NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 181. 1902 Zaterdag 6 September. 16e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij fit Miner Moert een Bpoisol. Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN VOOR OEI BOEKEN. DB UITGEVERS. De toren der Stilte. NA DEN VREDE. 3t is Antonie v. d. Velde, iehting te Veenhuizen ont- van wij in ons vorig nom- heden van het Commissa- overgebracht naar bet Gast- pig voor rekening van het zal worden verpleegd. Idelburg gearriveerde wel bedenmorgen flink geboeid rijksveldwachters naar den verjaardag van H. M. de g 1.1. alhier feestelijk her uitsteken van vlaggen van or de militaire wandeling, inte, van de vele leden der elmina" alhier, des avonds fanfare-gezelschap »Wil- het huis van den burge ouden en werden de beide iging door ZEA. geïnspec- gde hij zijne tevredenheid in de militaire oefeningen wege de afdeeling der ver een hoorn, menigte volks trokken de waar ter eere der Konin- werden gelost, waarop ze naar hun oefeningslokaal, eds voorafgegaan door de stond een kistje geurige des burgemeesters aan de iet fanfare-gezelschap »Wil- zijne net versierde muziek- irwijl nog eenige jongelieden die straat lieten branden, n goede orde kenmerkten ezen nationalen feestdag. ïeens kan van hier gemeld ïeeute met eene bevolking eerste acht maanden dezes ival is voorgekomen en wel ouw van 85 jaren. rdag der Koningin is hier stelijk gevierd. Door ruime daartoe in staat gestold, hoolfeest gegeven. Van één jeugd gezellig bijeen. Het werd afgewisseld door wan- lde en door het dorp, be- kgezelschap »0on Amore" ,t voor de noodige koekjes, zorg gedragen was, spreekt ot voor korteren of lange- erwijl burgemeester en wet- eden het van 't begin tot ook de wandelingen mee- van gelukwenseh aan de len en eene dankbetuiging ivangen. Het geheele dorp de school versierd. Des zezelschap eene uitvoering, ne serenade te hebben ge- e Vlissingen een 3 i/s jarig speelde, in brand geraakt, ebracht, is het kind, voor worden geboden, overleden. reeks 12 uur ontstond in S. te 's-Gravenhage twist iren en burgers, naar men ,n gelag. De twist werd op poedig vielen er klappen, -jarige korporaal der jagers, biljartqueue een slag tegen aarvan bij bewusteloos neer- brachten hem per rjjtuig i zorg der politie werd de spitaal vervoerd, waar hij s overleden. fieier van justitie te Breda is is genomen vrouw O. H., ting. Aan den wachtmeester huis in brand te hebben ringssom machtig te worden. Katwijk aan Zee hebben een Reeds een paar weken lang sterrein zorgvuldig bewaakt hte individuen, die om het ierven. Na de jongste in- Zee werd dicht bij de plaats zakje van het stationskoffie- n. Dit gaf den politieagenten an dat hotel te doorzoeken, lier genaamd, sinds een week vond men 200 zilveren lepels brekersgereedschap. Muller steerd en heeft reeds bekend ndvoort in het Groote Bad- ken. o vidu men te pakken heeft, et feit, dat bij te Noordwijk, ges stal, in de slaapkamer drong en dien met een revol- g hield. welijke dierenmishandeling eed zich op de kippenmarkt voor hennen te doen door- it Maas en Waal de dieren oces-verbaal opgemaakt. het oogenblik in haar mid- dat, te oordeelen naar de ekt, zijn oorsprong heeft in De vrouwen loopen, naar elde, half naakt en dragen elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ontvangen van C. de K. te Koudekerke Zand fO,5Ó. Van iemand die onbekend wenseht te blijven fl. Totaal met 't vorige f 4. Aanbevelend, 5 September 1902. Een en ander van het Congres voor den Handeldrij venden Middenstand moet wegens plaatsgebrek tot Maandag wachten. Zij slechts gemeld dat de besprekingen als geëncadreerd (omlijst) waren door een flink openingswoord van prof. Noordtzij, en een kernachtig slotwoord van dr. De Visser, terwijl 't woord van mannen als Rudolph en Aalberse een goede plaats vond. oot van 1,55 van Neuzen naai agen wordt op deze reis te De bekende sociaal democraat P. L. T(ak) die de Raadsoverzichten uit Amsterdam in de Telegraaf schrijft, legt den vinger op een wonde die ook in andere gemeenten begint te bloeden de financiën. Hij schrijft»De belastingpolitiek van de drie laatste liberale ministeriën (Tak, Van Houten, Pierson) wordt nu voelbaar voor de groote gemeenten". Voor de groote gemeenten Zoo vragen wij. En wij dachten dat, vooral door de wij ziging van het bekende artikel 243, de groote gemeenten ontlast en veel kleine ge meenten bezwaard waren geworden. Goes tenminste met haar zwaar belasten middelstand, kan er van mee spreken. Toch, ook zóó blijft de opmerking van den heer Tak kostelijk. In 1891 moest de antirevolutionaire mi nister van financiën er aan, omdat hij volgens de liberalen de zaken in de war stuurde. Een liberaal kabinet zou zijn werk verbeteren Daartoe moesten Amsterdams groote burgemeester Van Tienhoven, Amsterdams grootste financier Pierson, tot tweemaal toe zelfs, Amsterdams beste afgevaardigden, Tak, Cremer en dergelijke, naar voren komen. Dat het mis liep, werd al spoedig toe gegeven. Maar dat 'top zoo gevoelige wijze, nog elf jaar daarna, dezen heeren nog eens zou herinnerd worden, hoezeer hunne finan- ciëele staatkunde heeft gefaald, hadden wij niet durven denken. In 't verwijt ligt tevens eene eereher stelling voor het kabinet van 1888—'91. De Goesche wethoudersbenoeming is door de Goesclie Courant toegejuicht, op de door ons veronderstelde gronden: de mogelijk heid van de omzetting van het dagelijksch .bestuur. Wij kunnen daar inkomen, doch blijven van meening dat in dit geval, tegenover den nu afgetreden wethouder, waar het slechts een benoeming voor enkele maan den gold, deze partijoverweging kiesch- heidshalve had behooren te zwijgen. Wij nemen er voorts nota van dat de Goesche Courant tot het naar wij meenen in de laatste jaren door haar verlaten ex clusieve standpunt is teruggekeerd: „bij het verkiezen van wethouders dient men toch partijgenooten te steunen". Wij meenden dat men bij het verkiezen van wethouders in de eerste plaats te vragen had naar het gemeentebelang. En wij weten ook dat in menigen ge meenteraad met een liberale meerderheid één wethouderszetel aan een antirevolu tionair wordt ingeruimd, en omgekeerd door de antirevolutionaire meerderheid een zotel aan een liberaal. Voorbeelden van het eersteAmsterdam, Vlissingen, Kruiningen. Van het laatsteGouda, Schiedam, en verscheidene gemeenten in Friesland en onze eigen provincie. Dit (Joet men natuurlijk niet, om eenig persoon of de tegenpartij een plezier te doen, maar uit waardeering van talent en ijver, en het heeft deze goede zijde, dat in het dagelijksch bestuur geen partij- voorstellen worden geprepareerd. Trouwens in den raad eener kleine ge meente bestaat hiervoor toch niet zoo groot gevaar. Intusschen, het ongeluk van j.l. Dinsdag heeft dit nut gehad dat men nu weet dat in den Goeschen gemeenteraad (zoo men daar de Goesche Courant volgt) de deur voor immer gesloten is voor een antire volutionair om wethouder te wordendat men daar altijd geestverwanten steunen moet en de antirev. raadsleden zullen er uit geleerd hebben dat zij altijd op hun post moeten zijn zoo ze maar immer kunnen. Daartoe zijn zij ook door de kiezers ge kozen. Onwillekeurig, als alles tot huis en haard wederkeert om tot den gewonen arbeid integaan, denkt misschien menig bejaarde eens aan den tijd die voorbijging, en de jaren die ze beleefden. Wat is het toch veranderd 1 Op allerlei gebied Wie kent de maatschappij van vroeger Klachten hooren we nog overvloedig. Maar wie roemt het heden hoven het verleden? En toch zou er geen reden toe zijn Ons maatschappelijk leven. Twee en een half millioen zielen telde de bevolking van Nederland na de schei ding van België en Koningin Wilhelmina, zijn kleindochter, kwam op den troon toen de bevolking tot vijf millioen gestegen was. Op denzelfden bodem is alzoo de bevol king bijna verdubbeld, en die allen leven in een land dat deze toenemende bevol king voeden kan. De Staatsinkomsten zijn met toege nomen, en de Provinciale- en gemeente uitgaven met hoeveel? Dat kan ieder meelevende en meebe talende van eigen provincie en gemeente het best nagaan. De rijkspostspaarbank telt in de bijna 20 jaren van haar bestaan de inbreng bij millioenen. De weelde van het leven is op ongekende wijze toegenomen. Het reizen geschiedt honderdvoud meer, de woning is rijker ge stoffeerd, de kleeding is sierlijker, der feesten is gansoh geen einde, de uitgaven voor genot zijn op ongekende wijze ge klommen. Er wordt veel gespaard en ook veel uitgegeven. En daarom zal nog niemand kunnen zeggen dat ons land een zuiver materialis tisch land geworden is. Of offert het Nederlandsche volk niet kapitalen aan kerk en school en philan- tropie Wie telt de sommen die aan de Zending en aan de Boerenzaak zijn gegeven Moge te roemen dikwijls niet oorbaar zijn, altijd klagen is toch ook ongepast en ondankbaar. Naar aanleiding van de Goesche wet houdersbenoeming ontvingen wij enkele brieven, in antwoord waarop wij echter melden dat de benoeming wettig heeft plaats gehad. Een ander die vernomen had dat een enkele geestverwant van den heer de Jonge diens val met leedvermaak vernomen had, schreef ons Natuurlijk, wanneer een hard- looper valt, in het feest bij de kruipers. Overigens was wel diens val een val met eere, waar men zich zoo gehaast heeft in groote en kleine bladen te vertellen dat zijn uitwerping slechts gevolg was van de overweging dat er wel eens een antirevo lutionair tot burgemeester kon worden benoemd Volgens bericht in de bladen is 'foordeel van gedeputeerde staten ingeroepen over 't volgende geval dat zich bij de wethou dersbenoeming in de jongste Raadsverga dering te Bruinisse heeft voorgedaan. Daar werden van de 6 aanwezige leden op elk der heide candidaten 3 stemmen uitgebracht. In strijd met artikel 51 Gemeentewet had toen herstemming plaats waaraan »de twee" geen deel namen. Toen bekwamen zij weer elk twee stemmen, en werd de oudste in jaren de antirev. aftredende wethouder Hoogerheijde ver kozen verklaard. Natuurlijk wordt deze benoeming ver nietigd, misschien wel met een berisping aan 't adres van den burgemeester die, althans op dit punt, de wet niet kent, er bij. Immers, reeds bij den eersten uitslag had het lot tusschen de heeren Hoogerheijde on Jumelet behooren te heslissen. In Schuurmans »Wet enz.'' zijn bij art. 51 de gevallen genoemd dat hij Koninklijk besluit besluiten zijn vernietigd waarbij bij staking van stemmen de oudste in jaren was verkozen verklaarden die waarbij na staking van stemmen tot een tweede vrije stemming was overgegaan. Op Atjeh nog geen vrede. Weer een treffen. Wel een overwinning, maar toch met offers. Kapitein Colijn beeft twee hentengs van de Gajoes ingenomen, 83 vijanden gedood, 58 geweren genomeD. Aan onze zijde 10 gewonden en dooden. Onder deze laatsten was ook de luitenant Steyn van Hensbroek, ridder M. W. O. en Lombokkruis, een dapper man van even 30 jaren. Te Bombay. Op de hoogten van Malabar. Hill. Een vreemdsoortig monument. De gieren doodgravers. Op het verhevenste punt van Bombay, op de hoogten van Malabar-Hill verheft zich een monument, genaamd »üe toren der Stilte" 't welk aanleiding geeft dat vele vreemdelingen er een uitstapje naar doen, zoowel wegens het prachtige panorama als wel om het geheimzinnige dat daar voorvalt. Deze toren is voor een ieder gesloten en men kan slechts dezelve benaderen tot op vijftig meters afstand. In deze toren zonder dak verslinden do gieren de lijken der z. g. Parsen. Wanneer een inwoner van dat geslacht gestorven is voert men het lijk met groote pracht naar den toren der stilte. De familie en vrienden blijven op vijftig meters afstand van het monumont en leveren hetlichaam aan speciale beambten over die alleen het recht hebben de lichamen op een metalen tafel in het binnenste van den toren te plaatsen. De gieren zweven in de lucht of wachten op de hoornen der omringende tuinen, maar niet een werpt zich naar beneden alvorens het teeken door een der beambten, waarvan wij zooeven spraken, gegeven is geworden. Dit teeken bestaat in het klappen in de handen. Alsdan werpen zich alle gieren in den toren en na verloop van tien a vijftien minuten is over 't algemeen hun werk afgeloopen. Zij verschijnen op nieuw en houden in hun bek nog eenige stukken menschelijk vleesch welke spoedig ook ge heel en al zullen verdwijnen. Men verhaalt dat gedurende de pest die te Bombay in 1897 heerschte de gieren van den toren der Stilte aan hun taak niet konden voldoen en dat men genoodzaakt was gieren uit de omstreken van Bombay te halen. Eene verkleinde afbeelding van dezen beruchten Toren bestaat te Londen in het museum Victoria Garden en men kan er de inwendige inrichting van zien. Deze afschuwelijke beschrijving is om zoo te zeggen een treffend beeld der werkelijk heid en men kan niet beter doen dan al deze gieren die rondom den Toren der Stilte op hun prooi wachten te vergelijken met allerlei soort ziekten die ons beloeren. Die het zwakke oogenblik afwachten, geschikt om ons aan te tasten en ons te verslinden. Al de ziekten zijn daar die op hunne slacht offers wachten en wij zijn dikwijls niet genoeg indachtig omtrent het gevaar dat ons dreigt. De man en de vrouw moesten zich steeds nauwkeurig nagaan en nimmer de geringste verschijnselen van verzwakking veronacht zamen welke de voorboden der ziekten zijn. Bij voorbeeld als gij een trap opklimt en gij gevoelt U benauwd en verplicht op te houden. Past opZulks duidt eene verzwakking van het bloed aan, een bloed- armoedigen toestand. Als gij bleek, vaal- kleurig zijt, als gij U bij de minste krachtsin spanning vermoeid gevoelt. Als gij slape- looze nachten doorbrengt, des nachts erg zweet, een tegenzin in eten hebt, treurig gestemd zijt, alsdan hernieuwt Uw bloed. Morgen kan het misschien reeds te laat zijn. Wal te doen om zijn bloed te hernieuwen 1 Een enkel ding. Neemt de Pinkpillen. De tot nog toe bekende grootste hernieuwer van het bloed. Gij zult U spoedig genezen, gij zult terstond Uwe krachten alsmede Uwe eetlust terug vinden. Gij zult Uw tijd en Uw geld niet verloren hebben, doch Uwe verlorene gezondheid terug bekomen hebben. De Pinkpillen zijn over de geheele wereld bekend en wij zouden attesten kunnen publiceeren van de verstafgelegene plaatsen van den aardbol, doch het zal onze lezers meer belang inboezemen attesten van ge- nezene personen in Nederland te vernemen. Het was op zijn rondreis door Nederland dat onzen verslaggever van den Heer Dirix van Aubel te Maastricht vernam dat ook vele wondervolle gevallen van genezing zich ook daar ter stede hadden voorgedaan en namelijk bij der Heer Penders herbergier Nieuwstraat No. 1 te Maastricht. Onze verslaggever begaf zich naar bovenstaand adres en vernam uit den mond van den Heer Penders de bevredigende uitwerking der Pinkpillen op zijn gestel. De heer Penders verklaarde alzoo, dat hij sedert drie jaren lijdende was geweest aan duizeligheid en flauwten die hem van tijd tot tijd plotseling overvielen en hem vooral op zijn zeventig jarige leeftijd ongerust maakten. Wat ik er ook toe aangewend heb, alles bleef vruchteloos tot dat ik op zekeren dag in de couranten attesten van genezingen las en op aanraden van den Heer Aubel tot het gebruik der PinkpilleD overging. Het resultaat is eveneens gunstig geweest de duizeligheid en flauwten doen zich niet meer voor en ik gevoel me veel geruster. Prijs f 1,75 de doosf 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middel burg en omstreken bij Joh. de Roos, K 157 Vlasmarkt te Middelburg. Ook echt verkrijg baar voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, drogerijen en Verfwaren. De eerste bezending van 10,000 ossen uit Madagaskar is voor rekening van het bestuur te Johannesburg aangekomen. De Boeren zullen er beschikking over krijgen, zonder betaling, om ze als trekossen te gebruiken. De commissaris voor de natu rellen, zegt dat thans 70,000 Kaffers op den Rand wonen, tegen 13.000 verleden jaar. Het Hooggerechtshof te Pretoria heeft in een geval waarin een paard van een Engel- schman opgecommandeerd was, beslist dat de republikeinsche regeering tijdens den oorlog het recht had, dit te doen, en dat deze handeling niet viel onder den term verbeurdverklaring van 's vijands eigendom. De heer Poutsma verhaalt nog het vol gende aangaande Engelsche misdaden door hem gezien in Zuid-Afrika. Toen de zg. drive in begin Februari |l. in den Vrijstaat plaats vond en generaal de Wet met commandant H. M. Botha op zoo meesterlijke wijze door de omsingeling heensloeg bij de plaats Kaalkrans, toen hadden wij aan onze zijde eenige dooden en gewonden. Het totaal dooden was 17 en het aantal gewonden, meest allen zeer zwaar, doordat men gevochten had op 10 en 20 yards afstand, bedroeg 26, die ik bijna allen in mijn hospitaal opnam. Hebben de Engelschen niet in hun bladen meegedeeld, zeker om hunne eigen infe- rieuriteit te bedekken, dat De Wet met eenige duizenden ossen was doorgebroken, waardoor hij de Tommies in de schansen had laten doortrappen? Wel lezers gelooft er niets van. De Wet en Botha vochten met hunne manschappen door de Engelsche lijn, schoten khakie als ratten in hunne schansen dood. „We lost an immense lot" (wij verloren een massa mannen), zeide een Engelsoh officier mij later. Tengevolge van bovenbedoeld gevecht was mijn hospitaal weer vol. Als er in de richting van het hospitaal trekkende En gelsche colonnes bemerkt werden, liet ik, ingevolge overeenkomst met generaal De Wet, altijd de licht gewonden en vervoer- bare zieken vluchten in wagens en karren daarvoor bestemd. Een Afrikaander merkte eenmaal op„Look there, sick and wounded Boers, flying for the civilised Britsch troops!" (Kijk eens, zieke en gewonde Boeren, vluchtende voor be beschaafde En gelsche troepen Toen we ditmaal zeker waren weer be zoek van kolonel Rimington te krijgen, waren velen in 't veld gegaan en behield ik 22 zwaar gewonden in 't hospitaal. Rimington zond zijn dokter naar mij die kwam vertellen, dat hij hen allen gevangen moest nemen. Ik protesteerde, sprak lang en breed met hem, toonde hem den aard der meeste verwondingen en hij werd ge heel met mij eens, dat niet één vervoerbaar was. Hij riep nu zijn orderly en zond dezen met een brief naar den bevelvoerder, dezen mededeelende, dat hij het met den Dutch doctor eens was, dat vervoer onmo gelijk was, dat hij zichzelven hiervan over tuigd had en dat hij nieuwe instructies wachtte. De hospitaalsoldaat kwam terug en gaf het door den dokter geschreven briefje, waarop de kolonel geschreven had aan de achterzijde„remove them all'' (voer ze allen weg). Eenige oude bokwagens kwamen nu aan, een paar mijner wagens werden genomen en nu werden de zwaar verminkten, zonder behoorlijke en gepaste vervoermiddelen, ten getale van 17 weggevoerd op open wagens zonder veeren, zonder iets. Koos Lourens, 18 jaar, van het district Vrede, stierf op den wagen nog geen 2000 meter van het hospitaal verwijderd. Hoe het met de overigen gegaan is kwam ons niet ter oore. In het laatst van Februari kreeg ik bezoek van een deel van kolonel Garrat's colonne, onder bevel van luitenant-kolonel White. Er stonden ditmaal bij het hospitaal een groote ambulance-wagen, drie karren en een wagen allen voorzien van een Roode Xruisvlag. White gaf de volgende order: «Bring them all out man, take what you want and burn further the hole lot." (Breng ze allen uit, man, neem wat je wilt en verbrand de heele rest). In een oogwenk waren de rijtuigen op een hoop getrokken, een paar matrassen werden uit het hospitaal genomen en daarmede werd alles in brand gestoken. Terwijl de vlammen in den vroegen morgen alles in een lichten gloed zetten, deden de soldaten en officieren hun best te stelen wat ze konden. Toen einde lijk deze lievelingen aftrokken vermiste ik uit mijn apotheek mijn goud horloge, een verpleegster uit haar kamer een dames horloge, een mijner adsistenten al zijn klee- ren en schoenen en waren mijn trek- en rijdieren weer verdwenen. Drie gewonden werden ditmaal weder aan mijne zorgen onttrokken. Commandant H. M. Botha, wij kenden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 1