WAARSCHUWING. riNTQ"-HAARKLEUR-KAM Breebaart's Orgelhandel, OPRUIMING Advertentie». K. J. A. Baron Collet i'Eswj, Sanguinose. P o s t e r ij e n- MEUBELEN en HUISRAAD. Maïs en diverse soorten. gebruikte Rijwielen. M. Eversdjjk, op Dinsdag 5 Augustus, Naaimacliine-handel, M. VADER Jr., Glacisstr. O lrt., Vlissingeii. Zeldzaam aanbod Men meldt uit Haarlem: LEESTAFEL. Marktberichten. Predikbeurten Geref. Kerk. ZONDAG 3 AUGs. Voormiddag 9y2 uur: A. TAAL, Tegen 1 September gevraagd een fatsoenlijke Dienstbode. Adres Mejuffrouw AUËR, Walstraat, I 174, Ylissingen. Om zich voor de teleurstelling te vrijwaren lette meu nauwkeurig op den naam MERINOS SAJET en op het fabrieksmerk, voorstellende: Door huwelijk met October eene 3ieid benoodigd, bij P. JOBSE Az., K o u- d e k e r k e. VERLOREN op 25 Juli, ver moedelijk tusscheu Zoutelande en West- kapelleeen Overjas. Terug te bezorgen tegen goede beloo ning bij bode VERSTRATE te Zoutelande. Een Paard en een Heng-stenveulen te koop, bij C. MESU, Vrouwepolder. 1. 1.4860 H.A. WEILAND, aan den Loodweg, onder Oost- en West-Souburg. 2. 1.4330 H.A. WEILAND, tegen perc. 1. 3. 1.0530 H.A. WEILAND en SPRINK, onder Ritthem, bij Nieuwerve. Openbare Verkooping op VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1902, 's namiddags te 2 nren, te Goes, aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, aan het sterfhuis van Mej. de wed. P. den Herder, ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, van waaronder mahoniehou ten Bureau, dito Kastje, Kabinet, Latafel, veeren Bedeenige Boeken enz. enz. verft Rood of Grijs Haar in vijf minuten BLOND, BRUIN of ZWART. PractisehOnschadelijk Prijs f 1,90, franco per post na ont vangst van f2, Firma J. JOSEPHUS, Den Haag VAN Nieuwe van af /"58,— met 1 jaar garantie. Vestigt inzonderheid de aandacht op het rijwiel, merk„Le Courenr". KAPELLE. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt IN ZEELAND, V O O It 1) at A IK T van den heer des voormiddags 111/2 uren, in „DE PRINS VAN ORANJE". TOEGANG VRIJ. Wie stijfsel gebruikt, doet dit om het goed mooier en netter te doen zijn; wie dus een minder soort stijfsel koopt, handelt onverstandig. 1 URLIM'S PATENTSTIJESEL f *rrrrrrrrrvr*vvvvvrrri*rrriK zal U nimmer teleurstellen. Koog a/d. Zaan. 12 JACOB J) ZJIJVIS. Lange Noordstraat. A. HUBREGTSE. 00 Agentschap voor YLISSINGEN en Omstreken, enz. De enorme omzet der zoo geliefde en gezochte Breebaart's Orgels en Pi anino's is een bewijs hoezeer deze ge wild zijn. In ons Vaderland, in onze Bezittingen, in Transvaal en Oranje- Vrijstaat werden zij geplaatst. Een 11000-tal verliet reeds de magazijnen van den Heer BREEBAART. Hon derden bevinden zich hiervan in Zeeland. Orgels voor huis, kerk, zaal. Orgels van f 40 tot f 1000 en hooger. Kerkorgels. Orgels ter bespeling ge reed. Catalogi gratis. Termijn betaling. Het agentschap staat toe bij den koop van een Orgel of Pianino, con tant of gedeeltelijk contant, koste- looze reisgelegenheid 3° klasse Staats spoor, welk bedrag bij do betaling wordt vergoed. Men kan zoodoende ook in de we der uitgebreide magazijnen van den Heer BREEBAART te Amsterdam zelf eene keuze doen uit den rijken schat van Orgels, die door vakmannen om strijd worden geprezen. verhaal over oene merkwaardige genees methode Een zich noemende specialiteit kreeg dezer dagen als patiënte een naaister, lijdende aan een hevige maagkwaal, welke tevergeefs door eenige doctoren was behandeld. Na onderzoek constateerde onze specialeit, dat de oorzaak der pijnen hoofdzakelijk hierin bestond, dat de juffrouw door het voortdu rend af bijten van den draad bij de uitoefe ning harer werkzaamheden steeds stukjes van den draad inslikte. Als middel schreef hij haar nu voor een levende spin op olie in te slikken. Nadat zij dit gedaan had, kreeg zij een braak- en slaapmiddel in en na eeuige uren ten huize van do speciali teit gebleven te zijn, braakte zij het «beestje* weer uit, dat geheel met stukjes garen omwonden was. De juffrouw voelde veel verlichting na gebruik van het huivering wekkende middel en is nu geheel genezen. Op de trappen, in de corridors van een der grootste inrichtingen te Amster dam, waar vele kantoren zijn gevestigd, vond men in het begin van de week een man, die blijkbaar alle koperen traproeden en schroeven had afgedraaid, dus diefstal pleegde. Toen de concierge dit ontdekte werd de man verjaagd, maar eergisteren *was hij weer in hetzelfdo gebouw bezig zijne praktijk uit te oefenen. Toevallig kwam het hoofd van oen der kantoren beneden, en toen mijnheer den man zag, sprak hij hem aan. »Ben jij niet Piet..?" klonk hot, niet on vriendelijk uit den mond van mijnheer. De betrapte liep niet weg, werd erg ze nuwachtig en stamelde, »ja mijnheer, kent u mjj dan?" Of mijnheer Piet kende? Mijnheer ver telde hem dat hij in zijn eerste branche van handel Piet als jongen had in't werk gehad, dat Piet hem altijd betiteld had bij het personeel als de »beul", en dat Piet toen soldaat was geworden. Piet bemerkte dus, dat mijnheer den rechte voor had. Maar mijnheer vroeg verder, en wel waarom hij zoo graag koper wegnam. De betrapte verklaarde onder tranen dat hij doodarm was, ten einde raad en geen andere uitvlucht had dan in do gevangenis onder dak te komen. Geheel tegen de verwachting van den betrapte in, riep mijnheer geen politie, gaf hij hem geld om zich flink te reinigen en een pak kleeren te koopen, en vroeg hem of hij den volgenden dag weör bij «den beul" in dienst wilde komen. De arme kerel zal dus waarschijnlijk bijtijds opge richt zijn, juist toen hij dreigde onder te gaan. (Rhl). Nu Haarlemsehe Frans pertinent weigert op te geven waar hij zich sedert zijn ontslag uit de gevangenis heeft opgehouden en hij zelts zoo nu en dan weigert te spreken, is de instructie in zijn zaak natuurlijk zeer lastig en moet tot bijzondere middelen de toevlucht worden genomen. Zoo was het eergister aanwezig zijn bij de zitting van het kantengerecht van juffrouw Van Dregt geen toeval, doch opzettelijk bedacht om de stem van Frans, die bij haar verhoor bij den rechtercommissaris weder niet had willen spreken, te kunnen herkennen. Van daar ook dat zij eerst in de zaal kwam toen Frans goed en wel in het bankje der beklaagden stond. Gisteren heeft ook mej. Lenteman, wo nende Klein Heiligland. Rosier herkend als den persoon die bij haar kwam infor- meeren naar de nieuwe woning van mej. de wed. van Dregt, en naar de omstandig heden vroeg waarin de weduwe verkeerde. Er zijn dus thans drie getuigen, wier ver klaringen voor Rosier hoogst bezwarend zijn, en waarschijnlijk aanleiding zullen geven tot een strafvervolging naar aanleiding van art. 317 Wetb. v. Strafr. Daarin wordt als maximumstraf tegen afdreiging 9 jaar bepaald, tenzij verzwarende omstandigheden worden aangenomen, gelijk in dit geval niet onwaarschijnlijk is, waarbij de straf dan op 12 jaren kan worden gebracht." Behalve naar België trekken er vele door de Fransche regeering verjaagde of broodeloos gemaakte monniken en nonnen naar Spanje. De aardbevingen in Amerika houden aan en breiden zich uit. Nu zijn schokken gevoeld in de staten Nebiaska, Iowa, Zuid- Dakota en in California. Ernstige schade is aangericht, verscheidene menschen zijn in de golf van Mexico omgekomen. Een hevige aardschudding, die echter geen schade heeft aangericht is in Portugal gevoeld. De Koning van Engeland is sedert Maandag aanmerkelijk verbeterd. De alge meens toestand laat niets te wenschen over. De wonde sluit zich op bevredigende wij ze. Do Koning kan] nu gemakkelijk en zonder bijstand de geheele lengte van de brug langs wandelen. Een natuurverschijnsel, dat ook op de Zwitsersche meren voorkomt, heeft zich op het Michigan-meer voorgedaan. Het meer zond plotseling een sterke golf land waarts en de oeverbewoners zagen het water onverwachts tot voor hun deur komen. Langs het geheele ^strand drongen de golven op dergelijke wijze vooruit. De stoomschepen schommelden hevig in de dokken en kleinere vaartuigen werden op het strand gezet. Booten werden vernield en in enkele ge vallen konden de opvarenden slechts met moeite gered worden. De barometer van het metereologiseh bureau wees plotseling een sterken druk aan, waarop een even plotselinge daling volgde. Men veronder stelt, dat een luchtstroom van hoogen atmospherischen druk over de stad ging en toen hij van het westen naar het oosten aan de zee kwam, het water opstuwde. Toen de hooge druk geëndigd was, sloeg het water terug, stroomde over het strand en keerde tot zijn gewoon niveau terug. De opstanden in de Portugeesclie bezit tingen breiden zich uit. Zoowel uit Loanda, van St. Thomé, als uit het Noorden van Mozambique, komen zeer verontrustende berichten. Er schijnt geen sprake te zijn van enkele neger-ongeregeldheden, maar van een algemeenen opstand der zwarte bevolking tegen hunne blanke heerschers. In Bailloenda b.v. worden 12 Europeesche stations bestormd. De blanken werden voor het grootste gedeelte vermoord, en de weini gen, die zich wisten te redden, moesten, gezamenlijk met de Portugeesche bezetting, in het fort vluchten, waar zij gevaar loo- pen, om, vóórdat ontzet komt opdagen, óf te verhongeren, of door de inboorlingen te worden verslagen. In Caiaca, Bihó, Ben- guela en op nog andere plaatsen, hebbeD de negers eveneens de wapens opgenomen, de handelshuizen geplunderd en vele wreed heden bedreven. Volgens de laatste berich ten, heeft de opstand zich reeds tot Caconda uitgebreiden de Portugeezen zijn niet in staat om aan de oproerige bevolking vol doenden tegenstand te beiden. Hun troepen zijn niet talrijk genoeg, of kunnen wegens de moeilijkheden van het terrein niet snel genoeg vooruit komen. Op San Thomé, het rijk gezegende eiland in de Golf van Guinea, weigeren de inboorlingen te werken, en dreigen zij de plantages in brand te steken. De oorzaak van deze ongeregeld heden is de slechte behandeling der negers door de Portugeesche autoriteiten en koop lieden. Men dwingt de inboorlingen om voor onvoldoend voedsel te werken; men betaalt hun geen cent loon uit, en wanneer zij hun ontevredenheid doen blijken, maakt men terstond gebruik van de zweep. In Lissabon heerscht groote onrust, daar vele families verwanten in Afrika hebben, en daar men weet, dat de regeering bijzonder heden tracht geheim te houden. Het maandschrift Christelijke Fa miliekring aflev. Augustus bevat: Verscheidenheid van gaven, dezelfde Geest. Anna Maria Van Schurman II. Onze Zendingsreis Helden zonder zwaard II. Naar de bergen. Opvoeding en Onderwijs Allerlei („Mijn Al zjjt Gij") Uit het Noorden {vervolg). Aan de leden der Nederlandsche Zondagsschool- vereeniging. Onze Afdeelingen. Boek- beoordeeling. Nieuwe leden Collecten en giften ten behoeve der Nederl. Zondags- schoolvereeniging T. M. Looman-fonds. De verkenner van Christiaan de Wet door L. Penning. J. N. Voor hoeve, Den Haag. Weer een verhaal van Penning. Een zelfstandig verhaal doch waarin men vele oude bekenden uit „de Leeuw van Modder spruit" en „de Held van Spioenkop" aantreft. Wij hebben geen plan dit boek met veel woorden aan te bevelen. Het is aanbeveling genoeg als wij zeggen 't is van Penning, wiens aangenaam boeiend schrijverstalent weer op zoo treffende wijze uitkwam. Vier prachtige platen van C. Koppenol verhoogen de levendigheid der tooneelen waar de schrijver u als het ware te midden in zet. Ook dit boek zal door duizenden (klein en groot) verslonden worden. Lach en traan, maar de laatste vooral, zullen niet ontbreken. Uit fel bewogen tijddoor (mej.) A. v. d. Flier. Nijkerk G. F. Callenbach. Drie perioden uit dien tijd (1787 tot 1813) worden door de schrijfster behandeld: Strijd. Nederlaag. Zegepraal. Een kwart eeuw van zware beproeving, ontbering, miskenning, vervolging en verdrukking van onzen laatsten Stadhouder en zijn huis, in zonderheid voor Prinses Wilhelmina. In een boek van 463 bladzijden vindt de lezer kier tal van geheimen ontsluierd uit dat leven dezer miskende Vorstin, waartoe uit het Archief van H. M. de Koningin en uit minder bekende gedenkschriften is geput, terwijl met de geschiedenis der Oranjes van dien tijd is saamgeweven dat van een jeugdig echtpaar Rosesteyn, zoon van den fanatieken Amsterdamschen regent van dien naam, en Lotte, de dochter van een overleden kapitein die bij de Prinses be scherming vond. Hoe die twee elkaar kregen, en weer verloren, wordt schoon geteekend doch overal waar zij met de Oranjes in aanraking zijn treden zij naar achteren, opdat alle licht valle op den Prins, en den Erfprins en diens Gemalin, en de Prinses vooral, karakters, waarvoor wij eer bied hebben. Wij juichen deze uitgave toe, wijl een minder bekende, diep treurige bladzijde in onze geschiedenis wordt op geslagen de revolutie ja ook in hare uit spattingen, maar meer nog in haar zondig beginsel en doodelijk gevolg wordt ten toon gestelden een juistere kijk op Wil lem V en Prinses Wilhelmina gegund wordt, waarvan de vruchteerbied voor hunne nagedachtenis en liefde voor Oranje niet zal worden gemist. LAATSTE BERICHTEN. Schore. Heden Vrijdag viert de heer C. de Jonge, eerste Wethouder dezer ge meente, met kinderen, klein- en achter kleinkinderen zijn 80sten geboortedag. Door den Burgemeester werd namens dezen en den Raad den Jubilaris een prachtige fauteuil aangeboden, terwijl de gemeente naren als blijk van waardeering alom de Nederlandsche driekleur deden wapperen. Lijst van brieven en briefkaarten, over de tweede helft der maand Juli 1902, verzonden aan onbekenden door het post kantoor te Middelburg. Brieven. F. Weijsveld, Amsterdam, J. v. d. Feen, id. Mej. H. Paulussen, Goes, A. Dajjer, Gravenhage, C. de Valk, Rans- weerd, J. Hageman, Katendrecht, Beitham, Rotterdam, Mevr. v. d. Linde Frijling, Zeist, G. J. Dijkman, id. Briefkaarten: M. Keijzer,Amster dam, D. v. d. Wijk, id., Mej. J. Bongers, id. (2 stuks), Mej. Polak, id., C. A. Fran- chimont, id. Mej. Cato Peters, id., J. Hooger- heide, Middelburg, Mej. I. Theuno, Rotter dam, Mej. M. Mortier, id., Adolf Werns, id., Mej. A. P. Lann, Zomeren, Wed. v. d. Pol', Vlmingcn. Buitenland. Brieven. Mej. Road, Poplar, C. de Jonge, Pretoria. Briefkaarten. Mej. Finchen Iuki, Marxloe, M. Domiluie, Schaerbeek. Door het hulpkantoor te Domburg. Briefkaart. H. Goedeman, Dor drecht. Door het postkantoor te Goes. Wed. J. v. d. Weele, Nosrd-Amerika. BVltGJERLIJKE STAND van 31 Juli 1 Aug. 1902. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Scheepers 22 j. jm. on J. Geervliet 19 j.jd.; G. J. A. Dierikx 26 j. jm. en E. Zuid hof 21 j. jd. Getrouwd: L. P. de Bree 22 j. jm. en L. Geelhoed 25 j. jd. Bevallen: M. C. van Heulen geb. de Vroom z. Overleden: A. M. Walraven vrouw van P. Huijbregsen 31 j. van 1531 Juli 1902. WOLFERTSDIJK. Geboren: Dinge- nus, z. v. Dingenus van Sabben en Geer- truid Kuiper; Simon Jan, z. v. Johan nes Marinus Engelvaart en Janna Koets; Hendrik Pieter, z. v. Christiaan de Visser en Jozina Matthijsse; Klazina Adrians, d. v. Jan Huissoon en Johanna Pieternella van Wel; Cornelia Jacomina, d. v. Pieter Waganaar en Maatje van der Vliet. van 25 Juli 1 Aug. 1902. IERSEKE. Ondertrouwd: 26, Pie ter Jan van Sprundel 25 j. jm. en Mar- grieta Vette 28 j. jd. Gehuwd: 31, Cornelis Bakker 23 j. jm. en Cornelia Janna Mallekoote. Overled en: 28, Pieter Cornelis Burg- hardt 53 j., man van Francina Elisabeth Zweedijk; 31, Johanna Hoogesteger 78 j., wed. van Jacobus Scheele. Over de maand Juli 1902. 'S HEERENHOEK. Geboren: 7, Mag- dalena Catharina, d. v. Augustinus van Zunderen en Margaretha Ditvorst; 21, Janna, d. v. Willem Westerweele en Jozina Boonman27, Elizabeth, d. v. Marinus Adriaan Braamse en Jozina Westerweele; 29, Adriana, d. v. Pieter Rentmeester en Sara Engelbert. Overleden: 9, Simon Jozef, 3 mnd., z. v. Daniel Boonman en Geertruida Smits 29, Maria Boonman 28 j., vrouw van Bartel Bos. VLISSINGEN, 1 Aug. 1902. Boter f 1,20 h f 1,10 per kilo. Eieren f 3,40 f 0,per 104 stuks. ZIERIKZEE, 31 Juli 1902. Boter f 0,75 f 0,68 per pond. Kipeieren f 0,85 a f 0,60 de 25 stuks. Eiendeieren f k f0,00 Na een langdurige ongesteldheid over leed hedenmorgen l'/s uur, zacht en kalm, onze veelgeliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JOHANNA HOOGESTEGER, Wed. Jac. Scheele, in den ouderdom van 78 jaar en ruim 9 maanden. Namens de familie, JACOBDS SCHEELE. Ierseke, 31 Juli 1902. Getroffen door de ontelbare bewij zen van vriendschap en achting, op 30 Juli ontvangen, zoowel uit Middelburg als van de omliggende dorpen en in het bij zonder uit deze gemeente, is het de be hoefte mijns harten hiervoor mijn innigen dank te betuigen. M. W. VAN VOLLENHOVEN. Serooskerke, (Walcheren). Theol.-Student. Namiddag 2 idem. Avond 6 idem. Ken kiump, gezeten tegen een boom, den llii- kerarm om den kop van (ion Seliaap geslagen, aan tie i-eehtcrz.ijde tegen den boom en stolt, waaraan oen lioed liarijyt. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Woensdag 6 Augustus 1902, des namiddags om 2 uren, te OOST-SOUBURG, in het «Zwaantje", in het openbaar te koop aanbieden t Perc. 1 en 2 (to zamen 2.9190 H.A.) worden ook vereenigd geveild. Breeder omschreven in de aanplakbil jetten, met inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van den Notaris te Koudekerke. In den „Groenendraak" LAGE PRIJZEN. I! Afdeeling HEINKENSZAND. over de Suikerkwestie, Door geen enorme uitgave van personeel, en den grooten omzet zijn wij in do ge legenheid onze Naaimachines tegen zeer billijken prijs te leveren. Grondig en gratis onderricht. Langdurige garantie. Zeer geschikt voor cadeau is een verbeterde Singer-Naaimachine van Zuiver plantaardig tonicw m. Gaarne wil ik aan een ieder de Sanguinose aanraden, daar ik zolf er zoo C bijzonder goede resultaten van gezien heb. Na zeven jaar lang aan een maagkwaal gesukkeld te hebben, waartegen ik alle mogelijke middelen ge- probeerd had, heeft de Sanguinose mij eindelijk geholpen. c Obrechtstraat, Den Haag. Mejuffrouw BLANKESPOOR. J Prijs per fl. f 1.50, 6 fl. f 8.—, 12 ff. f 15.—. f Te Axel bij Jos. de Feyter, Breskensv. d. SandeMonjé. Goes: Gebrs. f Mulder, Drogist, en alle Apothekers. IersekeH. Dorenbos. Tholen Groene- y wege. Ter Neuzen v. Overbeeke Leunis. NlissingenS. A. Luitwieler. Mid- delburgC. A. Schulte Co. ZierikzeeM. S. Polak. %vvvYrrrrrrrr*YYYv*rfrrrrrrvYyy*rf'crrnrri*rrrfY*rriYYM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1902 | | pagina 3