1902. ,N°. 104. Donderdag 4 September. 89sle jaargang. iddelburg. a ARDINGEN. ogelande, bij MAKER Kz., Koudeleerke. KOOP klas Werkpaard, "vaars te koop, siers of Stalhouders, KOOP: TRAM-OMKIBUS, E KOOP als nieuwe KARN- en DRTMOLEN, bij KOOP p I e t e ijzeren AIBANK, bekomen, de BAKKERSKNECHT, ce Dienstbode lie Re id of aankomende Meid l,50»)i> 3,30 6,20c)hJ Voor de Boeren. Voor de Boeren. Commission en Colleges. Gemeenteraad van Goes. 3 FEUILLETON De hond van de Baskervilles. O c 0. 3 a eden Nagras, bij J. ANDREESSEN, Aan hetzelfde adres ide Knecht benoodigd. 11 September, bij KER, Koudekerk e. t, heeft patentassen en bladen. bezichtigen bij W. BORN, singen. E Pz., Koudekerk e. deelen van METSEN te sbaar voor Reparateurs. Smid, Vlissingen. Springbeer !OYE, Aagtekerke. iedt zich aan goede getuigen voorzien, lienst te treden. WILLEMSEN, bakker, Baandijk. elijk der tegenwoordige, W. SMALLEGANGE, :obstraat, Goes. jk met October a. s.* A. ADRIAANSE Cz., et October L. MELIS, Middel- in). 0estrr-#cl)fUif oortijd. l,50»)i)nm.3,30 6,20 c) 2,15») nm.3,55 6,50 .0,25 nm.l,55»jy) 4,45 0,45 2,15») 5,5 .2,10») 3,50 6,40 h) 1,10. ,50. ir Breskens, Borsselen en naar Breskens ten hoogste 15 minuten, isingen naar Borsselen en De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f f,23. Afzonderlijke nommers 5 cent. inxendiflfl wan advertentiën vóór 2 urcsss op den dag sJéip uitgave. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Zooals men weet zijn de Boerengeneraals in Europa gekomen met hot erkende doel om hulp te vragen voor hun volk en steun in den strjjd, die, nu de wapens rusten, toch op geestelijk gebied wordt voortgezet. Zij hebben zich in de eerste plaats tot hunne stamverwanten in ons land gericht. Er is door vele bladen eene inschrijving geopend. Er wordt geld gevraagd en veel geld. Het is thans de tijd te toonen, dat men ook nog iets anders heeft dan sympathie en bewondering. En wat zal men in Zuid- en Noord-Beveland doen Het is te hopen, dat men den generaals, als het pogen van enkele ingezetenen, om de helden ook naar Goes te doen komen gelukt, hier ook stoffelijke blijken van steun zal kunnen aanbieden. Wij openen thans, na ons verzekerd te hebben, dat hierdoor geene andere plannen kunnen worden tegengewerkt, eene inschrijving Ieder, die iets kan missen, zende bet onder het motto »Voor de Boeren" aan het bureau van ons blad. Nog ontvangen van J. Fr. v. d. P. voor door hem op 9 October jl. ontvangen collecte Gereformeerde kerk te Goes f 61,75 met het vorige samen f 99,50. Ter konnis van de ingezetenen wordt gebracht, dat in de Raadsvergadering van 2 September j.l. is benoemd tot wethouder, de heer mr. J. DE WITT HAMER J.Gz. Goes, 2 September 1902. Burgemeester en Wethouders van Goes, WESSELINK. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Zitting van Dinsdag 2 September 1902 des morgens te 9 uren. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig 12 leden; afwezig zonder kennisgeving dhr. Duvekot. Op voorstel van den Vo^Érzittee wordt het lezen der notulen van de vorige vergadering uitgesteld tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken Van Heeren Ged. Staten van Zeeland Mededeeling der Kon. goedkeuring op de heffing eener retributie voor het leveren, herstellen en ver nieuwen van beertonnen goedkeuring op de raadsbesluiten tot ruiling en uitgifte van grond in erfpacht aan P. Joossetot uitgifte van grond in erfpacht aan öebrs. Clement en tot het geven van recht van opstal op gemeente grond aan de vereeniging »de Ambachtsschool". Van het Gasthuishestuur rekening over 1901. Van den directeur der R. H. B. School uitnoodi- ging om Woensdag 3 September a. s. des namid dags te 3 uren de verbouwing dier school te komen bezichtigen. Van 8. v. d. Peijl een kennisgeving, dat hij intrekt het verzoek om rooiing en peiling van 40 nieuwe arbeiderswoningen. (Een nieuw avontuur van Sherlock Holmes), door Conan Doyle. Holmes leunde achterover in zgn stoel, drukte zijn vingertoppen tegen elkaar, en zat met gesloten oogen te luisteren. Dr. Mortimer hield het papier tegen het licht en las met een hooge, krakende stem het volgende vreemde, oude verhaal. >Over de afkomst van den hond van de Basker villes gaau vele lezingen, en daar ik in rechte lijn afstam van Hugo Baskerville en de geschiedenis van mijn vader heb, die haar weer van den zijne hoorde, heb ik haar neergeschreven in de volle overtuiging, dat het gebeurd is, zooals hier te boek staat. »Weet dan, dat in den tijd van het groote op roer de heerlijkheid van Baskerville bestuurd werd door Hugo van dien naam, en het kan niet tegen gesproken worden, dat hg een losbandig, profaan en goddeloos man was. Hij had een uitgelaten, wreeden humor over zich, die spreekwoordelijk ge worden is. Het gebeurde, dat deze Hugo verliefd Daarna was aan de orde de benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding van dhr. M. de Jonge. Bij eerste stemming werden uitgebracht op dhr. De Jonge 5 stemmen, op dhr. mr. Jde Witt Hamer 6 stemmen en op dhr. J. Z. Kisch 1 stem. Bij tweede vrije stemming verkreeg dhr. Hamer 6, dhr. De Jonge 5 stemmen, terwijl éen stem in blanco was uitgebracht. Verkozen was derhalve mr. J. de Witt Hamer J.Qz. Dhr. De Jonge verlaat de vergadering. Van mej. M. A. W. Middelveld Viersen was in gekomen een verzoek om haar tegen 15 October 1902 of zooveel vroeger ah hare opvolgster in functie kan treden eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de openbare lagere Meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs. Op voorstel van B. en W. en gunstig advies der commissie van toezicht wordt het verzoek toegestaan. Dhr. V. d. Leeuw verlaat de vergadering. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1901 wordt op voorstel van B. en W. en gunstig advies der finantiëele commissie goedgekeurd in ont vang op f 61628,36 i/s en in uitgaaf op f 53618,65 1/2» dus met een goed slot van f8009,71. Naar aanleiding van dit goed slot schrijft het Armbestuur: »Niet onopgemerkt wenschen wij daarbij te laton, dat die hooge cijfers worden veroor zaakt door de zoowel in ontvang als in uitgaaf voor komende gedeponeerde en teruggenomene f 18000 bij de Credietvereeniging, zonder welke die zouden luiden in ontvang f 43628,36 l/j en in uitgaaf f35618,651/2wanneer men nu den eersten ont- vaugpost t. w. het goed slot van den dienst 1899 nog van de totale ontvangsten met f 6905,21 aftrekt, vindt men voor werkelijken ontvang f36723,15 Vsi voor uitgaaf f 35618,65 1/2, een werkelijk goed slot dus van f 1104,50. Eveneens wordt vastgesteld de rekening van de dienstdoende schutterij over 1901 in ontvang op f571,40, in uitgaaf op f 354,73 1/3 of met een good slot van f 216,66 1/3. In behandeling kwam daarna de begrooting van de kosten voor de dienstdoende schutterij voor 1903 in ontvang en uitgaaf op f 560,90 met een post voor onvoorzien van f 30 en een subsidie uit de gemeentekas van f 324,231/3. Dhr. Dekker maakt de opmerking, dat de begroo ting niet klopt op de feiten. De inkomsten zijn te hoog geschat en de uitgaven zijn te groot. Hij wil daarmeö niet zeggen, dat er niet zuinig wordt beheerd men is in vele opzichten thans zuiniger dan vroeger. Maar toch zijn er enkele zaken, die hem niet dui delijk zijn. Zoo is er voor den officier van ge zondheid, waarvoor vroeger f 10 werd uitgetrok ken, thans f 15 uitgetrokken. Waarom Het komt nooit voor dat deze dienst behoeft te doen. Dan is er f 40 voor vuur en licht uitgetrokken, terwijl hem gebleken is, dat er in 't afgeloopen jaar maar voor f 1,37 i/ï is verbruikt. En zoo gaat spr. door. Hij stelt voor de begrooting derhalve te verminderen met f 197,231/2, die hij meent dat onnoodig worden uitgegeven. Dan blijft er geld genoeg over om rond te komen, daar ook de boeten dit jaar vermoedelijk hooger zullen zijn. De Voorzitter stelt voor de begrooting aan te houden, daar men op het oogenblik alle door den beer Dekker voorgestelde veranderingen niet kan beoordeelen, daar deze geen schriftelijke opgave werd (indien men bij hem van zulke gevoelens tenminste spreken mag) op de dochter van een ridder, die in de buurtschap van de Baskervilles woonde. Maar de jonge dame, zedig en van zeer goedon naam, zorgde hem steeds te ontwijken, om dat ze zijn slechte reputatie kende. En zoo ge beurde het, dat deze Hugo met vijf of zes van zijn slechte vrienden het kasteel wist binnen te dringen en het meisje te ontvoeren, terwijl haar vader en broeders uit waren, wat hem bekend was. Toen ze haar in Hugo's kasteel gebracht hadden, sloten ze haar boven in een kamer op, terwijl Hugo en zijn vrienden, zooals ze 's nachts steeds deden, een drink gelag hielden. Het arme meisje boven zat in duizend angsten, toen ze het gehuil en geloei en gevloek van beneden hoorde en zon op middelen om weg te komen. In haar doodsangst deed zij toen iots, dat den dappersten man zou hebben afgeschrikt, ze klom namelijk met behulp van 't klimop, dat den zuidelijken muur bedekte en nog bedekt, naar beneden, waarna ze naar huis liep, drie mijlen van Hugo's kasteel. »Het gebeurde, dat Hugo een poosje later zijn gasten verliet om eten en drinken te brengen naar zijn gevangene en toen de kooi leeg vond en den vogel gevlogen. Het scheen, dat hij door den duivel bezeten word, want toen hij de trappen afgestormd daarvan heeft ingezonden, noch te voren heeft ge waarschuwd. Wordt besloten de begrooting aan te houden. Een voorstol van B. en W. om f 126,82 uit den post voor onvoorziene uitgaven over te schrijven op den post voor de Gezondheidscommissie over 1902, wordt op gunstig advies der fin. commissie voor- loopig goedgekeurd. Door Ged. Staten is ter uit- i voering der gezondheidswet berekend, dat Goes voor 1 dat bedrag over 1902 zou worden belast. Het Burgerl. Armbestuur heeft bij schrijven van 6 Aug. no. 16 er B. en W. op opmerkzaam ge maakt, dat de huur der geheele Schans dit jaar eindigt, doch dat een gedeelte dier gronden bij de gemeente tot 15 Oct. a. s. in gebruik zijn. Het bestuur wenscht te vernemen of de gemeente nog laDger gebruik van den grond wil maken, ten einde bij de verpachting daarop te kunnen rekenen. Nu de herhaalde pogingen om die bagger te ver- koopen mislukt zijn, omdat het vervoer te kostbaar was, stellen B. en W. voor te besluiten den termijn van gebruik van de Schansgronden met 15 Oct. a. s. te doen eindigen en de bagger, op die gronden ge legen, kosteloos aaD het Armbestuur af te staan. De finantieele commissie heeft geen bezwaar. Aldus wordt besloten. Aan de avondschool voor Ambachtslieden moet door splitsing der 2e klasse voorzien worden in het onderwijs voor vak- en handteekenen. B. en W. bevelen daarvoor aan om tijdelijk benoemd te worden, voor vakteekenen dhr. J. Crucq, onderwijzer aan de Ambachtsschool, en voor handteekenen de h.h. J. Blackstone en N. Zandeebeiden onderwijzers bij het Lager Onderwijs. Dhr. Dekker zou gaarne vóór de benoeming nog iets in het midden willen brengen. De Voorzitter zegt, dat zulks niet gaat, tenzij in eene zitting met gesloten deuren. Dhr. Dekker vraagt of het verboden is zulks in openbare zitting te doen. Dhr. Ramondt antwoordt, dat zulks niet is ver bodenmaar wel gewenscht en hier dan ook de goede gewoonte is. Er kunnen bij dergelijke be sprekingen teere jpunten worden aangeroerd, die voor de betrokken personen minder aangenaam zijn. Dat neemt niet weg, dat dhr. Dekker, 11a de zitting mot gesloten deuren, in de openbare zitting nog zijne bezwaren zal kunnen meêdeelen. De Raad besluit hierop dit punt aan te houden tot het einde der agenda en dan in eene zitting met gesloten deuren de bezwaren van dhr. Dekker te behandelen. Het le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1902 wordt door den Raad vastgesteld op een bedrag van f562,43 met een getal van 28 aangeslagen en. Ten opzichte van de gemeente-rekening over 1901 wordt op gunstig advies der financiëele commissie besloten voorloopig de ontvang te bepalen op f 135185,59 1/2, de uitgaaf te bepalen op f 127529,84, en het goed slot op f 7655,75 1/2. De Raad gaat thans over in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting wordt dhr. J. Crucq met algemeene stemmen benoemd tot tij delijk onderwijzer in het vak-teekenen aan de Avond school voor Ambachtslieden. Voor tijdelijk onderwijzer in het handteekenen aan die inrichting werden uitgebracht op dhr. was, sprong hij op tafel en schreeuwde, dat hij dien nacht zijn ziel aan den Booze verkoopen zou, als hij de vluchtelinge maar mocht inhalen. En terwijl ze hem allemaal in de hoogste ver bazing zaten aan te staren, zei een, die nog ge- meener of nog meer dronken was dan Hugo, dat ze de honden op haar moesten afjagen, waarop Hugo uit het huis rende, en zijn grooms toeriep zijn paard te zadelen en de honden los te laten, die hij een zak doek van het meisje liet ruiken, en zoo in het maanlicht in vliegende vaart wegreed. »De anderen bleven nog stom verwonderd zitten soezen over hetgeen zoo plotseling gebeurde. Ten laatste kwam er toch wat verstand in hun beneveld brein, en allemaal, dertien in getal, stegen te paard en achtervolgden Hugo. De maan 'scheen helder boven hun hoofd en zij reden snel door, den weg nemend, dien het meisje moest hebben gevolgd, om haar huis te bereiken. »Ze hadden een mijl of twee gereden, toen zij voorbij een der nachtelijke schaapherders kwamen, wien zij toeschreeuwden of hij het wild gezien had. En de man, aldus luidt de historie, was zoo ver schrikt, dat hij in 't eerst geen woord kon uitbrengen, maar ten laatste zei hij, dat hij inderdaad het meisje gezien had en dat de honden haar op het spoor waren. »Maar ik heb nog meer gezien", zei hij, Blackstone 5 stemmen en op dhr. Zandee 3 stem men, terwijl 1 briefje in blanco was. Benoemd is dus dhr. J. Blackstone. De Voorzitter vraagt thans aan mr. de Witt Hamer of hij de benoeming tot wethouder aanneemt, waarop deze antwoordt, dat hij daartoe bereid is. De Voorzitter wenscht daarop den heer Hamer geluk met het vertrouwen door de Raadsleden in hem gesteld. Daar niemand iets meer in het midden heeft te brengen, wordt de vergadering gesloten. De wethoudersbenoeming. Do Raadszitting van gisteren was, niettegenstaande haar korten duur, er eene van groot belang. Immers er was aan de orde de benoeming van een wethou der, daar de heer M. de Jonge aan de beurt van aftredeD was. Nu zou het in gewone omstandigheden wellicht geen twijfel hebben geleden, of de heer De Jonge zou worden herbenoemd. Maar de omstan digheden waren geen gewone. Binnen enkele dagen of weken toch kan men de benoeming van een nieuwen burgemeester tegemoet zien en aanmer kende de stukken, die korten tijd geleden in De Standaard hebben gestaan, over het punt »Burge- meestersbenoemingen", kan men er wel op rekenen, dat Goes een burgemeester zal krijgen, die behoort tot de anti-revolutionaire partij. Dat maakte het geval anders. Van liberale zijde werd tbans zoo geredeneerd als we een anti-revolutionairen burgemeester krij gen en den anti-revolutionairen wethouder herbe noemen, dan is het Dagolijksch Bestuur »om" en daartegen moeten wij waken. Dat was van liberale zijde zeer juist gezienvan anti-revolutionaire zijde redeneert men nooit anders; de benoeming draagt dan ook onze goedkeuring weg, al doet het ons voor den heer De Jonge persoonlijk ook leed, dat hij het slachtoffer is geworden van dit partybelang. De heer De Jonge toch heeft gedurende den tijd, dat hij wethouder was, ijverig meegewerkt om den bloei der gemeente te helpen bevorderen en tijd en moeite over gehad voor het gemeen belang. Daar voor heeft hij aanspraak op den dank der inwoners. Het votum van den Raad behoeft hij dan ook vol strekt niet op te vatten als een tegen zijn persoon. Partybelang gaat boven het belang van een enkel persoon. Tot die betrekkelgk geringe hoogte van denken heeft zich, zeer stellig één, liberaal lid misschien zgn het er ook twee geweest niet kunnen opwerken. Immers, de beer De Jonge had, niettegenstaande er slechts drie anti-revolutionaire raadsleden tegenwoordig waren, vgf stemmen. Dit liberale lid, of deze liberale leden, hebben geen personen van zaken weten te scheiden en zouden door het uitbrengen van hun stem nadeel hebben kunnen berokkenen aan de party, tot welke zg zeggen te behooren. Nu weten wg wel, dat men de politiek zooveel moge lijk uit den Gemeenteraad moet houden, maar bg het verkiezen van wethouders dient men toch partijge- nooten te steunen. De vraagstukken, die bg den Raad aan de orde komen, en die door het Dagelgksch Bestuur worden voorbereid, zgn vaak van zoo in- grgpend belang, raken zoovele kringen van ons volks leven en hebben zulk een vér-strekkenden invloed, dat het niet anders kan of een anti-revolutionair zal daarover heel anders oordeelen dan een liberaal. En vooral nu er in den laatsten tgd stemmen opgaan van anti-revolutionaire zgde om een vaste »want Hugo Baskerville is me op zgn zwarte merrie voorbggereden en vlak achter hem liep zulk een helhond, als ik nooit meer hoop te zien." De dronken ridders vloekten nu den schaapherder uit en reden verder. Maar weldra werden zg koud van schrik, want ze hoorden iets galoppeeren en dat was de zwarte merrie, schuimbekkend, met lossen teugel en leeg zadel. Toen reden de ridders dicht naast elkaar, want groote angst vervulde hen, doch ze vervolgden hun weg, hoewel ieder, indien hg gekund had, blij zou geweest zgn om te keeren en naar huis te rgden. Langzaam doorrgdend haalden zg ten laat ste de honden in. En deze, hoewel bekend als uit stekende, moedige en goed gedresseerde honden, stonden met de koppen bg elkaar voor een diepe sloot, sommige achteruit en andere met den staart tusschen de pooten, met starende oogen. »Het gezelschap stond stil, heel wat kalmer, dan toen ze wegreden. De meesten wilden geen stap vooruit doen, maar drie van hen, de dappersten of j die het meest dronken waren, reden naar voren. Ze kwamen vlak voor een breede, open ruimte, 1 waarin twee van die groote steonen stonden, die daar door vergeten volkeren zgn neergezet. De maan bescheen helder het tooneel, en daar in het midden lag het ongelukkige meisje, waar ze neer gevallen was, dood van angst en vermoeienis. Maar t van 1,55 van Neuzen naar ;en wordt op deze reis te Hoes. Vlissingen, Kruiningen. Van het laatsteGouda, Schiedam, en verscheidene gemeenten in Friesland en onze eigen provincie. Dit doet men natuurlijk niet, om eenig Volgens bericht in de bladen is 'i oordeel van gedeputeerde staten ingeroepen over 't volgende geval dat zich bg de wethou dersbenoeming in de jongste Raadsverga dering te Bruinisse heeft voorgedaan. •xtkjdxj oiouuu wolij ivucocxiiij ving ia v/ixi te zeggen een treffend beeld der werkelgk- heid en men kan niet beter doen dan al deze gieren die rondom den Toren der Stilte op hun prooi wachten te vergelijken met allerlei soort ziekten die ons beloeren. Die gende aangaande Engelsehe misdaden door hem gezien in Zuid-Afrika. Toen de zg. drive in begin Februari jl. in den Vrgstaat plaats vond on generaal de Wet met commandant H. M. Botha op ren en schoenen en waren mijn trek- en rijdieren weer verdwenen. Drie gewonden werden ditmaal weder aan mijne zorgen onttrokken. Commandant H. M. Botha, wij kenden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 5