BOÜffLAl n SPRINK, H.H. Wielrijders nsnuis MiiföiDurg De Hollandsche Hypotheekbank Aanbestedingen. Openbare Yerkoopingen. Aclvertentiën. Openbare Verpachtingen, Bouw- en Weiland, Bouw- en Weiland, op ïtaiai 24 Septoito 1902, Hofstede „Middenhof" Hofstede „Door de Vijfzoo Cursus in Paardenkennis. JOIAN BE BOOS, Vlasrartt, en Poster ïje n te koop aanbieden: Openbare Verkooping J. A. DEKKER, Calcium Carbid, Ingezonden Stukken. LEESTAFEL. Marktberichten. a. op WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1902, 37 pereeelen op DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1902, 19 pereeelen TE KOOP 2 echte Fox Terriers te Goes in eene zitting, Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Nieuwe Stokviseh, Zoutevisch en Koolviseli. Groote voorraad BOKKING „DE VLIJT", Middelburg - Loskade, Werf P 130. J. A. ZIP VAN TEIJLINGrEN, W. HUBREGTSE, N. H. Vaarskalveren. ABRAHAMS!!. dikste lid der vereeniging. Tijdens den lachwedstrijd zaten alle toeschouwers mee te schateren. De deelnemers aan den tweeden wedstrijd moesten hun gezichten trekken met het hoofd door een paarden- halster gestoken. Opgravingen lij Karthago. De opgra vingen in den bodem van het oude Kart- hago worden in den laatsten tijd met grooten ijver voortgezet. To Monika heeft men oon Punische necropolis opgegraven, die een in drie kleuren beschilderde Punische marmeren sarcophaag bevatte, dat een voor werp van oud-Karthaagsehe kunst is. Een andere necropolis is te Dermesch gevonden. De belangrijkste vondst vormen een aantal Punische pottenbakkersovens, ongeveer uit den laatsten tijd van do zelfstandigheid van Earthago afkomstig. Elke oven bestaat uit twee schoorsteenenin den huitensten werden de grovere, in den binnensten fijne kleivoorwerpen gebakken. Verder stiet men op verscheidene overblijfselen van woonhuizon. Onder de gevonden kleilampon zijn er verscheidene, waarvan het handvat- sel doorboord is. Een bijzonder mooie lamp heeft den vorm van een Nijl-boot, zonder twijfel uit Egypte ingevoerd. Een handelaar in blanke slavinnen is Donderdag door de rechtbank te Londen veroordeeld tot vier jaar dwanga/rbeid en tot drie jaa/r politie-toezicht. Deze man, Sache goheeten, had in Londen een bureau en lokte op alle mogelijke manieren, vreemde jonge meisjes naar Engeland. Een harer deed hij trouwbeloften, mits zij hem in zijn zaak behulpzaam wilde zijn. Het meisje weigerde, waarop de waardige heer zich vergenoegde met het stelen van haar kost baarheden uit een reistaschje. Naar aan leiding van dien diefstal werd bij gearre steerd en voor zijn wanbedrijven veroordeeld. Te Berlijn had Zaterdagmiddag met prachtig weer de groote herfstparade van hot gardekorps plaats, in tegenwoordigheid van den koning van Italië en het keizerlijk echtpaar, die van Wildpark waren overge komen. Ook de kroonprins van Saksen was tegenwoordig. Na afloop reden de Keizer en de Koning aan het hoofd der vaandel compagnie naar het keizerlijk slot te Berlijn, door een bijzonder groote menigte hartelijk begroet. Een inbreekster met een armPrancisca Machalch is gisteren door de rechtbank te Weenen veroordeeld tot vijfjaar gevangenis straf. Zij wist met één arm meer te doen dan menigeen met twee. Zij had tenminste in de laatste drie jaar, 37 diefstallen, ge paard met inbraak, begaan, die haar ge zamenlijk voor een tien duizend gulden aan buit hadden opgeleverd. Uit de jongste Belgische statistieken van de arbeidstoestanden aldaar, blijkt hot, dat van de 750,000 tot de arbeidersklasse behoorende inwoners, ongeveer een tiende deel minder dan 10 uur per dag werkt. 10 uur wordt gewerkt door ruim deel. Dan zijn er nog die 11, 12 en meer uren per dag werken. Slechts 4 pCt. van de arbeiders hebben den 8-urigen werkdag verkregen. Uitgezonderd in de mijnen komt nachtwerk weinig voor. Ruim een vierde deel van het arbeidende volk ver dient niet meer dan 2 francs daags, de overigen verdienen afwisselend tusschen 3 en 4'/2 franc per dag. In den trein van Bologna naar Venetië, kwam Woensdag een Engelschman tot de minder aangename ontdekking, dat hem een zak met juweelen ontvreemd was, waar in zich voor een waarde van 200,000 francs bevond. Hij kon de politie niet de ge ringste aanwijzing omtrent dader of daders geven. Het Russisch anarchistisch comité, dat destijds minister Sipiaguine ter dood ver oordeelde en die dan ook 15 April jl. als slachtoffer is gevallen, heeft nu ook zijn opvolger, Plehwe, bericht gezonden dat hij sterven moet. Alle mogelijke veiligheids maatregelen zijn door de politie genomen, om den minister voor eiken aanslag te vrijwaren. Volgens berichten uit Venezuela heb ben de regeeringstroepen de stad Larupano heroverd. Zoowel regeeringstroepen als opstandelingen moeten hierbij groote ver liezen geledon hebben, terwijl Ciudad Bolivar twee dagen lang beschoten is door een gouvernementsoorlogschip, waardoor vele porsonen gedood zijn. Zoowel de regeerings troepen als die der opstandelingen maakten zich aan afschuwelijke wreedheden schuldig. Ruim 3000 in de stad wonende Engelschen hebben hun regeering om onmiddellijke zending van een oorlogsschip gevraagd. Volgens een telegram uit Cap Haïtien hebben de troepen van het gouvernement de stad Limbo, gelegen op 82 mijl ten noorden van Port au Prince, na een moorddadig gevecht ingenomen en in brand gestoken. Beide partijen hebben zware verliezen geleden. Hoe Koning Edward een hert schoot in Schotland. De Koning besloot in de afgeloopen week nog een dag te Arran in Schotland te vertoeven, waar het weer prachtig was. Nauwelijks waren Donder dagmorgen de leden van 't gevolg aan dek 'an het jacht gekomen of de Koning en verschillende dames en heeren van het gevolg gingen aan land om te trachten een hert te schieten in den omtrek van Dougairie, waar deze dieren zeer talrijk zijn. Het idéé om den Koning eens een hert te laten schieten ging uit van de hertogin van Hamilton en de Koning gaf aanstonds te kennen, dat hem dat zeer veel genoegen zou verschaffen, Met zeer weinig moeite werd een jong hertje tot op een afstand van vijftien meter naar denKoninggedreven. Toen het diertje verschrikt bleef staan vuurde de souverein viermaal en had het geluk het dier neer te leggen. Een alge meen gejuich ging er onder de hovelingen op. Maar de vreugde was van korten duur. Nadat het hert eenige oogenblikken was blijven liggen sproug het opeens weer op en vluchtte in het nabijgelegen bosch. De Koning keek eenigszins verwonderd. Een der hovelingen, deze verbazing van zijn gebieder bemerkend, naderde den vorst, maakte eene diepe buiging en zei meteen minzaam lachje: »Uwe Majesteit wist het diertje toch zeer behendig op de vluchtte jagen Een inlreekster van 74 jaar. In eene wijk te Parijs kwamen in den laatsten tijd inden namiddag herhaaldelijk inbraken voor, zonder dat het de politie gelukte den dader of de daders te vinden. Voornamelijk werden gestolen edelgesteenten, zilveren sieraden en linnengoed. De commissaris van politie was reeds geheel ontmoedigd, toen een concierge de zaak ophelderde. Juffrouw B. stond voor de deur van het gebouw, waar zij concierge was, toen een oude dame met eerbiedwaardig voorkomen het huis binnenging. Toen juffrouw B. naar haar eigen woning ging, hoorde zij een vreemd geluid dat van boven scheen te komen. Uit nieuwsgierigheid ging zij boven kijken en zag een zonderling tafereel. De oude dame was met een inbrekers werktuig bezig de deur van een meiden kamertje te openen. De deur bezweek en juffrouw B. zag de dievegge de laden van het kastje doorsnuffelen. De concierge aarzelde toen geen oogenblik, greep de dievegge bij den arm en bracht haar naar het politiebureau. De commissaris was verrukt over de vangst en bewonderde de inbreekster, die bekende een dertigtal dief stallen te hebben gepleegd. Deze inbreekster is 74 jaar oud, zij weigert echter, haar adres op te geven. In Engeland heeft men thans vele dames die rooken. Het gevolg is een ont zaglijke toename van bet tabaksverbruik. Nog in 1841 kwam per hoofd in Engeland geen pond tabak, in 1901 gebruikte eik Engelschman, vrouwen en kinderen mee gerekend, ruim twee pond. De sigaret heeft in Engeland de sigaar en ook het vroeger zoo beminde pijpje verdrongen. Levend begraven. Terwijl men met een familiefeestje den verjaardag van mej. Cambacérès, te Buenos-Ayres, vierde, werd deze plotseling bewusteloos. Alle pogingen om haar weer bij te brengen bloven vruchte loos. Toen na de begrafenis zich het ge rucht verspreidde, dat mej. Cambacérès vergiftigd was, lieten de autoriteiten het lijk weer opgraven. Bij het openen der kist bleek het doek, dat het hoofd van het meisje bedekte, gescheurd te zijn terwijl haar gezicht vol krabben zat. Men veron derstelt, dat mej. Cambacérès levend begra ven is en dat zij wanhopige pogingen heoft gedaan om uit de kist te komen. Een bakker uit Antwerpen, keerdo vergezeld van zijn hond van Bouchaut naar de stad terug. Plotselng werd do hond woest en wierp zich in dolle woede op zijn meester. Op diens hulpgeschrei schoten dorpelingen met hooivorken gewapend toe, en het gelukte hun na veel moeite, het kolossale beest onschadelijk te maken. De bakker was echter zoodanig verwond, dat aan zijn herstel gewanhoopt wordt. Een Pransch vrouwentijdschrift heeft hare diepe verontwaardiging er over uit gedrukt dat in Frankrijk het plan bestaat om voor een Fransch Canadees, die een en dertig levende kinderen heeft, een stand beeld op te richten. Zij heeft niets tegen do verheerlijking van eene zoo talrijke nako melingschap, maar zij protesteert er slechts tegen, dat wel voor den Pater familias en niet voor de Mater familiae een standbeeld opgericht wordt. Het tijdschrift vordert dan ook dat voor de moeder der een en dertig kinderen ook een gedenkteeken zal opgericht worden, want als in deze zaak van heldhaftigheid kan gesproken worden, dan is het heroïsme in ieder geval slechts aan de zijde van de moeder geweest. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mynheer de Redacteur Hoewel ik zelf er geen persoonlijk be lang bij heb of de Ger. Kerk te Baarland dan wel te Oudelande gevestigd is, meen ik toch te moeten opkomen tegen het in gezonden stuk van >uw correspondent" in de Zeeuw van jl. Zaterdag. Hij wenscht op een paar onjuistheden in de motiveering te wijzen. Is »de Zeeuw" daartoe de plaats Ware het niet beter dit in een schrijven of door een persoonlijk bezoek aan den Kerkeraad te doen Ik geloof dat dit zoo hoort. Verder schrijft hij, dat er, indien de kerk te Baarland blijft, geen uitzicht op eene Chr. School bestaat, wel, indien het gebouw te O. verrees. Hoe kan dit Is het dan noodig, dat de school staat, waar het kerkgebouw is M. i. nietis het mo gelijk eene school te krijgen als de kerk te O. is, dan kan dit nu ook. Vervolgens zou de kerk dan kunnen uitbreiden. Gaarne zag ik dit opgohelderd. Een weinig verder lees ik, dat bij le zing het contingent geleverd wordt door Oudelande en Driewegen. Oudelande laat ik in 't midden, wijl Baarland en Oude lande dan naar evenredigheid evenveel leveren. Maar Driewegen 1 Verledon week was er bij lezing al éen dooplid van Drie wegen en dat van 100 leden. Is dit het contingent leveren »Uw correspondent" heeft daarvan dan al eene zeer rare op vatting. Met dank voor de plaatsing, X. Wij ontvingenOns Tijdschrift afl. 6. Red. A. J. Hoogenbirk, uitgever D. A. Daamen, Rotterdam. Inhoud Individuali teit en Gemeenschap door A. de Visser, Levensbede, door H. J. Hana, Kennis en Geloof door F. W. C. L. Schulte, Vreugd na leed door T. Vrouwen-emancipatie een eisch des tijds, door mej. A. v. d. Vlies, Haantje, door Regines, Twee plekjes, door G. Doekes. Lijst van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand Aug. 1902, ver zonden aan onbekenden door het postkan toor te Goes. De Jonge, Oudewater. Eod couvert met oen 5 ets. zegel ge frankeerd zonder adres, L. Joosse, Rotterdam. van Hansweert: M. Poef, Laeken, M. van Leeuwen, Ant- B ÜBGEBLIJKE STAND van 30 Aug. 1 Sept. 1902. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. don Hollander 64 j. jm. en C. Adamse 30 j. jd.W. Jansen 28 j. jm. en W. van der Heijden 28 j. jd. GOES. II u w. a a n g i f t e29, Geerard Walravo 25 j. jm. to Kloetinge en Cornelia Maria van den Broek 21 j. jd. to Goes. Ie H u w. afk.31, Paulus de Dreu 19 j. jm. to Goes en Maatje Landman 19 j. jd. te Kapelle. Geboren: 29, Digna Johanna, d. v. Cornelis Jacobus Rooze en Johanna Fiaanje; 30, Bartel, z. v. Laurus Janse en Hen- drika Pieternolla f Vermeule;)j31, Jan Marinus, z. v. Hendrik Pieter van der Ilell en Antje Zoldenrijk. Overleden: 29, Adriaan, 27 dagen z. v. Adriaan van Kleunen en Adriana de Jonge; 30, Leonardus Antonius, 8 m., z. v. Georg Backer on Theodora Simonetha van Mourik, wonende te Bergen op Zoom. Over de maand Aug. 1902. HEINKENSZAND. G e b o r e n 6 Basti- aan, z. v. Cornelis Vermeulen en Pieternella Machielse 16, Jan, z. v. JanKuzeeen Janna Zuidweg 21, Emile, z. v. Eduard Bordui en Maria Valeria Fierens24, Cornelis Jan, z. v. Laurus Moelker en Maria Karelse 25, Digna, d. v. Willem Huizen en Cornelia Raas. Overleden: 13, Bastiaan, 6 dagen z. v. Cornelis Vermeulen en Pieternella Machielse. Middelburg, 28 Aug. 1902. Boter f 0,50 a f 0,60 per halve kilo. Eieren f 3,60 per 100 stuks. AXEL, 30 Aug 1902. Oude Tarwe f9,75 f 10,Nieuwe Tarwe f8,50 f9,50; Rogge f 6,50 f7,25; Nieuwe Wintergerst f7,25 f7,75; Zo- mergerst f 0,00 a f 0,00; Haver f 8,00 f 9,00; Kookerwten f 10,50 f 11,Voer- erwten f8,50 a f 9,00Paardeboonen f 0,00 a f 0,00Lijnzaad f 0,00 f 0,00 Koolzaad 0,h f 0,Aardappelen f 1,80 f 1,90 Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 1 Sept. 1902. Buitenlandsche granen stil. Meel, stil prima f 10,50 f 11,25 eerste kwal. f 10,25 d. f9,50. Aardappelen. Brielsche f 3,k f 3,25. Zeeuwsche eieren f 3,80 a f 4, Tarwe- 7,75 - 8,50 Nieuwe Tarwe - 5,25 - 7,25 Rogge- 5,— - 5,50 Wintergerst - 6,85 - 7,50 Zomergerst (*)..- 7,10 - 7,50 Chevalier - 7,75 - 8,25 Haver (*)....- 8,20 - 9,— Witte Boonen - - Bruine boonen - - Nieuwe Erwten. - 7,— - 9,50 Kookerwten - „- Kroonerwten. - „- Kanariezaad - - Karwijzaad - 12,-12,25 Koolzaad - - per 100 kilo. Zaterdag 6 September. Borssele. Directiekamer 2 u.het maken van werken tot verdediging van den oever van het calamaiteuse waterschap Ellewouts- dijlc. Raming f 6730. Aauw. 29 Aug. en 1 Sept. Inl. J. Beenhakker, secr.-ontv. Dinsdag 9 Sept. Middelburg, ten Raadhuize het bekram- men van een gedeelte dijken van 't afge sneden deel der voormalige Middelburgsehe haven, half 2. Aanwijzing 8 Sept. 11 uur. Woensdag 10 Sept. Goes, door mr. Liebert het bouwen van een schuur met woonhuis op de hofstede van Van Lieren. Aanwijzing 3 Sept. 12 uur. Inl. en bestek bij den architect v. d. Weert. Rilland, 12 uur bij Rottier verzwaring en verhooging van den dijk. Raming f 5000 over 800 M. lengte. En oeververdedigings werken in 2 perc. Raming f 13842 en f 13670 voor den Zimmermanpolder. Bil jetten bij dhr. W. Kakebeeke, Goes. Aanw. 3 Sept. 9 uur en Sept. 10 uur. Woensdag 3 Sept. Wemeldinge, door not. L. Liebert half 1 bij dhr. P. Lindenbergh voor wed. Traas 97 schapen en 52 lammeren. Heinkenszand, bij P. Rijk door not. Pilaar voor 7 jaar verpachten 10 uur voor het Burgerlijk Armbestuur van Goes 37 perc. bouw- en weiland in 's Heer Arendskerke en Heinkenszand. Westkapelle, Kaland door not. Loeff 1 uur 2971 cA. bouwland en sprink. »Beste appels." Westkapelle, 1 uur bij Kaland een huis, schuur enz. 461 ca. Noordstraat 231; een dito 379 cA. Ark no. 95. St. Laurens, op .hofstee Legaf 10 uur door not. Huvers inspan als3 merriën 18, 16 en 5 jaar, 1 zwarte rnin 9 jaar, 6 baat- gevende melkkoeien, 1 vare koe, 19 vaarzen, 7 kweekkalvers, 3 varkens, karnhond met hok, 6 ganzen, 2 kalkoenen, 5 eenden, 1 woerd, 60 kippen en hanen, 2 menwagens, driewielskar, 3 ploegen, 9 eggen, rolblok, paardenwant, enz., kiekenren, brandhout, en nagras. LAATSTE BERICHTEN. Middelburg. De jaardag van H. M. de Koningin wordt alhier met opgewektheid gevierd. Hoewel des morgens zelfs onder de klanken van het „Wilhelmus" de lucht betrokken bleef, kwam toch later het be geerde Oranjezonnetje af en toe door de wolken gluren en houd zich het weder voorts uitstekend. Allerwegen vlaggen- tooi en bont gewoel. Vooral dit laatste op het bekende „Molenwater", het uit gestrekte plein, waar op dit oogenblik de gymnastische spelen voor jongen en ouderen onder leiding van de HH. v. d. Bel, Stomps, Klein en de Vries, wed strijden (hindernisbaan, wielrijden) in vollen gang zijn. Gedurende deze feestelijkheden is er muziekuitvoering. Een en ander trekt eene groote menigte toeschouwers. Vooral de gymn. spelen, waar de turners kranig werken en het slotnummer, eene hulde aan de Koningin, door alle gymnasten onder leiding van dhr. v. d. Bel het glanspunt uitmaakt. Voor de verschillende wedstrijden is natuurlijk eene jury om de prijzen toete- kennen. Van avond zal op de Groote Markt een muziekuitvoering plaats hebben in de ver lichte en versierde tent, waarbij gasillumi- natie, daarna een fakkeloptocht en een vuurwerk tot besluit. Wat wij tot dusver zagen en hoorden, geeft ons verwachting van een welteslagen feest. De Vereeniging «Uit het VolkVoor het Volk" en haar wakker Bestuur, welke het initiatief nam om den Koninginnedag op deze wijze te vieren, heeft eer van haar werk. voor het Burgerlijk Armbestuur te Goes, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR des voormiddags te 10 uren, te Heinkens zand, in de herberg bij P. Rijk, van in de gemeenten s-Heer Arendskerke en des voormiddags te 10 uren, te Goes, in het »Slot Ostende", van onder s-Heer Hendrikskinderen. Information zijn te bekomen ten kantore van den Secretaris-penningmeester den heer E. VAN DEN BOSCH en voornoem den Notaris, beiden te Goes. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Woens dag 3 September 1902, des namiddags om I uur, te WESTKAPELLE, bij JAN KALAND, in het openbaar 0.2971 II.A. (227 r.) te Westkapelle, aan den, Noordweg, ge naamd «Beste Appel". Do kooper komt aan het gebruik na rooven oogst 1904. Nadere inlichtingen geeft de Notaris. (rattenvangers), oud 8 weken. Adres J. L. VAN VESSEM, Heinkenszand. De Notaris J. W. VERHULST zal vei- k o o p e n Donderdag 4 September 1902, des namiddag te éen uur, 1 w. o. RAMEN, DEUREN, KOZIJNEN, BALKEN, DEELEN, RIBBEN, partij STEEN, IJZEREN HEKKEN, BRAND HOUT en meer, is te bezichtigen op den morgen van den verkoop. ten overstaan van Notaris J. DE VOS, s middags half twaalf, op liet „Slot Oostende te Goes, van lo. De bij pachter Jacobus Meülen- berö in labeur zijnde te 's-Heer Arendskerke, aan den Rijks straatweg van Goes naar Middelburg, groot 45.52 Heet. 2o. De bij pachter Dirk Meulenberq in labeur zijnde te Ellewoutsdijk en onder Baarland, groot 57.7270 Heet. Veilingboekjes met kaarten gratis te bekomen ten kantore van den Notaris. AFDEELING HEINKENSZAND. te houden gedurende de wintermaanden, waarschijnlijk te Goes, door den heer J. Z. RISCfl, Provinciaal Veearts. Aanmelding van deelnemers, niet jonger dan 16 jaren, kan geschieden vóór 1 Oc tober a. s. bij den secretaris der afdeeling te Goes, Jhr. S. M. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Korte Noordstr. o— Middelburg. per mand en minder. Voor wederverkoopers tot concur reerenden prijs. GROOTE AFSLAG VAN witte, lichte en hruine Suiker en Krenten. Zoolang de voorraad strekt: per bus inhoudende 1 K.G. 40 cent, los per K.G. 35 cent. MIDDELBURG. Prijscourant en verdere inlichtingen worden op aanvrage gratis verstrekt. Adees Directeur, Kantoor Middelburg P 130. verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. Echte Staalpillon f 1,50 de 1000. Eiwitstaai f 1,15 per Literllesch. Kina van Dr. De Vrij f 1,p. flacon, bij mindere hoeveelheden met gebruiks aanwijzing. Drogist, Korte Noordstr. L 105. Van af Woensdagmorgen 10 uur

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 3