+- Bekendmaking. Kerknieuws. School nieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. meldden wij reeds ietsdie zijn zelfs hooger. Wij hebben (zegt de N. 72. C.) nu den tekst voor ons van liet manifest, dat de generaals Boiha, De Wet en De la lleij den 29en Juli, den dag voor hun vertrek uit Kaapstad, aan de Transvalers en Vrij- staters hebben gericht. Zij deelen daarin mede, dat de verga dering te Vereeniging hun den 31on Mei de opdracht heeft gegeven, in den vreemde' geld te verzamelen „voor alle slachtoffers van den oorlog, die op het oogenblik in hulpbehoevenden staat vorkeeren." Verder zeggen zij, dat zij nu gaver, gaan ophalen „vooral om te kunnen voorzien in het onderhoud van onze weduwen, weezen en gewonden, en eveneens voor de huis vesting en het onderwijs van de weezen. Ook willen wij families, die tot armoede zijn vervallen, ondersteunen." Van belang is wat hier van het huis- vosten en onderwijzen van weezen gezegd wordt. Men herinnert zich uit de toespraak van Sargant, directeur van onderwijs in de nieuwe kolonies, op de bijeenkomst van onderwijzers to Johannesburg, dat de En- gelsche regeering Boerenweezen, die geen verzorgers hebben of verzorgers die geeste lijk en zedelijk in Engelsche oogen te laag staan, naar een weloverwogen plan een geheel Engelsche opvoeding denkt te geven. Blijkbaar willen nu de Boereu met het geld, dat zij hopen te krijgen, zooveel mogelijk zelf voor de weezen hunner ge vallen makkers zorgen. Verder sporen de generaals aan tot ge duld. „Laat u niet ontmoedigenweest verdraagzaam; verlaat het land niet en bidt onverpoosd." In hun afwezigheid zullen de volgende heeren oen comité, blijkbaar tot verdeeling van inkomende giften, vormonSchalk Burger, advokaat J. C. Smuts, advokaat Hertzog, ds. M. Kriel, ds. Marquardt, ds. A. J. Louw, penningmeester, en ds. J. M. Louw, sec retaris. Advocaat Smuts, de gewezen staatspro- cureur van Transvaal, advocaat Jacobs en advocaat de Wet, die allen in het veld zijn geweest tijdens den oorlog, zijn toe gelaten bij het hooggerechtshof. Smuts heeft reeds in een zaak gepleit. Ook heeft generaal Beijers zijn procureursambt te Pietersburg weer opgevat. Men meldt uit Algiers dat de Neder- landsche kruiser Friesland daar is binnen- geloopen met 10 Boeren-krijgsgevangenen (dit weten wij reeds). Vijf hunner zijn aan land gegaan, om over Marseille naar Nederland te vertrekken. Zij vertolden dat op Ceylon meer dan 4000 krijgsge vangenen weigerden den eed van trouw af te leggen. Dr. Jurriaanse. Deze Hollandsche dokter die tot het einde van den oorlog, met nog een Duitsoher, dr. Thieleman, de eenige was om de ge wonde Boeren te behandelen, is in Holland terug en heeft veel verteld dat ook onze lezers interessoeren zal. Hij zei dat de gezoi.de lucht oorzaak was dat zoovele ziekten n wonden spoedig genazen. Slechts zelden moest hij een been afzetten; alleen wanneer de gewonde er een dag of tien mee gelegen had en kwaad vuur dreigde, moest lnj wel eens tot amputeeren own gaan. Het aantal gesneuvelde B .oren bedraagt 3700. De oorlog kon niet voortgezet worden, dewijl er geen eteu genoeg meer was, wel wapenen ln 't oosten was de proviand op de Wakkerstroom-, Bethal- en Standerton- eommando's hadden niets meer in Ermelo wijk I was geen vleeseh meer, alleen wat mielieswijk III had nog iets, maar zeer weinighet Heidelberg-commando had tien «lagen lang van bedorven mielies geleefd. Men had niets meer te eten, althans in die streek, en moest 't dus wel opgeven. In het Lageveld was het iets boter. En ook in den Vrijstaat had men meer, vooral in sommige streken, waar de Engelschen niet kwamen. En dan had mon niet alleen voor de commando's te zorgen, maar ook voor de vele vrouwen en kindoren, die nog in het veld waren. Had men overal maar genoeg vleeseh en mielies gehad. Het overige had men al leeren ontberen, en de vindingrijkheid van de Boeren voorzag in veel. De vrouwen deden wonderen. Er was geen zeep meer, de vrouwen maakten ze zelf; kaarsen maakten ze. Er was geen zout; men nam de droge, sterk zouthoudende modder van een pan, deed daar water bij, en kookte, als de vaste stoffen bezonken waren, zijn vleeseh in de pekel. Vuurhoutjes werden gemaakt, of men gebruikte tondeldoos of brandglas. In den tijd, dat de perzikken rijp waren, had men daaraan een heerlijk voedsel. Die groeien in overstelpenden rijkdom, zoodat men er de paarden en varkens mee voeden kon. De paarden werden er vet van. Dr. Jurriaanse sprak met bewondering van de Transvaalsche vrouwen. Het zijn heldinnen, zeide hij. Men moet niet denken, dat zij angstig werden als er in de buurt geschoten werd. Rustig hoorden zij het aan. Hij had 't bijgewoond, hoe de vrouw van commandant Buhrmann, op wiens hoeve in Ermelo dr. Jurriaanse zijn hospitaal had, tegen de helling van een naburige hoogte haar man met nog twee Boeren op een troep khaki's zag stormen. En zij bleef kalm. Dr. Jurriaanse moest ook getuigen, dat zijn landgenooten zich in den oorlog goed gedragen hadden. Hij had 't niet gedacht, maar hij kon nu zoggen, dat de Neder landers oen ilinke dosis persoonlijken moed hebben. Tun slotte nog eun dappur stukje van generaal Opperman, een der dapperste en braafste commandanten, die de Boeren ge had hebben. Ilij is gesneuveld. Bij don tocht naar Natal, in September en Octobor 1901, kwam het bij Bloedrivierpoort of Spieshoek, zooals de Boeren zeggen, tot een ernstig gevocht. Daar zag dr. Jurri aanse, dat Opperman geheel alleen een vluchtend Engolsch kanon achtorop reed. Hij haalde het in, en rukte de voorste paarden bij de teugels om. »Hands up!" riep hij den zes of zeven Engelschen toe, die bij het kanon waren zijn geweer, eon Mauser-revolver, bleet intusschen aan zijn zij hangon. De soldaten schoten echter op hem. Toen eerst nam Opperman zijn Mauser-revolver en logde aan. En al de Engelschen staken hun handen op. Goes. Zij, die verlangen begiftigd te worden met het eereteeken voor langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij, worden door Burgemeester en Wethouders uitgenoo- digd, om, met overlegging van een staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijf tien jaren en langer voor zichzelven in wer kelijken dienst zijn geweest en zich aanhou dend onberispelijk hebben gedragen, vóór of uiterlijk op den 21 Augustus eerstkomende, zich aan te melden ter secretarie van de ge meente. Goes. Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. Het hoofd van het Plaatselijk Bestuur brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen verzonden is het kohier no. 3 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1902/1903, voor deze gemeente, invor derbaar verklaard door Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg den 2 Augus tus 1902 no. 550; dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken, binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warffum, H. Quack te De venter te Made-Drimmelen, D. C. Hie- bendaal, cand. te Elden te Zalt-Bommel, A. Stamrood te Grootebroek. Bedankt voor Assen door J. A. Prins te Epe (verbeterd berichtvoor Goudriaan door J. G. Haselager, cand. te Amsterdam voor Zegveld door J. M. Ph. Schippers te Huizen. »Ds." M. H. A. v. d. Valk te Soest (niet te Scheveningen gelijk wij abusieve lijk meldden) heeft zich volgens de N. Prov. Gron. Grt. beroepbaar gesteld in de Herv. Kerk en ontving reeds van twee gemeenten toezegging. Gelijk men weet was hij eerst eandidaat bij de geref. kerken, daarna pre dikant bij de chr. geref. kerk te Aarlan- derveen, vervolgens voorganger bij een vroeger geref. kerk te Murmerwoude, ein delijk predikant te Muskegon in een kerk gesticht door ontevredenen die uit de aldaar gevestigde geref. kerk waren weg- geloopeu (Emmanuelkerk)werd daar uit zijn ambt ontzet en vestigde zich hierop als rustend predikant te Scheveningen. Blijkens (misschien wel wat eenzijdige) mededeeling in de N. Pr. Gr. Crt. was de kerk van Muskegon deel der presbyteri- aansche kerk in N.-Ainorika, welke kerk met de Ned. Herv. kerk in correspondentie staat. Is dit juist, dan zal ds. v. d. Valk zich natuurlijk niet aan een colloquium doctuin behoeven te onderwerpen. Bij de synode is een schrijven in gekomen van mej. van der Blom c. s. te Leiden, die, evenals vele anderen, door den kerkeraad van Oudshoorn als lidmaten zijn aangenomen, maar door den kerkeraad van Leiden niet zijn ingeschreven. Zij vragen dat maatregelen zullen genomen worden, dat zij nog als lidmaten te Leiden zullen ingeschreven worden, nadat zij ver geefs zioli tot het classicaal en tot het provinciaal bestuur gewend hebben. De Synode oordeelde dat de reglementen haar geen macht geven den kerkeraad van Leiden tot inschrijving van die jonge menschen te dwingen. Geref. Kerken. Tweetal te HouwerzijlE. J. Koppe te Idskenhuizen en N. G. Kerssies te Bie- zelinge. Beroepen te De Krim, G. Wiersma te Sleente Reitsum, R. v. Reenen te Tzummarum. Bedankt voor Driesutn door H. J. Heida te De Leekvoor Ezinge door S. v. d. Wal te Minnertsga. Dr. S. J. D. Esser, zoon van den bekenden en in Christelijke kringen zeer gezienen vroegeren resident van Timor ver trok heden met zijn eebtgenoote naar Ned. Indië. Daar zal hij werkzaam zjjn als ge neesheer aan het zendings-hospitaal te Djokjakarta. Ds. De Gaay Fortman en dr. Scheurer, geneesheer-directeur van dat hos pitaal, die tijdelijk in ons land vertoeft, richtten in een bijeenkomst, gehouden in een der Gereformeerde kerken te Amster dam, woorden van afscheid tot den heen- gaanden geneesheer. Aan de adviseurs en leden der Gene rale Synode, welke den 12den dezer te Arnhem geopend wordt, is een voorstel toegezonden in zake het oprichten van een fonds met het doel om lo. den predikan ten te bezorgen een jaarlijksch emeritaats- geld, zoo noodig op zeventig jarigen leeftijd of bjj vroeger gebleken ongeschiktheid om het ambt te vervullen 2o hunnon weduwen bjj hun ovorlijden een jaarlijks weduwen- geld 3o. bij hun overljjdeu hunnen weezen beDedeii den leeftijd van achttien jaar een jaarlijksch weezengeld. Het voorstel, inhoudende een concept reglement, met een broed gemotiveerde memorie van toelichting, gaat uit van de Provinciale Synode van Zuid-Holland. Door de classis Leiden is dit voorstel op do Prov. Synode van Z.-Holland gebracht. Deze heeft het voorstel goedgekeurd, waarom de Prov. Synode het naar de Generale Synode zendt. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat de tegenwoordige regeling om trent emeritaatsgelden, ondersteuning van predikantsweduwen en -weezen, welbe schouwd, feitelijk geen regeling is. In de praktijk geeft zij aanleiding tot tal van moeilijkheden, maar mag tevens genoemd worden eene aanklacht tegen het Gerefor meerde kerkelijke leven. Bij de tegen woordige regeling is de financieele druk zeer ongelijkmatig. De eene (zwakke) kerk heeft bv. soms twee of drie emeriti of weduwen te verzorgen, tegenover een andere (sterke) kerk, geene. Daarbij komt, dat er is eene ongelijke toepassing bij tal van kerken omtient de gemaakte regeling in dezon door de Generale Synode van Middelburg in 189G. Na de ontwikkeling van de motieven, de strekking, technische zijde van het voor stel, en den practischen toestand, wordt als conclusie vooorgesteld, aan art. 13 Dordtsche Kerkenorde uitvoering te geven, door de zorg voor het emeritaat van den predikant of voor zijne weduwe en weezen in geval van overlijden te verleggen over al de jaren, dat hij dienende is, door jaar lij ksche premiebetaling op wetenschappe- lijken grondslag wiskundig berekend. Bij het voorstel is deze wiskundige be rekening gevoegd, ontworpen door dr. N. P. Kapteyn van Amsterdam. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Bonaire door Th. Scharten te Stadskanaal. (1) Bijv. Poortvliet. (Red.) Geslaagd te Breda voor de hoofdacte de heer H. de Caluwe te Sas vau Gent. En te 's-Gravenhage voor het Fransch de heer A. Wisse te Vlissingen en mej. C. Has- selbach, te Middelburg. Kantongerecht te Goes. In do zitting van 5 Augustus 1902 zijn veroordeeld wogensin gesloten jachttijd jagen z. consent of macht en verg.: L. E., te Kapelle, 2 x f 5 b. s. 2 x 4 d. h. verb, verkl. opbr. haas, verb, verkl. en bevel uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. h. eieren van wilde eenden zoekenJ. de B., J. M. Czn., te Coljjnsplaat, L. v. d. W., te Wissenkerke, ieder f 2 b. s. 2 d h., J. L. S., te Colijnsplaat, J. B. Mzn., en H. v. d. M., te Wissenkerke, ieder f 1 b. s. 1 d. li., lo. E. J., 2o. A. T., 3o. M. A. G., allen te Goes, no. 1 en 2 ieder f 2 b. s. 2 d. h., en no. f4 b. s. 4 d. h.patrijzen eieren zoeken: H. M., C. M., N. M., allen te Arnemuiden, ieder f 2 b. s. 2 d. h.kie vitten eieren zoekenW. 11., te Colijnsplaat, f 2 b. x. 2 d. h.rapen schelpvisch op werken kanaal It.A. G., te Tholen, f 2 b. s. 2 d. h eixwben in kanaal Z. li.: J. G., te Hanswee.d, I I b. s. 5 d. h.rapen schelp- eisch voet zeedijk: J. de K., A. P., te Kapelle, I. O., en P. O., te Wolfertsdijk, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; Schelde bevisschen z. consent te kunnen vertoonen: S. P., G. F., en J. K., te lerseke, ioder f 1 b. s. 1 d. h.Schelde bevisschen met vaartuig met verscheidene letters en nummers: M. v. W. Mzn., te lerseke, f 1 b. s. 1 d. h.overtred. arbeidswet: C. D. K., te lerseke, 4 X f 1 b. s. 4 x 1 d. b., J. L. B., te lerseke, 9 X f 1 b. s. 9 X f 1 d. h.; z. verg. sterken drank in 't klein verkoopen: B. v. d. B., te Colijnsplaat, f 5 b. s. 4 d. h.z. verg. sterken drank in H klein ten verkoop in voorraad hebbenJ. W., te Borssele, f 5 b. s. 4 d. h.in voor publ. toe- ganqkelijke localiteit z. verg. sterken drank in klein toedienen: J. S., te Borssele, f 5 b. s. 4 d. h. in voor publ. toegankelijke localiteit z. verg. sterken drank doen toedienen: J. v. d. P., te 's Heerenhoek, 2 x f 2 b. s. 2 x 2 d. h. z. voorzorgsmaatregelen trekdieren op weg laten staan: L. T., te Heinkenszand, J. S., te Hoedekenskerke, ieder f 1 b. s. 1 d. h. nachtrumoerA. M. K., D. v. S., Jzn., te lerseke, ieder f 2 b. s. 2 d. h., L. V., en W. M. van 't Z., te Goes, ieder f 3 b. s. 3 d. h.straatschenderij: J. L., te Wemel- dinge, f 1 b. s. 1 d. h.van Mei tot October loopen over eens anders weiland: P. J., te Heinkenkenszand, fl b. s. 1 d. h.; onge rechtigd loopen ole anders bezaaiden grond: E. S., te Kapelle, f 1 b. s. 1 d. h.onge rechtigd loopen ole anders grond met verboden toegang: W. B., te Kapelle, f 0.50 b. s. 1 d. h.'s avonds fietsen z. lichtgevende lan taarn: A. K., te Kruiningen, J. J. V., te Krabbendjjke, ieder f 0.50 b. s. 1 d. h. rijden met niet gemuilkorfde hond: J. L. D., te lerseke, f 1 b. s. 1 d. h.; z. verg. op straat Colijnsplaat voorwerp plaatsen: C. T. V., te Coljjnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h.op openb. weg in Zeeland met gekoppelde wagens rijden: A. de P., te Coljjnsplaat, f 1 b. s. 1 d. h.; na sluitingstijd bezoekers in herberg hebben: J. v. L., te Krabbendijke, f 2 b. s. 2 d. h.na sluitingstijd zich als bezoeker in herberg bevindenL. v. D., te Krabbendjjke, f 1 b. s. 1 d. h.openbare dronkenschap Tl. de J., to Goes, J. B., te lersoke, J. C., N. S., M. v. 't V., to üudelande, J. M., C. J. B., te Kapelle, P. J. D., te Middel burg, ieder f2 b. s. 2 d. h., H. D. Jz., te 's Heer-Abtskerke, f 5 b. s. 3 d. b., J. V., te Heinkenszand, f 10 b. s. 3 d. h.; dron kenschap 2 X gepleegd: J. E., te lerseke, 2 X f 2 b. s. 2 x 2 d. h., A. J. J. P. R., woonplaats onbekend 2 x f 3 b. s. 2 x 2 d. h.; dronkenschap bij 8 herh.: A. V., te Kruiningen, 3 w., h. Vrijgesproken werden: C. de K., A. W., A. V., J. W., allen te Wissenkerke, beklaagd van loopen over eons anders bezaaiden grond z. verg. Op 11 September zal voor het gerechtshof te 's Gravenhage worden behandeld de zaak tegen Van Elk, Zuidhof en Veerman, die onlangs door de rechtbank te Middelburg ieder tot 4 jaat gevangenisstraf werden veroordeeld wegens de verschillende dief stallen met inbraak, te Ovezand. Gelijk men weet is Zuidhof den 28 Juni te Mid delburg ontsnapt en naar België ontkomen, doch gisteren te Brussel gearresteerd en op verzoek van den officier van justitie te Middelburg, uitgeleverd. De rechtbank te Zierikzee heeft den 22 jarigen P. v. T., arbeider te Poortvliet, wegens diefstal en braak on inklimming, tot 2 jaar gev. straf veroordeeld. Adv. gen. jhr. mr. Rethaan Macaré concludeerde gisteren bij den Hoogen Raad tot verwerping van het cassatieberoep van den evangelist uit Zierikzee, door het ge rechtshof te 's Gravenhage tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens opzette lijke brandstichting. Suiker-Adres. Goes. Dinsdag vergaderden belangheb benden bij de bietencultuur, onder presi dium van den heer I. G. J. Kakebeeke. Het Bestuur der le Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent heeft een adres gericht aan de ministers van financiën, waterstaat en buitenl. zaken, waarin met redenen omkleed aangedrongen wordt op belang rijke verlaging van den suikeraccijns, en op heffing van surtaxe. Do voorzitter, hieraan herinnerend, geeft het woord tot toelichting aan den heer Collot d'Escury. Deze zegt 0. a.Wil onze beetwortelsuiker-industrie blijven be staan dan is noodzakelijk wat in dit adres gevraagd wordt. Het is gesteld, namens 492 fabrikanten, en de landbouwers moe ten hot steunen. Velen zeggen: Men kan 't zeer goed doen buiten de bieten. Op dit punt verschilt spr. met hen. Vergeten wij qiet, de beetwortel is een vrucht die in de vruchtwisseling een plaats heeft in genomen, zoodat 't onmogeljjk schijnt ze door een andere vrucht te vervangen. En nu wijst men op den goeden prijs van andere vruchten. Het is waar, sommige artikelen zijn loonend, maar zal dat 't volgende jaar ook zoo zijn? De beetwortel moet echter een goeden prijs hebben. Die is tegenwoordig veel te laag. Spr. is veel betrokken geweest in den strijd van landbouwers tegen fabri kanten. Deze laatston hebben altijl hard geschreeuwd, terwjjl zij wol hoogere prij zen zouden hebben kunnen geven. Doch thans loopt inderdaad de suikerindustrie groot gevaar. De fabriek van Vlekke on die van Sas van Gent geven niet meer dan f8,25 ondanks dat zij in gunstiger conditie zijn. De andere fabrieken kun nen dan ook niet meer geven. Dit is oen gevolg van de suiker-crisis, vrucht van de suiker-conventie. In de verschillende landen werden pre- miën gegeven die overal hooger worden, uitgezonderd in ons land. Gevolg dier premiën was goedkoope productio en goed- koope levering aan Engeland. Toch heeft Engeland juist don eersten stoot gegeven om de premiën af te schaffen. Dat komt omdat 't de cultuur in Engelsch Indië wil bevordoren, ten nadeele van de eigen onderdaDon-suiker-consumenten. Verschil lende conforentiën de laatste in 1898 mislukten dewijl Rusland en Frankrijk de premiën niet wilden afschaffen. In 1900 is een samenkomst gevolgd waarin de grondslagen gelegd zijn voor de tegen woordige conferentie. Die conferentie, waar ieder om lacht, is, dank zij den toe stand van ontevredenheid en den dwang van Engeland, tot stand gekamen. Spr. acht afschaffing der premiën een der meest dringende vereischten. Van de tusschen vele landen overeengekomen con ventie noemt hij de navolgende bepalingen. De landen die toetraden zullen tijdens den duur der conventie geen premiën hef fen; verbonden zich om overal in te voe ren het entrepotstelselom geen hooger surtaxe te heffen dan van 6 fr. op geraf fineerde en van 5,5 fr. op ruwe suiker. Surtaxe is 't bedrag der belasting dat door den vreemdeling meer betaald wordt dan door den producent in 't binnenland betaald wordt aan accjjns. Engeland en alle contracteerende landen verplichten zich om aan die landen welke geen deel nemen aan de conventie den invoer te verbieden. Wat zal 't gevolg zijn van de afschaf fing der premie? De premiën zijn in ons land zoo laag dat wij niets kunnen verlie zen. Daarenboven de suikerconventie kan geen suikerprijzen veranderen, wijl de fa brieken immers doorwerken. Ging de premie er af dan kan men f 6 maken. Zij zou nu f2 per 100 K.G. beetwortels kun nen zijn. Prjjsverhooging die compenseert is dus niet mogelijk. Groote ontwikke ling van riotwortelcultuur zal 't gevolg zgn. Daai komt Lij dat alle landen zullen aan nemen de surtaxe van 6 francs voer ruwe suiker. Invoer van melasse is onmogelijk, zoodat de fabrikant hoogere prijzen kan maken van de melasse. Al die landen krijgen bescherming. Ook zal Engeland wol beginnen beetwortels te verbouwen, wat met de letter der bepalingen der Con ventie niet in strijd is. De toestand is derhalve niet zoo roos kleurig als men denkt. Het zal noodig zijn dat er meer suiker blijft in 't binnen land. Thans GT'/a miljoen dat moet meer worden. Meer productie zal 't gevolg zijn van lagere accijns. Daarom is die verla ging noodzakelijk. Dat is 't behoud onzer industrie, wanneer die ten goede komt niet aan 't buitenland, maar aan de binnen- landsche fabrieken. In Amsterdam ligt 90 miljoen kilo witte suiker waarvan slechts 6 miljoen uit het binnenland, de rest is vreemde suiker. Spr. vraagt daarom st6un voor 't adres om bescherming der binnenlandsche sui kermarkt dat zal in 't belang zijn van don Landbouw. Maar zullen de voordeelen in de zakken der landbouwers komen Met de fabriek van Sas van Gent, en die van Vlake en van Vierverlaten en misschien te Oud- Beijerland is dit wel degelijk het geval. Spr. is niet op de hand der fabrikanten daartoe heeft hij te lang en te vaak met hen verschild en gevochten. Maar hij kan nog niet inzien welk nut 't voor den land bouw zal hebben als twee derden der fa brieken te gronde gaan, wat gebeuren zal als de regeering niet te hulp komt. Het is noodzakelijk geweest de fabrieken dit jaar te doen stilstaan, anders had men den prijs van f 8,25 toch niet gemaaktmaar dan waren zij ook dit jaar al te niet ge gaan. Vorige jaar hebben alle fabrikanten te veel betaald, spr. ziet dit aan de Coöpe ratieve fabriek te Sas v. Gent. De heer Van Weel meent dat de inleider zich meer gesteld heeft op 't standpunt der fabrikanten dan der landbouwers. Hij zegt als er geen surtaxe komt, zullen vele fa brieken moeten stil liggen, wijl zij dan met verlies moeten werken. Maar spr. gaat hierin niet mee. Voor spr. is 't maar de vraagHoe hoog zou die surtaxe moeten zijn dat de fabrikanten met succes blijven werken, en wat zal de landbouwer er van in zijn zak krijgen Het antwoord is moeilijk te geven. Jaren lang hebben fabrikanten grove winsten gemaakt doch de landbouwers zoo weinig mogelijk ge geven, onder den roep dat zij te veel gaven. Spr. is geen bietenverbouwer. Maar zich stellende op 't standpunt van den landbouwer, vraagt hij welken prijs moeten wij voor onze bieten hebben om met succes bieten te kunnen verbouwen Eu hoe groot moet de surtaxe zijn om landbouwer en fabrikant beiden in stand te houden Spr. geeft toe dat de surtaxe in de door den inleider genoemde fabrie ken 't voordeel geeft aan de landbouwers. Van Oud-Beijerland is 't onbekend. Maar vele boeren die niet aan de fabrieken zijn aangesloten vreezen als de fabrikant niet een zeer groot deel van de surtaxe op de bietenprijzen legt, dat ze er niets mee gebaat zijn. Daarom is spr. tegen een surtaxe. De heer Vorsterman v. Ogen sluit zich er bij aan. De fabrikanten hebben belang bij een surtaxe, en de landbouwers bij verhoogden prijs. Nu moet vaststaan een minimum-prijs om te kunnen weten welk voordeel de boer van de surtaxe zal heb ben. Uit de periode dor overponden is men gekomen in die der premiën. In beide perioden riepen de fabrikanten dat dit hun dood zou zijn, en toch zijn de fabrieken uitgebreid en vermeerderd. Spr. vreest dat nu de landbouwer zich zal laten bepraten door de onbekende noodlottige gevolgenhelpen zij rekwestreeren dan komt de surtaxe, de fabriek heeft '^voor deel, de landbouwer nieten meerdere verbouwing der bieten verwacht Spr. niet ten gevolge van de overproductie van nu. Er komt bij dat wij hier in Zeeland nog niet zoo afhankelijk van de fabrikanten zijn. Er wordt tegenwoordig voor f9 levering voor 't schip aan Belgische fabrikanten verkocht, dat is nog zoo kwaad niet. Overi gens is Spr. voor een surtaxe, maar men moet weten hoeveel voordeel de landbouw er van heeft. De heer Collot d' Escurg protesteert er tegen dat hij zou staan op 't standpunt der fabrikanten. De hoogere prijs in België besteed is een gevolg van den meerderen steun dien de cultuur daar geniet, dat drukt ook op de coöperatieve fabriek te Sas van Gent. Nu moet men van twee onzekere dingen 't zekerste nemen. Zeker zou 't wenschelijk zijn dat de surtaxe zeer hoog was en in de zakken kwam van den boer. Maar een middel om dat te weten te komen bestaat niet. En men moet zich houden aan het bedrag der conventie. Er is geen ander middel om de suikerindustrie te redden, daarom vergete men de grieven tegen de fabrikanten en steune 't adres. Wraak komt hier niet te pasdie is hier niet »zoet" en zal den landbouwer duur te staan komen. De heer v. Weel maakt uit 't antwoord op dat de surtaxe in de zakken der fabri kanten zal terecht komenen voor f 8,25 kunnen de boeren geen bieten leveren. Spr. herhaalt dat de heer d' Escury zich stelt op 't standpunt van den fabrikant, en handhaaft zijn bezwaren. Men verbouwe liever andere vruchten, die loonen tegen woordig ook. De heer Vorsterman v. Ogen antwoordt dat 't niet op verdeeling aan haalt dat hjj niet door fabrikant deel wordt vastj zal toekomen, ei fabrikant zal ge\ moet hij, evenali van 't adres ont redeneeren, maa Kan dit niet, da De voorzitter onderhandelen, I 1 1 z ve m iel e< don Pi t deze zoo genei Ook de be gewezenen zijn te beginnen, geen surtaxe, dan zou er een den ingevoerd, doen te niet gaa bloei van den algemeen hangt bietenverbouw de beweging de (Applaus). De heer Coll tijd voor onderh ontbreekt, met door de regeerin fabrikanten bij om -een kracht eischen der land gen. Krygt dit landbouwers, da: gedrongen tot De Voorzitter adhaesie te leg Boudeling, alle om hunne kenni adressen te bew Aldus wordt 1 woordenwisselin Weel en den Vc onder dankzeggi Hnlst de goed b Vlissingen. door eigen schu den eigenaar di plaats. Een jongi met een handwa; zeker meer dan 1 melk. Voor de kort langs den Hooikade is on zoodat de wage de slik en hij eenige meters ongeluk afliep want vele ilescl hem niet met beslikt pak want Wolfertsdijk knocht van dr~ ongeluk, met brengen, dat waarbjj bjj kwetst, dat c__ den ingeroepon verboden. landbouwer bjj zwaar aan Wolfertsdijk. alhier is borichl in Atjeb godetacl wond is. Ellewoutsdijk in deze gemeenti gedeelte suikerbii gezaaid, welke zi hebben aan dhr. voor rekening (Waes) voor der 1000 K.G. benev vrij, zoodat zij mede gedaan moet voor nog m ben om te koope Eilewoutsdijk van Ged. Staten aannemer een be nen van den vs het eerste schip zoek door don he« volk alhier vooi aannemer genoe; heeft hij wegens loon, volk van zenden, die nu Rilland. Memei dat hoewel niet een reisje naar bad, lag heden m Waarde. Doo is wederom een 1 Zjj hebben het gebracht om daa visscherjj do gei ontvangen. Uit de lege/ gisteren te Bergei teruggekeerd, de het 3e reg. infant den kolonel C. 1 sedert 28 Juli hel houden van schiet Vergadering van lerseke, 4 A 6 leden. Voorzitte lezing der notule en van het procesi op 30 Juni, wf f 2104,45s in kas schriften om ontl behandeling. Adr zij niet onwillig, betaling, ook al van school gezoi aanslagen overeei geschied zjjD, en 1 hun aanslag in meerd hebben, s he

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 2