de öpperorncWen de ÖpperorncWen Openbare Verkooptngen. Advertenftiën. ONTROOMERSKARN HEERENFIETS te koop MEUBELEN en HUISRAAD, Woensdag 3 September a.s. Mei in Laiiitaizaien D, J. VAN DER HAVE, Maïs en diverse soorten. verkoopen M arktberichten. Te Koop met 2 draaiers. Een sterke, goed onderhouden Openbare Verknoping' op MAANDAG 18 AUGUSTUS 1902, WOEKSDAG 20 AUGUSTUS 1902, 1 o. Een HUIS met KOETSHUIS, PAARDENSTAL, ERE en TUIN, in de "Weststraat te Domburg, gemerkt D 21. 2o. Een HUIS en ERF met TUIN, in de Schotsenhoekstraat aldaar, gemerkt E 87. Openbare Verkooping on VRIJDAG 8 AUGUSTUS; 1902, waaronder mahoniehou ten Bureau, dito Kastje, Kabinet, Latafel, veeren Bedeenige Boeken enz. enz. Openbare Verkooping J en CrrorAd-em, De Verkoopihg van den Land- bouwersinspan en het Nagras op de hofstede „L E G1A F", ge meente Sint Laurens, zal plaats hebben op Geldersche Zaaiwikken, Incarnaatklaverzaad, Provencer Lucerne, Sioppelraapzaad, Gras- en Klaverzaad voor den aanleg van Weilanden. HH, Hengelaars en andere Visschers Firma J. Josephus, Den Haag. Traag Prospectus dat 't niet op zijn weg ligt een surtaxe- verdeeling aan de hand te doen. Hij her haalt dat hij niet ia tegen aurtaxe, mits eerst door fabrikant en landbouwer saam het deel wordt vastgesteld dat daarvan aan elk zal toekomen, en de minimumprijs dien de fabrikant zal geven zonder die surtaxe. Nu moet hij, evenals de heer v. Weel steunen van 't adres ontraden. Niet achteraf maar redeneeren, maar vooruit condities stellen. Kan dit niet, dan heeft 't geen nut. De voorzitter vraagt of er nog t:jd is voor onderhandelen, en wie dezerzijds de aan gewezenen zijn, om die onderhandelingen te beginnen. Krijgen wij in Nederland geen surtaxe, die in alle landen wel is, dan zou er een overvloed van suiker wor den ingevoerd, wat de bietenverbouw zal doen te niet gaan. Dit is een ramp. De bloei van den vruchtenverbouw over het algemeen hangt van 't voortbestaan van den bietenverbouw af, zoodat 't noodzakelijk is de beweging der fabrikanten te steunen. (Applaus). De heer Collot d' Esoury vreest dat de tijd voor onderhandelingen ten eenenmale ontbreekt, met 't oog op de voorbereiding door de regeering, de moeielijkheid om de fabrikanten bij elkaar te krijgen en daarna om -een krachtige formuleering van de eischen der landbouwers tot stand te bren gen. Krijgt dit adres geen steun van de landbouwers, dan is ook de regeering niet gedrongen tot handelen in hunnen geest. De Voorzitter stelt voor adressen ter adhaesie te leggen, in de Prins en bij Boudeling, alle voorstanders opwekkende om hunne kennissen tot het teekenen dier adressen te bewegen. Aldus wordt besloten, en na nogeenige woordenwisseling tusschen den heer v. Weel en den Voorzitter sluit deze laatste onder dankzegging aan den spreker uit Hulst de goed bezochte vergadering. Vlissingen. Dinsdagavond had alhier door eigen 3chuld een grappig, doch voor den eigenaar nogal schadelijk ongelukje plaats. Een jongen reed over de Hooikade met een handwagen waarop zich bevonden zeker meer dan 100 fleschjes gesteriliseerde melk. Voor de aardigheid reed hij wat kort langs den kant (de weg langs de Hooikade is ongeveer 20 meters breed) zoodat de wagen in de kaai tuimelde in de slik en hij zelf over den wagen heen eenige meters verder de slik in zoodat dit ongeluk afliep met verlies van veel melk, want vele fleschjes waren stuken voor hem niet met een nat pak maar met een beslikt pak want het was laag water. Wolfertsdijk. Gisterenavond had de knecht van den landbouwer W. alhier het ongeluk, met paarden naar de weide te brengen, dat deze omvielen onder hot loopen waarbij hjj zoo aan zijn been werd ge kwetst, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepou. Het werken is hom tijdelijk verboden. Ook viel het zoontje van den landbouwer de W. van een deur waarbij hjj zwaar aan het hoofd gewond werd. Wolfertsdijk. Bij de familie Valkier alhier is bericht gekomen, dat hun zoon in Atjeh gedetacheerd bij een gevocht ge wond is. Ellewoutsdijk. Een paar landbouwers in deze gemeente hebben dit jaar een groot gedeelte suikerbieten voor eigen rekening gezaaid, welke zij verleden week verkocht hebben aan dhr. F. van Dikshoorn te Axel voor rekening der fabriek te Moerbeke (Waes) voor den prijs van f 9 netto per 1000 K.G. benevens kosten van inlading vrij, zoodat zij daar een groot voordeel mede gedaan hebben. Genoemde agent moet voor nog meer hoeveelheid last heb ben om te koopen. Ellewoutsdijk. Daar de goedkeuring van Ged. Staten verkregen is, heeft de aannemer een begin gemaakt met het effe nen van den weg, en is verleden week het eerste schip grint gelost. Was op ver zoek door den heer Burgemeester het werk volk alhier voorgedragen, waarmede de aannemer genoegen nam, tot zijn spijt heeft hij wegens te hooge eischen als werk loon, volk van zijn woonplaats moeten zenden, die nu den weg in orde maken. Rilland. Memento mori. Een meisje alhier, dat hoewel niet sterk zijnde, gisteren, nog een reisje naar Bergen op Zoom gedaan had, lag heden morgen dood op haar bed. Waarde. Door de dijkwerkers alhier is wederom een levende zeehond gevangen. Zij hebben het dier levend naar Ierseke gebracht om daar van het bestuur der visseherij de gestelde premie te mogen ontvangen. Hit de legerplaats bij Harskamp zijn gisteren te Bergen op Zoom en Middelburg teruggekeerd, de staf en vier bataljons van het 3e reg. infanterie, die, onder bevel van den kolonel C. P. J. van Ylierden, daar sedert 28 Juli hebben gekampeerd tot het houden van schietoefeningen. Vergadering van den gemeenteraad van Ierseke, 4 Aug. 1902. Tegenwoordig 6 leden. Voorzitter de burgemeester. Na lezing der notulen van 2 vergaderingen en van het procesverbaal van kas-opneming op 30 Juni, waaruit blijkt, dat toen f2164,455 in kas was, komen 3 verzoek schriften om ontheffing van schoolgeld in behandeling. Adressanten verzekeren, dat zij niet onwillig, maar onmachtig zijn tot betaling, ook al moesten hunne kinderen van school gezonden worden. Daar de aanslagen overeenkomstig de verordening geschied zijn, en adressanten ook niet tegen hun aanslag in den hoofd. omsl. gerecla meerd hebben, stellen B. en W. voor op de verzoekschriften zonder discussie af wijzend te beschikken. Hieraan wordt voldaan. Een bewoner der Spruitstraat, die zegt verplicht te zijn tot onderhoud dier straat, maar daartoe niet bij machte is, verzoekt bij adres, dat de gemeente die straat zal overnemen. Allereerst zegt de voorz. dat die beweerde nderhoudsplicht van adressant wel op een dwaling zal berusten. Verder dat B. en W. voorstaiidets zijn om die overname van particuliere straten aan te pakken. Eerlang zal daartoe een voorstel moeten gedaan worden, maar nu de Spruitstraat alleen over te nemen, gaat niet. Zij stellen dus voor het verzoek af te wijzen, waar aan de Raad met alg. st. voldoet. Een der leden bepleit het billijke van de overname, en meent, dat daarop bij de laatste groote leening gerekend is. Dit laatste moet de voorz. tegenspreken. Evenwel vindt hij de overname ook ge- wenscht en tot op zekere hoogte billijk de zaak is zelfs urgent, maar daar de kosten hoog zijn, zullen misschien nieuwe belastingen noodzakelijk zijn, bijv. een straatbelasting. Toch is de mogelijkheid van een beteren finantieelen toestand niet uitgesloten, ieder jaar toch vermindert de te betalen rente. Vooreerst moet evenwel nog geen voorstel verwacht worden. Op de voordracht voor de benoeming van twee leden van het zetterscollege wor den geplaatst L. Laban (aftr.) K. J. Blok van Laer (aftr.), P. Sandee en W. Goeman, ten slotte wordt de gemeenterekening aan geboden. Zij wijst aan een totaal van ontvangsten van f37903,375, uitgaven f 34469,34. Het goed slot bedraagt dus f 3434,03s, maar dit zal tot f 880,05 dalen, als nog eenige werken van de begrooting 1901 zullen zijn uitgevoerd. In de commissie voor het nazien der rekening worden benoemd de heeren Schip per, De Schipper en Hartoog. Daarna wordt de vergadering gesloten. Bevorderd tot klerk der posterijen en telegrafie le klasse de heeren A. J. Lij- baart te Eist, H. v. Nieuwenhuize te Ter- neuzen en C. A. Schrijver te Rotterdam, met 16 Juli. Verplaatst 23 Juli, de sur numerair der posterijen en telegrafie J. H. Callenfels van Venlo naar 's-Gravenhage (telegraafkantoor), de klerk der posterijen en telegrafie le klasse G. J. Vrolijk van Ierseke naar Helmond, de idem 2e klasse I. K. v. d. Weele van Rotterdam (telegraaf kantoor) naar Ierseke. Twee broertjes van 9 en 6 jaar te Dordrecht waren op het plankier van het Zwijndrechtscho veer aan het spelen, toen de jongste te water geraakte en terstond in de diepte verdween. De oudste zijn broertje missende, sprong in de rivier, doch zou zelf verdronken zijn, zoo een dor om standers hem niet terstond gegrepen had. Het andere knaapje kwam niet weer boven. Te Haarlem gingon een paar matrozen van een schip dat bij de werf Conrad lag passagieren, in dronken toestand kwamen zij in oen tapporij, kregon ruzie en 't ge volg was dat een hunner een trap ontving tegen de buik, zoodat hij binnen eenige uren dood was. Een zoontje van een landbouwer te Odenthal aau de overzijde der Geldersche grens in Pruisen had zich in een hooiopper verscholen en was daarop ingeslapen. Toen men eenige oogenblikken later bij het opladen in den opper stak, drong de scherpe hooivork door het hoofd in de hersenen, waardoor het kind onmid- delijk gedood werd. De jeugdige burge meester van Blokzijl (dhr. Noordink) is op zijn vacantiereis, nadat hij een week geleden was uitgegaan op een fiets die hij van zijn zuster te Oene, waar hij gelogeerd was, ten geschenke ontvangen had, bij het zwemmen verdronken. Zijn kleederen en fiiets worden vermist, terwijl zijn lijk te Olst werd opgevischt. Een 8-jarige knaap te Oosterhout die de onvoorzich tigheid had giftige bessen te eten, is aan de gevolgen overleden. President Roosevelt heeft gisteren te Oyster Bay een bezoek gehad van een aan tal Boeren, die van de Bermuda-eilanden waren gekomen. Onder de gasten was commandant Snijman, oud-lid van De Wet's generalen staf. Er werd een revolvermateh gehouden. De schijf werd dicht bij de presidentieele woning opgesteld. Eerst schoot Rooseveltalle vijf schoten waren raak. Snijman miste twee keer; hij zeide, dat schijfschieten met een revolver iets heel anders was dan schieten met een Mau ser in het Afrikaansche veld. President Roosevelt merkte tot troost van den ver liezer op, dat hij tenminste door een ras genoot was geklopt. Onder de aanwezigen was ook de zoon van den vroegeren staats secretaris Reitz. B UROERL IJK IJ STAND van 45 Aug. 1902. MIDDELBURG. Getrouwd: L. Da- vidse 23 j. jm. en C. Bastiaanse 19 j. jd. Bevallen: L. Joosse geb. Lampers z.; S. Breel geb. Jobse z.W. H. Pouleijn geb. Pennings d. Overleden: J. Sterk 86 j. wed. van N. Alewijnse; A. L. J. Goethals 88 j. wed. van J. H. Rozet. GOES. Geboren: 5, Abraham, z. v. Cornelis Corstanje en Maatje Dekker; 5, Cornelia, d. v. Marinus Goedhart en Maria Goeree. Over de maand Juli 1902. 'S HEER-ARENDSKERKE. Geboren: 1, Cornelia Jacoba, d. v. Johannis Franse en Pieternella Jansens; 2, Maria, d. v. Cornelis Schipper en Klazina Kaaisteker; 12, Maria, d. v. Authoni Breeweg en Jacoba de Visser; 13, Leijntje Jacoba, d. v. Cijbrand van den Broeke en Suzanna Weststrate; 16, Johanna, d. v. Gelijn Moerdijk en Cornelia Adriana van de Plasse 20, Lambertus, z. v. Lambregt Nieuw- kamer en Barbara Boonman; 21, Dina Neeltje, d. v. Leendert Wisse en Sara Cornolia Reijnoudt. Overleden: 30, Klazina, 2 mud., d. v. Gabriël Zwoedijk en Pieternella Schipper. WAARDE. G o h n w d 17, Christiaau Kole 28 j. jm. en Tannetjo Stram 26j.jd. GOES, 5 Augustus 1902. Koolzaad werd boden ruim aangevoerd. De kwaliteit loopt zoer uiteen. Van N. Gerst en Rogge was een onkel partijtje aan de beurs. Rogge f5,50 f0,Winterg. per 100 kilo f7,25 a f7,50. Koolzaad f 8,—h f 8,60. Karweizaad f 11,25 f 11,50. Versche Boter f 1,10 h f 1,25, middenprijs 59 ct. Eieren f 3,40 f 3.60, middenprijs 875 ct. per 25 stuks. Boter aan particu lieren verkocht f 1.30. Eieren aan particu lieren verkocht f3.60. 00STBTJRG, 6 Augustus 1902. Oude Tarwe f 0.a f 0,Nieuwe Tarwe f 7,50 J, f 7,80 N. Rogge f 5,80 J, f 6,00 N. Wintergerst f 0,00 a f 0,00 per honderd kilo. Zomergerst f 0,00 a f 0,00 per honderd kilo Haver per 100 kilo f 8.75 f 9,00 Kook- erwten f 0,00 a f 0,00. Erwten f 0,00 4 f 0,00 Paardenboonen f 7,50 a f7,75 Koolzaad f 0,00 a f8,75. Waar 't er niet bij staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 5 Aug. Boter f 1.21è,f 1.12. per KG. Eieren f 3.60 f 0.00 per 104 stuks. ROTTERDAM, 4 Aug. Ter graan markt van heden (Maandag) was, in binnenlandsohe granen de handel als volgt: Tarwe. Dezelfde omstandigheden van vorige week waren ook oorzaak dat wederom iets hoogere prijzen betaald wer den; de verkoop ging echter langzaam. Per heet. f6.75 a f7.90, puike daarboven en per 100 kilo f9 a f9.75. Rogge komt bijna niet meer voor. Gerst. Van nieuwe winter- waren eenige partijtjes ter markt van zeer uiteenloopende kwal., die naar deugd werden verkocht van f7 tot f7.50 per 100 kilo, uitgezochte blanke en droge daarboven. Haver alsvoren. Per 100 kilo f 9.25 a f 9.50, puike daarboven. Koolzaad van het nieuwe gewas werd naar kwal. verkocht van f8.25 tot f8.75. Voor droog goed zwart zaad, mits niet van Hamburger gezaaid en minstens 66 kilo netto per heet. wegende, zijn hoogere prijzen betaald. K a- nariezaad onveranderd. Per heet. f 6.50 a f8.25. Aardappelen. Westl. zand- f3.50 a f4.—, dito klei- f2.— a f2.50, Geldersche kralen f 1.80 a f 1.90 per hectol. Tamelijke aanvoer en weinig vraag. Zoeuw- scho eierenf 3.60 a f 3.80, Ovormaasche dito f 3.80 a f 4.de 100 stuks. M a i s per 2000 kiloLa Plata uit zeeboot gestort f 116grove Donau stoomondf 118.50,1' 119; Amerik. Mixed allading December Maart ROTTERDAM, 5 Aug. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd1888 runderen, 488 vette, 85 nuchtere kalveren. 1764 schapen, 391 varkens, 214 biggen. Run deren le qual, 72, 2e qual. 48, 3e qual. kalveren le qual. 82, 2e qual. 66 3e qual, schapen le qual. 54, 2e qual. 46, 3e qual varkens le qual. 52, 2e qual. 44 3e, qual. cent; alles por kilogram. Vrijdag 8 Aug. Aagtekerke, 10 uur bij Maljers door not. Wisboom Verstegen de hofstede van Lein Pervoost 9280 cA. En om 1 uur op de hofstede den inspan, 1 vos ruin 10 jaar, 1 bruine merrie 16 jaar; 2 melkkoeien, schaap, varkens, 2 menwagens, kar op veeren, 3 ploegen, 6 eggen, 2 veldgangen, paardenwant, kiekenren, meubelen, godge leerde boeken, Statenbijbel, kastklok, veld vruchten. Zaterdag 9 Augustus. Zierikzee, in Concordia door not. Franse voor het Vischbestuur 11 uur schelpdieren- visscherij Oosterschelde en Mastgat. Boekjes bij F. Leo de Leeuw; Bergen op Zoom. Dinsdag 12 Aug. Goes, half 8 voor erven wed. v. Hoeve in de Prins door not. Mulock Houwer een huis Klokstraat C 155 een dito Langevorst- straat C 113, een dito Korte Kerkstraat C 68 resp. 76, 63 en 46 cA. Dinsdag 19 Aug. Kapelle, 6 uur door not. mr. Lieberten Pilaar bij Hanson appels, peren, mispels en noten in Goes, Kloetinge, Kapelle, Schore, Kruininge, 's-Gravenpolder en Hoedekens- kerke. Woensdag 20 Aug. Ierseke, bij Klaasse voor Vermue door not. de Vos de hofstede van P. Hundert 23,3550 H. 10 uur. Woensdag 27 Aug. Biezelinge, 9 uur voor L. de Vos door deurw. Hollmann 2 veulens, 2 bruine rui nen 1 jaar, 1 zwarte merrie 2 jaar, 1 bruine ruin 2 jaar, 2 zwarte ruinen 3 jaar, 1 zwarte merrie 5 jaar, 1 bruine merrie 6 jaar, 1 vos merrie 7 jaar, 1 bruine ruin 12 jaar, 1 dito 13 jaar, 37 stuks hoornvee, dorsch- machine, enz. Donderdag 4 Sept. Wemeldinge, door not. L. Liebert voor Roozenoord bij Korstanje 2 uur de molen, met huis, erf en boomgaard 4375 cA. Zoo de Ileere wil en wij leven hopen den 8 Augustus onze ge liefde oudors JAN I)E SMIT en MAATJE DE PREE hun dertigjarige Echtverecni- ging te berdenken. Ihmne dankbare kinderen behmod- en kleinkinderen. Kolijnsplaat, Aug. 1902. Hedon overleed tot onze diepe droef heid, na eene korte ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 44 jaar, en na eene gelukkige echtvereeniging van 13 jaar, onze zeergeliefde echtgonoot en dei- kinderen zorgdragende vader do Weleer w. Heer ARIE VAN DER LINDEN. Sinds 1885 predikant bij de Gerefor meerde Kerkon, mocht hij tot 1893 eerst in de gemeente Axel, en daarna te dezer plaatse somtijds afgebroken door licha melijke ongesteldheid, met opgewektheid en blijdschap des harten den vollen raad Gods verkondigen. Tot onuitsprekelij- ken troost is het ons, in onze groote smart, dat hij den goeden strijd des ge- loofs gestreden hebbende thans de kroon der rechtvaardigheid ontvangen heeft. M. v. d. LINDENKeller en kinderen. Schoondijke, 3 Augustus 1902. Voor de vele hartelijke bewijzen van belangstelling, ontvangen bij onze 25-jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. WILLEBOORDSE. J. WILLEBOORDSE— Klaasse. W.-Souburg, Aug. 1902. Terstond of met 1 September eene nette Dienstbode gevraagd, van goede getuigen voorzien en van den P.G. Adres A. PLUIJMERS, Kledingma gazijn, bij de Markt, Middelburg. Met October een MEID benoodigd, bij P. BESUIJEN, Seroos kerke. een groote, sterke Te bezichtigen bij J. A. STEKETEE, Elokstraat, Goes. met eontinbanden, voor don geringen prijs van 32,— Adres Boekh. D'HUIJ. 's namiddags te 2 uur, te Kloetinge, in de herberg van W. Akkenaar, ten over staan van Notaris MULOCK HOUWER, van in verschillende boomgaarden in Goes, Kloetinge, Eversdijk, Nisse, Hoedokens- kerke en 's-Gravenpolder en eenige perceelen Haver, Aardappels, bruine Boo- nen, Mangels en Suikerpeeën. Breeder bij biljetten omschreven. Do Notaris J. W. VERHULST zal op des namiddags ten twee uur, in het café Schrier, in de Heorenstraat to Domburg, publiek presenteeren te Te zien daags voor- en op den verkoop dag. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. 's namiddags te 2 uren, te Goes, aan de 's-Heer Hondrikskinderenstraat, aan het sterfhuis van Mej. de wed. P. den Herder, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van: op DINSDAG 19 AUGUSTUS 1902, 's avonds to 7 uren, te Kapelle, in de herberg van do Wed. Hanson, ton over staan van Notaris MULOCK HOUWER, van in verschillende boomgaarden in Ka pelle, Biezelinge en Schore. ten overstaan van den Notaris <T. DE VOS, op Woensdag 20 Augustus 1902, 's mor gens 10 uren, ten Koffiehuizo van dhr. C. Klaasse, te IERSEKE, en verzoeke den Heer JACOBUS VERMUE, te Ktu i- n i n g e n van ZEds. Huis, Schuur, verdere Gebou wen, Erven, Tuin, Boom gaard, Bouwterrein, Bouw en Weilanden, alles te Ierseke, op en bij bet dorp en bewoond door pachter Pieter Hoondert, groot totaal 28.3550 Hectaren (72 Gemeten 782 BI.) In diverse perceelon en goeombineord te presenteeren. Op 't gebruik der Weilanden mot 25 No vember a.s., het overige met öón Maart; 1903. Voilingboelfjes mot Kaart van óén Aug. ft. s. af te verkrijgen ten kantore van den Notaris, waar verdere inlichtingen worden verstrekt. Notaris HU VERS. VAN KAPELLE hij Goes. De maand AUGUSTUS leent zich uit stekend voor het uitzaaien van PrO- veneer Lucernzaad PLEZIERREIS met do Stoomboot Admiraal de Ruijterop 14 Augustus a.s., van GOES naar ANTWERPEN. Vertrek van Goes 's morgens 6 uur. t> Antwerpen 's nam. half 5. Vergezeld door het Muziekgezelschap «Hosanna". Kaarten verkrijgbaar bij J. M. Weststrate, over het Postkantoor, en bij F. Bookelaar, Lange Vorststraat. le klas 1,502e klas 1, Consumptie aan billijken prijs aan boord. Vischlikeur verzekert steeds rijke vangsten. Verkrijgbaar in flacons van 25 en 40 ets. Voor franco toezending 10 ets. bovendien. Eenige Fabrikante In den „Groenendraak"s LAGE PRIJZEN.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 3