het eene gesticht na het andere verrijst er, om hulpbehoe venden en ellendigen op te nemen, en om ongelukkigen te helpen. En toch komt er iets opdagen, wat ongelukken zal doen toenemen, in plaats van hulp te verleenen. Want de wegen in onze provincie worden onveilig gemaakt door automobiel en stoomfiets, wat tot schade voor velen, maar bovenal ongelukken zal doen toenemen, wat soms nimmer meer is goed te maken. Mocht toch de bevoegde overheid er toe willen overgaan, om het rijden met die dingen in ons goede land te verbieden, en niet aan enkele menschen toestaan, het leven van zoo vele hunner medemenschen, in gevaar te brengen, en hun groote schade te berokkenen. Want de middelen van vervoer zijn talrijk en snel genoeg, om te komen waar men wezen wil; de kosten zijn toch voor die menschen geen hoofdzaakbovendien is het meest voor genot en vermaak. Er wordt op gewezen, dat de motorrijders toch niet inhumaan zijn, om anderen het moeilijk te maken, waarlijk het is toch niet humaan om, zooals bij ons is voorgevallen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2