Kerknieuws, VAN DE SYNODE. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. En ook te Johannesburg loopon ze bp zwer men rond. Slechts een klein aantal is sterk genoog voor den handenarboid, die bun in de mijnen wordt aangeboden. De slechtste soort van dat volk (was er dan slecht soort ondor Engelands troopen geven voortdurend last aan de politie en zijn een bedreiging voor menscb en goed. Als dit niet spoedig vorandert zal er groote ellende worden geleden in heel Zuid-Afrika. Intusscben verliest hot land do moer gewonschton van de koloniale troepen van overzee. Men beschuldigt het burgerlijk bestuur, maar dat is onmiddellijk. Het is een kroonkoloniebostuur en moet dus voor zijn maatregelen veelal de goodkouring van Downing-street hebben. Op eigen hand kunnen zij moeilijk aan die duizenden werk vorschairen, terwijl de goudwet en de wet op de kolonisatio nog niet bekrachtigd zijn. Het orgsto voor den toestand is op het oogenblik toch het gebrek aan zwarten voor de mijnen. Men schat, dat men er minstens een half millioen noodig hoeft, als ook do diepere en armere mijnen ont gonnen wordon, en hot is twijfelachtig of er wel 40,000 zwarton aan do gang zijn. Men zogt, dat eon deel der mijnmagnaten voor den invoer van Chineezen is, en dat deze magnaten daarom het aaunomon van blanken als mijnwerkers tegenhouden. Maar do overgrooto meerderheid van de bevol king is zoo sterk togon do Chineezen, dat daar wol niets van komen zal. Ten slotte horhaalt de correspondent zijn klacht over hot onherstelbaar verlies van die duizenden Australiërs on Canadeezen, die men moot laten gaan, omdat er niots klaar is om hen to houden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Assendelft, C. Kunst te Ouwerkerk te Zoeterwoude, P. S. Nie- meijer te De Vuursche te Heinkenszand (toez.) ds. J. de Vries te Grijpskerke. Aangenomen naar Sol werd door A. de Pecker te Spijkenisse naar Gameren door A. Dekker te Bergambacht. Bedankt voor Makkinga door J. Dijkstra, cand. te Groningen voor Boksmeer door II. v. Woudenberg Hamstra to Ooijen voor Groote Lindt door Th. J. L. Ruys, cand. te Utrecht. De heer ds. A. W. L. Talma, pre dikant, achtereenvolgens te Nigtevecht, Angeren, Katwijk a./d. Rijn, Harlingen, Lemmer, Voorst en OordreclP, is op 67- jarigen leeftijd te 's Giaveuhagc gestorven. Zondagmorgen werd in de nor vormde kerk te Haamstede do heer A. M. Brouwer als predikant bevestigd door den heer P. Flieringi van Scharnegoutum met een preek over Joh. 12 v. 21 laatste ged. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intree, sprekende naar aanleiding van 2 Oor. 1 v. 24. Het was beide keeren vol. Gerof. Kerken. Beroepen te Harmelon, J. G. Kunst te Schipluiden te Bedum (B), F. J. Hagen, cand. te lteeuwijkte Garijp, A. J. Mnldor te Kockengen. Aangenomen naar Reitsum door R. v. Rocnen te Tzummarum, verbeterd bericht). Voor het preparator examen slaagden de heeren C. J. H. v. Diemen en J. H. Jonker, beiden te Nieuwveen, en J. v. Loo te Waarder. Ds. W. F. A. Winckel die 26 Aug. 1877 te 's Gravenpolder bevestigd werd en vervolgons nog predikant was te Schip luiden 1888, Uudewater 1886, en emeritus tot Sept. 1900daarna predikant te Slo- terdijk, herdacht gisteren zijn 25-jarige evangeliebediening. Arnhem, 26 Augustus 1902. Dinsdag werd ingodiend en kwam in bespreking het voorstel van Ds. T. Bos en 18 andere leden der Synode, inzake do Voroeniging. Hot concept-contract van ds. Bos was hierbij ingetrokken. Do ganscho zitting, en ook in een avond zitting, word over dit voorstel gedelibe reerd. Ten slotte wordon door den voorzitter gelijktijdig in stemming gebracht Art. 1 van het concept-Bavinck, c. s. en van hot concept-Bos, c. s. Het eerste verkroeg 26 stemmen, het laatste 14, namelijk de pro- dikanten Littoojj, Bouma, Bosch uit Alrn- kork, Bos uit Dokkum, Westorhuis, Schol- ton, Elzinga en Smilde on de ouderlingen De Jonge, Branderhorst, De Leeuw, Velt huis, Eleveld en Van dor Vegto. Wij nemen beide artikelen hier naast elkaar op. Do staart van artikel 1 van 't voorstol- Bos, luidondo aldus en dat over die Inrichting der Kerken, tevens Theologische Faculteit der Vrije Uni versiteit geworden, de Kerken het zeggenschap hebben, wat de aanstelling, instructie en be stuur, schorsing, ontslag, en salarieering der Iloogleeraren aangaat, gelijk dit in de vol gende artikelen nader wordt omschreven, komt ook voor in een ander artikel van 't voorstel-Bavinek, dat aangenomen is. Do 14 voorstanders van 't behoud dor „Eigen Inrichting" in het C. C. zijn der halve 8 afgov. uit Zoolaud, 8 uit N. Brabant, 4- uit Overjjsol, 1 uit Friesland en 3 uit Groningen. R. K. Kerk. De Bisschop van Haarlem benoemde tot assistent te Heemskerk den weleerw. heer C. M. Jongbloedt; en to Ivwaden- damme don weleerw. heer A. G. v. d. Berg. Telegr Geslaagd te Arnhem voor de hoofdakte mej. F. A. J. F. Smit Sibinga te Middelburg. Geslaagd te 's Gravenhage, acte Fransch, inej. A. H. Franken te Hontenisse. Het bericht uit de N. It. C. dat de Chr. school te Hoevelaken is opgeheven, is onjuister heeft slechts een kleine inkrimping van personeel plaats. Nog een ander bericht in do liberale pers dat dr. Kuyper het aantal gelegenheden voor kosteloos middelbaar onderwijs aan onver- mogenden heeft verminderd, bleek even eens verzonnen. Hit Mosterdzaad no 8 (rod. dr. Dijkstra te Saiildo) heeft brieven of fragmenten uit brievon van de zendelingen ds. Pos te Melolo ds. do Brujjn te Kambaniroeds. Adriaanse te Poerworedjods. Ruissenaars te Poorbolinggeen ds. Bakker te Keboe- men. Omtrent don voorgenomen bouw van het hospitaal te Krakal schrijft ds B. dat het Gouvernement bereid is (bem) de pesang- grahan te Krakal af te staan voor f 5U0. »Er is" zoo schrjjft hij »in deze streken dringende behoefte aan een toe vluchtsoord voor vele diep ellendige Java nen, die overdekt mot afzichtelijke wonden al bedelende rondloopen en wat nog erger is, niet het minste besef hebben van hun geestelijke ellende en van do verlossing die is in Jezus Christus. Juist voor enkele weken had Dikoen mij verzocht in afwach ting van de beslissing inzake de pesaDg- grahan, een hulpgebouw op zijn erf te mogen plaatsen. Hij kon het niet aanzien dat soms kranken meer dood dan levend bij hem kwamen om de baden te gebruiken en dat zij den volgendon dag weer weg moesten, om niet van honger te sterven. Hij moonde, voor f 5 kon hij wel een zie kenhuis bouwen, groot genoeg voor 10 a 15 patiënten. Ik maande hem de kosten eorst eens beter te overrekenen. Hij deed dit en nu het ziekenhuis bijna gereed is blijkt het kant en klaar te zullen kosten 1'21,25. Dat is zeker niet veel, maar toch te veel indien men zonder fondsen is. Doch ziet, nog vóór het hulpgebouw gereed was werd mij door het hoofd van het plaatse lijk bestuur f 100 aangeboden, indien ik dat geld wilde aanwenden ten behoeve van arme kranken, die in Krakal hulp zoeken. Ik zag in dit aanbod de hand des Hoeren en sloeg het natuurlijk niet af. Voorloopig kan ik nu eonige patiënten verzorgen." Art. i. Voorstel-Bavinek. De eenheid van op leiding is in dien weg te verkrijgen dat de beide inrichtingen, de Theologische School der Kerken en de Theologische Facul teit der Vrije Univer siteit, vereenigd wor den tot céne inrich ting, die tegelijk de School der Kerken en de Theologische Fa culteit der Vrije Uni versiteit is. Art. i. Voorstel-Bos. De eenheid van op leiding is aldus vast gesteld, dat de Gere formeerde Kerken hare Eigen inrichting tot de wetenschappe lijke en praktische op leiding van dienaren des Woords hebben cn behouden, en dat die Inrichting der Kerken als Theolo gische Faculteit in «ie Vrije Universiteit wordt opgenomen naast de andere Fa culteiten, met zulk een verband als voor de eenheid van het Universitair Onder wijs volstrekt noodig is. Goes. lieden vergaderden ingolanden van don polder de Breede Watering be- woston Yerseke, onder voorzitterschap van den heer dijkgraaf. Tegenwoordig 87 per sonen, uitbrengende 137 stemmon. Uit geloot worden 26 obligation. Een verzoek van F. Hoogestegor, oud-dijkwerkor te Womeldingo om pensioen wordt ingowilligd. Hem zal een jaarlijksch pensioon van f 150 worden toegokond. In verband met een vraag van dhr. Fransen v. d. Putte wordt overweging toegezegd door do Directie, van de mogelijkheid om een algemeeno pensioneering voor de ambtenaren van den polder in het leven te roepen. Een voor stel om f 250 pensioon te verleenen wordt met 84 tegen 53 stemmen verworpen. Een voorstel van 't bestuur om op diens ver zoek een pensioen van f 150 te verleenen aan M. v. Zweden, dijkwerker te Schore, wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Een verzoek van H. Nieveen te Lemmer om gedurende 15 jaar een jaarlijkscho bijdrage van f 370 's jaars voor den aan leg van een stoomtram Börsele enz., word na bestrijding door den heer A. M. Peman Kakebeeke (als hebbende de polder bij de tot standkoming van den tram geen be lang, wel de gemeenteen verdediging door don voorzitter en den heer Fransen v. d. Putte ingewilligd met 86 tegen 51 stemmen. Twee verzoeken om grond in erfpacht of koop te verkrijgen van Leendertse en Smits worden zonder hoofdelijke stemming afgewozen. Een verzoek van erven wed. M. Nieuwen- huijze om 6 Aren grond in erfpacht voor uitweg wordt op dezelfde wijze ingewilligd voor f 120 op de gewone voorwaarden. Een verzoek van P. Lindenbergh te Wemel- dinge om voor rekening van het waterschap alle daarin gelegen wegen te verharden en onderhouden werd door den aanvrager in getrokken, wijl het bestuur voorstelt hot volgende besluit te nemen >De vergadering van ingelanden, konnis genomen hebbende van het verzoek van den heer P. Lindenbergh van oouleol dat het verharden van wegen m het waterschap in het belang van het zelve te achten is, draagt aan het bestuur op, lo. een onder zoek in te stellen naar de geldelijke uit komsten, welke het gevolg zouden zijn van de inwilliging van dat verzoek en 2o. in eene volgende vergadering, zoo mogelijk, een afgerond voorstel te dezer zake te doerr, zonder dat door de verharding het dijkge- schot f 10 zal overschrijden." De heer Fransen v. d. Putte stelt een wijziging voor, namelijk om „zoo mogelijk" uit de laatste zinsnede te lichten en te plaatsen voor „zonder" zoodat het Bestuur gemaentigd wordt voorstellen te doen ook zelfs met verhoogd dijkgeschot. Dit wordt met 96 tegen 40 stemmen verworpen daarna wordt 't Bestuursvoorstel aangenomen met 109 tegen 27 stemmen. Vlissingen. Dinsdagavond had alhier eene vergadering plaats var. belangstellen den in de Unie >Een School met den Bijbel" om de vraag te bespreken of het wen- schelijk was het Locaal-comitó der Unie weder op te richten. De vergadering werd geopend door den heer G. Ph. Fejj, be stuurslid van het voormalig comité. Spreker wees op de wijze waarop dit coinitó was ontbonden een wijze die zelfs met de een voudigste beginselen waarop eene vereeni- ging rust, niet is te rijmen. Hij gaf daarna het woord aan ds. J. Hulsebos, die de leiding der vergadering op zich nam. Z.Eerw. wees op den strijd in 1878 tegen de neutrale school gevoerd, het volkspititionement daaruit geboren, de Augustuscollecte als een gevolg, en den rijken zegen, dien de Unie, die niet ker kelijk en niet politiek is, van zich deed uit gaan. Hij gaf den raad om deze historische lijn niet los te laten maar met geestdrift weder deze lijn aan te vatten. Op één na verklaarden alle aanwezigen toe te treden, zoodat het Locaal-comitó is gereconstrueerd met een 50-tal leden en een bestuur, bestaande uit de heeren G. Ph. Feij, Goote, G. Guillaume, A. Meer man en J. Baarschers. Adv. lid ds. J. Hulsebos. De Belgische Graaf van Aremberg is voornemens nabij Clinge, waar zijne landerijen liggen, ongeveer 300 H. A. schor- gronden in te dijken en eene haven aan te leggen, indien hem daartoe vergunning wordt verleend. Deze haven zou van veel belang kunnen worden voor den mossel- handel van Nieuw-Namen gemeente Clinge. Hulst. Ter wille van het vervoer der suikerbieten zal de stoomtram Hulst Walsoorden met 1 October in exploitatie komenvooreerst echter alleen voor het vervoer der goederen. Do opening der lijn voor reizigers zal niet vóór 1 November, misschien wel niet vóór 1 December kun nen plaats hebben. Volgens de G. Crt. zijn door eenige Goosonaars pogingen in het werk gesteld om do Boerengeneraals te bewegen ook aan hun gemeente een bezoek te komen brengen. De uitslag dezer pogingen is nog niet be kend. t Door den raad van Borssele is, wegens gowono aftreding van do heeren C. van de Velde en C. M. Njjsten als zetters op 1 Januari a.s., eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren C. van de Velde, A. Boone, A. Polderdijk en C. van't West-, einde. De heer Nijsten kon, wegens ver trek uit gomeente, niet meer in aanmerking komen. Tor vervulling van vier vacatures in de commissie tot wering van schoolver zuim benoemde de Raad de hoeren J. Pries ter, P, Fraanjo, A. Bakker en J. de Krijger. Vlissingen. Acht mannen der equipage van het Nederlandscho stoomschip Senior die bleven weigeron met hot schip te ver trekken, hebben Maandagnacht in het poli tiebureau gelogeerd met uitzondering van een hunner, een Vlissinger, dio naar huis kon gaan. Dinsdag zijn ze afgemonsterd en door acht anderen van hier vervangen het schip is vertrokken. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen voor surnumerair bij do posterijen en telegraphic zijn o. a. nog geslaagd de heeren J. van Remortel te Kloosterzande, M. Augustijn te Tholen en 1'. Visser to Vlissingen. Het bericht, dat voor generaal De Wet een villa zou zijn gehuurd te Neer bosch, om door hem zeiven bewoond te worden, is van allen grond ontbloot. Dr. Leyds, die in verband met de aan wezigheid der Boeren generaals, nog steeds in de Residentie vertoefde, is wegens treu rige familie-omstandigheden voor eenige dagen naar Groningen vertrokken. Aan de handteekening, welke gisteren te 's Gravenhage in het welkomstregister voor de Boeren-generaals werd geplaatst door den beer B. W. Colenbrander, emeritus predikant voegde deze heer het volgende toe: »die zijn handteekening niet enkel als blijk van hulde wenscht beschouwd te hebben, maar ook als een bewijs, dat hij lijnrecht staat tegenover het lid zijner familie kolonel Ooienbrander in Zuid-Afrika." Van de firma Van den Wall Bake, agen ten der Union Castle Lijn, ontvingen wij de mededeeling, dat op order van den Britschen Gezant het arrangementdat indien ex-krijgsgevangenen van Bermuda, Ceylon, Indië, etc. een declaration of alle giance hadden geteekend, terwijl zjj krijgs gevangenen waren, zjj op vertoon van dit stuk goon vorder »permit" noodig hadden om naar Zuid-Afrika te kunnen gaan, wedor is ingotrokken en dus ook zulke personen van oen »permit" moeten voorzien zjj n om in Zuid-Afrika te mogen landen. President Steyn zal in het midden van September naar een zachter klimaat ver trokken en daar den geheelen winter bljjven. Naar aanleiding van een bericht, dat Prins Hendrik tegenwoordig nu en dan in de omstreken van het paleis rij wieltochtjes maakt, deelt een lezer uit Apeldoorn mede, dat hij dezer dagen getuige was van een niet onaardige ontmoeting. Aan het einde der Loolaan, bij het monu ment aan den ingang der Paleislaan, staan borden met de waarschuwing, dat in laatst genoemde laan het rijden met rijwiel ver boden is, natuurlijk niet bedoeld voor de bewoners van het paleis en van het landgoed, maar voor de vreemdelingen, die er anders de passage lastig zouden kunnen maken. Een groepje toeristen was er al wandelend over aan het filosofeeren, toen opeens een wielrijder hen achterop kwam en voorbij snorde. „Kijk", liet er een der filosofen zich luide ontvallen, „die stoort zich niet aan de borden De heer stoorde zich ook niet aan die opmerking, maar reed kalm door. Hij had hot uiterlijk van een jongmensch en was eenvoudig gekleed in colbert met kleinen, witten stroohoed. In een oogwenk was hij aan het einde der laan bij het hek van het paleis. De wachthebbende groene jager, een oude heer met prachtige haneveeren op den chacot en verscheidene medailles op de borst, schrok op, stelde zich in positie en maakte eerbiedig het militaire saluut. Toen de toeristen en de andere belang stellenden op hem aan, en gevraagd. „Jawel, het was de PrinsTableau. De goede man gaf nog enkele andere inlichtingen op de dringende vragen, totdat een paar hoogere ambtenaren in het gezicht kwamen. „Doorloopen, lieve menschen," was toen het parool, „ge moogt wel rond kijken, maar niet blijven stilstaan." Het door ratten zoo deerlijk gehavend kind te Amsterdam is nog steeds in het gasthuis, maar men hoopt 't in het leven te behouden. In den vooravond van Zaterdag werd te Zandvoort de hulp van een rijksveld wachter ingeroepen wegens oneenigheden, die in villa Botha (alwaar gevestigd was een zg. zomerclub, doch die niets anders is dan een cerole privé) ontstaan waren door gewonnen geld, dat de bank niet wenschte uit te betalen. De rijksveldwachter nam de verklaringen van de verschillende per sonen op, verwijderde zich en gaf van een en ander kennis aan den inspecteur van politie. Tegen ruim elf uur zagen beide politie-ambtenaren dezelfde personen, die ruzie gehad hadden, weder de villa Botha binnengaan. Eenige oogenblikken later werd er luid om politiehulp geroepen, waarop de inspecteur en de rijksveldwachter aan schelden en, nadat onmiddelijk door den portier opengedaan was, zich naar boven begeven, alwaar zij op heeterdaad eenige personen betrapten, die bezig waren te spelen op de ronlette. Juist had de afreke ning plaats. Zoowel de roulette als de tafel en de daarop aanwezige jetons werden in beslag genomen en de eigenaar der villa, A. v. Oosterzee, werd geverbaliseerd wegens het houden van een voor het publiek toe gankelijk huis van hazardspel. In de N. 11. Ct. schrijft de heer A. l'jjnacker Hordijk te Nijmegen, de volgende «Naamrjjmpjes tor Verwelkoming onzer Generaals". BOTHA. Tout l'almanach de Gotha Vraiment ne vaut point Botha. Boerengeneraal, die uit Jouberts hand Overnam 't geweer; heel Oud Nederland Trilt van dankbaarheid. O, wat kloek ver- stand Heil u, dappere man Brave Burger Botha, Als ge iets schuldig waart, 'k zond u nooit [een nota. DE WET. Daar was geen schrand'rer held in 't veld [dan Christiaan de Wet, En onverwonnen heeft hij nu 't geweer [op zij gezet. Wie echter meenen zou, oom Christiaan [moest zwichten En liet den vijand baas, om kwaad te [blijven stichten, Toont slechts dat hij de Wet niet kent [God zal eens Engeland richten. DE LA REY. De la Rey, ook gij stondt vooraan in den [strijd En wat het nu zij, gij wacht af en verbeidt. Laat Albion winnen, het zal eens verliezen; Als Afrika aanhoudt, pakt Engeland zjjn [biezen. Reitz, Leyds, de la Rey, Steineisenfest [staan zij, En Engelands macht met Gods nulp toch [verslaan zij Yes, Jingoes, yea! Hoe groot ook uw [waan zij. Te Maasdam sloeg een paard op hol, dat schrok van den tram. Een voorbij ganger greep het dier doch viel daarbij en werd overreden, zoodat hjj op de plaats dood bleef. Te Ransdorp is een 2-jarig meisje ongezien te water geraakt en ver dronken. Te Helmond is een 16-jarige knaap, tengevolge van het onbesuisd er af te springen door de stoomtram overreden en gedood. Te 's-Gravenhage is een 7-jarige jongen door een wagen met steen overreden en gedood. Een roedor te Sclieveningen heeft uit Engeland bericht ontvangon dat van een zijner loggers Vrjjdag de matroos Verhey, vader van een groot gezin, overboord gestort en verdronken is. Te Amsterdam is een zolderschuit met 17000 metsolsteenen in bovenlast go- laden nabjj de schutsluis omgeslagen, van de zes opvarenden worden vier gered, doch twee bleven bokneld tusschen stoenon en modder en werden na lang zoeken dood opgehaald. Te 's-Hertogenbosch viel een loodgieter van 't dak der in aanbouw zijnde gooderenloods aan 't station zwaar gekwetst opgonomen, bezweek hjj eonige uren later. Kazerne-uitdrulckingen. Van oen mede werker van het Soerabajasch Handelsblad Me zaadbakje halen: De eetketel halen. Er is een teekenaar in de inrichting Een soldaat op de chambroe, die spoedig teekenen zal. Me gonserd voltikken: Je dik eten. In me nek timmeren: Er iets in werken, een broodje bijvoorbeeld. Mot je aanhaken?: Moet je op het rap port, voor 't stoepje komen Een hap snertEen borrel. Koloniaal op afbetaling of koloniaal op schuld Een soldaat van de koloniale re serve. Pitten, kankerenMopperen, ovor 't eton en over de behandeling van meerderen vooral. JattenHanden. Smeerprop: Gebakken pisang. Een korten, dikken soldaat noemt men ook wel zoo. Me wolletje opmakenZijn bed opmaken. 't Heeft »sokken verkocht" geblazenHut heeft gestraften-appel geblazen. KnerpenStelen. RappattenOp een anders zak loopon. Er in springen Een slokje of een rondje weggeven. Hij staat rjjp: Een soldaat die op het punt staat in de klas van militaire discipline geplaatst te worden. Janis: De heer van den Steur. 'tFabriekie: De tweede klas van mili taire discipline. Er oen bout uithalenOnder den schjjn van eerlijkheid en belangeloosheid zich zelf trachten te bevoordeelen. Hij zit voor de schroef: Iemand in voor loopig arrest om voor den krijgsraad te verschijnen. LappiesdagZaterdag, omdat het op dien dag doorgaans inspectie Jis van four nituren. 't SchuifhokDe militairen drank-cantine. HandgranaatEen harde frikadel, waar de manschappen elkander wel eens mee gooien. Hij heeft hem gericht: Hjj is dronken. Kettingbeei Dwangarbeider. Bij Kon.' Besl. is agreatie verleend aan de door liet kapittel der Ridderljjke Duitsche Orde Balije van Utrecht gedane benoeming van A. baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poll en Nijenbeek, commandeur der Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht, tot coadjutor dier orde; ook is de predikant bij de Protestantsche Gemeente in Nedarlandsch-Indië M. A. Rouwenliorst, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sep tember, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Ten behoeve der weduwe van den vletter Vink, te Noordwijk, die bij zijn edelmoedig pogen om oen der badgasten, die zich te ver in zee had begeven, te redden, zelf zoo noodlottig hot leven ver loor, is reeds ruim f 1800 bijeengebracht. Te Workum heeft een diaken zich schuldig gemaakt aan diefstal van den colleetantenzak. De man werd op heeter daad betrapt door ds. Visser en een kerk voogd. De treurige zaak is thans in han den van don rechter. Te Amsterdam is een 13-jarige jongen die geen plaatskaartje had, gisteren uit den trein aan de Weesperpoort door den stationschef verwijderd, en daar hjj vreemdeling en zonder geld was, aan de politie overgeleverd, die bij navraag te weten kwam dat hjj zonder voorkennis zijner superieuren van de militaire oplei dingsschool te Potsdam was weggeloopen. Te Lisse hebben Maandagnacht eenige kwaadwilligen zes koeien van den land bouwer V. zwaar verminkt. De politie heeft de daders nog niet gevonden. Een leelijke wraakneming is te Steen- deren de vorige week gepleegd. Toen iemand zijn uitgezette tienden wilde halen van het land van de wed. H., onder Baken- weerd, bleken deze met petroleum en teer waardeloos gemaakt te zijn. Wel een 1100 garven zijn totaal bedorven. De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk noodigt de predikanten uit, bjj de voorbede voor Z.K.H. den Prins, in de openbare godsdienstoefeningen, niet te ge wagen van den „Prins-Gemaal", maar van den „Prins der Nederlanden", zooals de juiste titel van Z.K.K. is, of bij verkorting van „den Prins". Patrimonium. Men meldt uit Zwolle, aan de Nieuwe Courant. Onder voorzitterschap van den heer P. van Vliet, lid der Tweede Kamer werd alhier de 22e bondsvergadering van Patri monium gehouden. Meer dan honderd afgevaardigden waren tegenwoordig. Onder meer was aan de orde het voorstel van Arnhem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2