Schoolnieuws. Gemengde Berichten. van zaken. Met do motie is bij bet ocbter ook niet eens. Er had in moeten staan niet »de Synode oordeelende enz.", maar »de meerdorheid, naar haar oordeol onz." Ds. van Schelven doet het volgende voorstel: »Ondergoteekende, betreurende de houding door een aantal broederen aangenomen tegenover de poging, ook ditmaal wederom gedaan, oene regeling te treffen om aan de bestaande godeeldheid in zake de opleiding tot den dienst des Woords, in overeenstem ming met de wenschen der meeste prov. Synoden, een einde te maken, en de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen, die uit niet-doorvoering van dezen voorslag zullen kunnen voortvloeien, voor rekoning dior broederen latende, stelt do Gen. Synode voor, aldus te besluiton »De Gen. Synode, lettende op den gang van zaken, lettende op bet oordeel der meeste prov. Synoden om, zolfs indien een voorslag goed werd gekeurd, niet tot uit voering over te gaan, zoo daaruit schade lijke govolgeu voor do rust en den vrede der kerken zoudon kunnen voortvloeien, acht bet niet raadzaam, in de gegeven om standigheden de vereeniging van de theol. school met de theol. faculteit der vrije universiteit tot stand te brengen." Ook dr. van Goor dient een voorstel in van don volgenden inhoud »De Synode benoome een commissie, om haar nog staande deze Synode te adviseeren over de noodige maatregelen, te nemon ten einde de uitvooring van bot genomen be sluit in zake de eenboid van opleiding voor to beroiden." De onderscheidene voorstellen komen nu in stemming, allereerst dat van dr. van Goor. liet wordt vorworpen met 29 tegon 11 stommen. Hot voorstel van ds. van Schelven wordt daarna aangenomen met 23 tegen 17 stemmen l)oor deze beslissing komt bet voorstol van Andol niet meer in stemming. Geslaagd te Amsterdam voor de hoofd- acte mej. A. B. J. Wissel te Terneuzen. Door burg. en wetli. van Middelburg is aan den heer J. S. Frederiks, met ingang van 1 Januari 1903, eervol ontslag verleend als commies ter gemeente-secretarie alhier, en zijn met ingang van dien datum be vorderd tot klerk le kl. de heer J. R. Domenie, thans klerk 2e kl., en tot klerk 2e kl. de heer J. W. H. L. van Karssen, thans klerk 3e kl. Verder is door hetzelfde college met in gang van 1 October benoemd tot spui- meester bij de spuisluis van den riool- watergang J. Gèill te Veere, in plaats van zijn vader, aan wien, zooals reeds is ge meld, met denzelfden datum als zoodanig eervol ontslag is verleend. De verkiezing van een lid van den raad voor het 2e district, noodig door het over lijden van den heer dr. A. van der Swalme, is door burg. en weth. bepaald op 14 October, do stemming, zoo noodig, op 24 Oct. en do herstemming, indien die noodig mocht wezen, op 4 Nov. Daar wij het Raadsverslag van Mid delburg eerst heden Maandag ontvingen, kunnen wij er slechts het volgende van opnemen Punt III. Voordracht van B. en W. tot overplaatsing van onderwijzers en on derwijzeressen in verband met het in wer king treden der nieuwe scholen I en K lokte discussie uit. B. en W. stellen o. a. voor goed te keuren dat B. en W. tijde lijk voorzien in de waarneming der vaca turen Pas (school A) en Romeijn (school B), teneinde eventueel die plaatsen open te houden voor de onderwijzeressen S. C. van Embden en M. S. Bourdrez, die nog tot haro geheele opheffing aan school D zullen verbondon blijven. De heer van Dunne zegt dat dit voor stel hem slechts half heeft bevredigd. Hij vindt dat een paar onderwijzeressen door die regeling in slechter conditie zijn ge raakt. En al moge nu van de bestuurs tafel het antwoord verwacht worden, dat door alle partijen met de regeling genoe gen genomen is, hij weet met zekerheid, althans van ééne onderwijzeres, dat er pressie is uitgeoefend en dat zij voor dwang heeft moeten zwichten. De voorzitter antwoordt dat de plaatsing in de een of andere klas gewoonlijk aan het hoofd der school wordt overgelaten. De heer van Dunne vindt dit ook ratio neel, maar in het dossier van dit voorstel heeft bij te vergeefs naar het advies van het hoofd der school gezocht. De voorzitter vraagt den heer van Dunné of hij doelt op de onderwijzes van Embden, waarop de laatste bevestigend antwoord en de eerste de verzekering geeft dat de regeling hare volkomen goedkeuring heeft weggedragen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Benoemd worden tot onderwijzeressen in de handwerken voor school K de dames G. A. Romijn, A. P. Beckers en S. C. Loekemeijer; tot gemeentegeneesheer dr. D. Schoute. Op de voordracht voor zetters worden geplaatst C. v. Loopik, F. J. Sprenger, Ph. Boudewijnse, D. Hilder- nisse, M. P. v. d. Harst, D. L. Broeder. Bij punt 22. Voorstel van B. en W. naar aanleiding adres van A. C. Koppejan en J. Janszen om gebruik te mogen maken van het oefeningsterrein ten behoeve van voet balwedstrijdenenz. stollen B. en W. voor, ter voorkoming van moeilijkhoden met militaire autoriteiten of pachters van het oefeningster rein afwijzend op het verzoek te beschikken, doch er tevens in te berusten dat B. enW. in bijzondere gevallen en voor enkele uren gelijk onlangs is goschied voor zoo veel van de gemeente afhangt, vergunning tot het gebruik van het terrein of oen deel daarvan verleenen voor het houden van voetbalwedstrijden en dergelijke. De heor de Rijcke stelt voor, uit het voorstel te doen vervallen de bepaling van het slot beginnende mot de woorden, doch er (evens in te berusten enz. Die woor den, meent hij, zijn in flagranton strijd met hotgeon in het voorstel onmiddellijk voorafgaat. De heor Gratama is tegen dat voorstel. Beoogt men er mede om het gebruik van hot terrein onmogelijk te maken op Zon dagen, dan is hij er nog beslister tegen, omdat ook op die dagen lichaamsoefenin gen niet mogen uitgesloten zijn. De heer de Rijcke voegt den heer Gra tama toe, dat hij van geen Zondagen ge rept heeft. De heer Koole zegt dat hij, bij niet aanneming van het voorstel-do Rijcke, zal voorstellen de wedstrijden op Zondagen te verbieden. Hij wijst op de ergerlijke too- neelen, die bij wedstrijden aan de meelfa briek zijn voorgovallenglasruiten zijn hier en daar ingeworpenmen heeft ge toond dat men niets geeft om God of ge bod, veel minder om burgemeester of politie. De voorzitter antwoordt dat die erger lijke tooneelen niet te wijton waren aan de voetbalspelers, maar aan andere Mid- dolburgsche jongens, die hen uitjouwden en zelfs lichamelijk letsel toebrachten. Hij wijst er op dat het terrein niet zal worden afgestaan, zonder dat de militaire autori teiten gehoord zijn. Ook de pachters hebben er belang bij, merkt de heer de Rijcke op, waarop de heor den Bouwmeester antwoordt, dat bij vroegere gelegenheden steeds èn de toe stemming der militaire autoriteiten èn die der pachters is verkregen geworden. De heer Wisboom Verstegen is het eens met den heer de Rijcke. Waarom aan B. en W. overlaten, wat bij den Raad thuis behoort De heer van Dunne meent, dat, wanneer in de pacht voor waarden niet het tegendeel is bedongen, de gemeente er eigenlijk niets moe te maken heeft, wanneer maar de militaire autoriteiten en do pachters hunne toestemming verleenen. Het voorst el-de Rijcke wordt hierop ver worpen met 8 tegen 5 stemmen, die der heeren Wisboom Verstegen, Koole, van Dunné, de Rijcke en Heijse. (Afwezig de heeren Snouck Hurgronje, de Veer en Verhage, één vacature). Thans doet de heer van Dunné het voor stel om, wanneer in de huurcontracten niet anders is bedongen, de beslissing over het geven van vergunning aan de pachters over te laten. Hij verzoekt de prioriteit voor dat voorstel. Wijl de heer Schorer van meening was, dat de prioriteit behoorde aan het voorstel van B. en W. wordt dit bij stemming uit gemaakt en met 9 tegen 4 stemmen (die der heeren Wisboom Verstegen, Koole, van Dunne en de Rijcke) de prioriteit aan het voorstel van Dunné ontzegd. Daarop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 5 stemmen, die der heeren Wisboom Verstegen, Koole, van Dunné, de Rijcke en Heijse. 23o. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van bewoners van den Seissingel om doortrekking van de gasleiding. B. en W. stellen voor evenals bij besluit van 2 November jl. aan J. W. Brou wer c. s. is geschied aan adressanten te berichten, dat ook de beslissing omtrent hun adres wordt aangehouden tot zal zijn gebleken, dat de voltooide aanleg der gas leiding in andere singels zoodanig gevolg heeft gehad als B. en W. zich daarvan hebben voorgesteld. Tot nu toe is dit het geval niet, want van 200 woningen zijn er slechts 20 aan de gasleiding aangesloten. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen, die der heeren van de Ree, van der Harst, Wisboom Verstegen en de Rijcke. XXIV. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van bewoners van den Veerschen Singel om aansluiting aan de water leiding. B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten, dat hun verzoek om aanslui ting aan de duinwaterleiding in overweging zal worden genomen, nadat in verband met de aanhangige herzieniug van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen, eene behoorlijke verandering in de belastbare huurwaarde van de aan de Singels opgebouwde perceelen zal zijn ge komen. De heer Wisboom Verstegen verlaat de vergadering. De heer Van Dunne kan niet met het voorstel van B. en W. medegaan. Hij is niet zoo pessimistisch gestemd als B. en W. omtrent de opbrengst, maar bovendien de groote factor, die voorop gestaan heeft bij den aanleg der drinkwaterleiding, geldt ook voor de bewoners van den singel, die geheel volbouwd is. In stemming gebracht staken de stem men over het voorstel. Tegen stemmen de heeren Van de Ree, Van der Harst, Gratama, Van Dunne, De Rijcke en Heijse. XXV. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van bepalingen omtrent minimumloon en maximum-arbeidstijd voor de werklieden in directen dienst van de gemeenie-fabricage, naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van de heer Van de Ree. De heer Van de Rbe wilde, in verband met de werkeloosheid, vooral in den winter als overwerk beschouwd zien deureD, die meer of langer gewerkt worden dan het plaatselijk gebruik aangeeft en stelde daar om voor in art. G van de verordening tusschen de woorden „schafttijden" en „worden" in te lasschen de woorden „en liet overwerk". B. en W. hebben tegen die inlassching geen bezwaar en ook de Raad vereenigt er zich thans mede zonder discussie of stemming. XXVI. Voorstel van den heer van Dunne tot wijziging van het Raadsbesluit van dm 21 December 1891 omtrent het minimum-loon en maximum-arbeidstijd in bestekken en voor waarden van aanbesteding van werken ten behoeve der gemeentealsmede voorstel van B. en W. tot aanvulling van dat besluit. Het motief van den heer Van Dunné was de werklieden van onderaannemers eveneens te verzekeren tegen willekeur van bazen. Dientengevolge stelde hij voor de hiertoe noodige veranderingen te brengen in de artikelen 1, 11, 12 en 13 der ver ordening. B. W. hunnerzijds stellen een nieuw artikel 14 voor, waarin zij uiteenzetten wat zij verstaan onder werklieden het voorstel van Dunné te kunnen vereenigen. Do heer van Dunné betreurt het dat B. en W. bij de formuleering van hun nieuw artikel de ongelukkige kieswet hebben ter hulp geroepen, wordt hun artikel aange nomen, dan zal men vaak voor vreemde toestanden komen te staan, met de aan neming van zijn voorstel zullen tal van moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. Het is waar de bazen bestrijden zjjn voor stel, maar niet te ontkennen is het ook dat B. W. te veel den bazen willen toe geven en daardoor uit het oog verliezen het belang der werklieden. Over de door den heer van Dunné voor- gesteldo verandering van artikel 1 staken de stommen. Tegen de heerirn Sprenger, van Teylingen, Gratama, den Bouwmeester, Koole en Schorer. Met het oog hierop wordt besloten tot verdere behandeling in eene eerstvolgende vergadering, en mocht de heer van Dunné verhinderd zijn deze bij te wonen, tot de eerste vergadering waarin hij zal tegen woordig zijn. XX VII. Adres van de af deeling Middelburg van den Volksbond betreffende gebruik van sterken drank met voorstel van B. Jj- W. De Volksbond vraagt om in de verorde ningen en instruction voor gemeenteambte naren een verbod tegen het drankgebruik op te nemen en ook het drankgebruik te verbieden op alle gemeentewerken. B. W. achten zulk een verbod niet noodig, daar nooit eenig misbruik is ge constateerd geworden. De heer Schorer waardeert zeer het streven van den Volksbond. Hij weet door zijne maatschappelijke positie tot welke gevolgen misbruik leidt en om het misbruik te voorkomen, moet men het gebruik ver bieden. De heer van Dunné acht het verbod draconisch en zeer in het nadeel van den werkman, terwijl de heer Koole het be schouwt als eene vermeerdering van lasten voor den aannemer. Het voorstel van B. W. wordt ten slotte aangenomen met algemeeue stemmen, behalve die van den heer Schorer. Hierna gaat de vergadering uiteen. Kapelle. Begunstigd door prachtig weder, onder leiding van hun bestuur, gevoerd in een 8-tal groote brikken, van de aanbevelingswaardige stalhouders de heeren De Groene en Duvekot, maakten de kinderen der Zondagsschool alhier, een heerlijk rijtoertje. Van Kapelle uit werd de reis aanvaard over Wemeldingedaar werd even halt gehouden en mochten de kin deren op eenvoudige wijze een paar liederen zingen, staande in de schaduw van de heerlijke linden voor de gastrije woning van den WeledelAchtbaren Heer P. Dekker, Burgemeester aldaar. De voortzetting der reis ging door den Wilhelminapolder naar Wolfaartsdijk, waar op de hofstede van den heer W. Wisse allen vriendelijk werden ontvangen. Gezeten in het gras bij prach- tigen zonneschijn onder de schaduw van heerlijke met vrucht beladen boomen, wer den de kinderen onthaald op koekjes en melk, netjes in gereedheid gebracht door de zorgdragende Echtgenoote van den heer W. Wisse waarvoor de kinderen hun wel- gemeenden dank brachten door het zingen van een paar passende liederen. Na nog een wandeling door het dorp gemaakt te hebben werd de terugreis aanvaard. Zeer dankbaar en voldaan, Door 's Heeren haDd bewaard, Kwam elk der kind'ren weer Aan eigen stee en haard. Goes. Op eene de vorige week te Leeuwarden gehouden Nationale Land bouwtentoonstelling werd een inzending van de Stoomhoutzagerij La Vitesse alhier bekroond met een zeer eervolle vermelding voor een uitgebreide inzending van aller lei aard van verpakkingsmiddelen en houten riemschijven. Dit is de eerste inzending van deze firma onder haar nieuwen naam. Colijnsplaat. Vrijdagavond te 11 uur ongeveer, ontstond alhier brand in de land- bouwschuren van de h.h. Bastiaanse, J. en F. de Smit, door het inslaan van den bliksem. Binnen weinig tijd was alles een vuurzee. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon alleen de belendende gebouwen vrijwaren. Al het vee werd gelukkig bijtijds gered. Nagenoeg alles was verzekerd. Biezelinge. Zaterdagavond ongeveer half tion werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door het geroep van brand en het luiden der klok. In de landbouw- schuur van J. L. was oen hevige brand uitgebroken, welke de schuur met haar inhoud in korten tijd in do asch legde. Het woonhuis en aangronzendo perceelen bloven gelukkig gespaard. Vele dorpelingen, meest arbeiders, worden door dezen brand getroffen, daar in deze schuur veler oogst geborgen was. Do brand schijnt begonnen te zjjn aan 't einde der schuur onder aan 't rieten dak. Kloetinge. De jachtopziener Cornelissen had Zaterdagmorgen het geluk van vier otters te schietenzijnde een moeder met drie jongen. Het moederdier had een lengte van 106 centimeter, en woog ongeveer 6i KG. De jongen hadden een lengte van 75 centimeter en wogen zamen acht KG. Domburg. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadszitting werd een voorstel van de gemeente Aagtekerke om voor gezamen lijke rekening den Roosjesweg te bestraten en te onderhouden verworpen, terwijl over een voorstel van den heer De Visser, om aan Aagtekerke gedurende 20 jaren f 150 per jaar te geven voor onderhoud, de stemmen staakten. Bij de rustende schutterijen in Zeeland is op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein P. Bauwens, van het 5de bataljon. Sluis. Vrijdagavond had V. Z. oud 7'is jaar op één van twee met veldvruchten be laden wagens, die aan elkander gekoppeld waren, een zitplaats gezocht. Na een eind weegs medegereden te hebben, viel bij en één der voorwielen ging hom over 't hoofd, en 't ventje was onmiddellijk dood. Men kan beseffen, in welken toestand de vader verkeerde, die juist van een anderen weg kwam gereden en een jongen zag vallen en bij 't lijkje komende moest zeggen 't is mijn kind. Zeven jaar geleden had hij ook een dochtertje verloren door verstikking in een zinkput. (Vliss. Crt.l Bruinisse. In de jongste vergadering van Ingelanden van den polder Bruinisse werd met algemeene stemmen herbenoemd tot Dijkgraaf de heer A. Hage Jz. De door het bestuur gehouden herverpachting van dijken enz. aankomende den polder, werd goedgekeurd. Bruinisse. In de gemeenteraadsver gadering van jl. Zaterdag werd de begrooting voor het volgend jaar aangeboden en in handen gesteld van eene commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Goud zwaard, Bolier en Jumelet. De rekening over 1901 werd vastgesteld in ontvangst ad f 245G3,09S en in uitgaaf ad f 22405,89. Op de verzoekschriften, respectievelijk van de administratie der Bruinisser Courant, verzoekende plaatsing der gemeentelijke annonces, en de bewoners der Zeestraat om bestrating werd afwijzend beschikt. Door den commissaris der Koningin in Zeeland zijn benoemd in de gezondheids commissie te Middelburg tot lid en voor zitter de heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, griffier bij de arrondissements rechtbank, tot leden de heeren dr. J. C. Bolle, arts, J. C. van der Harst JJz., apo theker, L. van Krimpen ingenieur, en J. P. Fokker, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken; te Vlissingen tot lid en voorzitter de heer C. A. Dujjvis, arts, en tot leden de heeren J. P. Vermaas, arts, A. J. van Ockenburg Sr., apotheker, W. L. Huson, aannemer, en H. Suyver, civiel-ingenieur. De secretarissen worden later benoemd. De Chr. Nationale Werkmansbond houdt 10 en 11 Sept. te Scheveningen zijn zevende jaarvergadering. Onder de voorstellen trekt er een de aandacht, van de afdeeling Goes„Kan een lid der S. D. A. P. ook lid zijn van den Chr. Werk mansbond Dit voorstel zal wel zijn oorzaak vin den in 't feit dat dezer dagen een lid der afdeeling, die zich bij de afdeeling van den S. D. A. P. had aangesloten, door het bestuur en o. i. terecht was geroyeerd. Tevens in de naweeön van de Enschedé'sche werkstaking waarbij de voor zitter der afdeeling Enschede van don Chr. Nat. Werkmansbond zulk een treurige rol speelde, zich verbroederde met twee socialisten, met wie bij zich, wij zouden haast zeggen neus aan neusphotogra- feeren liet, en ten slotte lid werd van de S. JD. A. P., waar hij zich al spoedig een berisping op den hals haalde wegens het aannemen en niet verantwoorden van f52 van het verzoeningscomitó, tot straf waar voor hij voorloopig van het vervullen van bestuursfuncties in den neutralen Katoen- bewerkersbond werd uitgesloten. Per advertentie in een der bladen wordt de villa Oranjelust, aan de Maliebaan te Utrecht, thans bewoond door president Kruger, uit de hand te koop aangeboden. Aanvaarding 1 November a.s. Thans kan worden gemeld, dat, indien de gezondheidstoestand van president Steyn, die merkbaar blijft vooruitgaan, het toelaat, hij medio September zal worden vervoerd naar het zuiden van Frankrijk, en wel, zoo goed als zeker, naar Montreux. De voormalige beetwortelsuikerfabriek van Janssens, Van Weel en Smits te Roozendaal is bij publieke veiling gekocht voor f 24500 door dhr. Biggelaar, aldaar. De gebouwen zullen gesloopt worden om plaats te maken voor eenige nieuwe straten. Te Huihuizen (Gelderl.) ontstond brand in een woningvlugge buren redden de vrouw en het jongste kind, terwijl de knecht met een ander kind door uit't raam der tweede verdiepingtespringen,ontkwam doch twee meisjes een van 12 en een van 9, wisten zich niet to redden en kwamen in de vlammen om. Een landbouwers knecht te Schermerhorn viel van een met graanschoven beladen wagen en bleef op de plaats dood. Te Rotterdam werd eene bejaarde vrouw in eene politiebureau gebracht, die ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank zoo zwaar be schonken was dat er geen leven in haar was te krijgen. Het mensch is inmiddels gestorven. Te Amsterdam viel, terwijl liij met zijn kameraadjes speelde, een 8 jarig knaapje zijn petje in het water, om het terug te krijgen ging hij op den aldaar liggenden 'afsluitboom, doch gleed er door de gladheid af en stikte in de modder. Te Haarlem werd een tienjarige knaap door een wagen overredende wielen gin gen hem over de borst en het kind was onmiddelijk dood. In eene boerenwoning te Venendaal kreeg een kat vuur uit het fornuis op het lijfzij vluchtte in haar angst in het boven geborgen hooi, waardoor brand ontstond, waarbij de aanstookster om het leven kwam. Een bejaarde arbeider bezig met het schoonmaken van steenen bij het afbreken van een huis te Lopik werd door een omvallenden muur getroffen en onder het puin gedood. Bij Amersfoort is een GO jarige man die struikelde toen hij de spoorbaan overliep door den trein over reden met afgesneden arm en gebroken leden opgenomen, bezweek hij na eenige uren. Te Muiden is de 16 jarige zoon van een tjalkschipper door den bliksem gedood. De vader zag geen enkel teeken van verwonding, vier weken geleden ver loor hij ook zijn twaalfjarig dochtertje door verdrinking. Een schildersknecht te Amsterdam had een onbeduidend wondje aan een der vingers gekregen, waarop hij geen acht sloeg. Toen hij met groene verf eenig werk verrichtte, zwollen eensklaps hand en arm op, zoodat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden, die echter te laat kwam, de man overleed aan bloedvergiftiging onder hevige pijnen. Een landbouwer te Lonneker is door een zenuwtoeval ge troffen in een kuip met water geraakt en verdronken. Te Oudenbosch waren drie personen in de Landput gaan zwem men, een waagde zich te ver, met 't gevog dat hij zonder dat men hulp kon verleenen, in de diepte verdween. Zondagmorgen is aan het Muiderpoortstation te Amster dam de voorzitter aan het Nationaal Arbeids Secretariaat, J. van Zomeren, plotseling overleden. Zaterdagavond hebben twee werklieden te Delftshaven werkzaam in de machinekamer van een stoomschip lig gende op de Maas, hevige brandwonden bekomen door ontsnapping van stoom uit een breuk van een stoombuis. Vrijdag zijn weer duizend krijgsge vangenen van Sint Helena per stoomboot Malta naar Kaapstad vertrokken. Heden of morgen zullen te Rotterdam per stoomschip »Gedeh" aankomen 76 Hol landers, oud-krijgsgevangenen van Ceylon; onder hen is ook de luitenant Keulemans. Generaal Maritz, Andries De Wet en kommandant Van Brummel, dezer dagen te Brussel uit Zuid-Afrika aangekomen, zijn doorgereisd naar ons land om de gene raals en Kruger en Steijn te begroeten. Maritz heeft nog veol last van een wond in de borst en Andries De Wet loopt nog moeilijk door een wond in zijn been. Met hen waren aangekomen een vijftal kom mandanten der rebellen uit de Kaapkolonie Conroy, Lategan, Neser, Botha en Muller. Ook deze zijn nu in den Haag. Botha, De la Rey en De Wet zijn te Londen aangekomen. Zij weigerden in lichtingen te geven, omtrent hunne plan nen, den duur hunner reis en hun op onthoud. De Wet zeeman. Op reis naar Europa vertoonde De Wet zich niet veel op dek, omdat hij bezig was zijn boek over den oorlog te schrijven. Maar eens wandelde hij op de brug van 't schip en liet zich het kompas verklaren. Men legde het we tenschappelijk uit en toonde aan, dat de naald altijd naar het noorden wees. »Maar", zei de generaal, naar de zon ziende, >de naald wijst nu niet naar het Noorden. Het Noorden is meer in deze richting". Hij had gelijk. Onbewust had hij een bekende fout in het kompas ontdekt, want het magnetische noorden verschilt iets van het noorden. Weinig menschen ontdekken dit echter, maar de Wet had drie jaar in de open lucht doorgebracht. „Kijk 'us, zei een matroos, die aanwezig was, „nu leert hij ze hoe ze 't schip moeten sturen". De Wet was de eerste, die met het bloote oog Finistère ontdekte. Zijn uitroep bracht een twintigtal verrekijkers te voor schijn. En toen zagen de passagiers, dat hij gelijk had. Wedstrijden voor gekken. Een veree niging in een Engelsch stadjo vierde dezer dagen feest en hot programma omvatte onder meer wedstrijden in het lachen en het trekken van leelijke gezichten. Beide wedstrijden werden gewonnen door hef

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2